STER TABAK STER TABAK in stopt, rookt de beste tabak, dis voor geld te koop is. KUNST EN WETENSCHAP, RECHTZAKEN. VERKEERSWEZEN P. T. T. Si^mdde *8e&tef GEMENGD NIEUWS. ZUID-BEVELÊND. NOORD-BEVELAND. Opgravingen te Pompei. DAT is uitgemaakt door de duizen den, die Niemeijer's Ster-tabak rocken. Dit leger van li| nproevers heeft de beste tabak in haar prijsklasse ontdekt en is er natuurlijk bij gebleven. Die duizen den kunnen zich niet vergissenElke pijp geeft hun opnieuw '1 bewijs, dat zij voor hun peld de volle 100°/0 kwaliteit Krijgen. Hoe eer der ge Uw pakje Ster tabak koopt, hoe eerder ge weet waarom dit Holland's populairste tabak is. NSEMEIJER's beenen, contrasteerend met 'n zeer dun middel. Spr. gaf te kennen, dat door deze teekening, analoog aan die der ne gers, boschjesmannen en Hottentotten duidelijk bleek, dat deze volksstammen een groote rol blijken te hebben ge speeld in Europa, wat tenslotte ten dui delijkste gedemonstreerd werd door het vinden van een tweetal geraamten: een oude vrouw en een jonge man, die het karakter vertoonen van het neger-type. Spr. besloot zijn interessante voor dracht met de mededeeling, dat er nog steeds verder en verder gewroe, en ge zocht zal moeten worden om tot vol komen klaarheid te komen over onze voorouders. Devoorz., de heer Noest, sprak een dankwoord namens allen. 's HEER ARENDSKERKE. In ie al gemeene vergadering van de Vereeni ging ,,Het Groene Kruis" bleek uit het verslag van de inspectie van het .ver plegingsmateriaal, dat in het magazijn alles in zeer goeden staat aanwezig is en op dat oogenblik geen behoefte be staat van nieuwe verplegingsartikelen. Wegens periodieke aftreding werden tot bestuursleden herkozen de heeren M. Vogelaar en K. Janse, Medegedeeld werd dat wegens ver trek had bedankt als bestuurslid de heer J. Bommeljé, die van de oprich ting af der vereeniging (ruim 24 jaar deze functie heeft bekleed. Een woord van dank werd gesproken voor al hetgeen hij in het belang der Vereenig'ng heeft gedaan. Over het dezer dagen bij het bestuur ingekomen ontwerp-contract betreffen de de Groene Kruis auto, werd nog een! ge oogenblikken van gedachten gewis seld, voornamelijk voor wat betreft over de som van 5 te betalen als minimum bedrag bij gebruik van deze auto. Medegedeeld werd dat een bruto op brengst van de onlangs verkochte Groene Kruis speldjes heeft bedragen 28.95. De heer C. Philipse besprak de moge lijkheid van het oprichten van een con sultatie-bureau voor zuigelingen. suvius is gereed gekomen. Schitterende producten van pottenbakkerskunst zijn opgegraven. Passiespelen te Amsterdam. Te Amsterdam bestaan plannen om te komen tot een reeks van opvoeringen van een breed opgezet Passiespel gedu rende den Paaschtijd. Artistiek leider is Frank Luns. De op voeringen zullen in een groote zaal, die speciaal voor de|ze vertooning dienst baar zal worden gemaakt, worden gege ven. De zaai zal ten minste 3000 zitplaat sen bevatten. De tekst van het Passiespel is van Ar- noul Greban (1452). Aan de opvoeringen zullen naar het Handelsblad meldt 300 personen medewerken, allen afkomstig uit r.k. dilettanten tooneelgezelschappen GROEI EN VERNIETIGING. KOLIJNSPLAAT. Het jaar 1933 heeft zich gekenmerkt als een buitengewoon gunstig jaar voor den groei van alle landbouwproducten. Het graan is in overvloed geoogst, de aardappels lever den een goed beschot, de suikerbieten zijn van beste kwaliteit. Overal is reden voor groote dankbaarheid, voor zulk rijken oogst. Het was dan ook geen wonder, dat vele menschen verleden week een ge voel van verontwaardiging kregen, toen op de haven dezer gemeente, een groo te partij tweede soort aardappels ver nietigd werd. De aardappels, die wat groot en bonkig zijn, worden, evenals overal elders, met