LANDBOUW. VERKEERSWEZEN P. T. T. LEGER EN VLOOT. OEfttXSD NIEUWS. BURGERLIJKE STAND. RECHTZAKEN. BUITENLAND. BRAND OP BENZJNE-TANKSCHIP. WIE KENT PRESTO NOC NIET? Reeds duizenden huisvrouwen namen de proef met Presto, het nieuwe zeeppoeder, vervaardigd volgens de nieuwste metho den en geschikt voor alle doeleinden. J —mc slechts VU et. M den en geschikt vuvi En toch is de prijs slechts 71/2 ct. per flink pak! j Presto voor de wasch, moeder in haar sas| M mm WIIT F. 200 WINNEN werkverschaffng door particulieren. De Voorz, zegt toe dat B. en W. dit gaar ne willen probeeren. De heer de G r o o f meent, dat de per- soneele belasting hoog geraamd is; de V o o r z. zegt dat dit de opgave van den Inspecteur is. Een adres van den Bond van Koffiehu:shouders om vermindering van personeele belasting wordt na eeni- ge bespreking voor kennisgeving aange nomen. Bij het hoofdstuk Gasbedrijf geeft de Voorz, inlichtingen over de gasprijzen, en wijst op het verminderde gasverbruik, waardoor het verlies als we nog net bij Goes waren zeer groot zou geweest zijn. De heer Burkunk duidt in een uit voerig betoog het verschil van het Gas bedrijf onder ons beheer, en den nu be- staanden toestand, waaruit duidelijk blijkt, dat de overgang naar Goes alles zins een goed besiuit is geweest, ook de lagere meterhuur en het betere gas is niet te onderschatten. De Voorz. zegt dat B. en W. over wegen om de O.L. School te Hansweert met Gas te verwarmen alsook de bur gemeesterskamer en Secretarie, alsme de het instellen van een propaganda- commissie uit den Raad. Algemeen wordt gevoeld dat er ook controle moet zijn op het gasverbruik b.v, per maand. De gemeentebegrooting wordt daarna goedgekeurd. Rondvraag. De heer de Groof vraagt betere verlichting Oostzijde Ka naal en op de gevaarlijke punten bij de Sïuiswerken, De Voorz. zegt onder zoek toe. De heer Burkunk wijst op de verlichting bij Wachtpost 31 en- 32. De Voorz. wil wachten tot het Station Kruin'ngen electriciteit heeft. De heer de Bat vraagt of het niet ge- wenscht is dat de wachtpost aan den Kapelleweg bewaakt wordt. De Voorz, .zegt toe dat B. en W. dit bij de S.S. zullen verzoeken. Nadat B. en W. gemachtigd worden al de olmenboomen aan den Stations weg te rooien en verkoopen wordt de vergadering gesloten. Kantongerecht te Middelburg. De Kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens: met een rijwiel de linkerzijde van den weg houden: G. M. te Arnemuiden: 0.50 b. s. 1 d.h.; met een rijwiel daarmede een weg, én verboden richting berijden: Ma. L. te Koudekerke: Teruggave aan hare ouders; Le. W. te Koudekerke: 0.50 b. s. 1 week tuchtschool; met rijwiel rijden, zonder bel: A. de P. te Vlissingen: 3 b. s. 3 d. h.; met een rijwiel rijden zonder achter licht: J. R. te Vlissingen: 2 b. s. 2 d. h.| zonder lantaarn: J. A. L te Oostka- pelle: 5 b s. 1 week tuchtschool; J. de B. te Vlissingen: 5 b. s. 5 d. h.; p. L. te Vlissingen: 0.50 b. s. 1 d. h.; openbare dronkenschap bij herhaling J. B. te Middelburg: drie dagen hechte nis; openbare dronkenschap: J. J. V. te Middelburg 15 b. s. 15 d. h.; loop over eens anders grond, Ma. Aa. W.; Ja. Ca. P. beiden Middelburg: 0.50 b. s. 1 week tuchtschool; Ma. Va. Ha Aa. C.; Pa Ea. Ma. L. beiden Mid delburg: 0.50 b. s. 1 d. h.; overtreding IJkwet: D. W. te St. Lau