]anflamn' AF100P VERK60PINQEK. INGEZONDEN STUKKEN. Van onze Adverteerders. BUR6ËRLIJKE STAND. BEVOLKING. PASTILLES GEMEENTERAAD VAN GOES. het koopen van een villa, tot stand te brengen. De advocaat in kwestie bleek bereid te ..zijn hiertoe zijn medewerking te verleenen. Bij hem moest dan een bedrag van 1500 gulden gestort worden waardoor de benoodigde 8000 gulden vrij kon worden gemaakt en een architect die ook in het complot betrokken was, zijn geld kon krijgen. Het resultaat van deze ingewikkelde zaak was, dat de benadeelde geheel te goeder trouw zijn geld stortte en er verder niets meer van hoorde. Tenslotte is een aanklacht bij de jus titie ingediend, waarvan het lOsultaat is geweest, dat thans tot de arrestatie van den advocaat is overgegaan, DEVIEZEN-SMOKKELAARS GEAR RESTEERD. Toen Vrijdag beambten van het grenskantoor Strasz, vlak bij Kerkrade gelegen, de electrische tram ,die van Herzogenrath naar Kerkra de reed, inspecteerden, trok een vrouw- de aandacht der Duitsche douanebeamb ten. Ze werd in het douanekantoor on derzocht. In haar kleeding had ze een bedrag van 150 verborgen, benevens twee spaarbankboekjes met een tegoed van 1700. Op een en ander werd be slag gelegd.' De uit Hamborn afkomstige vrouw werd op vrije voeten gelaten. Het geld was voor uitvoer bestemd. Even later arresteerden de beambten in de electrische tram drie Duitschers, in Limburg woonachtig. Ze worden ver dacht registermarken over de grens te hebben gebracht. Allen zijn naar de ge vangenis te Aken overgebracht. 100 JAAR GEWORDEN. Zaterdag is mevrouw de wed. H. van der Kamp te Groningen 100 jaar geworden. Verdronken. Zaterdagmiddag heeft een voorbij varende schipper in den Vliet bij de Oude Tolburg te Voorburg een kinderlijkje opgevischt. Bij onderzoek is gebleken, dat het kind het 2-jarig zoontje was van den heer W. uit het Westeinde, dat sedert Donderdag och tend werd vermist. Ongelukken. In de buurtschap Beltrum bij Gr oen- 1 o is het 9-jarig zoontje der wed. R. uit Groenlo, dat met den melkrijder N. Za terdagmorgen was meegereden toen 't paard plotseling den volgeladen wagen aantrok, van den bok gevallen. De wielen gingen het kind over de borst waardoor het onmiddellijk werd gedood. Maandagmiddag is in de kom van het dorp De W ij k de 14-jarige E. B., die op zijn fiets reed, door een auto aangereden. In bewusteloozen toestand werd de- jongen opgenomen. Zijn toe stand is zeer zorgwekkend. De remmen van de auto bleken niet voldoende te werken. De auto is door de politie in beslag genomen. Onder de gemeente P r i n c e n- h a g e is Zondagnacht tengevolge van onoplettendheid van den chauffeur, een auto waarin vier personen gezeten wa ren, tegen een boom gereden. De dames F. en van D. beiden uit Breda, werden ernstig gewond. De bei de heeren kwamen er wonder boven wonder zonder verwondingen af. De auto werd geheel vernield. Notaris J. L. van der Harst heeft Zaterdag in het café „Spoorzicht" te Arnemuiden in het openbaar ver kocht een huis en erf met het recht van erfpacht op den grond tot 31 Augustus 1980, staande en liggende in den Molen polder E 26, in de gemeente Arnemui den, groot 1 are 12 centiaren. In koop toegewezen aan B. J. la Soe, slager te Arnemuiden, voor de som van 2010. K: .ie -.