DE DOCHTER VAN ALVA. BINNENLAND. ZEELAND. KORT ZEEUWSCH NIEUWS, KERKNIEUWS. VERKEERSWEZEN S P. T, T, LANDBOUW, TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN VRIJDAG 20 OCTOBER 1933. No. 248. STÊÜN UIT DE RADIOBELASTING. Ten bate van orkesten. De roggesmokkel. MIDDELBURG. WALGKEREN. ZEEUWSGH-VLAANGEREN O.D. LAAT DEN WEG VRIJ! Een verweer tegen de brochure van het Comité van Actie. De advertentie-campagne. RADELOOS KLAAGDE HU ZUN NOOD AAN EEN VRIEND Z. L. M. Naar het Hbld. verneemt, heeft de voorzitter van het bestuur van het Utrechtsch Stedelijk Orkest, dr. ir, G. W, van Heukelom, een plan ontworpen om een gedeelte der te heffen radiobe lasting af te zonderen ten bate van onze in nood verkeerende orkesten. Dit plan is thans bij de regeering in onderzoek. Naar de Maasb. verneemt, is in Z. Vlaanderen de hand gelegd op een hoeveelheid rogge van ongeveer 170 ton. Het was duidelijk Poolsche rogge. Ook in Rotterdam zijn enkele partijen in be slag genomen, terwijl zelfs in Roermond 80 ton clandestiene rogge werd aange troffen. Men schatte de clandestien in gevoerde hoeveelheid rogge op circa 1000 ton, waarvan echter een groot ge deelte weer „opgespoord" is. Nu men eenmaal met kracht is op getreden, zullen de autoriteiten dit ook ongetwijfeld in de toekomst blijven doen. Waar, wanneer en hoe rogge mocht wor den aangetroffen, welke niet door de monopoliehoudster is ingevoerd en waar dus geen monopoliewinst voor is be taald, zal de partij oogenblikkelijk vast gelegd worden. In Z. Vlaanderen is het kwaad nu, naar het blad verneemt, vrijwel on derdrukt. Wellicht zal men thans in an dere streken hetzelfde systeem van smokkelen probeeren toe te passen. Noemenswaard succes zal dit echter niet hebben, voorspelde men het blad. Zoo dra het product verhandeld of vervoerd wordt, zijn de controleurs der Meelcen trale in staat in te grijpen. Naar men ver trouwt, zal deze kortstondige bloei van den rogge-smokkelhandel thans weer tot het verleden behooren. ZANGSPEL HET ONTWAKEN. Een tweede succesvolle uitvoering. Gisteravond had voor een weder stampvolle schouwburgzaal, de tweede opvoering plaats van het zangspel „Het Ontwaken", door de leerlingen der Volkszangschool, in verband met het 50- jarig bestaan. Dit maal kon de voorzitter, de heer W. de Graaf meer speciaal de ouders der kinderen welkom heeten en hen dank zeggen voor den grooten steun dien zij aan de school geven, vooral door hun kinderen er heen te zenden. Sedert de oprichting zijn er ongeveer 10.000 voor aangegeven. De opvoering is van het begin tot het einde weer een succes geweest en ieder onderdeel kwam weer ten volle tot zijn recht. Ook nu kunnen leider en uitvoeren den met voldoening op den avond te rugzien. Vooral is dit ook het geval voor de hoofdpersonen, van wie dit maal de Middelburgsche stedemaagd een bijzon der woord van lof toekomt, ook voor haar zang, die, nu haar stem geen last meer ondervond van een verkoudheid, die haar verleden week van de repeti ties deed wegblijven, uitstekend klonk. Aan het slot van den avond heeft de heer A. B o s d ij k, directeur en leider, zich gericht tot het bestuur van Uit het Volk—Voor het Volk, om dit dank te door ARCHIBALD CLAVERING GUNTER. 