OE DOCHTER VAN ALVA, BINNENLAND. ZEELAND. KUNST EH WETENSCHAP. Kou bij hef Kind X/iCKS TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEÜWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN VRIJDAG 3 NOVEMBER 1933. No. 260» SOES. WALGHEREN. 1UID-BEVELAHD. TH0LEN. ZEEUWSCH-VLAARDEREN O.D. BEOHTZAKEIL LEUN Ei VLOOT. VERBOND VAN ZUIDELIJKE KANAALCOMITE'S. Eenheid van optreden in N. Brabant en Zeeuwsch-Vlaan deren. Men zendt het volgende persbericht aan de N. Rott. Crt.: Maandag j.I. is te Breda een Verbond van Zuidelijke Kanaalcomité s opgericht. Dit Verbond omvat de kanaalcomité s van Westelijk Noordbrabant, van Z. Vlaanderen, van s-Hertogenbosch, Eind hoven, Tilburg, de Langstraat en Breda. De onderscheiden kanaalcomité's, die alle tot stand zijn gekomen ter bevorde ring van een nationale oplossing van 't vraagstuk der nieuwe ScheldeRijn verbinding en ter behartiging van de gewestelijke belangen in Brabant en Zeeuwsch-Vlaanderen, bij he>t Neder- landsch-Belgisch verkeersvraagstuk be-- trokken, blijven alle de eigen zelfstan digheid behouden, doch hebben te sa men een ondening verband geconstitu eerd, dat het in de toekomst mogelijk zal maken ook als een eenheid naar buiten op te treden. Het bestuur van 't Verbond, Verbonds raad genaamd, wordt gevormd door de gezamenlijke, voorzitters en secreta rissen van de afzonderlijke kanaal-co- mité's. Dank zij de Nederlandsche federatie inzake een Nederlandsch-Belgische over eenkomst, welke federatiei landelijk "is en vertegenwoordigers der zuidelijke kanaal-comité's, is voortaan een natio nale actie ten aanzien van de Neder landsch-Belgische betrekkingen moge lijk, welke als een uiting kan worden beschouwd van een zeer aanzienlijk ge deelte der openbare meening in het ge- heele land SALARISVERLAGING PERSONEEL OPENBARE LICHAMEN. Men meldt van bevoegde zijde: Nog steeds komt het voor, dat ge meentebesturen en besturen van andere publiekrechtelijke corporaties beslissin gen omtrent een overigens noodzakelijk geoordeelde verlagirig van de locnen van hun personeel aanhouden in afwach ting van het rapport der Commissie- Schouten. Zoodanig uitstellen van maatregelen, die de plaatselijke overheid, op grond van de feiten, zelve noodzakelijk oor deelt, valt te laken en is in strijd met hetgeen de regeering in deze zware tij den als eersten eisch aan de besturen der lagere publieke organen stelt, n.l. het geven van een doelbewuste, van verantwoordelijkheidsbesef getuigende, krachtige leiding. Een beroep op de Commissie-Schou ten voor zoodanig uitstel is voorts ge heel onjuist en onaanvaardbaar, omdat deze commissie de regeering zal advi- seeren omtrent de haar wachtende taak bij aanvaarding van de aanhangige wijzi ging van de ambtenarenwet, en niet zal adviseeren over de op de besturen der lagere organen rustende taak en verant woordelijkheid, hun salarisregelingen te doen aansluiten aan gewijzigde toestan den en omstandigheden, waarvan de re delijke vervulling o.m. zal voorkomen, dat de regeering t.z.t. van de haar te verleenen bevoegdheid 'zou behoeven gebruik te maken. Naar het Hbld van bevoegde zijde verneemt, zal zeer binnenkort een aan vang worden gemaakt met de uitbeta- door ARCHIBALD CLAVERING GUNTER. 