DIAMANT Bak- en Braadvet BINNENLAND. ZEELAND. WEER EN WIND. NUMMER 261. DRIE BLADEN. ZATERDAG 4 NOVEMBER 1933. EERSTE BLAD. 176e JAARGANG. Uniform-verbods var ia. ASPIRIN heïpfsfeecfe W0LDERS MIDDELBURG. 45 ets p. pond - «i 22) ctsp. half pond $roirmcU*l£ MIDDELdUrGSCHE courant Dagblad Voor Middelburg, Goes ea agent schap VlUsingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Soes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. 8y contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOESCHE COURANT^ Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Poetrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17, regel» f 2.10, elke r. m. 30 ct. Ru&siek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijscoiumera 5 hüwjsb Wij hebben ons destijds scherp ge keerd tegen het wetsvoorstel tot invoe ring van een uniformverbod. Voor zoover ons bekend, heeft geen enkel liberaal blad ons hierin bijgestaan integendeel: allen prezen om het hardst de wijsheid der landsregeering. Niemand wees er op, hoe dit wetsont werp logischen grond ontbeerde, terwijl met recht verwacht mocht worden, dat het door zijn even vage als alomvatten de formuleering tot de dolzinnigste con sequenties aanleiding zou geven. Deze verwachting wordt niet be schaamd In Zutphen wordt een O.S.P.-man voor den kadi gesleurd, omdat hij een rood hemd droeg. „Meheer de kantonrechter" zoo sprak de man, „ik hep maar twee hemde, 'n rooje en 'n gele, en nou was die gele nèt in de wasch, ziet-u, en ik kan toch niet met niks-an de straat op gaan En al stelt de memorie van toelich ting op het bedoelde wetsontwerp nu hondermaal de subjectieve bedoelingen van den drager des kleedingstuks bui ten beschouwingde wijze kadi van de Berkelstad glimlachte en sprak den man met het roode hemd vrij. In Rotterdam heeft men die ultra- dwaze vertooning van de zwart-gummi regenjassen gehad. De politie, of haar opdrachtgeefster, organiseerde zoomaar ineens een klop jacht op al wat op den Coolsingel in die zwart-glimmende regenjassen werd aan getroffen.want „men" had gezegd, dat daar fascistjes inzaten. Morgen wordt in Amsterdam op heeren met rood-en-grijs gestreepte dassen, over morgen in Den Haag op dames met grij ze peau-de-suède schoentjes een drijf jacht georganiseerd Het Kamerlid van de Nationale Her stellers, mr. Westerman, is geverbali seerd omdat-ie een speldje van het Na tionaal Herstel droeg een dingske van "b centimeter of twee Maar de kroon spannen voorloopig althans, want we voorspellen nog veel meer fraais op dit gebied wel twee uitspraken van twee kantonrechters, een te Rotterdam, een te Apeldoorn. In Rotterdam ging het om een typo- graal, die op zijn fiets een rood drie-pij len vlaggetje meegevoerd had. De Rotterdamsche kantonrech ter zeide in zijn vonnis o.m., „dat het meegevoerde vlaggetje een uitdrukking is van een sociaal democratisch streven, immers het is van algemeene bekend heid, dat de drie parallel naast elkaar loopende en naar beneden gerichte pij len hier te lande sinds geruimen tijd het symbool zijn van de S.D.A.P. Het a 1 s bewijs aangenomen feit levert op overtreding van art. 435a Swb., het voe ren van een opzichtig onderscheidings- teeken, dat uitdrukking geeft aan een bepaald staatkundig streven." Ziezoo, zou de argelooze lezer ge neigd zijn te zeggen, nu weten we ten minste, waar we aan toe zijn- Hola! Niet te hard van stapel geloo- pen. Want in Apeldoorn zetelt óók nog een kantonrechter. En die krijgt voor geleid een kantoorbediende uit Heerde, dewelke óók drie naast elkaar en aan