DE DOCHTER VAN ALVA. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN MAANDAG 30 OCTOBER 1933. N». 256. ING-BANK BIRHERUND. DRA!3IT1AVAN\ALKEÜBURG'S\ A ••ILEVEKTR T7- Leeuwarden HlDBILaiïüG. GOES. WALCHEREN. SU-" - IOTTERDAM hs -.v DE WERKLOOZENSTEUN 1933. Regeeringsvoorschriften. De Minister van Sociale Zaken, van Binnenlandsche Zaken en van Finan ciën hebben algemeene voorschriften vastgesteld voor de besteding der op de Rijksbegrooting uitgetrokken gelden voor werkloosheidszorg, voorloopig slechts geldend voor 1933. Hieraan wordt ontleend: De rijksbijdrage vormt een percentage van het bedrag der uitgaven. Dit per centage wordt voor elke daarvoor in aanmerking komende gemeente bepaald aan de hand van een schaal, bij welke schaal de uitgaven worden uitgedrukt in procenten van de som van de na te noemen belastingopbrengsten, vermeer derd met de uitkeering uit het Gemeen- teionds over 1931'32 en bovendien vermeerderd met het gemiddelde van de over de dienstjaren 1927 tot en met 1931 ten goede van den gewonen dienst der gemeeente komende winsten, winstver- vangende uitkeeringen en uitkeeringen uit de reserves van electriciteit, gas- en waterleidingsbedrijven, welke in eigen dom en beheer der gemeente zijn, dan wel waarbij de gemeente op een af an dere wijze financieel belang heeft, ter wijl de som wordt verminderd met de verliezen dezer bedrijven. De som der belastingopbrengsten wordt verkregen door samenstelling van de zuivere opbrengst, welke de ge meente Over het boekingstijdvak 1931 1932 verkregen zou hebben door heffing van: a. 100 opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting, bij rangschik king der gemeente in de eerste-klasse; b. 50 opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting; c. 80 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting wegens gebouwde eigen dommen; d. 20 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting wegens ongebouwde eigendommen; e. de hoofdsom der personeele belas ting volgens het tarief der Wet op de personeele belasting 1896, vermeerderd met 150 opcenten in de klassen, waarin de gemeente gerangschikt is; 75 pet. van de hoofdsom der Grond belasting. ©e Ministers behouden zich voor, op jgrond van gebleken bijzondere omstandigheden, in een gemeente het bedrag der bere kende bijdrage voor die gemeente, in bèt geval, dat deze berekend is naar het maximum percentage van de schaal te vermeerderen met ten hoogste 18 of te verminderen met ten hoogste 10 pet.; in alle andere gevallen te vermeerderen of te verminderen met ten hoogste 10 pet. Voor toekenning van de bedrage ko men slechts die gemeenten in aanmer king, welke: a. ten genoegen van de genoemde Mi nisters aantoonen, dat de uitkeeringen aan behoeftigen in den zin der Armen wet, voor zoover deze geschieden met gelden uit de gemeentekas, niet in on juiste verhouding staan tot de uitkee ringen welke door die Ministers voor werkloozen zijn vastgesteld; b. zich geheel gedragen naar de voor door ARCHIBALD CLAVERING GUNTER. 27). De menigte wijdt bij het weggaan slechts bitter weinig aandacht aan dë Drinkebroers van Brussel, uitgezonderd een enkele die een paar trappen geeft aan de roerloos bijeenliggende wezens, die hem zijn geld hebben doen verliezen. Doch haast onmiddellijk na zijn val heb ben Guy en Oliver De Guerra opgeno men, die zwaar ademhaalt, en in een aangrenzend vertrek gebracht. Ijlings zijn wambuis openend steekt de schilder zijn hand er in en voelt, verborgen in de voering van het buis, een pakje. Hij scheurt het er haastig uit en fluistert, na er een blik op geworpen te heb ben: „Goddank! De zes brieven van Lo- cfe wijk van Nassau." Een oogenblik later legt Guy zijn hand op de borst van den Spanjaard en bromt: „De spion is dood." En een diepe zucht van verlichting welt op uit de borst van den Vlaming: een der vele gevaren die hem bedreigen is verdwenen door den dood van Vasco de Guerra. De kleur komt weer