DE DOCHTER VAN ALVA. ZEELAND. BINNENLAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN VRIJDAG 27 OCTOBER 1933. No. 254. GEEN N.S.B.-OEFENINGEN TE VELSEN, MIDDELBURG. DE SLECHTHOORENDEN, Zij timmeren. CtöES. RECHT OVEREIND IN BED. Nachtenlang niet anders dan hoesten. $£L8KEREN. ZUiD-BEVELARB, De Kring IJmuiden van de N.S.B. had den burgemeester van Velsen vergun ning gevraagd om eiken Zaterdagmiddag na half drie op den openbaren weg (in hoofdzaak langs het strand) te mogen marcheeren met het weerbaarheidscorps van ongeveer 50 man met voorop een of meer tamboers. De burgemeester heeft deze vergun ning geweigerd, op dezen grond dat een van de N.S.B. uitgaande oefening on tegenzeggelijk een propagandistisch en demonstratief karakter draagt. Aange zien de burgemeester het standpunt in neemt, dat de openbare weg en de stra ten in het algemeen niet de plaats zijn om te getuigen van staatkundige over tuigingen welke ook, zijn z.i. verzoeken als hier bedoeld niet voor inwilliging vatbaar. Slechts bij hooge uitzondering en bij, voor bepaalde staatkundige par tijen of richtingen zeer belangrijke ge beurtenissen of z.g. hoogtijdagen, zal de burgemeester overwegen van dezen al- gemeenen regel af te wijken. Bij beschikking van den minister van financiën is de inspecteur der re gistratie en domeinen N. F. Viets, vroe ger te Middelburg, verplaatst van Bergen op Zoom naar Roosendaal. De nieuwe Gouverneur van Suri name, prof. dr. J. C. Kielstra, heeft het bestuur over dat gewest j.l. Woensdag aanvaard. Naar het Nederlandsch weekblad voor kruidenierswaren verneemt wordt in vakkringen ernstig rekening gehouden met de mogelijkheid van nieuwe crisis heffingen, onder andere op rijst, blanke stroop, sago, bakmeel en alle andere zetmeelproducten. Overplaatsingen bij de directe belastingen. In Stct. no, 209 is opgenomen een be schikking van den Minister van Finan ciën, houdende indeeling van het land in inspecties der directe belastingen en der invoerrechten en accijnzen, wijzi gingen ten aanzien van enkele inspec ties der registratie en domeinen en kan toren der directe belastingen, invoer rechten en accijrizën, enzoovoorts. In aansluiting hieraan zijn bij beschik king van den Minister van Financiën de volgende inspecteurs der directe belas tingen, invoerrechten en accijnzen ver plaatst en aangewezen als hoofd van de inspectie op hun nieuwe standplaats: G. B. Balkestein van Hansweert naar Goes dir. belastingen; M. Gonlag van Oostbur g naar Kerkrade dir. belas gen; J. F. Hampe van Hoorn naar M i d- d e 1 b u r g, dir. belastingen; J. J. Rus van Middelburg naar Oostburg, dir. belastingen; A. Mertens van Z i e r i k z e e naar Roermond, dir. belastingen; mr. J. van der Poel van Middelburg naar V 1 i s s i n g e n inv. en accijnzen; H. Schuurman van Amersfoort naar Z i e r i k z e e dir. belastingen. De volgende inspecteurs zijn ver plaatst en toegevoegd aan het hoofd van de inspectie op hun nieuwe standplaats: door ARCHIBALD CLAVERING GUNTER. 25). Als De Guerra s oogen die van Oliver ontmoeten, speelt een zegevierend lachje om zijn lippen, en met een snelle, mis schien instinct matige beweging brengt hij zijn hand naar zijn borst, alsof hij zich wil verzekeren, dat iets wat hem zeer kostbaar is daar nog veilig en wel ver borgen zit. „Zag je dat gebaar?" vraagt Guy fluisterend aan Oliver, ,,dat is wel het bewijs dat hij de brieven nog heeft, die je ten ondergang zullen brengen, als je je er nu niet van meester maakt." ,,En dat zal ik doen," brengt de schil der .njgend uit, hoewel zijn hand even beeft, als hij voor alle zekerheid voelt of hij nog in het bezit is van het vergift der Antillen. Na deze woorden voegt het tweetal zich bij de talrijke schare die