LANDBOUW. LAATSTE BERICHTEN. LEGER E» VLOOT. BURGERLIJKE STAND. IFUii» VERKO0PINGEN, BUITENLAND. Algemeen Overzicht. MARKTBERICHTEN. BEKENDMAKINGEN. AWEKTEiTia. mmn m nijverheid. PBAVwT E'uLAere' *®b. deBue, z., MIDDELBURG. De Middelburgsche rechtbank heeft den gewezen ondernemer van De Wal cheren Express, J. H. D,, thans te Koudekerke, ter zake van verduis- ring veroordeeld tot 2 maanden gevan genisstraf. In hooger beroep zeide de advocaat- generaal, die, op formeele gronden ver nietiging van het vonnis der rechtbank vroeg, en verzocht tot oplegging van de zelfde straf, dat D. een hoogvlieger is die, in plaats van chauffeur te blijven, Te K a p e 11 e werd een Tuinbouw- wintercursus geopend met 12 leerlingen, waarbij burgemeester Bierens een ope ningswoord sprak. Onderwijs wordt gegeven door de heeren F. P, de Graaf, hoofd van de Chr. school Kapelle-Biezelinge en de heer W. Glas, tuinbouwvakonderwijzer. Het aantal gevallen van mond- en en een erfenis aan te wenden als reser- klauwzeer gedurende de maand Septem ve voor den kwaden dag, zich rijkelijk ber 1933 bedroeg in de provincie ging installeeren, een duren vrachtauto Groningen 41, Friesland 90, Drenthe 20, kocht en eigen zaken ging doen, die ver Overijssel 9, Gelderland 921, Utrecht boven zijn krachten gingen, om, thans 2329, Noord-Holland 4408, Zuid-Holland in staat van faillissement verkeerend, nog steeds den grand seigneur uit te hangen. Arrest 7 November a.s. (N.R.C.) Namaken van dubbeltjes. Voor het gerechtshof te Amsterdam diende de strafzaak tegen den 27-jarigen electricien H. v. d. H., uit Utrecht, die wegens het namaken van dubbeltjes en het uitgeven daarvan door de rechtbank te Utrecht tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest was veroor deeld. De procureur-generaal requireerde be vestiging van het vonnis, COLIJNSPLAAT. Donderdag werd ten gemeentehuize alhier aanbesteed door het bestuur van den polder Nieuw Noord Beveland, het grondv/erk voor het maken vaa den Oostnol aan den zeedijk van bovenge- noemden polder. Hoogste inschrijver M. Hoogesteger te Wemeldinge met 1980; laagste in- schijver J. Dorleijn te Wissenkerke met 2519 aan wien het werk werd gegund. 3993, Zeeland 1104, Noord-Brabant 2639, Limburg 710. De cijfers duiden het aantal eigenaars aan onder wier vee deze ziekte werd geconstateerd. is te „Ray- Luitenant ter zee 2de klasse marine-reserve J. H. van Klinkenberg, wordt 2 November geplaatst aan boord Hr. Ms, wachtschip te Vlissingen. Aan den dienstpl. sergeant tit. J. de Roos vein 14 R.L is bet door d Minister van Defensie vergund vrijwil lig onder de wapenen te blijven tot en met 30 December 1933. Vlieger-mutaties. Aneta meldt uit Bandoeng dat de K.N.I.L.M.