E1LIGHEIDSWEEK BURGERLIJKE STAND. MARKTBERICHTEN. voor Automobilisten BOEKENSCHOUW. AFLOOP MHBESTlölNOil. BELEVENISSEN VAN PIENTERE PIETER. BEVOLKING. ,.Rinus" volkomen normaal is. Maar la- ten we een oogenblik in het midden, of v, d. Lubbe tijdens het proces simuleert, waar hij den indruk van een versuften idioot maakt en die rol met merkwaar dige, al te groote wilskracht doorspeelt, dan blijft toch de wijze waarop hij zijn brandstichting in den Rijksdag uitge voerd heeft, die namelijk eerder aan de daad van een razend geworden fa naticus dan aan een goed voorbereide en doorgevoerde handeling van een ge- wieksten revolutionnair herinnert Van der Lubbe had op het oogenblik waarop hij voor het venster van de groote restauratie stond, alle voordee- len aan zijn zijde. Het is nog niet be kend, of hij dit ook geweten heeft. Maar de mogelijkheid bestond, dat men hem verteld had, dat op dit uur van den avond in het geweldige gebouw geen rondes gedaan worden. Hij had zeker meer dan een uur tijd om rustig alles voor te bereiden. Hij had, nadat hij naar binnen gekomen was, (waarom een ruit verbrijzeld en niet op de bekende ge- luidlooze wijze uitgesneden?) in het pa leis een punt kunnen uitzoeken, waar een enkele, maar dan ook geweldige brandhaard langen tijd had kunnen woeden zonder bemerkt te worden, 't Paleis van den Rijksdag is een zoo ge weldig complex, dat een brand, die bin nenin uitbrak, van geen enkele zijde van buiten af gezien had kunnen worden voor het te laat was. V. d. Lubbe deed precies het omgekeerde wat als logisch beschouwd moest worden. Hij klom met een groote vlam naar binnen en stak onmiddellijk zware gor dijnen aan die voor een restauratieven ster hingen. En nog wel naar den plein kant, zoodat de vlammen onmiddelijk daarna gezien moesten worden. En ook gezien zijn. Terwijl zijn rinkelende ruit oorzaak was, dat twee voorbijgangers hem nog naar binnen zagen klimmen. Hij rende met zijn brandende lappen en zijn vuurmakers door de benedenverdie ping en stichtte brandjes in een reeks kamers alweer aan de straatzijde. Met het gevolg, dat zich steeds meer toe schouwers daarheen begaven en een agent zelfs een scherp schot op hem loste. Dat hij desondanks nog een mi nuut of tien verder kon razen en ten slotte de groote zittingszaal in brand kon steken, die de hoofdverwoesting zou worden en den koepel in gevaar zou brengen, is uitsluitend te danken ge weest aan de omstandigheid, dat het geweldige paleis vrijwel geheel verlaten was en het politie en brandweer veel tijd kostte, voordat ze ontdekt hadden, welk portaal geopend was, zoodat de nachtportiers gewaarschuwd konden worden. Van der Lubbe moet of volkomen op de hoogte van de geheele situatie ge weest zijn en het er eenvoudig op heb ben laten aankomen, dat hij snel genoeg was, en zijn ontdekkers te vlug af dan wel, hij was absoluut niet op de hoogte, ook lang niet zoo sluw en berekenend, als men het nog altijd wil voorstellen, en practisch slechts door het toeval be voordeeld. Totdat dan toch zijn arresta tie volgde. Het getuigenverhoor heeft ons, voor- loopig althans, van de juistheid der tweede lezing overtuigd. Men moet aan nemen dat v. d. Lubbe geen helpers ge had heeft. Wij hebben den stelligen indruk, dat de arrestatie van Torgler en van de drie Bulgaren voorbari ggeweest is, en dat we inderdaad met een reeks van nihi listische daden van v. d. Lubbe te doen hebben, die hij misschien met links-radi calen in Nederland en in Duitschlanc wel eens besproken kan hebben, maar van welker uitvoering niemand behalve hij zelf op de hoogte was. Zijn „brandweg" door den Rijksdag was naïef, te naïef voor een zoogenaam de zorgvuldige