zich thans -verdringt in de groote beschilderde zaal aan de achterzijde van de herberg, waar de groote trouwpartijen van Antwerpen worden gehouden. Deze is nu gereser veerd voor het festijn waarop men ge tuige zal zijn van de drinkcapaciteit van den grootsten schilder van Antwerpen en van de zes Brusselaars, die den drank trachten te bestrijden door zelf alles op te drinken. Een minuut later weerklinken er iuide kreten: „Daar is hij!" en de menschen snellen weer naar den ingang om De Vriendt te ontvangen, die op zijn schim mel komt aangereden, gevolgd door zes zijner leerlingen. H. F. van de Velde geb. te V 1 i s s i n- g e n van Vlaardingen naar Rotterdam, dir. belastingen; B. Faberij de Jonge van Meppel naar 's Gravenhage dir. be lastingen; P. C. Labrijn van Leiden, Ie afd. naar id. dir. bel., 1ste afd.; de in specteur J. B. Kloosterman is verplaatst van Eindhoven, 2e afd. en werkzaam ge steld aan de subinspectie op zijn nieuwe standplaats Terneuzen inv. en accijnzen; de ontvanger A. J. W. van Rietschoten is verplaatst van Ter- neuzen, en werkzaam gesteld aan de inspectie op zijn nieuwe standplaats Middelburg. In de gisterenavond gehouden bijeen komst van de Vereeniging tot Bevorde ring der Belangen van Slechthoorenden, deelde mevrouw Unger mede, dat ver schillende bestuursleden verhinderd wa ren. De opkomst was over het algemeen kleiner dan wel eens het geval was, mede zeker tengevolge van het slechte weder. Nog deelde genoemd bestuurslid me de, dat sedert kort verschillende leden des Woensdagsavonds onderling timme ren onder leiding en in de werkplaats van den heer Hollebrandse. Ook andere leden zullen er welkom zijn in het vervolg. De vergadering, die vooraf was gegaan dcor een liplees-oefening, had tot slot een gezellig samenzijn, waarbij de bei de sjoelbakken weer goede diensten be wezen. GEEN BELASTINGVERHOOGING. Naar wij vernemen is het B. en W. gelukt de gemeentebegrooting voor 1934 sluitend te maken, zonder opnieuw tot belastingverhooging over te gaan. FASCISME EN EVANGELIE. In het Schuttershof werd Donderdag avond een lezing gehouden voor „Kerk en Vrede", door dr. J. Riemens te Lei den, over het onderwerp „Fascisme en Evangelie". De voorz., de heer Zwaan te Wilhel- minadorp, heette de aanwezigen welkom en zette uiteen, dat dit voor „Kerk en Vrede" bijzondere onderwerp niet ge kozen was omdat het onderwerp „oor log" niet meer actueel zou zijn, doch „Kerk en Vrede" acht het gekozen on derwerp urgent omdat de wereld, die economisch en geestelijk dreigt ondër te gaan in een chaos, uitziet naar den bood schapper, die zegt redding te brengen en als zoodanig dient thans het fascisme zich aan. Vandaar dat men meent de vraag te moeten stellen: hoe staat het fascisme tegenover het Evangelie? Dr. Riemens schetste hierna in korte trekken de opkomst van het fascisme als reactie op democratie en parlementaris me; het werken van avonturiers op eco nomisch en politiek gebied; de verwilde ring van de zeden, vooral na den oorlog zoo toegenomen; het uiteenvallen van volkeren in partijen en groepjes; het aangroeiende communisme. Voorts ga ven de volkeren ook geen gevolg aan hun belofte tot ontwapening. Dit alles maakte indruk op de velen, die een houvast verlangden. Mussolini, de huidige Italiaansche premier, begon zijn fascistische beweging, zonder een omlijnd plan of beginsel; dit scheen in den strijd op te komen. Mussolini wilde Daardoor is het Guy en Oliver gemak kelijker geworden om de feestzaal bin nen te komen. In het midden van de rijk versierde zaal staat een groote eiken tafel, waaraan zeven zetels zijn aange schoven; de tafel is volop voorzien van al wat de dorst en drinkiust kan ver- grooten: gezouten visch, kaviaar en ge rookte