ZEEUWSCH ZONDAGSBLAD BINNENLAND. AN DE PROVINCIALE ZEEUVSCHE MIDDELBURGSCHE COURANTl TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN ZATERDAG 4 NOVEMBER 1933. No. 261. fer, ;se. DE NEDERLANDSCHE PADVINDERS. het initiatiefvoorstel- ter laan inzake de staatsloterij. w m mmrmMm asnm —m vm. ca aa» mn. m m 'N HOOPJE BLAD. ZEEUWSCHE KRONIEK. I". 4 Nov- 1933 ill jevallen ït wegen. FINANCIEEL ECONOMISCH WEEKOVERZICHT. Heit alle f-iing. idel- sali- irraa IVer- Ivoor Ivoor Inten fhee- agels lomt |J. J. frg. (dstje ande bt Men ïuij- |)urg. in- en Te ster- !EN bij ïelb. rdig bok- 2ent ter- ond ats- ;rk- ND, ing gen >uw 78, zm- eu- 181, F. door C. RÜHL Kapitein ter Zee voorzitter der Walcheren v j b. d, afdeeling d. N. P. V. De beweging van Lord Baden Powell 50.000 jongens op de i Wereld-Jamboree Door bui tenleven, natuurstudie, kampee-j ren en spelen tot zelivertrou- wen, vindingrijkheid, wilskracht, gezondheid en handigheid. Ook al behaalt een jongen of meisje j goede resultaten op school, zoodat met j goede reden verwacht mag worden, dat het gestelde doel van een geslaagd eind- j examen, van een diploma e.d. bereikt j Volkenbond op deze wijze op practische wijze door de Padvindersbeweging be vorderd. Immers zullen deze onderlinge bezoeken van jongens, welke in een we reldbroederschap door één gemeen schappelijk ideaal vereenigd zijn niet nalaten op den duur een gunstigen in vloed uit te oefenen op het bereiken van een duurzamen vrede tusschen de verschillende volken. En ziehier een uiting dezer beweging, op welke in niet mindere mate de aandacht gevestigd mag worden. Doch vóór alles stelt de padvinders beweging zich ten doel, om door het verkennen het opmerkingsvermogen, door goede daden het altruïsme, door oefeningen de vaardigheid en door han delen de bedrijvigheid te ontwikkelen en deze eigenschappen op aantrekkelijke wijze, door in het „spel van verkennen" aan io nemen gewoonten, bii te brengen. Weinig zin? Blijkens het V. V. der Tweede Ka mer over het voorstel van wet van de heeren K. ter Laan c.s. tot wijziging van art. 2 der wet van 23 Juli 1885 tot rege ling der staatsloterij, verklaarden ver scheidene leden, op principieele gron den voorstanders van afschaffing der staatsloterij, reeds op dien grond aan uitbreiding dezer loterij hun medewer king niet te kunnen verleenen. Verscheidene andere leden, niet prin cipieel gekant tegen het voortbestaan der staatsloterij, meenden toch dat be handeling van dit initiatiefvoorstel wei nig zin heeft. Het vraagstuk der staats- Pers*I Ostermann Co s Handel Mij. KJ -V.,Amsterdam. Fabrieken te Jutphaas bij Utrecht i (in*. Med.) F-l Gedenk te sterven, maar ook te leven. Den tweeden November wordt in de Roomsch-katholieke kerk „Allerzielen" gehouden, In de kerkdiensten wordt gedacht aan de gestorvenen. Een gang naar het kerkhof wordt gedaan. De graven met bloemen gesierd. Niet gaarne zouden we deze vriendelijke daad willen rubriceeren als een reste van ouden doodencultus en van het doodenoffer. In de Protestant- scbe kerken hier te lande wordt, wat elders reeds sedert eeuwen gebruikelijk was, één Zondag in het najaar als Dooden Zondag ge vierd. Dan worden de gedachten ook bepaald bij die ons voorgingen naar het land, van waar niemand ooit terugkeert; bij dood en eeuwigheid. Het is goed, dat dit geschiedt. Doorgaans toch, in het drukke le ven van al den dag, tillen we te licht den ernst des levens, dat toch eenmaal uitloopt op het ein de, dat hier onmogelijk het einde kan wezen. Najaar en sterven hooren naar de vaste wet der natuur nu een maal bij elkaar. Ze zijn één. Om ons heen sterft af aan bloem en plant, wat in lente en zomer en vroege herfst ons zoo heeft ver heugd en geboeid in de ontluiking van de schoonheid; in de pracht van den zomer. Het kwam alles om heen te gaan, het leefde om te sterven. Najaarsstormen en nacht vorsten verkorten het proces. En 't is ons alles als een profetie zoo gaat ook het eene menschen- geslacht na het andere. Ook dit is een vaste wet. „De zwarte dood rooft weg wat sterfe lijk is geboren". Die