Bij Ruwe Handen Purol 'H BEKENDMAKINGEN. BUITENLAND. BEVOLKING. BURGERLIJKE STAND. MIDDELBURG. HET PROCES-VAN DER LUBBE. DE STERRENHEMEL 8—15 NOVEMBER 1933, 20 k MT. Cl, ksr- "Va ZUIP j s r f 1 2 c O z h n (Ingez. Med.] gassen schijnen door den vloer van de woning te zijn doorgedrongen met het bekende gevolg. Het derde slachtoffer, de dochter van de wed. v. d. B. maakt het vrij goed. GERAFFINEERDE OPLICHTERS TRUC. Zekere F. van G. te Ti 1- burg kreeg eenigen tijd geleden van zijn vader een rijwiel in bruikleen, dat laatstgenoemde in huurkoop had. Tijdens de jongste kermis verpandde de jongeman de fiets voor 20 aan een caféhouder. Na eenigen tijd kwam hij terug bij den caféhouder en onder een vloed van tranen verzocht hij den café houder hem de fiets terug te geven, om dat zijn vader dreigde hem het huis te zullen uitgooien. De caféhouder liet zijn goed hart spreken en gaf den jongen de fiets terug. En de jongeman ging met het rijwiel naar een anderen caféhouder, gaf het karretje voor 20 in pand en kwam la ter met hetzelfde aandoenlijk verhaal over z'n boozen vader. Dit heeft de jon geman tot vier maal toe herhaald, zoo dat hij op deze manier in totaal 80 in de wacht wist te sleepen. Maar, de Til- burgsche politie heeft er een einde aan gemaakt en v. G. gearresteerd als ver dacht van verduistering en oplichting. VERDACHT BRANDJE. Naar aan leiding van den enkele dagen geleden uitgebroken brand in een wolwinkeltje van mej. V. te Huizen is op last der justitie door den politiedeskundige in genoemd perceel een onderzoek inge steld op sterk vermoeden van opzette lijke brandstichting. Er zijn foto's ge maakt en de boeken en administratie van de winkelierster zijn in beslag ge nomen. De winkelinventaris was voor 3000 verzekerd. Ruim een week geleden is in hetzelfde pand op eenigszins eigenaardige wijze ingebroken. Ook tegen inbraak was de winkelierster hoog verzekerd. EEN DIENSTMEISJE DAT BRAND STICHTTE. In het modehuis Hoppe- ner aan de Paschlaan te Apeldoorn ontstond Dinsdagmorgen brand in de keuken en tegelijkertijd onder een toon bank in den winkel. Toen de Apeldoorn- sche brandweer ter plaatse kwam, ble ken de bewoners met behulp van buren de vlammen reeds te hebben gedoofd. De schade was betrekkelijk gering. De opperbrandmeester kreeg den in druk van brandstichting en een vanwege de gemeentepolitie ingesteld onderzoek leidde in den loop van den dag tot ar restatie van een 18-jarige dienstbode, sinds 1 November daar in betrekking. Na een scherp verhoor bekende het meisje aan de brandjes schuldig te zijn, ook aan dat, welk Zaterdag j.l. in het atelier van het modehuis was ontstaan. In de vorige betrekking van het meis je was op onverklaarbare wijze brand uitgebroken. Een man bevond zich, ver dacht hiervan, nog steeds in arrest. Ook aan dezen brand had het meisje schuld. HET LUTINE-BERGINGSWERK. Onmiddellijk na het verlies van den Lu- tinetorén hebben de concessionarissen hunne zandzuigers aan het werk gezet om te trachten het Lutinewrak van zand te ontblooten. Na het opruimen van den Lutinetoren bleken de omstandigheden voor het zandzuigen aanmerkelijk gun stiger dan voorheen te zijn. Het gelukte inderdaad vrij spoedig, met de zuigbuizen dat gedeelte van het Lutinewrak te bereiken, waar zich de ammunitiekamer