Émem. SEIffiSTHERMOBETER van Zaterdag. KORT ZEEUWSCH NIEUWS. ST00HWASSCHERI) „ZEELAND" BIOSCOPEN. «mms. SPORT» KUNST EN WETENSCHAP. MUHHA KERKNIEUWS. LAATSTE UiRIOKTEH» BUITENLAND. Algemeen fberaeM. BEURS- EN WISSELKOERSEN. WALCHEREN, ZÜIB-3EYELAND. Langevielesingel D 197 - Tel. 637 Tarief per kilo en per stuk. Middelburg» GOES a. t. o, z. V. b. Amsterdam, 4 Nov: r.ciM Het eerste getai is de vorige notee- nng, daarop volgt de officieele notee- e»ne" van heden. Ned. 2e, 1. 32 1000-5 101—101 Ned. 17 1000-4 101%—101% Ned. 31 1000-4 100—100% Ned. 33 1000-4 100—100% Certificaten-3 83%-83% O. Indië 22 1000-6 89%—89% O. Indië 32 1000-5 91%—91% O. Indië 26 1000-4% 83%—84% Denemarken Oblig. 1926-5 81%—81% Duitschl. 100-7 53%—54% Duitschl. 30 1000-5% 45%—45% Zwitserl. oblig. '24-5 98% Zwitserl. Staatssp. 1927-4% 100%—101 Amsterdam 1933-5 99%99% 's-Gravenhage 1929-4% 101% Rotterdam 1926-1930-4% 92%92% Utrecht, prov. 1929-4% 101 Berlijn 1925-6% 22%—22% Zeeuwjs. Hyp. B-5 99%—99%. Zeeuws. Hyp. B-4% 9999. A Amsterd. Bank 109%109%. C Rott. Bankver. 7878%. A Twentsche Bank 84— A Pref. Gruyter en Zn. A. 118%—118%. A Pref. Jurgens A 8585%. A Ned. Gist- en Spiritusf. 371%374%. A De Schelde N.B. 30% A Ver. Papf. v. Gelder 64%—65. C Am. Car en Foundry 14%15%. C Am. Smelt en Ref. 28%—28%. C Farbenind. I.G. 66% C U. States St. C. 25—26%. C North Am. Cy. 10%—11. A Born. Sum. H.M. 110%110%. A Linde Teves en Stokv. 59%—60%. A Ned. Wol Mij. 91—90. A Singkep Tin M. 8685% A J. C. Japan Ln. 24%— 25 A Rotterd. Lloyd 4242 A S. M. Nederland 46%46 A Amst. Thee C.M. 45% heeft gehad, hij hoopte, dat dit ook hier het geval zal zijn en dat het mag medewerken, om nog meer ouders te overtuigen van het nut der padvinderij. Nadat de meisjesgezellen van af het net ingerichte buffet een heerlijk kopje thee hadden aangeboden, heeft de heer Van Herwijnen dank gebracht voor de tot hem gerichte woorden en mede namens zijn vrouw voor het geschenk hen thuis bezorgd (een fraaie mand vruchten). Spr. wees er op, dat er over het algemeen met opgewektheid door de jongens gearbeid is, al zijn er wel enkele strubbelingetjes geweest. Hierna verzocht spr. allen mede te gaan naar de zaal van de jongens op de eerste verdieping, waar de eigenlijke bazar is ingericht. Behalve tafels met voor directen ver koop geëtaleerde artikelen, zijn er ver schillende attracties, als grabbelton, schiettent, v/erptent, ballentent, enz., al len middelen om aan geld te komen. Boven de tafels met artikelen voor ver koop trok een fraaie lamp onze aan dacht, het v/as de tweede prijs voor de verloting en gemaakt door den heer Van Herwijnen. De eerste prijs, een tuin- ameublement, staat beneden bij de voor deur en de overige keurige prijzen zijn in den theesalon geëtaleerd. Een schemerlamp, eveneens werk van den heer Van Herwijnen is mede geëx poseerd en er is gelegenheid te raden naar den tijd, die noodig is geweest voor het vervaardigen. Als wij nu nog mededeelen, dat het padvindersstrijkje zich op de tweede verdieping laat hooren en het geluid door microfoon en luidspreker naar de eerste verdieping wordt overgebracht, dan meenen wij te kunnen eindigen met een opwekking tot een bezoek, ARNEMUIDEN. De