GOESCHE COURANTE STATEN-GEMERAAL BINNENLAND. LANDBOUW. BISMTZASiN. WEER EN WIND. NUMMER 266. TWEE BLADEN. VRIJDAG 10 NOVEMBER 1933. EERSTE BLAD. 176e JAARGANG. 0VERZICHT VAN DEN RAAD VAN GOES. ESESi MIDDELBUQGSCHE COURANT IDagbiad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. FamiHeberic>»»-,a en dankbetuigingen 1T regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. e (tra Bewysnommers 5 cant. TWEEDE KAMER. Begrooting 1934. Algcmeene beschouwingen. Voortzetting. Ook de heer De Geer (c.-h.j waar- schuwde tegen nationaai"SOCialisnief model-Mussert, en bestreed het fascis me, speciaal voor Nederland. Hij ver trouwt, dat het verband tusschen regee ring en parlement niet verbroken zal worden. Hij waarschuwde tegen optimis me wat de huidige crisis betreft. Met 't uitvoeren van openbare werken dient rekening gehouden met de leeningsca- paciteit van den Staat. De heer De Visser (comm.) ziet van deze regeering, een koersen in de richting van het fascisme, onder het masker van schijn-democratie. Deze houdt er, volgens hem, een uitplunders systeem der crisis-slachtoffers op na. De heer Fleskens (r.-k.) maakt met zijn fractie bezwaar tegen de ver- hoogïng van den suikeraccijns. Hij be toogde. dat de gemeenten de dupe wor den van het streven naar een sluitende Rijksbegrooting. Handhaaft de regeering de goudbasis, dan zullen vele ingrijpen de maatregelen noodig zijn. Niettemin zal die handhaving de beste weg zijn. De heer Sneevliet (rev. soc.) be toogde, dat er een eind moet komen aan het euvel der cumulatie en kwam op te gen de pogingen om de kleine partijen onmogelijk te maken. De heer Kersten (s.-g.) bestrijdt den verzekeringsdwang. O.m. zal op de hooge staatsinkomsten besnoeid moeten worden. De beer v. d. Tempel (s.-d.) betoog de, dat de regeering geen politiek van doelbewusten opbouw volgt, ze schiet te kort t.a.v. handel en scheepvaart. Hij wenschte toezicht op 't bankwezen, en 'n imdustriebank in 't belang der werk verruiming. De heer Roestam Effen di (com.) wilde de regeering beschuldigen wegens den bomaanslag, waarvoor de v o o r z. hem het woord ontnam. De heer Arts (kath. dem.) wees op het nut der kleine partijen in de Kamer, en ook op het fascistisch gevaar, dat hier veel verder gevorderd is dan velen denken. Heden voortzetting. HULDIGING VAN PRINSES JULIANA OP HAAR 25sten VERJAARDAG. Het Hoofdbestuur van de Vereeni ging „De Princevlag" besloot in zijn vergadering op 8 dezer dat de eerst volgende algemeene ledenvergadering op 30 April 1934 te Den Haag zal wor den gehouden en op dien dag met alle afdeelïngen een grootsche vlaggenpara- de te organiseeren teneinde Prinses Ju liana op haar 25sten verjaardag te hul digen. DE IJ-TUNNEL-KWESTIE. De Vereeniging voor Nijverheids- en Handelsbelangen in Amsterdam-Noord heeft aan den ministerraad een schrijven gezonden, waarin wordt verzocht te willen overwegen of de sinds langen tijd bestaande plannen voor het aanleggen van een tunnel onder het IJ te Amster dam, mede met het oog op de bevorde ring der werkverschaffing, in de naaste toekomst tot verwezenlijking kunnen worden gebracht. UITSLAG RADIO PRIJSVRAAG N. C. C. Hoofdprijs te Ter neuzen. Wij ontvingen de lijst der prijzen van den Radio-wedstrijd van het Nationaal Crisiscomité van 3 October 1933, belan geloos beschikbaar gesteld door Handel en Industrie. De eerste prijs, een Ford auto mobiel Laatste Model viel ten deel aan G. P, J o n g e p i e r, Axelschestr. 