« TIT—If Een belangwekkende ontdekking in Brazilië. Dr. Erich Herndlhofer van het Agro- nomisch Instituut in Campinas (Brazi lië) kwam tot de ontdekking, dat de groene koffieboonen direct na den pluk veel minder coffeïne bevatten dan na het bereiden en het kunstmatig drogen. Het gevolg van deze ontdekking is, dat men nu in Brazilië op zoek is naar een nieuwe methode van drogen der koffieboonen, waarbij het coffeïnegehal- te zoo laag mogelijk blijft. In de Nederlandsche Warenwet, Kof fie- en Theebesluit van 13-l-'25 is be paald, dat coffeïne vrije, dus onscha delijke koffie, niet meer dan 0,1 cof feïne mag bevatten. Aan de ge garandeerd coffeïne vrije koffie moet dus minstens 96 pet. van het nor male gehalte aan coffeïne zijn onttrok ken. Ook betreffende het extractgehalte bevat het Koffie- en Theebesluit speci ale bepalingen. De. eerste gegarandeerd coffeïnevrije koffie, onder het merk Hag sinds 25 jaar bekend, staat volgens analyses van het Laboratorium van Ledden Hulse bosch wat aromarijke extractstoffen be treft ver boven de door de wet bepaal de grens. 1. Afzenders onbekend stuk in de prullen mand. 2. Briefwisseling wordt over ingezon den stukken geplaatst of geweigerd niet gevoerd. 3. De kopij wordt niet terug gezonden. 4. Maakt het kort I VERLEGGING DER ROUTE HANSWEERT—WALSOORDEN Volgens berichten in de dagbladen zou het voornemen bestaan de route Hans- weertWalsoorden van de Provinciale boot te verleggen. Hiervoor zouden noo- dig zijn twee nieuwe havens: één ten westen van Walsoorden en één ten oos ten van Hansweert, nabij de uitwate ringssluis van den Kruiningschen polder. Zooals voor elke verandering, zal ook hiervoor een reden bestaan: De boot van het tegenwoordige type is gebouwd op „koplading". Deze lading gaat niet aan een buitensteiger, zooals te Walsoorden. De boot dient daarvoor in een haven aan te leggen aan een ponton-brug. Aan den linkeroever der Schelde zal dus wel een haven aangelegd dienen te worden. De plaats daarvan zal o.a. mede bepaald moeten worden met het oog op de veilig heid der passagiers. Anders is dit met een haven aan den rechteroever. Wanneer de boot uit een nieuwe ha ven in Zeeuwsch-Vlaanderen naar Hans- weert vaart, kan zij ongeveer een rechte koers nemen. Moet zij naar de Kruiningsche sluis, dan dient zij dwars door twee vaarwa ters over te steken en van zelf vóór of achterom de zeevaart te kruisen, wat onveiligheid meebrengt, vooral bij heiig of mistig weer. [En Breskens dan? Red.] Wanneer bij zulk weer schepen de haven te Hansweert niet durven binnen- loopen, gaan zij ten anker boven de ha ven, dus in de dan geldende route. De haven te Hansweert is goed. Bij laag water heeft zij nog een diepte van pl.m. 4 m en in het ongunstigste geval nog een invaartwijdte van pl.m. 50 m. Schepen van 100 m lengte, 13 m breedte met een diepgang van 3 m, ko men ten allen tijde in en uit de haven en leveren geen bezwaar op voor an dere. Evenmin levert de nieuwe provin ciale boot bezwaar op bij een afmeting van pl.m. 50 m lengte, 12 m breedte en 2.80 m diepgang. Het is eenvoudig een gewoon schip. Evenals voor elk ander zou het ook voor dit schip idealer zijn met geen enkel schip rekening te moe ten houden, doch men graaft voor elk schip geen aparte haven, evenmin als men de vaart van andere schepen op de Schelde zou gaan verbieden. Het is echter voor de nieuwe provin ciale