vorderden op den levensweg, zien de gelederen dunnen dergenen met wie ze het leven introkken. We weten het, We ervaren het iederen dag. We voelen ons zelf ouder worden. We kunnen den tijd overzien, die ons nog rest van den leeftijd der zeer sterken. „Alzoo gaat de mensch naar zijn eeuwig thuis". Heel dat najaar is vol van herin neringen aan die spreuk der ouden: Memento Mori; gedenk te sterven. Gedenk te sterven houdt in: ge denk te leven. Wij zijn in het leven gezet en we moeten door het leven heen. Dat gaat bij den een heel wat vlot ter dan bij den ander. Er zijn kar retjes, die langs een zandweg rij den.... er zijn ook wagens, die heel moeilijk tegen een helling op gaan. Wat al verschillen in levens vormen; levensdoel; levensinhoud; levenshouding en levensleiding. Goed beschouwd is het bij ieder mensch weer anders. Zooals in gansch de geschapen natuur niets volkomen hetzelfde is: geen land, geen stroom, geen boom, geen blad, geen bloem, geen dier. Ieder is weer anders. Zoo is ook ieder mensch en ieder leven anders. Maar alle menschen hebben dit doch gemeen: ze moeten door het leven heen. Daarom klemt de eisch: Gedenk te leven Tenslotte houdt toch de gave van het leven een taak in om van dat leven te maken het beste wat er van te maken is Ieder naar de gaven en krachten, welke zijn deel waren. Het is vaak wel moeilijk omdat te doen. Vooral in onzen tijd, nu zoovelen onder zorgen gebukt gaan en narigheid in velerlei vorm hebben. De mooiste taak wordt volbracht met de meeste moeite. Het leven is nu eenmaal een gunst en een kunst. Een gunst, te mogen leven. Een kunst, te kunnen leven. Wel drukt en bukt de moeite en de zorg en de teleurstelling, zoo dat het leven haast te veel wordt: het leven is niet maar een toeval lig, stuurloos iets het heeft een doel; het is beide: een gunst en een kunst, daarom sta naast het: Gedenk te sterven, dat zoo diep ernstig is, ook het: Gedenk te le ven, dat aanspoort om den levens tijd zoo te besteden, dat we bij hooger gunst levenskunstenaars zijn, J. Nagel. Toch kunnen we daarmede maar matig vrede hebben. Het leven zelf toch is de kracht van ons le ven. En aan die kracht klemmen met het bezit van het leven valt ten slotte alles wat we hebben en zijn in het leven. Zoo wordt een goed evenwicht gevonden. Het denken aan den I dood bewaart er ons voor om het j leven te overschatten. Maar aan den anderen kant worden we er ook door bewaard om de betee- kenis van het leven te onderschat ten. Gevallen blad door wind bijeen gedreven, ligt stil en plat als zocht 't wat bescherming voor den regen. Vergane glans vein juichend zomerleven, haar laatste kans benut ze thans om ons 'n les te geven. Gevallen blad leer ons die te benutten, op 's levens pad elkander wat verwarmen en beschutten. G. Bndde. 4 November 1645. Frederik Hendrik neemt Hulst in. Reeds vroeger was deze stac meermalen op de Spanjaarden veroverd, doch telkens wisten de ze haar terug te nemen. Na een beleg van een volle maand wist Frederik Hendrik in 1645 de stad tot overgave te dwin gen. Daar hij 't vorige jaar Sas van Gent veroverd had, bleef nu de ge- heele Oostelijke helft van- Staatsch -Vlaanderen voor goed aan de Re publiek. De inname van Hulst was het laatste belangrijke wapenfeit van den Stedendwinger. Was 't naburi ge Axel getuige van Maurits' eer ste krijgsbedrijf, (16 Juli 1586) Hulst was het alzoo van Frederik Hendriks laatste. 5 November 1530. Sint Felixvloed. Deze vloed was een der groot ste van de vele vloeden, die Zee land in den loop der tijden ge teisterd hebben. Bijna in geheel Zeeland hadden toen overstroo mingen plaats. De ergste was die welke geheel Oostelijk Zuid-Beve land deed onderloopen. Het ge deelte bewesten Ierseke werd spoedig beverscht (opnieuw inge dijkt), doch wat beoosten Ierseke lag (het tegenwoordige verdron ken land van Zuid-Beveland) ging met 17 dorpen voor goed verlo ren. Alleen de stad Reimerswaal bleef met een stuk land er om heen als een eiland boven de gol ven uitsteken, om een eeuw later geheel van den aardbodem te ver dwijnen. Het eiland Tholen was op 17 plaatsen ingevloeid. In Hul ster ambacht bezweken 36 polders, thans het verdronken land van Saaftinge, en in Kadzand 9 pol ders. Ook Borsele werd geteisterd evenals Noord-Beveland. 