19). - Het antwoord dat hij ontvangt, ver vult hem met verbazing, maar niet min der met moedeloosheid. „Zij is", ant woordt Oliver, op elk woord nadruk leggend, „het eenige wezen op aarde dat Alva lief heeft!" „Neen, neen, dat kan niet waar zijn!" roept Guy met stomme verbazing uit. „Toch moet je me gelooven, Ze is het eenige schepsel, dat hij aanbidt, het eenige wezen waarmede de onderkoning *n ^en vertrouwelijken vorm van „jijen „jou". „Ik kan je niet gelooven", roept Ches- t".u.it' wanhopig zijn handen wringend. „Zij is te rein om bemind te zijn door wie ter wereld ook, in de laatste plaats door dien aterling." „Zij is niet te rein zei de schilder langzaam met nadruk, „om zijn dochter te zijn". „Zijn dochter? De hemel beware ons!" „Ja, Hermoine de Alva is de natuur lijke dochter van den hertog. Haar moe der, de gravin di Perugia, een Italiaan- sche dame van groote schoonheid, over leed vier jaar geleden. Sedert heeft de hertog aan donna Hermoine zijn eigen geslachtsnaam gegeven. Het is de rein ste, liefelijkste, edelste' bloem, welke Spanje ooit naar de Nederlanden heeft gezonden. Haar geest is even helder, haar verstand even scherp als die van haar vader, doch haar hart is even tee- der als het zijne wreed is. Maar intus- brengen, dat het de uitvoering heeft mogelijk gemaakt, maar ook om de kin deren dank te brengen. En dat niet al leen voor aangeboden bloemen en een schilderij, maar vooral voor de wijze, waarop zij medewerkten aan het slagen. Spr. eindigde met een krachtig on dersteund hoerah op den kleinen acteur, den kabouterkoning. De heer De Graaf heeft nog spe ciaal dank gebracht aan de leden van het orkest, en aan de dame, die in de damesfoyer films voor de kinderen draaide en is zijnerzijds geëindigd met een driewerf hoerah op den heer Bos dijk. Voor zoover over de tweede uitvoe ring. Zooals bekend, volgt morgen de derde en laatste en ook daarvoor zijn reeds vele liefhebbers bekend, maar toch zal het zeer prettig zijn, als dan ook de Schouwburg goed bezet is en dat niet alleen voor de financiën, niet alleen voor de uitvoerenden, maar niet minder voor hen, die dan ook zullen genieten van het vroolijke spel en goe de zang en muziek, zooals de honderden reeds deden, die de eerste twee voor stellingen bijwoonden. De derde uitvoering vangt te half acht aan en de kaarten er voor zijn mor genochtend te elf uur in den Schouw burg te verkrijgen. ST. LAURENS. Dinsdagavond aan staande zal ds. Krop uit Rotterdam, een bekend strijder tegen het bolsjewisme, hier een lezing houden over zijn „Reis naar de Russische grens". Men zie de desbetreffende aankondiging elders in dit blad. DOMBURG. Hier werd een plaatselijk comité „De Zeeuwsche Beker" gevormd. Het is samengesteld uit de heeren: L. J. v. Voorthuijzen, burgemeester; dr. H. K. Gueré; ds. J. E, Nisse; P. J, Vergers en C. Louwerse, en mej. A. E. van Visvliet. TERNEUZEN. Bij het binnenloopen van de nieuwe haven is Donderdag avond het Nederlandsche sleepschip „Margarete" op den Oostelijken haven- pier geloopen. Assistentie is verleend door de sleepbooten „Atlas" en „Bona Spes II", die er na eenigen tijd in slaag den de „Margarete" vlot te krijgen. Het schip heeft vastgemaakt in de haven. Ged. Staten hebben benoemd tot schatter van de waarde der aan te koo- pen gronden, welke noodig zijn voor de verbetering van een gedeelte van den weg TholenOud-Vossemeer, no. 6 Pro vinciaal wegenplan, den heer J. Keur Dz. te Scherpenisse. Goed voorbeeld. De vrijzinnige ds. F. W. J. van den Kieboom te Bergen (N.H.), praeses van het Class. Bestuur van Alkmaar der Ned. Herv. Kerk, en de rechtzinnige ds. J. W. Roobol te Egmond, lid van de Herv. Geref. Staatspartij, hebben besloten van tijd tot tijd van kansel te ruilen. Op 6 Aug. j.l. preekte ds. Roobol te Bergen, op 15 Oct. j.l, ds. van den Kieboom te Egmond. schen, mijn Engelschman, is zij de doch ter van Alva en daarom vrees ik, dat je liefde hopeloos is. Pas op! Ook je broe der had een Spaansche lief!" Guy blijft het zwijgen bewaren. Hij gevoelt