Commissaris der Koningin heeft benoemd tot veldwach ter alhier den heer P. Detiger, thans tijdelijk agent van politie te Vlaardin- ger-Ambacht. HANSWEERT. Te Wemeldinge heeft' een aanvaring plaats gehad tusschen de schepen Corry s, Schoenmakers en! Risico, s. van Holt. De Corry bekwam belangrijke schade aan het voorschip en moet eerst naar een werf, de schade gaan herstellen alvorens te kunnen la den. De Risico kon de reis naar de bestemming voortzetten. WAARDE. Het raadslid A. Wisse, op 31 October gekozen tot wethouder, heeft die benoeming aangenomen, Zoo doet het geval zich hiervoor, dat de twee raadsleden: L. v. Koeveringe en A. Wis se, behoorende tot S.G.P., met den bur gemeester het dagelijksch bestuur hier zullen uitmaken. Inschakeling electrisch net, RILLAND-BATH. Vrijdagavond om vijf uur, had alhier de officieele inschake ling van het electrisch licht plaats. De burgemeester met de wethouders en de raadsleden en vele belangstellenden hadden zich verzameld bij het transfor matiegebouwtje aan het klooster. De directeur der P.Z.E.M., de heer Slooves, sprak een woord van welkom tot het ge meentebestuur, en sprak er zijn blijd schap over uit, dat thans Rilland-Bath waar reeds lang het oog op gericht was, daar dit de laatste gemeente in Zuid-Be veland is, thans van electirsch licht kon worden voorzien. Hij wenschte het gemeentebestuur geluk met het feit, dat besloten was tot het maken van een on- dergrondsch net en sprak zijn blijdschap er over uil, dat er reeds een 60 aanslui tingen in het zicht waren. De burgeemeester sprak een woord van dank tot den directeur voor de vlug ge afwerking en uitte den wensch dat ook spoedig de aansluiting aan het net van het dorpje Bath zou volgen. Hierop heeft de burgemeester den stroom ingeschakeld. De Commissaris der Koningin heeft met ingang van 1 Januari 1934 aan J. F. de Bot, op eigen verzoek, eervol ont slag verleend als veldwachter te St. Janssteen. Middelburg. (Ingez. Med.) ELECTRO. Wenn die liebe Mode macht. Wat het leven verwoest. (4-) Als de Liefde den mode-toon aan geeft. Als die mode een creatie is van Nelly aus der Nahestube. En die Nelly niet meer of te minder dan Renate Mül- ler. U kent natuurlijk dat liedje ,,Man tragt rot, wenn man verliebt ist: dan is er geen tegenstreven meer aan Dan zwicht ieder. Een aller opperste-gene- ral Director van het Parijsche Huis Far- rell; een gansche conferentie van mode- hoogmogenden van internationalen snit. En de onweerstaanbaarste aller on- weerstaanbaren modelteekenaar-chef: Georg Alexander. Tenkoste van presti ge, van saffieren, van.... apenvellen. Lees hier de nutsheil-compressie van een hupsch scenario, dat even weinig om het lijf heeft, als de talrijk figuree- rende mannequins, die er in heupwieg en even vlinderlicht als dat weinige. Ne ver mind. Even luimig, amusant, als de prachtkomiker Otto Wallburg, wiens kluchtspel-zwaarlijvigheid weer kostelijk domineert, even fijn-geestig als George's en Renate's zetten en tegenzetten, even beminnelijk-charmant als.ja als heel het zoo voortreffelijke spel van dit drie tal, van de tweedeplanners (Hilde Hilde- brandt!) van heel het ensemble (naai sters-atelier!), hoe en waar ook. Zoo een