GOESCHE COURANT^ m weed in mm. STATER-GENERAAL. BINNENLAND. ZEELAND. NUMMER 249. DRIE BLADEN. ZATERDAG 21 OCTOBER 1933. EERSTE BLAD. 176e JAARGANG. STOOMWASSCHERIJ „ZEELAND'' Langevielesingel D 197-Tel, 637 Tarief per kilo en per stuk, (Ingez. Me,d.) MIDDELBURC. 001$, HUUR UW STOFZUIGER L. J. VAN 'T WESTENDE. IDDELBUBGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. W. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. By contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 - Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bg het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewyznommers 5 TWEEDE KAMER. Winkelsluiting. In de Tweede Kamer kwam gistermid dag aan de orde het initiatief voorstel-Vos c. s inzake de Winkelsluiting. Op een desbetreffende vraag van den heer „Boon deelde minister Ver schuur mede, binnenkort te zullen komen met een wijzigings-wetsontwerp, waarin technische wijzigingen, door de ervaring wenschelijk gebleken, zijn op genomen, alsmede enkele wijzigingen ten opzichte van de Zondagssluiting in verband met den crisistijd, waarbij ech ter van principieele verande ringen ten opzichte van de Zondagssluiting geen sprak e i s Na deze mededeeling werden de be raadslagingen over het initiatief voor stel-Vos c.s. geschorst. Wijziging ambtenarenwet 1929 Daarop de wijziging van de ambtena renwet 1929. De kern der bedoeling is: de Kroon de bevoegdheid te geven om in te grij pen in de rechtspositie der ambtenaren, bij gemis aan medewerking van de la gere instanties. Te waken voor exces sen dus vooral op het gebied der sala- rieering, Aan de regeering te geven een a.h.w. corrigeerend optreden bij voorkomende gevallen. Er was van s. d. zijde (de heer D r e e s) vrees voor te groote macht der regeering; en vrees voor in het gedrang komen der gemeentelijke autonomie (de heer IJsselmonde, r.k.). De com munisten roken er fascistische tenden- zen in. Minister De Wilde stelde gerust. Het wetsontwerp beschermt juist de ge meentelijke autonomie tegen partijbe sturen. Principieel wordt er niets veranderd, maar de centrale regeering kan het ge- heele terrein overzien, Gedep. Staten kunnen dat alleen voor hun eigen pro vincie, Deze wet zal practisch alleen ge volg hebben voor onwillige lagere organen. Overigens zal de commissie-Schouten de richtlijnen voor de salarissen bij de lagere organen aangeven. Het wetsontwerp werd daarna aange nomen met 45 tegen 18 stemmen, (tegen de soc. dem., comm., en Sneevliet, rev. soc.) Verdaging tot Dinsdag één uur. DE GEMEENTEFINANCIEN. Waakzaamheid van Ged, Staten geboden. De minister van Binnenlandsche Za ken heeft aan Ged. Staten der provin cies een schrijven gericht, waarin onder de aandacht wordt gebracht dat de ern stige tijdsomstandigheden bijzondere waakzaamheid ten aanzien van de fi- financiën van alle publieke lichamen tot onafwijsbare noodzakelijkheid maken, In het bijzonder geldt dit wel voor de fi nanciën der gemeenten, die tezamen een zeer belangrijk gedeelte der publie ke financiën vormen. De beginselen, ten aanzien van het Rijksbudget in deze zorgvolle tijden met zware opofferingen volgehouden, behooren voor elk ge meentebestuur richtsnoer voor het fi- nancieele beleid te zijn. Derhalve behoort zorg voor het met gewone middelen sluitende budget het beleid van het gemeentebestuur op elk gebied van zijn werkzaamheid te be- heerschen. Dat deze verantwoordelijke taak, -die de tijdsomstandigheden aan de gemeen tebesturen opleggen, verkeerd wordt be grepen, wanneer deze een tijdelijk even wicht op hun begrooting bewerken door de lasten van het heden