bevindt. Tal van over blijfselen van de Lutine zijn bovenge bracht, o.a. veel kogels, koperen huid- platen, wrakhout, enz. Blijkens de dui kerrapporten bevindt zich ter plaatse o.a. een groote hoeveelheid aaneenge- roeste kogels. Het doel is, deze allereerst op te ruimen. De zuiger .Volharding" wordt van een nieuwe inrichting voorzien, speciaal ge construeerd voor 't opzuigen van ko gels, enz. Het materiaal wordt paraat gehouden, opdat de dagen, waarop zui gen mogelijk is, benut kunnen worden. De thans bereikte resultaten zijn van be lang en zullen de werkzaamheden, die concessionarissen van plan zijn volgend voorjaar met een nieuw toestel te her vatten, aanmerkelijk bevorderen. Het bergingswerk wordt met kracht voortgezet. EEN TREILER OPZETTELIJK TOT ZINKEN GEBRACHT. Er zijn thans ernstige redenen om aan te nemen dat de stoomtreiler „Spaarnestroom" YM. 65, welk vaartuig op 12 Juni van dit jaar aan de Deensche kust verloren ging, opzettelijk tot zinken is gebracht, ten einde de verzekeringspenningen in han den te krijgen, meldt de Tel. De eerste machinist heeft zich, aldus het blad, bij de politie aangemeld. De Haarlemsche correspondent van de Tel. vernam van zeer bevoegde zijde, dat de ,,Spaarnestroom" reeds eenigen tijd de aandacht van de politie te IJmui- den en de Justitie te Haarlem heeft. Verscheidene getuigenverklaringen, die min of meer bezwarend genoemd kun nen worden, zijn reeds voor de politie autoriteiten afgelegd en in handen van de Justitie gesteld. Uit het voorloopig onderzoek is gebleken, dat er meerdere personen bij dit geval betrokken zijn. Tot arrestatie was men echter tot gis termiddag nog niet overgegaan. SMOKKELAAR AANGESCHO TEN. Tusschen Weert en Some ren is zekere J. uit Soerendonk, die een partij margarine smokkelde door de douane aangeschoten. De hagel ging hem dwars door een arm. TER AFKOELING IN DEN STROO MENDEN REGEN. Wanneer niet een mede-reiziger, die het gevaar zag waarin de beambte verkeerde, op het laatste moment de portierdeur had dichtgesla gen, zou dezer dagen een conducteur, dienst doende op den trein Zwolle Leeuwarden, het slachtoffer zijn gewor den, aldus het N. v, d. D., bij de uitoefe ning van zijn plicht. Te Steenwijk n.l. stapte juist tegen het vertrekuur van den trein een koopman met twee pak ken goederen in een damescomparti ment. De man werd op zijn vergissing attent gemaakt, doch voelde er niet veel voor om een andere coupé op te zoe ken. Daar het echter tijd van vertrek was, liet de stationschef den trein gaan, doch de conducteur stapte bij den man in om hem te overreden, in den naast gelegen coupé over te stappen. De rei ziger bleek hiertoe niet bereid en toen de conducteur strenger ging optreden, haalde hij een mes te voorschijn en stak hiermede naar den conducteur. Een me dereiziger sloeg op hetzelfde moment de deur toe, zoodat verder onheil werd voorkomen. Eén der passagiers trok aan de noodrem. Met vereende krachten werd nu de ongewenschte passagier met zijn bagage tusschen Steenwijk en Wil lemsoord uit den trein verwijderd en op de spoorbaan neergezet, waar zijn ver hit hoofd afkoeling kon vinden in den neerstroomenden regen. De trein onder vond tien minuten vertraging. Tegen den gevaarlijken passagier is proces-verbaal opgemaakt. KINDJE AAN BRANDWONDEN