>er, oei meer en i DE DOCHTER VAN ALVA. KUNST EN WETENSCHAP, Weet U, waarom elke huisvrouw steeds met dank vermeldt )Y Voor iiufiuci geiu ATA schuurt en reinigt alles 'C yiedzc&zndsche Tand{iasta TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.a DE GOESCHE CRT.) VAN ZATERDAG 28 OCTOBER 1933. No. 255. BLINDENONDERWIJS EN -VERZORGING. 1 FINANCIEEL ECONOMISCH WEEKOVERZICHT. y!;i; i OEtaSJCi^. Op het Blindenonderwijs en hun ver zorging wordt nog eens weer de aan dacht gevestigd door een brochure, ge titeld „Voorheen en Thans", samenge steld door den heer J. Niezing te Huis ter Heide (U.) Een interessant boekje, dat goed ver zorgd en voorzien van een 50-tal illus traties, een goed beeld geeft van de vier inrichtingen te Huizen (N.U.) en Huis ter Heide (U.). Alle worden door een zelfde bestuur beheerd en staan onder de dagelijksche leiding van dr. A. H. J, Belzer te Bussum. Het geheel is een model inrichting. Een fröbelklas (de leerlingen worden al op 3 a 4-jarigen leeftijd opgenomen), la ger- en uitgebreid lager onderwijs, her halingsschool tot 18 jaar voor allen; voor de meisjes bovendien nog breien, haken, naaien, weven (ook op brei- en naaima chine en weeftoestel). Bovendien voor oudere, vaak alleenstaande blinden ge legenheid tot opname in „Het Gesticht voor volwassen Blinden". Vakopleiding bestaat er voor organist, radio-telefonie, steno-typist, masseur, rijwielmontage, marconist, matten-, bor stel- en mandenmaker. Muziek, zeer gespecialiseerd, wordt gegeven door een viertal leerkrachten in het groote muziekgebouw (met con certzaal met kerkorgel, een 20-tal cel len voor piano en een leszaaltje). Te Huis ter Heide bevindt zich de Prins Alexander Stichting (voor leerlin gen tot 13 a 14 jaar) en het Prinses Ju liana Paviljoen (voor achterlijke blin den); te Huizen „het Instituut tot On derwijs aan Blinden (voor vakonderwijs en voor onderwijs na hun 14e jaar) en het Gesticht voor volwassen Blinden. Deze twee laatste zijn in 1932 geopend en van Amsterdam naar hier overge bracht. Hierdoor hebben ze een belang rijke verbetering ondergaan. Het geheel maakt een grootschen in druk. Prachtige gebouwen met centrale verwarming, aparte tehuizen voor jon gens en meisjes met ruime, frissche slaapzalen, moderne schoollokalen met openluchtschool, koud- en warmwater voorziening, uitstekend medisch toezicht (school-, oog- en tandarts) en dit alles aan een hoofdverkeersweg in het Gooi midden in de bosschen. Het blindenonderwijs in Nederland heeft zich hiermede aan de spits gesteld niet alleen van. geheel Nederland, maar zelfs van geheel Europa. Dit laatste wordt door de buitenlandsche autoritei ten op blindengebied zelf erkend. De di recteur nam dan ook eerst kennis van alles, wat goed, nieuw en modern was m het buitenland en aangevuld met wzt eigen ondervinding leerde, kreeg men dit schoone geheel. Alles gaat hier de laatste 10 jaren crescendo. Verbeterd lager onderwijs (het aantal leerkrachten steeg van 5 op 12) nieuwe leervakken (stenografie, ty pen, slöjd, esperanto), nu ook herha- lingsonderwijs en verbeterde vakoplei ding, aparte school voor achterlijke leer lingen in twee groepen van 314 jaar en 1420 jaar en nu bovendien deze ideale huisvesting. Of de blindenwereld het waardeert? Zeer zeker. Het leerlingenaantal steeg in dien tijd met 200 pet. en is dus verdrie voudigd. In Huis ter Heide moest drie maal worden bijgebouwd en het nieuwe complex te Huizen zorgde voor de rest, om alles te kunnen opnemen. En dit al les kwam tot stand (kosten plus minus 1.100,000) zonder één cent subsidie van staat, provincie of gemeente. Lief- door ARCHIBALD CLAVERING GUNTER. 