mr ms& 50 35 20 RECHTZAKEN. VERKEERSWEZEN P. T. T. BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. NU goedkooperl De kracht van het vleesch en een vollen smaak verkrijgen Uw soe pen, sausen, groenten, rijst, enz. door toevoeging van een lepeltje OXO BOUILLON, het natuurlijk vleeschproduct der Cie Liebig. 11per flacon. HET PROCES-VAN DER LUBBE. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. Conversie van geldleeningen. Ged. Staten hebben er altijd naar ge streefd om, indien de stand van de kapi taannarkt en de voorwaarden waaronder ten laste der provincie geldleeningen zijn gesloten, daartoe aanleiding gaven, te trachten een verlaging van den rente stand van die leeningen te verkrijgen. Daarbij kan het echter in de praktijk wel eens voorkomen, vooral in tijden als wij beleven, dat niet kan worden gewacht totdat het mogelijk is van de Staten een speciale machtiging tot conversie van één of meer geldleeningen te vragen. Hier in vinden Ged. Staten aanleiding om voor te stellen hen te dezer zake een algemee- ne machtiging te verleenen. Wegverbeteringen, Het gemeentebestuur van Heinkens- zand heeft een renteloos voorschot aan gevraagd ten behoeve van de verbetering van den Oude Kamersche weg, welke weg noch op het rijks-, noch op het pro vinciaal wegenplan voorkomt en deel uit maakt van de hoofdverbinding tusschen de kom der gemeente Heinkenszand en die van Nisse, zoodat hij kan vallen onder het zgn. tertiaire wegenbesluit. Ged. Staten stellen dan ook voor aan de gemeente voor dit werk, dat in eigen beheer bij wijze van werkverschaffing zal worden uitgevoerd, een renteloos voor schot te verleenen van 9000. De gemeente Baarland vroeg even eens een renteloos voorschot aan voor verbetering van de bestaande aansluiting van den Nieuw Vreelandsche dijk met den Stelsche dijk. Ook deze weg voldoet aan de voorwaarden van genoemd Statenbe sluit en stellen Ged. Staten daarom voor ten behoeve van dezen weg een voor schot van 4000 te geven. Bij beide voorstellen wordt de restric tie gemaakt, dat aan Ged. Staten wordt overgelaten de beslissing omtrent het tijdstip waarop aan dit besluit uitvoering zal worden gegeven, welke toevoeging een gevolg is van de moeilijke economi sche omstandigheden, welke ook op de provinciale financië haar invloed doen gelden. Provinciaal wegenfonds. De rekening van het Provinciaal we genfonds, zooals Ged. Staten, die over leggen, wijst in ontvang over 1932 aan 782.221.01 en in uitgaaf ƒ575.060.01, al- zoo een goed slot 207.152. De begrooting van hetzelfde fonds voor 1934 wijst in ontvangst en uitgaaf aan ƒ3.550.183.60. De begrooting voor het Provinciaal we- genonderhoudsfonds wijst voor 1934 in ontvangst en uitgaaf aan 56.113.56 met een geraamd batig slot van 11.799.62, dat zal komen ten bate van den kapitaal- dienst. Wegsgedeelte onttrekken aan het openbaar verkeer. Ged. Staten stellen voor het tivegsge- deelte van den MiddelburgKoudekerk- schen weg voor slot Ter Hooge, aan welks weggedeelte de zgn. steenen banken staan en dat nu is afgesneden door den nieu wen weg, en verkocht is aan mr. dr. graaf van Lynden aan het openbaar ver keer te onttrekken. Personeel op arbeidsovereen komst. Tot heden is nog niet overgegaan tot het vaststellen van bepalingen ingevolge de Ambtenarenwet 1929, voor hen, die op arbeidscontract in dienst der provin cie zijn. Het aantal hunner was aanvan kelijk slechts gering, doch naarmate in 't bijzonder de bemoeiingen der provincie met de wegsverbeteringen toenemen, breidt dit aantal zich uit, omdat het daarvoor noodige werk niet geheel door het vaste personeel der provincie kan worden verricht, terwijl het geen zin zou hebben, over te gaan tot uitbreiding