KORT ZEEUWSCH NIEUWS. KERKNIEUWS. KUNST EN WETENS0HAP, RECHTZAKEN. ONDERWIJS. LAATSTE BERISKÏEH, LEGER EN VLOOT. TOEEISSWEZEfi P. T. T. GEMENGD NIEUWS. BUITENLAND. Algeaeea Overzicht. FINANCIEELE BERICHTEN. BEURSTHERMOMETER van Woensdag. ■EURS- EN WISSELKOERSEN. NOORD-BEVELAND. SCHOUWEN-DUIVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN 0,D. AMSTERDAM, 25 October. Het eerste getai is de vorige notee ring, daarop volgt de olficieele notee- "ng van heden. Ned. 2e 1. 32 1000-5 101K-101 Ned. 17 1000-4% 101%—101%. Ned. 31 1000-4% 101%—101%. Ned. 33 1000-4 99%—99. Certificaten-3 78%80. O. Indië 22 doll. 1000-6 88%—88%. O. Indië 32 1000-5 91%—91%. O. Indië 26 1000-4% 84—84%. Denemarken Oblig. 1926-5 81%81%. Duitschl. pndst. 100-7 50%49%, Duitschl. 30 1000-5% 42%—42%. Zwitserl. oblig. '24-5 99 Zwitserl. Staatssp. 1927-4% 10199%. Amsterdam 1933-5 99% 's-Gravenhage 1929-4% 100%100% Rotterdam 1929-4 90—89%. Utrecht, prov. 1929-4% 101 Berlijn 1925-621%—20%. Zeeuws. Hyp. B-5 99%100. Zeeuws. Hyp. B-4% 9999. A Amsterd. Bank 1131127a. C Rott. Bankver. 77%—77%. A Twentsche Bank 8383. A Pref. Gruyter Zn. A 121122. A Pref. Jurgens A 83%83. A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 357357. A De Schelde N.B. 30% A Ver. Papf. v. Gelder 6766%. G Am. Car Foundry 1414%. C Am. Smelt Ref. 24%—27%. C Farbenind. I.G. 66%66. C U. States St. C. 26—25%. C North Am. Cy. 12%—12%. A Born. Sum. H.M. Ill7*111%. A Linde Teves en Stokv. 591/n59%. A Ned. Wol Mij. 90—88V2. A Singkep Tin M 86—85% A J C Japan Ln 21%21% A Rotterd. Lloyd 45%45 A S. M. Nederland 46% A Amst. Thee C.M. 45%—45% Ds. Heetebrij van Bath, sprak een in leidend woord. Er zal dezen winter, voor jongens, die dat verlangen, gelegenheid geboden wor den om verschillende cursussen, (te ge ven op verschillende plaatsen) bij te wo nen. Voor een cursus in: moterkennis hebben zich voorloopig reeds 13 per sonen aangegeven. WISSENKERKE. De lijst die vanwege het Crisiscomité aan de ingezetenen is aangeboden is geteekend tot een be drag van 200.50. ZIERIKZEE. Vrijdag hebben, naar ,,De Zeeuw" meldt, de rijksambtenaren bij verschillende particulieren of in pakhui zen duizenden kilo's suiker in beslag ge nomen, die waren opgeslagen, teneinde de nieuwe crisisheffing, 40 pet. van den accijns, of wel 9 per 100 kg, te ontgaan. AXEL. Op 31 October a.s. zal het 40 jaar geleden zijn, dat de Chr. school op Spui werd gesticht, waarna op 1 Nov. de lessen zijn begonnen. Naar de Axelsche Courant verneemt, zal de heer mr. P. Dieleman uit Middel burg worden uitgenoodigd om de feest rede uit te spreken. Te Krabbend ij ke werd Maan dagavond een Tuinbouwcursus begon nen onder leiding van den heer M. Nieuwenhuijse waaraan 14 leerlingen deelnamen. In de afgeloopen week zijn aan de haven te Brouwershaven aange voerd 2.530.657 kg suikerbieten. De heer B. A. T. M. Truffino, bur gemeester van Hulst, heeft naar de Axelsche Crt. meldt bedankt als voorzitter van de R. K. Kiesvereeniging voor de Tweede Kamer en Provinciale Staten. Geslaagd aan de universiteit te Leiden voor het cand.-examen wis- en natuurkunde letter L. de heer J. Kos- tense. Ds. G. J. Streeder te Leiderdorp is beroepen te Watergraafsmeer (Amster dam-Oost). Ned. Herv. Kerk. Ds. J. C. Koningsberger te Amster dam is beroepen te Rotterdam (vacature- dr. Berkelbach van der Sprenkel). Geref, Gem. Drietal te Tholen; ds. G. H. Kersten te Rotterdam, ds. J. Fraanje te Barne- veld en ds. M. Heikoop te Utrecht. Naar V.D. verneemt moet de heer Jacques Urlus een ernstige operatie on dergaan. Lorentz-monument, De onthulling van het Lorentz-monu ment in den voorgevel van de Leeskamer Bosscha aan de Langebrug te Leiden zal plaats vinden 3 November a.s. In