26). „We kunnen in ieder geval de stuk ken weghalen van zijn bewusteloos li chaam, als de strijd ten einde is", fluis tert de Engelschman, die het eerst zijn tegenwoordigheid van geest herneemt. „Ja, maar dat is slechts uitstel van mijn ondergang. Vasco's argwaan is ge wekt, de pijnbank zal ik niet ontloopen, als ik niet tijdig vlucht. Het zal me on mogelijk zijn de taak voort te zetten, die ik mezelven had opgelegd. Met lippen waaruit alle bloed is verdwenen, prevelt hij dit. Maar opnieuw gaan kreten op uit de schare der toekijkers: bij de veertiende ronde hebben nog twee van de Brus- selsche drinkebroers het afgelegd. Nog slechts twee tegenstanders heeft de schilder te overwinnen, maar dat zijn een paar taaien. De Vriendt glimlacht en zijn thans roodgekleurde Vlaamsche kop kijkt spottend de menschen aan; alleen zijn beenen waggelen een beetje. Aldus worden nog vier ronden gedronken en nog een der Brusselsche drinkebroers is de makkers die reeds onder de tafel liggen, gezelschap gaan houden. Slechts een, de kleine Tomasito, volhardt nog in den strijd voor de ducaten, die zijn vrienden op hem gewed hebben en voor de eer van de hoofdstad. Plotseling wordt Guy echter, die 't hoofd heeft af gewend, wachtend op 't oogenblik, dat hij den Spanjaard de gevaarlijke papie ren kan afnemen, daar de uitslag van dadig Nederland kan met groote vol doening prat gaan op wat het hier tot stand bracht. En is er nu ruimte genoeg? Alle plaat sen zijn zoo goed als bezet, sommige zelfs overvol. En toch,... doet men in de brochure een beroep op ouders, pre dikanten, artsen, onderwijzers, verpleeg sters enz. om.de adressen en namen van blinde of halfblinde kinderen, die nog niet naar deze inrichting gingen, op te geven. Want men is niet eerder te vreden, of alle blinde kinderen moeten onderwijs, dat voor hen geschikt is, ont vangen en een vak leeren. En zoo is de toestand nog lang niet. De verpleegkosten zijn laag. Een kind weigeren om financieele redenen doet men daar niet gauw. Ook is ieder er welkom, alle gezindten, Protestant, Ka tholiek en Israëliet, hebben hier hun plaatsje gevonden. De inrichtingen zijn neutraal, dus ieder krijgt, zoo gewenscht, godsdienstonderwijs naar zijn eigen le vensbeschouwing. Als ieder er zich dus voorspant, deze namen en adressen te geven, dan zorgt het Instituut voor de rest. En wie er meer van wil weten, verzoeke een open bare les bij te wonen, hij (zij) zal een ge willig oor vinden bij de directie. In ieder geval vrage ieder belangstellende een gratis exemplaar van het zoo nuttige boekje aan, het wordt dan franco toe gezonden. VROUWEN IN POSITIE moeten trach ten indien zij last hebben van moeilijken stoelgang, daaraan een eind te maken, door het gebruik van het natuurlijk „Franz-Josef'-bitterwater. (Ingez. Med 1 De „Festspiele" van Bayreuth, In 1934 zullen de Festspiele te Bay reuth eveneens worden gehouden in Juli en Augustus. Het staat reeds vast dat Parsifal, de Meistersinger en de Ring des Nibelungen zullen worden ver toond. Nieuwe Operette. De nieuwe operette van Robert Stolz „Zwei Herzen im Dreiviertel Takt" is te Zurich met matig succes gegeven. De geroutineerde Stolz heeft vaak aardige muziekstukken gevonden, zegt een der beoordeelaars, maar, vervolgt hij, de tekstschrijvers