22* GOESCHE COURANT^ coupondagen BINNENLAND. S. WIENER Co ZEEUN9, WEER El WfflD. NUMMER 257. TWEE BLADEN. DINSDAG 31 OCTOBER 1933. EERSTE BLAD. 176e JAARGANG. Woensdag Donderdag V r ij d a g Zaterdja g MIDDELBURG MIDDELBURG. GOES. VLISSINGEN. 13JID-BEVELAMD. WEET U AL pF expositie -üü WALGREREN. NOORD-BEVELAND. staken. peil- and en setten. e knn- ap uit it jaar in het 2n het „Stad n, dat ardzee If acht ouden „Stad en ge tracht rijdag- ak de ree lo- ge- brand. en on- en in- faren- 1933, een een ^ange avond :n en kin- en; ogden den uders taris. auwe eni- iling. orte- g- 1— 2.50 To- MIDDELBUQGSCHE COURANT Dagblad -Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bü contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1t regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bjj vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bev-'ysnomraers a INVOERRECHTEN IN NED. INDIë. Bestendiging der tijdelijke opcenten. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend tot bestendiging voor het jaar 1934 van de tijdelijke op centen op de invoerrechten in Neder- Iandsch-Indië. In de memorie van toelichting deelt de minister van koloniën mede, dat 't voornemen bestaat, eerlang bij de Sta- ten-Generaal een wetsvoorstel aanhan gig te maken, tot vervanging van het bestaande tarief door een nieuw en tot regeling van de heffing van opcenten op dat nieuwe tarief. Aangezien niet de zekerheid bestaat dat dit tarief zoo tijdig het Staatsblad zal bereiken, dat de inwerkingtreding op 1 Jan. 1934 zal kunnen plaats vin den, dient voorzien te worden in de noodzakelijkheid van bestendiging van de opcentenheffing op het bestaand ta rief zoolang het nieuwe tarief nog niet werkt. Hiertoe strekt dit wetsontwerp. Met het oog op het spoedeischende karakter van het wetsontwerp bestond er geeti gelegenheid den Volksraad te booreo. GEEN VERANDERING DER RADIO- ZENDTIJDREGELING. In verband met berichten over con ferenties ten Departemente met verte genwoordigers der radio-vereenigingen, heeft de Maasbode zich ter bevoegder plaatse om nadere inlichtingen gewend. Het blad werd meegedeeld, dat reeds de publicatie der gehouden besprekin gen als een indiscretie moest wjorden be schouwd. Bizonderheden daarover iton men dus niet geven, behalve de uitdruk kelijke verzekering, dat bedoelde con ferentie niet ging over de verandering van de zendtijdregeling, maar alleen de quaestie der zend-apparatuur betrof, welke reeds verleden jaar in de Kamer ter sprake kwam bij de interpellatie van oud-minister Van Dijk. DE REGISTRATIE DER SCHIPPERS. Naar de Standaard verneemt is inge steld een commissie ter bestudeering van het denkbeeld voor schippers een afzonderlijke bevolkings-administratie in te richten met doorhaling van hun in schrijving in de bevolkingsregisters der onderscheidene gemeenten, J. L. Lentz, inspecteur van de bevolkingsregisters te Den Haag is secretaris dezer com missie. Blijkens de memorie van beant woording stellen B. en W. van A m- sterdam een onderzoek in naar de wenschelijkheid en de mogelijkheid, al daar een wereldtentoonstel ling te organiseeren. Te Willemstad is op 64-jarigen leeftijd overleden de heer J. v, d. Hil, oud-wethouder en dijkgraaf van het Wa terschap de Ruigenhil en voorzitter der Ned. Herv. kerk. De overledene was ridder in de Oranje Nassau orde. (Ingez. Med.) Laat het repareeren van Uw Radiotoe stel of het ombouwen daarvan over aan menschen van de praktijk. Deze repara- tiën worden alleen vóór ons uitgevoerd door de Technici van de BELL TELEPHONE COMP. Laag in prijs voor goed werk. Electr.