naar de toe komst te verschuiven, behoeft niet te. worden betoogd. Dit verderfelijke systeem moet scherp worden veroor deeld. Doch ook het aanspreken van de reserven, in het verleden gevormd, leidt tot een absolute vorming, welke te voorkomen eveneens een eerste plicht der bestuurders is. Ook daartegen past het scherp stelling te nemen, zoolang niet alle middelen zijn aangewend om de gewone inkomsten op te voeren en de gewone uitgaven te verlagen. Verschillende gemeentebesturen schij nen van den ernst van het tijdsgewricht nog steeds niet doordrongen te zijn en voeren een financieel beleid, waaraan de aangegeven beginselen niet ten grondslag liggen. Een sterke breidel is hier noodig, wil niet het rijk in zijn on- derdeelen ondermijnd worden. De minister houdt de colleges met nadruk voor, dat het toezicht worde uit geoefend met den onwrikbaren wil er voor te waken, dat de financieele gestie der gemeentebesturen gezond zij en worde gedragen door een juiste overwe ging van wat het gemeenschapsbelang eischt. Bij beschikking van den Minister van Waterstaat is met ingang van 1 Janu ari 1934: aan Jhr. C. E. Dittlinger, te 's Graven- hage, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als inspecteur voor de Rijn vaart, met dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen langdurige dien sten; benoemd tot inspecteur voor de Rijnvaart ir. J. F Schönfeld, hoofdinge nieur-directeur van den Rijkswater staat in de directie Bovenrivieren, te Arnhem, vroeger te Vlissingen. De Vara, die gisteravond weer uit zond over den radiozender te Hilver sum, heeft haar programma evenals twee dagen geleden besloten met den Socialistenmarsch. Dezen keer echter heeft de radio-con trole-commissie niet ingegrepen; de uit zending is niet afgebroken. Middelburg. TARWE IN BESLAG GENOMEN, Naar we vernemen hebben contro leurs van de Tarwewet, Donderdag jl, in de omgeving van Cling e, Hulst en St. Jansteen, wederom groote hoe veelheden buitenlandsche tar we in be slag genomen, welke lagen opgestapeld in diverse pakhuizen en schuren. Aanwijzing woning dienstdoende brugwachter, In antwoord op een verzoek om aan wijzing van den bij nacht dienstdoenden brugwachter bij de bruggen over het Kanaal door Walcheren, b.v. door plaat sing van een lamp, ontving het Hoofd bestuur der Schippers Vereen. Schutte- vaer bericht, dat aan het verzoek zal worden voldaan door het aanbrengen van een electrische nachtschei, die al leen den dienstdoenden wachter wekt. HET TARIEF DER WATERLEIDING. Hooger tarief voor meerge zinswoningen. De tariefsverordening van de Water leiding houdt geen rekening met het be wonen van een perceel door meer ge zinnen, wat in sterke mate voorkomt en waardoor het waterleiding-bedrijf ta melijk belangrijke sommen derft. B. en W. achten het redelijk, dat het verschul digde abonnements-bedrag in zulke ge vallen 'n verhooging ondergaat en wil len dit stellen op 7.50 per jaar voor elk meer inwonend gezin. Volgens de ge gevens zijn er 690 perceelen door meer dan één gezin bewoond en de meeste daarvan door 2 gezinnen, wat dus een boogere bate van rond 5000 zal mee brengen. De commissie van financiën vereenigt zich met dit voorstel. ROGIÏNG VAN BOOMEN. Ingevolge het advies van het Staats- boschbeheer, stellen Burg. en Weth. voor niet minder dan 293 boomen, meest doode en stervende iepen, die gevaar voor verdere verspreiding der iepen ziekte opleveren, te rooien en bovendien 7 struiken, dit op zeer verschillende deelen van de gemeente, zooals 85 op den Nieuwlandschen weg, 20 op den Se- geerssingel, 17 op het Smidsbolwerk, 16 op den