film, met een dialoog van woord en weerwoord knetterend als de Virginia. En met lichtstedelijke Ca- tharinetjes die hun naamdag eer aan doen, zoo dat 't dartel en vroolijk, niet rommelig wordt. (Voortreffelijk, die chef-modiste!) Zoo eën film, die alleen maar wil ont spanning geven, en daar dan ook in slaagt, zeer in slaagt! Aan te bevelen. Wat het leven verwoest, in drie le vens-episoden: 1912, 1916, 1931, het is het aloude, welbekende fel-begeerde, diep-versmadeimmer-noodige geld! Dat van een vlotten jongen een oplichter maakt. Dat een niet te door gronden schijn van medeplichtigheid geeft aan diens vrouw. Dat hun beide tusschen dwang-arbeidersmuren houdt en hun dochter doet adopteeren door. een politie-rechercheur. Een speelstuk, zeer made in Holly wood, met smaak en talent gespeeld in hoofdrollen door Wynne Gibson, Pat O'Brien, Frances Dee. CITY. Liebe muss verstanden sein. Het geheimzinnige laborato rium. Liefde moet begrepen worden. En be grijpt men het niet vlug, dan zijn de ge volgen niet te overzien. Juist omdat het niet zoo gauw begrepen wordt (bekend verschijnsel!) is deze film zoo vol aardige verwikkelingen, vlot en gezellig, waar door heen Rose Barsony danst en aar dige melodietjes zingt. Margrit, de blankste, opgewekste en ijverige typiste. Zij tikt vlug en rhyth- misch haar verlangen, woord na woord, regel na regel: Voorschot, Maar Director Plaumann is daarmee niet vlug. De waarheid van de verloren bank noot is te simpel, 't wordt beschouwd als ,,blühende fantasie", zooals dat na dien nog voor vele waarheid-sprekende kamerbewoners(sters) wordt aangeno men. Grappige verwikkelingen en amusan te misverstanden' vinden plaats in dit ho tel-wereldje. Niet alleen Margrit, maar alle overigen fel disputeerend, en in woordenrijk dialoog hun meening ver kondigend, tot de toornende ernst krachtdadiger hun geirriteerd gemoed doet uiten. Rose Barsony, danst, zingt en springt, sticht tweedracht tusschen man en vrouw, imiteert een pop en bedot daarbij het aandachtig bewonderend gehoor. George Alexander, heeft naast een ja- loersche verloofde nog een Lilly: een Mas» A Houlh. Alberts 32%—32%. C Balt more en Qhio 13%14%. A Southern Rlw. 13%14%. C Union Pac. Rr. 6970. C Int. Nickel Cy. 12—12%. A Koloniale Bnk. 41—41 A N.I. Hbk. 1000 47%—47% C Ned. H. M. 1000 47—47 A Alg. Kunstz. U. 24%—24%-% A v. Berkels Pat. 15% C Calvé-Delft 55—55 A C. Suiker Mpij. 20%20% A Ned. Ford A.M. 131—130%-30 A Philips Gem. B. afg. 224226%-28 C Unilever 8484%-84 C Anaconda Cop. 9%9%-9% C Bethlehem St. 18%—19%-% C Kennec Copper 12%13% C Un. States Leather 66%-6% A A.N.I.E.M.—N.B. 210 A Kon. Petr. Mpij. 176%176% -77% C Contin. Oil Cy. 10%10%-% C Shell Union O.C. 5%5%-5% C Tide Water Ass. Oil. 6%6% uitvinding: de eenige vrouw waarmee- men-doet-wat-men-wil. Zij staat, loopt, springt, zingt en draait wanneer hij wil. Dat kan de listige mede-minnaar (Wolf A bach-Retty niet in de war sturen. Voor zoo'n ideale uitvinding bestaat veel vraag. Plaumann is er enthousiast voor, z'n vrouw verontwaardigd, maar vergevingsgezind. Deze film uit de nieuwe Ufa-productie is als van ouds: gezellig, vroolijk, aardige Schlagers en veel muziek. Men zal zich amuseeren. Een