KUNST EN WETENSCHAP. 8ENENR0 NIEUWS. RECHTZAKEN. DE VAKBEWEGING. m Hoedekenskerke mintens 1,10 zal nadeelig verschil van 711, tegenover moeten bedragen en verzochten voor 16.500 opgeheven verlies, maakt den dagretour HoedenskerkeNeuzen 15,789 voordeelig saldo, genoegen te -willen nemen met een prijs Dus een bate voor de Provincie van van cent# I 16.000 tegen een vermeerdering der Neemt men hierbij in aanmerking, dat kosten voor het publiek van 8330. hierin begrepen zou zijn 20 cent wegens Het te behalen voordeel zal aanvanke- steigerrechten, dan blijkt, dat voor een lijk gedeeltelijk verloren gaan wegens retour ten bate van den stoombootdienst de te betalen wachtgelden. Hierin kan slechts 20 cent zou overblijven. echter naar de meening van Ged. Sta- vfnmin als voor den dienst Hans- ten geen argument gelegen zijn, om niet weert—Kruiningen achten Ged. Staten tot de opheffing van dezen dienst te be- provmciale exploitatie van een auto- sluiten Men kan de achteruitgang in het dienst HoedekenskerkeVlissingen of i 1,1. j Breskens-Neuzen gewenscht, doch wel aantal passagiers slechtsi voor een deel zijn er voor een dienst Hoedekenskerke aan t de tijdsomstandigheden wijten, -Middelburg en voor een Neuzen-want 'ulSl °P de ?nierf dlen8 en 18 er Breskens één concessieaanvrage inge- vooruitgang en wel op de IijnViissingen^ diend. De drie aanvragers voor de eerste Breskens 9 pet.; Hansweert-Valsoorden lijn, geven resp. aan 6 reizen per dag, 3,5 Pct'! Neuzen-Hoedekenskerke 3.6 zonder vermelding van duur van de reis, Pct-! tegen een verlaging van 27 pet. op 0.60 enkele reis, en 1.10 retour; 5 de lijn Neuzen-Vlissingen en van 3.4 reizen, niet vermeld, 0.65 en 1; 4 Pct- op den Oosterscheldedienst. De ex reizen, 1 uur, 0.75 en 1.25 en die ploitatie van den dienst Vlissingen- door de tweede lijn, 3 reizen, 1 uur 5 Neuzen biedt weinig gunstige perspec min., 0,75 en niet vermeld. Met den bootdienst VlissingenNeu zen is de duur van een reis Middelburg tieven en Ged. Staten zijn daarom tot de conclusie gekomen, dat tot opheffing moet worden overgegaan. Waar deze (station) naar Neuzen 1 uur 45 min., conclussie echter uitsluitend gegrond is, kosten enkele reis eerste klasse 1.65, op de gegevens betreffende het eerste tweede 1.20; retour eerste 2.25, half jaar 1933, en de mogelijkheid be- tweede 1.65; voor een reis met een staat, dat het tweede half jaar in ver- autobusdienst BreskensNeuzen is het band met de gewijzigde dienstregeling 1 uur 58 min., 1.75, 1.50, 2.60 en en het hervatten van den Zondagdienst 2.30; met een autobusdienst Middel- I een gunstiger resultaat zal opleveren, burg—Hoedekenskerke 1 uur 55 min., j willen zij daarmede rekening houden. 1.55, 1.25, 2.40 en 2; per spoor over Hoedekenskerke 2 uur 2 min 1.90, 1.40, 2.75 en 2.10. De boot- Zij stellen daarom voor den dienst met ingang van een door Ged. Staten vast te stellen datum op te heffen, onder dienst Neuzen—Vlissingen maakt de reis j voorbehoud, dat, indien naar het oor- het korst en het goedkoopst, doch de ded yan Ged Staten de bedrijfsresul verschillen zijn niet van groote betee- j taten Qver 1933 de verwachting wetti- enis' gen, dat het verlies op dezen dienst in De vermeerdering bij vervanging van de {oebomst beperkt zal blijven binnen den bootdienst door andere middelen van vervoer, zijn voor een enkele reis eerste klasse 0.15, tweede klasse 0.25; eerste klasse retour 0.40 of per reis 0.20, tweede klasse 0.60 en 0.30. Het totaal vervoerde passagiers Vlis singenNeuzen