STATEN-GEMERAAL BINNENLAND. ZEELAND. WEER EN WIND. NUMMER 264. TWEE BLADEN. WOENSDAG 8 NOVEMBER 1933. EERSTE BLAD. 176e JAARGANG. TWEEDE KAMER. De consument. MIDDELBURG. GOES» gem m perso- pletttir- Tt>or |ei be- JOTBO- een 156; Basti- Iroeke, |ur, J. stukje, sleu 155, jolitie; renstr. 'agen- loeson. gmerk, port. L port- 201, Oude L. Ber- sleu- 104; Istraat [olitie; 172; linder- f, Kor- rroot- Wijt- met Jracht |rsluijs, van linder- cstraat Kergd- G. V 7; Vate, Burg, lendijk Lan- i., Co- i; eind weg 366; dpen- B 34; lames- at W Lan- fitge- |ij een serie ;n uit i.l.; door van $t<wnt<ris*U 3cc*'U'«rh«- MIDDELBUQGSCHE COUBANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bü contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOESCHE COUBANT£!2!2 Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. me5 „Brieven" of „Bevragen bureau o.ezer cou rant" 50 ct. ettra Be wijs rammers 5 eaumnnii iw.tii—HaBBBMBanagssCTEre--: Begrooting 1934. Alge- meene beschouwingen. De aanvang der Staatsbegrooting. Al- gemeene beschouwingen. Prof. A a 1 - berse (r.-k.) opende de sprekersrij. Hij dacht aan het buitenland, speciaal Duitschland. Een streven naar de dic tatuur -kan inons land geen toekomst hebben. De gedachte, waarop onze staatsregeling van 1848 is opgebouwd, is niet meer van dezen tijd. Hij vond het gemiddelde peil der Kamer steeds ge stegen. De houding der r.-k fractie jegens dit kabinet is dezelfde als in zijn vorige pe riode, mits het van zijn sterke positie geen misbruik maakt. De heer A1 b a r d a (s.-d.) betoogde, dat we het diepste punt der crisis zijn gepasseerd, al zal een terugslag moge lijk zijn. Hij betoogde, dat de crisis niet is op te lossen met steeds verder gaande loonsverlagingen, al zal niemand ont kennen, dat eenige loonsverlaging nood zakelijk was. De regeering hangt met haar econo misch beleid tezeer aan het kapitalis tisch stelsel. Zij wake beter voor de democratie; de gevaren, die haar ook hier te lande bedreigen van communisme en fascisme, zijn niet denkbeeldig. Hij ontkende, dat leden der s.d.a.p. on trouwe ambtenaren zouden zijn, en cri- tiseerde het besluit van den minister raad in zake de actie van ambtenaren. De tekst moest in elk geval zoo zijn, dat willekeur was uitgesloten. Voor versterking der democratie heeft hij aan grondwetsherziening geen behoefte. De heer Lingbeek (h.g.s.) zette uit een, dat de democratie hier steeds te veel op één klasse is ingesteld geweest, en dat die daarom geen gelukkig Ne derland scheppen. Hij waardeert noch volkssouvereiniteit noch staatsvergo- ding. De beer W esterman (N. Herst.) mist in de regeering het besef, dat wij in ^en nieuwen tijd leven, die vraagt naar een nieuwen staatkundigen basis, n.l. gezagsconcentratie. Hij drong aan op een verbod der C. P.H. De regeering overwege of Neder land nog langer lid moet blijven van den Volkenbond, waarvan 60 pet. der we reld geen lid is. De heer Van Houten (Chr. Dem.) betoogde dat onder het kapitalisme geen oplossing is te verwachten van het sociale probleem en bepleitte de instel ling van algemeene raden voor produc tie, distributie en consumptie, meer steun voor het platteland, premievrij staatspensioen, verlaging van het rente percentage voor Staatsleeningen en maatregelen tegen cumulatie. Heden voortzetting. RADIOREDE MINISTER VERSCHUUR. Minister Verschuur heeft gisteravond over beide zenders Hilversum en Huizen een radiorede gehouden over het crisis- beleid der regeering. Wij ontleenen er het volgende aan: Allerwege verwoesting, overal ellen de en nood. Ziedaar het beeld waarvoor de regeering zich ziet geplaatst. „Allereerst acht ik het noodzakelijk, dat niet één bepaalde groep denkt, dat zij alleen de getroffene is. Alle groepen der oevolking lijden evenzeer. Wij zou