DE DOCHTER VAN ALVA. ZEELAND. LE VENSVERZEKERING-BANK ruim IV/2 millioen gulden -TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT. VAN DONDERDAG 26 OCTOBER 1933. No. 253. MIDDELBURG. ¥US$!NGEN. WALGHEREN. ZUID-BEVELAND. NOQRD-BEVELAND. In 1932 aan polishouders uitgekeerd. SCHOUWEN-DUIVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. „RAW ANA" Zendings anti-opiumiilm. „Rawana", de anti-opiumfilm, uitgaan- j de van het Zendingsbureau te Oegstgeest verdient, en had dan ook gisteravond in de Oostkerk, veel belangstelling. Want ze zegt, en leert veel. Niet al leen, dat opiumschuiven lichaam en ziel sloopen; dat wisten we wel. Wat we niet wisten, is de snelle verleiding, daardoor verslaving, het makkelijk „technisch gebruik. Een paar halen slechts, en de lethargische droom volle slaap volgt. En we kenden ook niet deze geslepen, han dige sluikhandel! De snelle verleiding: want opium scherpt het vernuft bij het populair in- landsch spel: het hanengevecht, het werkt pijn verdoovend. Zoo dient de do seering steéds vergroot, versterkt. Met het physiek en psychisch verval als on- ontgaanbaar noodlot. Sober-duidelijk dit werk van den Haagschen cinéast Henk Alsem, het be zoek aan nachtvertier van Europeanen in verwesterscht Insulinde, aan de kit ten, waar spoedig de gelukzalige waan- toestand is bereikt! Hopeloos? Geenszins: de Zending vond ook hier omvangrijk, nuttig, maar zwaar arbeidsterrein. Als zooveel: be kroond met succesrijke resultaten wan neer nog niet het ,,telaat"-stadium is bereikt. Tweeduizend lijders behandelt het Bandoengsche Sanatorium, geeft ze te rug aan zichzelven, aan de gemeenschap. Een schoon werk, sympathie en steun waard. Als gezegd, duidelijk en sprekend was dit ,,in Scène gesetzt" tendenz-betoog, met iets te veel close-ups, buiten hoofd zaak en bedoeling. Interessant echter van begin tot einde, en met interesse dan ook gevolgd. „Hosanna" verleende, onder leiding van den heer Jan Kuiler haar medewer king met twee mooie zendings liederen (Haydn!) Ds. v. Voorst Vader opende den avond met een dankwoord aan de kerkvoogden voor het gratis afstaan der kerk en een woord van hulde en dank aan de zang- vereeniging. Voor de werkloozen. De commissie voor ontspanning van werkloozen, uitgaande van de Christe lijke Vereeniging voor jonge mannen en den Christ, Besturenbond, heeft besloten ook dit jaar weer het vereenigingsge- bouw in de Noordstraat open te stellen voor de werkloozen. Het vorige jaar be droeg het aantal daar gebrachte bezoe ken niet minder dan 14000 en daar de werkloosheid sedert verleden jaar nog is toegenomen, zal dit gebouw zeker dit jaar weer druk bezocht worden. Agenda raadsvergadering. KOUDEKERKE. De raad vergadert Maandag 30 October a.s., des namid dags te half twee. Punten van behande ling: 1. Ingekomn stukken. 2. Begroo ting 1934. 3. Voorschot en vergoeding lager onderwijs. 4. Comptabiliteit. 5. Wij ziging verordening eiscnen benoembaar heid veldwachter. 6. Vaststelling pensi oensgrondslag. 7. Benoeming lid *Burg. Armbestuur. 8. Rekening Burg. Armbe op L. door ARCHIBALD CLAVERING GUNTER. 24). Waarop de brouwer zijn hoofd mis troostig schudt boven een kroes met zwaar Vlaamsch bier en de dichter zwij gend zijn Rijnwijn opslurpt. Alva heeft even te voren zijn beruchten tienden penning ingevoerd, waarbij bepaald is, dat bij elke overdracht van koopmans goederen in de Nederlanden een tiende van de waarde in de schatkist moet worden gestort, telkenmale dat de ver koop plaats heeft. Natuurlijk beteekent dit voor het zaken doen een volledige verbeurdverklaring en volstrekte onder gang voor de groote handelszaken in Brabant, Vlaanderen en Holland. Die tiende penning is natuurlijk niet zeer bevorderlijk voor de goede gezindheid der bevolking jegens de drukte-makende Spaansche en Italiaansche officieren van het garnizoen, die met rinkelende sporen en kletterende degens en in volle wa penrusting heen en weer loopen, zich er weinig om bekommerend, of zij de bur gers op de teenen trappen, en intusschen zich nu en dan te goed doende aan een teug Spaanschen wijn. De waard en zijn helpers bedienen hen met den grootsten eerbied en onderdanigheid. Want Ant werpen zucht en gromt, maar ligt nog steeds onder de ijzeren hield van den Spanjaard, en adel zoowel als boer, koopman zoowel als visscher krommen zich machteloos daaronder. Te midden van al die schitterende of ficieren is de grootste druktemaker de stuur. 