strijd met zijn eed. De Haagsche rechtbank heeft vonnis gewezen in de zaak tegen den ex-bureel ambtenaar der P.T.T., J. J. S., tegen wien door het O.M. 2% jaar gevangenis straf is geeischt ter zake van het in strijd met zijn eed als ambtenaar aan nemen van giften en het verstrekken van inlichtingen aan derden. De rechtbank veroordeelde verdachte overeenkomstig dezen eisch, doch bracht 2 maanden voorarrest in mindering van deze straf. De aannemer M. A. v. d. B. uit Moor drecht werd wegens het doen van een gift of belofte aan den verdachte, ver oordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf. De eisch luidde 2 jaar. Dreigbrief schrijver veroordeeld. Eenigen- tijd geleden werd de omge ving van Nijswiller-Witten in opschud ding gebracht door dreigbrieven, welke gericht waren aan landbouwersfami lies. Indien niet belangrijke bedragen werden neergelegd op aangegeven plaatsen, zouden de families uitge moord en de hoeven platgebrand wor den. De dreigbriefschrijver is Maandag door de Maastrichtsche rechtbank tot 4 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Dierenmishandeling. De Hooge Raad heeft verworpen het cassatieberoep van W. R., veehouder te Ruinerwold, die in hooger beroep door het gerechtshof te Leeuwarden tot 14 dagen hechtenis voorwaardelijk is ver oordeeld, terzake van 't opzettelijk voed sel onthouden aan 6 paarden en 5 run deren, welke hem toebehoorden. Overtreding van het uniformverbod. De kantonrechter te Deventer heeft den schilder A. L. veroordeeld tot een boete van twee gulden, omdat hij te Deventer had geloopen gekleed in een zwart hemd, daarmede uiting gevend aan een fascistisch, dus bepaald staat kundig streven. Verdachte zeide in hooger beroep te zullen gaan. A Houthh Alberts 33 C Baltimore Ohit 1414% A Southern Rlw 13%14% C Union Pac Rr 69%69% C Int Nickel Cy 12%—12% A Kolonia e Bnk. 4846. A N.I. Hbk. 1000 51%—51. C Ned. H. M. 1000 48%—48%. A Alg. Kunstz. U. 22%— 23% -23. A v. Berkels Pat. 15%—15%. C Calvé-Delft 53%—54. A C. Sukier Mpij, 2121. A Ned. Ford A.M. 132%—133%-31 A Philips Gem. B. afg. 210%— 211 %-10% C Unilever 83%—83% -82%. C Anaconda Cop, 8%9-9%. C Bethlehem St. 18%—19-18%. C Kennec Copper 12%12%-13. C Un. States Leather 5%6%-6%. A A.N.I.E.M.N.B. 208%207%. A Kon. Petr. Mpij. 172%—171 %-70%. C Contin. Oil Cy 10%10% C Shell Union OC 54%-5 C Tide Water Ass Oil 6%6%, Geslaagd te 's Gravenhage voor het voorloopig machinisten-diploma de heer J. Herman van Vlissingen leerling van den machinistencursus ver bonden aan de Ambachtsschool te Middelburg. Geslaagd voor het Voorloopig Machinisten diploma de heer W. van Duijn, leerling van de De Ruijterschool te V 1 i s.s i n g e n. Benoemd tot tijdelijke onderwijzeres aan de openbare lagere school te Krab be n d ij k e, mej. S. Versprille van Oost burg. STAKING BEVRACHTINGS COMMISSIE. Daar de schippers te Amsterdam naar aanleiding van de bestraffing van een hunner, heden weigerden eenige vracht aan te nemen, heeft de bevrach tingscommissie te Amsterdam besloten, de beurtregeling buiten werking te stel len en haar goedkeuring te verleenen aan alle bevrachtingen welke worden af gesloten. Naar aanleiding hiervan heeft V. D. 