s pört. LANDSWW. Wmmfimmu ■C8UT ZEEUWSCR NIEUWS. KUNST EN WETENSCHAP, HANDEL EN NIJVERHEID. VERKEERSWEZEN P. T. T ÜEUSB NIEUWS. «GEZONDEN STUKKEN. BUITENLAND. -.-cssa Si leden aldaar op te wekken, op die al- gemeene fvergaderinlg tegenwoordig tie zijn. De bedoeling van Serooskerke schijnt te zijn de bestuursbenoeming van den concierge voor het Wijkgebouw onge daan te maken, die van St. Laurens om te trachten die benoeming te handhaven. Met ingang van 1 October 1933 is tot assistent dienstgeleider der directe Bel. Invoer en Accijns bevorderd, de heer L. N, Bal, thans kommies dienstge leider te Westkapelle. Bij het agentschap van de Arbeids bemiddeling te Westkapelle waren 14 October j.l. ingeschreven 188 werk zoekenden tegen 157 op 30 Sept. 1.1. Thans zijn bij de werkverschaffing te werk gesteld 110 personen. Het concours 1934 van de Vereen, van Muziek- en Zanggezelschappen op Schouwen-Duiveland zal te Brou wershaven worden gehouden op den 2den Pinksterdag. Aan de grens te C 1 i n g e werden door de Belgische douanen vijf koeien in beslag genomen en door de Neder- landsche kommiezen een auto met acht duizend kilo boter. Het wachten was op dr, Boutens, De bekende dichter dr. P. C. Boutens zou dezer dagen in Hotel Atlanta te Brussel, volgens het Hollandsch Week blad voor België, plechtig door de Vlaamsche PEN-Club ontvangen wor den, die hem daarna een banket zou aan bieden, doch de Vlaamsche schrijvers die hem daar om half acht opwachtten! waren niet weinig verwonderd geen Boutens te zien opdagen. Toen om half negen nog niets over den dichter vernomen was en deze ook nergens te vinden was, zijn de schrij vers dan maar zonder Boutens aan het Boutensbanket gegaan. Onder hen be vonden zich o.m.: prof. dr. Aug. Ver- meylen, prof, dr. Frans de Backer, F. V. Toussaint van Boelaere, Theo Bogaerts, Urbain van de Voorde, Maurice Roe- lants, Johan de Maeght e.a. De heer Toussaint van Boelaere, voorzitter der Vlaamsche Pen-Club, sprak voor den le digen stoel van Boutens een lofrede op den onvindbaren dichter uit. Ons kwam ter oore, dat de heeren aardig hebben gelachen om het geval. Later werd ver nomen, dat wegens een misverstand, on ze illustere landgenoot in den trein naar Holland reisde, terwijl men te Brussel te zijner eere banketteerde! toorbedienae, 1 dagmeisje. Totaal 794. Gedeeltelijk werkloos. 2 Stoffeerders, 5 kleermakers, 1 schoen maker, 1 stoker, 1 bakker, 2 slagers, 3 reizigers, 1 winkelbediende, 1 kantoor bediende, 4 werkvrouwen. Totaal 21. Niet werkloos. 1 Kok, 1 reiziger, 1 kellner, 2 kantoor bedienden, 1 bureaulist, 1 werkmeester. Totaal 7. Algemeen totaal vorige week 812, bij gekomen 38, afgegaan 28, over 822, Deze totalen waren in: 1929 173, 1930 373, 1931 515, 1932 806. Sfeun voor de kippenhouders. Namens den minister van economi sche zaken maakt de regeeringscommis- saris bekend, dat de uitkeering volgens de garantieregeling voor de week van 16 tot en met 21 October is vastgesteld op 25 cent per 100 stuks uit te voerev, versche kipeicren tot een mxaimum ge wicht van 50 kg per 1000 stuks en op 40 cent per 100 eendeeieren. Geringe invoer van aardappels naar België. De invoer van aardappelen uit Ne derland naar België is over de eerste helft van October bijzonder gering ge weest, nog niet eens 5 millioen kilo, terwijl het vastgestelde contingent 44 millioen kilo bedraagt. De oorzaak schijnt te liggen aan de slechte verdeeling der vergunningen vanwege het Belgische Ministerie van Landbouw. Werkloosheid. iBij de arbeidsbeurs te Middelburg stonden Zaterdag ingeschreven: Geheel werkloos. 