50-35-20 CAmstel-Hotel y i f r Verblindend licht.. Qjevaar dreigt U belemmerdzicht.. CAmsterdam Het Hotel bij uitnemendheid voor een rustig winterverblijf tegen exceptioneel verlaagd tarief SA als katholiek zit, maar als behartiger der gemeentebelangen, dat hij zich niets aantrekt van wat in zeker blad over hem geschreven wordt en dat hij zijn best zal blijven doen de kinderen naar de school van Waterlandkerkje te doen gaan. Na een conferentie kan hij mededeelen, dat Ged. Staten hun goedkeuring niet zullen geven. De hr S c h ij v e zou liever zien, dat de kin deren naar IJzendijke ter school gin gen. De v o o r z. pieent dat het hier gaat om wat het voordeeligst voor de gemeente is. Besloten wordt nogmaals met Waterland Oudeman te conferee- ren. (Ing. Med. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Ter aanvulling op de korte mededee- ling betreffende de Vrijdagavond te Mid delburg gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden, melden wij thans, dat afwezig waren de heeren Van Raalte, Machgeels en Olthoff met en Siebenga en Lindenberg zonder kennis geving, terwijl de heer Menheere eerst te 9 uur kwam en het aantal leden toen tot 17 was aangegroeid. De VOORZITTER de heer BOUDE- W1JNSE wees er op, dat sedert de vo rige vergadering een der leden ernstig ongesteld is geweest, namelijk de heer Stof koper. Spr. wenschte hem geluk met zijn herstel en hoopte, dat de heer Stof- koper ook in de toekomst gezond moge blijven. (Instemming van de leden.) De mededeelingen nam de kamer voor kennisgeving aan. Die, dat de kamers te Salland en Neuzen berichtten geen steun te zullen verleenen aan de pogingen om de bijdrage voor het handelregister ver laagd te krijgen, gaf den heer MES aan leiding op te merken, dat hij verwacht had in deze vergadering inlichtingen te krijgen over het bezoek van leden der kamer bij den minister ter bespreking dezer aangelegenheid. De heer JERONIMUS kon verklaren, dat de ontvangst allerhartelijkst was, maar steun in deze verwacht hij niet van dezen minister, die alleen opmerkte, dat als de kamer te veel geld meende te hebben, zij maar meer moet steunen. De tijd van den minister en ook van de de putatie, die lang had moeten wachten, was kort, doch, zooals gezegd, er is niets van minister Verschuur te verwachten te dezer zake. De verschillende ingekomen stukken nam de kamer ook voor kennisgeving aan. De winkelweek te 's Heerenhoek. Bij het voorstel om aan de Hanze te 's-Heerenhoek een bijdrage van 25 te verleenen voor de in September gehou den winkelweek, wees de VOORZIT TER er op, dat het bureau meende zich aan den laatst gevolgden regel te moeten houden. De heer VEENIS meende, dat de Han ze de subsidie steeds voor eigen kas heefst bestemd en wil de bijdrage verlee nen aan de algemeene winkeliersver- eemging. De VOORZITTER: Hoe weet u dat? De heer VEENIS: Ik heb dat reeds meermalen gehoord. De heer MES zeide spijt te hebben, dat de heer Menheere er niet was, maar wil nu, als voorzitter van de Hanze te Middelburg, er op wijzen, dat de Hanze te 's-Heerenhoek de sterkste vereeniging is, die de winkelweek organiseert in sa menwerking met de niet-katholieke win keliers. Het is hier maar een formeele kwestie, de bijdrage is toch aan een or ganisatie gegeven. En de minister heeft toch zelf gezegd, dat de Kamer meer moest steunen. De VOORZITTER meende, dat een winkelweek om de 2 of 3 jaar zou ge houden worden, maar nu komt men er alom ieder jaar mede. De heer VEENIS bleef er bij, dat men met de bijdrage aan 's-Heerenhoek altijd abuis is geweest. De