een vloeistof overgo ten, fijngestampt, om daarna als veevoe der gebruikt te worden. Deze maatregel dient door de Aardappel Centrale ge nomen te worden, om den prijs van de eerste soort op prijs te houden. Immers, er is in Nederland twee-derde gedeelte van den aardappeloogst teveel De verontwaardiging van de menschen over de vernietiging van de aardappels, komt voort uit religieuse overtuiging. „In alle kerken" aldus een ooggetuige „wordt gebeden om een goeden oogst." „Is die oogst goed, dan wordt het grootste ge deelte vernietigd". „Hoe moet de predi kant zijn dankzegging doen Naar de Msb. verneemt, is de uit voering van Fritz Hirsch' Operette „lm Weissen Rössl" in den Stadsschouwburg te Amsterdam op 17 October j.l, door de „Phohi op wasplaten opgenomen. De Phohi is voornemens om op 30 December a.s. te circa 14 uur, het twee de bedrijf van deze operette naar Indië uit te zenden. Openbare Leeszaal te Middelburg. Nieuwe Aanwinsten: Doolaard, A. den. De herberg met het hoefijzer. Querido, I. Het volk God's. I: Van ar men en rijken. II: Menschenharten. Ashton, M. De vrouw van Pilatus. Galsworthy, J. Bloeiende wildernis. Posse-Brazdova, Amelie. De onverge lijkelijke gevangenschap. Rachmanova, A. Liefde, tscheka en dood. Kuhnert, A. A. Die Manner von St. Kilda. Halle, Fannina W. De vrouw in Sow- jet-Rusland. Piccard, A. 16.940 Meter boven de Aarde. Ravesteyn, W. van. Het socialisme aan den vooravond van den wereldoorlog. In den loop der laatste maanden zijn te Pompei bij de opgravingen eenige in schitterenden stijl gebouwde huizen blootgelegd. Het geheel geeft een leer zaam voorbeeld van stedcnversterking in den ouden tijd. Een huisje is in buiten gewoon goeden staat teruggevonden, hetgeen er op wijst, dat het slechts kor ten tijd voor de uitbarsting van den Ve- Cassatie. Door A. R., 38 jaar, molenaar te 's Heerenhoek is Cassatie aangeteekenc tegen het vonnis der Rechtbank te Mid delburg van 30 October, waarbij hij ter zake van overtreding van de Tarwewet is veroordeeld tot 100 of 10 dagen hechtenis. Politierechter te Middlburg, In de zitting van Dinsdag 7 Nov. wer den de volgende zaken behandeld: B. S., huisvrouw F. N.( 41 j., zonder be roep te Sint Jansteen, werd verdacht dat zij op 14 September te St. Jansteen Irma de Haan heeft beleedigd. Eisch en uitspraak 10 b. s. 5 d.h. A. Ph. C., huisvrouw van J. B V., 60 j,, zonder beroep te Sluis, werd beklaagc dat zij op 25 September te Sluis heeft weggenomen een rijwielbelastingplaatje, toebehoorende aan P. N. J. Grahame, Subsidiair werd hem ten laste gelegd dat hij dat merk heeft verduisterd. Eisch en uitspraak 25 b. s. 10 d.h. J. K., 33 j., varensgezel te Terneuzen, werd ten laste gelegd dat hij op 21 Sep tember niet heeft voldaan aan de ver ordening van den rijksveldwachter de Coene, toen hij op den openbaren weg onder Terneuzen een rijwiel zonder ver lichting reed, om af te stappen. Eisch en uitspraak 15 b. s. 10 d.h. C. J. de B., 52 j„ werkman te Graauw, werd beklaagd dat hij op 13 Augustus te Graauw A. de Poorter met een stok op het hoofd heeft geslagen. Eisch 10 b. s. 5 d.h. Uitspraak b. s. 2 d.h. Mr. P. C. Adriaanse doet een beroep op noodweer en vraagt ontslag van rechtsvervolging, waaraan gedeeltelijk wordt voldaan. M. J. S., 23 jaar, arbeider te Axel, werd verdacht dat hij op 23 Sept. te Ter neuzen, C. Missu een steek met een scherp voorwerp heeft toegebracht. Eisch en uitspraak 25 b. s. 10 d.h. A. F., 41 jaar, koopman te Biervliet, werd verdacht dat hij op 30 Sept. te IJzendijke J. B. Cornelis in het gezicht heeft geslagen. Eisch en uitspraak 15 s. 10 d. J. C. O., 24 jaar, bootwerker, Terneu zen, werd verdacht dat hij op 2 Oct. te Terneuzen J. Colijn in het gezicht heeft geslagen. Eisch en uitspraak 15 s. 10 d. Pa. Ja. van