elkaar bevestigde pijltjes gedragen had, maar als teeken van zijn anti-fascistische gezindheid. De Apeldoornsche kantonrechter overwoog „dat geens zins bewezen wa s dat dit in signe of onderscheidingsteeken uitdruk king is van een bepaald staatkundig stre ven, doch dat aan het geïncrimineerde embleem, duidende op een negatie, het tegendpel ten grondslag ligt van een streve» en juist doelt op een zich ont houden van een bepaald staatkundig streven, en in dit geval de fascistische staatkunde," en de Apeldoornsche kadi spraJt verdachte vrij!.... Mogen wij nog eens enkele vette kluifjes aan de hand doen? Zou men de dragers van een blauwe knoop niet eens aanpakken? Het is al gemeen bekend, dat deze beweging hier te lande sinds jaren de plaatselijke keu ze, d.i. de geleidelijke drooglegging door volkisstémming), nastreeft. Zou dat nu ■toch eigenlijk niet ook een staatkundig streven wezen? En, zie Amerika, zelfs een streven dat de gemoederen hevig in beroering kan brengen! En dus: die blauwe knoop moet als staatsgevaarlijk verdwijnen. Dan is er nog iets veel ernstigers. Men kan misschien nog van meening verschillen over de vraag, of „droog-of- nat" een staatkundige quaestie is. Maar liberaal is toch zeker evenzeer als' fascistisch of socialistisch, een staatkun dig streven? Welnu: van regeeringswege is dik wijls betoogd, dat de A.V.R.O. libe raal is. Men weet, dat w ij dit onzinnig achten, maar doet nu niet ter zake. De regeering zegt: de A.V.R.O. li beraal. Maar eilieve: dan draagt iedere A.V. R.O.-enthusiast met z'n speldje het em bleem van een staatkundig streven op de revers van z'n jas! Alle gekheid terzijde: het zal nog een heelen tijd duren, voor een behoorlijke jurisprudentie in deze glibberige materie uitgekristalliseerd zal wezen. En 't is lang niet onmogelijk, dat men tegen dien tijd aan dit op zoo wankelen grondslag opgetrokken huisje al duchtig zal moe ten verbouwen! BIJ DARMTRAAGHEID, lever- en gal ziekten, vetzucht en jicht, maag- en darmcatarrh, gezwellen aan den dikke- darmwand, ziekteverschijnselen aan den endeldarm verwijdert het natuurlijke „F ranz-Josef "-bitterwater opstoppingen in de organen van den onderbuik vlug en pijnloos. Door Med. t.z. aanbevolen. (Ingez. Med.) BESTRIJDING VAN IEPZIEKTE, Staatsblad (no. 547) bevat een Kon. besluit van 25sten October 1933 houden de algemeene voorschriften ter voor koming van nadeel door de iepenziekte en den grooten en kleinen iepenspintke- ver. De gebruiksgerechtigde van iepen, welke door den minister van Economi sche Zaken zijn aangewezen als sterven de of als reeds gestorven, is verplicht binnen een door dien minister te bepa len termijn, die iepen te vellen en de schors onschadelijk te maken door deze volgens de aanwijzingen van genoemden minister, te verbranden of op andere wijze te behandelen. Het is verboden tusschen 1 April en 1 October iepenhout te laten liggen, op gestapeld te houden of te vervoeren. De minister is bevoegd van zoodanig verbod geheel of gedeeltelijk en al dan niet voorwaardelijk ontheffing te verlee- nen. Dit verbod is niet toepasselijk op: ge heel ontschorst hout; hout met een door snede kleiner dan 7 centimeter of af komstig van stammen of takken met een doorsnede, kleiner dan 7 centimeter; hout, dat onder water ligt en hout, waar van de schors in haar geheel met tim- mermanscarbolineum is bestreken of op andere door den voornoemden Minister te bepalen wijze is behandeld. GEEN BOYCOTZEGELS. De minister van defensie heeft be paald, dat brieven, gesloten in couver ten, waarop zegels zijn aangebracht met een opschrift, strekkende tot boycot van goederen van den een of anderen staat, ongeopend behooren te worden vernie tigd. Het Kamerlid J, H. Schaper, 2e voorzitter van de Tweede Kamer is Don derdagavond op het station Hofplein te Rotterdam onwel geworden en in elkaar gezakt. Hij is in het ziekenhuis aan den Cool singel aldaar ter verpleging opgenomen. Zijn toestand was vandaag redelijk wel. I door overmatig n line-en alcohol-gebr Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. 