Veerschen Singel 13, op den Wes telijken Havendijk, 12 op het opgehoog de terrein naast de Griffioen, 10 op Wie zichzelven niet weet te beheer- schen is geen vrij man. Molenwater en Noordbolv/erk enz. De commisies van financiën en fabri cage vereenigen zich met dit voorstel. ZIEKTEVERLOFREKENING PERSONEEL GYMNASIUM. Reeds in 1924 besloot de raad dat de van Rijkswege vastgestelde en nog vast te stellen regelingen ten aanzien van be zoldiging, belooning en kindertoeslag voor het leeraarsperscneel aan Rijks Hoogere Burgerscholen mede zullen gel den voor het leeraarspersoneel van het Gymnasium te Middelburg, en daarom achten burg. en weth. het een logische consequentie te voldoen aan het ver zoek van het Genootschap van leeraren aan Nederlandsche Gymnasia om ook de ziekteverlofregeling over te nemen. De commissie van financiën vereenigt zich hiermede. GEEN TYPOGRAFEN-CURSUS. Daar gebleken is, dat van de zijde der werknemers niet op onvoorwaardelijke medewerking aan een typografen-cursus zal te rekenen zijn, en dus het succes van den nieuw in te richten cursus der halve niet positief verzekerd is, nemen burg. en weth. hun voorstel tot het ver- leenen van medewerking aan een typo grafen-cursus, te verbinden aan de Am bachtsschool terug. VERHOOGING CREDIET VOOR STEUNVERLEENING EN SUBSIDIE BURG- ARMBESTUUR, Het verlaagde cijfer van 129.500 steunverleening zal niet voldoende blij ken te zijn voor uit jaar en stellen burg. en weth. voor het met 36400 te verhoogen, waarvan 17500 voor reke ning van het rijk, terwijl zij voer de subsidie aan het Armbestuur een ver hooging van 17000 voorstellen, gezien in beide gevallen de uitkomsten van het eerste halfjaar 1933. De commissie van financiën gaat hier mede accoord. VOOR DE WERKLOOZEN. De commissie voor vakopleiding en ontwikkeling van werkloozen verzoekt ons te melden, dat door medewerking van het bestuur van het Schoolmuseum en de directie van den Schouwburg, het mogelijk is de film Zeeland Woensdag 25 October voor de werkloozen te ver- toonen. Kaarten zijn hiervoor te beko men vanaf Maandag 9 uur tot Dinsdag 5 uur bij den secretaris in het militair hospitaal. De toegangskaarten moeten bij de controle worden afgegeven, en tevens moeten de bezoekers hun inschrijvings- kaart der arbeidsbeurs vertoonen. VERHURING GRONDEN MORTIERE POLDER. Op 30 September eindigde de onder- handsche verhuring van 13.38.16 ha. grond in den Mortierepolder aan J. Poppe Wzn. en burg en weth. stellen voor dezen grond opnieuw te verhuren aan Poppe. Naar aanleiding van opmer kingen van de commisie van fabricage, ook financiën vereenigt zich met het voorstel, deelen burg. en weth, mede, dat de voorwaarden van verhuring niet verzwaard zijn en dat Poppe eerst een 'n.i. te lagen prijs bood. GEEN ELECTRICITEITSLEVERING- De bewoners van den Nieuwlandschen weg. die om levering van electriciteit vroegen, nml. A. Poppe en 7 anderen, wonen volgens Burg. en Weth. in het deel der gemeente, dat tot het verzor gingsgebied der P.Z.E.M, behoort en zullen bij het tarief dier N.V. beter zijn dan bij aansluiting bij Middelburg, om dat zij dan gedurende 10 jaar 10 pCt. van den kabelaanleg moeten betalen, die op 11000 is te ramen. Burg. en Weth. stellen daarom voor het verzoek af te v/ijzen, te meer daar inwilliging een precedent zou scheppen. LOKALEN ARBEIDSBEURS EN SCHOOLARTS. De ruimte in het gebouw Wagenaar- straat 78 is voor de Arbeidsbeurs te klein geworden en Burg. en Weth. stel len voor de twee lokalen, thans in ge bruik bij den schoolarts en gemeentege neesheer J. Broekhuijsen en als consul tatiebureau voor zuigelingen te ontrui- men en bij de beurs te voegen. Dr. Broekhuijsen en genoemd consul tatiebureau zullen dan ondergebracht worden in het vroegere consultatiebu reau voor de t.b.c.