'n onderhoud gehad met den heer G. de Bruin, voorzitter van de afdeeling Am sterdam van den Alg, Schippersbond. De heer De Bruin deelde mede, dat het conflict Dinsdagmiddag is ontstaan. Bij de gewone bevrachting was er n.l. een voor Leeuwarden bestemde vracht van 150 ton anthraciet, die in verband met de kwaliteit in drie partijen moest worden geladen. Volgens het tarief vaq Amsterdam zou daarvoor worden be-f taald 2.85 per last. Reeds enkele malen was deze vracht op de beurs aangeboden, doch het feit dat zij in drie partijen moest worden ge laden, terwijl de lading bovendien moest worden afgedekt, gaf den betrokken schipper aanleiding 3 per last te vra gen. De scheepsbevrachter bleek uit eindelijk niet ongeneigd te zijn dit be drag te betalen, aangezien hij zelf reeds begonnen was tot een bedrag van 2.95. Toen de schipper op betaling van 3 bleef aandringen heeft de bevrachtings commissie maatregelen genomen, en hem bestraft met 8 dagen wachten. Het Haagsche Gerechtshof heeft ar rest gewezen in de zaak tegen den 41- jarigen bankier I. Leenes, thans gedeti neerd, die door de Haagsche rechtbank ter zake van verduistering ten naaeele van verschillende buitenlandsche keike- lijke leeningen is veroordeeld tot 1% jaar gevangenisstraf met aftrek van 3 maanden voorarrest. Het Hof, opnieuw recht doende, ver oordeelde verdachte tot 1 jaar gevan genisstraf met aftrek van 6 maanden prev. hechtenis. Tot president van den ondernemers- raad van Ned, Indië is benoemd de heer Ch. J. Weiter. Op den spoorwegovergang op den rijksweg naar Deventer, kort bij Bathem, reed Dinsdagmiddag een personenauto tegen een paaltje. Dit gebeurde bij het uitwijken voor een uit tegenovergestel de richting komende vrachtauto. De be stuurder van de personenauto raakte daarbij de macht over zijn stuur kwijt, waarna de wagen tegen een boom bot ste. Een der inzittenden, de heer B. M. uit Twello vloog door het portierraam en werd zoo ernstig gewond, dat hij in het ziekenhuis te Deventer "moest worden opgenomen. Blijkens uit Indië ontvangen be richt is Zondag aan boord van Hr. Ms. Prins van Oranje, die ter Oostkust van Borneo kruist, luit. ter zee 2e kl. H. M. Willemsen overleden. De schipper S. G. Zijp is overge plaatst van de Hertog Hendrik naar het Wachtschip te Vlissingen, de schipper B. van Gils van het wachtschip te Vlis singen naar de Hertog Hendrik en de sergeant-kok J. Bak van het wacht schip te Vlissingen naar de Bankert. Met ingang van 16 October zijn bij het 3e Reg. Infanterie aangesteld tot vaandrig de reserve sergeanten Th. M. J. de Graaf en W. J. M, J. Piët, beide leerlingen van de School voor Reserve Officieren der Infanterie, en met ingang van dienzelfden datum overgeplaatst resp. bij het 11e en 15e Reg. Infanterie. Op 31 October a.s. vertrekken met groot verlof de dienstpl. sergeanten Ad ministrateurs van 14 R. I. Op 1 Nov. a.s, worden aangesteld tot dpi. sergeant adm. de dpi. sergt. tit. W. C. van Moolenbroek, J. de Roos, E. L. M. Wensing, Tot dpi. fourier de dienstpl. sergt. tit. P. M. den Outer, W. van Luijk en P. J. M. de Jong. Tot dienstpl. sergt. toegevoegd de dpi. sergt, tit. A. Verschoore de la Houssaye. Allen van het 14e R.I. A Holl. Amer. Lijn 1% A K.N. Stoomb. Mij. 6%7. A Ned. Scheepv. U. 45%44%. A H.V. Amsterdam 172%—172-168. A Java Cult. Mij. 88%—87, A N.I. Suiker U. 60%—59. A Deli Batavia 108% C Deli Mij. 1000 105—104%—1037a. A Senembah 120%12072-1197.,. C Chicago Milw. 3%3%-3%. A Amst. Rubb. C. 95%—94%-93%. A Deli-Bat. Rubber 39%39%. A Hessa Rubber 29%28%. A Serbadjadi S.R. 28%27%. Prolongatie 11. WISSELKOERSEN- Faillissementen. De Arr. Rechtbank te Middelburg heeft heden failliet verklaard: I. A. Ris- seeuw Jzn., bankier te Oostburg, Rechter-commissaris mr. Th. Portc heine. Curator mr. J. Erasmus, advo caat en procureur te Oostburg en T. Zandstra, accountant te Middelburg. Faillissement geen Surséance. Men meldt aan de N. R. C. dat de bankiersfirma Sanderse Co. te Oost burg, aan haar crediteuren een circu laire heeft gezonden waarin medege deeld wordt dat zij geen verlenging van Surséance zal aanvragen, doch dat in overleg en met instemming der heeren bewindvoerders faillissements aanvraag zal worden gedaan. 