-vlieger Bach in 1934 met ver lof vertrekt en dan vervolgens over gaat in dienst van de K.L.M. De marine-offi cier-vlieger der marine E. Bakker is overgegaan in dienst van de K.N.I.L.M. teneinde te worden opgeleid tot ver keersvlieger. BINNENGESLEEPT. Donderdagmorgen om half elf Terneuzen door de sleepboot mond" binnengesleept het Duitsche bin nenschip „Robert", komende uit de richting Antwerpen en bestemd voor Gent. De „Robert" die gesleept werd door de sleepboot Annie'' maakte tenge volge van den N.W. storm veel water, terwijl eenige dekkleeden weggeslagen waren. Daar het gevaar bestond dat het schip vol water zou slaan, riep de schip per de hulp in van de ter plaatse varen de sleepboot „Raymond". De Annie" die ook het Belgische sleepschip „Vogel" trok, kon wegens den storm de beide schepen niet binnen brengen. De sleepboot „Jan" heeft het voor an ker gegane sleepschip „Robert" uit Ant werpen behouden in de haven binnen gebracht. DE NIEUWE VOLKENBONDS COMMISSARIS VOOR DANTZIG. De Volkenbondsraad heeft in geheime zitting den permanenten vertegenwoor diger van Ierland bij den Volkenbond Leicester benoemd tot Volkenbonds commissaris voor Dantzig. De Engelsche regeering zal thans weer zorg dragen voor de rapporten over Dantzig aan den Volkenbondsraad. De nieuwe Volken bondscommissaris zal op 1 Januari a.s. in functie treden. De onderhandelingen tusschen de vertegenwoordigers tusschen de Engel sche en Nederlandsche belanghebbenden over de rubberrestrictie zijn heden te Londen hervat. Donderdag stond voor het gerechts hof te Leeuwarden terecht de 30-jarige P. P., caféhouder te A k r u m, die in den avond van 3 Mei 1.1. eerst zijn buur man S. H. Hylkema met een geladen repeteerpistool bedreigde, en later in den nacht tweemaal een schot loste op den veldwachter, die hem wilde arres teeren. De veldwachter schoot terug, waardoor verdachte zwaar werd gewond. De veldwachter bekwam geen letsel. De procureur-generaal vroeg een ge vangenisstraf van 4 jaar. De Leeuwar der rechtbank had hem tot 2 jaar gevan genisstraf veroordeeld. Men meldt ons uit Bruinis se: De prijs van de mosselen voor België die van het begin van het sei zoen af 2223 frcs heeft bedragen is verleden week tot 20 frcs teruggeloo- pen. - Westkapelle, Van 14—21 Oct. Bevallen: W. Dek ker, geb. Sandee, z.; N. van Rooijen, geb. Wouters, d.; P. van Sluijs, geb. Minderhoud, z. Kloetinge. Van 1622 October, Bevallen: L. van Wouwe, geb. van Kossum, d. Oostburg. Van 821 Oct. Getrouwd: A. P. de Bruijckere, jm. 27 j. met M. M. Stokker- man jd. 19 j dnlv^T'w Wage' z" M- G- 0v«- Prto, z d" M c de Eidd«' Overleden:?. B. Onderdonck, man van S. J. Goebert, 77 jJs. P. de Smit ongeh. 69 j., P. I. Wesdorp, man van C S. Hol, 27 j. Luc. Verstraete, wed van P. Roman, 82 j. Woensdag werd te K a p e 11 e, ten overstaan van notaris J. C. Kram, in het openbaar verkocht een huis met schuur tje, erf en tuin aan het Kerkplein, groot 2 A. 33 c.A. Kooper J. K. Kloosterman te Kapelle voor 830. Sarraut zou de portefeuille van ma rine houden. In de bezetting van de ministeries van oorlog, financiën en van binnenlandsche zaken, respect, in handen van Da'adier, Bonnet en Chautemps zal geen veran dering komen. Caillaux heeft de hem aangeboden portefeuille van financiën geweigerd. Sarraut zou in verband met de uit slag van de stemming in de Kamer over de financieele voorstellen van plein zijn, art. 37 geheel op ie geven. Belastingverhoogmgen zullen met het oog op de huidige crisisperiode e v e - w i n word >.n voorgesteld om de koopkracht der bevolking niet verder te verzwakken. Zijn opdracht wordt in de Parijsche bladen in het algemeen met voldoening