voorbereiding. Alles was aan het toeval overgelaten. Geen enke gordijn,, geen enkel meubelstuk van te voren met benzine of petroleum ge drenkt. De weinige vuurmakers, die v. d. Lubbe bij zich had, bleken natuurlijk on voldoende. Hij moest servetten en tafel lakens, ten slotte zijn eigen kleeren in brand steken om nieuwe vlammen tot zijn beschikking te krijgen. Hij was zoo weinig op de hoogte van de ligging der kamers, gangen en zalen, dat hij drie maal uitkwam op een plaats, waar hij reeds branden gesticht had, terwijl het er toch voor hem op aankwam, zooveel mogelijk nieuwe haarden aan te leggen in den kortst mogelijken tijd. Hij was zoo overhaast, dat hij niet eens consta teerde, of men zijn daden ook onmiddel lijk van de straat af ontdekken kon. Hij raasde ten slotte met naakt bovenlijf, met zweet bedekt en als dader op hon derd meter herkenbaar, door de zalen zonder er aan te denken dat hij, van alle verdere middelen tot brandstichting be roofd, eindelijk aan eigen veiligheic moest denken. Wat toch in het volko men donkere en verlaten paleis niet moeilijk door te voeren geweest ware Neen, hij liet zich pakken als een echte gek, die geen uitweg meer ziet, en die ineens alle zelfbeheersching verlo ren heeft. En sindsdien was hij of onzinnig-geest- driftig over zijn daad, dan wel zoo ter neergeslagen en infantiel als we hem nu al weken lang meemaken. Maar van de geweldige „achtergron den" hooren we weinig meer. Nergens zijn de enorme massa's brand stichtingsmateriaal gevonden, die de „helpers van v, d. Lubbe" in het gebouw gesleept zouden hebben. Of eindigt straks dit proces met een blamage voor alle instanties, die uit de nihilistische handeling van een half-gek- ken „idealist" een cause celèbre van on gehoorde afmetingen hebben willen ma ken? H. OOSTENRIJK. Actie der sociaal-democraten. Het congres der sociaal democraten te Weenen heeft een resolutie aangeno men, waarin geeischt wordt, de weder bijeenroeping van het parlement, het herstel van de coalitievrijheid en de vrij heid van vergadering, en drukpers voor alle democratische partijen en de ont binding en ontwapening der fascistische formaties. De partij kondigt een versterkte acti viteit aan. CHINA. Soldaten verdronken. Volgens een bericht uit Sjanghai zijn 5000 soldaten bij het overtrekken van een rivier ver dronken. Zij wilden tijdens een gevecht met vijandelijke Chineesche troepen met eigen gebouwde booten de rivier oversteken. De booten werden evenwel door den stroom meegesleurd en ver nield. „Het parlementaire stelsel en de vrijheid van den kiezer", door jhr. mr. dr. W. D. de Jonge, referendaris aan het Dep. van O. K. en W. [H. D. Tjeenk Wil link Zoon, H a a r 1 e m). „De aansluiting tusschen het voor bereidend en het Hooger onderwijs; in het bijzonder de aansluiting tusschen de H. B. S. en de Technische Hoogeschool", door ir, W. J. Vollewens c.i., leeraar R. H.B.S. Uitgave van de N.V. Technische Boekhandel en Drukkerij J. Woltman Jr. te Delft. S. Franke: Twee Urker Jon gens. Geïll. door Pol Dom. Gebr. Kluitman, Alkmaar. Zooals de titel al aangeeft speelt de handeling van „Twee Urker Jongens" zich af op het eiland Urk. Jawek èn Knelis, de twee helden, laten ons een DÜk slaan in een tijdperk van hun leven en wij deelen in hun lief en leed. Maar als dit tijdperk dan wordt afgesloten met het vertrek van Jawek naar IJmui- den, waar hij gaat monsteren op een haringloger, omdat hij immers niet op Urk kan blijven nu de Vlieter gedicht wordt, dan komen we bij het beëindigen niet met een schok tot de werkelijkheid terug, We klappen het boek dicht en na een poosje zijn we Jawek, Knelis, groot vader en grootmoeder en Wullem en allen vergeten. Het