boot noodzakelijk, dat zij ook aan deze zijde een ligplaats krijgt, waar zij gelegenheid heeft voor koplading met het oog op auto's en voertuigen. Wanneer Waterstaat en Provincie zich verstaan, kan deze in de haven te Hansweert zeer gemakkelijk worden aangebracht met naar verhouding weinig kosten, door het bestaande jaagpad aan den Westelijken dam over een lengte te verwijderen, waardoor men een ver breeding verkrijgt, die ruimte biedt voor het invaren en ligplaats der boot en op het einde gelegenheid verschaft voor het aanbrengen van een pontonbrug. (Het jaagpad is totaal overbodig ge worden en de vrijkomende aarde kan, zoo noodig, aangewend worden ter ver sterking aan de andere zijde van den dam.) Deze aanleg en ligplaats neemt geen ruimte in de haven weg, want zij blijft zeker nog binnen de thans aanwezige meerpalen der tegenwoordige aanleg plaats. De haven wordt gewoonlijk twee keer per jaar uitgebaggerd. Dit moet bij een eigen haven minstens even dikwijls ge schieden, wat aparte kosten meebrengt, terwijl het nu weinig meer beteekent. •iDe kosten zouden voor twee nieuwe havens ongeveer één millioen bedragen, dus voor dezen kant der Schelde onge- voor de helft. Hoewel niet deskundig op dit gebied, willen wij er toch op wijzen, dat vooral bij waterwerken zich zeer dikwijls niet voorziene omstandigheden voordoen, waardoor de kosten tiendui zenden hooger worden. Doch eenmaal begonnen, moet het werk in weerwil van alles voleindigd worden. We weten niet of in deze raming be grepen zijn: onteigening, inrichting der haven met brug, meerpalen, verlichting, aanleg van een weg, het bouwen van dienstwoningen, kantoor, bergplaatsen, wachtlokaal en andere bijkomende wer ken. Doch het, zal niet gewaagd zijn te be rekenen, dat alleen de verlegging van ligplaats aan deze zijde de Provincie jaarlijks op tienduizenden komt te staan aan rente, kosten van onderhoud en op diepte houden der haven, terwijl voor aflossing eener eventueele leening ook vele duizenden noodig zijn. De tegenwoordige tijd eischt bezui niging. We gelooven dan ook, dat het in het algemeen belang wenschelijk en noodzakelijk is, dat deze plannen geen werkelijkheid worden. Men beweert: de route wordt korter. Hoeveel minuten? (2 a 3 zouden we wil- j len vragen). Ten koste der veiligheid? De auto-dienst van de boot naar het sta- j tion Kruiningen zal weinig verschillen, i zeker wanneer de vaste brug te Vlake er is. Het is voor reizigers alleen van be lang of zij tijdig het station bereiken. En dat doen zij. We besluiten: 1. de route Hansweert biedt grooter veiligheid; 2. ze bespaart honderd-duizenden; 3. de overtocht wordt ongeveer niets bespoedigd, iets, dat zelfs niet noodig is. Hansweert, 6 November 1933. X. Koudekerke. Van 1631 October. Ondertrouwd: C. Go verse, jm. 28 j. en M. Janse, jd. 27 j.; S. Adriaanse, jm. 25 j. en A. C. de Kam, jd. 23 j. Getrouwd: B. J. Bij.eveld, jm. 28 j. en J. Bostelaar, jd. 26 j. Bevallen: J. Brasser geb. Melis z.; J. de Witte geb. van Rooijen z.; E. de Buck geb. Pieterse z. (levenl.) Overleden: E. Bosman, 74 j. jd. Oostkapeile. Van 27 Oct.3 Nov. Ondertrouwd: A. de Voogd jm. 26 j. en E. M. C. Groeneweg jd. 20 j.; W. Dourleijn jm. 24 j. en J. F. Trieller jd.. 21 j. Getrouwd: G. de Visser jm. 23 j. en P. G. Kodde jd. 23 j. Serooskerke (W.) Van 131 