van den permanenten staf met de wetenschap dat een zeer groot deel der als dan vast aan te stellen ambtenaren na korter of langer tijd weer zouden moeten worden ontslagen. Daarom bieden Ged. Staten thans 'n ontwerp-besluit tot vaststelling van de rechtspositie dier tijdelijke abtenaren aan. Uitvoering Ambtenarenwet '29 en Scheidsgerecht enz. Ged. Staten hebben overwogen of het gewenscht is ook na het instellen van het systeem van Ambtenarengerecht, 't scheidsgerecht, voorkomend^ in art. 28 v.v. van het Ambtenarenreglement Zee land 1929, bij hetwelk de ambtenaar van opgelegde straffen in beroep kan ko men, te handhaven. Uit overweging, dat een plaatselijk scheidsgerecht onmis kenbare voordeel biedt, zoowel door zijn bekendheid met locale en persoon lijke omstandigheden als door een te verwachten vlotte behandeling der aan- hangige zaken, hebben Ged. Staten ge meend deze vraag bevestigend te moe ten beantwoorden. Het schijnt hen even wel dan rationeel de bevoegdheden van het scheidsgerecht niet beperkt te hou den tot de beoordeeling van straffen, doch deze uit te breiden tot alle be sluiten, handelingen of weigeringen van j prov"lc'aa' administratief gezag, zoodat het scheidsgerecht het ambtena rengerecht geheel vervangt. Daartoe strekt een ontwerp-besluit tot wijziging van het Ambtenarenregle ment, waarin de omvang van de recht spraak van het scheidsgerecht geheel gelijk gemaakt is aan die van den amb tenarengerecht. Het oordeel van het scheidsgerecht zal met betrekking tot de handelingen,«welke thans mede bin nen den kring der bemoeiingen van het scheidsgerecht worden gebracht, in het algemeen het karakter van een advies dragen. Ged. Staten meenden d't systeem te moeten kiezen, zoowel om dat dit ook bij den ambtenarenrechter is toegepast, als uit overweging, dat verschil van meening kan bestaan over de vraag of de wet toelaat aan het scheidsgerecht in alle gevallen beslis sende bevoegdheid toe te kennen. Overigens is het geheel zooveel mo gelijk aangepast aan het systeem der Ambtenarenwet, terwijl de reeds be staande bepalingen omtrent het scheids gerecht, waar doenlijk, zijn gehand haafd, echter, voor zoover noodig, aan gevuld. Zoo zijn o.a. bepalingen opge nomen omtrent ontslag, schorsing, wra king en verschooning van leden van het scheidsgerecht. Voorts heeft de Mi nister van Binnenlandsche zaken de aandacht gevestigd op de wijzigingen, die zijn gebracht in het algemeen rijks ambtenarenreglement, meer bepaalde lijk wijzigingen, welke betrekking heb ben op de politieke gezindheid der amb tenaren en de wijze, waarop van die ge zindheid blijk wordt gegeven. Ged. Sta ten hebben gemeend, mede te moeten werken deze regelingen ook in het pro vinciaal reglement op te nemen. De bepalingen slaan voornamelijk op het uitsteken uit ambtswoningen van andere dan nationale of oranjevlaggen, het op geen enkele wijze aan die wo ningen doen blijken van de politieke ge zindheid van den ambtenaar of zijne huisgenooten en het in dienst of bij het gekleed gaan in uniform dragen van an dere insignes, onderscheidingsteekenen of uniformkleedingstukken, dan die, welke strekken tot aanduiding van zijn ambtelijke functie of tot het dragen waarvan hij ingevolge eenige publiek rechterlijk dienstverband is verplicht. Uitgezonderd zijn de Nederlandsche en vreemde ordeteekenen, tot het dragen waarvan de ambtenaar gerechtigd is of van insignes of onderscheidinggstee- kenen tot het dragen waarvan door den Commissaris der Koningin, gehoord Ged. Staten, vergunning is of zal worden ver leend. De drinkwatervoorziening van Zeeuwsch Vlaanderen. Ged. Staten wijzen op het vervallen van een destijds toegezegd renteloos voorschot van 