binnenland. weer ii mm. - lEBJlDc Verlichting NUMMER 254. k3". |van Jit- TWEE BLADEN. VRIJDAG 27 OCTOBER 1933. EERSTE BLAD. 176e JAARGANG. PERMANENT DUPLEX HAARDEN Fa. WOLDERS MIDDELBURG. GOES. VLISSIHGEN. WALCHEBEN. RAAD VAN DOMBURG. ÜOORD-BEVELAHD. RAAD VAN COLIJNSPLAAT. 'ONTVANGEN Modtrtie Firma WOLDERS lange delft 18 middelburg >ld's ag- irin- loor prde J. roirwctaU ELBUDQSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. By contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOESCHE COUBANT^ Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 171 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewysnommer» S ca-rti, OVERTREDING VAN HET UNIFORMVERBOD. Proces verbaal tegen Mr. Westerman. Naar het C.B. verneemt, is Donder dagavond na afloop van een vergade ring in de Stadsgehoorzaal te Leiden, waar hij het woord gevoerd had, tegen het Tweede Kamerlid, mr. dr. Wester man, proces verbaal opgemaakt ter za ke van overtreding van het uniform ver bod. Het betreft hier het dragen van het insigne van het Verbond voor Nationaal Herstel, een klein speldje, 1,2 cm lang en 1 cm breed, dat als een opzichtig on- derscheidingsteeken uiting gevend aan een bepaald staatkundig streven is aan gemerkt. Het insigne is in beslag geno men. Ook tegen den voorzitter der Leid- sche afdeeling mr. de Vries is proces verbaal opgemaakt. TEVEEL BUITENLANDSCHE DIENSTBODEN. Aandrang voor opleiding van Nederlandfech huispersoneel. Onder leiding van den directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsver zekering en Arbeidsbemiddeling is op het departement van Sociale Zaken te 's-Gravenhage een vergadering gehou den van vertegenwoordigers van ver- eenigingcn voor vrouwen en meisjes, die zich met plaatsen van huispersoneel be zig houden, en enkele vakcentralen, al dus lezen wij in het Hbld. Zulks naar aanleiding, dat de Neder landsche Vereeniging van Huisvrouwen eenigen tijd geleden de aandacht van den minister van Sociale Zaken geves tigd had op het groote aantal buiten- landsche dienstboden in ons land. Uit de bespreking bleek, dat nög steeds een belangrijk tekort aan Neder- landsch huispersoneel bestaat. Zeer veel meisjes, die mogelijk wel genegen zou den zijn zich als dienstbode te verhuren, missen een voldoende opleiding. Er werd daarom aangedrongen cursussen in het leven te roepen, en waar deze reeds zijn, de deelneming zooveel mogelijk te bevorderen. Talrijke families, die huispersoneel noodig hebben, zouden gaarne Neder landsche krachten aannemen, doch sla gen daarin niet. Gevreesd werd, dat nog veel vraag en aanbod elkander niet ontmoeten. Daar om zouden werkgeefsters en werk neemsters veel meer gebruik moeten maken van de organen der arbeidsbe middeling, zoowel van de arbeidsbeur zen als van de bureaux voor arbeids bemiddeling van vereenigingen. Aangedrongen werd op voortzetting van de bemoeiing en stimuleering door de regeering. Medewerking van alle or ganisaties van belanghebbenden werd gevraagd en voorzoover mogelijk ook toegezegd. Bij Kon. besluit is benoemd tot of ficier in de Orde van Oranje-Nassau mr. A. C. Sandkuyl, hoofdvertegenwoordi ger van de N.V. „De Bataafsche Petro leum Maatschappij" in Ned.