onmiddellijk de juistheid van de laatste wreede herinnering van den schilder. Doch een oogenblik later komt zijn oude geestkracht weer boven en hij prevelt: „Bij den hemel! Wat zou het een prachtoverwinning zijn, als het me ge lukken mocht het wezen dat Alva het meeste lief heeft, aan hem afhandig te maken, zijn eigen dochter die hem het liefste op aarde is, te maken tot de ver loofde, de geëerbiedigde bruid van den man, op wiens hoofd hij een prijs van drieduizend Carolus-gulden heeft ge steld, en hij barst uit in een spottende, triomfeerende, doch ook van zijn .liefde getuigenden lach. HOOFDSTUK V. Dreigend Doodsgevaar. „Bravo!" roept de Vlaming. „Bravo! Maar eerst moet ze jou toch lief heb ben! „Daar zal ik wel voor zorgen", ant woordt Chester met een blik op den ring aan zijn vinger, waarvan de robijn voor hem niet is als het roode licht, dat voor dreigend gevaar waarschuwt, als wel een baken van Cupido. „Nu, het doet me plezier dat ge zoo goed van vertrouwen bent. Ik wou, dat het met mij evenzoo gesteld was", zegt de schilder met een zucht. Maar daarna gaat hij voort: „Maar nu ter zake. Je bent hier hier niet gekomen om aan een Bij Moorman's Periodieke Pers te Den Haag verscheen een brochure van de hand van den heer S. A. R e i t s m a, gericht tegen het propagandageschrift van het Comité van Actie tot bestrijding van het wetsontwerp tot wijziging van de wet op de openbare vervoermidde len. Het bedoelde wetsontwerp kan den heer Reitsma slechts matig bevredigen, maar in de gegeven omstandigheden moet men zich z. i. voorloopig met eiken maatregel tevreden stellen, en hét wei nige dat het wetsontwerp biedt, aan vaarden. Door de z. i. onjuiste voorlichting ech ter van het Actie Comité, vreest hij, dat de mogelijkheid om tot een objectieve waardeering van de economische grond beginselen te komen, moeilijker wordt gemaakt, en het tijdstip der definitieve ordening van het vervoer, naar een ver re toekomst verschoven zal worden. Om dit te voorkomen, neemt hij het betoog van de eerste brochure „Laat den weg vrij" (d. i. die van de auto mannen) onder de loupe. In de eerste plaats behandelt de heer Reitsma de z. i. onjuiste voorstelling in de advertentie van het Actie Comité: 50.000.000 staatsinkoiïien in de waag schaal". Een specificatie van dit bedrag ontbreekt hierbij namelijk. Men mag veronderstellen, dat hier o.m. wordt bedoeld een 31 millioen in voerrechten op auto's, onderdeelen en benzine, en 15 millioen wegen- en per- soneele belasting; de samenstellende onderdeelen dezer specificatie zijn even wel aanvechtbaar. Schrijver concludeert, dat het cijfer van 50 millioen gulden uit de lucht gegrepen is. Is de onjuiste schatting het gevolg van onzuiver inzicht in de beteekenis van import en van in voerrechten,, dan kan men dit niet kwa lijk nemen, doch wil men hierdoor voor stellen als zou de particuliere auto en de autobus geheel verdwijnen, dan is het noemen van dit bedrag, aldus déze bro chure, niets anders dan volksmisleiding. Het wetsontwerp richt zich alleen tegen de bedrijfsauto, hoofdzakelijk zelfs alleen tegen de vrachtauto. Niet vermeld wordt, dat tegenover de „Bate", toch ook een uitgaafpost staat; volgens het 25 jarenplan zal alleen voor het rijkswegennet aan subsidiën voor de provincies 895 millioen uitgegeven worden. Als jaarlijksch uitgave cijfer kan men gerust 80.000.000 aanhouden. Over dit uitgaafcijfer zwijgt het Actie Comité, Tekorten. De millioenentekorten zijn, volgens het actiegeschrift, de reden waarom de spoorwegen zich om steun tot de regee ring zouden hebben gewend, om met haar hulp het nieuwe transportmiddel