RUGPIJN DE DOCHTER VAN ALVA. 'S LINIMENT LEGER El ¥U TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN ZATERDAG 21 OCTOBER 1933. No. 249. TEGEN DEN SU1KERBIETENSTEUN. FINANCIEEL ECONOMISCH WEEKOVERZICHT. ge kte, ten. lurg ana Pe en ■aat :ek, :ht- len, 3- elg- ens, alle ing. lel- ge- ing oor H te te- Ul- rn- we ND sje. ?e- st- rnn ,11e iet Üj" el- N kd- de ld. N Dr. Prinsen Geerlings in „De Te legraaf" op het oorlogspad te- s gen de suikerbietensteun Doch het gaat om de heele cultuur, niet alleen om de industrie (Van onzen land bouw- medewerker). Dr H. C. Prinsen Geerlings wijdt in De Telegraaf een artikel aan de „ver hooging van suikeraccijns". De kop van het stuk spreekt verder van „meten met twee maten" en „in Nederland steun- en in Indië ligt de suiker opge hoopt." Met zwaar geschut dus wordt de inhoud aangekondigd, die eigenlijk heel kort kan worden weergegeven. Na erop gewezen te hebben, hoe in ons land reeds van vóór 1865 op 100 kg suiker een accijns wordt geheven van 27, toont de schrijver aan, hoe, in verband met den bietensteun en de algemeene financieele omstandigheden, dit bedrag is gebracht op 29.35 met 1 Jan. '33. Om nu den steun aan den bieten- bouw meer rechtstreeks door de ver bruikers van suikers te doen betalen is een verhooging ingevoerd van 9 per 100 kg, volgens den schrijver zeer vol doende om daaruit den vollen steun te betalen. Laten we dit den schrijver maar nazeggen. Hij schat de bieten- oogst op ruim 1.900.000 ton. In ver band met den gemiddelden suikerprijs en den door den minister toegezegden bietenprijs van 11 per 1000 kg. zal „de steun" dan 19.000.000 moeten be dragen. Het verbruik aan veraccijnsde suiker bedroeg van 1 Sept. '32—31 Aug. 33 2.145.036 X 100 kg., wat met 9 vermenigvuldigd inderdaad een bedrag geeft van ruim 19.000.000. De heer G. verwacht geen vermindering van het suikerverbruik, anders zou zijn reken som ook niet opgaan, wel acht hij de ver leiding groot, dat suiker gesmokkeld zal worden, uit België b.v. Dat zou n.l. een verschil in prijs geven van 29.45 per 100 kg. Vóór de laatste verhooging met 9 was het verschil derhalve ruim 20, n.o.m. ook voldoende voor een kans op smokkelwinst Dat de heer G. dien smokkelhandel erbij sleept en het a.h.w. voorstelt, alsof door die laatste accijns- hooging door onze regeering nu een uit gebreid grens-politie-dienst zal moeten worden ingesteld lijkt ons een eigenaar dige voorstelling van zaken, maar het zwaartepunt van des schrijvers betoog ligt in het slot van zijn artikel: „En dan te bedenken dat al die moei ten, kosten en demoralisatie noodig worden geacht om in Nederland de pro ductie mogelijk te maken van ongeveer 2.7 millioen zak suiker, die niet eens noodig en zelfs gewenscht zijni Op Java liggen, eveneens door Nederlanders ge produceerd, ongeveer 30 millioen zak ken, of ruim tien maal zooveel suiker van onberispelijke kwaliteit die men gaarne tot een prijs van 6 per 100 kg wil verkoopen. Het IJ ligt vol schepen die men zoo gaarne naar Java zoude willen zenden om daarvan de 265.000 ton, die het Moederland per jaar ver bruikt, te halen. Maar de suiker blijft op Java in het pakhuis, de kostbare fabrieken worden gesloten, de schepen liggen aan de boeien en de accijns wordt verhoogd door ARCHIBALD CLAVERING GUNTER. 