vleeschwaren en wat niet al. Bo vendien prijken er bloemen op de tafel en een krans van rozen bestemd voor den overwinnaar. Het geheel maakt echter den indruk van een verschrikke lijke mengeling van kunst, middeleeuw- sche weelde en barbaarsche ruwheid. Zes zetels zijn ingenomen door de Drinkebroers van Brussel. Vasco de Guerra zit aan het einde der tafel als leider van zijn makkers. Ieder der strij ders heeft een reusachtigen zilveren be ker voor zich staan, welke een hoeveel heid wijn kan bevatten, die den leden van een matigheidsgenootschap de ha ren te berge zou doen rijzen. De zetel aan het hoofd van de tafel is bestemd voor den man die den strijd tegen alle anderen heeft aangedurfd en de tafel is verder omgeven door een aan tal officieren van de bezetting van de stad, van den Spaanschen generaal Var gas af tot den kleinen vaandrig Busaco, en door tal van burgers, niet alleen door den welgestelden koopman maar ook docr den gespierden vertegenwoordiger van 't slagersgilde. Zelfs de kleine Achil les rpuraine is er bij. Hij is tusschen de j beenen van de toeschouwers door gekro- j pen om zijn meester te bereiken, waarbij hij menigen duw en stomp van mooi aan- I gekleede officieren heeft opgeloopen, j omdat hij hun uniform in wanorde dreig- i de te brengen. voor alles een sterke eenheid. Ook Hit- Ier, Duitschlands kanselier, streefde dit voor alles na. Als goeds van het fas cisme noemde spr. een ruwe eerlijkheid; het aan de kaak stellen van personen, die zich ten koste van de gemeenschap trachten te bevoordeelen; de actie tegen misdadige uitwassen van het kapitalis me; het pogen van de massa van het volk weer levensmoed te geven. Maar hiernaast komt een zekere grofheid naar voren; men maakt zich tot spreektrom pet van de massa; geeft weer wat de massa denkt zonder pogen die massa te verheffen; men generaliseert en komt daarbij tot onrechtvaardige behande ling van velen. Spr. herinnert aan de Duitsche con centratiekampen; de jodenvervolging; de kinderachtige ariërvereering; en hij noemt dit alles in strijd met de christe lijke beginselen. Voorts streelt men weer de ijdelheid met het loopen in mooie uniformen, en dit zou niet zoo erg zijn als er niet meer achter stak. Wat het Nederlandsche fascisme be treft, wil spr. zich bij de groep Mussert bepalen. In het programma komt veel voor, dat sympathiek aandoet, maar spr. critiseert vooral het streven om de Vla mingen bij Nederland te voegen tot één groote natie, die weer door een groot leger beschermd moet worden. Spr. ziet als achtergrond, zoowel bij het Italiaan sche,, Duitsche als Nederlandsche fas cisme, een verheerlijking van den oor log. Spr. zet dan in den breede uiteen, dat de Christen volgens 't evangelie, tegen eiken oorlog en alle oorlogstoerusting moet zijn, en om dien achtergrond van het fascisme (de oorlogsverheerlijking- waartoe hij ook uitlatingen van Hitier aan zou kunnen halen), ook tegen het fascisme. Gevraagd werd aan spr.: wat de Christen moet doen in tijd van oorlog en hoe hij moet staan tegenover verde diging der grenzen. Spr. zeide, dat het antwoord van de omstandigheden afhangt. Zou ons land den oorlog verklaren, d&n mag de chris ten niet mede doen; evenmin als ons land, in combinatie met andere landen, tot de aanvallende partij zou behooren. Verdediging der grenzen achtte spr. echter verantwoord, zij het niet op elke wijze, b.v. door gebruik van gasbommen, chemischen middelen, e.d. waardoor ook de burgerlijke bevolking zou worden ge troffen. Wat mag en wat niet mag zal van de omstandigheden afhangen. In het algemeen kan men wel zeggen, dat „Kerk en Vrede" is voor handhaving van gezag en verdediging van aangetaste rechten door een politiemacht. Eén der aanwezigen