mmmmm HANDEL EN NIJVERHEID. BEURSTHERMQIETER van Vrijdag. KORT ZEEUWSGH NIEUWS. ONDERWIJS. LAATSTE BERIGHTEN, KUNST EN WETENSCHAP, RECHTZAKEN. LANDBOUW. KERKNIEUWS. INGEZOGEN STUKKEN. BEURS- EN WISSELKOERSEN. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. AMSTERDAM, 20 October. Het eerste getai is de vorige notee* ring, daarop volgt de officieele notee- =*iug van heden. Ned. 2e 1. 32 1000-5 101%—101%. Ned. 17 1000-472 101%—101%. Ned. 31 1000-4 99%—99%. Ned. 33 1000-4 99%—99%. Certificaten-3 817S80%. O. Indië 22 1000-6 90%—9072. O. Indië 32 1000-5 93%—921/2. O. Indië 26 1000-472 86%—86. Denemarken Oblig. 1926-5 81%81%. Duitschl. 100-7 4972—49%. Duitschl. 30 1000-572 44%—44%. Zwitserl. oblig. '24-5 99 Zwitserl. Staatssp. '27-4% 100%100%. Amsterdam 1933-5 99%99%. 's-Gravenhage 1929-472 100% Rotterdam 1926-1930-4 91—91. Utrecht, prov. 1929-472 101%100. Berlijn 1925-6% 22%—217s. Zeeuws. Hyp. B-5 99%99% Zeeuws. Hyp. B-4% 9999 A Amsterd. Bank 114%114% C Rott. Bankver. 77%—77% A Twentsche Bank 84 A Pref. Gruyter Zn. A. 120% A Pref. .Jurgens A 8483% A Ned. Gist- en Spiritusf. 351%351% A De Schelde N.B. 30% A Ver. Papf. v. Gelder 6664% C Am. Car Foundry 15%14% C Am. Smelt Ref. 23%—22% C Farbenind I.G. 70%68% C U. States St. C. 26%—25% C North Am. Cy. 1312% A Born. Sum. H.M. 115%105 A Linde Teves en Stokv. 60%60 A Ned. Wol Mij. 8888% A Singkep Tin M. 8484. A J. C. Jpan Ln. 20%19. A Rotterd. Lloyd 4645%.. A S. M. Nederland 46%46%. A Amst. Thee C.M. 46% kan ook uitstekend met de kleinen opschieten waaraan haar goed humeur zeker niet winig bijdraagt. Zooals reeds gemeld, waren er tal- looze gelukwenschen, waaruit blijkt, hoe geliefd mej. Arnoldi steeds was, en hoe allen, ook die vaak ver van Wil- helminadorp hun werkkring vinden, hun oude onderwijzeres blijven geden ken, KRUININGEN. Vanwege de Alge- meene Radium Centrale werd Woens dagavond in hotel Korenbeurs een le- zing gehouden met lichtbeelden aan de hand waarvan op duidelijke en leerza me wijze het ontstaan en de heilzame werking van Radium werd uiteengezet. RAAD VAN IERSEKE. Een winkel op de Haven, Benoeming gemeente-ontvan ger aangehouden. Geen be- lastingverhooging IERSEKE. De raad vergaderde Don derdagavond. Afwezig' de heer Har toog. De tuinbouwcursus vraagt weder ge bruik van een schoollokaal. De heer Dominicus vraagt ontslag als ontvan ger, klerk en ambtenaar van den bur gerlijken stand. Aan mej. G. de Korte werd eervol ontslag verleend als on derwijzeres aan school 2 tegen 1 Jan. De heer Jac. Pikaar vraagt vergun ning tot het bouwen van een winkel op de Haven voor scheepsartikelen en aanverwante. B. en W. hebben dit ge weigerd en nu heeft de heer Pikaar zich tot den raad gewend. B. en W. stellen weer voor afwijzend te beschik ken, lo. omdat de grond daar te duur is en 2o. omdat het een te groote con currentie zou zijn ijvoor de reeds bestaande winkels. De heeren De Ja ger, Hage en Kooman bestrijden de denkbeelden van B. en W. en mee- nen dat dit geen houtsnijdende argu menten zijn. Ook de heer B o m vraagt of het nu de taak van den raad is om de winkeliers te beschermen, laat de han del zooveel mogelijk vrij. Het voorstel van B. en W. werd ver worpen