rens: 2 m. -3 b. s. 3 d. h. voor iedere boete 2 m. 1 b. s. 1 d. h. voor iedere boete; verbeurdverklaring van de in be slaggenomen voorwerpen; in een tramrijtuig gaan, terwijl de tr-ein in beweging is: O. v. d. V. te Vlis singen: 3 b. s. 3 d. h. Zware straffen voor smokkelaar. Voor het kantongerecht te Breda werd behandeld de smokkelzaak van den as suradeur B. M. G. te Amsterdam, die op 18 Juni met zijn auto in de omgeving van Zundert door de Rijkspolitie tot stoppen werd gesommeerd, doch daaraan niet voldeed. Met groote snelheid probeerde G. zich uit de voeten te maken, waarna de maréchaussée's hem beschoten. Thans luisterde G. beter en bij 't doorzoeken van zijn auto werd 400 kg, gesmokkelde margarine aangetroffen, terwijl G. in 't bezit bleek te zijn van een met vier scherpe patronen geladen revolver, ter wijl zich in zijn zak nog een ledige huls bevond. Ook de remmen van de auto werden niet in orde bevonden, zoodat een drietal processen verbaal werden opgemaakt. Het O. M, achtte hier een strenge straf noodzakelijk en vroeg 2000 boete subs. 4 maanden hechtenis om frauduleus ver voer, 100 boete, subs. 25 dagen hech tenis voor het dragen van verboden wa penen en 20 boete of 20 dagen hech tenis voor onvoldoende remmen en bo vendien nog 3 boete subs. 3 dagen hechtenis wegens het niet aanwezig zijn van een autospiegel. Direct vonnis wijzend veroordeelde de kantonrechter verdachte respectievelijk tot 1055 subs. 3 maanden hechtenis, 100 subs. 30 dagen hechtenis, 40 subs. 20 dagen hechtenis en 3 subs. 3 dagen hechtenis. Dronken chauffeur. De rechtbank te Almelo heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen een 24- jarigen fabrieksarbeider uit Borne, die te Almelo als bestuurder van een auto, terwijl Bij onder den invloed van ster ken drank verkeerde, een 20-jarig meis je, dat bij een handwagen liep, heeft aangereden, tengevolge waarvan zij na korten tijd is overleden. De officier van justitie drukte zijn spijt uit, dat hij geen hoogere straf kon eischen dan negen maanden gevangenis straf en intrekking van het rijbewijs voor een jaar. De rechtbank veroordeelde den ver dachte tot een gevangenisstraf van vier maanden en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van een jaar. Bietensteun, Naar het Dagbl. v. Noord Brabant verneemt is er zeer binnenkort een be sluit te verwachten, waarbij aan de ver bouwers van suikerbieten een voorschot op hun garantie gegeven zal worden. De sombere verwachting, dat men wel een heel eind in 1934 zou zijn, vooraleer betaling te wachten is, blijken daarmee ongegrond te zijn. Dit beteekent voor elkeen, die met 't boerenbedrijf te ma ken heeft, een groote opluchting. Dit jaar is er allerwaarschijnlijkst een hooger opbrengst van den bietenoogst te verwachten, door den zeer goeden oogst. Er is een schatting, die spreekt van 200 millioen kg teveel, doch naar de meening van deskundigen zal het teveel niet zoo hoog zijn. De bietenverbouwers krijgen natuur lijk alleen steun op die bieten, waarvoor zij garantie hebben. In 't algemeen nemen de fabrieken ook het teveel van de verbouwers af, doch daarvoor zal natuurlijk niet de prijs der garantie-bieten kunnen betaald wor den. Naar men aan het blad mededeelt, zal b.v. de suikerfabriek „Dinteloord" beta len, wat zij redelijkerwijs hiervoor