BEURSTHERMOiETER van Donderdag. KERKNIEUWS. KUNST EN WETENSCHAP. LEGER EN VLOOT. LANDBOUW. HANDEL EN NIJVERHEID. VERKEERSWEZEN S P. T. T. LAATSTE BERICHTEN. SPORT, GEMENGD NIEUWS. BUITEHUUID, Algemeen Overzicht. BEURS- EH WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 9 November Het eerste getai is de vorige noiee- nng, daarop volgt de officieele notee- •ag van heden. Ned. 2e .1 32 1000-5 101%—101 Ned. 17 1000-4% 101%—101%. Ned. 31 1000-4 100%—100. Ned. 33 1000-4 100%—100. Certificaten-3 84%85. O. Indië 22 doll. 1000-6 88%—88%. O. Indië 32 1000-5 91%—91%. O. Indië 26 1000-4 84—83%. Denemarken Oblg. 1926-5 81%81%. Duitschl pd. st. 100-7 52%—53%. Duitschl. 30 1000-5 46-47%. Zwitserl. oblig. '24-5 98%-r-98%. Zwitserl. Staatssp. '27-4% 101%101% Amsterdam 1933-5 99%99%. 's-Gravenhage 1929-4% 1011/, Rgtterdam 1926-1930-41/* 93%—93. Utrecht, prov. 1929-4% 101—102. Berlijn 1925-6V,. 21%—21%. -99. Zeeuws. Hyp. B-5 99%- Zeeuws. Hyp. B-4% 99- A Amsterd. Bank 105%102%. C Rott, Bankver. 7676. A Twentsche Bank 8383. A Pref. Gruyter Zn. A. 118%119%. Aj Pref. Jurgens A 84%84. A Ned. Gist- en Spir tusfabr. 366363% A De Schelde N.B. 30 A Ver. Papf. v. Gelder 64%64%. C Am. Car en Foundry 14%-+—15. C Am. Smelt en Ref. 2929%. C Farbenind I.G. 66%65%. C U. States St. C. 26—26%. C North. Am. Cy. 10%—10%. A Born. Sum H.M. 108—108. A Linde Teves en Stokv. 5757. A Ned. Wol Mij. 90—89%. A Singkep Tin M. 8285. A J. C. Japan Ln. 23%23. A Rotterd. Lloyd 4140. A S. M. Nederland 44%42%. A Amst. Thee C.M. 45%45%. A Houth. Alberts 32%—32%. C Baltimore en Ohio 14%14%, A Southern Rlw. 14%14%. C Union Pac. Rr. 67%—68%. C Int. Nickel Cy. 12%— A Kriloniale Brik. 37%38%. A N.I. Hbk. 1000 46%—45. C Ned. H. M. 1000 45—45. A Alg. Kunstz. U. 23%23%. A v. Berkels Pat. 15%—15%. C Calvé-Delft 54%55%. A C. Suiker Mpij. 20%20%. A Ned. Ford A.M. 128—127. A Ph lips G. B. afg. 222%—224%-26V». C Unilever 84%84%. C Anaconda Cop. 99l/e-9 C Bethlehem St. 18%—19%-1/2. C Kennec Copper 12%13%. C Un. States Leather 6%6%. A A.N.I.E.M.—N.B. 215—215. A Kon. Petr. Mpij. 173%—174%-75%. C Contin.. Oil Cy, 10%10%. C Shell Union O.C. 5%—5%-5%. C Tide Water Ass. Oil. 66%: voor door hem aan het 2e halfregiment huzaren gedane leveringen van ontbijt spek. De gewezen le luit. der huzaren A. v. D. zou door de te veel ontvangen bedragen voor 2400 wederrechtelijk bevoordeeld zijn. De Adv.-Gen. eischte bevestiging van het vonnis. De verdediger pleitte vrijspraak subs, clementie. Dienstweigering. Ter zake van dienstwe'gering wetrd P. K. uit Rotterdam, ingedeeld te Amersfoort, door den Krijgsraad in Den Bosch veroordeeld tot zeven maanden gevangenisstraf met ontslag uit den dienst. De heer J. M. Rosseel die gedu rende 19 jaar kerkvoogd was der Ned. Herv. Gem. te Aardenburg, heeft voor deze functie bedankt. Tot kerkvoogd der Ned. Herv. Ge meente te Aardenburg is herbe noemd, de heer K. L. Reepmaker en in de vacature is voorzien door de benoe ming van den heer C. M. v. d. Broecke. Weinig Protestantsche ziekenhuizen. In 1930, aldus de redacteur van het Hervormd Zondagblad voor Friesland, ds. J. Hoekstra, waren er in ons land 35 protestantsche ziekenhuizen met 3076 bedden, en 122 roomsche zieken huizen met 1023L bedden. En dan te weten, dat Rome een derde der Neder- landsche bevolking uitmaakt. De ver houding zou als de protestanten evenveel ijver en trouw voor hun zaak aan den dag legden als Rome deze moeten zijn: één roomsch ziekenhuis en twee protestantsche, met gelijk aantal bedden. En de werkelijkheid is drie en een half roomsch ziekenhuis te gen 1 protestantsch. Hier is dus een en orme Roomsche voorsprong. Hier is dus een enorme Protestantsche