bedroeg in het eerste half jaar 1932 6059 eerste en 12.207 tweede klasse en in het eerste halfjaar 1933 resp. 3457 en 10.386. In verband met het feit, dat het vervoer in de maan den Juli en Augustus steeds beduidend hooger is dan in de andere maanden en dat gedurende het eerste halfjaar de dienst op Zondag heeft stilgelegen, mee- nen Ged. Staten per jaar 8000 eerste en 26000 tweede klasse passagiers te mogen ramen. Waar ook rekening moet worden ge houden met de daling in de vracht, kwa men Ged. Staten tot een verlies van 16.500. Ged. Staten willen buiten be schouwing laten of bij opheffing van den bootdienst de weg over Hoedekensker ke of over Breskens moet worden ver kozen, maar wijzen er op, dat de eerste voor de provincie het beste is, omdat het tariej voor de boot er hooger is. Bij de berekening van het goedkoop ste tarief komt men tot een bate voor den dienst van 17.940, doch daartegen over staat, dat de algemeene onkosten die thans ten laste van den dienst Vlis singenNeuzen komen, voor een be langrijk deel door den overigen Wester- scheldedienst gedragen moeten worden. Ged. Staten schatten die kosten op 21.943, waarvan de provincie 20 pct. of 4299 draagt, terwijl zij uit genoem de f 17.940 20 pct. of 3588, dus een Het vraagstuk der naaste toe komst. Bij de N.V. Leopold's Uitgevers Mij. te Den Haag verscheen van de hand van den oud-burgemeester van Rotterdam, dr. A. R. Zimmerman een brochure met als hoofdtitel: ,,De Vakbeweging", als karakteristieke ondertitel: Het vraag stuk' der naaste toekomst. De naaste toekomst. Want hoe is 't heden? Wij citeeren: ,.De overtuiging wint al meer en meer grond, dat een sterk gezag een der eerste voorwaarden voor rust en welvaart is, en in dat licht is het velen duidelijk, dat menig tot dus ver gevolgde gedragslijn zal moeten worden gewijzigd." Bovendien het besef, dat eendracht een volk groot maakt, doch partijzucht en klassestrijd het ten verderve leiden. Deze ontwikkeling, deze gedachte zal verder schrijden, en ontmoeten een der belangrijkste verschijnselen der laatste decennia: de Vakbeweging. De Vakbeweging: in den aanvang in stellingen tot opvoeding der werklieden in de toen gevolgde sociale politiek, (revolutionair en anti-parlementair). Omstreeks 1890: het besef, dat zij een zelfstandig doel moest hebben, derhalve: de afscheiding in diverse bonden. Het totale ledental is tot 1920 steeds gegroeid. Toen volgde een teruggang tot 1925, daarna een stijging tot 1928. Het laatste jaar tot 15V2 pCt. De geldmiddelen werden gevonden uit de contributies. De totale ontvang sten bedroegen in 1930 ongeveer 13 milhoen. Op 1 Januari 1932 waren bij de vakbeweging bijna 600 bezoldigde be stuurders en propagandisten in dienst en meer dan 700 beambten. Zeker, de vakbeweging heeft vele gunstige gevolgen gehad: gevoel van eigenwaarde geschonken aan de arbei dersklasse; daardoor betere schatting van de juiste waarde den groepen in de redelijke grenzen, aan dit besluit geen uitvoering zal worden gegeven. Rekening bootdiensten over 1932, Ged. Staten stellen voor de rekening over 1932 van den Provincialen Stoom bootdienst op de Wester Schelde te be palen op 437.627.76 in ontvangsten en 624.833.92 in uitgaaf, alzoo een kwaad slot van 187.206.16 en die van den dienst op de Ooster Schelde resp. op ƒ69.846.97 en 70.036.52, en 189.55. Reglement waterschap De Val- kenissegeul. Overeenkomstig het verzoek van het waterschap De Vallienissegeul onder Krabbendijke en Waarde, stellen Ged. Staten voor in het