beta len kan. Onder die conditie worden de bieten aangenomen. Voorschriften tegen iepenziekte en -spintkever. De voorschriften ter voorkoming vein nadeel door de iepenziekte en den groo- ten en kleinen iepenspintkever zijn bij Kon. besluit van 25 October 1933 aan gevuld en luiden thans: De gebruiksgerechtigde van iepen, welke door den Minister van Economi sche Zaken zijn aangewezen als ster vende of als reeds gestorven, is ver plicht, binnen een door dien Minister te bepalen termijn, die iepen te vellen en de schors onschadelijk te maken door deze, volgens de aanwijzingen van ge noemden Minister, te verbranden ofjop andere wijze te behandelen. Het is verboden tusschen 1 April en 1 October iepenhout te laten liggen, op gestapeld te houden of te vervoeren. De Minister is bevoegd van zoodanig ver bod geheel of gedeeltelijk en al dan niet voorwaardelijk ontheffing te verleenen. Dit verbod is niet toepasselijk op: a. geheel ontschorst hout; b. hout met een doorsnede kleiner dan 7 cm of afkom stig van stammen of takken met een doosnede, kleiner dan 7 cm; c. hout, dat onder water ligt; d. hout, waarvan de schors in haar geheel met timmermans- carbolineum is bestreken of op andere door den minister te bepalen wijze is behandeld. Aan den besteller bij den post- en telegraafdienst A, Snoep,van het hulp- post- en telegraafkantoor te W e m e 1- d i n g e is op zijn verzoek met ingang van 6 Januari 1934 eervol ontslag ver leend met toekenning van pensioen. Verplaatst met ingang van 1 Dec. 1933 de Commi'es bij de posterijen, tele grafie en telefonie J. L. M. Boot, thans directeur van het post- en telegraafkan toor te Axel naar het bijpostkantoor te Amsterdam-Noord. Aan den majoor-konstabel J. Rot tier, den schipper G. Layendeeker en den sergeant-majoor der mariniers H. Kamphoist is de gouden medaille uit gereikt voor 36-jarigen dienst en aan den majoor-machinist D. de Zeeuw, den majoor-torpedomaker C. A. van Wes- terop en den sergeant-telegrafist L. C, Weeda de zilveren medaille voor 24- jarigen dienst. Cursussen militaire wetten. In het gebouw van de Hoogere Krijgs school te 's-Gravenhage had de opening plaats van de onlangs door den minis ter van Defensie ingestelde cursussen in de kennis van militaire wetten. Het instellen van deze cursussen is een der gevolgen van de voorstellen der commissie, welke den minister van ad vies heeft gediend om te geraken tot duurzame versterking van den goeden geest in de weermacht enz. Aan de cur sussen nemen deel officieren, die een rechtsgeleerde studie volgen aan de ge meentelijke universiteit van Amsterdam en voorts een aantal andere, daartoe aangewezen officieren. Aan boord van het Du tsche tank schip „Derunapht", dat zich op het ka naal Terneuze nGent bevond, ter hoogte van Ertvelde, is waarschijn lijk door benzine op het dek brand uit gebroken. De schipper, zijn vrouw, zijn knecht benevens een k nd konden zich redden door overboord te springen. Het tankschip was met benzine geladen, zoo dat het gevaar voor ontploffing niet uit gesloten was. De brandweer kon uit breiding van den brand voorkomen en| het vuur blusschen. BUITENMAN BEROOFD. In een woning aan de Hoogstraat te Rotter dam is Dinsdag een buitenman beroofd van 3000. In verband daarmee heeft de politie van de Groote Pauwensteeg twee vrouwen