20). „Omdatzegt de schilder plechtig, „het hier een zaak geldt, waarbij ons beider leven op het spel staat, en ik daarbij met alle mogelijkheden rekening wil houden. Gij moet dat ook doen om uwzelfswil zoo goed als om mijnentwil. Als ik met jou in aanraking kom, als ik in jouw gezelschap wordt gezien en jij wordt aangehouden, dan val ik mis schien met jou. Bovendien zijn wij het beiden aan ons vaderland verplicht om gebruik te maken van elk wapen, dat de Voorzienigheid ons in handen geeft. Lees dus, leeis!" Onder die woorden heeft hij 't gepar fumeerde briefje dat tot op dat oogen- blik enkel door zijn zegel was gesloten gehouden, geopend, en 't den Engelsch- man voor de oogen gehouden. Met van verwachting stralende oogen leest Guy dan dit korte maar krachtige briefje met een fijne dam&shand geschreven: j „Beste Papa, Wil me het genoegen doen brenger dezes kapitein Guido, van Romero's voetvolk, mijn redder uit de handen van de Watergeuzen (hoewel hij te beschei den is om mij een anderen naam op te geven) zoo spoedig mogelijk tot kolonel te bevorderen en hem daarna in de ge legenheid te stellen om generaal te wor den. U zult daarmede verplichten uw liefhebbende dochter Hermoine". De Engelschman is te verheugd en te trotsch om zijn vriend den inhoud van dit briefje te onthouden. „Bij Sint Denijs!" roept Oliver uit, als om in Nederland kunstmatig, ook met gedwongen medewerking van de belang hebbenden in de Java-industrie, een noodlijdende beetwortelsuiker-nijverheid in het leven te houden*'. Hier grenst de voorstelling van zaken aan misleiding, want; de Indische suiker zou ons geen cent goedkooper kosten. Niemand kan aannemen, dat in dezen crisistijd de accijns ook maar één cent zal worden verlaagd. Hoogstens zou dus in des schrijvers gedachtengang de laat ste 9 ct. per kg gewonnen kunnen wor den, en voor dit offer zou de heer G, onze „noodlijdende beetwortelsuiker- nijverheid" maar willen opdoeken! Men moet wel buitengewoon anti-agrarisch of uiterst Indisch georienteerd zijn om deze verbijsterende uitspraak voor zijn rekening te durven nemen! Voor de zooveelste keer zij gezegd, dat het niet gaat om de s u i k e r-i n d u s t r i e in de eerste plaats, ofschoon ook voldoen de redenen zijn om deze te behouden, maar om de suikerbiete n c u I- t u u r, door welken steun getracht wordt op plm. 50.000 ha goed bouwland een ongeveer loonende cultuur uit te oefe nen en die bovendien aan duizenden op het platteland en ben 't transportgezen werk verschaft. We spraken van een offer, maar is dat offer in feite zoo groot en is het zoo absurd om den consu ment iets meer te laten betalen? Voor den oorlog was de prijs van de suiker 12 a 13 gld. voor ruw, of 14 a 15 voor wit. Met den nu verhoogden accijns van 9 wordt ter nauwernood deze voór-oorlogsche prijs bereikt en wie kan ontkennen, dat de meeste in komens nog altijd ingesteld zijn op een niveau, dat hooger ligt? Wat de land bouw bevolking tijdens en kort na den oorlog zonder veel mopperen even de stedelijke bevolking „ten offer" bracht gaat verre uit boven hetgeen thans wordt gevergd, nu de rollen omgekeerd zijn! Zoo lang gezaghebbende mannen een dergelijk geluid laten hooren, moet de Nederlandsche boer op zijn qui-vive zijn en overtuigd wezen, dat hij zijn rechtmatige plaats in de zon slechts door het vormen van een krachtige eenheid zal kunnen winnen. Officier van den marinestoomvaart dienst 2e kl. W. P. Plantenberg wordt overgeplaatst van Hr. Ms. torpedoboot- jager Banckert aan boord van Hr. Ms. torpedobootjager Van Nes te Nieuwe- diep. TER OPFRISSCHING VAN HET BLOED drinke men eenige dagen ach tereen 's ochtends vroeg een glas na tuurlijk „Franz-Josef'-bitterwater. Dit regelt de darmfunctie, waardoor veelal de maag versterkt en de zenuwen gekal meerd v/orden. Door med. aanbev. (Ingez. Med.) De 1ste ploeg der lichting 1934, aangewezen voor