22* GOESCHE COUQANT£££ Regenkleeding BINNENLAND. ZEELAND. S. Wiener Co WEE! El WIND. NUMMER 260. TWEE BLADEN. VRIJDAG 3 NOVEMBER 1933. EERSTE BLAD. 176e JAARGANG. BELL TELEPHONE C0MP. WQLDERS In diverse modellen. Nieuwe kleuren Alle prijzen vanaf f 6.75 Middelburg gyyp&EiBURG. thqien. LE8EH II ¥1001. RECHTZAKEN. MIDDELdUQGSCHE courant Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. By contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 5.39. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaardo der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. rr.eS „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewyanommes-ï 5 RADIO-REDE VAN MINISTER VERSCHUUR. Regeering en volk in crisis- j zorgen, j Minister Verschuur zal Dinsdag 7 dezer van 20.00 tot 20.45 uur een radiorede! houden, welke over beide zenders zal worden uitgezonden. De Minister zai spreken over de economische zorgen van regeering en volk in den huidigen crisistijd. CHARLES LINDBERGH TE AMSTERDAM. Charles Lindbergh en zijn vrouw zijn gistermiddag even drie uur op Schiphol aangekomen, waar o.a. de onder-com mandant der Marine kolonel Van Ree- de, de directeur der K.L.M. de heer Plesman, ter begroeting aanwezig wa ren. Later op de middag vertrokken de heer en mevrouw Lindbergh naar den Haag, waar zij hun intrek namen in het hotel „de Witte Brug", 's Avonds had i daar een intiem diner plaats. Lindbergh zou Maandag weer ons land verlaten. Doel van zijn komst en ver blijf is, naar het Hbld. verneemt, bespre kingen te voeren met de K.L.M. Ingesteld is met 1 Januari 1934 't Centraal Bureau van Bijstand inzake het toezicht op de boekhouding van notarissen. Als plaats van vestiging van bedoeld Bureau is aangewezen de gemeente Utrecht. Benoemd zijn bij dit Bureau tot voor zitter mr. dr. E. J. Beumer; tot deskun digen: L. P. J. M. Eskens en mr. E. A. Schoonheyt. Naar men aan de N.R.Crt. meldt heeft de Nederlandsche vereeniging van depothouders in brood en aanverwan te artikelen, besloten zich aan te slui ten bij den Neutralen bond van perso neel in de voedingsbedrijven. De brug voor gewoon verkeer over de Waal te Zalt Bommel en de toegangs wegen zullen Zaterdag 18 November te 13 h voor het verkeer worden openge steld. DE TECHNICI VAN DE repareeren voor ons alle reparatiën op Radio Technisch gebied. Zij doen dat afdoende en goedkoop ELECTRO TECHNISCH BUREAU LANGE DELFT H 18, MIDDELBURG (Ingez. Med.) DE WATERLEIDING MAATSCHAPPIJ ZEEUWSCH-VLAANDEREN. V.V. Tweede Kamer renteloos voorschot Verschenen is het voorloopig verslag nopens het wetsontwerp tot beschik baarstelling van een renteloos voor schot uit 's rijks kas ten behoeve van de N.V, Waterleidingmaatschappij Zeeuwsch Vlaanderen, gevestigd te Terneuzen. Blijkens dit verslag ontmoette het wetsontwerp, dat den aanleg van een drinkwaterleiding in Zeeuwsch-Vlaan- deren mogelijk moet maken, bij verschei dene leden, ernstige bezwaren. Zij kon den niet begrijpen, dat de regeering in deze financieel zoo moeilijke tijden wil medewerken tot het leggen van nieuwe zware lasten op de voor een groot deel zeer weinig draagkrachtige bevolking van Zeeuwsch-Vlaanderen. De waterleiding te Tholen heeft wel aangetoond, hoe groot de druk op de bevolking wordt, wanneer de plannen worden verwezenlijkt. Men kan ook niet zeggen, dat de aangelegenheid zeer ur gent is; het wetsontwerp is een voort zetting van de wet van 21 April 1927, waaraan geen uitvoering is gegeven, omdat het meerendeel der aangesloten gemeenten