GOESCHE COU&ANT® Specials Stoffen Reclame S. WIENER C® BINNENLAND. ZEELAND. WEES EN mm, NUMMER 263. TWEE BLADEN. DINSDAG 7 NOVEMBER 1933. EERSTE BLAD. 176e JAARGANG. MIDDELBURG MIDDELBURG. VLISSIRGENi ^twinccitiU MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bü contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Famiiieberic-l---,i en dankbetuigingen 17 regel* 2.IC, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. me! „Brieven" of „Bevragen bureau c.ezer cou rant" 10 ct. e rtra Bewijanommer» g r.tit WIJZIGING DER WONINGWET, Naar lagere huurwaarde. Ingediend is een wetsontwerp tot en kele wijziging van de Woningwet, als gevolg van in den laatsten tijd voorger komen feiten en omstandigheden. Er moet krachtig worden geistreefd naar woningen van lagere huurwaarde, aldus de Memorie v. Toelichting. Duur dere woningen zijn er reeds te veel. De moeilijkheden, waarvoor de regeering staat en waarvoor telkens op haar 'een beroep wordt gedaan, zijn goeddeels een gevolg van plaatselijke toestanden, en van plaatselijk beleid. Dit heeft genoopt tot de conclusie, dat centraal toezicht noodig is, waar voor de raadsbesluiten betreffende geldelijken steun voor de volkshuisves ting aan de goedkeuring van het cen traal gezag moeten worden onderwor pen. Hiertoe strekt een der voorgestel de wijzigingen. De wijze van terugbetaling van wo- ningbouwvoorschotten moet bij alge- meenen maatregel van bestuur zoo wor den geregeld, dat met u'iteenloopende plaatselijke toestanden rekening kan worden gehouden. DE MUITERIJ OP DE „ZEVEN PROVINCIËN". Verklaringen van den hoofd- muiter. De Zeekrijgsraad heeft, zoo meldt Aneta aan de bladen in Nederland, aan de pers toegestaan om inzage te nemen van de 4000 folio-vellen, die betrekking hebben op het onderzoek inzake de muiterij aan boord van de „De Zeven Provinciën", in welk dossier de verhoo- ren van beklaagden en getuigen zijn ver vat, tengevolge waarvan het thans mo gelijk is een geregeld verhaal te geven omtrent de visie en de handelingen van den hoofdmuiter J. K. Kawilarang, In- landsch matroos der eerste klasse. Daaruit blijkt dat Kawilarang de eeni- ge overgebleven hoofdman is; de andere drie zijn door de bom gedood. Kawilarang verklaarde, dat hij vrij willig met de muiterij had meegedaan uit medelijden met zijn te Soerabaja opgesloten kameraden. Hij had verwacht dat zij door het uitvaren van de „De Zeven Provinciën" in vrijheid zouden worden gesteld. Uit het overige verhaal blijkt, dat aan boord een tamelijk verwarde toestand heerschte, zoo ten aanzien van het fei telijke commando, als ten opzichte van de officieren. m Toen de achtervolgende „Aldebaran nader kwam, werden de granaten bij het 714 cm kanon klaar gelegd om op den gouvernementsstoomer, zoo noodig, te vuren. SALARISVERMINDERING VAN HET RIJKSPERSONEEL. De Nieuwe Venl, Crt. meldt: Naar wij vernemen heeft de regee ring in de centrale commissie voor het georganiseerd overleg de volgende me dedeelingen gedaan: De thans geldende tijdelijke kortingen op de salarissen worden met ingang van 1 Januari a.s. vervangen door een vaste korting van 10 pet. Deze vaste korting houdt dus tevens in, dat ook de pen sioengrondslag van 1 Januari a.s. af met 10 pet. naar beneden gaat, terwijl daar mede ook de kindertoelage voor salaris sen boven 2000 vermindert. De bijdrage voor eigen pensioen, wel ke thans 3 pet. bedraagt, wordt op pet. gebracht. De oploopende aftrek voor ongehuw- den gaat niet door. De plannen voor een nieuwe salaris regeling per 1 Januari 1935 zijn verval len. VOLKENBOND EN VREDE. Bureau van Voorlichting. Het