met 9 tegen 1 voor (P. de Koeyer), B. en W. stellen voor om de zeker heidsstelling voor den gemeente-ontvan ger te brengen op 9000. De heeren Daane en Bom achten het beter dit te doen blijven op 13000. De v o o r z. deelt mede dat gebleken is, dat de zekerheidsstelling op tweeër lei manier kan worden vastgesteld, nu hebben B. en W. dit op 9000 gesteld, met de verplichting dat niet meer dan 9000 in kas mag zijn. De heer M. M o 1 wijst nogmaals op het gewenschte van een groote zeker heidsstelling. Het voorstel van B. en W werd aangenomen met 6 voor 4 tegen; de heeren Bom, Mol, Daane en Corne- lisse. Alvorens over te gaan tot een be noeming van gemeente-ontvanger wordt uitvoerig de salarisregeling besproken, b.v. bij benoeming van den heer J. M Sinke of die van C. P. van Oeveren, of van een buitenstaander. Op voorstel van den heer Cornelisse wordt in geheime zitting gegaan, die vijf kwartier duurde. In openbare zitting wordt besloten om zoo de heer J. M. Sinke wordt be noemd deze te salarieeren met 1600 plus 200 toelage. Over dit voorstel sta ken de stemmen. B. en W. stellen voor het voormalig ziekenhuis niet te gunnen aan den hoog- sten inschrijver den heer Jan van Put ten voor 1919.19 en .om alsnog tot pu blieke verkooping over te gaan. De heer Bom vindt dat gegund moest worden. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 8 tegen 2 st., de heeren Cornelisse en Bom. Bij de gemeentebegrooting 1934 zei- de de heer M. S c h e e 1 e den gunstigen stand der gemeentefinanciën te roemen. De post werkverschaffing ad 1500 vindt hij wel wat laag, want die 4000 geraamd voor de vernieuwing van de haven laat niet zien hoeveel werkloon daarin zit. Dit komt later ter sprake zegt de voorzitter Ook de heer Hage spreekt zijn blijdschap uit over het feit, dat zonder belasting verhooging de begrooting wordt sluitend gemaakt. Een voorste] de gratificatie aan de rijksveldwachters ad. 100 te laten ver A Houth. Alberts 33—33. C Baltimore Ohio 15%—14%. A Southern Rlw. 15—13%. -C Union Pac. Rr, 70%69%. C Int. Nickel Cy. 11%—11%, A Kol. Bank .46%47. A N.I. Hbk. 1000 48—48%. C Ned. H. M. 1000 46—47. A Alg, Kunstz U. 22%—22%-22. A v. Berkel Pat. 15%—15%. C Calvé-Delft 5454. A C. Suiker Mpij. 20%—20%. A Ned. Ford A.M. 128—127. A Philips Gem, B. afg. 204 —205 -03, C Unilever 81%84-82. C Anaconda Cop. 8—7%-7%, C Bethlehem St. 19%—17%-%. C Kennec Copper 11%—11%-%. C Un. States Leather 5%—5%. A A.N.I.E.M.—N.B. 210208. A Kon. Petr. Mpij. 166%—168-169%. C Contin. Oil Cy. 10%—1072-10%. C Shell Union O.C. 55, C Tide Water Ass. Oil 6%—6%-6%. vallen wordt verworpen met 9 tegen 1. (Kooman). Een voorstel-Scheele de sub sidie burgerwacht te schrappen, wordt verworpen met 7 tegen 3 st. Tegen de heeren Kooman, Scheele en Hage. Bij het onderhoud der Haven raadt de heer Kooman aan een kleine onderlosser aan te schaffen. Dit zal zuinig werken voor de gemeente. B. en W. zullen dit in studie nemen. De heer De Jager bepleit bij de subsidie bewaarscholen de oude bedragen te handhaven, (weer f 20 per leerling inplaats van de voor gestelde ƒ16). De v o o r z. merkt op dat hij het voorstel betreurt, maar we moeten bezuinigen. Bij post subsidie van den