heer MES betoogde de wensche- lijkheid, dat in zulke gevallen rekening en verantwoording aan de Kamer wordt gedaan, wat de VOORZITTER beaamde. De heer VEENIS bleef er bij, dat men de andere vereeniging moet steunen. De VOORZITTER zeide, dat het bu reau geen aanleiding vindt om zijn voor stel te wijzigen. De heer JERQNIMUS zeide van mee ning te zijn, dat als een winkelweek jaar lijks terug komt, dat niet meer tot koo- pen kan prikkelen. Hier zijn blijkbaar twee concurreerende vereenigingen, en als de een bijdrage vraagt, zegt de an dere geeft het dan aan mij. In ieder geval zou spr. eerst willen on derzoeken of de heer Veenis gelijk heeft, want dan zou het geld niet op de be stemde plaats gekomen zijn. De heer MASSEE onderschreef dit laatste, mede omdat de winkelweek toch reeds in September gehouden is. De heer VEENIS zeide nog, dat deze winkelweek feitelijk in de plaats is ge komen voor de opgeheven kermis. Het voorstel van het Bureau neemt de Kamer aan met 9 tegen 7 stemmen, die der heeren Veenis, Jeronimus, Bos man, v. d. Berg, de Vos, Massee en Enzlin. Internationale Kamer van Koophandel. De Kamer vereenigde zich znoder dis cussie of hoofdelijke stemming met het voorstel om als lid toe te treden van de Nederlandsche Organisatie van de In ternationale Kamer van Koophandel te gen een contributie van 50 per jaar. Economisch Intituut voor den Middenstand. Het voorstel om blijk van waardeering 10 te geven over 1933 aan de Stichting Economisch Instituut voor den Midden stand, deed den heer JERONIMUS op merken, dat men aan de vrucht den boom herkent. In de Midd. Crt. van 4 Aug. komt on der het hoofd „Haarkloverij" een artikel voor, waarin gewezen wordt op het on derzoek van het Instituut naar versprei ding van de kruidenierswinkels over Den Haag. Ook enkele werkjes uitgege ven door het Instutuut maken, dat sDr. steun niet kan aanbevelen, mede omdat men streeft in de richting van publiek rechterlijke bedrijfsorganistatie. Spr. zou eerder steun willen verleenen voor bestrijding van die richting. De heer MES zeide, dat onbekend on bemind maakt nadat men over het in stituut een en ander meer gehoord en ge lezen heeft, is de liefde er voor wel meer ontvlamd. Spr. acht het juist een wel daad, dat door het onderzoek gebleken is, dat er te veel kruidenierswinkels te 's-Gravenhage zijn. Spr. vreest niets van het gaan in de publiek-rechterlijke rich ting. Spr. vindt alle reden om 100 toe te kennen. De VOORZITTER meende niet, dat men met het werken van het Instituut veel verder zal komen en ziet ook niet veel nut in het Instituut, al moet men de zaak van verschillende kanten bekij ken en onderzoeken. Het is goed, dat deze kamer het voor beeld van de andere 35 kamers volgt en als bewijs van sympathie 10 geeft. De groote van het bedrag is trouwens een kwestie van apprecatie. De heer M. LAERNOES zeide, dat het Instituut toch wel eenig nut kan hebben en dan is het niet goed, dat deze kamer als eenling ter zijde blijft staan. Waar zooveel andere personen wel blijk geven in het nut van het Instituut te geloven, :s het goed ook een blijk van sympathie te geven. De heer P. G. LAERNOES zeide, dat het Instituut goed is of het is niet goed, daarover wil hij niet debateeren en niet uitmaken of de heer Jeronimus of de heer Maas gelijk heeft. Maar als men geeft is 10 toch wel zeer povér, het is toch geen winkelweek te 's-Heerenhoek. Spr. stelde daarom voor 50 te geven. De heer BOSMAN zeide het lid van de commissie voor de financiën te zijn, dat voor 100 pleitte. Spr. kan niet precies beoordeelen of