-Technisch Bur. WOLDERS Lange Delft H 18Middelburg, (Ing. Med.) DE S.O.S. TENTOONSTELLING IN HET KUNSTMUSEUM. Een druk bezoek gerecht vaardigd. Hedenmorgen brachten wij* een be zoek aan de hedenavond te openen S.O.S. tentoonstelling in het Kunstmu seum, Men weet, dat dit is een onder deel, maar dan zeker niet het minste, van de kunstweek, die georganiseerd is ten bate van de kunstschilders, die hun debiet in deze tijden zeer hebben zien verminderen. Va» een groot aantal Zeeuwsche schilders zijn in de drie zalen verschil lende werken geëxposeerd en ieder hunner stond een stuk voor de verlo ting'af. Aan deze verloting is een bijzondere attractie verbonden, namelijk dat de bezoekers Donderdagavond in de ge legenheid zullen zijn door middel van een stembiljet aan te wijzen welk stuk als eerste prijs dient te worden be stemd, welk als tweede enz. Is reeds de groote verscheidenheid van schilderstukken een aanleiding tot een druk bezoek, dit is nog verhoogd door verschillende attracties, die in de derde zaal, waar naast een deel der schilderstukken een keurige inzending van Wim Abeleven is te bewonderen, zijn ingericht. Ten eerste treft men daar een wel voorzien buffet aan, maar ook zijn er enkele spelen en der gelijke, waarvan wij nog niet zullen verraden wat het precies is, maar die zeker ook zullen trekken bij de bezoe kers. Zooals bekend, eindigt de eigen lijke kunstweek op Donderdag 9 No vember, doch de tentoonstelling blijft tot Zaterdag 11 November geopend en zal Vrijdag 10 November de trekking voor de verloting in een der zalen plaats hebben. Ten slotte wijzen wij er nog op, dat de tentoonstelling Zondag gesloten zal zijn. REDE VAN DR. A. A. L. RUTGERS. Voor de Anti-Rev. Kiesvereeniging te Goes sprak (Maandag) avond dr. A. A. L. Rutgers, oud-gouverneur van Su riname en lid van de Tweede Kamer over het onderwerp: Nederlands roeping tegenover Indië. In zijn inleidend woord wees spr. er op, dat deze spreekbeurt de eerste is hier te lande na een afwezigheid van 23 jaar, slechts onderbroken door enkele verlofperioden. Waar hij op de Zeeuw sche lijst tot lid der Tweede Kamer is gekozen, stelt hij het op prijs zijn eer ste politieke rede in Zeeland te mogen houden. We voelen nu aldus spr. de be- teekenis van Indië aan den lijve. In de achter ons liggende bloeiperiode heb ben we idaaraan misschien te weinig aandacht geschonken. Thans, nu alles in Indië slecht gaat, vragen velen zich af, of daar nu niets aan te doen is. Hier past echter groote voorzichtigheid, willen we niet vervallen in de fout van onze voor vaderen, die bij hun exploitatie van In dië de zedelijke roeping te veel hebben vergeten. Zij hebben met het beruchte cultuur stelsel methoden toegepast, die niet goedgekeurd kunnen worden. Men kan zeggen dat dit stelsel aan het eind der 19e eeuw geheel is verdwenen, waaraan zoowel liberale als Christelijke groepen hebben medegewerkt. De publieke opi nie is ten goede veranderd en we moe ten op dien verkeerden weg niet terug- keeren. Daarna besprak spr. de zijdelingsche taak van de Overheid tegenover Indië, n.l. de kerstening. Er zit groei in het Zen dingswerk en het wordt vrij algemeen gewaardeerd. Maar nu heeft zich den laatsten tijd het geval voorgedaan dat tot waakzaamheid noopt. Spr. doelt op het niet toelaten der zending op Bali. Hier is het niet de kwestie van de z.g.n. dubbele zending, die moet worden tegen gegaan, maar hier wordt art. 177 ge bruikt om de Hindoecultuur te bescher men tegen de Christelijke invloeiden. De diepste grond daarvan is, dat men alle godsdiensten als volkomen gelijk beschouwt. Naar spr. meent, heelt de Indische re geering nog geen besluit genomen. Spr. erkent dat het een moeilijk geval is .om dat van wel 20 kanten om toelating wordt gevraagd, maar in een weigering zonder meer kan door de A.R. partij niet worden berust. Bij het bepalen van onze roeping te genover Indië moeten we ons niet laten Wat ons werk voor ons is, hangt goeddeels af van hetgeen wij zijn voor ons werk. leiden door eigenbelang, maar door wat eiscb is van een zedelijke roeping. Ne derland is voor Indië verantwoordelijk Het beste voor Indië zelf word engezocht. 't Gezag moet worden gehandhaafd, juist in het belang van Indië. Het communis me moet worden tegengegaan en een ge zond nationalistisch streven moet niet worden onderdrukt. Ook in Indië moet het historisch groeien. Moeilijk is inderdaad de financieele verhouding tusschen Indië en Nederland. De toestand is in Indië nog veel slechter dan hier, zoodat Indië moet leenen op crediet van Nederland. De Indische be grooting moet sluitend worden gemaakt. Daarbij zullen zeer harde maatregelen noodig zijn. In intellectueel opzicht is in Indië veel bereikt, maar nu is de moeilijkheid ontstaan, dat Indië niet meer kan opne men, wat