ontvangen. Zelfs de recht- sche bladen begroeten hem met tame lijke welwillendheid De vierde premier in anderhalf jaar tijd! Jcego-Slavië ziet Italiaan- J ,sche spoken. De Daily Express meldt uit Weenen, dat Koning Alexander van Joego-Slavië een persoonlijke nota aan Mussolini heeft gezonden, waarin hij de vrees uit spreekt voor een eventueele interven tie van Italië in Oostenrijk. Volgens het blad doen te Weenen ge ruchten de ronde dat ambtenaren van den Joego-Slavischen geheimen dienst gemeld hebben, dat Oostenrijk aan den vooravond staat van een ernstige crisis en dat de Joego-Slavische regeering een ïtaliaansche interventie in Oostenrijk vreest. Hierdoor zou 't evenwicht tus schen de staten in het gebied van de Adria verstoord worden. Aanvankelijk was men te Weenen geneigd in de nota van Koning Alexan der een bevestiging van deze geruch ten te zien, doch meer en meer gelooft men thans dat Alexander de geruchten slechts heeft gebruikt als aanleiding om Mussolini zijn standpunt inzake een eventueele Ilaliaansche interventie be kend te maken Het rijksdag brandproces. Het wordt ingewikkelder! Een oogenblik werd opschudding ver oorzaakt, doordat bij het getuigenver hoor het nat. socialistische rijksdaglid Karwahne, vertelde dat hij dien dag, den 27sten Februari bij een rondgang door het rijksdaggebouw met twee an deren, Torgler in gezelschap van v. d. Lubbe heeft gezien. Het nat.-socialistische rijksdaglid Frey, die Karwahne vergezelde verklaarde, in Popoff den persoon te herkennen, die met Torgler was. Hoe zit 't nu? lot, dat een van bovengenoemde paar den heeft getrokken. POLEN. De Poolsche bank heeft het dis conto verlaagd van 6 tot 5 pet. en de beleeningen op effecten van 7 op 6 pet. OOSTENRIJK. Een volksreferendum? Men ver- telt in Innsbruck dat Bondskanselier Dollfuss met het plan rondloopt, zich nog in den loop van dit jaar door een volksreferendum naar Duitsch model een sterke basis te verschaffen. Vóór hij een definitief besluit neemt, wil Dollfuss nog slechts het succes der Duitsche volksstemming afwachten. VER. STATEN. De Zeppelin, Uit Akron wordt ge meld, dat het luchtschip „Graf Zeppelin" Donderdagmorgen vroeg aldaar is opge stegen om zijn vlucht voort te zetten naar Chicago. Geen Duitsche dag. De voorzitter van de feestcommissie voor den Duit- schen dag, een propagandistisch bedoel de herdenkingsdag voor de Duitsche ko lonie te New-York, de predikant Popcke heeft Woensdagavond laat een brief ont vangen, van den burgemeester van New- York, O'Brien, waarin wordt meegedeeld dat de Duitsche dag door den burge meester is verboden. AMERIKA. Nog geen Amerikaansche Volkenbond. De pan-Amerikaansche conferentie die te Montevideo zou worden gehouden en waar op voorstel van San Salvador de stichting van een Amerikaanschen Volkenbond zou worden besproken, moet worden uitgesteld, omdat volgens het Argentijnsche blad „La Prensa" de Zuid- Amerikaansche staten niet gereed zijn. Notarisappels 614; Present van Lun- teren 6—13; Hondsmuil 47; Pomme d'Orange 38; Campagnezoet 38; Hollandsch Zoet 36; Bijenkorff 36; Ermgaard 510; Tuinzoet 411; Lanes Prince Albert 7; Ananas Reinetten 4 7; Lindenappels 37; Roode Ribbeling 