is een boek zoo als zoovelen en onze jongens zullen het denkelijk nogal „tam" vinden. Toch ma ken ze een paar spannende avonturen mee, maar gelukkig komt alles op zijn pootjes terecht. Voor leesgragen vult het een langen winteravond en is het zeker nog wel 'n prettige onderbreking bij een droge al- gebra-som, maar daar is 't dan ook mee gezegd. De illustraties van Pol Dom zijn aardig. K. C. J. d. B. o ONTVANGEN BOEKEN. „Rolf's laatste schooljaar", door J. v. d. Burgt, Geïllustreerd door Willem Backer. (W. J. Thieme Cie„ Uitgevers Z u t p h e n). Van dezlfde uitgevers; „Drie af stammelingen van den Zwijger", door A. J. Bothenius Brouwer. In de serie „Bekende Paedagogen", onder redactie van dr. J. H. Gunning, P. A. Hoogwerf en H. J. van Wijlen, ver scheen bij J. B. Wolters, Uitgevers Mij. te Groningen: „De Paedagogiek van Prof. Dr. Ph. Kohnstamm. Met 'n inlei ding tot zijn werken door P. A. Hoog werf. De volledige uitslag van de giste ren te Vlissingen gehouden aanbe steding van den bouw van het Beelden huis luidde; J. Jansen, Middelburg voor 17.930; M. Vader voor a (oplevering in 5 maanden) 17.877 en b (oplevering in 7 maanden) 17.677; C. van de Klip- pe 17.666; A. Caljé 16.997 en 16.797; A. M. Kuiper, Middelburg voor 16.900 en 16.600; J. N. D. Bijl voor 16.786 en 16.586; firma De Muijnck 16.680 en 16.480; L. F, Groosman, Middelburg 16.300 en 16.100; R. Verstraeten en P. F. Barra, Oostburg 16.300; firma Post en Berting 15270 voor a en b. De inschrijvers, bij wier naam geen woonplaats is genoemd, wonen te Vlis singen. Middelburg. Bevallen: Jkvr. P, M. Heijse-Boogaert d. Getrouwd: S. IJ. Huisman 28 j. en M. Melse 28 j. Goes. Ondertrouwd: J. Verburg jm. 28 j. en L. C. Bom jd. 27 j. Bevallen: J. van Anrooij geb. Faase z. M. C. Olivier geb. Verhaagen z. P. C. Quant geb. Beuzenberg d. H. Vermue geb. De Winter d. P. M, Ver- beem geb. Kramer d. Koudekerke. Van 115 October. Bevallen: P. Labruijère, geb. Wage naar, z.; C. Jacobse, geb. Wagenaar, (tweeling) zoons. C. Lourense, geb. Mel se, z. Ondertrouwd: B. J. Bijleveld, jm. 28 j. en J. Bostelaar, jd. 26 j.Af, M. Hofman, jm. 31 j. en M. J. Plansoen, jd. 27 j.; P, de Landmeter, jm. 38 j. en E. Zelisse, jd. 36 j. Getrouwd: L. Vreeke, jm. 31 j. en M. Wisse, jd, 27 j. Overleden: G. van Keulen, 35 j. jm. Oostkapelle. Van 29 Sept. tot 13 Oct. Ondertrouwd: W. Bommeljé jm. 24 j. en M. Wisse jd. 22 j. Getrouwd: L. Louwerse jm. 25 j. en J, van Moolenbroek jd. 25 j. L. Wa genaar wedn. 31 j, en P. Riemens jd. 23 j. A. C. Melis jm. 25 j. en M. Vermeu len jd. 23 j. Bevallen: D. Maljaars geb. de Visser zoon. Souburg. Van 310 Oct. Bevallen: E. Kuiper geb. Goudappel d. C. de Smidt geb. de Rijcke d Ondertrouwd: G Kooger 24 j. en W. Boselaar 23 j. C. Dierickx 23 j. en C. van Vlijmen 17 j. Houdt U er met Uw snelheid steeds rekening noodzakelijk kan zijn. mee dat snel stoppen Een reminrichting is nog niet in orde te noemen als de wagen binnen den, in verband met de snelheid, maximum daarvoor vastgestelden afstand, tot stil stand kan worden gebracht. Niet gaarne zouden wij den automobi listen den kost willen geven, die tijdens het remmen door middel van een ruk aan het stuur hun wagen in de rechte baan moeten houden. De bestuurder zelf is dit na eenige keeren zoo ge woon gaan vinden, dat hij er geen aan dacht aan zal schenken. Toch kon dit zeer gevaarlijk worden. Nu in het ko mende seizoen door het vallen van de bladeren op natte wegen het slipgevaar aanmerkelijk grooter geworden is, is 't mogelijk, dat de automobilist juist door de gladheid van den weg zijn wa gen niettegenstaande de zwenking die hij gewoon is aan het stuur te geven niet meer in een rechte baan kan