op zijn "wangen en hij lacht: „Jouw komst en de duivenpastei hebben mij, ten minste voor het oogenblik, gered!" Het tweetal verlaat nu ook de her berg, maar op straat kijkt Oliver weer somber en prevelt: „Alva! Vroeger hier dan hij verwacht werd. Hij zou eerst van avond uit Brussel terugkeeren. Wat mag de reden zijn dat hij zijn vertrek ver vroegd heeft?" Want een ruiterstoet trekt door de schriften, door den Minister van So ciale Zaken gesteld of alsnog te stellen ten aanzien van steunverleening en werk versch af f ing. Bij de berekening van het bedrag der bijdrage worden slechts: In aanmerking genomen: a. steunuitkeeringen, voor zoover die zijn verstrekt aan werkloozen, voor wie de destijds betreffende regeling door de Ministers van kracht is verklaard en welke steunuitkeeringen zijn vastgesteld overeenkomstig de bepalingen van die regeling; b. arbeidsloonen, betaald bij werkver schaffing aan werkloozen, voor zoover deze. betrekking hebben op door de Mi nisters goedgekeurde objecten. Met afwijking van het bovenbepaalde wordt het genoemde percentage voor de gemeenten, die in 1932 een Rijksbijdrage in de uitgaven hebben genoten, gesteld op ten minste het getal, waarnaar de rijksbijdrage laatstelijk in 1932 werd be rekend; voor de overige gemeenten op ten minste 25 pet. HET CADEAUSTELSEL. Kans op wettelijke regeling. Het Nat. Comité tot beteugeling van het cadeaustelsel schrijft ons o.a: Dezer dagen vond te Utrecht de jaar vergadering van het „Nationaal Comité lot beteugeling vari' het Cadeaustelsel" plaats. Uit het jaarvérslag blijkt, dat de actie steeds krachtiger van alle kanten wordt gesteund. Ruim 130 instellingen en orga nisaties op handels- en nijverheidsgebied, waaronder 26 Kamers van Koophandel zijn thans o.a. tot het Comité toege treden. Allerwege gaan thans de oogen open ten opzichte van de funeste gevolgen van de uitwassen van het cadeaustelsel, zoodat de bestrijding er van thans vrij wel op ieder middenstandsprogramma voorkomt. Toegelicht wordt, dat de kansen voor een wettelijke regeling van het cadeau stelsel thans gunstig zijn. De Middenstandsraad heeft den Mi nister van Economische Zaken de in voering van een wettelijke regeling van het cadeaustelsel zeer aanbevolen. De minister heeft sympathie voor een wet telijke regeling van dit verkoopsysteem, doch wacht thans nog het advies van den Nijverheidsraad af. VOLKSONDERWIJS. Algemeene vergadering verdaagd. De afdeelingen van de Vereeniging Volksonderwijs hebben bericht ontvan gen, dat de algemeene vergadering, die op 4 en 5 November zou plaats hebben verdaagd is tot 9 en 10 December, om de afdeelingen in de gelegenheid te stel len desgewenscht wijziging te brengen in hare afvaardiging, zulks in verband met de publicatie van den Ministerraad, dat het verboden is aan ambtenaren om te ageeren tegen regeeringsmaatregelen. (Ingez. Med.) straat; dertig ruiters in stalen harnas sen en met lange lansen die met den wimpel van Vargas gesierd zijn, rijden voorbij. Maar voor hen uit, gezeten op een krachtig Andalusisch ros, rijdt een man van schrale, zeer slanke gestalte, in een volledige, glinsterende, met goud beslagen Milaneesche wapenrusting. Over den halsberg hangt het lint van het Gulden Vlies met het ordetekken. Maar het is half verborgen door een lange zilvergrijzen baard, waarvan de punten door een scheiding van elkaar zijn ge splitst. Zijn donker haar, dat ook reeds begint te grijzen, is kort geknipt, even als zijn snor, welke eigenaardige lippen bedekt, de bovenste dun, ferm en be slist, de onderste sensueel maar toch ook vastbesloten. Het voorhoofd is hoog, bleek en blauwdooraderd, maar zleld- zaam verstandelijk als van een tacticus. Zijn arendsneus is van buitengewone schoonheid, scherp van omtrek en flink uit het gelaat naar voren tredend, zijn wangen bleek en gelig. In dat gelaat, dat doen denken aan een doodenmasker, blinken twee schitterende onverschrok ken slangenoogen, en