autobus dienst op 't station vraagt de heer Hage of voor 50 weer geen busdienst komt op den laatsten sneltrein. B. en W. zullen onderzoeken en met even- tueele voorstellen komen. Het voorstel-Kooman het gemeente- personeel een vrije Zaterdagmiddag te geven wordt verworpen met 5 tegen 4, 1 blanco (Bom) voor linksch tegen rechtsch. En voorstel-de Jager de Kaaistraat te verbeteren en voor deze post 5000 uit te geven wordt verworpen met 8 te gen 2 stemmen; voor de heeren De Jager Scheele, De rest van de begrooting werd zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. Het rechtskundig onderzoek naar den Emmastraat-uitweg is nog niet afgeloopen, wordt den heer Cornelisse geantwoord. De heer Kooman vraagt voor de Rijke buurt een nieuwe gas lantaarn. De heer Scheele vraagt naar het stuk inzake de werkverschaf fing van S.D.A.P. en N.V.V, Zal onder zocht worden. De heeren M o 1 en V a n E s vinden verbetering der „Bomstraat" dringend. OOSTBURG. Voor de hier gevestigde afdeeling der Vereeniging A,Voor Vol kenbond en Vrede" hield de heer H. Ch. G. J. van der Mandere, algemeen secretaris der vereeniging, een rede over: ,,De Internationale toestand." OOSTBURG. Donderdag is alhier op de algemeene begraafplaats ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wij len den heer J. P. de Smit A.Jzn. Als men spreekt van de kinderen de Smit te Oostburg, zullen zeer velen onmiddellijk zich den overleden heer de Smit herin neren. Achter het lijk waren dan ook tegenwoordig bestuursleden van een 6- tal landbouw- en andere corporaties, waarin de heer de Smit als bestuurslid zitting heeft gehad. Aan de groeve \yerden woorden van dank geuit voor het vele dat hij voor verschillende vereenigingen had gedaan, vooral voor datgene wat de Smit in het algemeen belang gedaan had. Immers steeds was hij de eerste der familie die medewerking toezegde, vooral door kos teloos in gebruik geven van mooi terrein voor bijeenkomsten, volksfeesten e.d. Ook is herinnerd aan zijne groote me dewerking in de moeilijke tijden der mo bilisatie. j Een broeder van den overledene dank j te met eenige eenvoudige woorden voor i de laatste eer aan den overledene be- i wezen, hoogere eischen, die bij de examens wor den gesteld, slechts 250 of ongeveer 30 pet. het diploma en niet meer dan 34 het diploma met aanteekening. Benoemd tot kweekeling met vak aan de school van de vereeniging voor Geref. onderwijs Kakeldans te Ierse- k e, de heer W. J. Schuitemaker te Goes. Kerkgebouw Ger. Gem. Middelburg. Naar de Banier meldt zal Maandag 30 October het nieuwe kerkgebouw der Ger. Gem. te Middelburg in gebruik worden genomen. Gedurende de week eindigend op Donderdag 19 October hebben de Veer- sche en Arnemuidsche garnalenvisschers voor de vischmeelfabriek te Veere aangevoerd 6782 kg. kleine garnalen. A Holl. Tmer. Lijn 1 A K.N. Stoomb. Mij. 7%—7% A Ned. Scheepv. U, 4545 A H.V. Amsterdam 165%—165% -67% A Java Cult. Mij. 89—87 A N.I. Suiker U. 59%—58% A Deli Batavia 114%—111%-12% C Deli Mij. 1000 106105%-07 A Senembah 125122%-23% C Chicago Milw. 3%3% A Amst. Rubb. C, 8989-% A Deli-Bat. Rubb. 37%36% A Hessa Rubber 2728% A Serbadjadi S.R. 2626% Prolongatie 11 WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 19 Oct. 20 Oct. Londen 7.92% 7.96% Berlijn 59.2272 59.16 Parijs 9.70% 9.70% Brussel 34.56 34.57 Zwitserland 48.05 48.05 Kopenhagen 35.45 35.60 New-York 1,76% 1.76% is de V. te Den Haag in politiebewaring gesteld. Schepen Amerika Het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten in de week van 8 tot en met 14 October bedroeg in Zeeland roodvonk: 1 te Hulst en 2 te Vlissingen, de laatste in één gezin. Aan de rijksuniversiteit te Leiden is geslaagd voor het artsexamen le ge deelte, de heer H. G. S. van Raalte, te Vlissingen. Examens Ned, R. K. Politiebond. Aan de examens van den Ned. R. K. Politiebond St. Michaël, welke geduren de 4 weken te 's-Hertogenbosch zijn ge houden, hebben 828 candidaten deelge nomen. Van dezen ontvingen, door de SCHIP OP ZANDBANK. Men seint ons uit Hoedekens- kerke: De Duitsche sleepboot „Mathilde", ko mend van Antwerpen met bestemming Sluiskil, half geladen met steenkolen- puf, is met hoog water op een zandbank geloopen voor Hoedekenskerke. Het schip ligt gevaarlijk. Er is kans op bre ken. Drie sleepbooten zijn ter assistentie vertrokken. CRISISBOTERMERK, De crisiszuivelcentrale maakt bekend, dat voor de week van 22 t/m 28 Oct. de prijs van het crisisbotermerk op 90 cent per kg en die van de vervoervergunning voor buitenlandsche boter op 1 per kg is bepaald. DE DIJKDOORBRAAK. Donderdagavond is men er in geslaagd het gat in den dijk van het Overijsselsch kanaal te Bergentheim te dichten. Het water is zoo goed als geheel van de lan derijen verdwenen. De ontruimde wo ningen kunnen weer worden betrokken. De doorbraak zou geen verband hou den met de werken die de Ned. Heide Mij. voor de gemeente Ambts-Harden- berg ter plaatse uitvoert, zoodat de oor zaak van de doorbraak onbekend is. HET ONGELUK TE DEN HAAG. Naar het C. B. verneemt, zal het stof felijk overschot van den militair L. E., die Donderdagmorgen bij het tragisch ongeluk op den Raamweg te Den Haag, waar de Blauwe Tram op een militaire colonne is gereden, gedood werd, Zater dag naar Hardingsveld worden overge bracht en daar Maandag a.s. ter aarde worden besteld. Omtrent de beide andere personen, die naar het Militair Hospitaal werden overgebracht, t.w. den militair Van der Geest, die slechts een kleine verwon ding aan de knie had opgeloopen, en den wagenvoerder van de Blauwe Tram, die overstuur was geraakt, kan worden medegedeeld, dat beiden Vrijdagochtend het hospitaal hebben verlaten. De Minister van Defensie heeft een betuiging van deelneming doen toeko men aan de nabestaanden van den bij het ongeluk om het leven gekomen mi litair. ARCHITECT AANGEHOUDEN. De Haagsche recherche heeft een 39- jarigen architect de V. uit Amersfoort aangehouden, toen hij naar Den Haag was opgeroepen in verband met de po litie ingekomen klachten. Bij het onderzoek van deze klachten kwam aan het licht, dat de V. van ver scheidene personen zoowel in als buiten Den Haag, gelden had weten los te krijgen voor door hem te bouwen flats, zonder dat daarvoor zijnerzijds de noo- dige contraprestatie werd geleverd. In totaal zou hij op deze wijze ongeveer 30.000 hebben geïncasseerd. Als verdacht van oplichting