het instituut goed is, maar 10 acht hij te weinig en stelde 100 voor. De heer STOFKOPER verdedigde het voorstel van het Bureau en dit deed ook de heer M. LAERNOES, die zeide, dat als 10 te weinig is, dit ook het geval is met 100, want naar gelang van de uitgaven van het instituut zou men dan wel 2000 moeten geven. Het principe voorstel om te steunen, neemt de Kamer aan met 15 tegen 1 stem, die van den heer Jeronimus: het voorstel om 100 te geven verwerpt zij met 14 tegen 2 stemmen, die der hee ren Bosman en Mes en dat om 50 te geven met 9 tegen 7 sternen. Tegen de heeren M. Laernoes, Jeronimus, Wes- seling, Stofkoper, Anker, de Vos, Mas see, Enzlin en de Voorzitter. Het voorstel van het Bureau werd daarop aangenomen en vereenigde de Kamer er zich ook mede, dat de bijdra ge ook voor 1934 zal gegeven worden. Regeling Jaarwedde. De Kamer vereenigde zich z.h.s. met 't voorstel tot verhooging van de jaar wedde van den ambtenaar van 1800 op 2000. Begrooting 1934. De heer JERONIMUS vroeg hoeveel jaarverslagen er gedrukt worden. De SECRETARIS zeide 200 exempla ren. De heer v. d. BERG zou bij deze be grooting nu eens principieel willen uit maken of men zal voortgaan met het verstrekken van bijdragen voor win kelweken. De VOORZITTER wees er op, dat daarover bij de Kamer steeds verschil van gevoelen heeft bestaan. De heer v. d. BERG meende ook, dat deze kwestie wel grooten omvang heeft aangenomen, en het wel wat te ver gaat. Voor grootere plaatsen kan het nog, en dan af en toe, maar in kleinere is het gewoon een reclamemiddel geworden en dan vindt spr. dat men niet kan blij ven bijdragen. Spr. wil het geven van bijdragen geheel afschaffen, j De heer BOSMAN merkte op, dat 'n verschil maken niet makkelijk is toe te passen, het geld is er toch om steun te verleenen. In groote centra hebben de Kamers allerlei andere dingen te steu nen? Hier zijn winkelweken attracties en middelen om leven in de brouwerij te brengen. De heer STOFKOPER deel 't genoe gen, dat van de zijde van het groot be drijf steun komt. Welk bezwaar is er steun te verleenen. Het is zeker een voordeel voor de neringdoenden en dit ook op kleine plaatsen wellicht het meest. Het is een groot belang voor de gemeenschap. Wat moet de Kamer an ders met het geld doen? De heer WESSELING deed bezwaar hooren tegen het telken jare terugj- keeren der aanvragen, dit zou bijv. om de 5 jaar moeten zijn. j De heer ENZLIN wees er op, dat het meeste geld juist door den middenstand bijeen wordt gebracht en is daarom ook voor steunverleenen. i De winkeliers hebben er zelf ook tijd en geld voor over. Te Zierikzee is de winkelweek steeds een succes, de om-1 zet is groot en voorkomt ten deele het koopen elders, wat anders door Schou- wenaren nog al eens gebeurt. De heer STOFKOPER gaf toe, dat men zeker niet moet steunen als 't geen nut afwerkt, maar de winkeliers zouden geen winkelweek houden als het geen voordeel bracht en dan zou men de zaak ook niet kunstmatig in het leven mogen houden. De heer JERONIMUS kwam er tegen op eerst geld beschikbaar te stellen en dan eerst te zien waaraan het besteed wordt. Ieder jaar komen er één of meer aanvragen. Spr. zou alleen enkele cen tra widen steunen en dan nog met tus- schenpozen van 3 of 5 jaar. De heer v. d. BERG geloofde niet aan succes der winkelweken in kleine plaat sen. De VOORZITTER wees als middel voor een uitspraak aan een voorstel om den post subsidie bijv. met 400 te ver minderen. De heer v. d. BERG: dat kan men doen als de Tweede Kamer 1 vermin dering voorstellen. De VOORZITTER zeide ook, dat