-Indië, lid van den Volksraad. De heer H. Nijgh vierde gisteren zijn zilveren jubileum als directeur der N. Rotterdamsche Courant. De heer Nijgh in den namiddag door zaken- en vriendenrelaties op hartelijke wijze ge huldigd. In een Woensdag gehouden be stuursvergadering heeft dr. F. E. Posthu- ma afscheid genomen als voorzitter van den F. N. Z. Namens het bestuur van den Zuivelbond werd hierbij een af scheidswoord gesproken door den heer U. Kooistra te Leeuwarden. In dezelfde vergadering werd per 1 November a.s. de heer L. F. Britzel te Usauert tot opvolger van den heer Posthuma benoemd. Des avonds werd in hotel du Vieux Doelen aan de familie Posthuma een maaltijd aangeboden. De chef van de afdeeling Brand weer te s Gravenhage de hoofd inspecteur van politie O. D. Th. de Rid der heeft met ingang van 1 Januari a s. ontslag uit den gemeente-dienst ge vraagd. Gezondheidsredenen hebben tot ont slagaanvrage doen besluiten. Hij is 55 jaar oud en was vóór zijn be noeming tot chef van de afdeeling Brandweer Marineofficier. De directie der Geldersche Tram wegmaatschappij heeft besloten met in gang van 1 November a.s. door afschaf fing der eerste klasse tot het één-klasse systeem over te gaan. De billijkste haard in prijs, kwaliteit en kolenverbruik. De Crisis Haard Geplaatst 75. 15 diverse modellen in onze Toonzaal. Vraagt geïllustreerde Prijscourant. LANGE DELFT H 18 - MIDDELBURG (Ingez. Med.) SPLITSING BELASTINGINSPECTIES. In verband met nieuwe belas tingen, hoofdzakelijk de omzet belasting. In verband met de in de Staatscourant opgenomen nieuwe regeling en splitsing der belasting-inspecties, vernemen wij nader, dat de splitsing der thans be staande inspecties der directe belastin gen, invoerrechten en accijnzen in in specties der directe belastingen en apar te inspecties der invoerrechten en ac cijnzen voornamelijk geschiedt in ver band met de invoering van nieuwe be lastingen, hoofdzakelijk de omzetbelas ting, Laatstgenoemde komt te resortee- ren onder invoerrechten en accijnzen. Voor Zeeland heeft dit tot gevolg, dat a. de bestaande inspecties der be lastingen te Middelburg (Walcheren en Nd. Beveland]; Oostburg (West Z. Vlaan deren); Terneuzen (0.Z.V1.); en Zierik- zee (Schouwen en Duiveland, Tholen en St. Philipsland) voortaan alleen zullen zijn inspecties der directe belastingen; b. de inspectie Hansweert wordt op geheven, en daarvoor in de plaats komt een inspectie der directe belastingen te Goes (Zuid-Beveland); c. er één inspectie voor invoerrechten en accijnzen (inclusief de omzetbelasting) voor de geheele provincie Zeeland wordt ingesteld, gevestigd ter standplaats Vlissingen, met een sub-inspectie te Ter- neuzen. Partijgewest Zeeland der S. D, A. P. De jaarvergadering van het Partijge west Zeeland zal, naar het „Volksblad" meldt, plaats hebben op Zondag 19 Nov. te Middelburg in het Volksgebouw „De Gouden Poorte". Behalve de voorstellen der afdeelingen en de verkiezing door het bestuur en leden van den Partijraad, komt aan de orde de benoeming van een secretaris- propagandist in de vacature Overhoff en de vervulling van de vacature Van Gin- kel uit Oostburg, die aftreedt wegens vertrek. In verband met de overplaatsing van den inspecteur der dir. bel. mr. J. van der Poel van Middelburg naar Vlis singen vernemen wij, dat de heer Van der Poel te Middelburg woonachtig blijft. DE FILM „ZEELAND." Zesmaal heeft de documentaire film „Zeeland" in den Schouwburg gedraaid; zesmaal met veel succes. Vier keer voor scholieren; één keer voor werkloozen (Woensdagavond); gisteravond voor ge- noodigden; o.a. den Commissaris der Koningin, den