T„ huisvr. van A. M. W., 36 jaar, Terneuzen, werd ten laste ge legd dat zij op 28 Sept. te Terneuzen C. A. de Mul en C. N. Meessen heeft ge slagen. Eisch en uitspraak 15 b. s. 10 d.h. J. J, B., 57 jaar, arbeider te Hontenisse, werd verdacht dat hij op 24 Sept. te Ter dole R. Bleijenberg met een bierglas ïeeft geslagen. Eisch en uitspraak 15 s. 10 d. A. P., 37 jaar, circusdirecteur te Steen bergen, werd beklaagd dat hij op 12 Sept. te IJzendijke, R. Hessel een stomp of een slag in het aangezicht heeft gegeven. Eisch dh uitspraak 10 b, s. 5 d.h. D. J. L., huisvr. J. G., 39 jaar, zonder beroep te Vlissingen, werd ten laste ge- 'egd, dat zij op 9 Juli te Vlissingen, Ma. Ja. de Blieck heeft beleedigd. Eisch en uitspraak 10 s. 5 d. J. J. v. d. A., 48 jaar, bakker te O. en W. Souburg, werd verdacht dat hij op 20 Sept. te Middelburg, J. Hubregtse op een zitting van het kantongerecht te Middelburg heeft beleedigd. Eisch 15 s, 10 d. Uitspraak f 10 of 5 d. De moord te Nijmegen. Het O.M, bij de rechtbank te Arn- ïem eischte Dinsdag 4 jaar gevangenis straf tegen den thans gedetineerden 50- jarigen bakker J. J. R, uit Nijmegen, die op 9 Aug. j.l, te Nijmegen zekeren C. Th. Coeman van het leven heeft beroofd door hem met geweld met een mes in de borst te steken. De zaak werd met (gesloten deuren behandeld. De verdediger drong aan op een ged. v. w. straf. Uitspraak 21 Nov. a.s. Het tragische auto-ongeluk op Voorne. Dinsdag heeft de Rotterdamsche rechtbank voortgezet de behandeling van de zaak tegen den 22-jarIgen chauf feur H. S., die zich te verantwoorden heeft gehad terzake van dood door schuld, Op 19 April was verdachte met een auto, waarin een dame met vier kinde ren gezeten waren, van Rockanje naar Rotterdam komen rijden. Bij Nieuwen- hoorn, waar de weg een bocht maakt was de auto van den weg geraakt en in het Voornsche kanaal gereden. Verdach te had zich met het naast hem zittende broertje uit de auto weten te bevrijden de dame en de vier kinderen zijn ver dronken. Het O.M. herinnerde er aan, dat bij de eerste behandeling zijn ambtgenoot, te gen verdachte heeft geeischt 1 maanc hechtenis voorwaardelijk. Spr, is het met de straf niet eens, in aanmerking genomen, dat het hier een zoo buiten gewoon ernstig ongeluk betreft. Het O.M. eischte dan ook thans 3 maanden hechtenis, onvoorwaardelijk, met ont- zegg ng van de bevoegdheid om motor rijtuigen te besturen voor den tijd van 1 jaar. De verdediger, kon zijn bij de eerste behandeling gehouden pleidooi geheel handhaven en hij vroeg oplegging van een voorwaardelijke straf. Ple'ter ver zocht de rechtbank dadelijk uitspraak te doen. Uitgeven van valsche dubbeltjes. Een 27-jarige electricien werd door de Utrechtsche rechtbank veroordeelc tot 2 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest wegens het vervaardigen en uitgeven van valsche dubbeltjes. Het Gerechtshof te Amsterdam, waarbij de man in hooger beroep was gekomen, bevestigde Dinsdag dit von nis. Verdachte had te Juphaas in een café zijn vertering betaald met valsche dub beltjes, bestaande uit lood en tin. De caféhouder had het bedrog onmiddellijk ontdekt. De Marineraad houdt een zitting op Dinsdag 14 Nov. des voormiddags te elf uur in het departement van Defen sie. Behandeld zal worden de aanvaring tusschen de onderzeeboot O XIII en 't Visschersvaartuig Hd 7 op 26 Septem ber 1933 in het Schulpengat. Buitenlandsche spoorwegverbindingen In het tijdschrift Spoor- en tramwe gen wordt gewag gemaakt van de uit komsten der Europeesche dienstre- lingconferentie, die dit jaar van 914 October te Boekarest is gehouden. De slechte oeconomische toestand, waarin vrijwel alle Europeesche spoorwegen verkeeren, was oorzaak, dat van een verbetering van de verbindingen door het inleggen