INDERDAAD NEDERLANDSCH ONÖEIIWUS, KUNST EN WETENSCHAP, VERKEERSWEZEN F. T. GEMENGD NIEUWS* Voer kkm luliign, IN8EZDNDEN STUKKEN. met bij waarde annonce triid met PRO 1-0291H ken uitdrukking is van een bepaald staatkundig streven, niet beslissend is de subjectieve bedoeling van hem, die het draagt of voert, maar de beteekenis, welke naar algemeen te dien aanzien bestaande opvatting aan het onderschc'- dingsteeken wordt toegekend. Overwegende nu, dat wat ook in andere landen of eenig ander land te dien aanzien het geval moge zijn of ge weest zijn in deze niet is bewezen en ook niet van algemeene bekendheid is, dat het door verd. gevoerde onderschei- dingsteeken in Nederland (en zulks zou toch voor de toepassing van het onder havige artikel vereischt zijn) in het al gemeen althans op dit oogenblik beteekenis bezit als blijk van een be paald maar in het bijzonder van een anti nationaal-socialistisch streven, nog daargelaten de vraag of gesteld, dat bedoeld onderscheidingsteeken wel als symbool van een anti-nat.-soc. opvatting zou gelden alsdan ten deze van een bepaald staatkundig streven zou kun nen worden gesproken, nu anti-nat. so cialistisch slechts een negatieve om schrijving is, terwijl de uitdrukking „be paald streven" schijnt te impliceeren een althans eenigszins omlijnde positieve doelstelling. De doodslag onder Wassenaar, Het Haagsche Gerechtshof heeft tot 334 jaar gevangenisstraf veroordeeld, met bevel tot onmiddelijke gevangen neming, den 27-jarigen fruithandelaar C. N., die door de Haagsche rechtbank was vrijgesproken van de hem ten laste gelegde poging tot doodslag tegen den jachtopziener K. die N. in de duinen on der Wassenaar op stroopen betrapte en door dezen met een jachtgeweer werd bedreigd. Mej. J. B. M. Boot vroeger te Brouwershaven is te Leiden ge slaagd voor het doctoraal examen in de rechten. Herdenking sterfdag van Erasmus. Naar wordt medegedeeld zijn er vanwege het gemeentebestuur van Rot- Teii-a?ï>->? ,nen in voorbereiding om in Juli 1936, den sterfdag van Desiderius Erasmus (1536) plechtig te herdenken. Rotterdam, de geboorteplaats van den beroemdsten onder alle humanisten uit de 16e eeuw, zal daarmede zeker een duren plicht vervullen. Men overweegt: het houden van een tentoonstelling van portretten van Erasmus, van voorwer pen die hem hebben toebehoord, van handschriften, en natuurlijk ook van zijn werken. Indische Stoomvaartlijnen. Buitenzorg (uitr.) 17 October van Be- lawan. Johan van Oldenbarnevelt (uitr.) 18 v. Suez. Branden, Te Asten is de boerderij van de wed. J, L. geheel afgebrand. Er kon wei nig gered worden. Alles was verzekerd. FELLE BRAND TE HAARLEM. Woensdagmorgen heeft een felle brand gewoed in den groentenwinkel van den heer W. in de Doelstraat te Haarlem. Re heer W. kon met vrouw en 5 kinderen ternauwernood vluchten. Het bovenhuis en een deel van de benedenverdieping brandden uit. De winkel en het pakhuis kregen veel waterschade, zoodat de daar in opgeslagen voorraden waardeloos wer den. Een portefeuille met 600 is waar schijnlijk verloren gegaan. De brand is vermoedelijk ontstaan doordat vonken uit een brandend fornis zijn gevallen. De heer W. is verzekerd. DOOR TREIN GEDOOD. Gisteren is op den Catharijnesingel te Utrecht een ruim 50-jarige inspecteur van een levensverzekeringsmaatschappij, zooda nig door een taxi aangereden, dat hij enkele oogenblikken later overleed. De man fietste geheel rechts van den weg in de richting van den Amsterdam- schen straatweg en stak ter hoogte van de Staatsspoorgebouwen plotseling en zonder te waarschuwen den weg over. Dientengevolge werd hij gegrepen door de taxi, die hem juist met een snelheid van ongeveer 40 km zou passeeren. Het slachtoffer kreeg een ernstige schedel- basisfractuur en stierf nog voor de ge neeskundige dienst was gearriveerd. Naar is komen vast te staan, treft den chauffeur van de taxi in