Nederland in wetenschappe lijk opzicht aflevert. Suriname is het voorbeeld hoe het over 25 jaar in Indië zal zijn. Bovendien zijn de Indische in- tellectueele krachten goedkooper dan de Europeesche, zoodat het hoogtepunt van Nederland op de Indische arbeids markt achter den rug is. Op economisch gebied rijst de vraag of we ter bescherming van de Neder landsche industrie aan de arme inland- sche bevolking mógen onthouden de goedkoope Japansche producten. Is dat in overeenstemming met de zedelijke roeping? Misschien is er door weder- zijdsche bescherming van elkanders pro ducten wat te bereiken. Van het Nederlandsche volk worden thans ten behoeve van Indië weer offers gevraagd. Spr. hoopt dat wij die willen brengen en dat de regeering de noodige wijsheid moge vinden om uit de moei lijkheden te komen. Op deze rede volgde nog eenige be spreking. Goed afgeloopen. Gisterenmorgen raakte een 16-jarig meisje op het kruispunt Wilhelmina- straat-Voorstad, onder een auto. Het meisje en haar rijwiel werden een eind medegesleurd en de omstanders dachten niet anders of er was op dit beruchte kruispunt weer een ernstig ongeluk ge beurd. Na een ingesteld onderzoek door dr. Wouda, bleken de gevolgen voor het meisje echter mede te vallen. Zij had eenige schaafwondjes aan het gelaat, en een diepe vleeschwonde aan het been, en hoewel men aanvankelijk nog voor een lichte hersenschudding vreesde, maakte zij het hedenmorgen zeer goed, en schijnt voor verdere gevolgen geen vrees te bestaan. Het rijwiel werd bij deze botsing ge heel vernield. De schuld schijnt bij het meisje te liggen dat, uit de Voorstad komende, aan den van rechts komende auto voor rang had moeten verleenen. Werkloozen, Het aantal werkloozen is sedert ver leden week met 10 vermeerderd en be draagt thans 1228, van wie 129 bij de werkverschaffing te werk zijn gesteld. Toonkunstenaars. Alhier is een afdeeling van den Toonkunstenaarsbond opgericht. Raad van Oudelande. OUDELANDE. In de Maandagmiddag gehouden voltallige vergadering van den gemeenteraad is het periodiek af tredend lid van de commissie van toe zicht op het 1. o. de heer Ant. West- veer herkozefl, evenals alle periodieke aftredende leden van de commissie tot wering schoolverzuim. Op het bekende adres van Minebo- kos betreffende verlaging van huur waarde voor koffiehuizen is gunstig be schikt. Het adres van de S.D.A.P. met verzoek om verhooging der normen voor de steunregeling nam de raad voor kennisgeving aan.. Een wijziging van de verordening voor de veldwachters is m. a. s. aange nomen evenals een aanvulling van het ambtenarenreglement, terwijl de raad op een herhaald verzoek van H. A. .Av dat de Firma GEBRS. EVRENIAN, Grossiers en Impor teurs van handgeknoopte PERZISCHE TAPIJTEN, Leidsche straat 6 te Amsterdam en Roggestraat 15 te Arnhem, welke reeds meermalen geëxposeerd heeft in Middelburg, wederom een houdt in de bovenzaal van het Hotel „Du Commerce", Loskade, Mid delburg, TeL 94, gedurende Woensdag 1 Nov., Donderdag 2 Nov. en Vrijdag 3 Nov. van 's morgens 10 uur tot 's avonds 10 uur, 9V SCHITTERENDE COLLECTIES Alles wordt op zegel gegarandeerd voor echtheid van handgeknoopte Perzische Tapijten. Zichtzendingen zonder verplichting tot koopen. Entrée vrijEntrée vrij (Ingez. Med.) Mol om ontheffing van schoolgeld thans gunstig beschikte. Tenslotte heeft de raad nog op her haald verzoek van Ged. Staten beslo ten bij nieuwbouw zoo mogelijk te ver plichten tot aansluiting aan de water leiding. KAPELLE. Op de meest eervolle wijze heeft de Ned. Mij. tot exploitatie van Staatsspoorwegen ontslag verleend aan den heer G. Spijk alhier als spoorwegar beider voor weg en werk, na een staat van 43 jaren trouwen dienst. De heer Spijk is altijd te Kapelle-Biezelinge ge bleven. RAAD VAN WOLFAARTSDIJK. Begrooting 1934. WOLPHAARTSDIJK. In de Maandag middag gehouden raadvergadering is de gemeentebegrooting 1934, na eenige on belangrijke wijzigingen, vastgesteld voor den gewlonen dienst in ontvangsten en uitgaven op 69.439 en voor den kapi- taaldienst op 21. De Raad keurde eveneens goed de be grooting van het burgerlijk armbestuur voor 1934, die sluit in ontvang en uitgaaf op 7517. Naar