31). - ,,0 maar, uw vader...." „Neen, die weet nog van niets. U is afwezig van uw garnizoen zonder ver lof. En ik heb er met Sancho d'Avila ook niet over gesproken, al is hij de ko lonel van het regiment, zoolang Romero in Spanje vertoeft. Maar er was ean vacature, en voor de vervulling er van kwam de kapitein Guido Amati het eerst in aanmerking, daar hij de dapperste of ficier of ten minste een der dapperste officieren van het leger is. Dat is het beste wat men kan zeggen van iemand, die onder Alva dient". „Majoor bij Romero's voetvolk!" roept Guy met verbazing uit, nadat hij onder de woorden van het meisje haar in stomme verwondering heeft aangestaard. „Ja, ik heb de monsterrol van het regiment zelf ingekeken, en gezorgd dat het woord kapitein veranderd werd in majoor1". „De monsterrol", prevelt Chester, die zijn ooren niet kan gelooven. „Ja, er zijn duplicaten in de citadel". .monsterrollen in de citadel", sta melt hij, van verbazing niet wetend wat hij zeggen zal. Maar dan bedenkt hij zich ineens, dat zijn verbazing hem wel eens zou kunnen verraden, dat hij slechts met dankbaarheid deze verras sende mededeeling kan vernemen, een dankbaarheid, die hem volstrekt niet onaangenaam is. Gebruik makend van ling van den toegezegden steun voor consumptie-aardappelen ad 0.2b per 100 kg, zooals deze zijn geïnventariseerd per 27 Maart 1933, Met de Staatscourant zijn verzon den afdrukken van de akten betreffen de de N.V. Fruitteelt Maatschappij „Zuid-Beveland", te Goes. Verbetering Dishoeksche Keiweg. KOUDEKERKE. De gemeenteraad vergadert Maandag 6 Nov- a.s. des na middags 2 uur ter bespreking van de verbetering van den Dishoekschen kei weg. VEERE. Gedurende de week eindi gende op Donderdag 2 November hebben de Veersche en Arnemuidsche garna- lenvisschers alhier 2535 kg kleine garna len aangevoerd voor de vischmeelfabriek ter plaatse. De aanvoer beweegt zich steeds in dalende lijn, eensdeel door de verminderende vangst der wintermaan den, anderdeels door de stormen der laatste weken, die het uitvaren belem mert. RAAD VAN BORSSELEN. Subsidie voor den weg Borsse- len's-Heerenhoek, BORSSELE. Woensdag kwam de raad van Borssele in voltallige zitting bijeen. Een verzoek van M. de Regt, pachter van het vischrecht op de gemeenteweel, om reductie op de pacht, wat in handen gesteld werd van B. en W. om advies, evenals een verzoek van den heer P. van 't Westeinde te 's-Heer Abtskerke, waarin deze vroeg om betaling van de z.i. ten onrechte door de gemeente ont vangen schadeloosstelling voor het ver lies van het jachtrecHt op eenige percee- len grond, waarop dit recht niet aan de gemeente, maar aan zijn overleden vader behoorde. Ook geen verzoek van J. de Smidt, om toestemming tot plaatsing van een varkenshok in de bebouwde kom der gemeente. De aanvraag tot concessie voor radio distributie van de weduwe Paree te 's- Heerenhoek, voor de woningen, staande in de nabijheid van de kom van 's-Hee renhoek, doch in de gemeente Borssele, stond de raad toe met 6 tegen 1 stem, (Tegen de heer A. van Overbeeke). De begrooting 1934 wijst aan in ont vang en uitgaaf een bedrag van 39,269 met een post van 2.889 voor onvoor zien. Niemand had eenige aanmerking, doch de heer A. van Overbeeke vroeg aanteekening, dat hij tegen den post ver zekering was. Het aangehouden voorstel van de min derheid van B. en W. om 250 subsidie te verleenen voor den weg Borssele 's-Heerenhoek, werd aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Tegen de heeren P Dekker, C. M. Nijsten en J. Bruinoog'e. SCHERPENISSE. In de op Dinsdag j.I, gehouden vergadering van den dijkraad van het Cal. Wat. Scherpenisse, werden de omschrijvingen behandeld voor de in het dienstjaar 1934-'35 uit te voeren werken, welke werden vastgesteld voor de gelegenheid, daar zij onder haar woorden een hand heeft uitgestrekt, drukt hij er een kus op om te getuigen