49; Lemoenappels 512; Gold Pip pin 68; Zure Appels 36; Zoete idem 36; Val Appels 25; alles per 100 kg. Peren: Doyenne du Comice 2835; Noveau Poiteau 816; Comtesse de Paris 617; Beurré Clairgeau 624; id. Alexander Lucas 823; Jodenperen 4 8; Wintersuikerij 36; Groene Chau- montel 48; Bruine Chaumontel 59; St. Remy 3—7; Pondsperen 36; Gie- ser Wildeman 311; Kleiperen 37; Winterlouwtjes 47; Peren zonder zaadhuis 2Duchesse d'Angoulême 1115; Kweeperen 38; Le Curé 8; IJzerperen 5; Mispels 27; Blauwe Druiven 26—35; Tomaten 7; Perfect- boonen zonder draad 1112; Wage- naarsboonen 34; alles per kg.; Bloem kool 38; Witte Kool 12; Savoye Kool 1 2; Roode Kool 1-3; alles per stuk; Noten 3248; per 100 stuks. Oostburg, 25 Oct, Veilingsver- eeniging „Avicultura". Aanvoer 53 kg. boter, prijs 1.50—1.83 per kg. Ontwapening! Uitstel tot 4 Dec. Het kost moeite bij de voortdurende dreiging in het Verre Oosten nog eenige hoop op, laat staan verwachting te heb ben van een zweem van waarachtig re- sulaat der ontwapeningsconferentie te Genève, die niettemin den moed niet op geeft. Want het presidium is gister voor 't eerst sedert het uittreden van Duitsch- land onder voorzitterschap van Hender son in geheime zitting bijeengekomen om te beraadslagen over den stand van zaken, en de besluiten voor te bereiden voor de op heden te houden zitting van de hoofdcommissie. Overeenstemming is bereikt op de volgende twee punten 1. De hoofdcommissie verdaagt zich tot 4 December. 2. Het presidum krijgt van de hoofd commissie opdracht in den tusschentijd een nieuwen tekst voor te bereiden welke dan de hoofdcommissie op dien datum ter behandeling zal worden voor gelegd. Het presidium kwam voorts tot over eenstemming over de volgende formule: 1. Het presidium zal het oude plan van Mac Donald omwerken in den geest der recente Engelsche voorstellen. 2, De inmiddels tusschen de vertegen woordigers der verschillende mogend heden gevoerde directe besprekingen zullen worden vastgelegd. Het presidium zal Donderdagavond of Vrijdagochtend nog eens bijeenkomen om het verdere werkprogram definitief vast te stellen. In de volgende weken zal het presidium waarschijnlijk nog enkele malen bijeenkomen. Men werkt dus met verdagingen, met vastlegging van besprekingen; maar men werkt Sarraut als Daladier's opvolger Men acht het zoo goed als zeker, dat de Fransche minister Sarraut vandaag nog een nieuw kabinet zal samenstellen. Moeilijkheden schijnen slechts te be staan voor de bezetting van het minis terie van buitenlandsche zaken. Vooral de groep socialisten onder leiding van Renaudel, die weliswaar elke deelne ming aan de nieuwe regeering heeft af gewezen, doch op wier steun Sarraut kan rekenen, hebben geëischt dat Paul Bon cour op de Quai d'Orsay blijft. VOLKENBOND. Tot voorzitter van den Raad van Beheer van het Internationale Arbeids bureau te Genève is gekozen de Deen- sche oud-minister van financiën Brams- naes. BELGIE. Smokkelaars te Selzaete. Maan dag was aan de politie te Selzaete ge signaleerd dat des nachts een smokkel auto zou passeeren, richting Gent. De politie-commissaris had zich opgesteld en een kabel gespannen dwars over den te passeeren weg waaraan