van verdachte zeden en een 32-jarigen koopman aangehouden. MOEDER EN KIND DOOR AUTO AANGEREDEN EN OP SLAG GE DOOD. Woensdagavond heeft op den straatweg tusschen Noordhorn en Niezijl, ortder de gemeente Zuidhor n, een ernstig ongeval plaats gehad, dat aan twee personen hei leven heeft gekost. Op dat moment reden op den straat weg de 30-jarige arbeidersvrouw De H. en haar 12-jarig dochiertje. Zij werden achterop gereden door een auto, be stuurd door den heer S. uit Leeuwarden. Door het verblindende licht van een te- genkomer werd den heer S. dermate het uitzicht ontnomen, dat hij de vrouw en het meisje op den weg niet opmerkte. De wagen reed de beide wielrijdsters aan, die tegen den grond gesmakt wer den. Zeer ernstig gewond werden de beide slachtoffers opgenomen. De ge- neesheer kon slechts den dood bij bei- den constateeren. De marechaussée heeft tegen den be stuurder S. proces-verbaal opgemaakt. De auto werd in beslag genomen. VERKEERSPOLITIE AANGERE DEN. Op den Sloterweg te Am- sterdam is een motor met zijspan van de verkeerspolitie aangereden door. een vrachtauto, doordat deze bij het passeeren niet voldoende naar links uit haalde. Het motorrijwiel met zijspan viel en de bestuurder, een brigadier van politie kreeg een wonde aan de linker knie en brak vermoedelijk een arm. Hij werd naar het gasthuis overgebracht. Een wielrijder, die eveneens werd aan gereden, liep een wond aan de linker hand op. VOOR MOEDERSOOGEN AAN GEREDEN EN GEDOOD. Woens dagmiddag reed zekere mevr. H. op de fiets over den Kasteelweg te Eind hoven in de richting van haar aan dezen weg gelegen woning. Haar drie jarig zoontje zag haar aankomen en plotseling stak het kind, dat op zijn moeder wilde toeloopen den rijweg over. Op hetzelfde moment naderde 'n drietons vrachtauto, bestuurd door den chauffeur W. v. G. uit Wintebre. Deze trachtte nog een aanrijding te voorko men door uit te wijken en sterk te rem men, doch dit lukte niet. Het kind werd voor moeders oogen aangereden en op slag gedood, INBRAAK GEFINGEERD. De pen ningmeester van den R.K. Landarbeiders- bond te Didam is gearresteerd en ge vankelijk naar Arnhem overgebracht wegens het doen van aangifte van een bij hem gepleegde inbraak, waarbij de vereenigingskas met een inhoud van 120 zou zijn gestolen. Bij onderzoek bleek, dat deze aangifte gefingeerd was. De man heeft volledig bekend. Hij was door financieele moeilijkheden er toe gekomen het geld van de kas te gebrui ken. SMOKKELAAR GEARRESTEERD. Te Nederweert (Lbg.) heeft een ambtenaar bij het controleeren der wegenkaarten een reeds lang door de rijksambtenaren van Weert gezochten smokkelaar aangehouden. Hij vervoerde een groote partij Belgische margarine in zijn auto. Akito en lading werden in be slag genomen. SMOKKELWAAR GEVONDEN. In een café op de heide tusschen Ven- 1 o en Kaldenkirchen hebben de douane beambten een groote partij smokkel waar gevonden en in beslag genomen. Ook op een vrachtauto en twee karren, welke aldaar aanwezig waren, heeft men beslag kunnen leggen. Ongelukken. Dinsdagmiddag is op het Sluitersveld te Almelo het dochtertje van de fa milie S. door een vrachtauto overre den. De dood trad onmiddellijk in. Branden. Te S e 1 1 i n g e n (Gr.) is het café annex verfwinkel van den heer J. A. totaal afgebrand. Verdronken. De 