bijzonder reglement voor dat waterschap een wijziging aan te brengen, waardoor het aantal ob jecten, welke door het waterschap wor den bestuurd en onderhouden, wordt uitgebreid met den duiker van den Nieuw-Krabbendijke polder en de water leiding in dien polder, welke strekt van dien duiker tot den duiker van den Maagspolder onmiddellijk benoorden den Westweg. Verder om opniew vast te stellen hoe de kosten over de polders voortaan verdeeld zullen worden en ten slotte om in art. 1 te schrappen het woord „gemeenschappelijk" omdat ver schillende in het reglement genoemde objecten slechts voor een deel der be trokken polders dienstig zijn. Autobusdienst Kamperland- sche veerKortgene. In aanmerking genomen, dat de N.V. Auto-omnibusdienst te Wissekerke het eenige openbare middel van vervoer op Noord-Beveland exploiteert, stellen Ged. Staten voor, ook na 1 Januari subsidie aan bovengenoemde lijn te blijven ge ven, gerekend naar een maximum be drag van 2650. Reglement op de wegen en voetpaden. Naar aanleiding van verzoeken van de afdeeling Zeeland van den Chr. Boe ren- en Tuindersbond van 22 Maart en van de Z.L.M. van 18 Maart stellen Ged. Staten voor de inwerkingtreding van de nieuwe bepaling, waardoor het ver boden is met eenig voertuig zoodanige vrachten over de kunstwegen te ver voeren, dat de belasting van eenige as, uitgedrukt in kilogrammen, méér be draagt dan 120 maal de totale breedte der wielbanden van de aan de as be vestigde wielen, uitgedrukt in c.m., te verschuiven van 1 Januari 1934 tot 1 Januari 1940. Thans is het vermenig- vuldigingscijfer 140. Opnemen van kasgeld. Ged. Staten stellen voor hen evenals voor 1933 ook voor 1934 machtiging te verleenen tot het aangaan van een kas- geldleening tot een maximum bedrag van 2.000.000. gemeenschap. Doch daarnaast de schaduwzijden, de overschatting van den arbeid: speciaal van den handenarbeid; een matelooze overdrijving der beteekenis der arbei dersklasse in het maatschappelijk proces en een negatie van anderen. Uitvoerig behandelt de schrijver de foutieve redeneering, dat het verschil tusschen den materieelen toestand van vroeger en thans alleen aan de actie der vakvereenigingen te danken is. Neen, de huidige welstand steunt terde ge ook juist op de groote kapitaalvor ming der 19e eeuw, betaald met han denarbeid en groote ontbering van een vorig geslacht, doch zonder hetwelk het huidig geslacht nooit dat stoffelijke welzijn zou hebben verworven. Daarbij komt nog, dat het grootste deel der vakorganisatie onverzwakt vasthoudt aan den klassenstrijd als het alles overheerschend beginsel der maat schappelijke verschijnselen. Doch thans blijkt, hoe langer hoe meer, dat de economische maatschappij (het bedrijfsleven) zich beweegt in ver zachting der tegenstellingen. De ar beiders begrijpen, dat zij 't grootste be lang hebben bij het economisch herstel, het bedrijfsherstel. Doch de gedachtenwereld der bonds- bestuurders heeft aldus de schrijver de evolutie niet meegemaakt. Hun ac tie heeft het herstel alleen maar be moeilijkt. Dientengevolge is door hun schuld de vakbeweging thans weggezon ken in grof groeps-egoisme en beroofd van elk ideaal en elk hooger beginsel. Dan heeft ook de gebondenheid aan politieke partijen bij weidenkenden het aanzien der vakbeweging grootelijk ge schaad. Bewijzen hiervan behoeven niet meer gegeven, aldus de schrijver,: het politiek karakter dezer organisaties en hun politieke macht vormen de over- heerschende factor van ons openbarlp leven. Dit