het waren er niet min der dan vijf! zijn minder gelukkig ge weest. Het is een van die Weensche sentimenteele zoetigheden, waarmee de operetteschrijvers sedert eenige jaren onze magen bedorven hebben. Opgraving te Pompeji, V. D, verneemt uit Rome dat uit Pom peji wordt gemeld, dat aldaar, niet ver van de Poort van Nola, een oud Ro- meinsch graf is gevonden. Het is een graf van vrij groote afmetingen; de bin nenzijde is met kleurige friezen ver sierd, De bovenkant van den grafkelder doet naar den vorm aan een altaar den ken; door een paar kleine openingen, konden zooals dat vrij gebruikelijk was de nabestaanden de overledene nog offers en liefdegaven brengen. De vondst duidt erop, dat men hier te doen heeft met een graf, deel uitmakend v^in een geheele doodenstad. Dergelijke graf kelders komen namelijk nooit alleen voor. De opgraving wordt dan ook voort gezet. Onze financieele deskundige schrijft ons uit Amsterdam: Het resultaat van de nieuwe Ned. Staatsleening is niet bepaald ongunstig geweest, maar toch heeft het niet ge heel aan de verwachtingen beantwoord. Er is n.l, voor ca. 99 a 100 millioen inge schreven, zoodat op slechts enkele mil- lioenen na ten volle van de garantie ge bruik moest worden gemaakt, volgens welke 73 millioen boven de reeds ge plaatste 30 millioen door de Rijksfond sen moesten worden genomen, indien het resultaat van de inschrijvingen hier toe aanleiding gaf. Na de emissie is de koers van de nieu we leening de eerste dagen goed ge handhaafd op inschrijvingsprijs. Later is de stemming echter ongeanimeerd ge worden en de koers is tot ca. 9934 inge zakt, ook voor de le leening '32. De ge heele kooplust voor beleggingswaarden is trouwens verminderd. Het schijnt wel, dat er een zekere terughouding is inge treden, nu de prima beleggingen op een 4 pet. rendementsbasis zijn aangeland. De terughouding komt ook tot uitdruk king in de afdeeling voor gemeentelee- ningen, waarbij wellicht de overweging van invloed is, dat de toestand der ge meentelijke financiën, na de beoogde kor ting op de uitkeeringen uit het gemeen tefonds, er niet beter op zal worden. Voor verschillende gemeenten zijn tegen deze verminderde uitkeeringen dan ook reeds ernstige bezwaren naar voren gebracht. Intusschen is den laatsten tijd het ge voel versterkt, dat het gemeentelijk cre- diet meer en meer afhankelijk is gewor den van den staat. Zonder den steun van den staa.t op den achtergrond, zou den de koersen van gemeenteleeningen ongetwijfeld op een heel ander niveau staan. Hetzelfde is trouwens het geval met de Indische financiën. Vooral sedert het Moederland de vlottende schuld van Indië geheel financiert en ook ten be hoeve van Indië op langen termijn lee ningen sluit, kunnen Indische leeningen vrijwel op één lijn worden gesteld met staatsleeningen. Niettemin zijn Indische obligaties de laatste dagen flauw ge stemd geweest. Wellicht geschiedde dit onder den invloed van de flauwe stem ming voor dollars, waardoor Indische dollarleeningen voortdurend gedrukt zijn, ondanks het feit, dat de dollarkoers voor deze goudobligaties na de tot stand gekomen regeling, van geenerlei beteekenis is. Van de buitenlandsche obligaties ble ven Duitsche fondsen vast gestemd. De reden daarvan moet ten deele worden gezocht in de koersstijging, die Duitsche obligaties den laatsten tijd op de Duit sche beurzen hebben te zien gegeven, ten deele in het voorloopig resultaat, dat door de Nederlandsche delegatie