54a, T erneuzen. Tot de verdere gelukkigen in Zeeland behooren: mej. C. Verhage, Domburg. Een Aquarel „Sprokkelaars", C. Kop- penol. J, Meert, Vlissingen, Camera Zeiss Ikon. a' 'r E' 7?hriiven- te Goes; W. B. M. den Boer, Zierikzee; Dr. J. D. Schmidt, Kapelle; Mr. J. de Visser Middelburg; Mej. C. M. Baan, Vlissin- gëh; Mevr. Van Breda, Colijnsplaat; P. van Roon, Middelburg; W. H. van Heg- chelenDe Wilde, Tholen; Mevr. H. C. Ghijsen, Middelburg A, van Goorsel Bie- rens, Rilland-Bath; C. Roose, Brigdam- me, St. Laurens; Mej. H. C. Ghijsen, Middelburg; A. A. van der Veur, Mid delburg; Mej. Wittermans, Zierikzee; Mevr. A. E. PilaarKolff, Middelburg; Mej. L. Baas, Nieuw- en St. Joosland; L. C. van der Weel, O, en W. Souburg; J. H. C. Kakebeeke, Kloetinge; H. D. Trimpe, Schore; H. Bongertman te Zie rikzee; K. Nieuwenhuise-Rinkes, Krui- ningen; I. J. Noordhoek, Wolphaarts- dijk; G. GerritsenKroes, Zierikzee; A. M. Brouwer, Koudekerke; G. Visscher, Vlissingen; J. de Jager, Schore; C. van der Vliet, Zierikzee; Dr. C. Griep, Heiu- kenszand; Louis Heymans, Middelburg; A. Verhage, Kruiningen; J. Kousema ker, Middelburg; A. C. van de Broecke, Wilhelminadorp, Goes; C. W. Verton, Zierikzee; J. J. M. Harte, Terneuzen; J. N. de Vlieger, Breskens. DE BUITENLANSCHE POLITIEK. Wij ontleenen aan de Memorie van Antwoord op het V.V. der Tweede Ka mer van de begrooting voor buitenland- sche zaken het volgende: Sinds- de namens 's ministers ambts voorganger over een herziening van het Verdrag van 1839 c.a. gevoerde bespre kingen in Maart 1932 zijn onderbroken, hebben geen dergelijke onderhandelin gen meer plaats gehad. De zaak is blij ven rusten, Het feit dat na bijna vijftien jaar om trent die herziening nog steeds geen overeenstemming is bereikt, wordt door den minister met leedwezen geconsta teerd, omdat, zoolang deze herziening niet heeft plaats gehad, de betrekkin gen tusschen Nederland en België nooit dat gaaf karakter kunnen bezitten, dat ongetwijfeld voor beide landen wensche- lijk en door beide landen gewenscht is. De verplichting tot geheimhouding, die ook voor de Nederlandsche regee ring bestaat, is niet opgegeven. Onder deze omstandigheden kan de Minister thans geen vrijheid vinden tot overleg ging van de gevraagde documenten over te gaan, alvorens de mogelijkheid tot opheffing der geheimhouding met de vertegenwoordigers der andere regee ring te hebben besproken. De Belgische onzijdigheid, Men kan het oog echter niet sluiten voor het feit, dat de onzijdigheid van België niet langer wordt Igejschraagd door den wil van België zelf, door die van de garandeerende mogendheden of door dien van de talrijke andere bij de vredesverdragen betrokken staten. Doch niet alleen België, maar met Duitschland en Italië ook Frankrijk en Groot-Brittannië, die het Nederlandsch- Belgisch verdrag van 1839 hadden ge waarborgd, stellen zich op het stand punt, dat de verplichte onzijdigheid van België, zij het dan in feite, niet meer be staat. Deze omstandigheid voorbij te zien kan Nederland zich niet veroorloven, 't Moge al betreuren dat de veiligheids waarborg, die voor Nederland in de voortdurende onzijdigheid van België was gelegen, practisch (zij het niet for meel-juridisch) is vervallen, het heeft zich daaraan wat zijn feitelijke gedra gingen betreft, aan te passen. Duitsche transiermoratorium. Met het oog op de verhouding van Duitschland tot de derde landen kan 't protocol betreffende de uitvoering van het Duitsche transfermoratorium, welk protocol 28 October j.L té 's-Gravenhage werd onderteekend, niet openbaar wor den gemaakt. V De regeering gaat niet in op de door niets gestaafde uitingen van twijfel aan gaande de vraag, of zij in deze aangele genheid wel met de noodige doortas tendheid is opgetreden. De