EILIGHEIDSWEEK der KNAC BURGERUJXE STAND. AFLOOP VERESDPiNGER. GUiTEHLAND. voor Automobilisten MARKTBERICHTEN. m SPAANSCHE MOZAÏEK Te houden Aanbestedingen BOEKENSCHOUW. behandelen en vervoeren van gaszieken; gemeentewerken tot het oefenen in 't maken van schuilplaatsen in kelders. In het kort alle takken van dienst, die in tijden van gevaar actief werkzaam moeten zijn, moeten in gewone tijden ge oefend worden. Dit oefenen kan aanvankelijk voor el- ken tak van dienst afzonderlijk ge schieden, doch daarna gecombineerd met tweeën later met drieën en ten slot te alle tezamen. En wat nu het passieve deel der bevolking betreft, dat moet de noodige voorlichting hebben hoe het zich in het geval van een gasaanval heeft te gedragen. Dit vraagstuk moet met hen behan deld en beoefend worden op de scholen, in de fabrieken en in vereeni- gingen, doch het meest door interes sante artikelen in de pers. In de allereerste plaats moet daar door verkregen worden,, dat de lau- wen overtuigd worden van het gevaar, dat bij een toekomstigen oorlog boven hun hoofd dreigt, zonder hen angstig te maken. Het moet hun worden ingeprent, dat het nemen van voorzorgen op dit ge bied een wijze maatregel is„die buiten gewoon veel nut kan afwerpen en waar bij men zich er niet van mag afma ken op grond van de kosten. Er behoeven voorloopig geen dure onderkomens of gasmaskers te worden aangeschaft, doch wel moet nagegaan worden wat in tijd van nood wel en niet-bruikbaar is van onze kelders en hoe een gasmasker moet worden ge bruikt. Ook acht ik het van veel be lang, dat elkeen weet, wat hij zou moe ten en kunnen doen als hem het onge luk van een brand- of gasbom over kwam en waar hij in zoo'n geval hulp kon krijgen. In één woord: ons volk moet op dat punt nog opgevoed worden en het is dan ook dringend noodig, dat drie li chamen zich daar voor spannen n.l. de pers, de plaatselijke commissies voor luchtbescherming en de studievereeni- ging waarover ik straks sprak. H. Bierman, C. Brandweer. NIEUWE REDE VAN HITLER, In de leidersbijeenkomst der N.S.D.A. P., die in de zittingzaal van den Pruisi- schen landdag werd gehouden heeft rijkskanselier Adolf Hitler een groote rede uitgesproken, waarin hij in de eer- iste plaats den buitenlandschen politie- ken toestand behandelde, welke in het nauwste verband staat met de binnen- landsche worsteling in de komende we ken. De worsteling om gelijkberechtigheid, aldus de rijkskanselier, waarbij de Duit- sche natie thans in een beslissend sta dium is getreden, is onafscheidelijk ver bonden met den strijd, om het brood, dien het Duitsche volk reeds langer dan acht maanden doelbewust voert. De grootste fout van alle vorige re geeringen in Duitschland is geweest, dat zij geen rekening hebben gehouden, met het beginsel, dat elke deelneming aan internationale conferenties van te voren doelloos zou zijn, zoolang de gelijkbe rechtigdheid niet verwezenlijkt was. Hitier noemde zijn voorgangers in vroegere regeeringen min of meer lij dend aan de Geneefsche ziekte, waar door zij pessimisten ten aanzien van Duitschland en optimisten ten aanzien van den volkenbond werden, j Hitier daarentegen is optimistisch ten aanzien van zijn volk en pessimistisch ten aanzien van Genève en den volken bond. Duitschland was nimmer vredelieven der dan thans, nu het den rug heeft toe gekeerd, aan deze stad met zijn weinig opwekkende atmosfeer. Plet geheele Duitsche volk staat ach ter de regeering, wanneer het verklaart, dat het vrede wil, doch zich niet als een tweederangsmogendhéid la(at behande len. Onze propaganda voor de verkiezing, vervolgde de rijkskanselier, wordt ge dragen door den grootsten ernst. Meer misschien dan iemand anders hecht het nat.