OVERLEDEN. Te Farmsum kreeg een ruim eenjarig kind van den arbeider Sch. dat bij de tafel zat, door onvoorzichtigheid van een der andere kinderen, een kan met kokende koffie over het lichaam.. De kleine is aan de brandwonden overleden. Ongelukken. Op den weg N ij m e g e n-Kranen- burg is Maandagavond laat de 60-jarige D. door de electrische tram gegrepen, en zoo zwaar gewond, dat hij eenige oogenblikken later is overleden. Maandagmiddag is te de W ij k (D.) de 14-jarige B. die op zijn fiets reed door een auto aangereden. Een geneesheer achtte overbrenging naar een ziekenhuis noodzakelijk, daar de toestand van den jongen zeer zorg wekkend was. De auto, waarvan de remmen niet voldoende bleken te wer ken, is door de politie in beslag geno men. Maandagmiddag is op den Groene Hilledijk te Rotterdam een ernsti ge aanrijding gebeurd tusschen een mo torrijwiel en een auto. Eerstgenoemd vehikel, dat bestuurd werd door den 50- jarigen P. L. L. wiens even oude echt- genoote op de duo zat reed den Groene Hilledijk op. Op dat moment naderde 'n auto, bestuurd door mevr. P. Beide voertuigen reden met een kalm vaartje, maar toen de motorrijder aarzelde van zijn recht tot voorrang gebruik te ma ken, gaf de chauffeuse van den auto meer gas, met het gevolg, dat motor en auto op elkaar botsten. De motor sloeg om en het echtpaar R werd tegen de straat gesmakt. Zij bleken vrij ernstig gewond te zijn. Burgemeester en Wethouders van Middelburg; gelet op de verordening, zooals be doeld in art. 8 van het Motor- en Rij wielreglement nopens het geheel of ge deeltelijk gesloten verklaren van wegen, binnen de bebouwde kom der gemeente Middelburg; Overwegende, dat het hun in het be lang van de vrijheid en veiligheid van het verkeer noodzakelijk vobrkomt het verkeer over den hierna te noemen weg te beperken; maken bekend: dat bij hun besluit van heden is vast gesteld, dat het verboden is met motor rijtuigen (zoowel 2-wielige als meer dan twee-wielige), met motor-rijtuigen waardoor een of meer aanhangwagens worden voortbewogen en rijwielen op Zaterdagen van 16 tot 22 uur de Lange- en Korte Delft te berijden anders dan van de zijde der Markt. Middelburg, den 3 November 1933. Burgemeester en Wethouders van Middelburg, M. FERNHOUT, Voorzitter. M. VAN DER VEUR, Secretaris. (Bijzondere correspondentie). De waarschijnlijke oplossing. De revolutionaire daad. Medeplichtigen, die v, d. Lubbe opofferden. Berlijn, 5 November. We zijn thans zoo ver, dat we als waarschijnlijke (waarmee nog niet ge zegd is ten slotte overtuigend bewijs bare!) oplossing van dit raadsel de vol gende lezing kunnen geven: Marinus v, d. Lubbe heeft de laatste jaren herhaaldelijk Duitschland bereisd en daarbij de gelegenheid benut, verbin ding te krijgen met Duitsche syndicalis ten, d.w.z, communisten van zijn eigen slag, d e met de officieele internationale bolsjewik'i eigenlijk overhoop lagen, om dat h.i. van deze partij te weinig uitging en in het bijzonder in Duitschland de leiding als te slap werd aangezien. n Berlijn spitste zich sedert jaren een aroederoorlog tusschen communisten en sociaal-democraten toe. In Berlijn stond een Adolf Hitler op het punt, de onder- ing-verdeelde roode arbeiders een ver nietigenden slag toe te brengen. In Berlijn liepen alle draden