de autobus of vrachtauto, te eliminee- ren. Dit is nimmer geschied, aldus de heer Reitsma. De Staat is contractueel ver plicht het tekort aan te zuiveren, op de zelfde wijze als waarop hij in voordeelige jaren een deel in de bruto-opbrengst in casseert. De ondanks bezuinigingen ontstane te korten zijn te wijten aan de autoconcur- rentie en de crisis. Was de verhouding van de Spoorwegen en het bedrijfsauto wezen ten opzichte van de kosten van den weg dezelfde (geen baanonderhoud, bewaking etc.), dan zou er voor de N. S. een aanzienlijk overschot zijn geweest; gevolg: tariefsverlaging. Maak de ex- jonge dame het hof te maken. Koningin Elizabeth moet gewaarschuwd worden voor de samenzwering tegen haar leven, en in kennis gesteld worden met den waren aard van den bankier Rudolfi". „O! dien man hebben we in de ga ten", antwoordt Guy nijdig. „Ik moet van avond weer op mijn schip zijn en op weg naar Engeland. Maar daarvoor moet ik het wachtwoord voor van avond hebben, om na zonsondergang door de poorten van de stad te komen". „Maar waarom ga je niet dadelijk?" „Omdat", antwoordt de Et^jelschman, „jij me nog niet de vertaling van die brieven hebt gegeven. Dat zal nog wel eenigen tijd in beslag nemen. „Neen, ik zal dat niet doen", „Waarom niet?" „Omdat een vertaling niet noodig is. Ik zal je eenvoudig den sleutel van het cijferschrift geven, zoodat ze in Enge land kunnen ontcijferd worden, even als mogelijke andere brieven van den- z-lfden kant, die je in handen mochten komen, dan door koningin Elizabeth en haar ministers zelf kunnen gelezen wor den. Dat zal je menig gevaarlijk bezoek aan deze landen uitsparen." De schil der gaat zitten en in enkele minuten heeft hij den sleutel van het geheim schrift op papier gesteld. „Ziezoo, voeg dat nu bij de brieven," zegt hij tot Guy en laat er met een lachje op volgen: „je zult nu wel voort maken om te vertrekken, met dien prijs op je hoofd gesteld." „Voor de nacht gevallen is, ga ik de stad niet uit," antwoordt Chester iet wat nijdig. Het avondtij is even goed voor mijn schip, en voor mij beteekent het haast geen vertraging. Bovendien „Vele jaren aan de borst te sukkelen en 's nachts hoestbuien die wel een half uur duurden, dat was mijn leven. Slapen deed ik weinig en eten, ho maar Rade loos klaagde ik mijn nood aan een vriend. Deze raadde mij Akker's Ab dijsiroop aan. Ik had er weinig vertrou wen in, maar toch kocht ik den vol genden morgen Abdijsiroop. Na ge bruik van 3 lepels voelde ik al ver lichting en na 5 flesschen was ik heele- maal van dien ellendigen hoest gene zen, zoodat ik mij nu weer prettig voel, goed slaap, kortom een gelukkig mensch ben". Zoo schrijft ons de heer L. K. te 's H., wiens origineele brief voor ieder een ter inzage ligt. Als ge aan de bost sukkelt, neem dan ook Abdijsiroop, evenals de Heer L. K. Abdijsiroop bevrijdt de ademhalings organen van slijm en andere ziektever wekkende stoffen. Abdijsiroop verruimt de ademhaling, verdrijft benauwdheden, heelt de aangedane en ontstoken plek ken. Onovertroffen bij Hoest, Bronchitis, Influenza, Asthma. Alom verkrijgbaar. Thans per flesch 1.1.50 en 2.75. Vraagt voor gebruik buitenshuis Abdij siroop-Bonbons („gestolde" Abdijsiroop), even geneeskrachtig! Doos: 35 en 60 cent. (Ingez. Med.) ploitatie-kosten gelijk, zeggen de spoor wegen, en laat men voor een behoorlij ke veiligheid op den weg zorgen! Bestreden wordt voorts, dat het auto vervoer stimuleerend op het spoorweg verkeer zou hebben gewerkt, of dat zij nieuw vervoer zou hebben geschapen. Zoo ook de bewering dat in 1921-'23van mededingenden invloed van de bedrijfs auto nog