het geheel geen schuld, INBRAAK. In den nacht van Maan dag op Dinsdag hebben tot heden on bekend gebleven personen zich door het indrukken van een ruit toegang ver schaft tot de cartonnagefabriek van de firma H. aan de Elzenstraat te Til burg. De dieven doorzochten naarstig het kantoor en wierpen alles dooreen. Er worden slechts eenige postzegels, als mede een handvol sigaren vermist. Besdragende onder de houtge wassen. De bladeren gaan vallen en onze sier- tuin, waarop we zoo trotsch waren, ver liest nu veel van haar schoonheid. Maar tevens is de tijd aangebroken, waarin tal van houtgewassen ons oog bekoren door hun mooi gekleurde vruchten. Vooral de besdragende onder de hees ters vragen onze aandacht. Het meeren- deel dezer heesters is uitstekend geschikt voor aanplant in kleine tuinen, zoodat iedere tuinbezitfcer ze kan aanplanten. Er zijn zoowel kleinere boomen als strui ken onder. Tot de boompjes behooren o.a. de gewone lijsterbes of Sorbus Au- cuparia. De schermvormige trossen oran je tot vuurroode bessen worden gaarne door de lijsters gegeten en de meesten zijn nu reeds weg. Ook andere Sorbus- soorten prijken met bessen, ofschoon ze bij geen van allen zoo sterk opvallen als bij bovengenoemde. Tot de boompjes vormende besdragers behooren ook ver schillende Crataegussoorten. Opvallend mooi zijn: Cr. coccinea met groote vuur roode vruchten, Cr. Carierei, met groote oranje vruchten en Cr. Prunifolia, met groote oranje-roode vruchten. Ook de gewone meidoornsoorten Cr. monogyna en Cr. oxyacantha zijn vaak rijk bezet met kleinere, vuurroode vruchten. Tot de mooiste besdragers kunnen de Cotonea- stersoorten of bergmispels worden ge rekend. Een der mooiste is wel de krui pend groeiende C. horizontalis, gewoon lijk overdekt met vuurroode bessen. Mooie heesters vormen o.a. C. Fran- chetti, met sierlijk overhangende tak ken en oranje-roode bessen. C. Simonsii, een forsch groeiende struik met helder- hout blijven. Een fraaie losse groeiwijze roode bessen welke heel lang kan worden, twee tot drie meter hoog en C. salifolia var. floccosa heeft. Deze heeft groote trossen roode besjes. Zeer bekend is hulst of Tlex, waarvan de met bessen beladen takken met Kerstmis voor kamerversiering zullen dienen; nu sieren ze onze tuinen reeds. De vuur- doorn of Pyracantha is een groenblijven- de struik, welke nu is overdekt met zwa re trossen roode bessen. Ook als leiplant is deze aan te bevelen. Onder het ge slacht der Berberis of zuurdoorn zijn ook opvallend mooie besdragers. Soorten als: B. aggregata met dichte trossen rose- roode besjes en B. Thunbergii, met ko- raalroode vrijhangende bessen, moesten in geen kleinen tuin ontbreken. Noemen we tot slot nog de laagblijvende Skimia japonica, waarvan de vrouwelijke plan ten den geheelen winter zijn overdekt met trossen vuurroode bessen. We zijn nu waarschijnlijk bezig met plannen ma ken voor verandering of verbetering on zer tu'nen. Denk daarbij ook aan boven genoemd materiaal. Afzender onbekend stuk in de pruliert- nii«d. 2. Briefwisseling wordt over ingezon den stukken geplaatst of geweigerd R'.et gevoerd. 3. De kopfj wordt niet terugge vonden. 4. Maakt het kort MAATREGELEN VOOR DE BURGERBEVOLKING IN GEVAL VAN GASOORLOG. Wij mogen het hoogst onaangenaam vinden, doch voor de werklijkheid de oogen te sluiten zou dom zijn. Het oor logsgevaar wordt steeds meer dreigen de. Dat dan het gaswapen mede een niet onbelangrijke rol zal spelen wordt door een ieder erkend. Tevens, dat de bur gerbevolking ernstig door dit wapen be dreigt wordt. Dat het eiland Walcheren, gelegen in de monden van de Schelde, zal behooren tot de door een vijand het eerst aan te vallen streken, is niet uit gesloten. Van groot belang voor de be volking van dit eiland is dan, dat deze zich zal weten te beschermen, voor zoo ver zulks mogelijk is, tegen een even- tueelen gasaanval. Dit moet