destijds niet bereid bleek, de noodige geldleeningen aan te gaan.Nu inmiddels de toestand zooveel somber der is geworden, achtten deze leden het een wijs beleid, de gemeenten niet tot het doen van groote uitgaven te prik- (Ingez. Med.) kelen. Men vertrouwde, dat de regee ring zich niet alleen door haar ambte naren zal laten voorlichten, doch ook en vooral aandacht zal schenken aan het inzicht der belanghebbenden. Deze leden drongen er bij de regee ring op aan, het wetsontwerp in ernsti ge nadere overweging te nemen. Mocht de regeering het ontwerp handhaven, dan zouden deze leden gaarne een ren- tabïKteitsberekening willen zien over gelegd. Enkele leden verklaarden, indien het wetsontwerp niet wordt teruggenomen, hun stem daaraan in geen geval te kun nen geven, indien de gemeenten in haar verordeningen een plicht tot aansluiting zullen moeten opnamen. Zij achtten een dergelijken dwang tot aansluiting in strijd met het burgerlijk recht. Andere leden wezen er op, dat een verplichting tot aansluiting aan een waterleiding niet in alle omstandigheden is af te keuren; het gaat hier om groote hygiënische belangen. DE S.O.S. TENTOONSTELLING. De S. O. S.-tentoonstelling van wer ken van Zeeuwsche schilders houdt gelukkig een tamelijk druk bezoek. Die ze verdient, die haar toekomt! Aan attracties die hooren er nu eenmaal bij, om aan te trekken: ontbreekt het waarlijk niet. Vooral 's avonds. Zoo gis ter, de zeer belangwekkende causerie van den kunstenaar Frits Lensvelt, vroe ger te Veere, thans te Amsterdam. Over moderne verlichting: resultaat tot op heden van lichttechnische weten schap. Het licht, zoo, dat het niet oog- verblindt (een lantaarnplaatje duidde wel duidelijk den invloed op pupil en spieren!) dat 't juist accentueert, dat 't niet te veel contrasteert; het licht, als we dat nu meer en meer kennen van vele moderne verlichtingen; het licht, welks bron de toeschouwer niet ziet. Verlichting, zooal niet bereikend, dan toch na en steeds nader komend de il lusie van den verlichtingtechnischen ar tist. De verlichting; de lamp goed geplaatst, juist bedekt in werkplaats, studeer- en huiskamer. De belichting, zoo aange bracht, zoo reflecteerend, zoo schadu wend, dat het gewenschte voorwerp of omgeving wordt belicht, niet te sterk, niet te zwak. In etalages: (typeerend verschil: het hoedje juist en fout be licht); in feesthallen: de schitterende (in wel waren zin!) van vroeger en steeds verder vervroegende tijden; de bestra ling, wanden, meubileering, voorwerpen gevend in goede verhouding. Het licht, de beschijning van zaal, po dium, tooneel. Verborgen, of verzacht, door glastech- nisch kunstwerk, in verband hiermee, ieder licht-punt, lederen hinder van wie in zoodanig verlichte omgeving komt. Verlichtingstechnische kunst, wèl een schoon voorbeeld was het werk van den spreker zelve: de belichtingsarchitec tuur (men veroorlove ons 't zoo te noe men) van Enschedé's nieuw gemeente huis. Een leerzame, licht-brengende excur sie, een toekomstbeeld eenmaal wellicht, voor wat nu nog zeldzaam is. Maar be ter voor de oogen althans, en econo misch in T gebruik op den duur stellig ook. Een dankbaar applaus, een hartelijk dankwoord der presidente was spr.'s loon. De bezoekers jury-den gister zélve: de vijf beste der voor de verloting beschik bare Het werden: le pr. W. J. Schütz A) 2e pr. Henk Munnik (Q); 3e pr. mevr. AnderyaIlcken (O); 4e pr. Kees Gor ter (L); 5e pr. A. H. Munnik (C). Vandaag evenzoo publieke jury; uit gebreid