geen sprake kon zijn. De hoeveelheid te transporteeren goe deren verminderde, maar de vervoers capaciteit langs den weg nam toe, ge volg: wilde concurrentie en daling der vrachten: nood in de binnenscheepvaart, spoorwegtekorten e.d. De gevolgen eener oneconomische concurrentie, be neden de werkelijke zelfkosten, is voor de staatsfinanciën funest. Dat de Spoorwegen bestrijders zijn van het autovervoer, omdat hun het ver- voersmonopolie te land zou zijn ont gaan, noemt de schrijver een onzinnige bewering. De coördinatie. Het Actie Comité stelt het voor alsof de voorgenomen coördinatie van het vervoer de industrie in boeien zou slaan. In Engeland, waar de coördinatiegedach te blijft groeien, is met succes een veel verder gaande regeling getroffen. De „Laat-den-weg-vrij-propaganda", aldus besluit de heer Reitsma, leidt tot stijgende onveiligheid, tot anarchie. Het gaat niet om bescherming der Spoor wegen, maar wel van de Nederlandsche gemeenschap. Het vervoer in het ver keerswezen moet op de meest economi sche wijze worden bewerkstelligd. Dat komt ten goede aan de consumenten en de geheele volksgemeenschap. Dit wordt z.i. het beste gediend door het verkeer te beschouwen als een eenheid, waarbij elk der deelen zijn volle lasten draagt. Ind, Stoomvaartlijnen, Indrapoera 19 v. R;d naar Batavia. Dempo (uitreis) 19 Oct. (7 v.m.) te Marseille, Marnix van St. Aldegonde (thuisreis) 19 Oct. te Suez. hij merkt nu eerst op, hoe de schil der hem met een schelmsch lachje aan kijkt, en roept dan opgewonden uit: „Lieve God, man, denk je dan dat ik Antwerpen wil verlaten zonder haar nog eens gezien te hebben?" Hij strekt daarbij zijn hand uit in de richting van de heerlijke gestalte daar op het doek, die door de morgenzon beschenen niet enkel met hemelsche liefde maar met zeer aardsche blikken hem aanziet, ten minste dat verbeeldt zich de onver saagde jonge man. „Zoo? Gaan we den vader om de hand van zijn dochter vragen?" spot de schilder. „Nog niet, hoewel ik een aanbeve lingsbrief aan hem in den zak heb", merkt Guy op, en, daartoe als het ware geprikkeld, laat hij hem het briefje zien, dat donna Hermoine hem den vorigen avond heeft gegeven met het adres van Alva, den onderkoning van Spanje erop. „En heb je dat niet geopend?" vraagt Oliver, den brief bekijkend. „Voorzeker niet; de brief is toch ge zegeld". „Och, beste kerel, „herneemt de schilder, „je hebt een veel te moeilijke taak om al te nauwgezet te zijn. Je moet toch weten, hoe je tegenover die dame staat vóó.'r je probeert haar nog- eens te ontmoeten". Hij doet daarna Guy de haren te berge rijzen door erop te laten volgen: „Je hebt machtige medeminnaars; zoo wordt generaal Noircarmes door den vader beschouwd als een lang niet verwerpelijke partij, en hij staat dan ook zeer bij hem in de gunst. „Een mededinger?" stamelt Guy. „Eén mededinger? Een heel leger! Het dagelijksch bestuur der Z. L. M. vergaderde op Maandag 16 October te Middelburg, onder leiding van mr. P. Dieleman, algemeen voorzitter der Z. L. M. O.m. kwamen de volgende onderwer pen in bespreking: In de j.l. gehouden vergadering van de Eerste Afdeeling van het Landbouw- Comité was de vraag naar voren geko men of het geen aanbeveling verdient dat op de landbouwwinterscholen meer aandacht wordt geschonken aan het on derwijs in economie en bedrijfsleer. Waar echter de beginselen in de econo mie aan de winterscholen worden on derwezen en 't gemis aan inzicht bij de leerlingen benevens den beschikbaren tijd niet toegelaten op de bedoelde on derwerpen dieper in te gaan, meent 't 'Dag. Bestuur dat het onderwijs in deze vakken meer nut