burgemeester, den ge meente-secretaris, het lid van Ged. Sta ten, mr. van Dusseldorp, enkele raads leden, door den inspecteur van het L, O,, den heer C. Wit verwelkomd. En voor entrée-betalenden. Niet velen: de perio diek terugkeerende hagelsteenslag han- dicapte mogelijk een gang naar het Mo lenwater? Over de film schreven we Woensdag al uitvoerig. Men wist dus, dat ze veel bevatte, de moeite van het zien en lee- ren waard. De vervaardiger, de heer van der Wel, expliceerde tevoren en onderwijl uit voerig op causerie-manier. Een dilettan ten strijkje vroolijkte de pauzes op. Er werden woorden van dank gespro ken tot wie zich voor dezen avond ver dienstelijk hadden gemaakt,- inzonderheid Kon ik altijd gevoelen wat ik weet dat daar nooit Heil wordt zonder [smart geboren dat er geen hart zal worden [uitverkoren, dat niet verging in Vlam van eigen [Leed. Van Èeden. tot den secretaris van de vereeniging het Schoolmuseum, den heer C. Roelands. De S. D. A, P. Dinsdagavond hield de afdeeling haar jaarvergadering, die, volgens het „Volks blad", goed bezocht was en getuigde van een opgewekte stemming. Voor de col portage met „Vrijheid, Arbeid, Brood" gaven zich nog acht personen op. Met eenige versterking uit de vakbeweging ligt het in de bedoeling de colportage langs de huizen te organiseeren. Het bestuur werd in zijn geheel her kozen, behalve de heer Le Grande, die bedankte en werd vervangen door den heer Schuit. Als sprekers voor openbare vergaderingen in dit najaar zullen ge vraagd worden de heeren Koos Vorrink en Matthijssen. Niet Breskens doch Breda. De heer Jeronimus vergeleek de ver zekering der brandweerlieden Woens dag niet met die te Breskens, doch te Breda. FASCISME IN GOES Géén afdeeling, géén secreta ris, géén lid. In „De Zeeuw" van Donderdagavond lezen we: „Hier ter plaatse is een afdee ling van de N. S. B. (Mussert-fascis- ten) opgericht. Als voorzitter en secretaris functionneeren resp. de heeren Jn. Dekker en Ir. v. Poel geest. De laatste was tot voor kort nog lid van den Gemeenteraad voor den Vrijh. bond, terwijl de eerste, naar wij meenen, een tijd lang lid der Chr. Hist. Unie was." Wij kunnen dit bericht met beslist heid tegenspreken. Er bestaat hier ter stede nog geen afdeeling van den N. S. B. en de heer Van Poelgeest is in 't ge heel geen lid van deze beweging, laat staan dus secretaris van een (nog niet bestaande) Goessche afdeeling! EEN BRANDJE. Hedennacht heeft de politie een brand gebluscht, die ontstaan was in de voorkamer van een perceel in de Slijk straat. Het perceel ging grootendeels verlo ren. De brandweer rukte ook uit, doch behoefde geen dienst meer te doen. DE BAZAAR IN BRITANNIA. Gisteren heeft de heer J. C. Paap als voorzitter van de vereeniging tot be strijding der t. b. c. den bazaar geopend die voor deze vereeniging en de Vlis- singsche vrouwenvereeniging gehouden wordt tot en met Zaterdag en dank gebracht aan de dames voor hun grooten arbeid. De bazaar mocht zich reeds gisteren avond in een druk bezoek verheugen en de verkoopsters maakten goede za ken. INFLATIE GEVAREN. Krachtige actie er tegen. Het voorloopig comité tegen inflatie, onder voorzitterschap van mr. P. Diele- man uit M'burg hield 'n openbare ver gadering in het Concertgebouw alhier. Mr. Dieleman wees er in zijn openings woord op, dat bovengenoemd comité deze bijeenkomst belegd had om te wij zen op de ernstige gevolgen van