film die is aan te beve len. Richard Talmadge als Dick in deze film is een slimme kerel, listig, rap en snel. Alle eigenschappen, die op volle kracht in werking komen als dit ten dienste van een lieve vrouw noodzake lijk is .Dick's beminnelijke medereizig ster wordt achtervolgd, overweldigd, ont voerd naar een geheimzinnig laborato rium en daar opgesloten. Dick zal haar redden. Hij slingert van boom tot boom vecht, s'aat, werpt en springt zich door de moeilijkheden heen, bindernissen d:e zoowel spannend als amusant zijn. Er zit vaart in deze film en hij weet u te boeien. LANDBOUW. Marokko. De titel van deze film zegt eigenlijk te weinig. Alleen de geschiedenis speelt in Marokko, zooals zoovele filmgeschiede nissen. Dat is echter de hoofdzaak niet. Het gaat in deze film om ,,Amy Jolly" en zoo heet ook het boek waar deze film naar vervaardigd is. En „Amy Jol ly" wordt gespeeld door Mariene Dietrich, wat voldoende zegt voor het gewicht van deze rol, en waarmede haar donimeeren in deze geschiedenis ook ge rechtvaardigd wordt. Intusschen blijven ook haar twee tegenspelers de aan dacht vragen, omdat ook dezen Cary Cooper en Adolphe Menjou krachten van naam zijn. Amy Jolly is de nieuwste attractie van een cabaret in Marokka, dat in hoofdzaak bezocht wordt door officie ren en minderen van het vreemdelin genlegioen. Jolly voelt zich dadelijk aan getrokken tot een jongen soldaat, die echter om haar in moeilijkheden komt en, na een vechtpartij met twee Arabie ren, naar een anderen post gestuurd wordt. Als derde man is intusschen een rijke Engelschman in het spel gekomen, die de schoone Jolly wil huwen. Het komt zelfs tot een verlovingsfeest, maar als Jolly dan hoort, dat het legioen te ruggekeerd is, zonder den man die zij in werkelijkheid lief heeft, dan verlaat zij het feest om hem te gaan zoeken. De beide jonge menschen begrijpen ook nu elkaar nog niet, doch juist als het le gioen weer de woestijn in trekt, wordt het misverstand opgehelderd. Jolly laat nu haar rijken aanbidder met zijn luxueuze auto achter en trekt barre voets, met de andere vrouwen die steeds hun mannen volgen, het legioen achter na. Uit den aard dere zaak is de geschie denis en de entourage romantisch en aantrekkelijk, maar de grootste attrac tie van deze film is toch het gave, bui tengewoon goede spel van Mariene Dietrich, die elke filmbeeld tot een schoon schilderij, elke scène tot een stukje tintelend leven maakt. Een film kunstwerk waarmede ook den naam van den regisseur, Jozef von Sternberg weer bevestigd werd. Een komische tweeacter, een aardige teekenfilm en de aantrekkelijke jour naals vullen het programma. Uit een advertentie in dit nummer blijkt, dat het A.T.O. te Middel- b u r,g een tweeden cursus voor auto techniek denkt te openen, omdat velen zich opgaven, nadat de eerste cursus reeds was aangevangen. Te Oud Vossemeer zal aan de verschillende scholen, 3 in getal, ge durende dezen winter weer onder wijs worden gegeven aan de niet leer plichtige jeugd, het aantal leerlingen, dat verplichtend was gesteld op min stens 10 is teruggebracht tot 7 of 8, ter wijl aan 't betrokken personeel inplaats A HolL Amer. Lijn 1 A K.N. Stopmb. Mij. 6%7. A Ned. Scheepv. U. 43%43%. A HV. Amsterdam 167%—167-65%. A Java Cult. Mij. 7875 A N.I. Suiker U. 5553. A Deli Batavia 101 101-99%. C Deli Mij. 1000 100—99%. A Senembah 116%—116%. C Chicago Milw. 3%3. A Amst Rubb. C. 94%—95%-%. A Deli-Bat. Rubb, 4040%. A Hessa Rubber 30 A Serbadjadi b.R. 29%29%. Prolongatie 11. WISSELKOERSEN. 