het houden van winkelweken wel wat over dreven wordt. Nu komen ze alom ieder jaar voor en moet men met steunen wel wat voorzichtig zijn. Het wordt gevaar lijk als het zooals te 's-Heerenhoek slechts een vervanging van de kermis is. De heer MES zou het een groote onbil lijkheid vinden alleen aan groote plaat sen steun te verleenen, want die heb ben toch reeds veel voor bij de kleine re, en beschikken o.a. over ruimere eta lages. Spr. meende, dat het vreemdelin genverkeer er wel buiten staat, maar 't gaat om de ingezetenen er toe te bren gen ip eigen plaats te -koopen. Spr. noemde als voorbeeld de onlangs te Groede gehouden winkelweek met een omzet van 13000. En al mag men dan met meer met kasbonnen werken, dan zullen de winkeliers wel een andere at tractie bedenken. Het doel is cliënten te winnen, het is een goede reclame. De kleine winkeliersstand, de kleine mid denstand is naast den landbouw een der sterkste steunpilaren der maatschappij De VOORZITTER merkte op, dat als het cijfer van Groede goed is, hij be grijpt waarom de Kamer te Neuzen geen steun aan winkelweken geeft. Da heer MES, achtte dit een zeer on logische gevolgtrekking. De heer STOFKOPER is het volkomen met den heer Mes eens en vroeg of men denkt, dat de winkeliers het alleen voor hun pleizier doen, zij zien er wel dege lijk het nut van in. Spr. ziet geen ver band tusschen het verleenen van steun en den omzet van 13000. Spr. bepleit te de wenschelijkheid om te blijven steunen. De heer WESSELING stelde voor de discussie te sluiten en nader voorstel van het bureau af te wachten. De heer M. LAERNOES zeide, dat het bureau nog niet geslaagd is in het vin den van een systeem voor steunverlee- ning. Men heeft tot nu nog iedere aan vrage op zichzelf willen beschouwen. De VOORZITTER vond het goed de zaak nog eens uit te stellen, al zal het moeilijk zijn een scherpe lijn te trekken. De heer MENHEERE zeide, dat het niet waar is, dat de winkelweek de ker mis te 's Heerenhoek vervangt. Een comité houdt volksfeesten en dan orga- niseeren de winkeliers een reclameweek. Een beslissing nam de Kamer niet en keurde de ontwerp begrooting goed. Credietverleening Middenstand. Het voorstel om de regeering te ver zoeken een credietregeling voor den middenstand in het leven te roepen, gaf den VOORZITTER aanleiding toe te geven, dat het moeilijk is in dezen tijd alles op de been te houden. Het geldt hier echter geen steunverleening, doch het verschaffen van crediet. De heer JERONIMUS merkt op, dat als de regeering crediet wil verleenen, zij zelf toch ook crediet moet hebben; het wordt een vicieuse cirkel. Het kan z.i. niet veel resultaat afwerpen. Het i eerste voorbeeld was het crediet ver leenen aan de Handelskamr, maar nu is het gebrek aan crediet chronisch. De heer STOFKOPER meende, dat het voorstel zoo is gemaakt, dat er niet j veel aan toe te voegen is. Men vraagt node en dan alleen voor de midden standers, die werkelijk crisisslachtoffers zijn. De heer MASSEE achtte het bijna een ontuitvoerbare taak uit te maken wie slachtoffers van de crisis zijn en wie reeds voor den oorlog zwak stonden. De VOORZITTER zeide, dat het toch alleen gaat om de slachtoffers van de crisis en de heer STOFKOPER gaf voor beelden van afwijzen van steun aanvra gen. De Kamer vereenigde zich ten slotte z.h.s. met het voorstel. Winkelweek te Zierikzee. De Kamer verleende zonder discuss'e of hoofdelijke stemming een bijdrage van 80 aan de Zierikzeesche Winkeliers vereniging voor de winkelweek te hou den van 23 November tot 2 December, Het Zuid Bevelandsch