inflatie, in het bijzonder voor de burgerij, die kleine kapitalen bezit of lijfrente en pen sioenen geniet, en om de aandacht te vestigen op de gevolgen van het mo ratorium dat Duitschland ingesteld heeft, waardoor de belangen van de obligatie houders van buitenlandsche leeningen ten zeerste geschaad worden. Daar onze regeering pal staat voor de handhaving van den gouden stand aard, moet zij zich gesteund weten door het Nederlandsche volk. Sir Henri Deterding heeft geschreven dat het gewenscht was, dat Nederland het voorbeeld van Engeland en Ameri ka zou volgen. Vooral het concern van de Koninklijke wilde zich gaarne bij De- terdirig aansluiten. Spr. zette uiteen s welke voordeelen het hiervan zou ge- I nieten. Hierna verkreg de heer M. Teerling j gelegenheid voor een nadere uiteenzet ting. Spr wees op de voordeelen vóór het kapitalistisch stelsel bij inflatie, maar de nadeelen voor den spaarder. De ge- pensionneerden varen in 't zelfde schuit- je. De inflationisten zeggen: het geld moet naar beneden, de prijzen moeten naar boven en de loonen lager worden, maar spr. begrijpt niet, hoe men dat kan rij men. De groote schade, die Nederland lijdt door het niet betalen van Duitschland, zal ons ten zeerste drukken. Er zijn ver schillende middelen om dwang tot beta ling uit te oefenen hetgeen reeds is ge daan door de clearingswet. Een ander middel is het boycotten van Duitschland maar hiertegen verzet zich het kapitalis tisch stelsel: de groothandel. Spr. wees op het groote belang en op de vrij groote zekerheid, die de spaar der zou krijgen, wanneer hij zijn geld in een z.g. spaardersbank zou kunnen be leggen, waarin verschillende punten in de statuten zouden kunnen worden vastgelegd, b.v. de verplichte dekking. Vooral een steeds terugkeerende con trole over het geld geeft een veilige ze kerheid omtrent de spaargelden, Mr. Dieleman deelde tenslotte mede, dat een breedvoerig request aan den ministerraad gericht zal worden, in het slot waarvan ondergeteekenden den mi nisterraad in groote bezorgdheid, maar met vertrouwen, ernstig verzoeken al datgene te doen, wat mogelijk is, om inflatie tegen te houden en onze belan gen tegen Duitschland te beschermen, zoo dat de coupons van obligatielenin gen en renten of dividenden van vorde ringen of aandeelen aan Nederlandsche rcehthebbenden volledig worden be taald. Belasting verhooging. DOM1BURG, In de gisteravond gehou den vergadering van den raad alhier, waarin de gemeentebegrooting werd behandeld, werd op voorstel van B. en W. verschillende posten verlaagd. De personeele belasting voor café- en re staurants werd niet verlaagd. Besloten werd tot het heffen van 50 opcenten op de hoofdsom van de ver mogensbelasting. ,De opcenten op de hoofdsom Grondbelasting gebouwde eigendommen werden gebracht van 60 op 80. De opcenten op de hoofdsom van de gemeentefonds belasting van 50 op 80. Oplichting. WESTKAPELLE. Gisteren heeft de marechaussee alhier aangehouden een zekeren O. G. C. v. d. B. wonende te Wevelgem in België, die zich uitgeven de voor ingenieur vervoegd had bij den gemeente-secretaris van Westkapelle zeggende, dat hij kwam om gegevens te verkrijgen over werkloosheid in ver band met een binnenkort aan te van gen werk tot verzwaring van den zee dijk en die later in een cafe te Westka pelle onderdak voor den nacht had weten te bekomen, voorgevende dat hij kwam op aanbeveling van den burge