immw. Weer onprettig? MERCURIUS HAVERMOUT VERKEERSWEZEN S F, T. T, 25 cent per pondspak NEDERLANDSCH FABRIKAAT RECHTZAKEN. HANDEL EN NIJVERHEID. SEftcKRD NIEUWS, AKKER.CACHET5 ("AKKERTJES") BUITENLAND. GEMEENTEFONDSBELASTING. Vele vrouwen zijn op gezette lijden het slachtoffer van pijnen. Denk niet, dat legen dü lijden weinig te doen is, want de vele vrouwen die geleerd heb ben "AKKERTJES" te gebruiken, welen wel beter. AKKER-CACHETS bestrijden vrouwenpijnen en zijn een uitkomst in de donkere dagen der vrouw. In plaats van neerslachtig zult Ge U opgewekt en rustig voelen. Financieele toestand der ge meenten belangrijk ongunsti ger. Belastingverhooguig in de grootere gemeenten. Hoeveel dè druk der gemeentefonds belasting over het belastingjaar 1933- 1934 nog niet voor alle gemeenten defi nitief is vastgesteld, zijn reeds thans in ihet Maandschrift van het centraal bu reau voor de statistiek voorloopige cij fers vermeld betreffende deze belasting over gencemd belastingjaar, zu.ks van wege de groote belangstelling, die voor deze gegevens bestaat. De vermelde gegevens zijn te meer be langrijk omdat deze vergeleken worden met de overeenkomstige cijfers over de belastingjaren 1931-'32 en 1932-'33. Uit deze publicatie blijkt, dat de fi nancieele toestand der gemeenten sinds 1931 belangrijk ongunstiger is geworden. Zoo is het aantal gemeenten, dat geen opcenten op de gemeentefondsbelasting heft, van 1931-'32 tot 1933-'34 gedaald van 317 tot 113, terwijl het aantal ge meenten met 80 of meer opcenten is gestegen van 238 tot 652. Het aantal ge meenten met 100 opcenten is zelfs in dit tijdvak gestegen van 30 tot 266. Hierbij dient oppgemerkt, dat in de gevallen, dat gemeenten een progressief aantal opcen ten te hebben vastgesteld, uitsluitend rekening is gehouden met het hoogste der geheven opcenten. Verder blijkt, dat een aantal gemeen ten, die zich voor 1931-'32 in de eerste respectievelijk tweede klasse hadden gerangschikt, voor 1932-'33 en 1933-'34 naar de tweede, respectievelijk derde klasse zijn overgegaan. Zoo daalde het getal der gemeenten, gerangschikt in de eerste klasse, van 204 voor 1931-'32 tot 87 in 1933-'34; voor de tweede klasse bedroeg de daling van 272 tot 175. Daar entegen steeg het getal der gemeenten van de derde klasse van 604 tot 816. Hieronder volgen nog enkele gege vens betreffende de 46 gemeenten, wel ke bij de laatst gehouden volkstelling meer dan 20.000 inwoners telden. Ook voor de grootere gemeenten is de verzwaring van den belastingdruk van 1931-'32 tot 1933-'34 duidelijk merk baar. Zelfs is men in geen enkele van deze gemeenten tot verlaging van den druk der gemeenteifondsbelasting kun nen overgaan. Wel bleef deze druk in een zevental gemeenten gelijk n.l. in Amersfoort (le kl. en 80 opc.}, Deven ter (le Id. en 80 opc.), Emmen (3e kl. en 100 opc.), Den Helder (le kl. en 56 opc.), Kerkrade (2e kl. en 80 opc.), Leeuwar den (le kl. en 60 opc.), en Zwolle (2e kl. en 80 opc.) In de overige 39 gemeenten moest men overgaan tot verhooging van de klasse en/of het opcentental. In de eerste klase bleven gerangschikt, ech ter met verhooging van het getal opcen ten, de gemeenten Alkmaar, Almelo, Amsterdam (het landelijk deel dier ge meente was en bleef gerangschikt in de tweede klasse), Arnhem, Breda, Bus- sum, Enschede, 's-Gravenhage, Gronin gen, Heerlen, Hilversum, Maastricht, Rheden, Tilburg. Utrecht, Venlo en Zeist. In de tweede klasse bleven, eveneens met verhooging van het opcentental, de gemeenten Apeldoorn, 's-Hertogenbosch en Vlissingen; ten aanzien van de derde klasse was dit het geval met Bergen op Zoom. Van de eerste naar de tweede klasse gingen de (gemeenten