toch herinnert het op sommige punten aan de trekken van de vrouw, waarvoor Guy den vorigen avond in lifde is ontbrand, vóór dat hij wist, dat dit haar vader was, en hij pre velt „Alva!" De hertog onderhoudt zich rustig met Alfonso de Ulloa en Pedro Paciotto, zijn grooten vestingbouwkundige, die on middellijk achter hem rijden. Allen zijn dik met stof bedekt, het bewijs van hun snelle en haastige reis. Als zij de Ge schilderde Herberg voorbij komen, blik ken de doorborende oogen van den on (Ingez. Med.) TENTOONSTELLING VAN SCHCOLTEEKENINGEN. Het bestuur van de Vereeniging het Schoolmuseum te Middelburg zit niet stil en is samenwerking met anderen vormde het een Comité, dat nu van 4 tot 11 November een tentoonstelling van teekenwerk in de zalen der vereeniging aan de Nieuwe Haven organiseert. Deze tentoonstelling zal teekeningen omvatten vanaf de Fröbelschool tot en met de hoogere onderwijsinrichtingen, als h.b.S. Gymnasium en Handelsschool. Uit ver schillende deelen van Zeeland zijn flin ke collecties ingezonden. De tentoonstelling zal alleen op werk dagen en dan van 2 tot 4 en van 7 tot 9 uur geopend zijn. De opening heeft plaats op Zaterdag 4 November te half drie in de bovenzaal van de Sociëteit de Vergenoeging met een lezing over het teekenen van den heer Schipper, vakleeraar in het teeke nen op de lagere scholen te Den Haag, die zijn lezing zal toelichten met een groote collectie teekeningen jvan die scholen. In de eerste plaats is die lezing toegankelijk voor onderwijzeressen en onderwijzers, maar voor zoover er plaats is ook voor andere belangstellenden. Prov, Comité van A.R. Kiesvereenigingen in Zeeland. Zaterdagmiddag vergaderde te Goes onder voorzitterschap van den heer mr. P. A. Schwartz, thans burgemeester van Maassluis, het Prov. Comité van A. R. Kiesvereenigingen in Zeeland. In zijn openingswoord besprak de V o o r z. de laatste stembusstrijd en de daarop gevolgde kabinetsvorming. Ook feliciteerde hij de heeren C. v. d. Putte, tweede voorzitter en P. G. Laernoes, secretaris, beiden te Vlissingen met de hun verleende Kon. onderscheidingen. De bespreking van de wijzigingen in het program van beginselen nam veel tijd in beslag. De vergadering kon zich niet vereenigen met de voorgestelde re dactie van art. 4 (conscientie-bezwarert) en nam een voorstel van de Centrale Vlissingen aan om in art, 19 te schrap pen het gedeelte over de practische toe passing van het vrije handelsverkeer. Aan de orde was nu verkiezing van een voorzitter wegens vertrek van mr. Schwartz. Enkele der aanwezigen wil den aanhouding daarvan, om dan intus- schen het reglement te wijzigen in dien zin, dat de voorzitter niet wordt aan gewezen doorgewezen door het breede Prov. Comité, bestaande uit 21 perso der-koning trotsch naar de menigte, ter zijde van den weg geschaard of zich ver dringend voor den ingang van de her berg met de hoofddeksels in de hand om den machtigen man te groeten. Plot seling verheft hij zich in zijn stijgbeu gels en roept: „Oliver! Antonius Oli ver!" en de schilder treedt naar voren en plaatst zich buigend naast zijn paard. „Dat is toch ook een toeval, dat ik u zoo spoedig zie! Zoek dadelijk voor me op den voormaligen kapitein bij de mus ketiers van Ladrono, Vasco de Guerra en zeg hem, dat ik binnen het uur zijn mededeelingen wil aanhooren. Neem hem maar dadelijk met u mede naar de citadel", beveelt de onderkoning en opperbevelhebber. „Met uw verlof, uw.uw hoogheid, de man, die.die u wil spreken. „Ja, vooruit, spreek op, waarom sta je zoo te stotteren?1" vraagt de onder koning, want de plotselinge vraag naar den man, dien hij zoo even heeft van kant gemaakt, heeft den schilder even zijn tegenwoordigheid van geest doen verliezen, hoezeer hij zich ook weet te beheerschen. „Ik wilde u zeggen, hoogheid, dat die Vasco de Guerra, die een der zes Drinkebroers van Brussel is, nu als over wonnene bij den drinkwedstrijd bewuste loos ligt". „Wat? Met