-soc. Duitschland aan vrede, wijl de nat.-soc. idee een veroveringspolitiek naar buiten niet kent. De geestdrift der verkiezingscampag ne is geen oppervlakkige hoera-Stem- ming. BELGIë. De haven van Zeebrugge. In het loopen jaar is aan de haven van Zee- brugge een ernstige verzanding begon nen. die nog steeds aanhoudt. Ten einde deze tegen te gaan zal een tweede havenmuur worden gebouwd ter lengte van 1500 m. in zee. De breedte tussohen de twee havenmuren zal 100 meter bedragen. In deskundige kringen oordeelt men verschillend over dit plan en velen meenen, dat de verzanding daardoor niet zal gestuit worden. Eereburger van Antwerpen, Het hoofd der firma Pieux-Franki, de heer E. Frankignol, die de beide Schelde- tunnek te Antwerpen uitvoerde, zal tot Eereburger der stad Antwerpen worden benoemd. ENGELAND, De scheepsbouw. Blijkens Lloyds register waren er op 30 Sept. in Groot- Britannië 87 schepen in aanbouw, ge zamenlijk metende 303.762 ton, tegen 84 schepen met 287.502 ton verleden jaar. Sinds Juni is de voltooide scheeps ïuimte met 16.260 ton vermeerderd; men is reeds 65.329 ton bij verleden jaar voor. ZWITSERLAND. Uitvoerrechten. De Bondsraad heeft eenigen tijd geleden prohibitieve uit voerrechten vastgesteld voor gebruikte machines uit de horloge-industrie, om te voorkomen, dat bedrijven, die tenge volge van de crisis zijn stopgezet hun outillage naar het buitenland verkoo- pen, en op deze wijze bijdragen tot ver grooting van de buitenlandsche concur rentie tegenover de Zwitsersche horlo ge-industrie. Thans heeft de Bondsraad besloten deze prohibitieve uitvoerrechten ook van toepassing te verklaren op nieuwe machines voor de horloge-industrie. NOORWEGEN. De verkiezingen. Bij de verkiezingen voor het Storting zijn gekozen: Arbei derspartij 69 zetels (winst 9), Boeren bond 22 (verlies 3), Liberale Volkspar tij 1 (verlies 2), Radicale Volkspartij 1 (gelijk); de kleine onafhankelijke groe pen hebben twee zetels gekregen (winst 2). SPANJE. Spaarzame president. De Spaan- sche staatspresident senor Acala Za- mora heeft 50.00Q. peseta's gespaard op zijn dienstbegrooting. Dit geld zal in de schatkist worden teruggestort. De president heeft een salaris van 'n millioen pesata's per jaar en bovendien een bedrag van 1.125.000 peseta's ter bestrijding van ambtelijke onkosten, als het bijwonen van het president-paleis. Zamora woont echter niet in het paleis, in zijn eigen kleine particuliere woning. PORTUGAL. Weer een revolutie. In verband met de verwachting van een plotselinge regeeringscrisis in Portugal, doen te Lis sabon geruchten de ronde over een re- volutionnaire beweging op het land. Se dert de instelling van door den staat ge controleerde economische corporaties door minister-president Salazar is de toestand zeer gespannen geworden. Dinsdag had Salazar een langdurig on,- derhoud met den president der repu bliek, Carmona, over den toestand der regeering. Later op den dag ontving pre sident Carmona den opperbevelhebber van leger en vloot en gistermiddag