3 Nov. 4 Nov. Londen 7.75% 7.75 Berlijn 59.16 59.16 Parijs 9.70% 9.70% Brussel 34.58 34,60 Zwitserland 48.06 48.05 Kopenhagen 34.60 34.65 New-York 1.60 1.59% Programma voor 5 November. Ie Klasse A. Vlissingen 3Middelburg 3. Eiland Boys 1Zeeuwscbe Boys 1. De Zeeuwen 2Goes 3. Ie Klasse B. Hoofdplaat 1Breskens 2. Biervliet 1F. C. Sluis 1 Sasput 1Terneuzen 3, le Klasse C. StoppeldijkAxel 2. SluiskilHontenisse 1. Steen—O.N.OW. 1. le Klasse D. Zierikzee 3Zierikzee 2. Burgh 1Zonnemaire 1. 2e Klasse A. Domburg 1De Zeeuwen 3. Zeelandia 3R. C, S. 2, E.M.M. 1Veere. Eiland Boys 2Vlissingen 4. 2e Klasse B. lersekeHeinkenszand. KruiningenHansweertsche Boys. Zeeuwsche Boys 2's Heerenhoek. 2e Klasse C, Westdorpe 1Scheldestrijders. Corn Boys 1Tern. Boys. 2e Klasse D, Breskens 3Sasput 2. Oostburg 2Zeeduivels. IJzendijke 2Biervliet 2. 2e Klasse E. Burgh 2Zonnemaire 2. 3e Klasse A. De Zeeuwen 5Zeelandia 4. Middelburg 5Domburg 2. De Zeeuwen 4E. M. M. 2. Eiland Boys 3Vlissingen 5. Vlissingen 6De Noormannen. 3e Klasse B. Hontenisse 2Sluiskil 2. ZuiddorpeWestdorpe 2. Zeemvscli Genootschap der W etenschappen. Woensdag jl. heeft mr. F. W. Adriaan- se alhier voor directeuren en leden van het Genootschap gesproken over „Oud- hollandsche Tegels". Spr, memoreert hoe de belangstelling voor Oudh. faience (het fijnere aarde werk met ondoorzichtig glazeer) om streeks 1850 is ontstaan. Voor den tegel had men aanvankelijk geen oog, doch langzamerhand is ook aan dit faience-product hoe langer hoe meer aandacht gewijd. Spr. gaat uitvoerig na hoe de faience- tegel zich in de M. E, mèt de faience- Runst vanuit Perië over de landen van den Islam heeft verspreid en door de Mooren in Spanje is geintroduceerd. Hij beschrijft den invloed van Spanje op de Italiaansche ceramiek en omge keerd, dien van Italië, als bakermat te vens van de renaissance, op de Spaan- sche faience-kunst. Spr. gaat na hoe de kunst dan met de tegelmode in ons land komt en be schrijft den opbloei van de Hollandsche faience-industrie in de tweede helft der XVI eeuw. In de XVII eeuw is de tegel algemeen als onmisbaar element in de Holland sche binnenhuisarchitectuur ter be- kleeding van eerst kleinere, later groo- tere muurvlakken aanvaard. Er bestaat waarschijnlijk geen ver band tusschen den Oudh. faience-tegel en den uit de M, E. afkomstigen, met (doorzichtig loodglazuur bedekten vloertegel, waarvan spr. enkele fraaie XVI-eeuwsche exemplaren laat zien. Spr. beschrijft dan de fabricage en het beschilderen van den faience-tegel en wijst op de sporen, welke de verschillen de bewerkingen op het afgewerkte pro duct achterlaten. Daarna gaat spr., aan de hand van een aantal aanwezige tegelexemplaren, de verschillende tegeltypen na en be schrijft hoe de versiering van den tegel zich door drie hoofdperioden heen ont wikkelt. In den aanvang is het decor uit sluitend veelkleurig en overwegend Spaansch-Italiaansch van karakter. Dan komt de tijd van den eigen, grooten stijl, zij het sterk onder Chineeschen invloed, met overwegend blauw decor. En ten- V Schepen - - Rubber - Aku Young Industrie Unilever - Amerika Philipt - KoninkL Tabak Suiker Mijnen van 1.50 voortaan 1,25 per lesuur zal worden gegeven. j (Wettig gedeponeerd.) 