achterstand. Hr. Ms. Hertog Hendrik, onder be vel van kapitein ter zee C. ter Poorten, op reis naar Napels, bevond zich Dinsdag des middags 12 uur ter hoogte van Lis sabon. Alles is wel. Albert Vogel f. Op 59-jarigen 'leeftijd is Woensdag avond na een korte ongesteldheid te 's-Gravenhage overleden de voordracht kunstenaar Louis Albert Anthing Vogel. De heer Albert Vogel werd den 18en Juni 1874 te Bergen op Zoom geboren. Na 7 jaren actieven dienst als officier ging de thans ontslapene over naar de reserve, waarbij hij laatstelijk den rang van luitenant-kolonel bekleedde. De heer Vogel was leeraar in wel sprekendheid aan de Hoogere Krijgs school en aan de Universiteit te Leiden. Oude schilderijen ontdekt. Het Berl. Tagebl. doet omstandig ver haal van een ontdekking in een oud bouwvallig huis te Berlijn. Bij verwijde ring van behang, dat vernieuwd moest worden, bleek de wand bespannen met beschilderd linnen en daarbij bleek, dat alle vier de wanden van de kamer olie verf-schilderijen van vierkante meters grootte bevatten; de voorstellingen zijn herdersidyllen, landschappen met burch ten, een herberg, wandelaars, een boer derij met allerlei typen, enz. De schilderijen dateeren vermoede lijk uit de eerste helf der 18e eeuw en verraden een kunstenaarshand. De 1ste ploeg der lichting 1934 aangewezen voor de opleiding tot on derofficier-administrateur bij de infan terie, de wielrijders, de motor-, kust en luchtdoelartillerie, de genie, de pon tonniers en torpedisten en het onbere den gedeelte der bereden artillerie, komt 1 Febr. bij de school voor dienst plichtige onderofficieren-administra teur te Middelburg voor eerste oefening onder de wapenen. De Nede/landsche Graancentrale deelt mede, dat de tijden waarop aan de grenskantoren een beambte aanwezig zal zijn om het gewicht van per vracht auto of ander vervoermiddel langs den weg ingevoerde harde granen te controleeren, met ingang van 13 Nov. a.s. gedeeltelijk gewijzigd worden. Al leen op onderstaande stations zal op de daarachter vermelde dagen een beamb te aanwezig zijn. Putten: ieder en Maadnag; Capelle- brug: iederen Donderdag; Koewacht: iederen Woensdag; Eede: iederen Dins dag. Met ingang van 11 Nov. 1933 zullen de overige wegovergangen, welke tot nog toe voor invoer langs den weg per vrachtauto enz. open waren, worden gesloten. De bietenverwerking bij de suikerfabriek „Dinteloord." Naar dé Grondwet verneemt werden aan de Coöp. Beetw. Suikerfabriek „Dinteloord" in de afgeloopen week niet minder dan 29,268.000 kg bieten verwerkt. Dit is het hoogste aantal kg bieten, dat ooit in één week hier werd bereikt, waarmede dus alle vorige re cords zijn overtroffen. Als men nu weet, dat 'n 25-tal jaren geleden in doorsnee de fabrieken tij dens de geheele campagne slechts een 20 tot 30 millioen kg bieten verwerkten en de grootere fabrieken dan een cam pagne maakten van omstreeks 80 mil lioer. in het geheel, dan dwnigt de enor me capaciteit welke thans aan de „Din teloord" ontwikkeld wordt, nog meer bewondering af. Het schijnt in de bedoeling te liggen de week-capaciteit nog hooger op te voeren en daarmede de 30 millioen te bereiken. 