zou het Portugeesche kabinet in een buiten gewone zitting beslissen, of Salazar al of niet zal aftreden. SIAM, De opstand. Over 't verloop van den opstand in Siam komen uit Bangkok tal van tegenstrijdige berichten. Volgens som mige dezer berichten zou de opstand reeds zijn neergeslagen, nadat de regee- ringstroepen met behulp van tanks en gevechtsvliegtuigen de stad en vesting Don Muang die door de opstandelingen was bezet, na een hevig gevecht had den veroverd. Volgens andere berichten zouden de opstandelingen, die veel sympathie van de bevolking schijnen te hebben, groote successen hebben behaald. Volgens berichten uit Engelsche bron zou de leider van den opstand commu nistische relaties hebben. Berichten dat de koning met de opstandelingen zou sympathiseeren, worden gedementeerd. doer dr. OTTO RONART, I, De tegenstrijdige berichten komen van den overkant der Pyreneeën tot ons. t Eene schildert ons Spanje als een land, dat zich in een ingrijpende omwenteling bevindt, het andere vertelt ons, dat er nog de oude traagheid en onverschillig heid als vroeger heerschen, dat de re volutie slechts de buitenste schaal ver anderd, de kern echter onaangetast ge laten heeft. Waar ligt de waarheid? Sedert het eind van den wereld-oor- log, die Spanje, dank zij zijn neutraliteit, groote voordeelen heeft gebracht, is de binnenlandsche toestand, niettegen staande de verbeterde economische ver houdingen, van jaar tot jaar kritieker geworden. Zij leidden naar de dictatuur van Primo de Rivera, die echter aan het land slechts schijnbare rust heeft gege ven. Innerlijk echter gistte het verder en toen bij de politieke twisten de economi sche crisis en haar gevolgen: werkloos heid, loonsverlaging en stakingen kwa men, toen wist de dictatuur geen uitweg meer. Na een korte periode van politie ke besluiteloosheid, waarin noch de mo narchisten, die nog aan het bewind wa ren, noch de republikeinen, die fnaar de macht dongen, tot beslissende maat regelen konden besluiten, gaf de ko ning zelf de beslissing, terwijl hij in den uitslag van de gemeenteraadsverkiezin gen aanleiding vond, orn een tot zijn volk gericht manifest genadiglijk afsche d te nemen. Zoo kwam de Republiek. Zij greep niet de teugels met sterke hand, maar de teugels werden haar in de hand ge legd; die hand zou blijken niet zeer sterk te zijn. Het is een „Republiek van Werkers." Zoo noemt hij zich cfficieel. Haar tegenstanders en zij heeft ve;A meer tegenstanders dan vrienden ge- ven haar niets gunstigs na. Den radica len is zij niet radicaal genoeg, zij ver- gelijken haar met de Russische Kerens- j ki-Republiek, die zooals bekend, door j de October-revolutie weggevaagd werd. Zij verwijten haar dat zij slechts halve maatregelen neemt, dat zij het bij de burgerlijken niet wil verkerven. Dézen wijzen op de uitwijzing der Jezuïten en de onteigening der reactionaire groot- grondbezitters en vinden dat zij com- munistische grondregels volgt. In het le- j ger vooral in de Guardia Civil, gaan i stemmen op, die weer om de dictatuur roepen. Het heet dat Spanje nog niet i rijp is voer de democratie. Waar ligt de i waarheid? i In het buitenland kent men Spanje als het land van de zoete wijnen en van de i gouden sinaasappelen, als het land, waar de castagnetten klapperen en waar men kan Ieeren griezelen bij de stierenge vechten. De Spanjaarden en