04 Apoth. en Drogisten (fngez. Med.) slotte zakt de kwaliteit van den tegel langzamerhand af, de periode der stijl loosheid komt met overwegend paars decor, waarin de industrie tenslotte zoo danig verloopt, dat haar product eigen lijk niet eens meer waard is denzelfden naam te dragen als dat van de vorige peripden. De voorzitter jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford zeide den spreker dank voor zijn interessante lezing. Ned. Herv. Kerk. Ds. J. Mortier te Zalk is be roepen tq Kruiningen. Leger des Heils. Kommandante M. J. van de Werken een zeer bekend Heils-Officier zal Zon dag 5 November twee samenkomsten te Middelburg leiden en wel v.m. 10 uur en n.m. 8 uur. HET PROCES V. D. LUBBE. Het Rijksdagbrandproces bereikte heden haar politiek hoogtepunt door het verhoor van Hermann Goering, rijksminister voor luchtvaart, Pruisische minister president en Pruisisch minis ter van binnenlandsche zaken, voor zitter van den Rijksdag als getuige, om hem gelegenheid te geven zich onder eede uit te spreken over de verdacht makingen en laster die van zekere zij de in het buitenland, in het bijzonder in 't Bruinboek tegen hem in verband met dit proces is uitgestrooid alsmede over de verder daarmee in verband staande gebeurtenissen, maatregelen en omstandigheden. Russisch-Chineesch accoord Volgens een mededeeling uit Sjang hai heeft de' Sowjetambassadeur aan de Chineesche centrale regeering het ont werp overhandigd van een Rusisch-Chi- neesch-niet-aanvalverdrag, dat de vol gende vijf punten behelzen zou le. De verdragsluitende partijen ver plichten zich elkander wederkeerig niet aan te vallen. 2e. Zij zullen de souvereiniteit van haar gebied en haar bestuur respectee ren. 3e. Wanneer een der verdragsluiten de partijen aan een derde mogendheid den oorlog zou verklaren, zal de^ andere verdragsluitende partij niet de zijde kie zen van deze derde mogendheid. 4e. Wanneer een oorlog uitbreekt tusschen een der verdragsluitende par tijen en een derde mogendheid zal de tweede verdragsluitende partij een em bargo afkondigen op wapens en munitie bestemde voor die derde mogendheid, 5e. De Sowjets verplichten zich af te zien van elke communistische propa ganda in China, Met de plannen van den Japanschen minister Araki ter voorkoming van den steeds gevaarlijker toestand in het Oos ten, nu de tegenstelling Rusland-Japan zich meer en meer toespitst, en nu Ja pan probeert 't met China weer in het reine te brengen, al zijn Japan en China nog niet aan nonagressie toe. Uniformverbod in 't Saargebiea De regeeringscommissie in het Saar- gebied heeft den landraad een veror dening voorgelegd, inhoudende, dat voor openbare politieke vergaderingen en optochten in de open lucht vergun ning moet worden gevraagd en waarbij het dragen van partijuniformen en insig-

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 2