van zijn dankbaarheid, waarop hij er twee laat volgen, die het bewijs leveren van de liefde, welke hem vervult. En een blos vertoont zich op de wangen van donna Hermoine. Dit alles geschiedt zonder noodelooze getuigen, daar Oliver de schoone Mina heeft nïedegetroond naar de aangren zende kamer, terwijl hij haar in het oor fluistert. „Kijk .eens naar de oogen van donna Hermoine. Zie je er dan niet in, dat ze je om iets smeekt? Ze redde je uit de malle geschiedenis van dat dan sen, bewijs haar nu een wederdienst. Doe eens een plezier aan je vader. Speel eens voor koopvrouw. Laat aan de gra vin Parisa alle mogelijke koopjes zien. Liever nog: maak koopjes. Verkoop al les voor den halven prijs1". „De halve prijs? Groote genade, wat zou mijn vader daar wel van zeggen!" „Ik zal het verschil bijpassen, of lie ver nog, kapitein Amati zal dat doen". „O, nu begrijp ik je pas", roept,het meisje lachende. „Maar wat zal haar vader er wel van zeggen, die afschuwe lijke hertog?" „Die zal er nooit iets van hooren, als je maar zorgt, dat de hertogin van Pari- sa genoeg koopjes voor zich krijgt om haar bezig te houden. Doe het voor mij, om mijnentwil". „O, voor jou!" Want de schilder heeft nadruk gelegd op zijn „voor mij" door middel van een kus vol liefde. Aldus bepraat en thans ook in de schoone oogen van Hermoine een bede de gewone onderhoudswerken op een bedrag van 2250 en voor buitengewo ne werken 9.220, te zamen 11.470. Het dijkgeschot werd naar aanleiding van de dit jaar plaats gehad hebbende schatting der in het waterschap gelegen gronden vastgesteld op een bedrag van 16.884. Van de bijdragende polders Poortvliet en de Houwer zal voor dit dienstjaar geen geschot worden geheven. Aan den sluiswachter Anth. Bolier werd op diens verzoek wegens gevorderden leeftijd eervol ontslag als zoodanig ver leend. In zijn plaats werd met algemeene stemmen benoemd de heer Joh. Bolier, die als no. 1 op de voordracht stond terwijl als no. 2 daarop voorkwam* A. Bolier Anthz. en als no. 3 J. Quaak Hz, STAVENISSE. Het bestuur van het waterschap „Stavenisse" heeft besloten om aan de pachters van gronden, in eigendom van dit waterschap, voor dit jaar een reductie toe te staan van 50 pCt. op de pachtsom (vorig jaar 35 pCt.) Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen. TERNEUZEN. Bij de Donderdag ge houden verkiezing van 6 leden, wegens periodieke aftreding zijn candidaat ge steld: voor de afdeeling grootbedrijf de heeren: J. F. de Klerk te Ter Neuzen, I. A. van Melle (aftr.) te Breskens, H R. A. de Meijer te Ter Neuzen, P. A. Neeteson (aftr.) te Sas van Gent, P. A. de Ruijter te Axel en W. L. J, M. vas Waesberghe (aftr.) te Hulst; voor de afdeeling Kleinbedrijf de heeren: A. A. Adriaanssens te Walsoor den, A. I. Catsman (aftr.) te Aardenburg, E, P. Fassaert te Hulst, M. C, F. vas Goethem (aftr.) te Sas van Gent, A. van 't Hoff (aftr.) te Axel, J. P. Scheele PJz, te Ter Neuzen, R. F. M. Sturm te ÏJzen- dijke en Th. H. Wieleman te Hoofdplaat Door het hoofdstembureau is de stem ming bepaald op Woensdag 22 Nov. a.s. TERNEUZEN. Het eere-lid van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij, de heer D. J. Dees te Terneuzen, viert he den zijn zeventigsten verjaardag In 1907 werd de heer Dees benoemd tot lid van 't hoofdbestuur der Z. L. M., in welke functie hij veel gedaan heeft voor de algemeene belangen van den Zeeuwschen Landbouw en voor die van Zeeuwsch-Vlaanderen in het bijzonder. In Juni 1922 werd hij benoemd tot lid van het dagelijksch bestuur der maat schappij; ook heeft