den zooveel meer geduld tot dragen voe len als wij het goed beseften en onze volkseenheid zou door het gemeenschap pelijk lijden hecht worden gesmeed. „Laat mij u allen, van hoog tot laag, die gepijnigd wordt door de bitterste zorgen, oprecht verklaren, dat mijn hart dikwijls ineenkrimpt, telkens als ik ge noodzaakt ben, van één der vele groe pen het leed te peilen tot op den bodem. De regeering mag zich niet aan één groep alleen wijden, maar zij moet het groote geheel overzien. Zij mag wel ge volgen lenigen, maar zij moet toch haar aandacht het meest aan de oorzaken schenken. Het recept voor ons zieke bedrijfsle ven kan niet eenvoudig in financieele hulp van staatswege bestaan. Afgezien van de vraag, of het de toekomst van ons bedrijfsleven zou redden, als wij de te korten uit de staatskas bijpasten, is het geld in de staatskas voor toepassing van dit recept op groote schaal niet aanwe zig. De Staat moet al het geld, dat hij uitgeeft, eerst halen uit de zakken der belastingbetalers. En hoe is onze samenleving verarmd! Ons nationale inkomen neemt ongehoord af. „Men zegt ook wel eens; „Laat dan de Staat leenen." Alleen nu vaststaat, dat de Nederlandsche regeering niet lichtvaardig leent, dus zijn verplichtin gen zal kunnen nakomen, blijft de moge lijkheid tot leenen bestaan. Slechts één advies weten sommigen nog: de sprong in het duister, de inflatie, d.w.z. het ver lagen van de waarde van den gulden. Het is echter voldoende bekend, dat de Regeering dezen sprong niet wil, niet mag en niet zal ma ken. Wat er nog voor vertrouwen in het bedrijfsleven over is, vertrouwen, dat noodig is, wil men zaken kunnen doen, zou door inflatie of plannen tot inflatie worden stuk geslagen. In de Troonrede is duidelijk gezegd, dat ge vaarlijke experimenten op monetair ge bied niet zullen worden genomen. Wat van den internationa len ruilhandel overeind kan blijven, verdient allereerst onze zor gen. Terwijl maatregelen werden getrof fen, dat de varkensstapel zich ongeveer bij de behoefte zou aanpassen is met groote offers de bacon-export naar E n- geland in stand gehouden. Het con tingent werd verkregen. Slechts door de organisatie en den arbeid van de Crisis- Varkens-Centrale kon dit succes worden verkregen. Ook is men er in geslaagd een meer regelmatige levering te waar borgen, hetgeen van nut was bij de on derhandelingen met Duitschland over de levering van spek. Ware het niet, dat Engeland nog nu en dan 't contingent, dat reeds voor goed verkregen scheen, in gevaar brengt (deze dagen juist moeten wij in een vermindering berusten) dan zou de regeeringsbemoeiing in zake de varkensteelt volkomen geslaagd mogen heeten. Margarine gehandhaafd. Wij kunnen met de cijfers aantoonen, dat het voor de boter niet voordeelig zou zijn, de margarine te verban nen. Want die laatste brengt reeds nu vele millioenen voor de boter op. Doch al ware het eens anders, dan nog heb ik zooveel vertrouwen in de belangstel ling van den boer voor de welvaart van het geheele volk (welke trouwens zijn eigen belang weer is) dat hij niet in ego ïstische groepseenzijdigheid de vernie tiging zal verlangen eener geheele indu strie. Bij de margarine-industrie hebben niet alleen duizenden arbeiders een bestaan, doch onze scheepvaart, ons Indië en onze export zijn er met zoo groote be dragen bij betrokken, dat opheffing van die industrie een economische ramp ware. Den boeren tot eere vermeld ik dan ook, dat de organisaties der boeren zich ten deze achter de Regeering scha ren. Wij hebben een bevredigende regeling voor de betaling der z.g. „scrips" kun nen bevorderen. Hierdoor kon de Ned. Graancentrale een flinke partij Duitsche rogge overnemen. „Hoezeer wij voor onzen export alle krachten zullen inzetten, er is niemand, die