tusschen Nederland en Duitsch land tot stand gekomen regeling voor de Nederlandsche nijverheid zal geen nadeelige gevolgen hebben. Nederlandsche arbeiders in Duitschland. Men kan zich moeilijk aan den indruk onttrekken, dat feitelijk in Duitschland met betrekking tot aanneming van ar beidskrachten tusschen Duitschers en Nederlanders 'n sterk onderscheid wordt gemaakt, terwijl de werkloosheid onder de Duitschers afneemt, neemt zij onder de Nederlanders toe. Dat lagere natio- naal-socialistische partij-instanties druk in deze uitoefenen, moet wel worden aangenomen. Er valt evenals met betrekking tot in Duitschland wonende onderdanen Pacifisme, dat oorlogsbewaking niet actief bekampt, is en blijft onmachtig. Maar het geweten en het gezond ver stand van de volkeren handhaven zich, opdat de groote volkssaamhoorigheid kan ontstaan, voor welke de oorlog een aartsvaderlijke afwijking is. Einstein. van andere mogendheden niet te ont kennen, dat er een aantal klachten is over mishandelingen en gevangenne ming zonder opgave van redenen. Het gezantschap heeft steeds met na druk bij de Duitsche regeering aange drongen op maatregelen om herhaling te voorkomen en in gevallen waarin daartoe aanleiding bestond, op bestraf fing der schuldigen aangedrongen. De Koningin heeft belangrijke gif ten geschonken aan het comité tot het bijeenbrengen van een geldgeschenk aan het Apeldoornsche vrijwillige brand weercorps bij zijn 50 jarig jubileum en aan de Alg. Ned. Doofstommenvereeni- ging Guiot bij zijn 50 jarig bestaan, Naar het Hbld. meent te weten is binnenkort de benoeming van mr. B. Enthoven tot hoofdcommissaris van po litie te Rotterdam te verwachten, Mr. Enthoven is justitieel Ambtenaar te Batavia. In twee jaar tijds is het inkomen te Rotterdam teruggeloopen met 85 mill, of 21 pCt. Het vermogen daalde met 193 mill, of met 20,7 pCt. Tijdens een vergadering te Leiden is tegen het lid van de Tweede Kamer, mr. Westerman en tegen mr. De Vries, voorzitter van de afd. Leiden van Na tionaal Herstel, proces-verbaal opge maakt wegens het dragen van clubin signes. Het Handelsbld. verneemt thans dat van strafvervolging is afgezien. Na vier beraadslagen nam de raad van Alkmaar gisteren een voorstel aan tot uitvoering van een boschplan aan den Bergerweg, waarvan de kosten op vier ton worden geschat. ring der straf geëischt tot 4 jaren. Het hof handhaafde echter de straf op 2 ja ren. Crisisbotermerk. 1218 Nov. 90 ct. per kg, vervoer- vergunning buitenl. boter 1 per kg. Kantongerecht van Goes. De Kantonrechter te Goes zijn ver oordeeld wegens overtreding: ijkwet: A. H. Kloetinge 3 of 3 dgn.; J. V., Goes 2 maal 1 of 2 maal 1 dag; J. v. d. P., Goes 3 of 1 3 en 1 dag, maten en gewichten verbeurd. In een localiteit zonder verlof, alco holhoudende drank verstrekken: M. H, v. L., Wemeldinge 50 of 25 dgn.; motorrijtuig rijden zonder rijbewijs: H. 0., Goes 5 of 5 dgn.; motorrijtuig rijden zonder rood en zonder achterlicht: J, P., 's Heer Hen drikskinderen 5 of 5 dgn.; M, D. v. H., Wissenkerke 3 of 3 dgn.; motorrijtuig rijden zonder remmen: A. M. B., Bergen op Zoom A, d. L,, Waar de 10 of 10 dgn.; fietsen zonder bel: L. P. W. B., Ierse- ke 3 of 3 dgn.; met voertuig rijden zonder licht: W. a. S., Wissenkerke, W.S., Goes, P. V., Kam perland 5 of 5 dgn.; fietsen zonder licht: M. L.f Wissen kerke geen straf toegepast, S. S., Mi. T. Colijnsplaat 5 of 5 dgn.; id. zonder reflector aan het rijwiel: G. d. F., Colijnsplaat 2 of 2 dgn.; A. J., Colijnsplaat 10 of 10 dgn. Dronkenschap le herhaling: A. K., Hansweert 3 dagen hechtenis. Het gerechtshof te Leeuwarden deed Donderdag