10. Verbetering Koud.-Vlissing- sche weg. 11. Steun Crisis-comité. Agenda raadsvergadering. O. EN W. SOUBURG. De raad dezer Gemeente vergadert op Vrijdag 27 Oc tober a.s., des namiddags twee uur. Punten van behandeling: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Aanbieding Gemeentebegrooting 1934 en die der bedrijven. 4. Voorloopig vast stelling Gemeenterekening 1932 en die der bedrijven. 5. Adres Centrale Bond van Transportarbeiders betreffende de werkverschaffing. 6, Adres neringdoen de middenstandersvereeniging. 7. Reke ning Gezondheidscommissie 1932, 8. Aankoop grond. 9. Afrekening Bijzondere Scholen. 10. Adres „Ninebokos" en Ned. Bond van Koffiehuishouders enz. be treffende verlaging Personeele Belasting. 11. Vaststelling Bouwverordening. 12. Wijziging begrooting 1933. 13. Trottoir Kanaalstraat. 14. Rekening Burgerlijk Armbestuur 1932. 15. Bezwaarschriften belastingen. B. en W. schrijven ad punt 10 de Wet van 28 Juli 1933 (Stbl. 388) maakt het mogelijk om bij gemeenteverordening de perceelen of gedeelten van perceelen, uitsluitend diende tot uitoefening van het bedrijf van den houder van een koffiehuis, restaurant of andere inrich ting tot het gebruiken van spijzen en dranken tegen betaling, gelijk te stel len hetzij met winkels of logementen, hetzij met perceelen of perceelsgedeel ten, die gemeubeld worden verhuurd. Door deze mogelijkheid kan een on billijke werking der personeele belas ting ten aanzien der koffiehuizen wor den weggenomen, doordat de bedrijfs ruimten, evenals bij winkels, onbelast kunnen worden gemaakt. Temeer daar die bedrijven in deze ge meente, in verband met de tijdsomstan digheden, een minimum bestaan opleve ren, achten wij inwilliging van die ver zoeken alleszins gerechtvaardigd. Zij stellen dan ook voor hiertoe te besluiten. Inwilliging van die verzoeken zal een mindere opbrengst geven aan perso neele belasting van ruim 300, welk bedrag thans nog niet met zekerheid kan worden vastgesteld, daar hiervoor een herschatting der perceelen zou moe ten plaats hebben. Concordia herleeft. KRABBENDIJKE. Nadat eenige jaren van rust te hebben gehad, hebben Maan dagavond eenige oud-leden van het mu ziekgezelschap „Concordia" een verga dering belegd, waarin werd besloten om de vereeniging nieuw leven in te blazen. Tot voorzitter werd benoemd de heer Jac. Welleman in de plaats van A. P. Woutersen die inmiddels heeft bedankt. Als oud-directeur zegde de heer Wel leman zijn volle medewerking toe, even als de heer C. Tollenaar, tot zoolang er wegens financieele redenen geen di recteur kan worden benoemd. 14 Nieuwe leden gaven zich op. RAAD VAN KORTGENE. Rioleering. Gemeentebegroo ting 1934, KORTGENE. Maandag vergaderde de raad. Voorzitter: burgemeester mn J. O. Koster. De heer Dorst is met kennis kleine vaandrig De Busaco. Als hij Guy in het oog krijgt, komt de jonge officier op hem af en den Engelschman vriend schappelijk op den schouder tikkend, roept hij: „wel, Capitan Guido, heeft u al wat ingezet voor den wedstrijd in het drinken, dien we gaan bijwonen? Ik heb dubloenen gehouden op de zes Brussel- sche drinkebroers". „Dat is toch eigenlijk geen eerlijk spel", zegt Guy, „zes dronkaards tegen over een. Maar kom bij me zitten en herinner u de gister gedane beTofte om een vriendelijk aangeboden dronk van me te aanvaarden". f „Gracias, senor Capitan", antwoordt de jonge officier, en weldra zitten hij en Chester met elkaar te praten onder het genot van een goed glas druivennat. „Ik vermoed, dat u uit Middelburg hierheen is gegaan om eens te zien, hoe het met uw achterstallige soldij staat, i Wij hebben geen van allen in de laatste maanden ook maar een enkelen duit ontvangen, en ik vermoed dat het met u geen