70 personen werden gedood en 250 ge wond. Ongeveer 400 opstandelingen, vnl. aan hangers van de radicale organisatie ABC en muitende soldaten en politie werden gevangen genomen. De opstan delingen hebben drie forten in de omge ving van de stad Havanna bezet Ook eenige Amerikaansche torpedo jagers moesten full speed naar buiten stoomen om buiten het bereik van de kanonnen te komen. De opstandelingen winnen voortdu rend aanhangers, doch hebben te kam pen met gebrek aan wapens en munitie. De oesterteelt te ïerseke. Men meldt ons uit Ïerseke: Naar wij vernemen bestaan er plan nen om ter verkrijging van gezonder oesterbroed Fransche oesters uit te planten op de oesterperceelen der Ierseksche Bank, gelijk men weet, is de Zeeuwsche oesterteelt aangetast door een soort wormpje, die de schelp sterk aantast. Deze is nu bij de Fransche oes ter geheel gaaf en mooi blank. Men moet echter om Fransche oesters op de Bank te zaaien vergunning hebben van hoogere autoriteiten om deze te impor teeren. Ind. Stoomvaartlijnen. Chr. Huygens (thuisr.) p. 6 Perim. GEMEENTEBEGROOTING VAN GOES Burg. en Weth. van Goes hebben he den den raad de begrooting 1934 aan geboden. In een begeleidend schrijven deelen B. en W. mede, dat de begroo ting zonder belastingver hoog i n g sluitend is gemaakt, doch wel is 'n verhooging van de kor ting op de salarissen van 't gemeente- personeel in de begrooting opgenomen van gemiddeld 3 pet. of gemiddeld 5 pet. VERDRONKEN. Donderdag is in den vroegen morgen een noodlottig ongeval gebeurd in den Wieringermeer. De arbeiders uit Barsingerhorn en Middenmeer moesten per vlot een der kanalen oversteken en in den regel gaan op dat vlot dat aanstonds door een brug zal worden vervangen, zooveel mogelijk arbeiders. Toen het nog duister was is dit vlot door onbekende oorzaak gekanteld, en geraakten vier arbeiders in het water. Een arbeider wist zich aan het vlot vast te klampen; een tweede werd gered, doch twee arbeiders zijn verdronken, n.l. zekere P. uit Middenmeer en M. uit Barsingerhorn. In verband met den moord van ko ning Nadir Ghazi staan Engelsche troe pen in de Indische N.W. .provincies ge reed om een eventueele opstandige be weging direct te onderdrukken. Op 64-jarigen leeftijd is te Maas tricht overleden dr. J. J. W. Goos- sens, archivaris van de provincie Lim burg en bekend archeoloog. DE NIEUWE OPSTAND TE CUBA. Onmiddellijk na het afkondigen van den staat van beleg te Havanna deden de loyale troepen een aanval op de op standelingen, aanhangers van de Cespe- des, waarbij in den loop van den nacht in verbitterde straatgevechten ongeveer Dammen. Te Kruiningen speelde de Wereldkampioen Springer uit den Haag een simultaanwedstrijd. Van de 27 par tijen won hij er 25, terwijl hij tegen M. Bouman en M. v. d. Parel remise speel de. Ook de Blindpartij tegen J. Pasman won Springer. Er was veel belangstel ling voor dezen wedstrijd. Branden. Donderdagmorgen vroeg brak brand uit in de stoomhoutzagerij van de firma E. van der Stadt Zn. te Zaandam De brand kon worden beperkt tot het ketelhuis. Op hevige wijze woedde het vuur in het ketelhuis, en het was een geluk, dat de veiligheidsklep van de ketel zoo goed werkt, waardoor gevaar van uit elkaar springen werd voorko men. Tegen half zes was de brandweer den brand meester. Omtrent de oorzaak is nog niets be kend. Het bedrijf ondervindt geen stag natie. 60.000 SWEEPSTAKE-LOTEN IN BESLAG GENOMEN. De rivierpo litie te Rotterdam heeft Woens dag aan boord van het s.s. „Tringa" dat in de Parkhaven ligt, 60.000 loten van de Sweepstake in beslag genomen Zij waren gevonden in de hut van den marconist. IN DE GYMNASTIEKZAAL GEVAL LEN. Naar het ziekenhuis Zuidwal te Den Haag is vervoerd een 16-jarigen scholier, die in de gymnastiekzaal aan de De Gheijnstraat was gevallen en een sleutelbeen had gebroken. DE TWEEDE INBREKER. Zooals men zich zal herinneren is op 22 Octo ber een brutale inbraak gepleegd in 'n pand aan de Vlietlaan te Rotterdam De bewoners van de tweede verdieping ontdekten dat er onraad was op de eer ste verdieping, waarvan de bewoners naar de kerk waren. De buurman ging kijken en ontdekte twee inbrekers, met wie hij in gevecht raakte. Zijn vrouw is hem te hulp gekomen. Al vechtende is men van de trap gevallen. De inbrekers zijn daarna gevlucht, maar een hunner is dadelijk daarna op straat gegrepen Holl. Amer. Lijn 1 K.N. Stoomb.Mij. 6%6%. A Ned Scheepv. U, 40% --40%. A; H.AV. Amsterdam 15è%[—157-60. h Java Cult. Mij. 69—70-72. N.I. Suiker 50%—53-54%. Deli Batayia 9094-92. Deli Mij. 1000 94—96-94. Senembah 113%-rll6%-15. Chicago Mild. 3—3%. A Amst. Rubb. C. 91%—92%-9l%. A Deli-Bat.. Rubb. 38% -39. A Hessa Rubber 29%30%. A Serbadjadi S.R. 27%—28. Prolongatie 11. WISSELKOERSEN. 