Delft, Dordrecht, Eindhoven, Gouda, Haarlem, Hengelo (O), Leiden, Lonne- ker, Rotterdam, Schiedam en Velsen, zulks met verhooging van het opcenten tal, en de gemeenten Vlaardingen en Zaandam met handhaving van het aan tal opcenten op resp, 80 en 100. Van de tweede naar de derde klasse gingen, met verhooging van het opcentental, de gemeenten Haarlemmermeer en Roosen daal en Nispen, en, met handhaving der opcenten op 100, de gemeente Ede, ter wijl de gemeente Nijmegen van de eer ste klasse werd gerangschikt in de der de klasse met verhooging van het getal der opcenten tot 100. Het getal der grootere gemeenten met een progressief aantal opcenten is ge daald van 10 over 1931/32 tot 3 over 1932/33, terwijl over 1933/34 in geen de zer gemeenten een progressieve heffing plaats vindt. Verder is het aantal der ge meenten, dat zich voor de hier bespro ken belasting heeft gerangschikt in de eerste klasse, gedaald van 35 over 1931/32 tot 28 over 1932/33 en tot 21 over 1933/34; daarentegen is het aantal gemeenten der tweede klasse (het lan delijk deel van Amsterdam buiten aan merking gelaten) over hetzelfde tijdvak gestegen van 9 tot resp. 13 en 18 en het aantal gemeenten der derde klasse zelfs van 2 tot resp, 5 en 7, Alleen over 1931/32 werden in slechts twee gemeenten, (Rheden en Tilburg) geen opcenten geheven. Het aantal ge meenten met 80 opcenten is gestegen van 12 tot resp, 17 en 20, terwijl het aan tal gemeenten met meer dan 80 opcen ten steeg van 3 tot resp. 8 en 14. Niet minder dan zes der grootere gemeenten (Ede, Emmen, Haarlemmermeer, Hel mond, Nijmegen en Roosendaal en Nis pen) zijn thans terecht gekomen in de derde klasse met 100 opcenten; in 1931/32 Was dit nog alleen het geval met de gemeente Emmen. (lngez. Med.) Kan/ongerecht van Goes, De kantonrechter te Goes heeft ver oordeeld wegens: als schipper bij het naderen van een sluis niet stoppen als het teeken van stoppen is vertoond: J. H., Dordrecht 25 b. s. 25 d.h,; overtreding Crisiszuivelwet: P, D. V., Schore 25 b. s. 10 d.h.j C. de W., s- Heerenhoek 25 b. s. 10 d.h. en 15 b. s. 10 d.h.; M. B., Schore 25 b. s. 10 d.h.; J. v. t. W., Ovezande 15 b. s. 10 d.h.; strooperij: M. O., L. V,, Goes ieder een berisping; straatschenderij: L. H., Kruiningen 1 b. s. 1 d.h.; trekdier op openbaren weg zonder toezicht laten staan: M. H., Heinkens- zand 5 b. s. 5 d.h.; zonder vergunning loop en over een anders grond: W. v. d. D,, Ovezande 10 b. s. 10 d.h.; idem vee laten loopen over een an ders grond: P. W., Kloetinge 10 b. s, 10 dagen hechtenis; op den openbaren weg een wapen bij zich hebben: C. A. K., Kapelle, een maand tuchtschool, wapen verbeurd verklaard; overtreding reglement op de wegen en voetpaden: F. J. R-, Ri.land Bath 5 b. s. 5 d.h.; A. H„ Colijnsplaat 10 b. s. 10 dagen hechtenis; te Goes venten zonder vergunning: G. H. R., Nijmegen, 2 b. s. 2 d.h,; te Wissenkerke met voertuig in de kom harder rijden dan in korten draf: P. G. H., Kamperland 5 b. s. 1 week tucht school; te Kapelle op openbaren weg schreeu wen: C. V., Kapelle 10 b. s. 10 d.h.; te Ierseke een hooiberg te dicht bij huis plaatsen: N. H., Ierseke 5 b. s, 5 dagen hechtenis; overtreding Invaliditeitswet: L. D. B., Goes 5 maal 3 b. s. 5 maal 3 d.h,; wet op openbare vervoermiddelen: J. S., Wemeldinge 15 b. s. d.h.; te Oudelande bij een brand als spuit gast de brandspuit niet volgen: C. D., Oudelande 10 b. s. 10 d.h,; overtreding woningwet: W. S., Goes, vrijgesproken; fietsen onder invloed van alcöholhou- dende drank: D. G., Wemeldinge 15 b. s. 1 maand tuchtschool; met motorrijtuig rijdende geen teeken geven als men van richting wil verande ren: M. v. d. J., St. Annaland 5 b. s. 5 dagen