haar beter is gesteld. Maar de I tiende penning, waarde vriend, zal den betaalmeester van het leger wel in de gelegenheid stellen, om zijn geldkist weer open te doen voor de betaling van onze soldij, Als dat niet mocht geschie den", zegt hij met een woesten blik om zich heen, „dan zullen we gaan nemen wat men ons niet geven wil. Antwerpen is een rijke stad, prachtig om te plunde ren; de schatten van Peru en Indië lig gen hier voor het grijpen. Op een of an- i deren dag hakken we de heele burgerij in de pan en leggen we voor een paar i dagen beslag op hun bezittingen en schatten, hun vrouwen en hun dochters. Prachtig, hè, buit en liefde tegelijk voor ROTTERDAM (Ingez. Med.) geving afwezig. De voorz. hoopt dat de heer Dorst voor een volgende verga dering zooverre hersteld zal zijn, dat hij weer aanwezig kan zijn. De gemeentekas is in orde bevonden. Het Comité van winterlezingen vraagt, of het gymnastieklokaal afgestaan kan worden voor opvoering van een tooneel- stuk, wat wordt ingewilligd. De Min. van Binnenl. Zaken bericht, dat de gemeente in 1934 107 minder zal ontvangen in de bijdrage voor het gemeentefonds. De N.V.V. en S.D.A.P. vragen de noo- dige aandacht voor de werkloozenzorg en zoo noodig, een steunregeling in te voeren. B. en W. stellen voor, om hun goed keuring te geven aan het onderwijs in naaldvakken, welke cursus door de Mij. tot bevordering van landbouw en vee teelt gegeven wordt. Alle stukken zijn voor kennisgeving aangenomen. B. en W. zijn tot de meening gekomen om een ophaaldienst in hetleven te roepen. De vuilnisbak in den achterweg wordt dan opgeruimd. Eén maal per week zal er gelegenheid zijn, om het vuil mee te geven. De heer S a 1 o m zegt, dat de heer Dees al eens voorgesteld heeft, het vuil in een put in den Westpolder te werpen. „Het zou een zegen voor de gemeente Kortgene zijn" aldus spr. „dat we eindelijk van den rommel aan den kadedijk verlost worden". De raad is van oordeel, dat de belt een doorn in het oog is, doch afdoende is één en an der niet te verhelpen. De Voorzit ter stelt voor dit punt een volgende keer in behandeling te nemen. Over het adres van den Bond voor Koffiehuis bedrijven en Slijters om ver mindering van personeele belasting sta ken de stemmen na langdurige debatten. In een volgende vergadering wordt hier over beslist. Een verzoek van de ambachtsschool „Noord-Beveland" om de huur van een schoollokaal van 100 op 30 te bren gen en om de jaarlijksche subsidie te willen verleenen. Een lokaal wordt be schikbaar gesteld; de subsidie wordt in getrokken, daar de gemeente er toch reeds op toe legt. De Z.L.M. Bedrijfscontrole vraagt een lokaal voor 2 uur per week. Hierop wordt gunstig beschikt. De heer Van den Berge te Kolijnsplaat verzoekt om radiodistributie. Ook de heer Soeters te Kortgene. In een vorige vergadering is het aangehouden tot een dorpsgenoot zich aanmeldde. B. en W. geven daarom aan den heer Soeters het recht voor het aanbrengen van radiodis het grijpen". „God sta de arme menschen bij", denkt Guy, terwijl hij om zich heen ziet en hij krijgt een voorgevoel van die af schuwelijke Spaansche Furie, die een paar jaar later te Antwerpen heeft ge woed. Maar hij gooit het spoedig over een anderen boeg en zegt halfluid: „Na tuurlijk hebben ook wij geen soldij ge had, maar ik beschik toch altijd nog over een paar dubloenen in mijn zak"", en dan roept hij luide: „hola, vriend, breng nog eens een flesch wijn!" Zij blijven daarover doorpraten, waar bij de Spanjaard den Engelschman ver zekert, dat, al wordt Floris ook be schouwd als de grootste wijndrinker der wereld, men overtuigd is, dat de zes Drinkebroers van Brussel een of ander plannetje hebben beraamd om hem de nederlaag te bezorgen. Dat wordt ten minste gefluisterd, en daarom, als Hij iets wil wagen, moet hij in geen geval zijn geld op den schilder zetten. „Zij winnen vast en zeker, waarde heef", roept hij lachend. Ik heb het met mijn eigen oogen gezien, hoe de kleine Tomasito achttien ifleisch naar binnen werkte en geen oogenblik versaagde. Stel u nu voor, hoe hij zich zal