de onderofficiersop leiding bij het regiment kustartillerie, wordt 17 Januari ingelijfd en direct daarna gezonden naar Den Haag of Vlissingen. Officier van administratie le kl. der zeemacht G. J. Jöbsis, onlangs uit Oost-Indië teruggekeerd, is geplaatst als administrateur aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Vlissingen. Onze financieele deskundige schrijft ons uit Amsterdam; Van de verschillende afdeelingen der Amsterdamsche Beurs hebben indus- trieele fondsen de fluctuaties gevolgd, die over de geheele linie vielen waar te nemen. Aand. Philips werden in de afgeloopen week voor het eerst verhan deld ex uitbetaling van 25 pet. De theoretische waarde van de afgestem pelde aandeelen kwam op den eersten dag uit op ca. 205 pet., terwijl de koers in werkelijkheid opliep tot 212, zoodat de stemming vast kon worden genoemd. Later is echter eenige reactie gevolgd. Aand. Unilever bleven nog altijd gunstig gestemd op de verwachting van een interim-dividend. Ook de gunstige stem ming, die reeds eenigen tijd op de Lon- densche beurs bestaat, zal daarbij ech ter van invloed zijn geweest. Oliewaarden hebben een tamelijk kleurloos verloop gehad. Het zal mis schien geen prettigen indruk hebben ge maakt, dat enkele dagen, nadat de heer Kessler een pleidooi had gehouden te gen de belasting van benzine, die in vele landen wordt toegepast tot leniging van den nood der schatkist, in Frankrijk een verhooging van de benzinebelasting is aangekondigd, die met behulp van an dere nieuwe heffingen en bezuinigingen, het evenwicht in de begrooting moet helpen herstellen. Als een gunstige factor moet worden genoemd, dat de zg. petroleum dictator in Amerika, die als Minister deel uit maakt van de regeering, de verschillen de staten van de Unie, die tot de pe- troleumgebieden behooren heeft ge dreigd tot maatregelen te zullen over gaan, waartoe de code hem machtiging verleent, :ndien er niet voor gezorgd wordt, dat de petroleumproductie ver der wordt ingekrompen. In Roemenië zijn de petroleumprijzen vrij belangrijk teruggeloopen. Wat de Koninklijke betreft, dient nog te worden melding gemaakt van het proces in kort geding, dat door de Vereeniging voor den Effectenhandel tegen deze mpij. en tegen de Bataafsche is aanhangig ge maakt in verband met het niet nakomen van de verplichtingen van het concern voortvloeiende uit de goudclausule. Men mag met belangstelling afwachten, hoe deze zaak zal afloopen. De vraag waar het vooral om gaat is, of de Nederland sche rechter zich competent zal ver klaren om een uitspraak te doen. Cultuurwaarden hebben een traag verloop gehad. De kwestie der rubber restrictie is nog niet veel verder geko men en het eenige, wat wij kunnen zeg gen is, dat vroegere tegenstanders van restrictie, hoewel nog altijd overtuigd, dat zulk een stelsel op den duur geen verbetering zal kunnen brengen, van oor deel zijn, dat de restrictie toch zal ko men, Het staat vast, dat Minister Colijn Een enkele aanwending van Sloan's Liniment is in vele gevallen reeds voldoende. Licht gewreven op het pijnlijke gewricht of spier, dringt het onmiddellijk door. De pijn der gekwelde zenuwen en weefsels wordt dadelijk gelenigd. Zindelijk en gemakkelijk in gebruik zijnde, is Sloan's Lini ment de algemeen erkende Remedie voor Pijnen en Smarten. Zorg dat U steeds een flacon binnen Uw bereik heeft. (Ingez. Med.) hij het briefje ook gelezen heeft, „ik ge loof zoowaar, dat ze je lief heeft. Als je haar hart hebt gestolen, ben je de eerste, en, naar ik hoor, ligt half Spanje aan haar voeten". Vervolgens den jon gen man