Secretariaat van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede heeft beslo ten een afzonderlijke afdeeling, die „Bu reau voor Voorlichting" kan worden ge- heeten, in alle aangelegenheden, die in de eerste plaats den Volkenbond, maar alle daarmede direct of indirect verband houdende vraagstukken betreft, aan het Secretariaat te verbinden. De leiding van dit Bureau berust uiteraard bij den algemeen-secretaris, den heer H. van der Mandere, die zich tevoren heeft vergewist, dat hij in den kring der Vereeniging een voldoend aan tal deskundigen bere'id vindt om hem het materiaal voor de beantwoording van vragen te verschaffen. Het terrein, waarover de werkzaam heden van het Bureau van Voorlichting loopt, omvat o.a.: Den Volkenbond, zijn Grondverdrag, zijn werkzaamheden en die van de voornaamste, daaronder res- ••sorteerende organisaties, de uitkom sten der verschillende conferenties; het Vredesverdrag van Versailles en de an dere Vredesverdragen; vragen van het volkenrecht in het algemeen; de Vredes beweging, haar ontstaan en ontwikke ling; en andere bijzondere vraagstukken van internationalen aard, die niet on der een der voorgaande rubrieken val len.. NEDERLAND EN SOVJET-RUSLAND. Ongewijzigde houding der regeering. Opvragen van den heer Wijnkoop betreffende volledige erkenning door Ne derland van de Unie der socialistische Sovjet-republieken, heeft de minister van Buitenlandsche Zaken het volgende geantwoord: Het feit, dat, naar verluidt, zoowel in Europa als in Amerika, wederom staten overwegen met de Unie van Socialisti sche Sovjet-Republieken officieele be trekkingen aan te knoopen, kan voor de regeering op zich zelf geen reden vor men om desgelijks te doen. De regeering is er niet van overtuigd, dat de erkenning van de Unie van Sov jet-republieken voor de ontwikkeling van de Nederlandsche scheepvaart en den Nederlandschen handel met Rusland van overwegende beteekenis zou zijn. De bij verschillende gelegenheden kenbaar gemaakte overwegingen, die de houding van de Nederlandsche regeering ten deze bepalen, gelden nog onveran derd. De regeering vermag niet te beseffen dat de totstandkoming van normale be trekkingen met de Unie van Socialisti sche Sovjet-Republieken een factor zou kunnen beteekenen in het belang van den strijd tegen het internationaal oor logsgevaar, voor zoover dit op het oogenblik mocht bestaan. DE LINDBERGH'S Vertrekken heden. Kolonel en mevr. Lindbergh hebben hedenochtend Den Haag verlaten en zich per auto naar Amsterdam begeven, al waar zij in den loop van den ochtend van Schellingwoude zouden vertrek ken. De weerberichten welke binnen kwamen waren van dien aard, dat Lind bergh van meening was, den tocht wel te kunnen wagen. Kolonel Lindbergh hoopt in den loop van den middag te Genève te arriveeren. Hij zou waarschijnlijk de route langs den Rijn volgen. „REGEERINGS-KOEIEN". De wijze van spoorwegvervoer. Het Tweede Kamerlid mevrouw Bak- ker-Nort heeft de aandacht van den Mi nister van Waterstaat gevestigd op de wijze van het spoorwegvervoer van drachtige koeien, die den laatsten tijd in grooten getale ter slachtplaats wor den gezonden dat van mishandeling de zer dieren kan worden gesproken. Zij vraagt een onderzoek en maatregelen ter voorkoming. CO-ORDINATIE VAN HET VERKEER. Instelling verkeersfonds. Naar het „Handëlsblad" verneemt is binnenkort de indiening van een wets ontwerp voor het verkeersfonds te ver wachten. Zoowel de inkomsten als de uitgaven van hetgeen door den Staat voor het verkeer wordt geïnd of uitgegeven, zul len in dit fonds worden samengevoegd. Het