Spaanschen j stelt men zich voor als Don José en Car- j men uit de opera, zooals men van de Hollanders in het buitenland denkt, dat j zij alleen in wijde broeken en op klom pen loopen. Men weet iets van Spaan- sche schilderkunst en muziek, doch zooals 't er werkelijk achter den Spaan schen Muur, de hooge kam der Pyrenee- en, uitziet, dat weet men slechts onbe stemd. De eigenschappen van het Spaan- sche volk die, wanneer men ze zou Iee ren kennen, zooveel zouden verklaren wat tot nu toe onbegrijpelijk was, leert men niet slechts in zijn cathedralen en sloten kennen, doch bovenal in het da- gelijksch leven, op de straat, bij beschou wing zijner gewoonten, zijner voortreffe lijkheden en zijner zwakheden. Spanje is een der landen, die bijzon der rijk aan contrasten zijn en zoowel aan sociale tegenstellingen als aan te genstellingen in de natuur. Natuurlijk is alles van het Ritz-Hotel in Madrid uit gezien heerlijk. Is Spanje niet een paradijs op aarde? Ja, op Malorca en in San Sebastian. Maar het Castiliaansche landschap of de arbeiderswijk van Bar celona? En Andalusië, waar in de ge lukkigste natuur soms de grootste ellen de heerscht? Ieder land kan met een mozaiek vergeleken worden: alleen alle steenen tezamen, lichte en donkere, vor men het beeld. Schoon, sprookjesachtig schoon zijn Spanje's kusten in het Noor den met hun dennen- en sparrenbos- schen, de Andalusische rotsen, waarte gen de golven van de Middellandsche Zee breken, en de palmbosschen aan de kust van Valencia, maar steen- en rotsachtig, een eindelooze woestenij is 't inwendige van het schiereiland. Van het vliegtuig uit, dat Barcelona met Madrid in ar'e uur verbindt, terwijl de sneltrein voor dezen afstand een heelen dag noo dig heeft, heeft men een ruim uitzicht over het Castilliaansche landschap. Overal woest bergland, zonder bosch of weiden, uitgedroogde dalen! Slechts hier en daar bij de bronnen een weinig vgetatie en in het midden van dit diep- treurige landschap van rots en steen een groote steenhoop: Madrid. Madrid dankt zijn grootte aan de wil lekeur van een despotisch vorst. Philips II besliste in een plotselinge gril over 't lot van twee steden: Toledo en Madrid De eerste zonk van de trotsche hoogte van koninklijke residentie tot den rang van een onbeduidende provinciestad, Madrid echter werd „la coronada villa" met paleizen en wolkenkrabbers, en tui nen ivol sprookjesachtige pracht. Dit alles met veel geldelijke offers en met zwaren arbeid aan den steenigen grond ontworsteld. Vele kilometers ver moest het water gehaald worden. De omgeving der stad is droog, het land zonder eenige afwisseling. Slechts een kleine heuvel verheft zich uit de eentonigheid; er staat een klooster op en voor een paar jaar heeft men een tien meter hoo ge Christusbeeld op den heuvel opge richt als oprijzend symbool van de Spaansche macht. Deze heuvel is naar men zegt het geografische middelpunt van het land, il punto d'Espana. Van hieruit is het even ver naar de kust van Andalusië als naar de toppen der Pyreneeën of naar de palmwouden van Murcia en Valencia. Groot is Spanje; 't kan van alles geven: sneeuw op de hoog ste bergen, tropische vegetatie, sparre- bosschen in het Noorden en sinaasappel en vijgeboomen in het Zuiden. Maar men vergete niet: er is ook zand, zand en steen, uitgedroogde dalen, onvruchtbaar land. Hier rondom dezen heiligen