merkte op, dat de Duitsche concentratie kampen bijna allen opgeheven zijn; dat men zeer voor zichtig moet ziin met het beoordeelen der terreur door de Duitsche fascisten, en de gruwelen der Joden-vervolging, getuige ook het Duitsche Bruinboek, dat gebleken is vol met leugens te staan. Spr. meende, dat de fascistische revo lutie in Duitschland, gezien de gewel dige ommekeer die deze bewerkt heeft, wel zeer „vredelievend" verloopen is. Voorts vestigde spr. er de aandacht op, dat het fascisme van Mussert niet anti- semietisch is; en dat dit fascis me zeker allerminst denkt aan oorlog met België of annexatie van Vlaanderen, doch hoogstens zal wenschen bij refe rendum een aansluiting van het Neder landsch sprekende en voelende deel van België bij Nederland. Spr. vroeg verder, waaruit kan blijken, dat het fascisme den oorlog verheerlijkt. Mus- .Hier ben ik, zooals u bevolen had, heer Oliver", stamelt hij buiten adem, ..maar de officieren hebben me leelijk geschramd met hun sporen. Ik kon niet eerder komen, omdat het zoolang duur de eer Marvedie en ik de duiyenpastei op hadden." De knaap wordt hier overstemd door het rumoer dat zich van alle kanten doet hooren bij de verschijning van den schil der. Bij het binnenkomen heft de Vla ming zijn bleek gelaat op en met een vriendelijk lachje zegt hij, zijn hoed af nemend: „Welkom, broeders in het fui ven uit Brussel!" en hij neemt zijn plaats in aan het hoofd van de tafel. De groet wordt vriendelijk beant woord, waarbij de kleine Tomasito zich de aardigheid veroorlooft te zeggen: „Wees ook gegroet, broeder zwijn uit Antwerpen!" Deze ietwat middel- eeuwsche grap lokt een daverend ge lach uit bij de omstanders, maar Floris gelaat wordt even door een blos gekleurd door het gevoel van vernederende, ka rakter van deze begroeting. Doch het volgende oogenblik heeft hij alles weer vergeten, bij den aanblik van den beker. Een der bedienden heeft een reusachti gen beker met den zwaarsten Marco- brunner voor hem neergezet en zijn lief de voor den drank doet hem de liefde voor zijn goeden naam bij zijn landge- nooten vergeten. Zich van zijn stoel ver heffend, roept hij: „Laten we beginnen, Drinkebroers van Brussel. De wedstrijd- bepalingen zijn vastgesteld. Ik drink ieder uwer onder tafel, en laat daar u allen liggen." j „Ja, aldus luidt de afspraak, senor Floris", antwoordt De Guerra met een onderdrukt lachje, en de zes dronken- „Meer dan 4 jaar lijdende te zijn is iets dat met geen pen te beschrijven is. Geen lucht, kortademigheid en bijna geen nacht slapen, zoo bracht ik mijn leven door. 's Nachts zat ik dikwijls recht overeind in bed van benauwdheid, was rillerig, had last van koude handen en voeten. Door mijn vrienden werd ik op merkzaam gemaakt op Abdijsiroop. Na dat ik een flesch van deze bijzondere siroop had gebruikt, kwam het slijm los en na 4 flesschen gebruikt te hebben, voel ik mij weer beter dan ooit, terwijl ik thans nog steeds Abdijsiroop in huis heb en regelmatig gebruik en mij er best bij vind". Zoo schreef ons de Heer Joh. de L. te Sch., wiens origineele brief voor elk ter inzage ligt. De op bijzondere wijze samengestelde Akker's Abdijsiroop werkt heerlijk slijm- oplossend, verzachtend, hoeststillend; verruimt Uw ademhaling en tast Uw hoest in de grondoorzaak aan, vermijdt etterige slijmvorming en ontsteking. Door Abdijsiroop te nemen hebt Gij iets bij zonders voor borst en keel en op iede- ren leeftijd kunt Ge Abdijsiroop gebrui ken. Thans per flesch 1.1.50 en 2.75. Alom verkrijgbaar. (Ingez. Med.) solini en Hitier hebben nog niet anders gedaan dan strijden voor den vrede. Hitier wil niet anders dan dat de an dere volken even ver ontwapenen als Duitschland gedaan heeft en hij ver klaarde