is de bedoeling op die wijze den weg te openen voor een co-ördinatie van het verkeer in Nederland. Prinses Juliana heeft tér gelegen heid van het 25-jarig bestaan van de Vereeniging voor Armenzorg en Welda digheid 't beschermvrouwschap van die vereeniging aanvaard. De Prinses zal de buitengewone alge- meene vergadering welke de vereeni ging op Donderdag 16 dezer in de Rid derzaal houdt, bijwonen. De leden der Eerste Kamer zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Woensdag 15 November des middags te twee uur. De deugd is een goed iets, zoolang men haar niet aantrekt als een hijzon der kleed en zich dan in een spiegel bekijkt. Anker Larsen. De minister van sociale zaken heeft Maandag geinstalleerd de onlangs door hem ingestelde commissie van advies als bedoeld in art. 8 van de Bedrijfsraden- wet. Naar aanleiding van een bericht in het ,,U. D.", omtrent gedeeltelijke stop zetting van het werk bij de N.V. Ko ninklijke Sigarenfabrieken Dresselhuys en Nieuwehuysen te Culemborg, deelt de directie dezer N.V. mede, dat bedoeld bericht uit de lucht gegrepen is en dat van een stopzetting der afdee ling voor de fabricage der Cadena-siga- ren te Culemborg geen sprake is. Om technische redenen worden de werk zaamheden van een klein aantal arbei ders gedurende eenige dagen onderbro ken, daarna wordt het werk met circa 400 arbeiders in vollen omvang hervat. Thans is bij K. B, jhr. mr. H. M. van Haersma de With, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Praag als zoodanig benoemd te Washing ton. Te Maarssen is, 65 jaar oud, over leden notaris L. G. James. Notaris Ja mes werd 17 Dec. 1919 als zoodanig te Maarssen benoemd, na van 1902 af als notaris te Sluis werkzaam te zijn ge weest. Prima kwaliteiten V Zeer lage prijzen. Zie onze etalages. Prijzen per Meter. (Ingez. Med.) SYSTEEM EN WERKING VAN DE OMZETBELASTING, Een bespreking bij Handelsbe lang. De Voorzitter van de Vereeniging Handelsbelang, de heer L, A. S t o f k o- p e r, kon gisteravond in de bovenzaal van de „Vergenoeging een flink aantal verwelkomen op de vergadering, waar in de heer mr. G. van Geest uit Rotter dam sprak over „Systeem en werking van de Omzetbelasting". De heer van G e es t wees er op, dat hij nog alleen kon spreken over den al- gemeenen geest van de wet, omdat nog verder moet worden gewacht op alge- meene maatregelen van bestuur en op ministrieele beschikkingen. Spr, deed vooral uitkomen, dat het de regeering ernst is met te voorkomen, dat deze belasting twee maal zou worden geheven van hetzelfde artikel. Als van een grondstof reeds betaald is, dan zou dit worden teruggegeven als van het fa brikaat weer betaald wordt, wat niet anders kan. Maar daarentegen kan ieder fabrikant of grossier, die dikwijls met 'n fabrikant worden gelijk gesteld in deze wet, vrijstelling krijgen voor de door hem betrokken grondstoffen, waarvoor aanvraagformulieren zullen worden voor geschreven. Bij de levering van deze be lastingvrije grondstoffen moet de ont vanger een duplicaat orderbriefje bij den inspecteur der acijns indienen, Spr. behandelde ook de scheiding tus- schen omzetbelasting en bijzonder in voerrecht, maar deed daarbij uitkomen, dat nimmer beide betaald zullen worden. Een mogelijkheid is geschapen, dat bui tenlandsche fabrikanten hier thans een opslagplaats vullen en dan zijn de daar liggende goederen vrij van omzetbelas ting, terwijl de extra invoerrechten niet zijn geheven. Spr. wees er ook op, dat in de wet huurkoop gelijk staat met gewonen ver koop, zoodat ook van in huurkoop ge geven artikelen direct belasting moet worden