worden ge leerd, en hiervoor zijn diverse voorwer pen maskers, gasvrije ruimten, noo- dig. Wij lezen in een verslag over een te Leiden gehouden lezing door dr. Wizin- ger, over vraagstukken van den chemi- schen oorlog „in een behoorlijk op gas- afweer. geschoold bevolkingscentrum is met betrekkelijk zeer eenvoudige mid delen veel te bereiken," Elders hebben wij kunnen lezen dat in België voor den prijs van enkele franken verkrijgbaar zijn boekjes, die ons wijzen hoe ons te gen een gasaanval te beschermen. Mij is niet bekend dat hier op Wal cheren iets gedaan wordt om de bevol king in deze te onderwijzen, eventueel haar te helpen zich de beschermings middelen aan te schaffen. Welke ver- eeniging, welk gemeentebestuur zal hier het initiatief nemen Vele (oudere) wo ningen en gebouwen beschikken over kelders, die wellicht met weinig kosten gasvrij te maken zouden zijn, (een voor werp van werkverruiming.) Wij weten echter niet op welke wijze. De tijd is wellicht nog maar kort, spoed in ieder geval gewenscht. arts D. N. van Gelderen. [Aangezien het ons bekend was, dat de commanndant der Middelburgsche brandweer, overste H. Bierman, zich voor deze materie interesseert, vroegen wij dezen den geachten inzender even tueel van antwoord te willen dienen. Naar aanleiding van die vraag ontvin- wij het hier onder volgende ant woord. hetwelk wij met onzen dank gaarne plaatsen. Red.] Mijn vrije tijd is tegenwoordig zeer beperkt, doch wanneer er sprake is van een onderwerp, dat mij zoo na aan het hart ligt als dat van den luchtbescher mingsdienst, dan is er altijd wel een klein moment te vinden om een ingezon den stuk, als dat van dokter Van Gel deren te beantwoorden. Schrijver is blijkbaar onkundig van hetgeen thans in den lande op dit gebied omgaat, althans indien hij dit niet ware, zou hij zich rechtstreeks gewend heb ben tot de kortgeleden opgerichte stu- die-vereeniging op het gebied van den luchtbeschermingsdienst, waarvan de burgemeester van Dordrecht voorzitter en ondergeteekende bestuurslid is. Die vereeniging tracht juist in alle plaatsen personen en lichamen te vin den, die evenals schrijver het groote ge mis voelen, dat er in Nederland in te genstelling tot 17 andere Europeesche landen vrijwel niets of ongeveer niets op dit gebied gedaan wordt. Zij heeft daartoe aan verschillende gemeentebe sturen circulaires gezonden om leden te werven. Het ware wellicht wenschelijk den ge- achten inzender te verwijzen naar het hoofd van den luchtbeschermingsdienst in Middelburg, den Commissaris van Politie, die hem zou kunnen meedeelen, wat er op dit gebied reeds gedaan is en wat hij van plan is. Laat hij echter gerust zijn, dat het vraagstuk de volle belangstelling van de autoriteiten heeft en bij velen in stu die is. Ruim een jaar geleden werd het vraag stuk hier op de Jaarvergadering van den Zeeuwschen Provincialen Brand- weerbond ingeleid door den heer A. Duiker, thans secretaris van de straks genoemde Studie-vereeniging. Ik zelf bracht het meermalen ter spra ke in vergaderingen van B. en W. in ver schillende gemeenten van Zeeland. Toch is het mij nog niet mogen geluk ken alle autoriteiten er voor warm te maken en het „frappez toujours" zal ook hier zijn uitwerking langzamerhand moe ten hebben. Ik zit er steeds op te ha meren, dat het niet genoeg is alles op papier voor te bereiden, zooals o.a. in Middelburg en Terneuzen is geschied, maar dat er oefeningen moeten worden gehouden met het vooropgezette doel „luchtbescherming". Daaraan moeten medewerken: brandweer, tot het leeren blusschen van een aantal branden tegelijk; reinigingsdienst, tot het smetvrij ma ken van plaatsen waar gasbommen zijn gevallen; politie, tot het ontruimen van straten en pleinen; burgerwacht, tot het leeren steunen van de politiemacht; Geneeskundige dienst, tot het leeren

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 7