zich zelfs bereid, ook het laat ste geweer te vernietigen als de ande re dat willen doen. Spr. meende dus dat volgens de huidige gegevens „Kerk en Vrede" het naast verwant is aan het fascisme. Dr. Riemens ging het verst op de Jo denvervolging in en meende, dat deze in Duitschland zeer ernstig geweest is. Voorts betoogde hij, dat uit „Mein Kampf" van Hitier duidelijk de door hem aangehaalde oorlogsverheerlij king spreekt. Verder is het streven naar macht, naar het vormen van een krachtigen staat, een feit, dat volgens spr. oorlogsgevaar medebrengt, terwijl hij meende, dat in het algemeen toch wel de oorlogsgezindheid van het fas cisme naar voren komt. Na nog eenige discussie, zegde de voorzitter den spreker dank voor zijn lezing en de beantwoording der gestel de vragen, waarna dr. Riemens de bij eenkomst met gebed sloot.. Vergadering „De Hanze." In de vergadering van „De Hanze" kwamen o.a. de loonuitkeeringen bij de rijkswerken ter sprake. De praktijken toegepast bij de werkzaamheden aan 't viaduct te 's-Heer Arendskerke werden gelaakt. Van andere zijde critiseerde men de lage loonen in den landbouw, ook bij de boeren die flink gesteund worden. De secretaris gaf eenige aanwijzingen het winterprogramma betreffende en noemde als te behandelen punten het middenstands vraagstuk, kennis van boekhouden, inzicht in de belastingwet geving. Bij bespreking van het verzoek van „Handelsbelangen", over een te houden reclame-week veer St. Nico'aas, zeide de voorz., dat van een toegezegde voorbespreking niets is gekomen. Ook van een toegezegde schriftelijke uiteen zetting van „Handelsbelangen" heeft men niets meer vernomen. Officieel weet men dus van niets. De hr N ij s vond de St. Nicolaastijd lappen verheffen zich allen van hun ze tel en ieder heeft een kan in de hand boordevol gevuld rnet denzelfden zwa- ren wijn als De Vriendt voor zich heeft staan. „Los dan! roept Floris en allen laten den inhoud van de kan door hun keel glijden en klapt daarna met de tong ten bewijze hoe lekker men 't vindt, waarop de aanwezigen in luid gejuich uitbar sten. De strijders hebben nauwelijks hun plaatsen weer ingenomen en wat kavi aar, haring of ansjovis naar binnen ge werkt, of de bedienden hebben de kan nen weer gevuld en Floris roept: „Nog eens!" Weder staan ze op en de Rijnwijn glijdt weer naar binnen, waarop ze zich weer aan het eten zetten, want gulzig heid vergezelt altijd drinkiust. Zoo gaat de drinkwedstrijd voort, door de menig te met verschillende gevoelens gevolgd, terwijl de opwinding toeneemt. Maar niemand volgt den strijd met grooter be langstelling dan Guy Chester en Anto- nius Oliver, want voor niemand, zelfs niet voor den grootsten speler van de stad, is de inzet zoo groot als voor dit tweetal. Voortdurend neemt het aantal belang stellenden toe, en honden sluipen naar binnen, daar zij het feest hebben gero ken en op afval en andere versnapering hopen. En op het groote balkon, waarop bij bruiloftsmalen de muzikanten zijn ge zeten, ziet men vrouwen verschijnen, en vrienden beginnen kannen wijn te zen den met hun beste wenschen voor de verschillende strijders. Maar het drinken gaat gelijkmatig voort, de eene kan na de andere, ieder druk genoeg; dan heeft het publiek geen prikkel noodig. De hr Simons was van gelijke mee ning, en zeide, dat de bedoeling is een puzzle-wedstrijd te houden, daar het bonnenstelsel verboden is. Spr. adviseer de, advies te vragen aan den directeur van de economische afdeeling van „De Hanze". Hiertoe werd besloten. De vergadering bleek in het algemeen niet voor een reclame-week tegen St. Nicolaas te zijn. Verder werd besloten tot een plaatselijke actie voor een vent- verbod, met wijziging van de politiever ordening, zoodat alleen gevestigde win keliers vergunning krijgen. Hiermede zal tevens de verkapte bedelarij bestreden worden. De secretaris deelde mede, dat de ko lenhandelaars reeds van den burgemees ter verkregen, dat het geleur met kolen door vreemde scharrelaars verboden zal worden. DOMBURG. Door den besturenbond te Oostkapelle en omstreken zal alhier als onderdeel van de landelijke actie van het Chr. Nat. Vakverbond een pro paganda avond worden gehouden in de Ned. Herv. kerk op Donderdag 9 No vember a.s. 