October. Getrouwd: A. Wattel 47 j. en E. de Visser 31 j. Bevallen: J. C. Sturm geb. Meijers d.; J. Matthijsse geb. van der Vorst z.; J. Riemens geb. Geldof d. Zoutelande. Van 131 October. Getrouwd: A. Lievense, 27 j. jm. en M. Gabriëlse, 28 j. jd. Bevallen: A. Oosthoek geb. Kruit z. Kapelle, Van 7 Oct.3 Nov. Getrouwd: M. F. Krijnsen 29 j, en A. M. Dommisse 31 j. Bevallen: T. Sonke geb. Hengsdijk z.; J. C. Goud geb, Dourlein d.; E. Gijzel geb. Bosman d.P. Bustraan geb. de Keijzer d.; C. C. Duivewaarde geb. van de Velde d. Borssele. Van 29 Oct.4 Nov. Bevallen: F. Steketee geb. Walhout z.; D. Schipper geb. Bras, z, Krabbendijke. Van 628 Oct. Bevallen: M. van den Berge geb. van der Hart, z J. Boone geb. Wagenaar, z.; W. Houtekamer, geb. Schrier, d.; P. Butijn geb. van Iwaarden, d. Oerleden; M. de Hamer man van J. van de Vreede, 75 j.J. Blok, vrouw van K. Blok, 67 j.; J. Butijn vrouw van J. de Kok, 66 j. Qudelande, Van 131 October. Bevallen: E. Harthoorn geb. de Jonge d.; M. P. Lous geb. de Booij d. (levenl.) Overleden: J. Meeuwse,. 44 j. ongeh. Schore. Van 131 October. Getrouwd: J. C. Walrave 22 j. te We- meldinge en T. I. Joosse 19 j.P. C. Bruijnzeel 24 j. en T. L. Zoeteweij 22 j. Bevallen: J. Bal geb. Grim d. Overleden: K. Kaat, wed. J. Kaat 87 j. Wemeldinge. Van 23 Oct.4 Nov. Getrouwd: H. Schot jm. 21 j. en L. A. Leendertse jd. 25 j.; H. de Korte jm. 34 j. en H. Schouwenaar jd. 23 j. Bevallen: E. Kooman geb. Rijkse z.; A, M. Keijzer geb. Bom z.; M. Koopman geb. Lepoeter z.; Colijnsplaat. Van 28 Oct.4 Nov. Getrouwd: A. de Smit, 24 j. te Kats en C, Platschorre 20 j. KOUDEKERKE. Van 1631 October. I n g ek o m c n: J. de Witte wijk B no. 142 uit Bigge- kerke; Mej, N, van Loo, wijk D no. 229 uit Middelburg V ertrokken: Mej. L. Louws, van wijk B no. 31 naar Zoutelande; J. de Waard met gezin, E no. 28, Middelburg; C. Stroo, wijk C no. 21, Ritthem; O. A. F. Glaeser met gezin, wijk B no. 242, Berlijn; mej, A. H. L. Hille, wijk B no. 120, Middelburg; J. Sanderse met gezin, wijk E no. 125, Oost burg; J. Larij met gezin, wijk C no. 7, Velsen; mej. J. Bostelaar, wijk D no. 137, Middelburg; mej. P. C. S. J. den Baars, wijk D no. 23, Terheijden; mej. C. Sinke, wijk A no. 76, 's-Gravenhage; E. T. Roessingh, wijk C no. 40, Utrecht, ZOUTELANDE. Ingekomen: P. Dingemanse van Oostkapeile; P. Verhage van Middelburg; K. Verhage van Meliskerke; M. W. P. C. H. Jacob- son van Haarlem; L. Louws van Koude kerke; T. Jakobsen van Meliskerke; M. Koets van Meliskerke; en W. Francke van Biggekerke. V ertrokkep; W. Jacobse naar Vlissingen; A. A. M. steeds een Panflavin-pastille in den mond, want groote temperatuursverschillen hebben dikwijls keel- en amandelontsteking, ja zelfs griep, ten gevolge. Panflavin-pastilles echter dooden de in mond en keel binnendringende ziekteverwekkers. (Ingez. Med.) Vermissen naar Tilburg; Wed. Alewijn- se met gezin naar Vlissingen; A. Melis naar Koudekerke; K. Francke naar Westkapelle en J. K. de Voogd naar St. Laurens. KAPELLE. Van 7 Oct.3 Nov. Ingekomen: M. J. Snoep en gezin van St. Pancras naar Biezelinge D 105. Vertrokken: E. J. de Feijter van Kapelle A 82 naar Terneuzen; A. P. van der Have, van Ka pelle A 191 naar 's-Gravenhage; M. Al- lemekinders van Biezelinge E 18 naar Tholen; D. van Schaik en gezin van Ka pelle A 34 naar Sprang-Capelle (N. Br.) KLOETINGE. Van 131 October. Ingekomen: A. J, de Klerk en gezin, onderwijzer, Patijnweg B 175, van Goes; L, P. van Halst, bakkersknecht, Schoolstraat A 170, Wissenkerke; J. Heijensdijk geb. Zoeteweij en gezin, zonder 'beroep, Heerniseweg B 32, Goes; A. Nijsse en gezin, zonder beroep, Buijs Ballotstraat B 95, Ierseke. Vertrokken: A. J. Zonnevijlle, zonder beroep, naar Goes, de Witt Hamerstraat 6; H. Goe- degebure geb. Toorenaar, zonder beroep, 's-Heer Arendskerke; L. P. van Halst, bakkersknecht, Wissenkerke, Kerkstr. A 69; I. J. de Groote, timmerman, Nieuw- vliet no. 7. De volgende personen zijn in d e ge meente KRABBENDIJKE. J van de Peerle, wed. van P. Lous, Ingek omen: Goes; A. J. Wensvoort van Vlaardingen; J. de Braai van Ovezande; W, P. Böhm van Maarn; F. Kloprogge en echtgenoo- te van Noordwijk; G. A. van Weele van Rilland-Bath en J. A. Hoekman van Dordrecht. Vertrokken: J. Kesselaar naar Goes; A. Schwartz en gezin naar Maas sluis; J. M. M. den Baars naar Terhey- den en J. M. Rekkers naar Terneuzen. KORTGENE. Van 131 October. Ingekomen: C, P. J. Bouwense, van Bruinisse naar Kaaistraat. Vertrokken: H. Noo'rdhoek, naar Kolijnsplaat „Rustoord." Openbare vergadering van den Raad der Gemeente Goes op Donderdag, den 9 November 1933 des namiddags twee uur. Punten van behandeling: Vaststelling der notulen van de ver gaderingen van 17 Augustus en 1 Sep tember 1933, 1. Ingekomen stukken. 2. Verzoeken om afschrijving van be lasting. 3. Aanbieding der gemeente-reke ning over het dienstjaar 1932 met de daarbij behoorende bedrijfsre- keningen, 4. Voorstel tot wijziging der Veror dening op de Straatpolitie. 5. Voorstel tot wijziging van het Raadsbesluit van 20 Juli 1933 no. 5 tot verhuring van een lokaal aan de P.Z.E.M, 6. Voorstel tot het treffen van een re geling met betrekking tot de be zittingen van den voor gemeente rekening verpleegde krankzinnige C, Francken. 7. Verzoek van den heer H. J, Mol hoek om een uitweg op den Oost- wal. 8. Voorstel tot vaststelling eener ga rageverordening. 9. Voorstel tot het in gebruik nemen van eenige perceeltjes Rijksgrond nabij de Rijks Hoogere Burger school en het Kantongerecht. 10. Vaststelling van het kohier der straatbelasting voor het dienstjaar 1933. 11. Verzoek van Mej. J. A. Homber gen om vergunning tot het aan brengen van een receptenbus aan den zijgevel van het stadhuis. 12. Verzoek van den heer D. Dekker om ontslag als lid der schattings commissie voor de Rijksinkom stenbelasting. 13. Onderzoek der geloofsbrieven van den heer H. Jonkers, benoemd verklaard tot lid van den Raad. 14. Voorstel om uit de erfpacht te ne men een stukje gemeentegrond aan den weg naar Wilhelminadorp. 15. Verzoek van den heer H. J. Mol hoek om voor koffiehuizen en re staurants wijziging te brengen in het tarief der heffing van perso- neele belasting. 16. Voorstel tot wijziging der gemeen te-begrooting voor het dienstjaar 1933. 17. Vaststelling van het 2e suppletoir kohier der hondenbelasting voor het dienstjaar 1933. 18. Voorstel tot wijziging der begroo ting van het gemeentegasbedrijf voor het dienstjaar 1933 19. Voorstel tot vernieuwing voor het jaar 1934 van de met de Bank voor Nederlandsche Gemeenten aange gane rekening-courant-overeen komst. 20. Voorstel tot het verleenen van een vaste aanstelling aan de gemeente- vroedvrouw Mejuffrouw S. E. R. Luijmes. 