-patiënten op het ter rein der Godshuizen. De huur hiervan zal 200 bedragen, terwijl de Minister bereid is ook het rijk te doen bijdragen in de grootere kosten van het gebouw der arbeidsbeurs. EERVOL ONTSLAG. De heer J. Bosdijk, vroeg ontslag als leeraar in het meubelteekenen aan de Avondschool voor N.O, en Burg. en Weth. stellen voor het eervol te verlee- nen, gerekend te zijn ingegaan 15 Oc tober j.l. Instituut voor Auto-technisch Onderwijs. Gisteravond is in een der bovenzalen van de Sociëteit St. Joris te Middel burg de eerste van een reeks cursusles- sen gegeven van de A. T. O. In een inleidend woord heeft de di recteur, de heer G. Wagenvoorde, het doel van dezen populairen cursus uiteen gezet en er op gewezen, welke waarde deze cursussen hebben voor hen die een automobiel bezitten, of denken aan te schaffen. Men is voornemens bij deze cursussen met modellen ontleend aan de practijk en teekeningen de werking der diverse onderdeelen aanschouwelijk voor te stel len. Ook aan het moderne verkeer zal spe ciale zorg worden besteed. Als docenten treden op: de heeren J, Lodder, leeraar N.O. en werktuigkun dige te Vlissingen; R. A, Avink, hoofd inspecteur van politie te Middelburg; J. J. Boutens, auto-technisch instructeur te Middelburg, terwijl men onderhandelin gen voert met een hoofdinstructeur van de K.N.A.C. voor het -geven van eene causerie over het verkeer. Met no. 204 van de „Staatscourant" werden verzonden afdrukken der ak ten betreffende de Janse's Agenturen- en Commissie Handel N.V. te Goes. Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen, Voor de Vereeniging van Huisvrouwen afdeeling Goes en omstreken hield mevr. Spanninga Posthuma een lezing over: „Hoe leeren wij de ongebonden heid in de Jeugd, rijpere Jeugd en mo derne vrouw begrijpen." Deze interessante lezing, die met groo te aandacht door de aanwezigen werd aangehoord, was een warm pleidooi voor de rechten van het kind en een aan klacht aan die ouders, die hun kinderen reeds in hun prille jeugd verwaarloozen docr geen moeite te doen, hen te be grijpen. Aan degenen, die werkelijk be langstellen in de problemen der opvoe ding van onze hedendaagsche jeugd en wier inzichten niet strooken met de le venshouding der moderne vrouw heeft de spreekster een inzicht gegeven in deze materie, die ongetwijfeld velen tot nadenken zal hebben gestemd. Mevr. Ballegoyen de Jong sprak een woord van dank tot de spreekster, wel ke door het publiek met luid applaus werd beloond. H. A. HANKEN 75 JAAR. Heden, 21 October, viert de heer H. A. Hanken zijn 75sten verjaardag; een feit waar wij melding van willen maken omdat de jarige ongetwijfeld behoort tot de meest bekende en geziene persoon lijkheden onzer provincie. De héér Hanken is immers niet alleen directeur van den Wilhelminapólder, Nederlands grootste landbouwbedrijf, maar bovendien voorzitter of bestuurs lid van tal van andere lichamen op landbouw of veeteelt betrekking heb bende. Zoo is de heer Hanken voorzit ter van de veilingsvereeniging „Zuid-Be veland", van de afd. Zeeland van het Ned. Trekpaarden stamboek, van Zee- lands proeftuin, van de vereeniging tot bevordering der pluimveehouderij, van de commissie van toezicht op de rijks landbouw-winterschool, enz., enz. Er is wel geen lichaam op dit gebied, of de heer Hanken vervult er een lei dende functie in. Dat de heer Hanken al deze functies met eere vervult, blijkt o.a. wel uit het feit, dat hij, bij bestuursverkiezingen, al tijd weer bij acclamatie of met alge- heene stemmen herkozen wordt, en dat men telkens bedenkelijker gaat kijken, als de heer Hanken er nu en dan eens aan herinnert, „dat hij een dagje ouder wordt". O.