tot alle oeuvres: wat men graag zou willen hebben, wat dan graag, en- zoovoort. Er is geen schooner weg tot verkrij ging van een goeden naam dan werke lijk braaf te zijn, en zulks niet maar alleen te willen schijnen. Een self-test in beoordeelings- en re censiekunst. Geschikt voor nog inten ser aantrekkelijkheid dezer sympathie ke expositie. Sympathiek in opzet, in uitvoering, in expositie, in doel. Toone dat ieder! Het brengt weer eenig licht in veel duister, zorgelijk, niet temin ziele-rijk bestaan. De exposeerende schilders zelve zullen minstens 15 pet. afstaan van de opbrengst hunner op deze expositie verkochte werken. De causerie werd bijgewoond door den burgemeester en mevrouw Fern- hout. Morgenavond een causerie van me vrouw Van den BroeckeDe Man over dicht- en schilderkunst der 19de en het begin der 20ste eeuw. Ook deze cau serie is attractief gemaakt. Men leze de advertentie in dit nummer. Zondag is de expositie gesloten, men neme hier goede nota van, ter bespa ring van een vergeefschen gang. i0ES„ Lezing Jan P. Strijbos. Voor de „Ver. voor Algemeene We tenschappelijke Belangen te Goes", en de „Nederlandsche Natuur-historische Vereeniging, afd. Noord- en Zuid-Beve land", hield de heer Jan P. Strijbos, in Schuttershof, een lezing over „Reisin drukken van de Shetland-archipei". Spr. schetste zijn reis naar de Shet land-archipei op een logger; de aan komst en vestiging op het eilandje Nos; en hoe de Shetlanders in het algemeen leven. Vervolgens verhaalde spr. van flora en fauna en ging speciaal in op het leven der vogels op deze grillige eilan den. Een en ander werd geïllustreerd door lantaarnplaatjes en een film, terwijl nog een kleine geluidsfilm aan het leven der Aalscholvers was gewijd. De belangwekkende en vlotte voor dracht werd, door de vele aanwezigen, met aandacht gevolgd en met applaus beloond. De voorzitter, burgemeester H a j e - n i u s, wees op het in deze samenwer ken van de bovengenoemde vereenigin- gen, en hij verzekerde, dat „Weten schappelijke Belangen", indien de heer Strijbos nog eens zou komen spreken, gaarne opnieuw met de „Natuurhistori sche Vereeniging" een gezamenlijken avond beleggen zou. ¥US$SM@ER. N. S. B. Onze verslaggever heeft het in zijn verslag van de vergadering der Nat, Soc, beweging, enkele male over den „coöperatieven" staat. De intelligente lezer zal begrepen hebben, dat hier be doeld wordt de „corporatieve staat"; d. w. z. een staat die op de corporaties gegrondvest is. N.V. Kon. Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen, Woensdag had de jaarlijksche uitrei king plaats van Medaljes, Getuigschrif ten en Gratificatiën voor 40- en 25-jari- gen dienst aan de Maatschappij, en wel aan 4 Ambtenaren, 2 Bazen en 37 Werk lieden. De uitreiking geschiedde door de Di rectie, in tegenwoordigheid van Hoofd ambtenaren, Afdeelingschefs, het Be stuur der Bazenvereeniging, 't Bestuur der Arbeiders-Vertegenwoordiging, de Bazen der fabrieksafdeelingen, waaruit werklieden voor een Medalje in aan merking kwamen, alsmede van het Be stuur der Afdeeling Middelburg van de Nederl. Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Onder het aanbieden van hartelijke gelukwenschen aan de jubilarissen, zijn uitgereikt: De Gouden Medalje van de N.V. Kon. Maatschappij „De Schelde" met bijbe- hoorende gratificatie, voor 40-jarigen dienst aan 11 Werklieden, n.l. F. J. v. Dierendonck, J. Fregeres, A. Geljon, J. H. Knuijt, A Kranendonk, S. B. Luij- mes, A. C. Maquelin, J. v. d. Peijl, F. de Ruijter, N. Schot, C, Snoep. De Zilveren Medalje van de N.V. Kon. Maatschappij „De Schelde" met bijbe- hoorende gratificatie, voor 25-jarigen dienst aan 4 Ambtenaren en 2 Bazen, n.l.: H. J, W. v. Bemmel, J. de Jong, D. C. Smit, A. Staverman, C. de Beer, I. J. v. d. Velde, De Zilveren Medalje met vereerend getuigschrift van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Han del, en gratificatie van de N.V. Koninkl. Maatij. „De Schelde", voor 25-jarigen dienst aan de volgende 26 Werklieden: D. Bosselaar, W. J. v. d. Broek, D. Bij- leveld, J. Crucq, L. A. Cijsouw, Th. C. Fagel, M. D. Geuze, J. Huser, C. v. Kle ven, F. Lagendijk, T. P. Leeuwenburg, A. Overweel, K. W. Poirot, J. F. Raben, J. de Ridder, J. C. de Roo, W. Roose, J. Schot, J. Sierevogel, C. D. Smit, L. v. Steenhuijsen, W. C. v. d. Velde, H. Ver- sluijs, F. L. Vinke, C. N. de Vries, A. Walrave. In totaal zijn tot nog toe uitgereikt aan: 251 Ambtenaren, Bazen en Werk lieden de Gouden Medalje van de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" voor 40-jarigen dienst, 105 Ambtenaren en Bazen de Zilveren Medalje van de N.V. Kon. Maatschappij „De Schelde" voor 25-jarigen dienst, 790 Werklieden de Zilveren Medailje met vereerend getuigschrift van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel voor 25-ja rigen dienst, 32 Ambtenaren, Bazen en Werklieden de Gratificatie der Mij. voor 50-jarigen dienst, WALCHEREN. 0. EN W.-SOUBURG. Bij het agent schap der arbeidsbemiddeling stonden op 30 Sept. 1933, ingeschreven 254 werk- loozen. Tot en met 28 October 1933 werden ingeschreven 46 en afgeschreven 28 werkzoekenden. Bij de werkverschaffing zijn geplaatst 38 personen. Aan 125 personen wordt crisissteun verstrekt. K00RD-BEVELAND. RAAD VAN KATS, KATS. De raad heeft afwijzend be schikt op het verzoek van den Bond van Koffiehuishouders afd. Noord-Beveland om wijziging in de personeele belasting voor Café's en Koffiehuisbedrijven. Tevens een schrijven van den Bond van Land en tuinders voor steun aan werkloozen. Van den Gemeente-opzichter was 'n begrooting ingekomen aangaande de Ond erwijzerswoning. Voor het vernieuwen van dakpannen enz. De verdere verbouwing wordt goed gekeurd, alleen als het Hoofd der School een contract op zegel teekent, dat hij zich verplicht de woning te blijven be wonen. Voor de Rioleering begraafplaats is een schrijven van den Oud-Noord-Beve land polder ingekomen, dat de polder niet accoord gaat met de subsidie te ge ven, als de gemeente buizen legt van 15 cm. De polder wil wel tegemoet ko men als er buizen gelegd worden van 20 cm. Met algemeene stemmen wordt be sloten buizen van 20 cm. De begrooting werd goedgekeurd in ontvangsten en uitgaven op 26.164 met een post van onvoorzien 3.1 F2. M. a. st. wordt aangenomen een voor stel Priester om den draai Voorstraat Kerkweg met klinkers te bestraten, en de putten in den weg met macadam dicht te maken. Onteigening. THOLEN. Bij Kon. besluit van 28 Oc tober is bepaald, dat ten behoeve van de verbetering van den in de gemeente Tholen gelegen grondweg van de kom dier gemeente tot de grens tusschen de ze gemeente en de gemeente Oud-Vos- semeer, zijnde een gedeelte van weg no. 6 van het Provinciaal Wegenplan 1932, ten algemeenen nutte en ten name van de gemeente Tholen zullen worden ont eigend de perceelen en zakelijke rech ten, aangeduid op de grondteekening, welke ingevolge artikel 12 der ont eigeningswet ter secretarie dier ge meente heeft gelegen (men zie de St. ct. no. 214.) De