21. Voorstel tot wijziging van het be drag der vergoeding voor boven- kleeding der agenten van politie. 22. Voorstel tot het aangaan van een ruiling van grond aan de Zaagmo lenstraat. Goes, 4 November 1933. De Burgemeester, HAJENIUS, GEVONDEN VOORWERPEN TE MIDDELBURG. Actetasch, Moens, Leliestraat S 156; 1 pakje zeeppoeder, P. Goeman, Basti on N 66; handbeschermer, v. d, Broeke, Noordweg B 9; nikkelen ceintuur, J. Mijnheer, Julianastraat W 9; geldstukje. W. Zwanenveld, Vliss. straat I 199; sleu teltje, Cornelisse, Meidoornlaan, W 155, koperen gewichtje, Bureau van politie; hondenhalsband, G. Verburg, Gravenstr. I 262; damesmuts, Flohil, Vliss. Wagen plein Q 117; armbandje, M. van Hoeson, directeur Postkantoor; belastingmerk, P. Buijs, Breeweg 't Zand D 176; port. m. inh., Leijnse, Segeerstraat H 90, port. m. inh., A. de Plaa, Nqordweg S 201, kinderportem. m. inh., C. de Bree, Oude Vliss. weg V 22; belastingmerk, A. Ber nard, Vlissingen, Glacisstraat 147; sleu teltje, J. Sanderse, Spuistraat F 104; mantelband, A. Joziasse, Koningstraat E 190; mantelband, Bureau van politie; hondje, Frederiks, Noordsingel S 172; peddel van kano, Antheunisse, Kinder dijk P 90; verbandtang, Wielmaker, Kor te Gortstraat; hondenzweep, J. Groot- jans, Kinderdijk P 93; heerenhoed, Wijt man, Heerenstraat H 117; zakje met fruit, N. Kleinenbergr K. Heerengracht M 282; band van regenjas, Versluijs, Noordsingel S 106; zangbundel, J. van Schelven, Veersche Singel S 24; kinder- port. met inh., M. Back, Burg. Takstraat C 82; heerenrijwiel, Sociëteit De Verge noeging, Markt; zilv. boerenbrocb", G. Dellebeeke, Oude Vlissingsche weg V 7; koffer met twee boeken, J. v. d. Vate, Bastion N 63; port. met briefje Burg. Armbestuur, Anna van Luijk, Korendijk P 73; Port. met inh., A. Jongepier, Lan- geviele K 385; portefeuille met inh., Co- sijn, ijzerhandel, Lange Delft B 125; eind touw, Adriaanse, Koudekerksche^ weg E 69; matje, Valkhoff, K. Geere K 366; alpenmuts, Vriesman, L. Delft; alpen handschoen, C. Schout, Noordweg B 34; muts, Pluijmers, Baanstraat Q 24; dames zakje, L. Sturm, Rozendwarsstraat W 250; belastingmerk, J. C. Meijboom. Lan- geviele K 207; kindermuts, S. Meijers, Veersche weg S 254. ONTVANGEN BOEKEN. „De kellner", roman, die de oor zaken der verwording van het Russische Tsarenrijk beschrijft, door Iwan Schmel- jof. Uit het Russisch vertaald door dr. M. Izakson en A. de Groot. Uitgegeven door J. M. Meulenhoff te Am sterdam Van denzelfden uitgever: ,,ïn het Wilde Westen". Nieuwe avonturen van Tom Mix, door M. N. van Gelder. Met fotografische afbeeldingen naar het le ven. Van Van Gorcum en Comp., Uitge vers Mij te Assen ontvingen wij een drietal deeltjes behoorende tot de serie „Naar 't Zonlicht toe". Vertellingen uit de Kinderwereld voor kinderen, n.l.: „Een jongen uit de bergen", door Mien Labberton. Met teekeningen van Willy Smit. „Hoe Hans gestraft werd' door G. Bos. Met teekeningen van Ans Muller Idzerda. De tweede druk van: „De kleine spar". Een Kerstverhaal door Gonda de Haan. Met prenten van de schrijfster. „Het fascisme." Een oude dwaling in een nieuw kleed door rector Bots. Pr. Uitgave H. Strumpel te Hoorn. Elec. Drukkerij G. W. den Boer, M'btwg-

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 8