te Berlijn werd bereikt, waarbij de Duit sche scrips, zooals wij de vorige week konden berichten, voor de volle 100 pet. zullen worden gehonoreerd. Ge heel definitief schijnt de zaak echter nog niet te zijn geregeld. Het contract is, hoewel men principieel tot overeen stemming is gekomen, nog niet getee- kend en de onderhandelaars zijn weer in den Haag teruggekomen, waarna bin nenkort aldaar de besprekingen zullen worden voortgezet. Vermoedelijk gaat de zaak hierom, voor welke Duitsche --V - ,:rV' - r -C- E.Ostermann Co's Handel Mïj.M.V.A'dam. Fabrieken Ie Jütphaas bij Utrecht (Ingez. Med.j Men zie echter het Eerste blad on der Binnenland. Redactie. den wedstrijd hem niet in het minst in teresseert, aan zijn mouw getrokken. Hij keert zich om en ziet hoe Oliver hem met blijde oogen aanziet. „Hij komt weer bij!" fluistert de schil der. „Wie?" „Vasco! Kijk eens! Hij krabbelt weer op de been. Hij wil den wedstrijd win nen. Het is een streek van hem, een streek, die hem een winst van eenige kannen op De Vriendt bezorgt.'" Zoo denken ook de vrienden van De Vriendt er over, en als De Guerra, weer op de been gekomen, roept: „Een nieu we kan wijn voor de Drinkebroers van Brussel!" komen zij er tegen op en een heftige woordenwisseling ontspint zich. Maar De Vriendt zegt gemoedelijk: „Ik wil hem een voorsprong van vijf kannen wijn geven. Ik maak hem toch wel af." Opnieuw wordt een ronde verzwolgen. Nog voor het zoover is zakt de kleine Tomasito in elkaar als door een kogel getroffen. Nu staan alleen De Guerra en Floris tegenover elkaar, elkander aan starend, de een met het glundere lachje van den Vlaming, de ander met die uit drukking van heftigheid op zijn gelaat welke zich bij den Spanjaard vertoont bij elke sterke gemoedsbeweging, in den oorlog, bij het spel of in de liefde. Ieder hunner slaat nog een beker naar bin nen, doch Floris begint te waggelen. „Nu is het je laatste kans," fluistert Guy. Oliver roept een bediende tot zich, zeggend: „een kan van je zwaarsten wijn maar dadelijk!" Terwijl De Vriendt en de Spanjaard zich voorbereiden op een nieuwen ron de, de een door een hoeveelheid kavi aar naar binnen te slokken, de ander door zich te goed te doen aan een por tie kabeljauwlever in het zuur om den dorst te prikkelen, is de gelegenheid voor Oliver gunstig. Na den wijn uit de flesch in de kan gegoten te hebben, gaat de bediende weer weg, en een oogenblik later maak te de schilder met vaardige hand het fleschje met vergif open en giet onge merkt een deel van de gevaarlijke vloeistof in de kan. „Doe er vooral niet te weinig in," fluistert Guy, die voor hem staat om hem te maskeeren, ofschoon de opge wondenheid zoo groot is, daar twee te gen een op den Spanjaard wordt ge houden, dat niemand op het tweetal let. Die opmerking is voor Oliver aanleiding om nog een dosis in de kan te gieten. Daarop reikt hij haar aan Achilles, die zich onledig heeft gehouden met het op peuzelen van de sinaasappelen, welke de op de beenen waggelende drinkers van de tafel hebben doen enrollen, en zegt: „Breng die kan naar den Spanjaard Vasco de Guerra." „Dadelijk!" „Maar pas op! die met den zwarten snorbaard, waarin een witte lok is te zien." „Jawel! Ik ben toch niet blind!" „Nu, breng hem de kan met de groe ten van juffer Wilhelmina Bodé Vol- cker. Gauw! Maak voort!" Op het oogenblik, dat de beide strij ders weer opstaan en elkaar uitdagen tot nog een ronde, waarbij de Spanjaard vaster op zijn