hij zitting in het be stuur van den Zeeuwschen Polder- en Waterschapsbond en is voorzitter van het bestuur der Coöp. Boerenleenbank te Terneuzen. De heer Dees, die als wethouder ge- ruimen tijd op politiek terrein arbeid verrichtte, is ridder in de orde van Oranje-Nassau. toorbediende 1500 losgekregen. Hij had zich met haar „verloofd" en „zou met haar trouwen". Van dit huwelijk kwam echter niets. In denzelfden tijd had hij relaties met een andere juffrouw aangeknoopt. Ook van haar had hij geld los weten te krijgen. De man is reeds eerder wegens een dergelijk feit veroordeeld. Bij Kon. besluit is benoemd tot rechter in de arrond.-rechtbank te Bre da mr. J. F. B. J. Godding, thans rech ter in de arr.-rechtbank te Winschoten. Huwelijkszwendelaar. De rechtbank te Rotterdam veroor deelde den „koopman" A. K. wegens op lichting tot een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek van twee maanden voor arrest. Het O. M. had drie jaar gere- quiereerd. De man had onder verschillende voor wendselen van een vrouwelijke kan lezend, verdwijnt Mina op aandrang van Oliver om den heelen winkel van haar vader voor uitverkoop beschikbaar te stellen en zoo lage prijzen te vragen, dat de oude Volckers er totaal waanzin nig van geworden zou zijn. Gelukkig echter is de oude heer naar de kade ge gaan om toezicht te houden op de los sing van een schip. Een minuut later is Oliver gedrenteld naar het andere ein de van de ruime ontvangkamer. Hij moge dan in theorie aanwezig zijn, prak tisch ziet hij niets, en de dochter van den onderkoning en Guy Stanhope Ches ter zijn samen alleen. „U ziet", zegt het meisje schalks, „dat ik een onderzoek naar u heb ingesteld. O, wees niet bevreesd! Niemand weet er van, dat u hier is, uw plicht verza kend. Misschien zouden ze er bezwaar tegen gemaakt hebben u tot majoor te bevorderen, als dit wel het geval was. Maar men heeft me in het oor gefluis terd, dat u zelfs nog wat meer is dan majoor Guido Amati. U is majoor Guido Amati de Medina, zoon van Hernandez de Medina, weleer onderkoning van Hispaniola, en heeft gezworen, dat u nimmer uw vollen familienaam wilt dra gen vótór u tot generaal is benoemd, wat niet zoo heel lang uit zal blijven." Dan roept ze, vroolijk in de handen klappend uit: „Maar als u een Medina is, moet u een neef van den hertog van Medina Coeli zijn!" „O.... och.... och, niet meer dan een verre achterneef", stottert Guy, die den indruk heeft dat zijn ooren het ver keerd verstaan, hoewel hij weet, dat zijn oogen hun werk opperbest verrichten. „In ieder geval heeft u toch bloed van „BUYS BALLOT" Buys Ballot, de stichter van het Kon. Ned- Meteor. Instituut, waarvan hij hoofddirecteur was van 1854 tot 1889, en de ontdekker der naar hem genoem de wet, is in vele opzichten een merk waardig man geweest; gaarne heb ik mij daarom bereid verklaard, zijn betee- kenis in het licht te stellen, op uitnoo- diging van het comité, dat zich in zijn geboorteplaats Kloetinge heeft ge vormd om daar een gedenkteeken te stichten, wellicht aan of bij het huis, waar Christophorus Henricus Didericus Buys Ballot 10 October 1817 geboren werd. Waar ik binnenkort gelegenheid zal hebben dit uitvoeriger in een radio rede te doen, zal ik mij hier tot enkele hoofdpunten bepalen. In de eerste plaats treft het ons, hoe veelzijdig Buys Ballot's wetenschappe lijke werkzaamheid is geweest. Na een dissertatie in 1844 over een onderwerp, dat wij thans cohaesie en adhaesie zou den noemen, iets dus over de krachten die de moleculen op elkaar uitoefenen, werd hij in 1845 