houden en daardoor ergens tegenop rijdt. Ook bij plotseling fel remmen kan dit het geval zijn. De oorzaak schuilt hier in het niet behoorlijk afgesteld zijn van de remmen. Een der vier wielen zal b.v. het meest geremd worden, wat tengevolge heeft, dat de wagen neiging gaat vertoonen om dit wiel als as te gaan zwenken. De rem-installatie stelt den controleur in staat met een oogopslag te zien of de reminrichting zijn werkzaamheid (over alle vier wielen gelijkmatig verdeelt. Vrouwenpolder. Van 814 Oct. Getrouwd: A. Wattel jm. 21 j. en L. van Tatenhove jd. 22 j. M. Luteijn jm. 21 j. en A. J. Vermeu len jd. 22 j, Westkapelle. Van 916 October. Bevdllen: Adra. van Rooijen, geb. Flipse, d,; Korna, Verhage, geb. Cijsouw, d. Overleden: L. Minderhoud, 37 j„ vrouw van H. Cijsouw. Borssele. Van 814 Oct. Overleden: Adriana M. Meeuwse, 6 maanden, d. van C. H. Meeuwse en M. M, van Cadzand. Wemeldinge. Van 914 Oct. Bevallen: A. Oude man geb. Schouwenaar d. Verseke. Van 613 Oct. Getrouwd: J. Pas- neon 26 j. jm. Kruiningen en M. G, Bo- gaards 27 j. jd. Ondertrouwd: J. Verburg 28 j. jm. te Goes en L. C. Bom 27 j. jd. te Yerseke L. P. W. Bom 29 j. jm. en M. M. v. d. Jagt 27 j. jd. Bevallen: J. Nieuwenhuizen geb. van Stee d. L. P. Dijkwel geb. Sanderse d. Kortgene, Van 613 Oct. Bevallen: B. de Looff geb. Kramer z. Colijnspiaat. Van 714 Oct. Ondertrouwd: P. de Regt 43 j. weduwnaar en A. Westerweel 34 j. Aardenburg. Van 114 Oct. Bevallen: E. S. Wil- lemsen geb. v. Haneghem d. M. L. Cauwels geb. de Zwart d. KOUDEKERKE. Van 1—15 October. Ingekomen: Mej. W. den Engelsman, wijk E no. 191 uit Vlissingen; P. de Keijzer, E no. 204, Scherpenzeel; Mej. J. van der Mijle, D no. 70, Arnhem; D. Joziasse, B no. 331, O. en W. Souburg; Mej. J. C. Marijs,B no. 316, Utrecht; O. A. F. Glaeser met gezin, B no. 242r, Vlissingen; Mej. J, Bal- jeu, E no. 203, Middelburg; C. Gilde met gezin, E no. 203. Middelburg; P, J. Kou semaker met gezin, E no. 13 ben., Schier-, monnikoog; J, de Lange met gezin, B no.ï 193, Middelburg; Mej. L. de Visser, C no,] 56, O, en W. Souburg; Mej. J. Louwerse,: E no. 231, Middelburg; A. Melis, B no. 167, Zoutelande. V ertrokken: G. J. de Bruijne, van wijk D no. 31 naar Wageningen; M. de Wijze, A no. 142a, Arneuiden; Mej. J. Boone, B no. 215, Grijpskerke; Mej. M, van Beveren, E no. 203, Middelburg; I, Matthijsse, B no. 125, Middelburg; W. Aarnoutse, B no. 264, O. en W. Souburg. DE KONING DER GAAISCHUTTERS, Middelburg, 16 Oct. Op de vei ling deden: Spinazie 210 c„ postelein 6, augurken 112, Wagenaarsboonen 710, suikerboonen 810, stoksnijboo- nen 1233, stokprincesseboonen 820, Roem van Holland 919, Rentegevers 16, spruiten 1114, witlof 16, koolrapen 12, peeën 23, uien 13, roode kool 23, alles per kg. Peeën 35, rapen 2,53,5, kroten 13, prei 25, selderie 1,5, knolselderie 11,5, peterselie 1,5, rammenas 12, alles per bos. Savoye kool 23,5, roode kool 1,54,5, boeren kool 11,5, witte kool 2, bloemkool 1 6, andijvie 0,51, kropsla 11,5, kom kommers 1, alles per stuk. Gladiolen 78 per bos, varens 2, sprengera 3, plumosa 3, cactus 5, alles per pot. Goes, 16 Oct. Veilingsvereen. „Z.- Beveland". Kassnijboonen 2123, stam- perfectboonen 1112, spinazie 8, kro ten 1.20, kleine uien 0.80, alles per 100 kg. Bloemkool 1.507, groene savoye kool 1.503, knolselderij 11.20, kom kommers 1.70, andijvie 1.201.70, idem krul 2.10, kropsla 11.30, alles per 100 stuks. Prei 7, rapen 6, rammenas 2, al les per 100 bos. Diversen: blauwe drui ven 3235, tomaten 10—11, meloenen 29, alles per 100 stuks. Chrysanten 14 per 100 pot. Marmotten 0.15 per stuk. Elec. Drukkerij G. W. den Bonr, M'burg

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 8