van de pro paganda voor de wereldrevolutie te sa men. Daar hadden onder valsche namen de internationale bolsjewiki hun geheime adressen. Daar werd het proletariaat be werkt. Daar alleen kon nog een succes volle poging gedaan worden, om een nieuwen Sovjetstaat op te richten. Marinus van der Lubbe kwam voor de zooveelste maal naar Berlijn, Dat was in de korte periode, nadat Hitier de macht reeds veroverd had, maar nog den last van het conservatieve blok aan het been moest meesleepen. Verbinding met de grootheden der beide arbeiders partijen had hij nooit gehad, had hij ook nu niet. Hij was een tamelijk onbekende grootheid, een schorem jochie, erbarme lijk slecht gekleed, ondervoed, niet in staat zich in het Duitsch volkomen ver staanbaar uit te drukken, voor de kop stukken der partij en haar parlementa riërs een blamage, zeker niet iemand, met wien men zich in het openbaar en dan nog wel in het deftige Paleis van den Rijksdag vertoont! Van der Lubbe heeft dan ook nauwe lijks pogingen gedaan, om zulke „voor name connecties" te krijgen. Hij kwam trouwens als anarchistisch georiënteerd communist, met woede in het hart jegens de officieele roode partijen. En hij vond een ander soort vrienden in het stem- pelbureau van Berlin-Neukölln en het nachtasyl van Berlih-Henningsdorf. Naar onze overtdiging heeft v. d. Lub be juist daar de syndicalisten gevonden, die hem als werktuig gebruikt hebben en die het ten slotte in einddoel met hem eens waren. Wat was dit einddoel? Door een alom zichtbare, sensationeele brandstichting den onzichtbaren vuist slag op de groene tafel der socialistisch- communistische onderhandelingen over de algemeene werkstaking en den dan waarschijnlijken burgeroorlog te doen neerdonderen. Voldongen feiten te scheppen, waardoor de inderdaad klein zielige strijd der arbeidersgroepen zou ophouden, omdat de massa's der roode arbeiders door den brand gealarmeerd en in eikaars armen gedreven werden. V. d. Lubbe heeft herhaaldelijk be kend, dat dit zijn drijfveer geweest is. Het is ook volkomen logisch gedacht, van zijn standpunt uit gezien. Dat het een groote domheid was, ge zien door den bril van de officieele roode arbeiderspartijen, en in het bijzon der door dien der communisten, begreep hij waarschijnlijk niet. En indien wél, dan was hem dat zeker onverschillig. Hij wilde niet een overwinning van de communisten en nog veel minder van de sociaal-democraten als partijen, maar een zege van „het proletariaat". Dat daarbij deze partijen het beetje macht, dat Hitier nog gelaten had, en hun laat ste kansen van verzet verliezen zouden, kon een v. d. Lubbe onverschillig zijn. Men moet in dit verband Torgler's verzekeringen, dat hij, als hij werkelijk iets over de brandplannen vernomen had, die als „waanzin" (gelijk hij zich uitdrukt) zou verworpen en zoo moge lijk verhinderd hebben, onvoorwaarde lijk gelooven. Neen, voor de communis tische en de socialistische partijen was zulk een daad op dat oogenblik, en bovendien nog midden in ernstige onder linge besprek'ngen over een samenwer king met z.g. legale strijdm'ddelen (al gemeene werkstaking), besprekingen die, wat nu vaststaat, nog na den dag der brandstichting zouden worden voort gezet, inderdaad een volmaakte zelf moord. V. d- Lubbe wist n'ets van deze