heu vel, zoover het oog reikt, 't Castelliaan- sche land zonder boom en gras, dorre verzengde steppe. Ook dat is een deel van de Spaansche mozaiek. Goes. Getrouwd: D. M. Korstanje j.m. 27 jr en M. S. v. d. Klooster jd. 30 jr. Overleden: G. Semeijn 84 jr. EEN GOEDE VERLICHTING IS REEDS DE HALVE VEILIGHEID. Een bermlamp, mits goed geplaatst en dus inderdaad op den rechterkant van den weig gericht, kan gdede diensten bewijzen, vooral als tijdens het passee- ren van een tegenligger met gedempt licht moet worden gereden. Een berm- lamp, die door de stuurinrichting ge commandeerd tijdens het nemen van bochten onafgebroken de berm blijft ver lichten, heeft ongetwijfeld practische voordeelen. Vanzelfsprekend behoort de bermlamp, of dit nu een al of niet draaibare is, steeds links voorop den wa gen te worden gemonteerd in zoodanigén stand, dat steeds de rechterberm ver licht wordt en verblinding van tegen liggers zoo goed als uitgesloten kan worden geacht. Het komt nog al eens voor dat men een auto ontmoet, waarvan slechts één koplamp brandt; zoolang dit de linker koplamp is, is dit euvel, hoewel verbo den, niet direct levensgevaarlijk, hoe onverantwoordelijk het ook geacht moet worden. Zoodra echter de rechter kop lamp alleen brandt, kunnen de grootst mogelijke ongelukken ontstaan. Stel het geval, dat men in het donker een wagen gaat pacseeren. In de verte ziet men langs den kant van den weg een groote lantaarn naderen, volgens den bestuur der kennelijk een motorrijwiel. Juist is men op zij van de te passee- ren automobiel gekomen of men ont waart dat het naderende motorvoertuig geen motorfiets is maar een automobiel waarvan alleen de rechter koplamp brandt. De breedte van den weg is meestal niet gebaseerd op drie, elkaar tegelijk passeerende wagens en een bot sing kan het gevolg zijn. Krijgt men dus onderweg lantaarnpech en is men niet in het gelukkig bezit van een reserve lamp, dan plaatse men steeds de nog goed functionneerende lamp in.de linker lantaarn. Voorzichtigheid blijft ook dan nog extra geboden aangezien men door het gemis van een rechter lamp wiel rijders en voetgangers die zich in de zelfde richting voortbewegen niet of zeer laat zal zien. Notaris Blaupot ten Cate heeft Woensdag in café „Wilhelmina" te Domburg publiek verkocht, een woon huis met schuur en erf aldaar aan de Noordstraat E 192193, groot 4 a. 96 c.a. Kooper S. de Pagter Iz. aldaar voor 5547. Middelburg, 18 October. VeiJ- sla 29 c.; Spinazie 8—11 c.; Wage- naarsboonen 511 c.; Suikerboonen 15 q.; Stokprincessenboonen 826 c.; Roem van Holland 11-28 c.; Rentegevers 18 c.; Spruiten'l517 c.; Witlof 19 c.; Pee- en 2 c.; Uien 12 c.; Roode Kool 2 c.; Witte Kool 1 c., alles per kg. Peeën 3,54 c.; Rapen 2,53,5 c.; Kroten 22,5 c.; Prei 2,56 c.; Selderie 11,5 c.; Knolselderie 12 c.; Radijs c.; Rammenas 1 c.; alles per bos, Savoye Kool 24 c.; Roode Kool 2,5 3 c.; Boere Kool 1 c.; Bloemkool 1,5 13 c.; Andijvie y21,5 c.; Kropsla 12 c.; Komkommers 5 c. alles per stuk. Gladiolen 5 c,; Chrysanten 3 c. beide per bos. Goes, 18 Oct. Veilingsver. „Zuid-Be veland". Stamperfectboonen 1416, dubbele princesseboonen 13, stokprin- cessen 15, Rentegevers 19, Roem van Holland 15, spruiten 13, spinazie 910, kroten 0.80, alles per 100 kg. Bloemkool 1.509, savoye kool 2.203, roode kool 1.505.30, andijvie 1.601.80, id. krul 2, kropsla 0.600.70, alles per 100 stuks. Prei 8-9, rapen 5, kroten 4.40, alles per 100 bos. Diversen: Blauwe druiven 28 32, tomaten 3—10 per 100 kg. Meloenen 37 per 100 stuks. Chrysanten 5 per 100 bos. Idem 1436 per 100 pot. Sier- pepers 4 per 100 pot. Woensdag 1 Nov., v.m. 11 uur, geb. Prov. bestuur te Middelburg 't wijzigen 18 meerstoelen buiten haven kanaal door Z.