lector aan de Universi teit te Utrecht in de mineralogie en geologie, in 1846 in de theoretische che mie, in 1847 buitgewoon hoogleeraar in de wiskunde, in 1857 gewoon hoog leeraar, terwijl later ook de natuurkun de tot zijn domein behoorde, zoodat hij in 1877 het nieuwe laboratorium voor natuurkunde met een toespraak over de beteekenis der waarnemingen opende In al die vakken heeft hij van groote oorspronkelijkheid getuigend werk ge daan, zoodat Van 't Hoff later opmerkte dat hij zijn tijd in verschillende opzich' ten bijna 40 jaar vooruit was. Naast die werkzaamheid heeft hij gelegenheid ge vonden zijn lievelingsstichting, het Me teorologisch Instituut, tot een ontwik keling te brengen, waardoor het in be teekenis ver uitging boven die van een nationaal instituut in een klein land. Met zijn medewerkers Krecke voor de landwaarnemingen en Jansen voor de waarnemingen ter zee had hij in kor ten tijd reeds zooveel materiaal verza meld, dat belangrijke uitkomsten voor de praktijk, met name de bekorting der zeeroute naar Indië, verkregen konden worden, zoodat het hem gemakkelijk viel, zijn stichting tot een Rijks Instituut te doen bevorderen in 1854. Zijn' vele betrekkingen met buitenlandsche vakge nooten en zijn voortdurend zoeken naar het onderling verband der weersver- schijnselen leverden hem daarna spoe dig (1857) de grondslagen voor zijn wet over het verband tusschen luchtdrukver- val en windrichting, dat nog steeds het fundament is voor elke weersverwach ting. Nu wij tegenwoordig dagelijks door de radio, op ons bureau zittend, weer berichten uit honderden plaatsen in de grandes van Spanje in de aderen, en in dat opzicht staat uw familie op één lijn met de mijne", zegt het meisje, voor al op de laatste woorden nadruk leg gend. „Als zoodanig heeft u natuurlijk het recht om naast mij te zitten", en de jonge dame laat zich op een sofa neder, daarbij Guy noodigend om naast haar plaats te nemen. Terwijl zij den En- gelschman aankijkt, stijgt haar het bloed in een groote golf naar het gelaat, en tegelijkertijd begint Chester's hart dub bele slagen te maken, als hij ervaart, wat er in het gemoed van het jonge meisje omgaat, „Ik ben blij, dat u zooveel van me af weet", zegt hij met een lachje, en dan gaat hij somber voort: „blij ook dat wat u over mij gehoord heeft u niet heeft mishaagd". O, alles weet ik nog lang niet", ant woordt de jonge dame; maar dan gaat zij op schalkschen toon voort, terwijl haar lipjes even trillen, „ze hebben me ook wel in het oor gefluisterd, dat kapi tein Guido Amati een erg wild heer was. Maaf ik hoop. dat majoor Guido Amati wat omzichtiger zal wezen. En in ieder geval is me verzekerd, dat u de dapper ste officier van het leger is". En het jonge meisje kijkt hem met] vroolijke, stralende en trotsche blikken J aan. Blijkbaar heeft zij een droom, een visioen van haar verbeelding in haar herinnering teruggeroepen, waarvan Guido Amati steeds het middelpunt vormt. Het doet haar oogen glinsteren en dit verhoogt nog haar schoonheid, daar soms, trots haar vrouwelijke bevallig heid, haar levendigheid en ontroering, haar schitterend verstand een te groote wordt het best uit wendig behandeld. Wrijf slechts Vicks VapoRub tegen bedtijd op keel en borst Het bederft de maag niet, zooals innemen doen kan. SfiSW." W VapoRub (lng. Med.V Europa kunnen opnemen en desge- wenscht ook uit Amerika en Azië tot in Japan, die enkele uren na de waarne ming in ons bezit zijn, kost het ons moei te ons in te denken, hoeveel inspanning het in Buys Ballot's tijd kostte, om