betaald. Als een voorbeeld hoe uitgebreid het aantal fabrikanten in den zin van deze wet wel zal worden, noemt spr. banket bakkers, installateurs, die bijv. een vaste waschtafel plaatsen. Kortingen, die- op een rekening worden toegepast zijn z.i. belasting vrij, zoodat de 4 of 10 pCt. ge heven worden op het netto bedrag der rekening. Spr. zondert hier van uit een korting voor het binnen een bepaalden tijd afnemen van goederen. De vraag wie betalen moet en hoe de belasting verhaald wordt, beantwoordt spr. met er op te wijzen, dat de lever ancier verplicht is een factuur af te ge ven en daarop de belasting te vermel den,, dit geldt niet voor leveringen van den kleinhandel aan de cliënten. De aan het publiek verkoopenden, als kleerma kers, banketbakkers, slagers enk., dje in den geest der wet fabrikanten zijn, zullen op aangifte biljetten moeten ver melden hun omzet gedurende drie maan den en worden dan ook per kwartaal aangeslagen. Voor niet behoorlijk betaalde omzet belasting is niet alleen de verkooper doch ook de kooper aansprakelijk. Spr. gelooft niet dat ten deze veel zal worden nagevorderd van gewone cliën ten, temeer, waar de belasting bij een faillissement preferent is. Spr, staat ook stil bij de kwestie van de teruggave van belasting als het blijkt, dat de goe deren, waarvoor is betaald, weder om als grondstof zijn verwerkt. Dit geeft natuurlijk moeilijke administraties en daarom is het streven van de regeering door het verstrekken der vergunningen' aan fabrikanten voor ontvangst van ar tikelen zonder belasting betaling, dub bele betaling zooveel mogelijk bij voor baat te voorkomen. Bij de na de pauze geboden gelegen heid om vragen te stellen, is veel van het gesprokene nog door voorbeelden uit de praktijk verduidelijkt. Zoo 'bleek o.a,, dat het leveren van een nieuw huis, dat toch een onroerend goed is, omzet belasting zal kunnen doen betalen, omdat dan de materialen als geleverde objecten zijn te beschou wen, wat weer niet geldt als de aan nemer een huis voor eigen risico bouwt. Naar voren kwam ook, dat het voor de winkeliers gewenscht is bij het ge ven van orders goed te informeeren of in den prijs deze belasting reeds ver werkt is. De belasting wordt ook weT degelijk geheven op werkloonen, dat wil zeggen als een pak wordt afgele verd van heel het bedrag en niet al leen van de kosten van stoffen enz.; zoo is het ook bij het verrichten van werkzaamheden door vaklieden die niet alleen van de materialen kunnen rekenen. Inzake Coöperatieve vereenigingen, wees spr. er nog eens met klem op, dat ook de van door of aan de leden ge leverde artikelen of waren moet wor den betaald. Zoo zal een coöperatieve ijsfabriek moeten betalen bij aflevering aan haar leden. Voor de leden der Coöperatieve melkfabrieken, zij er aan herinnerd, dat de versche melk valt on der vrijgestelde artikelen. Het zou ons te ver voeren alle naar voren gekomen onderdeelen te vermel den, de voorzitter heeft trou wens in zijn slotwoord er op gewezen, dat er ten opzichte van de uitvoering der wet nog wel veel naar voren zal komen, dat men nu nog niet overziet en dan ook toegezegd, dat het bestuur zal blijven trachten de leden op dit ge bied te blijven voorlichten. In ieder ge val hoopte spr., dat men de belasting zal doen betalen door de cliënten en er geen concurrentie object van zal ma ken wat ook in strijd met de wet is. Met een door de aanwezigen onderstreept hartelijk woord van dank aan mr. Van Geest voor zijn duidelijke uiteenzetting sloot de heer Stofkoper de vergadering. S.O.S. Men verzoekt ons opname van het volgende: Op de tentoonstelling Kunst S.O.S. in het Museum Schuttershofstraat heeft 't publiek zijn voorkeur uitgesproken door stembiljetten ingeleverd op 3, 4 en 6 Nov., over de 5 meest begeerde schil derijen van de geheele expositie. Het resultaat was als volgt: le keuze: Scheldezicht van G. Ja cobs; 2e keuze: Opgelegde Schepen van L. Heymans; 3e keuze: Achterstraatje Middelburg, 7-XI-'33. Maandag hoog ste 1 u c h t temperatuur 10.5 °C; (51 °F); laagste 4.2 °C (39 °F). Heden 9 h: 10.6 °C; 12 h: 11.4 °C. 4 mm regen. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 768 mm; laagste 767 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 771.9 mm te Blacksod; laagste 741.9 mm te Hapa- randa. Verwachting tot morgenavonds Matige tot zwakke N. W. tot Z. W, wind, nevelig tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, aanvankelijk iets koeler. Zon op: 7 h 08; onder: 16 h 20, Licht op: 16 h 50. Maan op: 19 h 30; onder: 12 h 25. L.K.: 10 November. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later, (S springtij.) November. Hoogwater. 7 3.52 16.13 8 4.30 16.54 9 5.12 17.44 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. November. Hoogwater. Laagwater. Di. 7 5.49 18.03 11.24 23.40 Wo, 8 6.23 18.39 12.03 Do. 9 7.00 19.25 0.17 12.43 Di. Wo. Do. Laagwater, 10.21 22.32 10.58 23.08 11.39 23.54 te Veere van v. d. Haar; 4e keuze: Kerk te Domburg van v. d. Haar; 5e keuze: Magnolias van Mevr. Hendrix. Verder verzoekt- men ons er de aan dacht op te vestigen dat hedenavond de laatste causerie-avond van de Kunst- week wordt gehouden, ditmaal met smalfilmvoorstelling of huisbioscoop door den heer R. de Muijnck, daarna Amerikaarische verkoop en rad van avontuur, waarbij kunstvoorwerpen, etsen, oud blauw, en schilderijen wor den te gelde gemaakt. De trekking der loterij geschiedt a.s. Vrijdagmiddag 10 Nov. te 3 uur in het Museum ten overstaan van notaris Blau- pot ten Cate. Alle loten bezitters heb ben daar op vertoon van hun lot vrij entree. M. M. V. „CRESCENDO". Onder de vereenigingen, die in de wintertijd afwisseling brengen, neemt ook de Middelburgsche Mondharmonica- Vereeniging „Crescendo" een goede plaats in. Zij zal haar eerste uitvoering Zaterdag a.s. geven in „Mercurius", zoo als uit geplaatste advertenties blijkt. GOES. Met de Staatscourant van 6 Nov. zijn verzonden afdrukken van de akten be treffende E. Verbeem's Handelmaat schappij in koloniale waren en aanver wante artikelen N.V., te Goes. Conversie Geldleening. B, en W. stellen den Raad voor over te gaan tot het sluiten van een Geld leening bij de N.V. Eerste Hollandsche Levensverzekeringsbank te Arnhem, groot 104.650, rentende 4ü4 pCt. ter Conversie van vroegere geldleeningen rentende 5 pCt. De nieuwe cursus voor automon teur van het Zeeuwsch Technisch Insti tuut is begonnen met aanvankelijk 33 leerlingen. Huldiging van dr. Staverman. Ter gelegenheid van het feit dat het dezer dagen 25 jaar geleden was dat dr. Staverman zich als arts alhier vestigde, had, naar wij in de „Vliss. Crt." lezen, Zaterdag en Zondag in intiemen kring een huldiging plaats in de Vlissingsche ziekenhuizen. Zaterdagmorgen vóór dr. Staverman zijn werk in „Bethesda" begon, werd hem door het voltallige zustercorps 'n welkomstlied toegezongen, waarna de directrice namens het verplegend perso neel een ets aanbood. Zeer getroffen door deze onverwachte attentie, dankte dokter Staverman voor het gebodene, dat door hem op hoogen prijs werd ge steld. Vervolgens werd de jubilaris uitgenoo- digd op een der ziekenzalen, Waar hem

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1