in het midden een rood licht was bevestigd. De smokkelaars kwamen aangereden, dachten waarschijnlijk eerst dat de straat was opgebroken en draaiden rechts van het roode licht, maar toen ze zagen dat de straat goed was en alleen een kabel was gespannen, gaven zij vol gas en ver volgden zonder omzien hun weg, de po litie op hun post achterlatend. Dinsdagmorgen werden door de politie de sporen, nagelaten door de smokkel auto, in gips vastgelegd. Waterbederf. De groote suikerfa briek van Waasten nabij Veurne, waar 500 arbeiders werkten, is gesloten moe ten worden, daar het water uit het Ka naal van Loo, dat voor de suikerberei ding benuttigd werd, te veel zout bevat. De oorzaak is gelegen in 't veelvuldig openzetten der sluizen te Nieuwpoort, waardoor het Kanaal van Loo water ver kreeg van 20 gram zout per 1, terwijl dit slechts 4 gram per 1 mag bevatten. De verschillende machines hebben groote schade bekomen door het zoute water. De fabriek zal gedurende de verdere campagne gesloten blijven. FRANKRIJK. De spoorramp. Het ernstige spoorwegongeluk bij Bonneville heeft tot nu toe 38 personen 't leven gekost. Van de gewonden die naar het ziekenhuis zijn overgebracht, zijn Woensdag in den loop van den dag zes overleden. Op het traject La Roche-sur-Yon Nantes, ontspoorde een werktrein, waar door een spoorwegarbeider werd ge dood en eenige anderen werden gewond. ENGELAND. Jammer! De Cambridge-shire wed strijden, waarop de Iersche sweepstake is getrokken, vonden gisteren te New market plaats. De rennen werden ge volgd door den Engelschen koning en de Koningin. Het paard van den koning startte goed, doch winnaar werd een out-sider, genaamd Raymond en gere den door den Zuid-Afrikaanschen jockey Nicholl. De uitslag luidde: 1. Raymond, gere den door Nicholl. 2. Denbigh, gereden door Nevett. 3. Stalky, gereden door Carr. De favoriet kwam als vierde aan. Geen enkele Nederlandsche prijswin naar is in het gelukkig bezit van een MARKTBERICHT. Middelburg, 26 Oct. Aangevoerd door Walchersche boerinnen, (officieele prijsnoteering): Boter 0.79, Kipeieren 5.85. Poelje 4. Eendeieren 6. Kalkoeneieren 6. Aangevoerd door handelaren: Boter 0.80. Kipeieren 5.80. Poelje 4. Eendeieren 5.50. Particuliere prijs: Boter 0.92y*. Kipeieren 7. Poelje 5. Ganseieren 7. Middelburg, 26 October. Op de veiling waren 14.000 eieren aangevoerd. Kipeieren: 4244 kg 3.97; 4446 kg 4.11—4.17; 48—50 kg 4.49; 50—52 kg 4.75; 54—56 kg 5.40; 58—60 kg 6.44—6.60; 60—62 kg 6.21—6.45; 62—64 kg 6.30. Bruine: 4648 kg 4.96; 4850 kg 4.59; 58—60 kg 5.32—6.16; 60—62 kg 6.08; 6264 kg 6.22. Eendeieren 5.04,' kleine eendeieren 3.18. Kal koeneieren 6. Middelburg, 26 Oct, Op de graanmarkt was de aanvoer ruim. Kleine groene erwten 910, kroon- erwten 1011, schokkers 1213, lan ge bruine boonen 89.50, id. ronde 1213.50, witte boonen 14.5016, maanzaad 1820. Middelburg, 25 Oct. Op de vei ling werden de volgende prijzen be steed: Veldsla 211, spinazie 911, postelein 1920, Wagenaarsboonen 13, suikerboo- nen 13, stokprincessenboonen 818, Roem van Holland 1136, spruiten 7 14, witlof 10-29, koolrapen 23, wijn peen 2, peen 2, uien 12, karoten 12, witte kool 2 alles per kg. peen 44,5, rapen 