heeft tengevolge, dat vereenigin- gen, opgericht met het volkomen geoor Fr, Rutgers van der Loei!Mielziner. Onze voormalige stadgenoote mevrouw Rutgers van der Loeff-Mielziner expo seert in Venlo een aantal harer werken. De Limburgsche pers schrijft er zeer gunstig over. De Limburger Koerier bv. schreef o.a.: „De bekende schilderes, komt nu weer voor den dag met een tiental nieuwe schilderstukken. En dat terwijl men wist dat een malheur aan haar rechter arm en ziekte haar het werken onmogelijk maakte. Maar ze schilderde toch, desnoods met de lin ker hand, het moest maar. Er leeft in haar een sterke drift naar beelding, Een der beste werken van den laatsten tijd is het portret van Pater van Well S. J., dat ze in groot formaat, met ruigen breeden borstel heeft opge zet. Dezen kunstzinnigen Jezuïet en pro motor van verschillende talenten, ont moette zij jaren geleden voor het eerst in een straatje te Venlo. „Ik ben klein", zegt ze, „maar voelde mij nog kleiner toen de groote gestalte van Pater van Well plotseling voor mij stond". Direct dacht ik: Zoo groot zal ik hem eens schilderen. Dat heeft ze gedaan. En ze is daarin gelukkig geslaagd. Het is het beste portret wat ik tot nog toe van de zen nobelen priester zag. De grootheid van zijn postuur, maar vooral zijn grootschheid van geest en ziel heeft ze diep doorvoeld gegeven. Zuiver en su bliem zijn de goedige, peilende, eenigs- zins melancholieke oogen en de veel 1 eed en liefde proevende mond geschil derd, maar vooral de oogen. Alle klei- neerende detailleering is vermeden. Elke streek vibreert van hevige vitali teit en temperament. Eenmaal iets ge zien, wat haar pakt en boeit, houdt ze vast, totdat de uitbeelding daarvan in nerlijk is gerijpt. Behalve het portret van Pater van Well bevat de kleine expositie nog en loofde doel materieel eigenbelang col lectief te behartigen, dit doel gaan over brengen op het gebied van het algemeen belang, en daardoor het openbaar be leid, wat de gemeenten betreft vrijwel volkomen, wat den Staat aangaat, voor een niet gering deel beheerschen. Er ontstond a.h.w. een nevenregeering der vakbonden, waardoor goeddeels de ontreddering der publieke geldmiddelen is veroorzaakt. Deze overheersching van den Staat door instituten van eigenbelang dient aansp rakel ij k gesteld voor d e ontaarding der democra tie, de verwording van het parlemen tair stelsel, en de afdaling van den Staat tot een verzorgings-instituut. Omgekeerd heeft de politiek de vak beweging van veel goeds beroofd. Men weet dat de leiders aan politieke dra den zijn vastgebonden, Dit heeft ge maakt dat het partijwezen hier te lande een uitbreiding over en een inwerking op gebieden vond, die elders buiten zijn invloed blijven. De Vakbeweging is daardoor gewor den een element van ontbinding. Daar om zal zij de aandacht gaan vragen van ieder, die er naar streeft het Vaderland van zijn euvelen te bevrijden! Want de vermenging der vakbelangen met een overspannen partijwezen heeft aan de organisaties van overheidsperso neel een groote macht gegeven. Waaraan de solvabiliteit der gemeenschap en de rentabiliteit der openbare bedrijven aan ten offer moeten worden gebracht. Men bedenke, dat 28 pCt. van het to taal der igeorganiseerden de overheid als werkgeefster heeft, en de bonden tot de rijkste behooren. Men is bovendien in de organisatie gaan zien een vorm vein ideële samen werking, een verschijnsel van algemeen belang, dat gediend moet worden. Van daar allerlei begunstigingen: vooral de