opnemende, laat hij er peinzend op volgen: „Dat hebben je blonde krul len gedaan. Als je een bruinharige Adonis waart, zou ik geen duit voor je geluk bij haar gegeven hebben. De don- keroogige mooie jongens zijn hier zoo talrijk als het zand der zee". „Maar met zoo iets in mijn bezit mag ik toch niet nalaten te trachten haar nog eenmaal te zien alvorens heen te gaan", zegt Guy trotsch, terwijl hij met de liefdevolle zorg van een minnaar het briefje wegbergt in den binnenzak van zijn wambuis. „Och neen, dat wil je ook niet, al kwam ik er tegen op", antwoordt de schilder met een lachje. Maar dan ver volgt hij ernstig en plechtig: „Maar laat ik je nu nog een goeden raad ge ven. Onder geen omstandigheid, hoe lief ze je ook moge hebben, al zweert ze je ook, dat ze je lief heeft boven al les wat haar dierbaar is op aarde, moogt ge haar je geheim verklappen." „Zou je gelooven, dat ze me zou ver raden?" „Neen, duizendmaal neen!" „Zou je dan meenen, dat haar liefde voor mij er door zou verdwijnen?" „Niet als zij je tevoren werkelijk lief heeft gehad, Eenmaal toegewijd blijft Hermoine de Alva ook trouw". „Maar waarom zou ik dan moeten vreezen haar mijn geheim te verraden?" „Hierom: zij weet hoezeer haar vader haar lief heeft. Zij is niet bang voor dien tijger in menschengedaante. Zijn klau wen zijn te haren opzichte altijd als flu weel, Uit dit briefje kun je afleiden, dat donna Hermoine overtuigd is, dat haar woord wet is voor den dictator van de Nederlandsche gewesten. Dat gaat vol komen op waar het kleinigheden geldt, een diamanten halssnoer, een dozijn nieuwe costumes, zelfs waar zij vraagt de verwijdering van iemand die zich als vrijer aan haar op wil dringen; als zij den man afwijst, heeft hij het bij den vader ook verkorven. Maar in regee- ringszaken, heeft zij zich nog nooit ge mengd. Zij weet niet, dat bij de behar tiging van staatszaken, bij de handha ving van zijn eigen wetten, en verorde ningen, Alva ijs en ijzer tegelijk is. Wat ik vrees, is, dat je op den een of ande ren dag zult overgehaald worden om met haar aan den dictator je liefdesge schiedenis te vertellen, dan verzekert zij haar papa, dat ze je o zoo lief heeft, in de overtuiging dat hij je zal sparen, je alles zal vergeven en je om harentwil tot rang en aanzien zal brengen maar, in Godsnaam, vergis je niet ten opzichte van de goedertierenheid van Alva. Als je dat doet, ben je verloren. Geen tra nen of smeekingen van haar zouden je kunnen redden. Denk daar wel aan, mijn beste Guido, nu je de tijgerwelp je liefde geschonken hebt! „Maar, waarom noem je haar zoo?" roept Guy verstoord. „Ja, zoo mag ik haar ook niet noemen," antwoordt de schilder somber. ,,Ze is een en al vriendelijkheid voor me; ze heeft het goed gevonden, dat ik haar liefelijk aangezicht op het doek bracht, ten ein de mij behulpzaam te zijn bij mijn pogen om naam en onsterfelijkheid te verwer ven." „Zoo! Heeft zij zich laten vinden om hier voor je als model te zitten?" „Ja, in tegenwoordigheid van haar duenna natuurlijk." „Maak dan, dat ik haar hier vanmid zijn volle medewerking zal verleenen. Voor Theeaandeelen zijn de vooruit zichten iets minder gunstig, omdat men groot aanbod in blad-thee verwacht, al wordt er op aangedrongen, dat het ter maj-kt brengen zooveel mogelijk zal worden verdeeld over de rest van het licentie-jaar. Tabaksaandeelen hadden een zeer stil verloop. Ook in suikeraandeelen was zeer weinig te doen. In de algemeene situatie is nog niet de minste verande ring ten goede gekomen. De Nivas zit nog met groote onverkochte voorraden en de afdoeningen zijn