beenen staat, tengevolge van zijn krijgslist, glipt Achilles naast De goederen door Nederland, in verband met de verkregen toezegging invoerfa- ciliteiten zal moeten worden verleend. Het is niet onmogelijk, dat de uitvoering van de overeenkomst door deze nieuwe besprekingen, weer zal worden verscho ven. Zoo langzamerhand nadert het ein de van het jaar, wanneer wellicht het heele Duitsche moratorium opnieuw zal moeten worden bezien. In zijn jongste radiorede spreekt Roo sevelt het eene oogenblik over een „gezonde dollar", terwijl hij het andere oogenblik met de mogelijkheid van in flatie schermt. De „gezonde dollar" is intusschen in de afgeloopen week aardig gekelderd en in aansluiting hiermede is de New Yorksche beurs na een aan vankelijke flauwe stemming willig ge worden. Ook de goederenmarkten heb ben den invloed ondervonden van de valutadepreciatie. Deze beweging heeft hier echter geen weerklank gevonden. De koersen van Amerikaansche fondsen bleven ten achter bij die, welke in New York werden bereikt. Op de aandeelenmarkt was de stem ming meerendeels ongeanimeerd. Den eersten dag na de Fransche Kabinets crisis viel er een zweem van inflatie stemming waar te nemen, die niet zoo zeer uit ging van het publiek dan wel van de dag-speculatie. Dit heeft ech ter niet lang geduurd en den volgenden dag was de markt weer flauwer. Het reeds eenigen tijd loopende gerucht om trent de uitkeering van een interimdivi dend van 2 pCt. op aand. Unilever is tot nu toe niet bevestigd geworden en de kooplust voor dit fonds is ook vermin derd. Als een witte raaf kwam het ver slag van de Ver. Ned. Kleermakerijen te 's-Gravenhage, waarvan de preferen te aandeelen op onze beurs zijn geno teerd. Deze Mij. had n.l. een stijging van het netto winstcijfer aan te wijzen en wel van 49.671 in 1932 tot 66.939 in 1933 (het boekjaar eindigt 30 Juni). Op de ge wone aandeelen wordt 7 pCt. dividend uitgekeerd en op de cum. pref. winstd. aand, 6.2 pCt. tegen 6 pCt. vorig jaar. In den oliehoek waren aand. Konin klijke tijdelijk vast gestemd, later trad echter een reactie in. Het geding tegen de Bataafsche en Koninklijke i.z. het niet nakomen van de goudclausule in de obligatieleeningen, is thans wederom voor 4 weken verschoven, doordat de advocaat van de gedaagden niet gereed was met zijn pleidooi. Men wacht met Guerra, geeft hem de kan, welke zijn vijand voor hem heeft bestemd en fluis tert hem iets in het oor, dat een uit drukking van blijdschap op zijn dronken gelaat te voorschijn roept. Den beker die voor hem was klaar gezet, terzijde schuivend, roept Vasco de Guerra: „Dit is van denbesten, ou den rooden Rijnwijn en ik ledig de kan, o waggelende Floris, op de gezondheid van het schoonste meisjje van Antwer pen!" En de kan aan zijn lippen brengend, drinkt hij den inhoud er van in een teug ledig. Daarop zijn oogen vestigend op zijn tegenstander, kan hij een kreet van blijdschap over zijn aanstaande over winning haast niet terughouden, want de schilder kan, na zijn kan geledigd te hebben, haast niet meer op zijn beenen staan. „Wel vervloekt!" fluistert Oliver, „het vergif werkt niet." „Wacht even," antwoordt Guy. In te groote spanning verkeerend om te spreken, terwijl bange verwachting op hun gelaat is te lezen, kijkt het tweetal toe, onderwijl de kampioenen in hun stoelen terugzinken en zich weder gaan voorbereiden op de volgende ronde. On der het eten kijkt de Spanjaard met 'n glimlach naar den schilder, wiens