uitspraak in de zaak tegen den 30-jarigen veehouder P. P. te Akkrum, die door de Leeuwarder recht bank was veroordeeld tot 2 jaar ge vangenisstraf wegens bedreiging met doodslag. De procureur-gteneraal had verzwa 10 Nov, 1933, We weten het heel wel en burgemeester Hajenius weet het óók wonderwel je moet de dingen die je dwars zitten niet iedere keer wéér zeg gen. Dan gaat men van stokpaardjes rij den spreken, en zoo. Maar alles goed en wel: als ze nu er gens een verkeersdiender gezet willen zien, en je hèbt gladweg geen dienders om er te zetten ja, dan zegt burge meester Hajenius met z'n benepenst-on- schuldigste gezicht: „ik weet niet, of ik de heeren er misschien al eens eerder op attent gemaakt heb, maar het aantal politie-agenten dat de heeren tot mijn beschikking stellen is naar mijn beschei den meening niet overmatig groot" En dan lacht 's Raads voorzitter inwen dig, en de Raad zelf lacht uitwendig hardop mee, en enfin, dan is er even een heel vroolijke stemming, voor we weer in de zaal van Goes' oude vier schaar tot ernstiger dingen overgaan m En zoo weten wij ook heel wel, dat we vaak genoeg gewezen hebben op het verschil in lengte der Raadsvergaderin gen in de hoofdstad der Bevelanden en de provinciale Walchersche hoofdstad. Zeker meneer, u hebt gelijk, daar moes ten we nu eens over ophouden. Maar zooals burgemeester Hajenius z'n politie gewoonweg even op de proppen moest brengen, zoo kunnen wij het ditmaal toch ook waarlijk niet laten: een agenda die in ons blad meer dan een halve kolom besloeg; 22 punten mét nog 2 extra per aanvullingsagenda; een heele waschlijst met ingekomen stuk ken, en tochom twee uur begon nen stonden we om half vier weer op straat m En in vollen ernst: er is geen sprake van, dat men in Goes de stukken maar wat afhamert, In de eerste plaats is 's Raads voorzitter van een praatje en een grapje lang niet afkeerig, en ver volgens zijn er van de verschillende richtingen vroede praatvaderen, die soms zelfs ergens heel erg stevig de tan den inzetten. Daar hebt ge bv. den heer Visscher, de soc.-democraat. Zonder eenigen twij fel een aanwinst voor de fractie. Z'n partijgenoot Crucq is een vriendelijk manneke; de nood der arbeidende klas se is op z'n blozende kaken en z'n wel gedane postuur, als-ie daar zoo echt- kapitalistisch in z'n Raadszetel zit met 'n fiksche sigaar-met-een-bandje-d'r-om, heelemaal niet af te lezen en we mogen 'm overigens allen best. Maar Visscher, met z'n scherpen kop, is van ander hout: pienter, vasthoudend, als regel weibe slagen ten ijs komend, rustig en goed sprekend, zich door niets in de luren laten leggend, houdt hij het doel van z'n betoog onwrikbaar in het oog. Een ons sympathieke figuur, wanneer men 't met ons eens is, dat zoo mogelijk van alle richtingen en partijen de besten in den Raad hooren. Zoo was ir. Van Poelgeest ook een doorbijter, maar die is nu weg, en „de mortuis nil nisi bene".... dat zei de voorzitter trouwens ook in z'n niet on vriendelijke maar korte grafrede op dit zonder twijfel intelligente, scherpe en toch in wezen heusch niet onvriende lijke Raadslid. En zoo zijn er meer: de heer Van der Wart kan wel eens voor den dag ko men; de heer De Roo is een kundig Raadslid, En toch: ze weten hier van opschieten in Goes. Over de verstrekking van een brand- stoffentoeslag aan de werkloozen is nog al wat gepraat. De voorzitter liet zich ontvallen dat de Goesche Bestuurders Bond e'genlijk een open deur had wil len intrappen, want de circulaire van den minister was al drie dagen uitge gaan toen dit adres binnenkwam Het zou niet de eerste keer wezen, dat