zelfs weken later eenigermate over het weer in de omringende landen ingelicht te zijn. Maar Buys Ballot wist die bezwa ren te overwinnen en toen de groote beteekenis van de kennis van de gelijk tijdige weerstoestanten door zijn wet ge bleken was, heeft hij niet gerust vóór de geheele beschaafde wereld zich aange sloten had tot een organisatie, op vrijen wil van deelnemers berustende, die zich voorstelde overal naar een zelfde systeem waarnemingen in te richten, ze uit te wisselen en de uitkomsten geza menlijk te bestudeeren. Van die samen werking, waarvan de tegenwoordige In ternationale Meteorologische Organisa tie de A'oortzetting is, was Buys Ballot de stichter: hij presideerde het eerste meteorologische congres in Leipzig in 1872 en werd van toen tot 1878 presi dent van het permanente Comité, dat de definitieve organisatie in elkaar zet te. Ook voor het eerste internationale pooljaar 1882/1883 heeft Buys Ballot zich groote inspanning getroost, eerst voor de deelneming van ons land, later voor het ontzetten der deelnemers, die door ongunstigen ijstoestand in moei lijkheden waren geraakt. Nu wij juist het tweede internationale pooljaar, 50 jaar later georganiseerd, tot een goed einde hebben gebracht en onlangs voor de vijfde maal door de Kon. Academie van Wetenschappen te A'dam de gouden Buys Ballot medaille werd uitgereikt en zoo de naam van onzen beroemden landgenoot weer aan de meteorologi sche wereld in herinnering werd ge bracht, is het oogenblik gunstig om zijn naam ook in zijn geboorteplaats op waardige wijze te doen voortleven. Gaarne wenschen wij het Comité succes op zijn streven. Prof. dr. E. van Everdingen, De korporaal-titulair W. C. Keste- loo van het 7e regt. veld-artillerie is met ingang van 1 November a.s. aange steld tot dienstplichtig korporaal. Met ingang van 1 November zijn aan gesteld tot wachtmeester-titulair de kor poraals: J. de Feijter, P. J. Wanrooij, P. Both, J. C. M. Visser, G, H. E. M. van Waes, I. J. de Klerk, W. Wee'da. Hr. Ms. pantserschip „Hertog Hen drik", onder bevel van kapitein ter zee C. ter Poorten, is Donderdag van Nieu- wediep vertrokken, met bestemming "Napels. koelheid aan haar gelaat geeft. Edoch, haar romantisch aangelegde aard schenkt bezieling aan haar fijnge- vormd gelaat en het zou een heilige zichzelf doen vergeten, laat staan dus een zeeman. En wat zij zegt biedt hem kostelijke kansen. Zij houdt den ring met den robijn in de hoogte en fluistert: „ge hebt me den ring terug doen bren gen. Waarom?" „Om u nog eenmaal te zien", ant woordt Guy, een weinig naderbij schui vend, „Maar dan moet u, als u me nog eens wilt ontmoeten, me den ring weer af nemen en doe dat maar gauw!" „Nooit!" „Nooit?" „Nooit, of u neemt van mij dezen ring aan, een dien ik op Hispaniola buit heb gemaakt". En de Engelschman neemt van. een keten, die hij om den hals draagt een ring met een enkelen brilliant ver sierd. „O, Santos! Wat gaat u doen?" sta melt het meisje. Hij heeft haar sierlijk handje gegrepen en haar oogen blikken diep in de zijne, daarna wenden zij zich van hem af en slaat zij ze neer. Maar het volgende oogenblik schittert de dia'- mant aan haar wijsvinger en Hermoine de Alva, de dochter van den onder koning, gevoelt zich enkel vrouw, lief hebbende vrouw, tegenover den man, die haar hart niet heeft getracht te ver overen, maar het stormenderhand heeft in bezit genomen. „Neem de robijn, nu u me den dia mant heeft gegeven", fluistert zij. „U weet toch wel wat dit beduidt?" (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 5