be sprekingen, kende geen partij-aanvoer ders, wist alleen, dat hij deze hooge heeren bestuurderen door een daac schaakmat wilde zetten. Hij kreeg hulp vroeg die zelf of werd tot zijn daac overgehaald dat is nog in het duister Hij blijft nog beweren, geen hulp gehac te hebben. Maar de sporen van voorbe reiding van den brand in de groote zaa een brand, dien hij alleen in dien korten tijd niet kan hebben veroorzaakt, zijn reeds gevonden, chemisch ontleed, en toegelicht. Hij moet hulp gehad hebben en wel van mannen, die er hetzelfde be- Zie het Roodboek over het proces. Ster */d 3* grootte, of kici«r Ster v/d 2« grootte. "J(f Ster yi I' gr. Melkweg anooM jaaq I a}OOJQ Wettelijk ingeschreven bij k«t Bureau "U Industrieels* Eigendom onder Ne 64222 A XirSv A &'y" V V *3* 7 f Groole i •K, °wn>i en EEkSTEKV: VOLLE MMN LAATSTE KVftKIlER ^KIEUVE MAAN Zodetviscf VENUS MARS JUPITER SATURNUS Sterretijd 23 h 10 min. In drukletters vermeld zijn de namen van de sterrebeelden; de eigennamen van een aantal der helderste sterren zijn in schrijfletters geteekend. Dit kaartje is maanloos, wijl dat he mellichaam heel de week des avonds om 8 uur nog niet op is. Van 1316 Nov. kan men vallende sterren observeeren; hun uitstraalpunt ligt in den Leeuw (Leo); vandaar den naam Leoniden. C. M. J r. t e S. Inderdaad kan' men, in plaats van Oost en West te verwisse en, ook Noord en Zuid omkeeren. Maar het eerste is het meest gebruikelijk. Als U onze kaartjes boven uw hoofd houdt, dan geven ze den sterrenhemel precies weer, met Oost en West op de goede plaats. Circumpolair zijn voor Nederland 52° N. br.) alle sterren met hoogere declina tie dan 38° N. Met andere woorden: sterren die minder dan 52° van den Noord-hemelpool verwijderd zijn, heeten circumpolair-sterren. Zij gaan op deze breedte nimmer onder. Het formaat onzer kaartjes maakt het bezwaarlijk, aan uw verzoek om de eclip tica etc. er in te teekenen, te voldoen; dat zou de duidelijkheid schaden. ang bij hadden als hij, een alarm uit te okken om daardoor de partijbesturen der roode groepen tot samenwerking en een laatste poging tot gemeenschappe- ijk verzet te dwingen. Deze medeplichtigen hebben v. d. Lubbe stellig opgeofferd. Zij kenden den Rijksdag en wisten, waar zich na den srand te verbergen en waarheen te vluchten. V. d. Lubbe wist dat niet. Bij ziende en zonder plaatselijke kennis deed hij de domste dingen, sloeg dikke ruiten in, verbrandde gordijnen aan de straatzijde, liep met licht door kelder- camers, niet bedenkend, dat dit licht van buiten duidelijk zichtbaar was, twam tweemaal op plaatsen terug, waar lij reeds geweest was, en werd tenslotte gegrepen, zoekende naar een uitweg, op een oogenblik, waarop hij reeds lang in veiligheid had kunnen zijn. Zijn die medeplichtigen door den on- deraardschen gang verdwenen en over den muur van het machine-huis ont snapt? Of was de eenige medeplichtige de man, die kort na de brandstichting door het hoofdportaal II ontvlucht en daar ook gezien en voor den Bulgaar- Popoff gehouden is? Misschien zal dat nog ontdekt worden. De lezing, die wij hier gegeven heb ben komt ons en velen met ons, als de hoogstwaarschijnlijke voor. Vooral ook, nadat we minister Göring als getuige gehoord hebben. Wij geloofden in de eerlijkheid van het betoog van