dien mallen schilder Flo- ris?" zegt Alva en dan laat hij daarop volgen op een toon, die Oliver een kou de rilling over den rug jaagt: „En die dronkenlap verwachtte, dat ik hem ia zijn rang zou herstellen bij het leger! Hij beweerde, dat hij mij een mededeeling had te doen, iets wat misschien van het nen, maar door de afgevaardigden van alle kiesvereenigingen. Dit werd echter bestreden en vond geen meerderheid. Het breede Comité zal binnenkort een afzonderlijke verga dering houden voor de verkiezing van een voorzitter. Hierna nam de heer Schwartz af scheid van de Zeeuwsche A. R. Kiesver eenigingen. Spr. dankte hartelijk voor al de vriendschap en waardeering, steeds ondervonden. Een belangrijke leerschool op politiek gebied heeft hij doorgemaakt. Steeds zal het voorzitter schap van het Prov. Comité bij hem in dankbare herinnering blijven en zal hij erkentelijk zijn voor wat A. R. Zeeland voor hem geweest is. De vice-voorz. de heer G. v. d. P u t- t e, (lid van Ged. Staten) verklaarde, dat de Anti Revolutionairen in Zeeland den heer Schwartz met weemoed zien ver trekken. Hij zocht niet zichzelf, maar de eere Gods. Spr. wenscht hem toe, dat Gods zegen 'hem mag vergezellen. De gemeente Maassluis is met mr. Schwartz als bur gemeester geluk te wenschen. Op verzoek van den heer v. d. Putte zong de vergadering den scheidenden voorzitter Ps. 121 vers 4 staande toe, waarna de heer v. d. Putte met dank gebed eindigde. RAAD VAN DOMBURG. Rioleering op N. Domburg en Schelpweg. De pomp op de Markt verdwijnt! Donderdagavond vergaderde de Raad van Domburg. Voorzitter burgemeester L, J. van Voorthuysen. Afwezig wegens ongesteldheid de heer Westenburger. Eene wijziging van de Verordening re gelende de eischen van benoembaarheid en bezoldiging der Gemeenteveldwach ters, werd vastgesteld. Toestemming werd verleend aan den heer C. Geldof om, voor een cursus in het bouwkundig teekenen gebruik te maken van een lo kaal van de o. I. school. Aangaande een verzoek van Vereenigingen van Koffie huishouders enz. inzake wijziging van de heffing van personeele belasting voor koffiehuizen en restaurant, gaf de v o o r z. verschillende inlichtingen over de bedragen die dan de gemeente min der zou ontvangen. Waar deze bedragen toch weer van anderen meer zouden moeten worden gevorderd zou eene on billijke bevoordeeling van een groep ne ringdoenden ten koste van andere aan- geslagenen plaats hebben. De hr. Gel dof wees er op dat juist koffiehuishou ders door den aard van hun bedrijf reeds zeer zwaar getroffen worden door de personeele belasting. De heer E 1 o u t grootste gewicht zou zijn voor de veiligr. heid van het rijk, iets dat mij vier uur eerder uit Brussel deed vertrekken! Ga namens mij aan den officier van de wacht zeggen, dat hij dien De Guerra onmiddellijk arresteert. Ik zal hem in de gevangenis gaan spreken, zoodra hij weer bij zijn bewustzijn is, die gek, die dronkenlap, die wijnzuiper. Maar toch ben ik benieuwd naar wat hij op het hart heeft. Laten we verder gaan, hee ren!" En de hertog rijdt verder, den schil der achterlatend in een toestand van ontzetting, die niet te beschrijven valt. Wfant hij weet, dat hij nooit nog dichter bij den dood heeft gestaan, en als hij zich weder bij Guy voegt, mompelt hij: „Beste kerel, de muil van den leeuw had zich bijna gesloten!" HOOFDSTUK VII. Liefdebij Verrassing. „Ja, we zijn er maar juist aan ont snapt", fluistert de jonge Engelschman, terwijl ook hij een diepe zucht loost. Dan werpt hij een blik op de Holland- sche staande klok in de gelagkamer. De schilder lacht, als hij dit opmerkt, „Het gezicht van den vader heeft je ver langen naar de dochter doen toenemen, niet waar? Maar je hebt nog een half uurtje geduld te oefenen, ongeduldige minnaar. Bovendien heb ik vandaag nog geen stuk gegeten. De officier van de wacht moet nog maar even wachten tot ik wat binnen heb. Doe met me mede bij het eten". Na de noodige orders