houden, als hij wordt geprikkeld door het gezicht van dat prachtige feestmaal"', hij wijst naar de groote feestzaal achter, „en met de kans om vijfhonderd gulden te win nen, ongerekend wat de weddenschap pen hem nog zullen opbrengen. Daaren boven is De Guerra laatst zeer gelukkig geweest, en hij is nooit beter in zijn nopjes dan wanneer hij ziet, dat er wat te verdienen valt. Maar ik vermoed, dat Valdes van ons regiment wel een wed denschap met me wil aangaan. Hij heeft tributie, mits de palen niet op gemeen tegronden komen te staan en de draden geen last voor het verkeer opleveren. Dit wordt goedgekeurd. De bewoners van de Snellenstraat en Oostel. Achterweg hebben gevraagd om rioleering van den watergang. B. en W. hebben een vergadering gehad met het polderbestuur, dat niets voor de plannen voelt. De heer Wolse vraagt op welken grond het mogelijk is, dat het water schap kan weigeren. Spr. meent dat er mogelijkheid is om het waterschap te dwingen op grond van art. 83 van de po litieverordening omschreven. B. en W. hebben het standpunt „dwin gen" volgens die verordening nog niet onderzocht. Ze hebben alle mogelijkhe den van rioleering en verlegging der wa terleiding grondig bekeken. Zij stuiten ter eener zijde op de absolute weigering van polderbestuur en waterschapsbe stuur, hetwelk rechten op de waterlei ding heeft, dateerend van omstreeks 1700, en ter andere zijde op de kosten die bij de eenvoudigste uitvoering aan rioleering nog eenige duizenden zouden bedragen. Bovendien zijn een deel der aanliggen de bewoners niet eens bereid den strook grond, welke dan na demping aan hun erf komt, over te nemen. B. en W. stel len daarom voor het stuk voor kennis geving aan te nemen. De voorz. legde er nog den nadruk op, dat de menschen zelf de schuld zijn van verregaande ver ontreiniging in den watergang, daar de sloot bij zeer velen als vuilnisbelt ge bruikt wordt. Er is een vacature ontstaan wegens aftreding van den heer C. v. d. Weele in het college van het B. A. Met alle stem men wordt de heer C. v. d. Weele her kozen. De begrooting B. A. wordt daar na goedgekeurd met f 1300 subsidie. Ontvangsten en uitgaven 3499. Bij de gemeentebegrooting '34 wenscht geen der leden algemeene beschouwin gen te houden. Den heer H o 1 1 e s t e 1- le zijn 4 punten opgevallen: lo. Waarom de brandweer met 50 meer is gepost. De voorz. zegt, dat dit komt, doordat er meer oefeningen met de brandspuit gehouden zullen wor den. 2o. Het dagloon bij het onderhoud van wegen en voetpadenwegen bedraagt op de begrooting 2.75. Gezien den tegen- woordigen toestand vindt de heer H o 1- 1 e s t e 11 e dit te hoog. Aan dit bedrag zal niet streng de hand gehouden worden door 2.75 als een vast bedrag te beschouwen, daar het maar een begrootingsbedrag is. 3o. Spr. zag gaarne, dat het Haven plein door werkloozen van alle slijk ont daan zal worden en niet door menschen Floris aan het werk gezien, en verze kert bij hoog en bij laag dat geen mensch ter wereld hem evenaren kan. Wil me even verontschuldigen om dat zaakje in orde te maken." Vaandrig Busaco staat cp en voegt zich bij een groep van Spaansche officieren aan het andere einde van de gelagkamer, zeer ten ge noeg van Guy, daar hij den schilder Oli ver heeft zien terugkeeren en deze hem onafgebroken aankijkt. Zoodra de Span jaard hem den rug heeft toegedraaid staat de Vlaamsche kunstenaar naast hem en fluistert: ,,Ik heb je boodschap gedaan," „Komt ze?" „Ja, maar het heeft me groote moeite gekost. Ze was eerst zoo koel als een ijsberg, mij vragend hoe ik haar zulk een onbeschaamde boodschap dorst overbrengen." „En toen?" vroeg Guy met spanning. „Toen gaf ik haar den ring en deelde haar mede, dat je veiligheid er mede gemoeid was, dat je haar ontmoette, dat je jé in een moeilijke en gevaarlijke posi tie had gebracht door haar naar de stad te brengen, toen je je garnizoen had verlaten zonder daartoe verlof te heb ben." „En toen?" vraagt Chester haastig. „Nu toen zij ze zoo terloops: „Ik kom vandaag cm drie uur in de zaak van Bodé Volcker. Mijn duenna, gravin de Parisa, heeft