69-jarige A. J. S., is Dinsdagavond, vermoedelijk door de duisternis mis leid, aan de Maashaven Oostzijde te te Rotterdam te water geraakt. Twee burgers zijn hem na gesprongen an hebben hem op het droge gebracht Pogingen om de levensgeesten op te wekken mislukten echter. V Wi - t.M ■INDERDAAD NEDÉRIANDSCH FABRIKAAT f: (Ingez, Med.l PROHIBITION AF. Nu gister de drie Amerikaansche sta ten, die nog voor de afschaffing der drooglegging moesten stemmen om de vereischte meerderheid te krijgen, zulks hebben gedaan, hebben de U. S. A. hun droge periode ook al weer voor hun langsten tijd gehad, en kan waarschijnlijk Kerstmis worden gevierd met diverse druivensappen en vochten. Openlijk ge vierd. En daarbij verdwijnt tevens een der menschelijkste vergissingen van den mo dernen tijd: een gansche conglomeratie iets te verbieden, wat slechts in exces sieve gevallen verboden diende. Men had zich er een weldaad van voorgesteld: 't is gebleken een wandaad! Want: angstwekkende criminaliteits- toename was het gevolg; een bloeiend opleven van sluik- en smokkelhandel, van gangster en racketeer-wezen, met kopstukken als Al Capone en soortgelij ken. Dit in uiterlijken en uitersten zin. Doch ook algemeen en individueel: hoe daalde in plaats van te stijgen veler mo reel peil, hoe bewezen de verboden vruchten nog steeds haar aantrekkelijk heid te hebben behouden; hoe helde de hypocriesie steeds meer en meer tot haar dienaren; hoe steeg het verzet tegen die vrijheidsbeperking. En hoe veler gezondheid knakte de beruchte slechte whiskey-zonde! 't Bezorgde en gevangenissen en zie kenhuizen clandisie van lieden, die er zeker uit zouden zijn gebleven, als de prohibitie niet gekomen was. Prohibitie: een aantrekkelijk idee stel lig, en met de beste, hoogste, reinste bedoelingen gepropageerd, voorgestaan, verdedigd. In de zwakke samenleving van zwakke menschen een utopie! Dus: prohibitie af, ongeveer Kerstmis. Men mag ten minste verwachten, dat het Congres te Washington er spoedig in zijn winterzitting mee beginnen zal. Onderwereld-bewoners kunnen weer boven komen! En Hollywood zal over een nieuw film-thema moeten peinzen. OOSTENRIJK. Bruine Huis gesloten, Het Bruine Huis te Weenen, dat reeds bij het verbod der nat.-soc. partij door de politie was gesloten, is thans in beslag genomen. BEIEREN. Aardschokken. In den nacht van Maandag op Dinsdag werd in den Beierschen Allgau een lichte aardbeving waargenomen, die in verschillende dor pen meer of minder sterk te voelen was. Het was een lichte slingerende bewe ging, die van Oostelijke in Westelijke richtingen liep. Ook te Fuessen, Immenstadt en Kauf- beuren werd de aardbeving waargeno men. De sterrewacht te München heeft de heving geregistreerd. Materieele schade is, voor zoover valt na te gaan, niet ver zaakt. Volgens berichten uit Noord-Tirol, Wurttemberg, Baden en Oost Zwitser land is daar op verschillende plaatsen de aardbeving gevoeld. VER. STATEN. Winter-kampen voor werkloozen. De federale steun-organisatie heeft, nu de winter nadert, opdracht gegeven tot het bouwen van kampen voor daklooze werkloozen, in alle deelen van de Ver- eenigde Staten. Duizenden nooddruftige werkloozen zullen gedurende den winter in de kam pen voedsel en onderdak vinden. De kos ten voor het bouwen van deze kampen bedragen naar