8 Nov. 9 Nov. Londen 7.80% 7.84 Berlijn 59.06 59.00 Parijs 9.70% 9.70% Brussel 34 58 34 57% Zwitserland 48.04 48.02 Kopenhagen 34.90 35.10 New-York 1.58% 1.56% - Schepen - - KoninkL - - Tabak - Rubber - Unilever Markt Industrie duiker Young Philips - Amerika ObLmarkft de tweede is ontkomen. Gisteravond heeft de politie den 37-jarigen A. K., 'n ouden bekende, aangehouden. Hij wordt er van verdacht de tweede inbreker te zijn. Hij is opgesloten. LIFT PLOTSELING BLIJVEN STE KEN. Woensdagavond is dè lift in 't pand van de firma F. aan 't Westnieuw- land te Rotterdam plotseling tus- schen twee verdiepingen blijven steken. Tegelijkertijd werd in den liftkoker een sterke brandlucht geroken. In de lift zat de 14-jarige loopjongen W. R., die met geen mogelijkheid uit de lift te krij gen was. De brandlucht werd steeds erger en de jongen heeft in de lift eenige zeer angstige «ogenblikken doorgemaakt. Nadat men de electrische stroom had uitgeschakeld, bleek het dat in de ma chinerie van de lift kortsluiting was ont staan, en was de brandlucht gaandeweg minder geworden. Met vereende krach ten gelukte het de lift naar beneden te trekken, waarna de jongen uit zijn ha chelijke positie kon worden verlost. AUTOBUS IN HUIS GEDRUKT. Op den hoek van Boschdijk en Felle- noord te Eindhoven is Woensdag middag een autobus aangereden door een truck met oplegger. De autobus werd met de voorzijde tegen den gevel van een winkelhuis gedrukt, die ernstig beschadigd werd. Een vrouw, die in de bus zat kreeg in wendige kneuzingen. KINDERGESCHREI VERJOEG HEN. In den nacht van Maandag op Dins dag zijn onbekend gebleven personen, door forceering van een slot aan de achterdeur, de woning binnengedron gen van den heer Den O. te S c h ij n- del. In één der kamers bevond zich 'n an tiek kabinet. De dieven hebben waar schijnlijk gemeend hierin een flink be drag aan geld te zullen vinden. Het kostbare meubelstuk was opengebroken terwijl de inhoud der laden over den vloer lag verspreid. Toen men hiermede nog bezig was, werden de bewoners ge wekt door het geschrei van één der kin deren. Zij bespeurden onraad en togen op onderzoek uit. De inbrekers hebben hierop echter niet gewacht en zij ko zen het hazenpad. Vermoedelijk zijn zij per fiets ontvlucht. Uit het kabinet wordt een klein bedrag aan geld, bene vens een aantal gouden sieraden ver mist. VECHTPARTIJ IN LOGEMENT. Te Zaandam had Woensdagmiddag in een Volkslogement aan de Fransche straat een hevige vechtpartij plaats. Een reizende koopman van 52 jaar uit Am sterdam vervoegde zich aan dit adres om nachtverblijf. Toen hem gevraagd werd vooraf de kosten te betalen werd hij daarover zoo boos, dat hij den vrager met een mes te lijf ging en hem een diepe snede over de wang toebracht. Een der logeergasten, die den knecht van den logementhouder te hulp wilde komen, kreeg een snede in het gelaat en den arm. Daarop heeft de knecht den Amster dammer een slag met een melkpan op het hoofd gegeven, waardoor deze tijdelijk buiten gevecht gesteld werd en men hem het mes kon ontnemen. Gevolg was dat alle drie personen in het ziekenhuis moesten wodern verbon den. De aanvaller is daarna in arrest ge steld. 