van nieuwe treinen geen sprake kon zijn. Integendeel zijn ver schillende landen genoodzaakt, in ver band met de slechte uitkomsten van t bedrijf, het aantal treinen in te krim pen. Door verschuiving en versnelling van de bestaande treinen is men er toch nog in geslaagd verschillende in ternationale verbindingen belangrijk te verbeteren. De resulaten welke te Boekarest werden bereikt, zijn voor de Neder- landsche verbindingen zeer bevredi gend, al is een enkele door het ophef fen van treinen verloren gegaan. De belangrijkste verbeteringen, wel ke ingaande 15 Mei 1934, zullen wor den ingevoerd, zijn de volgende: lo. Trein FD263/D272 MünchenZe venaarAmsterdam (Hoek van Hol land) wordt 20 minuten versneld. 2o. Trein D163/D274/D272 Basel SB B-NijmegenArnhem-Amsterdam Cs (Hoek van Holland) wordt 15 minuten versneld 4e trein 108/D108 D308 Rotterdam D.P. (Amsterdam CGeldermalsen NijmegenBasel S.B.S./München Wf) wordt vervroegd en belangrijk versneld. Het slaaprijtuig VI i s s inge n— Stuttgart in genoemden trein loopende, zal worden doorgevoerd naar Mün chen, hetgeen voor de doorgaande ver binding (Londen)VlissingenMün chen over Stuttgart een versnelling van 2 uren beteekent. Door de ruim 2 uur vroegere aankomst te Basel SBB van trein D308, wordt aldaar aansluiting verkregen aart trein 60 naar Milaan en Genua. Hiermede wordt een versnel ling verkregen van 3 Ys tot ruim 4 uren. De verbinding naar Zürich wordt even eens 3 uur versneld. De zomerverbinding (Londen)Vlis- singen-Venlo-Eger-Karlsbad komt te vervallen, omdat de aansluitende trei nen van en naar Eger, naar en van Karlsbad dezen zomer niet meer wor den ingelegd. Verder nog eenige wijzigingen van minder belangrijken aard. De maand October bracht de N.V. Nationale luchtvaartschool zes nieuwe leerlingen, waarvan 4 op Waalhaven en 2 op Schiphol. Het aantal vlieguren be droeg 196 tegenover 132 in het vorige jaar, mitsdien een accres van 48 pet. Weldadigheidspostzegels voor het kind. Van 11 December tot 10 Januari a.s. wordt, evenals vorige jaren, uitgegeven een serie van 4 weldadigheidspostzegels voor het kind. De postzegels zijn ont worpen door mr. J. Sjollema te Amster dam, de afbeelding stelt voor een kind met een lichtende ster. De waarden zijn: V/s ct. (3 ct.), 5 ct. (8 ct.), 6 ct. (10 ct.) en I2V2 ct, (16 ct.) Tegelijkertijd worden uitgegeven 2 nieuwe series prentbriefkaarten, de eene houdende 6 reproducties naar schilde rijen van Rembrandt en de andere geti Verkrijgbaar van 13 tot 5 cent per half ons. Met bons voor Niemeijer's bekende kwaliteits -cadeaux. jlng. Med,] teld: „De vreugde van de jeugd" en voorstellende de kinderspelen in de ver schillende tijden des jaars, met de bij iedere maand behoorende teekens van de dierenriem, ontworpen door mej. D. Duyvis te Amsterdam. De prijs van iedere serie is 0.35. ONTVANGEN BOEKEN. Van Van Holkema en Warendorf's Uitgevers Maatschappij te Amster dam ontvingen wij de volgende uitga ven. „Antje" Oorspronkelijke roman door J. P. Zoomers-Vermeer. „Hallvard Gronvold", door Peter Egge Geaut, vertaling van M. C. Casten- dijk. Dit boek werd bekroond in de Scandinavische romanprijsvraag. „Nieuwe Grond" door Fjodor Glad- kow (schrijver van „Cement"). Verta ling uit het Russisch van C. Anarges. „Kerstverhalen" Een aantal novel len, door E. G. Kolbenheyer Geuat, vertaling van Tony de Ridder. „Circusjong" jongensboek door Dick Laan. Tekst-illustraties van E. Reydon en bandteekening van Ch. Mu- ratti. „De gril van Marion de Greeff". Een verhaal voor oudere meisjes door Marie Schmitz. Geïllustreerd door Ella Riemersma. In- de serie Boeken voor Jongere Kinderen: „Het Hazenhoek", door Jo sephine Siete. Nederlandsche bewer king van A. van Kempen. Geillustreerd door E. M. ten Harmsen van der