's avonds om 7 uur. De hoofdbestuurders de heeren Wester- veld en Stokman zullen een rede hou den de plaatselijke predikanten ds. H. K. Quére en ds. J. E. Visser zuilen het openings- en het slotwoord spreken. De Chr. Zangvereeniging „Looft den Heere" zal haar medewerking hierbij verleenen. Geen „Gouden haantje". SEROOSKERKE (W.) Gistermorgen omstreeks 11 uur tijdens een fiksche re genbui, onweerde het plotseling gewel dig slechts één maal waarbij bleek, dat de bliksem was ingeslagen op de to renspits. Gelukkig is de toren tot aan het haantje voorzien van een bliksemaf leider, waardoor de bliksem werd afge leid, zoodat geen brand werd veroor zaakt. De goudtint van een deel van den weerhaan heeft echter haar goudkleur in moeten boeten. RAAD VAN KATTENDIJKE. Eigenaardig verzoek inzake een proces. Steunregeling vastgesteld. KATTENDIJKE. De Raad dezer ge meente kwam Donderdagmiddag bijeen. Voorz. burgemeester De Graaff. Afwe zig de heer Molhoek. De voorz. deelt, mede, dat ingeko men is een verzoek van inwoners, om een lantaarn te plaatsen bij de nieuwe woningen aan de put, en van J. Wisse en om de electrische leiding tot hun woningen door te trekken. Een en ander kost de gemeente resp. 30 en 40. De Raad willigt de verzoeken z. h. st. in. De voorz. deelt verder mede, dat de heer J. F. Hundersmarck een schrij ven aan den burgemeester en den Raad gericht heeft. De heer Hundersmarck heeft tegen de gemeente een proces aanhangig gemaakt, omdat z.i. hem aan presentiegeld was tekort gedaan. Hij heeft dat proces verloren, dus de ge meente is in het gelijk gesteld. De heer Hundersmarck wil nu, dat de gemeente tegen dit vonnis in hooger beroep gaat, (Gelach.) Het schrijven wordt voor kennisgeving aangenomen. In de verordening voor de veldwach ters wordt op verzoek van den Commis saris der Koningin 'n wijziging gebracht. der deelnemers zet tegelijk met de an deren den beker aan den mond, en roept dan om een nieuwen. Alleen wordt nu en dan een ander merk geno men ten einde den drinkiust te prikke len. Op den Marcobrunner is de Ro- thenburger gevolgd en deze is weer ver vangen door den Hochheimer. De tien de ronde. Zeven reusachtige zilveren kroesen gevuld met den zwaarsten Rijn wijn, glijden over de lippen de keelga ten in. „Tot de vijftiende ronde," fluistert Oliver. „Waarom nu niet?" vraagt Guy hem aan het oor. „Neen, het zou niet voorzichtig zijn vóór de vijftiende," antwoordt de schil der. Niemand zou het gelooven dat tien kannen hem den dood zouden kunnen aandoen." Na een paar minuten is de twaalfde ronde achter den rug en een der strij ders, de kleine, magere Guiseppa Pisa, waggelt als hij probeert van zijn stoel op te staan en glijdt geruischloos onder de tafel. „Doe het nu," fluistert Guy. „Ik durf niet, ten minste nog niet," antwoordt Oliver. Onder gelach en gejuich is de dertien de ronde verzwolgen, maar als De Gu erra den beker wil nederzetten worden Oliver en Guy beiden doodsbleek, want tot hun ontzetting zien zij den man, dien zij willen vergiftigen bij de vijftiende ronde waggelen, en zonder bewustzijn onder de tafel rollen. „Te laat! Mijn God, hij ontsnapt me," stamelt Oliver. (Wordt vervolgd)

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 5