bevoordeeling der lgeorganise,erden en der organisatiekassen door de werkloo- zenondersteuning. i*rman riSt'o's H a ivö e PM ij, N .V.A mslerda rn Fabrieken té JutphaasJbij Ufrecbl, (Ing. Med,) kele andere goed gegeven figurale doe ken" „Gaarne zouden wij van deze talent voile schilderes, die alle mogelijkheden probeert en uitbuit en niet stilstaat op den zelf-gevonden weg, eens een over zichtelijke tentoonstelling willen zien. Hare groote spiritueele kunstenaars kracht, die nog in vollen groei en ont wikkeling staat, houdt in elk geval een goede toekomst in." Ook de „Nieuwe Venlosche Courant" bevat een waardeerende bespreking, waarin „van den groei van haar werk, krachtiger en technisch beter" getuigd wordt. DE BRAND OP DE „RIETFONTEIN". Naar Reuter uit Port Elizabeth ver neemt, is de brand in de kolenruimen van het Nederlandsche stoomschip „Rietfontein", nadat men hem meende te hebben bedwongen, opnieuw uitge broken. De brand is niet hoogst gevaarlijk. Verondersteld wordt dat het schip zich nog ongeveer 24 uur op eigen kracht zal kunnen voortbewegen. ARME KLEINE. Zondagmorgen heeft de 21/2-jarige G. P. uit de Maurits- straat te Rotterdam in de ouder lijke woning een pan met kokende soep omgetrokken en den inhoud over zich heen gekregen. Met ernstige brandwon den is het kind in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. Daar is het aan de gevolgen overleden. Branden. Donderdagnacht heeft een hevige brand gewoed in het benedenhuis van perceel Barentszstraat 36 te Amster dam, waar gevestigd is de winkel en werkplaats van een lampekappenschil- der. Men vermoedt dat vuur uit een pot kacheltje dat daar stond, op den vloer is gevallen. De vlammen sloegen fel naar buiten. Zij tastten ook de eerste verdie ping aan, bewoond door een 73-jarigen man. De brandweer bestreed het vuur met twee stralen en beperkte het tot den voorkant, zoodat alleen de lambrizee- ring beschadigd werd. De winkel en de werkplaats zijn geheel uitgebrand. Een partij lampekappen werd een prooi der vlammen. De schilder is niet verzekerd. Niet alleen is de wekelijksche uitkee- ring voor de leden der vakbeweging veel hooger dan voor niet-leden, doch bo vendien wordt toegelaten, dat van de uitkeering wordt afgehouden de contri butie aan de gev/one vereenigingskas, waaruit de vrijgestelden worden bezol digd, stakingen gefinancierd, verkiezings acties bekostigd en partijbladen gesub sidieerd worden. Dit ook in gevallen en dat is de overgroote meerderheid waarin de z.g. werkloozenltas zonder eenige be teekenis voor het bedrag der uitkeering is. Hier heeft mr. Boon onlangs vragen aan de regeering over gericht. Het is nauwelijks te gelooven dat dit nog lang duurt. Niemand heeft bezwaar tegen 'n redelijke ondersteuning van werkloozen, doch hoe 't te verantwoor den, dat gegeven den ongehoorden be lastingdruk op personen en bedrijven, jaarlijks verscheidene millioenen der met de grootste moeite opgebrachte hef fingen worden overgebracht in de kas sen der vakbeweging Het is deze bevoordeeling, die ge maakt heeft, dat het ledental der vakbe- weging sterker dan ooit is gegroeid, in tegenstelling met alle andere landen, waar werkloosheid en loonreductie het cijfer belangrijk deden dalen. Is het echter billijk, dat millioenen voor strijd, voor politiek en voor partij- doeleinden worden bewaard, terwijl het land bezig is zich te ver armen om de immense steunbedragen op te bren gen! Deze kapitalen zullen wellicht ook nog uit het oogpunt van bescherming der rechten