gelang van hun grootte 2000 tot 50.000 dollar. Een aantal werkloozen zal in de land bouwbedrijven te werk gesteld worden, terwijl anderen zullen worden geholpen, om in de steden een betrekking te vin- dCn' JAjPAN. Veel militaire liefhebber». Meer dan 10.500 jonge Japanners hebben ge dongen naar de 465 vacante plaatsen op de m'litaire academie. In de jaren tusschen 1920 en 1930 wa ren er nooit meer dan 2.000 gegadigden. Het aantal vrijwilligers voor de voor bereidende mil taire school is dit jaar meer dan 6.000 liefhebbers voor 120 plaatsen. De militaire geest, onder de bevolking is ook duidelijk gebleken uit het feit, dat de burgerij 150 vliegtuigen aan het leger en de vloot heeft geschonken, welke door particuliere bijdragen kon den worden aangekocht. ONTVANGEN BOEKEN. ,,Wij, Frontenacs. door Fran cois Mauriac. Vertaling van mevr. J. MaschmeyerBuekers. Met een inlei ding van dr. B. M, Boerebach. Bandont werp van Kees Koeman. Uitgave van de Nederlandsche Boekenclub ,,'t Gilde- boek" te Den Haag. „Kerels". Roman door Ed. de Nève. Verschenen bij de N.V. Em. Querido's Uitgevers Mij. te Amsterdam. „Geneeskunst" of Er is raad en hulp voor iedereen, door dr. Josef Löbel. Vertaald door dr. W. Schuurmans Stek hoven. Omslagteekening en bandont werp zijn van de hand van Wybo Meijer. Uitgave N.V. Van Loghum Slaterus' Uit gevers Mij. te Arnhem. De tweede druk van „Ida Elisa beth". Roman van kracht en plicht door Sigrid Undset. Vertaald door A. en N. Basenau. Uitgegeven door J. M. Meu- lenhoff, Uitgever te Amsterdam. Bij de N.V. Nijgh en van Ditmar te Rottërdam verscheen: „De IJzeren Greep", door Alie van Wijhe-Smeding. Bandontwerp van A, J, van 't Hoff, Van de Nederlandsche Uitgevers bond te Amsterdam ontvingen wij ,,FIet Nederlandsche Boek 1933", Deze officieele Catalogus van den Ned. Uit geversbond verschijnt voor de tiende maal en het wil een wegwijzer zijn bij het bepalen van een keus. Het bevat 'n aantal illustraties met een inleiding van prof, dr. P. H. van Moerkerken. Van de N.V. Publiciteits-Onderne- ming Rudolf Mosse te Amsterdam ontvingen wij een serie, bestaande uit 6 deelen, van den nieuwen Noropa Engel- schen taalcursus. Deze Engelsche taal cursus is de eerste van een reeks goed- koope taalcursussen op gramofoonpla- ten, die binnen korten tijd zullen ver schijnen, o.a, een Duitsche, Fransche, Spaansche en Italiaansche cursus, com pleet met tekstboeken. De Engelsche cursus is samengesteld door C. Camp bellMac Callum. Voor Nederland be werkt door prof. dr. A. E. H .Swaen, oud-hoogleeraar in het Engelsch, Het is de bedoeling, hiermede de mogelijkheid te openen, een taal te leeren spreken, zooals die inderdaad in het dagelijksche leven gesproken wordt, zonder het on derricht te verzwaren of te overladen met overbodige stof. Wolphaartsdijk. Van 131 Oct. Getrouwd: J. de Neef, jm, 20 j. en J, Kloet, jd. 19 j.; J. Wisse, jm, 22 j. en K. A. van Wel, jd. Bevallen: P. Cok, geb. Koeman, z.; C, Flipse, geb. Ridderhof, z.; P, J. Ste- vense, geb. van Maldegem, z. Overleden: M. Valkier vrouw van C. Verheule, 54 j. Aardenburg. Van 21 Oct.4 Nov. Bevallen: G. Cocquijt, geb. Pille, d.; M. M. Saelens geb. Wieme, d. Overleden: M. J, Willemsen, z. 6 j. Elec. Drukkerij G. W. den Boer, MT»ur£

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 6