2,53, karoten 11,5, prei 2,5 5,5, selderie 11,5, peterselie 34, rammenas 1,52, alles per bos; savoije- kool 13, roode kool 13, boerekool 1 —2, witte kool 2, bloemkool 210, an dijvie 341, kropsla 1, komkommers 2, alles per stuk; chrysanthen 7, per pot; chrysanthen 2—5, gladiolen 8, bei den per bos. Goes, 25 Oct. Veilingsvereeniging „Zuid-Beveland", Groentenveling. Bloem kool 1.508; Groene Savoye Kool 0.60 2.90; Roode Kool 1.503.50; Witte Kool 1.90; Boerekool 0.80; Andijvie 0.80 2.10; idem Krul 1.302; Kropsla 0,501.80; Witte Komkommers 0.80; al les per 100 stuks; Spinazie 39; Sprui ten 1115; Wagenaarsboonen 7; alles per 100 kg.; Wortelen 36; Rapen 6; Prei 8; Rammenas 1.60; alles per 100 bos. Diversen: Blauwe Druiven 2931; Tomaten 69; per 100 kg.; Chrysanten 14; per 100 pot; Dhalia's 0.30; per 100 stuks; Fazanten 0.50; per stuk. Kapelle, 25 Oct. Veilingsvereeni ging „K. B. O." Groote Veiling: Zure Kroetappels 3.203.30; Zoete idem 1.60; beiden per 100 kg. Kleine Veiling: Appels: Goudreinet- ten 524; Zure Bellefleurs 310; Dubb. idem 813; Zoete idem 36; Sterap pels 619; Court Pendu 38; Gronin ger Kroon 615; Jacques Lebel 67; Bismarck 47; Rambour Mortier 45; Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen, ingevolge art. 16 der Drankwet, ter algemeene kennis: dat bij Gedeputeerde Staten van Zee land is ingekomen een verzoek van A. VISSER, wonende te Middelburg, om vergunning tot den verkoop van sterken drank in het klein, uitsluitend aan lo geergasten (hotelvergunning) in het be neden-voorlokaal en beneden-achterlo kaal, met eene oppervlakte van resp. 74,60 en 79,36 M2, van het perceel kada straal bekend gemeente Middelburg Sectie A no. 1790 en gelegen aan de Groenmarkt, plaatselijk genummerd D 16/17. Binnen twee weken na heden kunnen bezwaren tegen het verleenen van de gevraagde vergunning schriftelijk bij hun College worden ingediend. Middelburg, den 24 October 1933. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. FERNHOUT, Voorzitter. M. VAN DER VEUR, Secretaris. Getrouwd: P. C. J. SMITH en A. W. JOZIASSE, die, ook namens wederzijdsche fa milie, dank zeggen voor de belang stelling vóór en bij hun huwelijk ondervonden. O. en W. Souburg, 25 Oct, 1933. Dijkstraat B 39 nieuw. Heden overleed tot onze die pe droefheid, in de hope des eeuwigen levens, onze innig geliefde zorgzame Vrouw, Moeder, Behuwd- en Groot moeder, Mejuffrouw SOPHIA CAROLINA PORTEGIES, geboren Jaquet, in den ouderdom van 84 jaar. Middelburg: G. W. PORTEGIES. Vlissingen: G. F. PORTEGIES. C. M. PORTEGIES— VAN DIERENDONCK. GEORGE. MARIA. Middelburg, 26 October 1933. Heden overleed zacht en kalm, onze geliefde Moeder, Mejuffrouw SARA WESTERWEEL, Wed. D. Catsman, in den ouderdom van ruim 84 jaar. Uit aller naam, J. DE VISSER. N. en St. Joosland, 26 Oct. '33, Algemeene kennisgeving. Heden overleed tot onze diepe droefheid na een lang durig lijden in het Diaco- nessenhuis te Haarlem, onze lieve Vrouw, Zuster en Be huwdzuster ELISABETH JOZINA DE ROO, in den ouderdom van 44 jaar. A. NEUT. M. N. CREMER EINDHOVEN—DE ROO. J. CREMER EINDHOVEN. Aerdenhout, 25 Oct. 1933 Teding van Berkhoutlaan 3.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 5