hechtenis; met motorrijtuig in bocht niet rechts houden: D. L., Goes 10 b. s. 10 d.h.; 's avonds fietsen zonder lantaarn: J. d. J., M. R., Schore 5 b. s. 5 d.h,; L. A, G., Kloetinge bij le herhaling 1 b. s. 1 week tuchtschool; met een rijwiel de veiligheid van het verkeer in gevaar brengen: M, P. S., Colijnsplaat, een berisping. met motorrijtuig zonder remmen: P. S., Baarland 20 b. s. 10 d.h,; overtreding ijkwet: J. C, P., Goes 0.50 b. s. 1 d.h.; J. R., Kapelle 2 maal 3 b. en 2 maal 0.50 b. s. 2 maal 3 d.h. en 2 maal 1 daghechtenis, L. S., Goes 0.50 b. s. 1 d.h.; M. C. v. M., Goes 3 maal 0.5Ö b. s. 3 maal 1 d.h.; maten en gewichten allen verbeurd ver klaard; in dronkenschap openbare orde ver storen: C. K-, Hansweert 15 b, s. 10 dagen hechtenis. merken, die op grond van jarenlange er varing vervaardigd worden, gebruikt behoeft men voor ondeugdelijkheid niet te vreezen. Het is evenwel noodzakelijk te wij zen op de beteekenis van goede carbo- lineum. Niet al het in den handel ge brachte v.b.c. voldoet aan de daaraan gestelde eischen. Daarom is het van belang, dat ver bruikers er wel aan doen, niet het eer ste het beste goedkoope goed te koo- pen; het is voor een dergelijk product beslist noodzakelijk, een gunstig bekend staand merk aan te schaffen, dat dan te vens de gunstigste resultaten waarborgt. Een merk, wat door den Plantenziek- tenkundigen Dienst te Wageningen gun stig wordt beoordeeld, kan met ver trouwen worden genomen. Er komen b.v. merken in den han del voor, waarbij, na strenge vorst en soms zelfs na lichte vorst, bezinksel zich openbaart, hierop moet speciaal bij aankoop worden gelet, want een derge lijk product te koopen is sterk af te ra den, omdat hiermee nooit het beoogde doel kan worden bereikt, en men bo vendien veel last ondervindt van ver stopte sproeiers bij het spuiten. Dat vruchtboomcarbolineum om haar uit muntende werking voldoende bekend is behoeft geen betoog. Het is dan ook een contactgift, dat wanneer het in aanraking komt met in secten, larven, eitjes deze er door wor den gedood. Wij willen hier nog opmerken dat dik wijls, en dit geldt hoofdzakelijk bij zach te winters te laat met carbolineum wordt gespoten. Men moet dan voor zichtigheid betrachten, dat men geen schade aan de boomen te weeg brengt. Men sproeie met carbolineum niet b ij vorst en ook niet op regenach tige dagen. De carbolineum-bespuitingen met goede producten, werkt zeer bevorde rend op vruchtvorming en ontwikkeling, terwijl de bladstand der boomen belang rijk verbetert. Vruchtboomcarbolineum bestrijdt o, m. de volgende plagen: kanker, bladluis, wintervlinder, monilia, insecten en in secteneieren, mieren en korstmossen. K. De oesterverzending uit Y e r s e k e over October 1933 bedroeg: Nederland 189.738 België 854.706 Duitschland 214.425 Engeland 1.098.075 Frankrijk30.245 Anderen 13.850 Iets over vruchtboomcarbolineum als bestrijdingsmiddel in de fruitteelt. Binnenkort, vangt de bestrijding, te gen de verschillende ziekten der ooft- boomen en struiken weer aan. Het zal niet overbodig zijn wanneer in enkele artikelen, nog eens, deze bestrijding uitvoerig wordt beschreven. Hoofdzakelijk zullen wij hier stil staan, bij de middelen, welke ter be strijding der verschillende ziekten, aan gewend kunnen worden Hiervoor komt zeker in de eerste plaats in aanmerking, een der belang rijkste contactgiften, de vruchtboom carbolineum, welke hoewel overbekend, nadere toelichting vereischt. Het gebruik hiervan is de laatste ja ren sterk toegenomen. Carbolineum is een mengsel van verschillende stoffen, die als bijproducten bij de gasfabricatie gewonnen worden. Goede vruchtboomcarbolineum moet zich uiterst fijn in water verdeelen. De oplossing (emulsie) moet een melkwitte vloeistof vormen, waarin geen bruine druppeltjes mogen voorkomen, Bovendien mag als de vloeistof eeni- gen tijd blijft staan, ook geen bezinkse' afgezet worden. De fout kan liggen in de carbolineum zelf. Als men echter de vertrouwde Samen 2.401.039 Vorig jaar bedroeg het 3.218.191 Ind. Stoomvaartlijnen, Sibajak (uitr.) 2 (2.30 n.m.) te Sou thampton. Johan de Wit (uitr.) 2 Nov. te Genua. Johan van Oldenbarnevelt (uitr.) 31 van Singapore. Baloeran (thuisr.) 