zal afwerpen, indien deze op vervolgcursussen worden be handeld. Er ontstond een uitvoerige gedachten- wisseling over de huidige steunregeling voor de consumptie-aardappelen. Aan den wensch om de afleveringsmaten rui mer te stellen, kan helaas niet worden voldaan, daar het voorschrijven van de maten juist beperking van het aanbod beoogt. Nogmaals zal er op worden gewezen, om zoo spoedig mogelijk aan het ver voer van aardappelen in hoeveelheden van 10 kg een einde te maken. Gestreefd moet worden dat geen aardappelen wor den vervoerd waarvoor geen heffing is betaald. Men dient bij de beoordeeling der re sultaten in aanmerking te nemen, hoe de aardappelafzet zich zou hebben ont wikkeld indien geen regeling tot stand was gekomen. Voorts werd besproken de wijze waar op in 1934 zal moeten worden beperkt. Besloten werd het K.N.L.C. te advisee- ren te trachten zoodanige maatregelen te doen treffen dat de teelt beperkt wordt tot hoogstens twee-derde van dien in 1933. Het zal aanbeveling verdienen dat vóór de tijd van uitplanting elke ver bouwer moet opgeven, welke opper vlakte van elk ras in 1934 door hem met aardappelen zal worden beteeld, waar bij de verplichting zal moeten worden opgelegd de oppervlakte te verbouwen, die is aangevraagd. Een doeltreffende controle behoort te worden ingesteld om dit na te gaan. Mocht blijken dat de totale aanvrage meer zou bedragen dan met de voorgenomen,Jjjkrimping die de teelt zal moeten verkrijgen,overeen komt, dan zal de toewijzing moeten ge schieden met inachtneming van hetgeen door eiken verbouwer in 1933 werd ver bouwd, 'daargelaten of aan kleine ver bouwers vrijstelling van deze zou moeten worden verleend. Besloten werd zich te vereenigen met de voorstellen, welke bij het K.N.L.C. zijn ingediend om te komen tot een be perking van de teelt van tuinbouwge- wassen op landbouwbedrijven met dien verstande dat de speculatieve teelt van tuinbouwgewassen en landbouwbedrijven behoort te worden verboden. Als maatstaf voor de erkenning als teler van tuinbouwgewassen dient niet de beteelde oppervlakte te gelden doch wel de aard van het bedrijf en of men zich regelmatig met den verbouw heeft beziggehouden of er kapitaal in is be legd, etc. Het zou waarlijk geen compliment van je aan het adres van je aangebedene zijn, te meenen, dat zij geen anderen man het hoofd op hol heeft gebracht dan het jouwe. Iedereen knielt voor de schoonheid en den geest van gravin Hermoine de Alva, generaals zoowel als edellieden. „Op bevelenden toon gaat hij dan door: „Je moet dien brief open maken. Het spel, dat je thans speelt dwingt je van elke kaart gebruik te maken. Het is waarschijnlijk geen ver trouwelijke mededeeling, maar heeft be trekking op jou, omdat ze je opdroeg hem den brief persoonlijk ter hand te stellen. Aldus sprekende heeft Oliver nog vóór dat Guy er iets tegen in kan bren gen ijlings een kaars aangestoken, er den brief met vaardige hand boven ge houden en reikt hem dezen, geopend zonder dat het zegel beschadigd is, ter lezing den Engelschman over. „Lees hem nu, je moet het", zegt hij. „Het zou je het leven kunnen kosten, wanneer je te veel luistert naar je eer gevoel. Lees hem! Er kan eenmaal een dag komen, dat je door de omstandig heden gedwongen wordt hem aan Alva ter hand te stellen. In jouw toestand is het je plicht te weten, wat er in staat. Lees hem, of ik wil verder niets meer met je te maken hebben". „Waarom dan toch?" vraagt Guy, die, al is hij doodelijk nieuwsgierig naar het handschrift van zijn aangebedene, blijft tegenstribbelen. (Wordt vervolgd)

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 7