14-JARIGEN JONGEN VERMOORD GEVONDEN. Toen Woensdagavond de 14-jarige J. L., zoon van den direc teur van de boterfabriek te U d e n na schooltijd niet op den gewonen tijd te huis kwam werd hiernaar een onderzoek ingesteld. Het bleek dat de jongen op het gewone uur van school was gegaan, doch men wist niet waarheen. Toen men des avonds nog niets van hem had ver nomen stelde de marechaussée te Uden een onderzoek in. Des avonds om tien uur vond men op het erf van L. onder een grindmolen 't lijk van den 14-jarigen L. Een geneesheer kon slechts den dood constateeren. De 17-jarige zoon van L. werd in verhoor genomen met het ge volg, dat deze jongeman in voorloopige hechtenis werd geplaatst op het gemeen tehuis te Uden. Het parket van Den Bosch arriveerde nog denzelfden avond. (Wettig gedeponeerd De nieuwe Civic Hall te Leeds wordt eerst wérkelijk als geopend beschouwd, als de Koning zelf de deur ontsloten heeft. Zoo kan alles wat als „Aspirin" verkocht wordt, slechts als -wérkelijke, werkzame^en on. schadelijke pijnstiller beschouwd worden, als ieder tablet het Bayer kruis draagt. (lngez, Med.) Het lijk werd in beslag genomen en naar het gasthuis overgebracht. Omtrent de oorzaak is niets bekend. Vermoed wordt dat de beide jongelieden oneenigheid met elkaar hebben gekregen, ofschoon bekend was, dat beiden goed met el kaar konden opschieten. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet. WEER VEROORDEELD. Uit Venlo wordt aan het Volksblad gemeldt dat de bekende grootsmokkelaar AJex Ohligs, meer bekend onder zijn beruch- ten smokkelaarsnaam „De Blauwe Vo gel", die onlangs voor de rechtbank te München-Gladbach werd veroordeeld wegens smokkelarij tot een gevangenis straf van één jaar en 350.000 mark geldboete, thans opnieuw door dezelfde rechtbank te München-Gladbach is ver oordeeld wegens mishandeling van een Polizei-wachtmeester tot negen maan den gevangenisstraf. Ohligs had na een verhoor bij een vorige arrestat'e kans gezien aan de handen van een politie-wachtmeester te ontsnappen, waarbij deze zwaar lichame lijk letsel bekwam. De hierna verkregen vrijheid was voor Ohligs slechts van korten duur. Enkele weken later werd hij opnieuw in het grensgebied gesigna leerd en na een hevige schietpartij over meesterd. UIT CONCENTRATIEKAMP ONT VLUCHT. De commandant van het concentratiekamp te Sustrum (Duitsch- land) heeft de politie van V 1 a g t w e d- d e in kennis gesteld met de ontvluch ting van twee politieke gevangenen. Men vermoedt, dat zij naar Nederland zijn uitgeweken. Litwinoff te Washington. Litwinoff's besprekingen ten Witten Huize te Washington zijn verloopen met de snelheid, die werd gewenscht en ver wacht. Zoodat binnen 48 uur de beoog de erkenning wel op papier zal zijn. Het boterde tusschen Litwinoff en den staatssecretaris van buitenlandsche zaken zoo vlot, dat Litwinoff reeds ver scheidene uren vroeger dan was voor zien zijn opwachting op het Witte Huis maakte, waar hij na een langdurige con ferentie de lunch gebruikte, waarbij de meeste leden van het Amerikaansche kabinet aanzaten. De Amerikaansche regeering zou van Litwinof hebben geeischt een bereidver klaring om te onderhandelen over de regeling der oude Russische schulden en een garantie voor het staken der com munistische propaganda in de Ver. Sta ten. Litwinoff zou in principe met de voor waarden accoord zijn gegaan. Men neemt aan, dat de Sovjet regee ring na erkenning zal streven naar een handelsverdrag, naar een non-agressie- pacht voor het Verre Oosten, e* naar het verkrijgen van groote credieten. In hooge regeeringskringen is men

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 2