24 Oct. 25 Oct. Londen 7.98 7.84% Berlijn 59.11 59.11 Parijs 9.70% 9.70% Brussel 34.57 34.57 Zwitserland 48.04% 48.05 Kopenhagen 35.70 35.20 New-York 1.70% 1.64 wegens mist in Vlissingen waren geland, toch naderhand met post en goe deren doorgevlogen naar Schiphol. Van daaruit zijn de post en de goederen, voor Rotterdam bestemd, hierheen ge ëxpedieerd. Frankeering bij abonnement. Met ingang van 1 Nov. a..s. wordt verandering gebracht in de wijze van verantwoording van de ontvangen gel den wegens frankeering bij abonnement in de gevallen, dat deze verantwoor ding thans plaats vindt door middel van frankeerzegels gehecht óp de achter zijde van een der formulieren P 229 B en dat den aanbieder thans als kwijting dient. Voortaann zal deze kwijting ver vallen en een kwitantie worden afge geven. Als uitzondering op deze nieuwe re geling is bepaald dat indien de aanbie ders van stukken dit verzoeken, gedu rende den tijd dat bijzondere frankeer zegels, welke met een toeslag boven de frankeerwaarde worden verkocht, het betaalde bedrag door middel dier zegels op de achterzijde van het af te geven formulier P 229 B zal worden verantwoord. Indische Stoomvaartlijnen. Marnix van St. Aldegonde, Batavia naar Amsterdam 24 van Genua. Schepen - Koninld. Tabak - Mijnen Suiker - Philips Aku -Obl.markt— - Amerika - Rubber r - Markt - Unilever f Wettig gedeponeerd De heer J. L. M. Boot, directeur van het post-, telegraaf- en telefoonkan toor te Axel wordt naar de Axelsche Crt. meldt overgeplaatst naar het districts-postkantoor te Amsterdam- Noord. De YÜegtuigen en den mist. Tegen het aanvankelijke voornemen in zijn de K.L.M.-toestellen, die Dinsdag Verdronken. Dinsdagavond is te Vinkeveen de 70-jarige alleen wonende G. in t Woud door de duisternis misleid te water ge raakt en verdronken. Het lijk is Woens dagochtend opgehaald. PRINS HENDRIK BIEDT DE HEL PENDE HAND. Maandagavond werd aan de politie te Wasse naar kennis gegeven, dat er een ernstig on geluk gebeurd was op den Rijksstraat weg bij de Maaldrift. Politie, zieken auto en gemeente-arts gingen er heen, en het bleek dat een auto/bestuurd door Van der Z. uit den Haag, die in groote vaart in de richting den Haag gereden, en zoo verschillende auto's ge passeerd was, de flauwe bocht aldaar niet had genomen, maar circa 35 meter door de berm van den weg was gereden, tegen een boom gebotst en vervolgens in de sloot terecht was gekomen. De be stuurder had bij die gelegenheid op z®®r gevaarlijke wijze den auto „gesneden waarin Prins Hendrik en zijn gevolg za ten, Prins Hendrik liet stoppen, en be gon onmiddellijk de passagiers uit hun gevaarlijke positie te verlossen, zijnde mej. R. uit den Haag, die verschillende wonden had opgeloopen en een arm ge broken. Van der Z. was er met lichte verwondingen afgekomen. Beiden zijn met den Roode Kruis-auto naar het zie kenhuis aan den Zuidwal gebracht. Uit het onderzoek is gebleken, dat Van der Z. dronken zou zijn geweest. Tegen hem is proces-verbaal opge maakt. De auto is, na uit de sloot te zijn gehaald, in beslag genomen. PLOTSELING OVERGESTOKEN. Maandagavond heeft op de N. Z. Voor burgwal te Amsterdam nabij de Lijnbaansteeg een aanrijding plaats ge had tusschen een motorwagen en een vrachtauto. Onverwacht moest de chauffeur van den vrachtwagen echter stoppen, daar een juffrouw plotseling den rijweg over stak. De wagenbestuurder, die hierop na tuurlijk niet -verdacht was, kon, hoewel hij uit alle macht remde, een aanrijding niet voorkomen, zoodat de tramwagen tegen de vrachtauto opbotste. Het voorbalcon van den motorwagen werd beschadigd, terwijl drie ruiten bra ken. De vrachtauto kwam er nog iets beter af. De trambestuurder werd door de glasscherven bloedend