6 November 1494. Fiiips de Schoone wordt te Rei merswaal als graaf van Zeeland gehuldigd. Filips de Schoone was de zoon van Maximiliaan van Oostenrijk en Maria van Bourgondië. Zijn moeder overleed te Brugge 27 Maart 1482, waardoor Filips de vele landen zijner moeder erfde. Zijn vader nam de voogdij op zich voor zijn minderjarigen zoon. Toen Maximiliaan in 1494 keizer van Duitschland werd en Filips toen reeds 16 jaar was geworden, aan vaardde deze zelf de regeering. Voor Zeeland werd hij te Reimers waal, een der oudste Zeeuwsche steden, als graaf gehuldigd. Rei merswaal was toen nog een wel varende stad. raarts in het nader tot de je wacht, die :ij is de doch- ilfluid uit en kus, daar uit Is valt af te omst is. met een kos terend zegt: (1, alsof ik je oodschap, die sprak van ge- even. .woord voor schildwachts oet vanavond slburg te zijn, zangen wordt, sn het mede- fem een pa lezen staat: ta Cruz", het ijkt zij hem Jk heb er half niet te geven, Ioe kwam het ertje zoo zon- n is gegaan?' rzaak". t nog wel dui !k was op weg aaii"Bezondigen, Tiooi-iw^m T op eenden te fer brengen en wel tweemaal voor elk fluistert: „je hebt gezegd, „De dochter I moogt niet om mijnentwil je militaire I jaren, toen ik, Goddank/je uit de han woord". .van den onderkoning, dat moet gestraft plichten verzaken. Denk er aan, mijn I den van de Watergeuzen heb kunnen 7 November 1452. De steden Aardenburg en Oost burg worden door de Gentenaars verbrand. De Gentenaars, strij- dende voor hun verkregen rechten en vrijheden, waren in opstand ge komen tegen den graaf Filips van Bourgondië, Het werd een hevige strijd tusschen beide partijen. Door haar vele en groote gilden had Gent veel macht. De meer noorde lijk gelegen steden, zooals Hulst, Axel, Biervliet, Aardenburg en Oostburg, alle aan een open vaar water gelegen, bloeiden ook door den handel. In enkele dezer ste den had Filips van Bourgondië bezetting gelegd. De Gentenaars bezochten vaak deze steden om ze te plunderen. Het Bourgondische leger roofde en moordde in deze streken niet minder. Het volgende jaar werden de Gentenaars door Filips verslagen en tot den vrede gedwongen. 8 November 1511. De vorst valt in en het vriest 14 weken zonder ophouden. In dezen ouderwetschen, dus strengen winter, van 1511 op 1512 kon men over het ijs loopen van Arnemuiden naar Borsele, Volgens de kroniek van Reigersberg reed men zelfs met wagens over het ijs van Antwerpen tot Goes. 10 November 1870. De bekende ds. H. J. Buddingh overlijdt te Goes op ruim 60-jari- gen leeftijd. Huibert Jacobus Bud dingh was den 19 Januari 1810 te Rhenen uit een welgestelde fami lie geboren. Nog theologisch stu dent zijnde, nam hij als vrijwilliger deel aan den tiendaagschen veld tocht (212 Aug. 1831). Hij werd 8 Aug. 1834 candidaat bij de Ned. Herv. Kerk. Den 15 Sept, van 't zelfde jaar nam hij het beroep aan naar Biggekerke. Voornamelijk ter wille van de gezangenkwestie scheidde hij zich den 31sten Maart 1836 af van de Hervormde Kerk en voegde hij zich bij de Christe lijk Afgescheidenen. Daar hij zich niet met hun kerkorde kon ver eenigen, bleef hij sedert 1837 ge heel zelfstandig werkzaam. Na eerst predikant te Groningen te zijn geweest, verbleef hij 3 jaar in Amerika (18481851). In ons land teruggekeerd stichtte hij in 1852 te Goes, waar hij steeds een groot en belangstellend gehoor had, een eigen gemeente. Naast de oude psalmberijming van Datheen gebruikte hij later de opwekkingsliedenen van Sankey en gezangen van zich zelf. Over ds. Buddingh zijn heel wat verhalen in omloop, waarvan ech ter vele naar het rijk der fabelen moesten verbannen worden. Na zijn overlijden (10 Nov. 1870) sloot zijn gemeente te Goes zich aan bij den bond der vrij evange lische gemeenten.. Ds. H. J, Buddingh is nooit ge huwd geweest. R. B. J, d. M, (Nadruk verboden.) samenwer- verkregen gelijkheden ar zijn: op- lappij, vol- bedrijven, iteitsschap, ;n stichting mogen be- .N.W.B. en ibonden A. per adres aat mede- is, dat het ip de onaf- n geduren- jrijk hooger >or alom in beroering is komt in een n berichten :n adviezen, an de zijde jreikt. te kennen, geheel kun- ofdconclusie fende Com- dat onafge- zoowel in spoorwegen Sens de eco- deelen, die dat zij niet in wegen, k is, dat de Ie aandacht verweg kun- .n maatrege- die kunnen ui het veilig 'ijl zij even- t de terzake t betreft uit- or die Com- in het bij- ie het o.m. titen van het een zooda- an verre de kan worden /aar bestaat ere lichten, aerd, dat bij n met lagen toon de nadering van den trein zal wor den aangekondigd. Aan deze voorstellen aldus adres santen is voor zooveel bekend, tot dusverre geen gevolg gegeven. Zulks is evenmin het geval met de aanbeveling der commissie, om enkele onafgesloten overwegen, waar het uitzicht meer be perkt is, te doen beveiligen door auto matische seinen, die de nadering van den trein aankondigen, teneinde daar aan later, wanneer die seinen blijken te voldoen, ook op thans afgesloten over wegen te zijner tijd uitbreiding te kun nen geven. Zij verzoeken de veiligheid op de on afgesloten spoorwegovergangen zooveel mogelijk te bevorderen, overeenkomstig de voorstellen van de Commissie van Onderzoek en met name het daarheen te leiden, dat zoo spoedig mogelijk op enkele van de thans niet afgesloten overwegen, waar de meeste ongevallen voorkomen, automatische seininstallaties van zoo mogelijk beproefd model wor den aangebracht. Onze deskundige medewerker schrijft ons uit Amsterdam: Op onze markt heeft deze week een weinig geanimeerde stemming bestaan. Het is waar, dat op sommige dagen de aandeelenmarkt hoogere koersen te zien gaf, maar vermoedelijk werd deze beweging veroorzaakt door een onder grond van vrees, dat de goudpolitiek van Amerika de positie der goudlanden in gevaar zou brengen. Zeer zeker was die vastere stemming niet gebaseerd op betere vooruitzichten van den alge- meenen toestand. Integendeel geeft men zich er ten onzent wel degelijk reken schap van, dat zoolang de verschillende landen op monetair en economisch ge bied een politiek blijven volgen, die ge heel gericht is op de eigen nationale be langen, en die niet in het minst re kening houdt met de uitwerking van be paalde maatregelen op het heele we reldbestel, er geen aanleiding bestaat om voor de naaste toekomst een keer ten goede te verwachten. Het wordt voor den belegger met den dag moeilijker, om zijn weg te zoeken in deze chaos. Het komt ons voor, dat thans de beleggingsmarkt nog altijd de grootste veiligheid biedt, en dat men althans bij het koopen van aandeelen de grootste voorzichtigheid in acht redden en je daarmede buit maaket". Plotseling wordt hij zich bewust, dat alles op aarde zich er tegen verzet, dat hij dit aanvallige wezen ooit als zijn vrouw naar het altaar zal mogen gelei den en met van droefheid verwrongen gelaat neemt hij afscheid van haar als of het voor eeuwig ware. Maar droef heid is even aanstekelijk als liefde e»n het jonge meisje begint te snikken bij zijn afscheidsgroet, die vol hartstocht is, al kan zij er de reden niet van bevroe den. Maar Oliver laat den deurklink een paar maal rammelen en roept: „De gra vin de Parisa zit reeds in het rijtuig. Gauw!" Dan begrijpt Guy, dat de tijd dringt en, al zou zijn beminde ook nog wel langer bij hem willen blijven en zich maar steeds aan hem vastklemt, helpt hij haar haastig in het rijtuig. Zich nog eens naar hem omwendend heft zij haar wijsvinger in zijn richting op en hij ziet daaraan het onderpand van zijn liefde schitteren. De postillons laten hun zweep klap pen, het statierijtuig rolt door de poort en al wat hem overblijft van het schoone wezen dat zooeven in zijn armen gerust heeft, is de herinnering aan haar kus sen, de ring aan zijn vinger en een flentertje papier, waarop het toover- woord is geschreven, dat hem een vei lige doortocht verzekert door de schildwachten van haar vader aan de poorten. (Wordt vervolgd.!

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 5