ter zake Een middeleeuwsch Kruisbeeld gevonden. De conservator van het Aartsbis schoppelijk Museum te Utrecht, de heer Jan Eloy Brom, heeft, zoo meldt de „Msb.", bij toeval in het sacristietje van de houten noodkerk te Groessen (Gld.) een prachtig middeleeuwsch kruisbeeld, in eikenhout gesneden, aangetroffen. Het is een tot dusver onbekend gebleven kunstwerk; het beeld wordt althans niet vermeld in de Voorloopige Lijst der Nederlandsche Monumenten van Ge schiedenis en Kunst, en er was tot nu toe nooit bijzondere aandacht aan ge schonken. Het is echter een werk van zeer hooge qualiteiten. Het beeld, dat onder dikke verflagen en stopverfherstellingen schuil ging, is door de zorgen van het museumbestuur daarvan ontdaan, waardoor de volle schoonheid en fijnheid van het snijwerk weer voor den dag kwamen. Het lijkt 'n werk van een Nederrijnschen meester van omstreeks 1500. Het beeld heeft n hoogte van 90 cm. Hoewel het nogal ge schonden was aan handen, voeten en doornenkroon, terwijl ook een waaiend stuk van den lendendoek ontbreekt, zal het niet gerestaureerd worden; het oude werk blijft, zooals het nu is: be schadigd, maar niet ontsierd door mo derne aanvullingen, die toch nooit het oude goed vervangen kunnen. Zoo zal het, na korten tijd in het Aartsbisschop pelijk Museum te zijn geëxposeerd, ge plaatst worden in de sacristie der nieu we kerk van Groessen, welke dezer da gen in gebruik genomen zal worden. Markt - Koninkl. - Industrie - Unilever - Suiker - Rubber - Philips - Tabak - ObLmarkt- Aku Mijnen (Wettig gedeponeerd van Landbouw weer toelating heeft ge geven tot het houden van markten van vee en varkens, welke langen tijd ge sloten waren. Arr. Rechtbank te Middelburg, In de zitting van Vrijdag 20 October werden de volgende zaken behandeld: L. A. S. de W., 23 j., winkelier te Hon- tenisse, werd ten laste gelegd dat hij op 13 Juli 1933 te Ossenisse een rijwiel, waarmede hij bezig was frauduleus sui ker te vervoeren en waarop door den kommies der directe belastingen L. Die- leman beslag was gelegd, aan dat beslag heeft onttrokken door toen aldaar be doeld rijwiel, hetwelk de commies had vastgepakt, ook beet te nemen en te ont rukken en er op weg te rijden. De eisch luidde bij verstek vrijspraak. J. v. H., 28 j., koopman te Middelburg, werd verdacht dat hij op 18 Augustus 1933 te Cadzand heeft weggenomen 'n dekzeil, toebehoorende aan Pieter van Dijke, subsidiair werd hem verduistering van het dekzeil ten laste gelegd. Eisch 2 maanden gevangenisstraf. Mr, P. C. Adriaanse achtte het feit niet bewezen en vroeg vrijspraak. In de zitting van Vrijdag werden de volgende vonnissen uitgesproken: het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld: C. W. W., 28 jaar, gara gehouder te Vlissingen, 75 of 15 d. h.; overtreding Motor- en Rijwielwet: M. v. d. W., 55 jaar, koopman te Colijns- plaat, bevestiging van het vonnis van den kantonrechter, 5 of 5 d. h.; H. W. v. T., 45 jaar, ingenieur te Vlissingen, bevestiging van het vonnis van den kan tonrechter, vrijspraak; bedreiging: C. R., 27 jaar, werkman te Zaamslag, 2 maanden gevangenisstraf; fraude bij faillissement: R. de B., 22 jaar, bakker te Schoondijke, vrijspraak; overtreding