10 cfc. Vrijdagmiddag heeft Van der Graaf Koelman's Bergingsbedrijf, met medewerking van een duiker, kabels gelegd onder de spoorbrug over de Koningshaven te Rottter.dam Onderscheidt de daad van den da- I der; dat is een kunst, die, helaas door j niet velen wordt verstaan. Hoeveel meer liefde zou er in de wereld zijn, zoo een ieder ze verstond! ten behoeve van de electriciteitsvoor- ziening voor de electrificatie van de spoorlijn RotterdamDordrecht. TEN SLOTTE Repareeren van Radiotoestellen en ombouw daarvan is practijk- werk. Denkt U bij voorkomende gelegenheid aan ons; de Technici van de BELL TELEPHONE C O M P. bedienen U netjes, goed en goedkoop. ELECTRO TECHNISCH BUREAU LANGE DELFT H 18, MIDDELBURG (Ingez. Med.) Polder Walcheren. In de vacature van wijlen mr. J. A. Heijse en van den heer mr. M, C, v. d. Minne, die tot Raad is benoemd, wer den Vrijdag bij candidaatstelling geko zen tot commissarissen van den polder Walcheren de heeren C. A. van Woel- deren te Vliss'ngen en mr. L. van An- del te Middelburg, W ater schappen. Bij Kon. besluit zijn benoemd in de provincie Zeeland: a. tot voorzitter van het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen Vlietepolder, J. van der Maas, te Wissekerke; b. met in gang van 1 November tot voorzitter van het waterschap Schouwen, S. J. Gast te Duivendijke; c. met ingang van 1 November tot lid van het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen Borsselepolder, C. Rottier te Borsse- 1 e n. SCHOOLMUSEUM. Tentoonstelling van teekenin gen. Reeds voor dat enkele maanden gele den een tentoonstelling van teekeningen van leerlingen der scholen in Tsjecho Slowakije in het Schoolmuseum aan de Nieuwe Haven plaats had, was bij het bestuur van dit Museum de gedachte opgekomen om van teekeningen van de kinderen van de verschillende inrichtin gen van onderwijs in Zeeland een ten toonstelling te houden en het aantal be zoekers aan de eerste genoemde ten toonstelling van bijna 1000 zal er zeker niet vreemd aan zijn, dat het bestuur besloot zijn plannen voor de Zeeuwsche tentoonstelling op dit gebied tot uitvoe ring te brengen. Dank zij de groote medewerking zoo wel van de zijde van 't bijzonder als van "t openbaar onderwijs, heeft 't bestuur daarbij geholpen door de teekenleera- ren, die bij de eerste tentoonstelling hun steun verleenden, met de inrichting een groot succes bereikt en wij twijfelen er niet aan of ook nu zal een druk be zoek toonen, dat men dit streven op prijs weet te stellen. Heden (Zaterdag) middag had de opening plaats, maar wij zijn in de ge legenheid geweest vooraf een kijkje te nemen en raden ieder aan eerst te gaan naar de tweede zaal links van de gang. Hier vindt men het werk der kleuters, de leerlingen van voorbereidende of fröbelscholen uit verschillende deelen van de provincie. Men kan hier zien het krabbelen van kinderen, die zich zelf nog geen begrip vormen van wat zij teekenen of een voor ouderen zeer eigenaardige wijze hebben van het tee kenen van een bepaald voorwerp dat hen bijzonder heeft