schipper J. J. Passenier, is ver plaatst van de Bankert naar het wacht schip Vlissingen en de sergeant-zieken verpleger A. Meertens van' het marine hospitaal naar het wachtschip Willems oord. ZIJ WERD EEN ANDER MENSCH en gaf het cok aan haar kleine meid. „Ailes heb ik' geprobeerd, omdat ik zoo benauwd werd door hoestbuien, dat ik zelfs mijn bezigheden niet meer kon verrichten. Ik was kortademig en leed daarbij aan zware hoofdpijnen. Mijn man raadde mij aan Abdijsiroop te koo- pen. Taaie slijm kwam bij het gebruik los, waardoor de ademhaling gemakke lijker werd. Ik heb de behandeling een tijdje voortgezet en kan verklaren met de Abdijsiroop een geheel ander mensch te zijn geworden. Ook voor mijn kleine meid gebruik ik het steeds met goed resultaat." Zoo schrijft ons Mevr. J. v. K. te M-, wier origineele brief voor ieder ter inzage ligt. Iedereen die van borst- benauwdheden te lijden heeft, zal ver standig doen redding te zoeken bij de vanouds beroemde Akker's Abdijsiroop. Moeders vooral zullen goed doen Abdij siroop aan hun kinderen te geven als zij hebben kou gevat en overdag of 's nachts beginnen te hoesten. Abdijsiroop heeft een zuiverende, verzachtende werking op de ademhalingsorganen, dank zij haar bijzondere samenstelling uit kruiden-ex tracten. Thans per flesch 1.1.50 en 2,75. Alom verkrijgbaar. Abdijsi roop-Bonbons („gestolde" Abdijsiroop) voor buitenshuis 0.35 en 0.60 per doos. (Ingez. Med.) Middelburg, 3-XI -'33. Donderdag hoog ste luchttemperatuur 11,3 °C; (53 °F); laagste 6,5 °C (44 °F). Heden 9 h: 8 °C; 12 h: 9,3 °C. 10.3 mm regen. Hoog ste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 761 mm; laagste 756 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 774,3 mm te V.Manoer; laagste 746,8 mm te Wisby. Verwachting tot morgenavond: Matige tot zwakke wind uit N, rich tingen, nevelig tot licht of half bewolkt, weinig of geen regen, kans op nacht vorst, overdag weinig verandering in temperatuur. Zon op: 7 h 00; onder: 16 h 27. Licht op: 16 h 57. Maan op: 16 h 20; onder: 8 h 36, L.K.: 10 November. Hoog- en Laagwater te Vlissingen, Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later (S springtij.) Vr. Za. Zo. 3 4 S 5 November. Hoogwater. 1.34 13.46 2.09 14.21 2.39 14.56 Laagwater. 7.57 20.22 8.31 20.53 9.08 21.23 Hoog- en Laagwater le Wemeldinge. November. Hoogwater. Vr. 3 3.30 15.43 Za. 4 4.07 16.18 Zo. 5 4.38 16.51 Laagwater. 9.03 21.19 9.33 21.51 10.09 22.26 «-oif -JAV. Hooger beroep. Door P. C„ 44 j., bakker te Koudeker- ke, 't Zand, is cassatie aangeteekend tegen het vonnis der rechtbank te Mid delburg van 30 October 1933, waarbij hij wegens overtreding van de Tarwewet is veroordeeled tot 100 b. s. 10 d.h. Arrond. rechtbank te Middelburg. In de zitting van Vrijdag 3 November werden de vol'gende vonnissen uitge sproken: onttrekken van eenig goed aan het ge legd beslag: L. A. S. de W„ 23 j., winke lier te Hontenisse, vrijspraak; verduistering: J. van H„ 28 j., koop man te Middelburg, 6 weken gevange nisstraf; overtreding Tarwewet: P. A. v. W., 28 j,, bedrijfsleider te Kloosterzande, vrijspraak met vernietiging van het von nis van den kantonrechter; idem: J. V., 64 j., bakker te Middel burg, vernietiging van het vonnis van den kantonrechter 100 b. s. 10 d.h. Kantongerecht te Middelburg, De kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens: met een rijwiel een weg, die voor ver keer met rijwielen in één richting is ge-

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1