betwijfelt, dat er na de crisis een blijvende vermindering zal moeten worden ge construeerd. Uit de gemaakte schattingen is op t"e maken, dat wij over 1934 geen plaatsing zullen hebben voor alle melkproducten, als de hoeveelheid gelijk blijft. In het geheel zullen van de 1.400.000 stuks vee er 200.000 extra moeten wor den opgeruimd. De resultaten dezer op ruiming moeten gehandhaafd worden, als zij eenmaal is uitgevoerd. Daarom zal een teeltregeling onvermijdelijk zijn, waarbij elk gewest, elk district, ja elke onderneming zich heeft te. houden aan een bepaald maximum rundvee. Zoo mo gelijk zal vee naar elders worden ver kocht; veel uitzicht daartoe bestaat niet. Doordat reeds 20.000 drachtige run deren zijn geslacht, is de toekomstige veestapel nu met ongeveer 40.000 stuks verminderd. De consumptie-aardappelen zijn ge bonden aan een minimum-prijs en aan 'n heffing. Deze heffing komt straks aan de niet-consumptie-aardappelen ten goede. Er wordt nog voortdurend aan gewerkt, deze regeling te perfectionneeren. Voor de goeden is dankbaarheid het loon loonend is het dankbaar zijn. Geen consument zal er bezwaar te gen maken, dat de prijzen van een al te onzinnig laag niveau worden afge haald en iets worden hersteld. Het gaat er slechts om: hoe ver. Bij al onze maat regelen houden wij ongeveer een niveau als gold in 1913, voor oogen. Al onze maatregelen te zamen, ook de ernstig ste, n:l. die in den laatsten tijd genomen zijn ten aanzien van suiker, vleesch en aardappelen, hebben, vergeleken bij Maart 1932, samen een verhooging ver oorzaakt van ruim 3 procent. Hadden wij de agrarische maatregelen niet ge nomen, dan zou het leven, vergeleken bij 1929, goedkooper zijn geworden met 19 procent; thans is dat geschied mt.i: 16 procent. Als men zich goed voor stelt, we'ke ernietiging in landbouw, veeteelt, tuinbouw, in heel het agrarisch leven is voorkomen, dan is de afwending van zeer groote rampen toch waarlijk niet te duur gekocht, „Ik ware wel zeer onvolledig als ik ook niet wees op de groote bezwaren die elke crisismaatregel met zich voert als beknotting der vrijheid. Men wil de ze schade op den koop toe nemen. Im mers, werd niet ingegrepen, dan zou de industrie hier te lande, door de over strooming met al te goedkoope buiten- ïandsche artikelen worden weggevaagd Telkens weer heeft de Regeering ge toond, dat zij de bezwaren tot hun klein ste afmetingen wil terugbrengen en dat daarvoor offers niet worden ge schroomd. „Een contingenteering kan niet de eene industrie helpen zonder eenigsziris een andere te schaden. Wij moeten als één volk, met één gemeenschappelijk belang deze crisis door. Elke groep, die lijdt, heeft de aandacht der Regeering. „Mijn taak is thans niet, over nieuwe ordening te spreken. Ik hoop, dal men deze conclusie zal trekken: Onmatigheid in de critiek is niet pas send, waar de moeilijkheden zóó groot zijn. Ook dat elk onderdeel der bevol- k ï.k van den iasi en het lijden der an dere groepen >e /al begrijpen en /al helpen dragen. DE SALARISVERMINDERING. Het bij G, O, ingediende re- geeringsvoorstel, In verband met een in enkele bladen daarover verschenen niet geheel juist bericht, wordt medegedeeld, dat het laatstelijk in de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg behandel de regeeringsvoorstel tot salarisverla ging luidt: a. intrekking van de bestaande tijde lijke crisiskorting als bedoeld in Staats blad 1931 no. 556, juncto Staatsblad 1932 no. 635 b. een algemeene salarisverlaging van 10 pet.; c. een extra-ongehuwdenaftrek, door naast den reeds bestaanden 3 pet. af trek te bepalen, dat een ongehuwde nimmer méér ontvangt dan 90 pet. van de maximumwedde, aan zijn ambt ver bonden; deze bepaling zal, evenmin als de reeds bestaande 3 pet.