-Beveland te Hansweert enz. Raming 8900 Zie Staatscrt 2 Oct. '33. Woensdag 1 Nov. v.m. 11 uur, ge bouw Prov. bestuur te Middel burg: 't onderhoud tramwegha ven aan 't Zijpe gedurende 1934, '35 en 1936. Raming 3500 per jaar. Zie Staats Crt. 9 Oct. '33. Woensdag 8 Nov. v.m. 11 uur geb. Prov. bestuur te Middelburg t vernieuwen en onderhouden, verf behang- en glaswerk der gebou wen en de kunstwerken van het kanaal door Z.-Beveland gedu rende 1934-1935. Raming ƒ3100 per jaar. Zie Staats Crt. 11 Oct. '33. Woensdag, 15 Nov. v.m. 11 uur geb. Prov. bestuur te Middelburg: 't onderhoud eenige werken bij de Oude Hoeve aan de N. zijde van het eiland Schouwen, gedurende 1934, '35 en '36. Raming 4900 per jaar. Zie StaatsCrt. 14 Oct. 1933. Frida op Sumatra, n. h. Deensch v. Helene Horlyck, bewerkt door S. Francke; geïll. door Pol Dom. Kluitman, Alkmaar. „Frida op Sumatra" is bestemd voor meisjes van tien tot veertien jaar. Het is echter tè avontuurlijk om een waar lijk zich verplaatsen of een medeleven te verwachten van de lezeresjes, die, hoewel natuurlijk verzot op spannende gebeurtenissen hier het onechte toch wel duidelijk zullen voelen. Frida, die al op zeer jeugdigen leef tijd wees wordt, vertrekt naar aanlei ding van een testamentaire beschik king geheel alleen naar een oom op Su matra. Onderweg vergaat het schip, maar wonder boven wonder is zij bij de weinig overlevenden, ze komt dus goed en wel bij haar oom terecht. Het is zeker geen alledaagsch bestaan dat ze daar voert. Het avontuur viert hier hoogtij en grenst m. i. te zeer aan het onwaarschijnlijke dan dat het haar soortgenootjes boeien kan. Ze wordt zelfs geschaakt en komt dan bij de Ba taks, maar ook dat loopt goed af. Aan alle gevaren ontsnapt ze zonder al te groote krachtsinspanning en zoodoende schrikken we zelfs niet meer als Fri da voor de opengesperde muil van een krokodil zwemt. Als dan aan 't slot haar verloving volgt kunnen we het ons alle maal niet beter wenschen, maar verder heeft Frida voor ons toch niet meer zoo heel veel belangstelling. Wij zullen haar gauw vergeten zijn K. C. J. d. B. ONTVANGEN BOEKEN. In de serie Dilettanten-Tooneel verscheen bij de uitgevers H. D. Tjeenk Willink en Zoon N.V. te Haarlem: „De uitbreker". Spel in één bedrijf en Een verrassing aan het eind". Beide tooneelstukjes vrij naar het Engelsch van Ella Adkins, door Charivarius. Het tweede nummer van: „Die Sammlung". Literarische Monatsschrift, October 1933. (Querido Verlag, Am- ster d a m). „Zeeuwsch Sagenboek", door J. R. W. en M. Sinninghe. Met houtsneden van N. J. B. Bulder. Vele bekende Zeeuwsche folkloristen en historici heb ben hieraan hun medewerking verleend. Uitgave van W. J. Thieme en Cie. te Z u t p h e n. Als no. 7 in de serie „Pro en Con tra" verscheen bij de N.V. Hollandia- Drukkerij te B a a r n: „Kameraadschaps huwelijk". Pro: W. Wijnaendts Francken- Dyserinck. Contra: Dr. P. H. R;tter Jr. Elec. Drukkerij G. W. den Boor, M burg

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 8