200.000 aan de N.V. ZeeuwschVlaamsche Waterleiding Maat schappij, omdat deze is ontbonden en van de aanvragen der gemeenten Hulst, Neuzen, en Ses van Gent om een risico garantie, omdat intusschen een aan vraag is ingekomen van de nieuwe N.V. Waterleiding-Maatschappij „Zeeuwsch- Vlaanderen". Uit het rapport van den directeur van het rijksbureau voor drinkwatervoorziening blijkt, dat ook onder de huidige omstandigheden en bij dragelijke tarieven, de rendabiliteit der te bouwen waterleiding is verzekerd. Toch moet weliswaar, in vergelijking met den vroegeren opzet, op veei ge ringere baten wegens waterlevering aan de industrie worden gerekend, doch daartegenover staat, dat de aanlegkos- ten belangrijk gedaald ziji. Het ligt in de bedoeling de risico-garantie eerst in werking te doen treden, zoodra de ex ploitatiekosten 10 pet. van bouwkapi- taal hebben overschreden. Ged. Staten stellen ten slotte voor een renteloos voorschot te verleenen van twee derden van het bedrag, hetwelk het rijk voor gelijk doel beschikbaar stelt, en waartoe reeds een wetsont werp aanhangig is gemaakt, tot een maximum van twee vijfden van het tiende deel van het bouwkapitaal en tot ten hoogste 200.000. ERT (Ingez. Med.) Arr. rechtbank te Middelburg. In de zitting van Vrijdag j.l. werden de volgende zaken behandeld: A. S., 19 j., arbeider te St. Laurens, gedetineerd, werd verdacht dat hij op 9 September 1933 te Middelburg een rij wiel, toebehoorende aan Joost de Bree heeft weggenomen. Eisch 4 maanden gevangenisstraf. Mr. van Deinse, verdachte's raadsman vroeg clementie. C. C., 24 j., koopman te Middelburg, gedetineerd, werd ten laste gelegd dat hij den logementhouder P. J. B. M. We- terings heeft opgelicht voor kost en in woning van 21 tot en met 25 Juli 1933, daarbij voorgevende dat zijn broeder 't zou betalen. Eisch 4 maanden gevangenisstraf. Mr. mej. v. Deinse, verdachte's raads man vroeg clementie voor den verdach te, die dakloos was en daarom met aller lei praatjes trachtte onderdak te krijgen. J. C., 29 j., landbouwersknecht te koudekerke, werd verdacht dat hij op 23 Maart j.l. te Middelburg den koop- man J. B. Gerritsen heeft opgelicht voor een heerencostuum, een gleufhoed, een gummiregenjas en een pet. Verdachte had een paar personen opgenoemd, waarvan hij geld moest ontvangen, het geen niet waar was en gezegd dat hij voor 20 Juni 1933 zou betalen, hetgeen niet is geschied. Eisch 3 maanden gevangenisstraf. Mej. mr. van Deinse refereerde zich in deze zaak aan het oordeel der recht bank. Pha., huisvrouw van J. van H., 63 jaar, zonder beroep te Graauw, werd ver dacht dat zij in de 2e helft van 1928 tot en met 1931 te Graauw een gewoonte heeft gemaakt van het koopen van goe deren zonder volledige betaling, heb bende zij gekocht van A. Serie, 4 maal 100 kg. steenkolen tezamen voor 6.80; van Ra. Heidens verschillende levens middelen voor een bedrag van 71; van A. de Cal uwé: verschillende boodschap pen ter waarde van eenige guldens; van H. Vermast: een heeren das voor 1,09 on van A. de Caluwé: boodschappen ter waarde van 0.94, al welke goederen zij in Juni 1933 nog niet volledig had betaald. Eisch: 1 mnd. gev.straf. De verdediger; mr. P. C. Adraanse vroeg vrijspraak, daar hij het ten laste gelegde niet bewe zen achtte, eventueel bij schuldig ver klaring een voorwaardelijke straf of geldboete. A. H„ 44 jaar, winkelier in groenten te Rotterdam, werd ten laste gelegd dat hij le. Omstreeks April 1931 te Krabben- dijke Adraan Verhage heeft opgelicht, door allerlei praatjes te vertellen o.a. dat zijn broeder te Veere 5000 noodig had om een huis te bouwen en deze 6 pet. rente gaf, voor een bedrag van 5000 en verder; 2e. Cornelis Zeevaart