Kanaal. Bij het voorstel om adhaesie te ver leenen aan de actie voor verbetering van het Kanaal door Zuid-Beveland, zeide de heer JERONIMUS, dat het hier gaat tusschen twee concurreerende kanaal plannen, een Oostelijk en een Westelijk. Ër zitten verschillende kanten aan dit vraagstuk en daar moet men voor op passen. De internationale kant is ge vaarlijk. De verbetering van het kanaal is z.i, alleen van beteekenis voor Wals oorden en Hansweert en omgeving. De heer V. D, BERG wees op het groote belang voor de scheepvaart bij dit kanaal. Hoe beter dit is, hoe beter het is voor geheel Zeeland. De VOORZITTER meende, dat men niet alleen moet vragen of iets van plaatselijk belang is, maar ook van al gemeen belang. Dit is natuurlijk moei lijk precies te beoordeelen. De Kamer nam ten slotte het voorstel aan z.h.s. Steun in de propaganda. Bij het voorstel om aan het Comité te Hansweert 50 pet. der propaganda kos ten tot een maximum van 1 toe te kennen deed de heer P. G. LAERNOES vragen waarvoor het geld noodig is. De SECRETARIS zeide, dat men pro paganda voor het aannemen van het wetsvoorstel tot onteigening der gron den wil maken, omdat het voorloopig verslag der Tweede Kamer ongunstig er voor is. De heer M. LAERNOES voegde hier aan toe, dat men kosten moet maken voor het bezoek der kamerleden enz. Spr. meende, dat men met het steunen de regeering aangenaam zal zijn. De heer JERONIMUS zette nog eens uiteen, dat er reeds een wetsontwerp is voor het verkrijgen van de benoodigde gronden. Om dit verwezenlijkt te krij gen heeft men propaganda noodig. Dit zal men toch ook gedaan hebben inzake de haven van Vlissingen. De heer P. C. LAERNOES zeide, dat dit een ander geval is, en wilde als Ka mer van Koophandel zich niet gaan ver diepen in zulke moeilijke zaken. De heer STOFKOPER zeide, dat er het alleen om gaan of men voor verbe tering van het kanaal moet werken. De Kamer vereenigde zich ten slotte met het voorstel. Rondvraag. Behalve de Zaterdag reeds vermelde zaken, bracht de heer JERONIMUS nog het telefoontarief ter sprake. Vóór den oorlog kon men alom voor 30 cent in het binnenland heen telefoneeren, nu kost 't nog steeds 50 cent, dit is een drukkende last voor vele zaken. Spr. meent, dat dit onderwerp ook in de Vereeniging van Kamers aan de orde zal komen. Spr. denkt o.a. aan een speciaal avondtarief zooals dit o.a. met België bestaat en ook in het binnenland van toepassing zou kunnen worden gebracht. De VOORZITTER zeide toe, dat het bureau hieraan zijn aandacht zal wijden. Betreffende de kwestie van de Haven te Vlissingen, dient het Zaterdag ver melde, eenige verbetering. De heer DE VOS vroeg of de haven reeds gereed was. Hierop kon de heer STOFKOPER, commissaris in de op te richten N.V. Ha ven van Vlissingen, mededeelen, dat de verdere outillage verband moet houden met de soort van goederen, die men ter verscheping zal kunnen krijgen en dat Zaterdag 11 November een vergadering zal plaats hebben. wanneer U uit de warme feestzaal in den kouden winternacht komt. Liever voorkomenEen paar Wybert-tabletten in de zaal ais bescherming tegen infectie. Eenige vóór het naar buiten gaan en het gevaar van een langdurige ver- koudheid is be zworen. Verlaagde prijzen Itngez. Med.j VOETBAL. MiddelburgWillem II 45. Aangemoedigd door goed voetbalweer en de overwinning der Zeeuwen van de vorige week Zondag te 's-Bosch, trokken gistermiddag zeer vele voetbalenthusias- ten naar het Gemeentelijk Sportterrein om den wedstrijd MiddelburgWillem II te aanschouwen. Om 2.30 uur stellen beide elftallen zich