Beek. „Miep en Minta", Dagboek met origineele gezegden en teekeningen van Minta zelf (oud 6 jaar) verzameld door Kitty Bray. FRAUDULEUS BEHEER VAN WA TERSCHAPPEN. De controle van Ged. Staten van Noord-Holland over de boeken en kassen van onderscheidene waterschappen in de provincie heeft, naar de „Tel." meldt, aan het licht ge bracht, dat in eenige gevallen frauduleus beheer heeft plaats gevonden. In totaal beliep de fraude meer dan 27.000, doch door krachtig optreden van Ged. Staten zijn de tekorten bijna alle aangezuiverd uit de bezittingen van de betrokken penningmeesters of uit hun zekerheidstelling of ook wel door bor gen BATAVIERBOOT AANGEVAREN. Jet motorschip „Batavier VII", dat op weg was van Rotterdam naar zee, en iet Zweedsche stoomschip „Gudur" van de maatschappij Svea, eveneens uitgaan de, zijn tijdens mistig weer op den Jieuwen Waterweg tusschen Maassluis en Poortershaven met elkaar in botsing gekomen. De Zweedsche boot werd slechts licht leschadigd. De „Batavier VII" heeft vrij zware schade opgeloopen aan den kop ver bo ven de waterlijn. Het schip is ook naar Rotterdam teruggegaan. Het zal daar gerepareerd worden. Bij de bots'ng zijn geen personen ge wond. DOOR DEN MIST DOODGEREDEN. Zaterdagavond is op den Grindweg, grens HillegersbergBergschenhoek de 12-jarige J. K. door een vrachtauto over reden en gedood. De jongen was in ge zelschap van een broertje. Beiden reden op de fiets. Door den mist misleid bot sten de beide Jongens op een gegeven moment tegen elkander, waardoor J, K. kwam te vallen met het noodlottige ge volg, dat hij terecht kwam onder een juist passeerende auto. Hij werd onge veer vijf meter meegesleurd, voordal de chauffeur zijn wagen tot stilstand kon brengen. De fiets, die de jongen van zijn ouders juist ten geschenke had gekregen, werd totaal vernield. Den chauffeur treft in deze geen schuld. VROUW VERBRAND. Dinsdag ge raakten de kleeren van vrouw B. in de Molenstraat te G o i r 1 e in brand, toen zij bij de brandende kachel stond te le zen. Om hulp roepende ijlde ze naar bui ten, waar de buren er in slaagden de vlammen te dooven. Vreeselijk aan beenen en onderlijf werd de vrouw verbrand. Haar toestand is zeer ernstig. Er wordt voor haar le ven gevreesd. TENNISLEERAAR VERDUISTERD 10.000 AAN DIAMANT. Ongeveer een half jaar geleden vervoegden zich in een winkel aan het Koningsplein te Amsterdam eenige personen, die 'n partijtje diamanten op zicht wenschten te ontvangen. De eigenaar voldeed hier aan en stuurde een partijtje ter waar de van circa 10.000. Toen de winkelier echter na eenigen tijd niets meer hoorde en eens ging informeeren, bleek 't, dat de menschen met de diamanten verdwe nen waren. In verband hiermede hield de politie een 46-jarigen Duitschen ten- nisleeraar aan, verdacht van het plegen van verduistering. Hij moest echter we gens gebrek aan bewijs vrijgelaten wor den. Eenige dagen geleden arresteerde dè Duitsche politie in een plaats aan den Rijn een Duitsche dame, die eveneens van een dergelijk delict werd verdacht echter in een andere zaak. Men hoorde bij een scherp verhoor evenwel, dat deze dame ook iets uitstaande had met de Amsterdamsche affaire, waarop de po litie opnieuw overging tot arrestatie van den Duitschen tennisleeraar, meldt de Maasbode. DE GASVERGIFTIGING TE SCHOON HOVEN. Het resultaat van de onder zoekingen is thans vastgesteld n.l. dat het geen modder- of moerasgas is ge weest. Zooals reeds gemeld zijn in de onmid dellijke omgeving van het huis opgravin gen gedaan, waarbij men tot de ontdek king is gekomen, dat er een lek was in 't buizennet van de straatleiding, waardoor het lichtgas is ontsnapt en zich heeft ver zameld in de gewelven ter plaatse. Deze

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 7