niet van dien om vang, dat mag worden verwacht, dat hierin spoedig verbetering zal komen. De mpijen hebben vooral gebrek aan geldmiddelen en verschillende onderne mingen zijn in het stadium gekomen, dat zij zich in de schuld zullen moeten ste ken, voor zoover dit niet reeds is ge schied. Men kan gerust zeggen, dat in dien de directies niet steeds alles in het werk stelden, om hun functies te be houden en in de eerste plaats aan het belang van aandeelhouders hadden ge dacht, vele van hen reeds lang te voren tot liquidaties hadden moeten besluiten. Inderdaad zijn thans eenige in liquidatie getreden, maar in dit stadium bracht dit voor aandeelhouders geen enkel voor deel meer. Teekenend voor de opvat tingen omtrent de vooruitzichten voor de suiker is wel, dat zich voor de suiker fabriek Poerworedjo geen gegadigden hadden aangemeld, en dat als gevolg daarvan de fabriek door de Factory der N. H. M. is gekocht voor. 1000. De fabriek zal niet verder in bedrijf wor den gehouden. De beleggingsmarkt werd in de afge loopen week geheel en al beheerscht door de hangende uitgifte van de nieu we staatsleening, die inmiddels heeft plaats gehad, In tegenstelling met de verwachting, die daaromtrent de laatste dagen bestond, is het resultaat nog al tamelijk bevredigend geweest en wel in zooverre, dat van de garantie voor 73 millioen, die de fondsen eventueel nog hadden kunnen nemen, niet ten volle ge bruik behoefde te worden gemaakt. Wij brengen echter in herinnering, dat bij de eerste leening 1933 ook die bepaling was gemaakt en dat toen in het geheel niet van deze garantie gebruik werd ge maakt. In zooverre zou men het resul taat dus weer niet zoo bijzonder gun stig moeten noemen. Dit was dan ook blijkbaar de opvatting van de markt, daar de noteering voor de eerste leening tot 99% terugliep. Ook voor gemeenteleeningen is de stemming den laatsten tijd minder op gewekt geweest en men kreeg den in druk, dat op het tegenwoordig koers- dag ontmoet." „Dat zou je niet helpen. Zonder gevolg zou ze niet hier komen. Denk niet, dat Hermoine de Alva ooit de voorschriften der étiquette zal vergeten, ook al aan bidt ze je, waar jij van overtuigd schijnt te zijn." „Maar ik moet een ontmoeting met haar hebben. Ik sla daarmede twee vlie gen in een klap. Zij zal me het wacht woord voor den nacht geven, en ze zal dat gaarne doen. Ik weet zeker dat ze komen zal," vervolgde Guy op zeer ver- trouwelijken toon. ,,Als onder-secreta ris van Alva kun je toegang tot haar vragen. Doe dat vandaag. Geef haar de zen ring". Hij neemt den kostbaren ro bijn van zijn vinger en reikt hem den schilder toe. „Mon Dieu! Hebben jullie ringen ge wisseld? En ging dat met een kus ge paard?" en als hij ziet, hoe een diepe blos Guy's gelaat bedekt, bromt hij: „Parbleu! Ik geloof dat dit werkelijk het geval is. Men moet het vooral hebben over Italiaansche hartstocht! Dat is je reinste ijs tegenover jullie wonderlijke Engelschen. Daar Chester het zwijgen daarop bewaart, gaat hij voort: „Ik kan wel maken, dat ge elkaar ontmoet, maar dat kan niet hier zijn. De duenna zou een onoverkomelijke hinderpaal zijn voor een gesprek onder vier oogen. Dat zou ik alleen kunnen bezorgen, geluk kige kerel maar toch ook ongeluk kige kerel in de woning van den man, dien ik eenmaal hoop met „vader" te kunnen toespreken." „Bij den burgemeester, Nikolaas Bodé Volckert?" roept Guy verbaasd uit. „Ja. Onder voorwendsel, dat er zeld zame stalen van mooie zijde, die wat ge leden heeft door het water, zijn te be zichtigen, kan donna Hermoine haar duenna naar de stad mede tronen. In