gezegd, dat zij de dochter van den koopman graag nog wel eens wilde zien dansen." „Niets anders?" vraagt Guy ontevre den. „Jawel, ze voegde er ook nog bij, dat haar duenna vermoedelijk wel naar ge woonte een tijdje zou zoek maken met af te dingen op de zijden en fluweelen die al een vasten tijd op de kade werk zaam zijn geweest. Dit zal met den agent van de arbeidsbemiddeling geschikt wor den 4o. Of er op den post schoolbehoeften niet bezuinigd kan worden. De heer Dees zegt, dat zoo de kin deren schoolbehoeften noodig hebben, er niet geplozen mag worden. De Raad mag hier geen uitspraak doen, als niet bevoegd zijnde en stelt daarom voor, dit nader te bezien. De heer Wolse vindt, dat op den post „bestrating" wat te weinig is uit getrokken. Spr. geeft in overweging daarnaar te zien. De begrooting wordt z. h. st. aange nomen met in ontvangsten en uitgaaf 66.374. Kapitaaldienst ontvangsten en •uitgaven 1210. Bij de rondvraag vraagt de heer H o 1- lestelle of het mogelijk is, dat de Voorstraat met boomen wordt beplant. Weth. Boot zegt, dat in 1891 het zelfde is gedaan, doch dat toen alle boo men bevroren. Er is toen uit den polder nieuwe grond aangevoerd, waarin de boomen gepoot werden in een gat van 2 bij 2 m, wat nog te smal is geweest. De heeren geven opdracht aan B. en W. om een plan te maken voor den aanplant van de boomen en de rioleering van de Voorstraat. Een en ander zal dan in werkverschaffing uitgevoerd kunnen worden. HAAMSTEDE. Dinsdagavond j.l. hield de Oranjevereeniging „Voor Vor stenhuis en Vaderland" een algemeene ledenvergadering. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat de vereeniging thans 127 leden telt. Het indertijd geko zen voorloopig bestuur werd bij acclama tie in zijn geheel definitief benoemd; te vens werden benoemd een 6-tal commis sarissen voor eventueele feestvieringen, enz. Een reglement werd vastgesteld. De rioleering der kom Aardenburg. AARDENBURG. Naar aanleiding van het door den raad in principe genomen besluit, tot aanleg eener rioleering bin nen de kom der gemeente, maken velen zich ongerust over eventueele opbreke- rij in hun gang, voor den aanleg der af voerbuizen hunner afvalwater, naar het hoofdriool in de straat. N.a.v. verkregen inlichtingen hierom trent kunnen we thans mededeelen dat het hoofdriool geprojecteerd is door de straat, doch dat zooveel mogelijk van zijstraatjes en uitwegen gebruik gemaakt zal worden om het overtollige afval- en hemelwater, dat in primaire leidingen stoffen in den winkel van den koopman, terwijl zij dan in het huis van den bur gemeester zou verblijven om te genie ten van de gaven van senortia Wilhel- mina. Waar u zeker ook wel bij zult wil len zijn, had ze lachend er op laten vol gen, Senor Oliver, en misschien ook no£ wel de edelman, wiens boodschap u heeft overgebracht. Bent u van den dienst bij mijn vader overgegaan in dien van capitan Guido? Ik heb toen," be sloot Oliver met een lachje, „de stout moedigheid gehad te antwoorden: „mis schien blijf ik dan toch in de familie," waarop zij een kleur kreeg even donker als die van den robijn dien ze in de hand had." Chester krijgt een kleur van plezier en de gelagkamer, die hem bij de eer ste woorden van den schilder zoo don ker en somber toeleek, is nu vol zon voor hem. Een oogenblik later heeft hij een nog blijder kijk op de zaken, als Oliver er op laat volgen: „Ik heb Her- moine de Alva nog nooit zien blozen bij het hooren van een mannennaam. En ik gelof ook niet, gelukkige vrijer, dat er buiten haar vader één man ter wereld is, wien ze een samenkomst zou willen toestaan. Maar laat nu verder den wijn staan, als je niet wilt dat men je gaat houden voor een van de zes zuipers; we hebben nog wat meer voor den boeg dan een drinkwedstrijd. Kom, ik zie ze bin nenkomen, daar is mijn vijand ook al en ik weet, dat hij mijn lot in handen heeft." Hij werpt een angetigen blik door de ge lagkamer, want daar staat Vasco, omge ven door zijn vijf medestanders, allen met het wapen van Brussel op hun wam buis. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 7