heeft opgelicht voor 3000 wederom met het praatje dat zijn broeder te Veere een huis wil de bouwen, dat deze zijn geld had uit staan te Krabbendijke, en nu geld noo dig had. Eisch: 6 mnd gev.straf. De verdediger mej. mr. van Deinse refereerde zich aan het oordeel der rechtbank. J. de M., 29 jaar, reiziger te Kruinin- gen, thans gedetineerd te Rotterdam, werd ten laste gelegd dat hij op 15 Mrt 1933 te Kwadendamme, zich voor heeft gedaan als reiziger van Pieter Tilroe en aldus Maria de Jonge heeft bewogen hem 3.25 af te geven, voor betaling van een kistje kwatta-chocolade, gele verd door P. Tilroe; omstreeks 21 Maart j.l. te Baarland zich als reiziger van Pieter Tilroe heeft voorgedaan en op deze wijze van Adriana Tramper '.f 48,05 heeft ontvan gen voor door P, Tilroe geleverde wa ren. Eisch: 1 mnd gev.straf. De verdediger mej. mr. v. Deinse refereerde zich aan het oordeel der rechtbank. P. W„ 38 jaar, schipper, zonder vaste woonplaats, werd ten laste gelegd dat hij op 2 Augustus 1933 te W/emeldinge heeft gepoogd L. V. J. van de Vijvere zwaar lichamelijk letsel toe te brengen, door met een ijzeren scheepshaak met scherpe punt te steken of te slaan, in zijn richting, terwijl de verdere uitvoe ring niet is gelukt, doordat V. d. Vijvere is terzijde is gesprongen en in de stunr- hut is gevlucht. Eisch: 40 sub. 10 d. hechtenis. A. Th. V., 44 jaar, te Goes, werd ver dacht dat hij op 3 Augustus 1933 te Sas van Gent met een auto tegen 'n wis sel van den tram is gereden, waardoor deze werd ontzet en er gevaar kon ont staan bij het verkeer over den spoor weg. Eisch: 25 subs 10 d. hecht. Mr. Kegge, verdedigde den verdachte en vroeg vrijspraak, daarbij het ten las te gelegde niet bewezen achtte. A. de S., 42 jaar, winkelier te Middel burg, was in verzet gekomen tegen een vonnis der Rechtbank van 13 October 1933 waar hij wegens overtreding van de Motor- en Rijwielwet te Middelburg, in den Langendelft op 2 Juni 1933 is veroordeeld tot 15 of 15 dagen hechte nis. Eisch: Bekrachtiging van het verstek- vonnis. J. A, S., 35 jaar, koopman te Wissen kerke, was in verzet gekomen tegen het vonnis der Rechtbank van 6 October 1933, waarbij hij wegens overtreding van de Motor- en Rijwielwet, gepleegd op 17 November 1932 te Kortgene, waarbij Jan Valkier is aangereden, van een motorrijwiel is geslingerd en een breuk heeft bekomen in zijn linkerbeen en eenigen tijd het bed heeft moeten hou den, is veroordeeld tot eene hechtenis van zes weken. Nadat eenige getuigen waren gehoord werd deze zaak uitgesteld tot over acht dagen om nog eenige getuigen te hooren oxo (Ingez. Med.j Een van de bekendste kapiteins uit de Rotterdamse he haven, kapitein W. J. Wilkens, die zoovele jaren gezagvoerder is geweest bij de Batavier-lijn heeft Vrijdagmiddag af scheid genomen. DE „ALBATROS" TERECHT. - Zoe- als wij deze week hebben meegedeeld, was ongeveer een maand geleden de mo torsleepboot „Albatros" te Ro tter- d a m op reis gegaan naar het Zuiden van ons land. In die maand had de schip per niets van zich laten hooren en het was de maatschappij onbekend, waar haar sleepboot was gebleven. Aan de politie werd gevraagd zich met de zaak te bemoeien om boot en schipper op te sporen. Per politieradio werd de op sporing gevraagd ^n als gevolg daarvan werden gisteren boot en schipper te Maastricht gevonden. RUMOER IN AMSTERDAM-WEST. Westelijk Amsterdam, is Zaterdag middag het terrein geweest van hevige tumulten. Colporteurs van den N.S.B., van de O.S.P., de C.P. hebben elkaar bestreden met hun propaganda-materiaal waardoor een groote menigte op de been kwam. Als gevolg daarvan heeft ook de politie zich niet onbetuigd ge laten, In de Witte de W'ithstraat