geinteresseerd. Maar ook hier zijn er reeds, die beter uitdrukking geven aan hetgeen in hun leeft. De volgende zaal, ook nog aan die zijde van de gang brengt ons bij de re sultaten van het lager onderwijs en daar bij trof het ons, dat men is afgestapt van modellen, als kubussen en blokken; maar dat men als voorbeeld geeft af beeldingen van dieren en van voorwer pen uit het dagelijksch leven of wel, dat men de keuze van het onderwerp aan de kinderen overlaat en in beide geval len blijk geeft rekening te houden met de psydhe van het kind. Sommige scholen hebben duidelijk overzicht gegeven van den vooruitgang van het kunnen der leerlingen in de verschillende klassen en een zorgde voor keurig opplakken der teekeningen, waardoor alles netter en overzichtelijker is. De eerste zaal aan de andere zijde der gang geeft nog een deel van het werk der lagere scholen, maar ook dat van inrichtingen voor uitgebreid lager onderwijs, waardoor de climax in het voortgebrachte nog sterker waarneem baar is. In deze zaal vindt men ook een keu- rigen stand van artikelen der bekende Talens fabrieken, bestemd voor gebruik bij het teekenonderwijs. In de vierde en laatste zaal trekken de mooie teekeningen van de leerlingen van de R.H.B.S. en de Handelsscholen, het gymnasium en niet het minst die der kweekscholen, waaronder verschillende goede bordteekeningen, de aandacht. Hier zien wij de eindresultaten van het algemeen teekenonderwijs en dus de kennis op dit gebied, die ieder leerling met eenigen aanleg voor het verder le ven mede krijgt. Alles bijeen genomen een zeer belangwekkende verzameling, in de eerste plaats voor het onderwijzend personeel, maar daar naast voor ieder, die belangstelt in het onderwijs in het algemeen en in dit deel ervan in het bijzonder. Maar ook zij, die zich daar over nog geen denkbeeld vormden, zul len goed doen een kijkje te gaan nemen, want juist voor hen, is er veel te zien en te leeren. Onder het tentoongestelde is werk van alle Zeeuwsche eilanden en ook uit de beide deelen van Zeeuwsch-Vlaande- ren, De tentoonstelling is tot en met 11 November iederen werkdag geopend van 2 tot 4 en van 7 tot 9 uur. BAZAR DER PADVINDERS. Gisterenmiddag is de bazar geopend, die ook heden nog tot elf uur gehouden wordt in de lokalen der padvinders in de voormalige hulpkazerne aan den Zuidsingel ten bate van de kas van den van Berlekomgroep. In een bijeenkomst in de tot thee sa lon ingerichte zaal op de tweede ver dieping, het tehuis der padvindsters, 'n gezellig en feestelijk aangekleed ver trek, heeft de opening plaats gehad. De hopman van den Van Berlekom groep, de heer J. J. M e ij b o o m, heet te namens groepcomité en padvinders allen welkom, in het bijzonder het be stuur der af deeling Walcheren, nml. de heeren Rühl, de Munnik en Horninge; den heer Vermeulen, vertegenwoordiger der Chr. padvindersgroep en majoor Berghuis, commandant van de S.DGA. Spr. wees er op, dat de bazar vo ir de jongens nuttig is, omdat de zelfwerk zaamheid er door wordt bevorderd. Dit punt maakt wel degelijk een niet on belangrijk deel uit van het trainings programma. Handenarbeid, liefhebber.) voor zelfexpressie, bevorderlijk voor 't beseffen van eigen aanleg. De padvin ders hebben het nergens financieel mak kelijk omdat zij geen beroep doen op t gevoel van medelijden. Een groep moet zooveel mogelijk in eigen onderhoud voorzien en een goede weg is de Groep zelf geld te laten verdienen, door het geven van uitvoeringen, demonstraties of door verkoop van zelfvervaardigde voor werpen. Spr. bracht