-aftrek, toe passing vinden op de zoogenaamde ambtenaren-werklieden, noch op de in gezinsverband levende eenige kostwin ners; d. een verhooging van het pensioen premie-verhaal voor eigen pensioen, thans 3 pet. bedragende, met 1% pet.; e.« handhaving van het minimum be drag der kindertoelage op 60 per kind. DE LINDBERGH'S Nog in Nederland. De heer en mevrouw Lindbergh heb ben 't gisteren van Schellingwoude niet verder gebracht dan Waalhaven, d.w.z. zij zijn daarheen toen ze reeds een heel eind boven Frankrijk waren terugge keerd. De weersgesteldheid deed hen besluiten naar Amsterdam terug te kee- ren. Zij werden evenwel bij Rotterdam door de duisternis misleid, en besloten te landen bij Waalhaven in een haventje voor watervliegtuigen. Odk vandaag zal kolonel Lindbergh waarschijnlijk nog niet vertrekken. BE OMZETBELASTING. Gister afgekondigd. Gisteren is afgekondigd het Staats blad no, 546, bevattende de wet van den 25sten October 1933, tot heffing van een omzetbelasting. Zooals men weet, ligt het in de be doeling van de regeering dat de wet uiterlijk op 1 Januari 1934 in werking zal treden. Het is intusschen nog niet bekend, of inderdaad aan dezen datum zal worden vastgehouden, of dat men doordat de voorbereidende werkzaamheden eerder gereed komen alsnog een vroegeren datum zal kunnen vaststellen. DE MUITERIJ AAN BOORD VAN DE ZEVEN PROVINCIËN. Uitspraak uitgesteld. De president van den Zeekrijgsraad te Soerabaja luitenant-kolonel C. J. O. Dorren, deelde mede, dat het vonnis nog in beraad wordt gehouden. De uitspraak, welk op beden was be paald, is uitgesteld en definitief bepaald op 14 Nov. a.s. VERPLAATSING VAN BELGISCHE MEUBELFABRIEKEN NAAR NEDERLAND. In verband met de in werking ge treden contingenteering van buiten- landsche meubelen, heeft de meubelfa briek gebr. Min te Mechelen, die een belangrijken export heeft naar ons land een gedeelte harer fabriek naar Roo sendaal verplaatst. Zij heeft deze ge vestigd in de bestaande meubelfabriek der firma van Lieshout aldaar. Maan dag is een gedeelte der materialen, werkbanken enz., reeds gearriveerd. Waarschijnlijk zal nog deze week met een dertigtal arbeiders worden begon nen. Naar men aan het Vad. mededeelt verkeeren meer Belgische firma's in het zelfde geval en zoeken zij geschikte werkplaatsen in Brabantsche steden. Bij Kon. besluit van 3 dezer is jhr. mr. H. M. van Haersma de With, bui tengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Praag, als zoodanig be noemd te Washington. Te Den Haag is gister een ver eeniging van belanghebbenden opge richt in den Nederlandsch-Zwitserschen. handel. Naar Reuter meldt, heeft Prinses Juliana toegestemd meter te zijn bij de doopplechtigheid op a.s. Zaterdag van den zoon van Captan en lady Abel Smith, welke laatste een achternicht is van de Engelsche Koningin. In een gisteravond gehouden ver gadering van de neutrale en r.-k. vak bonden is besloten, vandaag bij de Sphinx te Maastricht in staking tc gaan. SUPINATOR. Voor alle voetkwalen iederen Donder dag zitting van v.m. 9.30 uur tot 12.30 uur en van n.m. 2 uur tot 6 uur in So ciëteit „Sint-Joris" Middelburg. Gediplomeerd voetkundige. Supinator heeft voor ieder voeteuvel werkzame en afdoende hulpmiddelen. Voetonderzoek (modern May-voetspiegel apparaat) zon der eenige verplichting. Ook onze speci ale schoenen (eigen leesten) aldaar ver krijgbaar. KLIJBERG'S SCHOENMAGAZIJN Walstraat 50 Vlissingen. (Ingez. Med.) MUZIKALE SOIRéE IN DE ABDIJ. Ten bate van het Crisiscomité, Naar wij vernemen zijn de heer en me vrouw jhr. mr. Quarles van Uffordba ronesse Mulert tot de Leemcule voorne mens in de maand November een muzi kale soirée te hunnen huize te geven, te gen èntrée. De opbrengst daarvan is dan bestemd voor het Crisiscomité. De IJsclub. Het mooie Novemberweer