wer den de colporteurs omringd door vier politie-ruiters, een groot aantal agen ten te voet en eenige motor-zijspannen. Bij de Krommert achtte de politie den tijd gekomen, aan het rumoer een einde te maken. Na sommatie om uit elkaar te gaan werd de menigte hardhandig verspreid; er vielen geduchte klappen. Bij herhaling werd op den De Ruyter- weg de menigte uit elkaar geranseld. Zoowel N.S.Bers als O.S.P.ers stoven naar alle kanten uiteen. De N.S.B. be sloot toen naar het Kringhuis in de Helmersstraat te trekken. Op hun weg daarheen werd zij steeds gevolgd door tegenstanders en als gevolg daarvan moest de politie weer van de wapens gebruik maken. In den loop van den middag hadden vier arrestaties plaats wegens opruiing. OPLICHTING. Men schrijft aan de Sl.R.C. uit Alkmaer: Te H e i l o o (N.H.) is een Ajmster- damsche assuradeur gearresteerd, die verdacht wordt van oplichting. Hij had zich eenigen tijd geleden vervoegd ten luize van een tuinder te Heiloo, die had gereflecteerd op een advertentie, waar in hypotheken tegen een lage rente werden aangeboden, en had gezegd zich te belasten mét het bezorgen van der gelijke hypotheken. Voor de te nemen moeite werd hem op zijn verzoek een voorschot van 40 door den tuinder ter hand gesteld. Eenige dagen later kwam ij weer terug en vroeg nogmaals 20, welk bedrag hij ook weer van den tuinder kreeg. De beloofde hypotheek bleef evenwel uit en ten slotte mengde de tuinder de politie in het geval, met als resultaat, dat de assuradeur is ge arresteerd en ter beschkking gesteld van de justitie te Alkmaar. De man zou in verschillende plaatsen op dezelfde wijze oplichting hebben ge pleegd. NOG EEN SLACHTOFFER. Vrij dagnacht is ook de 66-jarige schoenma ker A. W. die in den nacht van Dinsdag op Woensdag tengevolge van gasvergif tiging in een perceel aan de Varkens- markt te Schoonhoven bewuste loos geraakte, overleden. De toestand van mej. Van den B. is redelijk. Zij is overgebracht naar het St. Joseph paviljoen te Gouda. Het onderzoek wordt nog voortgezet. KIND IN BRAND. Zaterdagmiddag is het 10-jarig dochtertje van den heer K,, te H| u i s s e 1 i n g (N.-Brab.), dat met andere kinderen aan het spelen was, in een werkplaats, in aanraking ge komen met brandende benzine. De klee- ren van het meisje vatten vlam. Het kind rende naar huis, waar de ouders de vlammen doofden. Het onderlichaam van het meisje was met brandwonden overdekt. Haar toestand is zorgelijk. VEESMOKKELAARS VEROORDEELD. De rechtbank te Loozen (B.) heeft L. en van H. uit Budel wegens het smok kelen van 2 vaarzen ieder tot eene geldboete van 11.000 francs en 4 maan den hechtenis veroordeeld. VROUW IN BRAND GERAAKT. Zaterdagmiddag is de 76-jarige weduwe S„ wonende aan de Achterstraat te G r o- n i n g e n, toen zij langs een brandend gastoestel liep, in brand geraakt en ernstig gewond. De ongelukkige is later op den avond overleden. KNOEIERIJ MET KOELHUIS-EIE REN. In den laatsten tijd wordt in Zuid-Limburg blijkbaar veelvuldig ge knoeid met koelhuis-eieren,' (doordat deze als versch worden verkocht. De ambtenaren van den Warenkeu- ringsdienst te Maastricht hebben intus schen met veel activiteit tegen dit euvel geageerd meldt de Maasbode. In de afgeloopen week werden in de mijnstreek niet minder dan ruim drie duizend dezer koelhuis-eieren, waarvan het merk met een chemisch apparaat verwijderd is en welke eieren als versch worden aangeboden, in beslag genomen. Nuth spande Vrijdag wel de kroon. Daar werden duizend eieren in beslag genomen en aan den handel onttrokken. (Bijzondere correspondentie). De twijfel aan de getuigenissen a charge. Er schijnt één, of er schijnen eenige medeplichti gen te zijn. Het is