meester te Westkapelle, terwijl een en ander op louter fantasie bleek te be rusten. Toen v. d. B. als verdacht van oplichting door de politie was aange houden, gaf hij eerst op voor eenige jaren te Portorico te hebben gewerkt en gisteren van boord van het schip dat te Westkapelle was gestrand, aan land was gegaan en zich naar Vlissin gen had begeven om papieren te halen op de fabriek De Schelde. Een op ver dachte bevonden foto met persoonsbe schrijving, maakte aan al deze schoone schijn een einde, omdat daaruit bleek dat de man Belg was, 21 jaar oud en van beroep vlasbewerker. Eervol ontslag leerkracht we gens overcompleet. Geen be- lastingverhooging. COLIJNSPLAAT. Donderdagmiddag vergaderde de raad. Voorzitter was bur gemeester J. W. A. Stute. De voorzitter feliciteerde het oudste raadslid de heer De Regt met zijn ver jaardag en prijst hem gelukkig, dat hij ondanks zijn hoogen leeftijd 'nog zoo MOOIE COLLECTIE (Ingez. Med.) Middelburg, 27-X-'33, Donderdag hoog ste luchttemperatuur 9 °C; (48 °F); laagste 7 °C (45 °F). Heden 9 h: 8.1 °C; 12 h: 8 °C. 39 mm regen. Hoogste baro meterstand te dezer stede, in het afge- loopen etmaal: 757 mm; laagste 748 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 774.3 mm te Isafjord; laagste 743.7 mm te Blaa- vandshuk. Verwachting tot morgenavond'. Matige tot krachtige W. tot Z, wind, zwaar bewolkt tot betrokken, regenbui en, iets kouder. Zon op: 6 h 47; onder: 16 h 40. Licht op: 17 h 10. Maan op: 14 h 41. V.M.: 2 November. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) October. Hoogwater. Laagwater. Vr. 27 7.49 20.47 1.35 14.31 Za. 28 9.26 22.14 3.21 16.09 Zo. 29 10.37 23.10 4.42 17.15 Hoog- en Laagwater te Wemeidinge. October. Hoogwater. Laagwater. Vr. 27 9.31 22.20 2.40 15.31 Za. 28 11.00 23.39 4.26 17.06 Zo. 29 12.09 5.46 18.09 flink is. De raadsleden wenschen hem daarna evenzoo geluk. Het schrijven van de S.D.A.P. en N.V. V. wordt voor kennisgeving aangeno men, daar al het mogelijke gedaan wordt voor de werkloozen. Het plaatselijk co mité van de centrale voor werkloozen- verzorging verzoekt gratis gebruik van het oude schoollokaal (thans in huur door den heer C. Kole), daar geen ge schikte lokaliteit te vinden is om de werkloozen gedurende de wintermaan den nuttig bezig te houden. Tot weder- opzeggens toe wordt het gratis afge staan. Van J. A. Coomans e.a. is een verzoek ingekomen om voor de café's en koffie huizen den aanslag in de personeele be lasting te wijzigen en de biljartbelasting op te heffen. B. en W. stellen voor af wijzend op dit verzoek te beschikken, daar de gemeente zulk een verminde ring aan inkomsten niet kan verdragen. Zij willen de biljartbelasting brengen op 5. De heer De Pree stelt voor 2.50. Den heer Van Dis gaat dat te ver. Als de belasting te hoog is, moeten de tarieven maar veranderd worden voor de biljarters. Met 4 tegen 3 stem men wordt het gewijzigde voorstel van B. en W. aangenomen. Besloten wordt een geldleening aan te gaan van 3348 tegen een rente van ten hoogste 4y2 pet. af te lossen in 9 jaarlijksche termijnen van 372. Met deze geldleening zal geconverteerd wor den een leening, uitstaande tegen 5 pet. De verordening van den veldwachter wordt ingevolge een missive van den Commissaris der Koningin gewijzigd. Voor de benoeming van een lid van het burgerlijk armbestuur was ingediend

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1