doet niet denken aan ijsvermaak en toch zal de IJsclub, zooals uit advertenties is ge bleken, hedenavond haar jaarvergade ring houden, in de bovenzaal van De Vergenoeging. De Tentoonstelling in het Schoolmuseum. De tijd gaat snel en drie dagën zijn spoedig om, daarom komt het ons niet ongewenscht voor nog eens de aandacht te vestigen op de tentoonstelling van tee- keningen van scholieren in de lokalen van het Schoolmuseum, die slechts tot en met Zaterdag geopend is. Velen zijn reeds een kijkje wezen ne men, maar het aantal, die wel willen ko men, doch steeds weer verhinderd wor den of het uitstellen, is zeker ook niet gering. Zij zullen er spijt van hebben, als het te laat is en zij de leerzame exposi tie niet hebben gezien. Middelburg, 8-XI-'33. Dinsdag hoog ste lucht temperatuur 11.6 °C; (53 °F); laagste 6.6 °C (44 °F). Heden 9 h: 12.2 °C; 12 h: 11.1 °C. 0.2 mm regen of neerj slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 771 mm; laagste 766 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 769.9 mm te Valencia; laagste 750.1 mm te Seydis- fjord. Verwachting tot morgenavond, Zwakke tot matige winden uit W. rich tingen. Nevelig tot zwaar bewolkt. Later waarschijnlijk eenige regen en iets zach- .ter. Zon op: 7 h 10; onder: 16 h 18. Licht op: 16 h 48. Maan op: 20 h 41; onder: 12 h 54. L.K.: 10 November. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 mm. later. (S springtij.) November. Hoogwater. Laagwater., Wo. 8 4.30 16.54 10.58 23.08 Do. 9 5.12 17.44 11.39 23.54 Vr. 10 6.03 18.45 12.29 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. November. Hoogwater. Laagwater. Wo. 8 6.23 18.39 12.03 Do. 9 7.00 19.25 0.17 12.43 Vr. 10 7.47 20.20 1.04 13,30 CURSUS AUTO-TECHNIEK. Maandag had in het lesgebouw van het Zeeuwsch Techn. Inst. de opening plaats van den cursus in autotechniek. De voorzitter zeide in zijn openings woord, dat het precies elf jaar geleden was, dat de waterbouwkundige oplei ding werd aangevangen en dat het Be stuur met tevredenheid kan terugzien op wat in dat tijdvak is gepresteerd. Hij hoopte, dat de nieuwe opleiding, waar voor zeer groote belangstelling bestaat, zich evenzeer in bloei mag verheugen en flinke krachten voor de maatschappij zal vormen. Juist op dit gebied is be hoefte aan goede scholing en voorlich ting en het is een zeer verheugend ver schijnsel, dat talrijke in de practijk werkzamen zich voor deze opleiding hebben aangemeld. Hierdoor kan een directe invloed ten goede uitgaan. Deze opleiding is geheel ingesteld door par ticulier initiatief, zonder steun van gel den uit de overheidskassen, waaruit voor het onderwijs nog steeds te veel wordt geput, waarvoor de belastingbe talers en de bedrijven goed zijn. Voor deze opleiding is de moreele steun van diverse instanties gevraagd. Getracht zal worden de lessen en examens zoo doeltreffend mogelijk te maken. De secretaris deed hierna eenige me dedeelingen betreffende de inrichting van den cursus. Een werkplaats met 'n nuttig oppervlak van 90 m2 zal voor de practische lessen zoo spoedig mogelijk worden ingericht. Voorloopig kunnen deze gegeven worden in de teekenzaal of in de garage Louisse. Door de groote deelname zal de opleiding kunnen wor den gesplitst als volgt: le. cursus in autokennis voor chauffeurs en automo bilisten; 2e vakopleiding voor monteurs; a. cursus voor beginners en eenigszins gevorderden; b. cursus voor meergevor derden, welke wegens de groote aangif te gesplitst wordt in twee groepen. Samenwerking wordt gezocht met de toeristenbonden, autofabrikanten en an dere belanghebbenden. Door den korten tijd van voorbereiding was dit nog niet heelemaal geregeld, doch bereids is sa menwerking verkregen met General

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1