wel als vaststaand feit aan te nemen, dat einde 1932 en begin 1933 de Duitsche marxisten en de communisti sche wereldcentrale in Moskou alles voorbereid hadden voor een omwente ling om te voorkomen, dat de Hitlerbe- weging aan de macht kwam en dit ré gime, mocht het toch komen, zoo spoe dig mogelijk door algemeene werksta king en daarop volgenden burgeroorlog onschadelijk te maken. Het proces zou nu het bewijs moeten leveren, dat Marinus v. d. Lubbe aan geworven is om door een aantal brand stichtingen de wankelmoedige sociaal democraten een ribbestoot te geven en de door de communisten gewenschte fusie, tevens verovering van de so cialistische massa's, te provoceeren. Bezien wij deze mogelijkheid er zijn natuurlijk nog andere hypothese s, die echter steeds onwaarschijnlijker ge worden zijn dan vragen we ons af, wat in dit opzicht het proces tot verle den week heeft opgeleverd? Het resul taat is nog al mager. Er zijn getuigen op getreden en wel in hoofdzaak natio- naal-socialistische politici dan wel reeds zwaar bestrafte misdadigers of poli tieke overloopers die de beklaagden inderdaad zwaar belast hebben; maar wier getuigenis telkens weer op den on. zijdigen toehoorder geen bijzonderen in druk vermocht te maken. Volgens deze getu'gen hebben Torgler, v. d. Lubbe, Popoff, Taneff en Dimitroff elkaar wel degelijk gekend en gesproken. En nog wel in den Rijksdag zelf! Wat voor ons, neutralen, een uiterst onwaarschijnlijke plaats van samenwerking schijnt. Wie zulke enorme misdaden voorbereidt, wie op zoo hoogverraderlijke wijze tegen den Staat samenspant, zoekt toch niet zalen en drukbezochte corridors van den Rijksdag op om samen te zweren. Torgler was onophoudelijk in dat 'ge bouw en is ook door tientallen getuigen gezien. Wat hij ook geen oogenblik ont kent, of ooit heeft getracht te ontken nen. Maar houdt men hem voor zoo n sukkel, dat hij met een opvallenden landlooper in lompen als v. d. Lubbe toen reeds was, door den Rijksdag wan delt, met den Bulgaar Popoff, die naar het heet mede-brandstichter moet ge weest zijn en in dat geval toch groote kans liep ook op heeterdaad betrapt te worden, rustig op een sofa in een voort durend beganen corridor gaat zitten fluisteren? Als 't ware er voor zorgend, dat hij toch in hemelsnaam later als medeplichtige gearresteerd kan worden? Hét is alles van een sprookjesachtige onwaarschijnlijkheid, Verdacht is ook, dat alle getuigen, die tegen Torgler en de Bulgaren optreden, over een geheugen blijken te beschik ken en een gave van opmerken blijken te bezitten, waarvoor een Sherlock Hol mes gaarne zijn hoed zou hebben afge nomen. Al deze menscnen hebben Torg ler met v. d. Lubbe, met Popoff of met Dimitroff, en dan weer Taneff met v. d. Lubbe waargenomen, in 't voorbijgaan vaak in vrijwel donkere gangen en weten zelfs de kleinste bijzonderheden van kleeding en uiterlijk te schilderen, ofschoon toch bij die waarneming slechts wonder-voorspellers hadden kunnen we ten, dat deze mannen eens van brand stichting beschuldigd zouden worden en dus de moeite loonden om eens extra op hen te letten. Neen, wij gelooven niet veel van de juistheid van een zeer groot deel dezer belastende verklaringen-onder-eede. Zijn ze in volle oprechtheid gedaan, dan zal de haat, de politieke vijandschap, de wensch, deze communisten en hun be weging een doodsteek te geven, stellig zij 't onbewust een rol van betee- kenis gespeeld hebben. Ons lijkt nog niets bewezen, dan dat, wat we reeds wisten; het proces heeft ons slechts tal van details gebracht, op zich zelf belangwekkend, maar allesbe halve sensatiés. Het komt ons ook voor, dat van geen

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 7