van de leden zijn te bezien. Resumeerende komt de schrijver tot de conclusie, dat een hervorming der politieke vakgroepeering niet kan uit blijven. Hij doet de volgende beginselen aan de hand: le. handhaving, kan het zijn de ver Arrondissements Rechtbank te Middelburg. P. A, v, W., 28 jbedrijfsleider van het filiaal Kloosterzande van den N. C. B., wonende te Hontenisse, was op 13 April 1933 door den kantonrechter te Hulst veroordeeld tot 25 of 5 dagen hechtenis wegens het voorhanden heb ben van 950 kg Tarwebloem B in het pakhuis van het filiaal te Kloosterzande op 14 Juli 1933 en ontslagen van alle rechtsvervolging van de tenlastelegging van het niet bijhouden van de registers. De ambtenaar van het openbaar mini sterie en de verdachte waren tegen dat vonnis in hooger beroep gekomen. Eisch: vernietiging van 't vonnis van den kantonrechter, tweemaal 25 of tweemaal 10 d.h. Mr. Dieleman achtte het ten laste ge legde niet bewezen en vroeg vrijspraak of wel den verdachte te ontslaan van alle rechtsvervolging. J. V,, 64 j., bakker te Middelburg, was op 28 Juni 1933 door den kantonrechter te .Middelburg veroordeeld tot 100 b, of 10 dagen hechtenis wegens overtre ding van de Tarwewet (niet bijhouden van de registers) te Middelburg in de pe riode van 1 September 1932 tot 1 Janu ari 1933 en op 24 Januari 1933. De ambtenaar van het openbaar mi nisterie en de verdachte waren in hoo ger beroep gekomen, Eisch 500 of 25 d. h. Mr. P. C. Adriaanse, verdachte's raadsman vroeg, waarom de rechtbank den verdachte mocht schuldig verklaren een clemente straf op te leggen. Kantongerecht te Middelburg. De Kantonrechter heeft veroordeelld wegens: met een rijwiel verboden richting be rijden: M. v. S. te N. en St. Joosland, 0.50 of 1 d. h.; met motorrijtuig rijden zonder rijbe wijs: J. G. M. de B. te Breda, 3 of 3 d. h.; hooging van het levenspeil der arbeiden de klasse blijft een voorname roeping der openbare macht; 2e. deze klasse moet de volle en on belemmerde mogelijkheid hebben voor haar belangen op te komen; 3e. er moeten waarborgen zijn, dat de behartiging dier belangen niet geschie de in vormen die de partijzuchtige uit eensplijting der natie met zich brengen of verergeren; 4e. bij de behartiging dier belangen moet in het oog worden gehouden, dat de opperste behoefte van land en volk vordert den voortgang en de uitbreiding der productie; 5e. de klassenstrijd als grondslag der verhoudingen tusschen werkgevers en werknemers moet een voor al worden verworpen: van dat Marxistisch begin sel moet de bescherming der werkgevers volmaakt losgemaakt worden; 6e, de verhoudingen tusschen de beide groepen moeten geregeld worden op den grondslag van blijvend overleg en sa menwerking tusschen allen, die hun be drijf leiden, en die daarin op andere wijze hun arbeid verrichten; 7e. het uitgangspunt dier gansche re geling zij het beginsel, dat een welva rende arbeidersklasse niet kan bestaan zonder een bloeiend bedrijfsleven. Alzoo schreef een autoriteit op soci aal en economisch gebied. Wij releveer den er het essentieele uit, en bevelen de lezing dezer beknopte, overzichtelijke helder betoogende en uiteenzettende brochure zeer aan! Ieder, die denkt en nadenkt, over wat onafwendbaar een probleem wordt. De schrijver zegt oprecht te hopen, dat de hervorming rustig, weloverwo gen en zonder schokken tot stand zal komen. En.... niet naar buitenlandsch mo del, maar naar Nederlandschen trant. Het zij zoo!

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 7