óO per week. NA TWEE JAAR UW EIGENDOM. Vraagt inlichtingen. Gortstraat 343 Middelburg, (Ingez. Med.) Middelburg, 21-X-33. Vrijdag: hoog ste lucht temperatuur 12 °C (54 °F); laagste 6.9 °C (45 °F). Heden 9 h: 8.8 °C; 12 h: 9.7 °C. Geen regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 764 mm; laagste 761 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 779.1 mm te Hernösand; laagste 751.7 mm te La Coruna. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot maiige O, tot Z.O. wind, nevelig tot hall bewolkt, weinig oi geen regen, iets zachter overdag. Zon op: 6 h 36; onder 16 h 52. Licht op: 17 h 22. Maan op: 10 h 03; onder: 17 h 17. Zondag 22 October Zon op: 6 h 38; onder 16 h 50. Licht op: 17 h 20. Maan op: 11 h 30; onder 18 h 01. E.K. 25 Oct. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later (S springtij.) October. Hoogwater. Laagwater. Za. 21 2.05 14.16 8.25 20.58 Zo. 22 S 2.46 14.58 9.10 21.38 Ma, 23 3.28 15,47 0,59 22,22 Hoog- en Laagwater te Wemeïdingè October. Hoogwater. Laagwater. Za. 21 S 4.09 16.22 9.26 21.48 Zo. 22 4.50 17.02 10.11 22.32 Ma. 23 5.31 17.46 11.01 23.24 Het is gebleken, dat de heer Hanken aan dit feit herinneren moet, want men kan hem zijn jaren nog niet aanzien. Ge zond, opgewekt en helder van geest, vervult hij zijn vele en verantwoorde lijke werkzaamheden steeds op een wijze, die eiken jongeren ten voorbeeld mag zijn. Vijf jaren geleden, bij den zeventigsten verjaardag van den heer Hanken, schre ven we: „Dinsdag zijn we allen de open baarmaking van Uw leeftijd weer ver geten en iedereen zal dan weer als gis teren denken: „Iemand van een dikke vijftig. Hij kan nog .veel voor de mensch- heid doen." Dit schreven we, en die woorden hebben nog niets van hun waarde verloren In ons blad van 5 jaar geleden blade rende, trof ons ook nog dit woord van een arbeider van den Wilhelminapól der: „Ik wilde, dat de directeur vijftig werd inplaats van zeventig". Er schijnt wel geen schooner lofrede denkbaar! En dat deze woorden niet ten onrechte ge sproken werden, blijkt vooral weer in deze voor den landbouw zoo moeilijke tijden. Want ondanks dat ook de Wil helminapólder onder de huidige om standigheden gedrukt gaat, en er gere geld meer dan 200 arbeiders werken, is er onder deze toch geen werkloosheid. Alle gezinshoofden, kostwinners, ja al le jongelui van 18 jaar en ouder, wor den het geheele jaar aan den gang ge houden, zelfs al moet men daarvoor wel eens arbeid zoeken door het vlas te la ten boken, en met den vlegel te dor- schen. Bovendien zijn de arbeiders, wan neer ouderdom hen noopt het werk neer te leggen, niet alleen op hun regeerings- pensioen aangewezen, maar keert ook de polder hen een pensioen uit, zon der dat daarvoor ooit een premie ge stort werd. Zoo is er veel reden tot dankbaarheid, dat iemand als de heer Hanken, in zulk een goede gezondheid, zijn vijf- en ze ventigsten verjaardag mag vieren. En men kan slechts hopen hoezeer hem ook een rustiger leven toekomt dat hij de vele teugels, die hij in handen heeft, nog een wijle vast zal willen hou den. Vooral nu kunnen zulke leiders niet gemist worden. Ongetwijfeld komt er weer een tijd, dat deze crisis luwt, dat ook Nederlands landbouw weer opbloeit, en dan zal het den jongeren gemakke lijker vallen, de nu zoo buitengewoon

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1