het niveau de belangstelling wel wat ver minderd is. Wat Duitsche obligaties betreft, was de stemming vast onder den invloed van het bericht, dat de Nederlandsche on derhandelaars te Berlijn er in geslaagd zijn, dat de aan Nederlandsche houders uit te reiken scrips tegen de volle 100 pet. zullen worden gehonoreerd. Dit zou dus voor de houders van Duitsche obli gaties beteekenen, dat zij de volle waar de voor hun coupons zullen ontvangen, d.w.z. de helft direct in contanten, ter wijl de scrips vermoedelijk zullen kun nen worden verzilverd bij de een of an dere instelling, die daarvoor zal worden aangewezen. Dit is op het oogenblik nog niet bekend. Welke concessies Ne derland tegenover Duitschland heeft moeten doen, om dit resultaat te verkrij gen, is niet bekend. Vermoedelijk zijn er op het punt van den Duitschen goede renvervoer bepaalde toezeggingen ge daan. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: 4 pet. Nederland 1933 99%99%. 7 pet. Duitschland 1924 48%47% 49%. Philips Gem. Bez. afgest. aand. 206 212—203—205. Unilever 85%8082. Koninklijke 171%166167. Amsterdam Rubber 92%88%89%. Ned. Scheepvaart Unie46%45. H.V.A. 172%—165%—166. Deli Mij. 110%—105Vs—106%. DE NOOKD-BEVELANDSCHE BRUG. (Van onzen co r res po n d e n t). Ged. Staten verklaren zich bereid de geheele kosten voor onderzoek van een brugplan te dragen. KORTGENE. Dezer dagen is een be stuursvergadering van de vereeniging „De Noord Bevelandsche Brug" gehou den ten huize van den heer Van Malde- gem te Kortgene. Zooals uit krantenberichten bekend is, had op 25 Sept. j.l. aan den steiger te Kortgene een bespreking plaats met het College van Ged. Staten. Deze bespreking had tot resultaat, dat het college verschillende tariefsver lagingen en verbeteringen toezegde o.a. een uniform-tarief voor het overzetten van auto's een latere bootverbinding en verlaging van het tarief van landbouw producten. Mede was het college be reid 25 bij te dragen in de kosten van huis van den koopman kun je dan een woordje wisselen met je aangebedene". „Maar de duenna dan, die vervloekte duenna?" gromt Chester. „De duenna zullen we blind en onge vaarlijk maken in de andere kamer, waar de stalen zullen ten toon gespreid worden. Als we het zou kunnen maken, dat de magazijnvoorraad van Bodé Volcker ruim voor de hand ligt, dan is ze een uur lang in beslag genomen. Bo vendien zullen ze waarschijnlijk ook wel uitgaan om in de stad iets te hooren over den grooten drinkwedstrijd tus- schen" en de schilder kleurt van erger nis, „tusschen den man dié zijn genie onmatigheid, en de zes Drinkebroers van van Brussel. Je hebt 't overal aangeplakt gezien in de herbergen en in de kroe gen op biljetten, die den naam dragen van den grootsten kunstenaar van Vlaan deren, den Raphael van het Noorden, den mans wiens leerling ik ben geweest, den man wiens altaarstuk in de Onze Lieve Vrouwekerk hem een onstervelij- ken naam zou bezorgd hebben, als het niet vernield was door de beeldenstor mers eenige jaren geleden, toen zij alle beelden in de kerken verwoestten en tallooze meesterwerken vernielden uit blinde woede over de Inquisitie. Met medewerking van een ouderen leerling van Floris heb ik dien nacht nog een schilderij van hem kunnen redden; het was een kleiner stuk, „de val der En gelen". Het was niet zijn beste werk, het staat zelfs ver beneden zijn genie, maar het is het eenige werk dat voor de nakomelingschap zal bewaard blijven; nu is hij een gek en een dronkenlap ge worden," en Oliver slaakt een diepe zucht, (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 5