aan beide handen verwond. Verder vonden geen persoon lijke ongelukken plaats. OUDE NEDERLANDSCHE MUNTEN GEVONDEN, Bij verbouwingen te B e r g a m o heeft men een aantal gou den en zilveren munten uit de 16e eeuw gevonden, en wel gouden munten uit Nederland, Polen, Turkije en Portugal, zilveren Genueesche daalders en Pause lijke geldstukken van Clemens VIII. De gezamenlijke waarde der gevonden mun ten bedraagt 10.000 lire. Spoorwegramp. Wij meldden gister nog kort het vree- selijk spoorwegongeval op de lijn Parijs- Cherbourg bij Bonneville. Tot in de eer ste middaguren werden uit het puin reeds 22 dooden geborgen. Mes kan. verwachten dat nog evenveel slacht offers onder het puin bedolven zullen liggen. Het aantal gewonden bedraagt tot nu toe 60. Het ongeluk had plaats op het oogen- blik dat de trein met een snelheid van ongeveer 100 km per uur over de spoor brug reed. Onder een vreeselijk geraas stortten de locomotief, de tender, de ba gagewagen en drie personenwagens in de diepte, waar nog slechts een groote puinhoop" over was, Intusschen is een kraan aangekomen waarmede men tracht het puin te lich ten, om op deze wijze de nog ingesloten lijken vrij te leggen. Men meent dat de oorzaak is gelegen in een verzakking van het spoor. De machinist en de sto ker werden op slag gedood. Het traject is op beide sporen versperd; het verkeer is omgelegd. Op de plaats van de ramp zijn in den loop van Dinsdag in totaal 31 dooden geborgen. Het bergingswerk werd tot laat in den avond voortgezet bij het licht van schijnwerpers, waarna men, toen men geloofde alle gewonden en dooden uit de puinhoopen der verniel de wagens te hebben geborgen, besloot het verdere reddingswerk tijdelijk te staken om een onderzoek naar de oor zaak van de ramp mogelijk te maken. De locomotief van den verongelukten trein was niet lang geleden gerepareerd in verband met een beschadiging aan een der assen. Derhalve heeft de com missie onderzocht of het ongeval mis schien kan zijn veroorzaakt door een afwijking aan de locomotief. Heden werd het bergingswerk voort gezet. Men vreest, dat men toch nog niet alle lijken geborgen heeft. Engelsch-Amerikaansche onder handelingen. De Daily Herald verklaarde uit Was hington te hebben vernomen dat de En gelsch-Amerikaansche onderhandelin gen over de oorlogschulden defini tief zijn mislukt. Algemeen verwacht men, dat de on derhandelingen voor onbepaalden tijd verdaagd zullen worden en dat Engeland op 15 December a.s. den dan vervallen den halfjaarlijkschen termijn van onge veer 10 millioen dollar zal betalen. Rede van Hitier. Hitier heeft gister gesproken in het Berlijnsche Sportpaleis. Geweldige be langstelling en enthousiasme, natuurlijk. Veel nieuws wederom niet. O.a. be toogde hij, dat Duitschland zijn verplich tingen ingevolge het vredesverdrag in zake de ontwapening volledig was na gekomen, terwijl andere landen tot dus ver hiertoe niet waren overgegaan. De geheele wereld is vol wapenen en de hoeveelheid wapens wordt steeds grooter, doch niet uit vrees voor het ont wapende Duitschland, maar uit wan trouwen der landen jegens elkander. Na de bewapening der andere mo gendheden nog eens te hebben belicht, legde Hitier den nadruk op den vredes wil van het Duitsche volk en de natio- naal-socialistische Duitsche regeering. In dezen geest motiveerde Hitier ook Duitschland uittreden uit den Volken bond, waarbij hij deed uitkomen, dat de andere mogendheden de verplichtin gen van het verdrag van Versailles in zake de ontwapening niet zijn nage komen. FRANKRIJK. De Hakenkreuz-boeman. Te St. Na- zaire weigerden de havenarbeidprs het Hamburgsche stoomschip „August Thijs-

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 2