zooiets voorkwam. Onze huidige minister van waterstaat, ir. Kalff, ver telde eens in een politieke redevoering, dat in de vette jaren de spoorwegdirec tie besloten had de een of andere grati ficatie uit te keeren aan het personeel KON 'S MORGENS NIET AAN HET WERK omdat het hoesten hem 's nachts zoo had afgemat. „Door een verwaarloosde verkoud heid kreeg ik het op mijn borst, waar door ik het verschrikkelijk benauwd had. Ik kon 's morgens niet naar mijn werk gaan, omdat ik 's nachts niet sliep van benauwdheid. Na 't gebruik van Abdijsiroop trad een algeheele verande ring in. Ik kon weer rustig diep adem halen, mijn werk verrichten en slapen. Ik voel mij nu zoo goed als ooit tevoren en dank dat mijns inziens alleen aan de Abdijsiroop." Zoo schrijft ons de heer J. H. te B., wiens origineele brief voor ieder ter inzage ligt. De op bijzondere wijze samengestelde Abdijsiroop werkt heerlijk slijmoplos- send, verzachtend, hoeststillend, ver ruimt Uw ademhaling en tast Uw hoest in de grondoorzaak aan, vermijdt ette rige slijmvorming en ontsteking. Door Abdijsiroop te nemen hebt Gij iets bij zonders voor borst en keel en op iede- ren leeftijd kunt Ge Abdijsiroop gebrui ken. Thans per flesch 1.1.50, 2.75. Ge bespoedigt Uw genezing door buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons („ge stolde" Abdijsiroop) te gebruiken. 35 cent en 60 cent per doos. (Ingez. Med.) Middelburg, 10-XI-'33. Donderdag hoog ste lucht temperatuur 10.3 °C; (51 °F); laagste 4.2 °C (39 °F). Heden 9 h; 5,2 °C; 12 h: 7.6 °C. Geen regen of neerslag. Hoogsie barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 768 mm; laag ste 755 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 763.5 mm te La Coruna; laagste 741.6 mm te Var- doe. Verwachting tot morgenavond^ Zwakke tot matige veranderlijke wind, later uit W. richtingen, nevelig tot zwaar bewolkt, aanvankelijk eenige kans op regen, weinig verandering in tempera tuur. Zon op: 7 h 13; onder: 16 h 14, Licht op: 16 h 44, Maan op: 23 h 10; onder 14 h 31. L.K. 10 Nov. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) November. Hoogwater. Laagwater. Vr. 10 6.03 18.45 12.29 Za. 11 7.06 19.59 0.51 13.36 Zo. 12 8.25 21.17 2.11 14,58 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. November. Hoogwater. Laagwater. Vr. 10 7.47 20.20 1.04 13.30 Za. 11 8.45 21.28 1.59 14.33 Zo. 12 9.58 22.43 3.18 15.52 Dat werd toen in een vergadering aan de voormannen van dat personeel me degedeeld, en die vroegen toen: „ver telt U 't niet aan de menschen, maar laat ons er om vragen, dan komen wij toch ook eens weer met iets voor onze menschen aan" Daar vroegen ze dus: „och, doe die open deur even dicht, opdat wij hem zullen kunnen openen" B Maar dat daargelaten. De heer Vis scher was er ditmaal nu eens heelemaal naast. Hij had tekst en zin der m'niste- riaele circulaire inzake dezen brandstof- fentoeslag niet geheel verstaan, en wil de den Raad nu maar normen en wijzen van uitvoering laten vaststellen, terwijl dat juist anderen dan den Raad voorbe houden was. In elk geval: ze krijgen hun cokes, of wat anders, de werkloozen. Dat zal hen de hoofdzaak wezen. Een vermakelijk incident was de re ceptenbus en boodschappenbussen-strijd die dreigt uit te breken.' niet zoodra heeft een Goesche apotheek gevraagd om een receptenbus te mogen laten aan brengen, of een drogisterij a costi vraagt vergunning om vier boodschappenbus- sen, nog wel met lichtreclames d'r bo venop, te mogen plaatsen! Als nu straks een andere apotheek acht reclamezui len met draaiende neon-vuurtoren-

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1