2 (9 v.m.) v. Gibral tar. Sibajak 1 Nov. van R'dam naar Bata via. -AKKERTJES" verdrijven: Hoofdpijn Migraine Kiespijn Spierpijn Influenza Nederfandsch Product Ongelukken, OP den Muiderstraatweg te Am sterdam is een auto geslipt, welke bestuurd werd door den Amsterdam- schen kunsthandelaar J. A. V., direc teur van den kunsthandel Th. Vlas. De heer V., die eerst kort directeur was van den kunsthandel, kwam onder den auto terecht. Toen men hem eronder vandaan haalde, bleek hij te zijn over leden. Hij bereikte den leeftijd van 23 jaar. Donderdag is de 23-jarige J. J. te Helmond van een steiger gevallen en zwaar gewond. Hij werd naar het zie kenhuis overgebracht, alwaar hij is over leden. RIJWIELDIEVENBENDE. De po litie te Rotterdam is naar Het Handelsblad meldt een dievenbende op het spoor gekomen, die er haar werk van maakte fietsen te ontvreemden en, na verwisseling der onderdeelen, weer in den handel te brengen. Zij arresteer de vier mannen, o.w. een 22-jarig rij wielhersteller, in wiens werkplaats on derdeelen van de gestolen fietsen wer den aangetroffen. O.m. vond men daar een gedemonteerde fiets, die toebehoor de aan een bewoner van de Jericholaan Op 26 October was deze fiets verdwe nen. Ook vond men er een dynamo, die 30 October uit een étalage van een ande ren hersteller was ontvreemd. Alles is in beslag genomen. De 22-jarige hersteller is aangehou den. De aanwijzingen leidden ertoe, dat tevens werden gearresteerd een 22- jarig schilder, een 24-jarige mjetselaar en een 19-jarige jongeman zonder be roep. Allen zijn opgestoten. AKKER-CACHETS zijn een nieuwe zeer werkzame vinding vaa Apotheker Dumont. Ze hebben geen enkele nadeelige werking. De cachet-vorm is de meest ideale manier van innemen. "AKKERTJES" hebben in korten tijd bewezen een geneesmiddel bij uitnemend heid te zijn. Haal nog heden een doosje. Ook U zult tevreden zijnl Volgens recept van Apotheker Dumont. Slechts 50 cent per 12 stuks.\ (lngez. Med.) DREIGBRIEVEN. In verband met; het feit, dat te Huizen weder twee dreig- Drieven zijn ontvangen, waarvan een den eisch bevatte tot deponeering van 10.000, heeft de politie den 22-jarigen P, Kn. gearresteerd. Hij' was in de eer ste twee dreigbrieven aangewezen als tusschenpersoon, die den trommel met de gevraagde som moest vervoeren. Kn. is voor den officier van justitie geleid en te Amsterdam opgesloten. DOOR TREIN GEGREPEN EN OP SLAG GEDOOD. Bij wachtpost 14 aan den onbewaakten overweg aan de spoorlijn TilburgBreda is Donderdag door den trein, die te 11 u 14 uit Breda in de richting Tilburg, vertrekt een vrachtauto aangereden. De chauffeur v. d. B. en de veehandelaar R. uit Tilburg werden op slag gedood. Het uitzicht op den overweg is geheel vrij en een eind voor de spoorlijn is de chauffeur nog even uit den wagen ge weest om te vragen of deze zandweg voor auto's berijdbaar was. Op het be vestigend antwoord was hij weer inge stapt en doorgereden. Toen hij de spoorlijn bereikte, gebeur de het vreeselijk Ongeluk. Men ver moedt, dat de chauffeur in de zekerheid, dat hij dezen weg kon berijden, is door gereden zonder op de omgeving te let ten. 11500 SIGARETTEN GESTOLEN. Op