onder leiding van scheidsrechter v. d. Ende op zooals in ons blad van 1.1. Vrij dag is aangegeven. Willem II dus zonder den middenvoor Van Hoof, waarover thans bij den K.N.V.B. een kwestie loopt als zijnde nog ongerechtigd om voor Wil lem II te spelen. Willem II wint den opgooi. Veel voor deel geeft dit thans niet, aangezien er noch zon noch wind is. Precies 2.31 fluit de scheidsrechter voor beginnen en Vogel brengt den bal aan het rollen. Het zag er in dezen wedstrijd direct naar uit, dat Willem II het niet bemak- kelijk zou krijgen, want de M'burgers liepen direct hard van stapel, doch de aanval ging wegens buitenspel verloren. Middelburg vangt den bal op en onder neemt goeden aanval op 't Willem II- doel, doch op 't laatste moment komt Merk te vallen en weg was de kans. Hierna komt Willem II los en wordt er mooi combineerend een heftige aan val gedaan op het M.-doel, doch ook deze gaat wegens buitenspel van Maas verloren. Van beide zijden wordt er nog zeer zenuwachtig gespeeld, wat in deze pe riode van P. Ploegaert zeer opvalt. Weer is het Willem II, die gevaarlijk komt opzetten, doch de achterhoede van M. brengt opluchting door met verre trappen het veld te zuiveren. Bij een tijdelijk overwicht van M'burg krijgt plotseling Crucq van Willem II, die ver vooruit was opgesteld, geheel alleen den bal die tevens na een mooien ren met een hard schot zijn ren besluit, doch het leer ketst via de bovenlat weer in 't veld terug, de linksbinnen Maas vangt hem op en geeft met een hard schot Wil lem II de leiding. 01. Er zijn thans 6 minuten gespeeld. Na mooi opbrengen krijgt Merk weer het ronde ding te pakken. Daarbij wordt gehaakt. Dezelfde speler zet voor en na eenig heen en weer getrap redt v. d. Aa. Weer komt M'burg onstuimig opzetten, doch de mooi geboden kansen gaan door missen en elkaar niet begrijpen verloren. Thans wordt het gemis van Suikerbuijk heel duidelijk, daar men elkaar in de voorhoede op 't kritieke oogenblik niet begrijpt en men niet „gehand" is op el kaar. Middelburg krijgt thans op 't mid denveld een strafschop toegewezen, wel ke genomen, doch weder overgenomen moet worden wegens niet fluiten van den scheidsrechter. Deze levert echter niets op. Onmiddellijk hierna krijgt de rechtsbuiten weer een mooie kans, doch zijn schot gaat net naast. Aan de andere zijde van 't veld valt het ons op, dat P. Ploegaert rare en gevaarlijke dingen uithaalt en hij krijgt dan ook hiervoor een waarschuwing, 't Moet onmiddellijk gezegd worden, dat juist bij het gevaar lijkste gedeelte van Willem II, den vleu gel Möller-Maas-Hermans tegenover zich had. Weer door missen van P. Ploegaert ontstond er voor het M'burg doel ge vaar. Het leer wordt echter tot corner verwerkt en deze laatste levert niets op. Nu is weer de beurt aan M. We zien nu bij een goed opgebrachten bal op het laatste nippertje P. Dirkse buitenspel staan en weer is de kans verkeken. Wederom kon na een aanval van Wil lem II P. Ploegaert niets anders doen dan corner trappen. Deze wordt slecht genomen en achter geplaatst. In deze periode wordt Willem II steeds gevaar lijker, al is hun spel, evenals dat van Middelburg, zeer kort en te doorzichtig. Bij een mooi ingeschoten bal van Mid delburg loopt Vogel nog op v. d. Aa, deze mist en v. Ierland redt op 't laat ste oogenblik. Geelhoed mist ook nog al eens we gens de gladheid van het veld, doch her stelt zich gaandeweg en wordt steeds beter. Steeds wordt de bal naar de Willem Il-helft gedreven, doch door te kort spel

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 7