dezen minister, die stel lig aan de brandstichting even onschul dig is als de partijbesturen van commu nisten en sociaal-democratie en in het bijzonder vier van de vijf beklaagden. Al gaan wij niet zoover als minister Gö ring, die trachtte te overtuigen, dat de brand hem ongelegen gekomen was, ter wijl wij nog van meening zifn, dat deze brand zoo kort voor de verkiezingen den nationaal-socialisten integendeel als een geschenk in den schoot viel. Deze brandstichting is niet meer en niet minder geweest dan een poging om door initiatief van weinige outsiders en enkelingen in te grijpen in een politieke ontwikkeling, die over den strijd fascis me contra bolsjewisme beslissen moet. Deze poging van outsiders mislukte. De eindbotsing tusschen de groote te genstanders nationaal socialisme en in- ternationaal-marxisme werd er door verhaast. H. Gehuwd: 12. J. A. Nieuwenhuyse 31 j. en J. J. de Jonge 31 j. Overleden: 3. M. R. Geluk 61 j„ echt- genoote van H. Jansens. Nisse. Van 29 Oct.4 Nov. Bevallen: J. A. Steenbakker geb. Franse d. W. L. Slabbekoorn geb. Eckhardt d, Cadzand. Gedurende de maand Oct, Getrouwd: W. J. de Smidt, jm. 26 jaar en S. Cruson, j.d. 21 j. Bevallen, A. S. de Feijter-geb. Van Hoeve, z. Overleden: A. Jongman, 88 jaar, we duwe van J. Cambier te voren weduwe van P, de Vuijst. Oostburg. Van 2231 Oct. Bevallen: 22. A. Ver- sluijs geb. Wage z. Overleden: 22. Luc. Verstraete 82 j. wed. van Petr. Roman 25. A. Simpe laar 80 j. vrouw van J. Hollebrand 27. J. Reijnhout, z. 13 j. 31. M. Wil- lemsen, Js. z. 6 j. Vrouwenpolder. Van 29 Oct.—4 Nov. Bevallen: W. Looise geb. Melis, levenl. dochter. Westkapelle. Van 30 Oct.—6 Nov. Overleden: B. Louwerse, man van P. Minderhoud. Heinkenszand. Over de maand October. Bevallen: 3. C. H. van Werkum geb. Cohen d. 13. J. A. de Regt geb. Ku- zee z. 19. M. van den Dorpel geb. Bek d. Ellewoutsdijk. Over de maand October. Bevallen: 19. C. de Waal geb. Ver- heyke z. 22. A. Spruyt geb. de Ryger d. SINT-LAURENS. Van 29 Oct.4 Nov. Vertrokken: A. Janse, timmerman, van B 27 naar Middelburg. ELLEWOUTSDIJK. Over de maand October. Ingekomen: P. Hendrikse en gezin van 's-Graven- hage S. Spruyt van Goes. Vertrokken: M- Burger naar 's-Gravenpolder J. Meulenberg naar Ysselmonde. OOSTBURG. Over de maand October. Ingekomen M. C. Martens uit Roosendaal en Nis pen p, Dieleman en gezin uit Schoon- dijke Anth. J. Jurry uit Hoek Eliz, Fremouw uit Schoondijke Rich. A. Debaere en gezin uit Aardenburg Ph. J. Wage en gezin uit Schoondijke Magd. M. Ekkebus uit Kruiningen Adra. J. Bastiaansen uit Oudenbosch 1 J. van Belzen en gezin uit Eindhoven Pr. W. Haaijman uit Amsterdam PI. Fieret geb. Dekker uit Schoondijke M. L. Buijsse uit Aardenburg Achs. P. Tas uit Biervliet Johs. San- derse en gezin uit Koudekerke Adrn. C. Brakman uit Terneuzen. Vertrokken: J. van Vooren naar 's-Gravenhage Ant. Pelis en gezin naar Rucphen Iz. J. Buurman naar Cadzand M. J. C. Jochems naar Roosendaal en Nispen M. S. Lucieer geb. Brevet naar Breskens A. J. Rijk naar Groede J. M. Sim pelaar naar Schoondijke -A. A. Goet- heer naar Maartensdijk (U.) Pr. J. Kouwe naar Coevorden Auga. M. Ghijs naar Ginneken Rene J. Tho- maes naar Sluis. Elec. Drukkerij G. W. den Boer, M burg.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 8