den Haarlemmerdijk te Amster dam werd een transportrijwiel ont vreemd, waarop een mand met 11500 sigaretten stond. Het rijwiel is later aan het posthuis Westermarkt gebracht ech-^ ter zonder de sigaretten. ONGELUK AAN BOORD. De sleepboot „De Mercuur" welke Donder dagmorgen de haven te Amersfoort binnenliep, bracht zijn ongeveer 20 jari gen knecht, H. K., uit Vreeswijk aan wal, die bij 06n aanvaring, tusscbcn de railing en een sleepkabel zijn beide beenen brak en vervolgens overboord sloeg. In zorgwekkenden toestand is hij naar het St. Elisabethsgasthuis ver voerd. EEN POLITIEHOND DOODGESCHO TEN. De jachtopziener H. de V., te Duizel, op surveillance zijnde, merk te een tweetal wildstroopers met een geweer in het jachtveld. De jachtopzie ner sommeerde hen te blijven staan, waarop het tweetal het evenwel op een loopen zette. De V. zette daarop zijn goed afgerichten politiehond de stroo- pers achterna, om hen het verder loo pen te beletten. Toen de hond op cir ca 3 meter genaderd was, legde een der stroopers aan en schoot den hond de volle lading in de borst. Hierop vlucht te een der stroopers een boerderij bin nen en op den hooizolder verscholen aangetroffen werd zekeren E. M., met naast hem een dolkmes. Proces-verbaal werd tegen hem opgemaakt. IN HET VUUR DER DOUANE. Terwijl de grensbeambten nabij S w al- me n (L.) een passeerende smokkelauto beschoten, passeerde daar plotseling een groentenauto van de fa. v. d. Bie zen uit Swalmen. Enkele kogels troffen toen de groentenauto in" de voorruit. De chauffeur werd door glasscherven aan het hoofd gewond. DRIE HUIZEN IN DE ASCH GE LEGD. Reuter meldt uit Keulen: Drie aan de Nederlandsch-Duitsche grens slaande huizen, behoorende tot het dorp Hahnrade in Limburg, zijn af gebrand, in weerwil van het feit, dat zoowel de Nederlandsche als de Duit- sche brandweer tijdig op de plaats des onheils aanwezig waren. Toen de brand uitbrak, was de brand weer van Hahnrade toevallig uitjgere- den, zoodat de Duitsche brandweer uit Berkstein eerder aanwezig was. Deze maakte aanstalten de brandspuiten in werking te zetten, doch inmiddels arri veerde de brandweer uit Hahnrade, die de Duitscbers te verstaan gaf, dat de brand niet op hun gebied was gelegen. Toen aan dit dispuut een einde was gekomen en men met de blussching wil de beginnen, waren de drie huizen reeds tot den grond toe afgebrand. DE RAAD VAN VLAANDEREN EN DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Motie bestemd voor Genève. De raad van Vlaanderen, voorgezeten door dr. A. Borms, heeft, in zijn jongste te Antwerpen gehouden bijeenkomst, n motie aangenomen, welke aan de ont wapeningsconferentie, te Genève, is toegezonden, meldt de Brusselsche cor respondent van de N. Rott. Crt. De motie luidt als volgt: De raad van Vlaanderen, vergaderd te Antwerpen op 22 October 1933, over wegende: dat de Ontwapeningsconferentie een statuut vast ;te leggen heeft dat niet al leen de bewapening der staten limitee- ren zal, maar bovendien de normen aan geeft voor de geleidelijke ontwapening ervan; dat het bureau der conferentie, on danks de zeer uiteenloopende inzich ten der groote Europeesche staten om trent het destijds door MacDonald in gediende ontwerp-conventie en de jong ste internationale verwikkelingen er on vermoeibaar naar streeft de hem opge dragen taak tot een goed einde te bren- gen; dat deze actie de instemmeng van t Vlaamsche volk geniet, dat in zijn geheel vredelievend is en innig verlangt dat 't door de Ontwapeningsconferentie nage streefde doel verwezenlijkt wordt; dat voor dit ideaal Vlaamsche dienst weigeraars hunne vrijheid en hunne toe-

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 11