daarna in de eerste plaats dank aan het groepcomité-lid, den heer van Herwijnen. Met zijn groot enthousi- 'asme en werkkracht, gepaard gaande aan kennis van zaken in dit soort werk, heeft hij allen geinspireerd en tot arbeid aangezet, en aan hem zijn voor een groot deel de geslaagde voorbereidingen te danken. Ook de medebewoonsters van het gebouw, de Meisjesgezellen, bracht spr. dank, haar volle medewerking heeft de voorbereidingen veel vergemakke lijkt. Ten slotte heeft de vlugge verkoop van de 1000 loten allen het noodige op timisme geschonken, om het eenmaal be gonnen werk door te zetten. Spr, meent, daaruit te mogen opma ken, dat de goede, oude troep, zich nog steeds kan verheugen in een groote po pulariteit bij de buitenstaanders. Velen der voorwerpen zijn door de jongens en meisjes zelve vervaardigd, o.a, alle prij zen voor de loterij. Daardoor is 'n mooi stuk padvinderswerk verricht, men kreeg allen tot handenarbeid. exvr-c. (Ingez. Med.) Bcmgr.gtti'iOcrrvr i Middelburg, 4-XI--'33. Vrijdag: hoog ste luchttemperatuur 9.5 °C (49 °F); laagste 5.8 °C (43 °F). Heden 9 h: 6.9 °C; 12 h: 7 °C. 4.2 mm regen. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 765 mm; laagste 760 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 772.6 mm te Blacksod; laagste 737.1 mm te Jan Mayen. Verwachting tot morgenavond! Aanvankelijk zwakke veranderlijke wind, later zwakke tot matige wind uit W. richtingen, nevelig tot half bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. Zon op: 7 h 02; onder: 16 h 25. Licht op: 16 h 55. Maan op: 16 h 50; onder: 9 h 48. Zondag 5 Nov. Zon op: 7 h 04; onder: 16 h 23. Licht op: 16 h 53, Maan op: 17 h 31; onder 10 h 53. L.K. 10 Nov. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later (S springtij.) November. Hoogwater. Za. Zo. Ma. 4 S 5 6 2.09 14.21 2.39 14.56 3.16 15.32 Laagwater. 8,31 20.53 9.08 21.23 9.46 21.58 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. November. Hoogwater. Laagwater. Za. 4 4.07 16.18 9.33 21.51 Zo. 5 4.38 16.51 10.09 22,26 Ma. 6 5.15 17.24 10.47 23.04 De voorzitter van de afdeeling W al- cheren, de gepens. kapitein ter zee C. Rühl noemde het een voorrecht en be tuigde hier voor zijn hajrtelijken dank, dat aan hem de taak is opgedragen de zen bazar te openen. Regel 4 van het Spel van verkenner luidt: Het is overeenkomstig den geest der beweging om het geld benoodigd voor de onkosten voor de jongens, zelf te verdienen en er niet om te bedelen. Ongetwijfeld een regel van goeden en karaktervollen inhoud. Maar hij brengt dikwijls groote moeilijkheden mede. Dan echter schieten den padvinders de de punten 9 en 8 hunner wet te binnen, luidende „Een padvinder is spaarzaam" en „Een padvinder glimlacht en fluit on der alle moeilijkheden". Men moet dit niet opvatten dat een padvinder bij de ze moeilijkheden naar de zoo zeer ge- wenschte penningen gaat fluiten. Neen, want dan blijkt gewoonlijk, dat de moeilijkheden overwonnen kunnen wor den. En dit is naar de meening van spr. de groote les, die allen, die aan de voorbereiding van den bazar hebben medegewerkt, voor oogen mag blijven staan. Pak aan, werk volgens de begin selen door den Chef Scout vastgesteld en vertrouw op den goeden afloop. Ook spr. bracht hulde aan den heer Van Her wijnen en verklaarde met den wensch, dat de bazar zoo goed mogelijk aan haar doel mag beantwoorden, dezen voor ge opend. De heer J. F. Vermeulen wees er op, dat ook de C.J.M.V.-groep een ba zar heeft gehouden, die veel succes

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1