aan een handi- meent, dat juist in deze gemeente de café's door het zomerbezoek niet het meeste van de crisis te lijden hebben. De heer De Visser is van dezelfde meening. Met 5 tegen 1 stem, die van den heer Geldof, wordt het verzoek af gewezen. Het adres van de Provinciale Com missie uit het N.V.V. en de S.D.A.P. in zake zorg voor de werkloozen wordt voor kennisgeving aangenomen. De hr G e 1 d o f merkt daarbij op, dat hij zich niet vereenigen kan met de daarbij ge geven toelichting van B. en W. dat al hier goed voor de werkloozen wordt gezorgd. De rekening van het Burgerlijk Arm bestuur in ontvang bedragende 1684 en in uitgaaf 1785, wordt ter onder zoek gesteld in handen van een com missie. De begrooting van dat bestuur voor 1934 in ontvang en uitgaaf bedra gende 1844, wordt goedgekeurd. De begrooting van het waterleidingbedrijf in ontvang en uitgaaf gewone dienst bedra gende 10.596 en kapitaaldienst 966, wordt goedgekeurd. Bij de behandeling der begrooting 1934 zegt de v o o r z. dat er zooveel mogelijk bezuinigd is, sommige tractementen zijn verlaagd, verschillende subsidies ver minderd, enkele geheel geschrapt, toch kon niet worden ontkomen aan belas- tingverhooging. De hr. D e Visser zegt dat er wei is bezuinigd, doch ook nieuwe groote posten komen voor, hij wijst op het ver schil tusschen de uitgaven voor de brandweer, eenige jaren terug en thans, Domburg leeft z.i. te ruim, de voorge stelde heffing van opcenten op de Ver mogensbelasting noemt hij een „reclame- post". Zooals de begrooting is ingediend, zal hij zijn stem er niet aan kunnen ge ven. De v o o r z. merkt op dat, waar thans een goed georganiseerde brand weer bestaat, toch niet kan verlangd worden dat deze zonder eenige kosten behouden kan worden. Overigens houdt hij zich aanbevolen voor voorstellen tot verdere bezuiniging. De G e 1 d o f vraagt o.a. meer banken in de Gemeente aan te brengen, en een vaste lijn te volgen in het aanbrengen van verbeteringen aan de Volkswonin gen, hij deelt niet het bezwaar van den heer De Visser tegen het heffen van op centen op de Vermogensbelasting doch acht dit eene billijke heffing. Hij had het verder beter geacht, wanneer de reddingslijnen vroeger op het strand wa ren aangebracht, waarop de heer E 1 o u t antwoordt, dat de bestelde reddingslij nen niet voldeden en tevergeefs ge tracht was betere te krijgen. Bij de artikelsgewijze behandeling deelt de hr E1 o u t op een vraag van den heer Geldof mede dat het volgen de jaar rioleering zal worden aange- gen bediende gegeven te hebben, zet ten de beide jongelieden zich aan een haastig maar goed verzorgd maal, dat rustig en genoeglijk wordt genoten; want het tweetal is zoo gewend aan ge vaar, dat elke verademing in hun strijd om leven en dood voor hen een strijd is van rust en kalme tevredenheid. Terwijl hij zoo bezig is met den in- wendigen mensch te versterken, kijkt Guy doelloos naar de voorbijgangers. Het is een drukke passage, en vertegen woordigers van allerlei natiën komen voorbij, maar het is wel eigenaardig, dat geen enkele Engelschman zich in Amt- werpens straten laat zien. Sedert Koningin Elizabeth zich van de acht honderdduizend kronen van Alva heeft meester gemaakt, heeft de hertog allen handel met Engeland verboden, alle En- gelsche bezittingen in beslag genomen, en alle Engelschen die te Antwerpen woonden of er zaken deden, uit de stad verbannen. Deze ontstentenis van al wat Engelsch is zou te meer de aan dacht op Guy hebben doen vallen, zoo er niet een aantal Deensche officieren van De Billy in de stad toefden en ve len hunner waren even blond en blauw- oogig als onze held. „Nu wordt het tijd om den order van Alva aan den officier van de wacht over te brengen. Gelukkig is dat niet ver weg. Wacht me hier af, in een kwartiertje ben ik terug. Je behoeft niet zoo onge duldig naar de klok te kijken", voégt Oliver er aan toe. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 5