Tarwewet: A. S. M., 31 jaar, molenaar te Sas van Gent, vernie tiging vonnis kantonrechter, 3 maal 100 of 3 maal 10 d, h.; D. M„ 34 jaar molenaar te Arnemuiden, vernietiging van het vonnis van den kantonrechter, 200 of 10 d. h. Uit Sas van Gent meldt men ons, dat wegens het verminderen van 't mond- en klauwzeer in de Provincie Oost-Vlaanderen, de Belgische Minister Nederlandsch Product meestal in een benauwde atmosfeer, nog meer bedor ven door wolken sigaren rook, maken U moe en sla perig. niet meer in staal nelder te denken. Neem dan zoo'n "AKKERTJE" en die nevel over Uw geest trekt op als mist voor de zon. Ze zijn onschadelijk en boven dien prettig in le nemen. Per 12 stuks slechts 50 cent. Gebruikt dus voortaan uitsluitend: Volgens recept van Apotheker Dumont (Ingez, Med.) 1. Afzender onbekend stuk in de prullen-' mand. 2. Briefwisseling wordt over ingezon den stukken geplaatst of geweigerd niet gevoerd. 3. De kopjj wordt niet terugge-' zonden. 4. Maakt het kort DE VERBINDING VAN Z.-BEVELAND MET O. Z.-VLAANDEREN. Geachte Redactie, Eene zaak, waaromtrent nog geene eindbeslissing genomen is?! In de laatste week van October 1931 bracht Minister Reymer een bezoek o.m, aan Oostelijk Z.-Vlaanderen, Toentertijd heeft een verslaggever van het „Dagblad van Noord Brabant", het lid van de Tweede Kamer, den heer E. Lockefeer, naar zijne indrukken ge- vraagd betreffende bedoeld bezoek. Daarin werd o.m. gezegd; „Bij onze pogingen tot verbetering moeten we vooral streven naar het bereikbare. Ver- keersverbeteringen aan de Scheldeyer- bindingen lijken mij het meest geschikt, wanneer men de bootverbinding te Walsoorden zoo kort mogelijk maakt door inloophavens aan den kop van den Perkpolder en ter hoogte van Waarde, die zooveel mogelijk Oostwaarts door tram verbinden met den spoorweg door Zuid-Beveland". „Prima wegen zullen het mogelijk maken om het uur verbin ding te krijgen te Breskens en Wals oorden.. De tegenwoordige wegen om van Noord-Brabant uit Terneuzen te be reiken zullen aanzienlijk bekort worden, wanneer we een nieuwen steiger te Waarde zouden krijgen en wegverbete- ring van Walsoorden over Zaamslag naar Terneuzen verkregen werd Wat nu? Te Walsoorden is men niet gesticht over het geopperde plan om de inloop- haven aan den Perkpolder te maken. Een paar weken geleden is in O. Z. Vlaanderen andermaal eene vergadering gehouden, verband houdende met bet hier bovengenoemde. Op die vergade ring is o.m. besloten om op 24 October a.s. eene vergadering te Kloosterzande te houden, waar Ir. Bongaerts eene in leiding zal houden. Te Hansweert heeft men op 18 dezer eene vergadering gehouden, waarin men zijne ontevredenheid heeft te kennen ge geven, over het geopperde plan om de inloophavens naar elders te verplaatsen. En ten derde treffen we over deze belangrijke zaak in de N. R. Courant van 18 dezer een ingezonden stuk van „Beveland" aan. Deze „Bevelander" bepleit daarin het voordeel van een inloophaven in den Westpolder te Waarde, mede het belang van den kortsten en aansluitenden weg van Waarde naar den Nieuwen Rijks weg door Zuid-Beveland. Bevelander i.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 2