han den hem haast den dienst weigeren. Doch de bekers worden opnieuw gevuld, en ze staan beiden weer op, waarbij Floris op zijn handen steunt, daar de beenen niet krachtig genoeg meer zijn om hem te dragen. „Drink!" roept De Guerra, en de schil der slurpt met moeite zijn portie naar binnen, terwijl zijn tegenstander recht spanning de uitslag van deze kwestie af. De vraag doet zich voor of de debitrice bij een voor haar ongunstige uitslag van het geding, in hooger beroep zal gaan. Men neigt over tot de verwachting, dat het den Directeur-Generaal er om te doen is, aan den Raad van Commissaris sen een gerechtelijke beslissing voor te leggen. Aan den anderen kant is het bekend, dat de leiding der Koninklijke heftig tegenstander is van den gouden standaard en de goudclausule als een lastige hinderpaal beschouwt. Wat culturen betreft bleven suiker- aandeelen zich ongeveer op hetzelfde niveau bewegen. Veel verandering is er in de situatie ook niet gekomen. Tabak ken ondervonden den ongunstigen in vloed van den uitslag der Sumatra in schrijving, die teleurstellend was. Het verlies dat de Deli cultuur met dezen oogst heeft geleden, kan men vei lig op ca. 5 millioen stellen, d.i. onge veer hetzelfde verlies als verleden jaar. In vier jaar tijds heeft men met een to taal verlies van ca. 30 millioen gewerkt. En nog altijd is er geen loonende basis voor deze eens zoo' winstgevende cultuur bereikt. Rubberaandeelen hebben zich tame lijk goed in koers kunnen handhaven, hoewel er over de kwestie der restrictie tot nu toe niets naders is bekend ge worden. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: 4 pCt. Nederlafl4 99349999%. Oost Indië 6 pCt. 2e en 3e Emissie B. en C. 1922 doll. 1000, 90% —8834—8934. Ned. Ind. Handelsbank 49344834 —5134—5*1%. Ned. Ford 12934—128%—133%—133. Philips Gem. Bez. afgest. aand. 204 213. Koninklijke 169172%171, Amsterdam Rubber 9395%9234. Deli Mij. 108%—102. Senembah 12511734, r DOOS 20 CT.-TUBE 35 EN 60 CT. (Ingez. Med.) op staand, hem spottend aankijkt. „Zie nu, hoe ik het doe!" en Vasco heft zijn kan vlug en zegepralend in de hoogte, terwijl zij die het op hem heb ben gehouden, een kreet van vreugde aanheffen. Maar op hetzelfde oogenblik, dat hij de kan aan de lippen brengt, komt er een trek van verbijstering op zijn gelaat, krachteloos zinkt zijn hand naar beneden, en de kan valt rinkelend ter aarde. Met beide handen grijpt hij naar zijn keel, alsof hij op het punt stond te stikken en dan valt hij op den grond, roerloos en bewusteloos, op de lichamen van zijn makkers, die als lij ken onder de tafel liggen, terwijl kreten van zegepraal door de vrienden van schilder Floris worden aangeheven. Een oogenblik later zoekt De Vriendt, waggelend en strompelend, maar door zijn vrienden ondersteund, de frissche lucht weer op, om weer op zijn verhaal te komen. Onder steund door zijn zes leerlingen, die hem naar huis trachten te troonen om hem in zijn bed te leggen, roept hij: „Hola! nog een kan Rijnwijn, zwaren Rijnwijn, waard van de Geschil derde Herberg!" en met één voet in den stijgbeugel, zwelgt hij nog een laatsten beker als afscheid aan zijn tegenstanders naar binnen. Dan rijdt hij langzaam weg, omringd door zijn gelukkige schuldei- schers, die hopen, dat, nu Floris er het leven heeft afgebracht, hij wel weer aan het schilderen zal gaan en wat van zijn schulden zal afbetalen. (Wordt vervolgd)

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 5