aanleiding van de afd. Zuid- Beveland van den Ned, Koffiehuishou- dersbond stelde de raad een verorde ning vast, waarbij de huurwaarde van koffiehuizen en dergelijke inrichtingen voor de personeele belasting op twee derde wordt bepaald. Aan eenige bezwaren van gedepu teerde staten tegen de door den raad vastgestelde bouwverordening kwam de raad tegemoet; hij stelde de verordening na de aangebrachte wijzigingen weder opnieuw vast. De minister van binnenlandsche za ken opperde eenige bedenkingen tegen de in het vorige jaar vastgestelde ver ordening-veldwachters. Ook hieraan kwam de raad tegemoet. Voor den door de afd. Zuid- jRen Noord-Beveland van den Zeeuwschen prov. brandweerbond ingestelden cur sus voor brandmeesters, te Goes te hou den, en waaraan twee brandmeesters en twee monteurs van de motorspuit zul len deelnemen, verleende de raad een bijdrage in de te maken kosten van ten hoogste 7. Tot lid van het burgerlijk armbestuur is herbenoemd de heer M. Kloosterman en in de vacature wijlen den hr M. de Jager is benoemd de heer P. van de Kreeke. De raad droeg B. en W. op een on derzoek in te stellen terzake van de verbetering der paden op de begraaf plaatsen, waaronder ook is begrepen een kostenopgaaf voor de aanschaffing van een rijdende lijkbaar. De voormalige onderwijzerswoning te Oud-Sabbinge wordt weder voor een jaar verhuurd aan den tegenwoordigen hoofdonderwijzer aldaar voor 250. Naar aanleiding van een vraag van den weth, Goetheer ontspon zich een discussie over mogelijke Werkobjecten in de gemeente, waarop de voorzitter toezegde deze zaak bij burg. en weth. te zullen aanhangig te maken en ook het advies te vragen van de bijstandscom missie voor werkverschaffing. Op de vraag van den heer van Oeve- ren zegt de v o o r z. nog geen beslissing te hebben ontvangen op het door den raad ingediende beroepschrift tegen de niet-goedkeuring van gedeputeerde sta ten van het raadsbesluit tot het weder Middelburg, 31-X-'33. Maandag: hoog ste lucht temperatuur 9.3 °C (49 °F); laagste 56 °C (42 °F). Heden 9 h: 9,5 °C; 12 h: 10 °C. 2.7 mm regen. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 759 mm; laagste 754 mm. Hoogste barometerstand in het Euro peesche waarnemingsgebied: 767.0 mm te La Coruna; laagste 737.4 mm te Her- nösand. Verwachting tot morgenavond: Matige tot krachtige Z.W. tot W. wind, betrokken tot zwaar bewolkt, re genbuien, later iets kouder. Zon op: 6 h 55i onder 16 h 32, Licht op': 17 h 02. Maan op: 15 h 27; onder: 4 h 44. V.M. 2 Nov. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Wesfkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later, (S springtij.) October. Hoogwater. Laagwater. Di. 31 11.56 6.07 18.36 November. Wo. 1 0.25 12.39 6.45 19.14 Do. 2 1.00 13.12 7.19 19.49 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. October. Hoogwater. Laagwater. Di. 31 1.27 13.44 7.19 19.34 November. Wo. 1 2.11 14.28 7.55 20.12 Do. 2 S 2.52 15.06 8.26 20.46 mogelijk maken van het uitponden van vleesch. Begin van brand in de O. L. School. WOLPHAARTSDIJK. Maandag ont stond een begin van brand in een der lokalen van de openbare school te Oost- kerke alhier. De kinderen werden spoe dig uit het lokaal verwijderd. Door toe geschoten hulp waarbij de burgemees ter, de gemeente- en rijkspolitie, werd de brand nadat een balk uitge broken was, met een Minimax ge- bluscht. De oorzaak was een defect aan den schoorsteen. De leerlingen uit dit lokaal kregen eenige dagen vrij om de schade, die ontstaan was, te herstellen. WESTKAPELLE. Bij het agentschap van de arbeidsbemiddeling waren 28 October j.l. alhier ingeschreven 213 werk zoekenden, Bij de werkverschaffing zijn thans te werk gesteld 115 personen. 14 October j.l. bedroeg het aantal in geschreven 188 en bij de werkverschaf fing te werk gestelden 110. WESTKAPELLE. Op de lijsten, die vanwege het crisiscomité aan de in gezetenen alhier zijn aangeboden, is geteekend tot een totaal bedrag van 110,75. De polders Oud- en Nieuw N.-Beveland. COLIJNSPLAAT. Maandagmiddag is een vergadering gehouden van ingelan den van den polder Oud-Noordbeveland. Er wiaren 45 van de 51 stembevoegde

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1