10 Typografen. 12 grondwerkers, 20 opperlieden, 16 schilders, 1 stucadoor, 50 timmerlieden, 4 stoffeerders, 3 straat makers, 1 waterb. opzichter, 1 ass. apo theker, 7 cirkelzagers, 1 biljartmaker. 7 politoerders, 33 meubelmakers, 5 kleer makers, 4 schoenmakers, 30 bankwer kers, 13 electriciens, 2 fitters, 7 machi nisten, 3 draaiers, 9 smeden, 6 stokers, 1 kernmaker, 3 klinker?, 2 lasschers, 2 hoorders, 1 metaalscha"er, 2 slijpers, 10 monteurs, 2 nagelheeters, 2 pianomakers, 7 plaatwerkers, 1 ponser, 2 rijwielher stellers, 13 scheepmakers, 1 voorslaan- der, 8 vormers, 1 ijzerwerker, 1 opti cien, 3 boekbinders, 20 bakkers, 1 siga renmaker, 8 slagers, 1 kok, 4 molenaars, 21 boerenarbeiders, 3 tuinlieden, 2 bloemisten, 1 boomkweeker, 6 reizigers 9 winkelbedienden, 13 magazijn bedien den, 6 kellners, 7 chauffeurs, 2 kraan drijvers, 9 sleepers, 19 varensgezellen, 41 havenarbeiders, 18 kantoorbedienden, 12 metselaars, 1 waterb. teekenaar, 188 losse werklieden, 74 met vakknnis' zon der bepaald beroep, 17 van andere groe pen, 2 winkelbedienden (vr.), 1 vr. kan- Voetbal. Zaterdagmiddag speelde op het ter rein „Olmenveld" „Serooskerke I" te gen een elftal der Vitrite Works uit Mid delburg. Deze mooie wedstrijd eindigde in een 41 overwinning voor Seroos kerke I. Ruststand 10. De „Serooskerksche Juniors" speelden uit tegen een elftal van „Domburg". Ruststand 11. Eindstand 11. Z. V. B. Wedstrijduitslagen van Zondag 15 October. Ie Klasse A. Goesche Boys IEiland Boys I 30. De Zeeuwen IIZeeuwsche Boys 0—3 Goes IIVlissingen III 22. Ie Klasse B. Terneuzen IIIBiervliet I 21 Sasput IBreskens II 23. Oostburg IF. C. Sluis I 70. Ie Klasse C. Stoppeldijk 1—O.N.W. I 2—1. Axel 2Hontenisse 1 31. Ie Klasse D, RenesseBurgh 04. Zierikzee 3Schouwen 1 12. 2e Klasse A, Middelburg 4Veere 1 32. Vlissingen 4Domburg 1 43. E.M.M. 1Zeelandia 3 51. 2e Klasse B. Zeeuwsche Boys 2Goes 3 18. KattendijkeHeinkenszand 01. Ierseke 1Hansweertsche Boys 1 1—1. 2e Klasse C. Corh Boys 1Terneuzen 4. 46. Westdorpe 1Terneuzensche Boys 24. 2e Klasse D, Hoofdplaat 2Sasput 2 30. Biervliet 2Oostburg 2 102. 2e Klasse E, Renesse IIBurgh 2 24. 3e3 Klasse A. De NoormannenRC.S. 3. 23. Domburg 2De Zeeuwen 4. 34, Vlissingen 6E.M.M. 2 27. De Zeeuwen 5Eiland Boys 3 12. Zeelandia 4Vlissingen 5 61. 3e Klasse B. Sluiskil 2Steen 2 68. Hontenisse 2Westdorpe 2 51. Oranje2Corn. Boys 2 52. ZuiddorpeAxel 3 14. briefkaarten en open kaarten moet der halve wegens port en luchtrecht teza men minstens 30 cent worden voldaan. Stukken, waarop het bijzondere zegel niet voorkomt, worden in geen geval met den „Postjager" verzonden. Voor de retourvlucht geldt hetzelfde luchtrecht als voor de heenvlucht. De verzending van deze retourstuk ken en postwissels kan geschieden met den gewonen v/ekelijkschen luchtdienst op 19 en 26 October of met den „Post jager" zelf. Ind. Stoomvaartlijnen. Baloeran (thuisr.) 15 (1 n.m.) v. Sa- bang. Indrapoera (uitr.) 16 (8 v.m.) te Be- la wan. Sibajak 16 October van Batavia te Rotterdam. Buitenzorg (uitr.) 16 (7 v.m.) te Sa- bang. Thet meest aan gekten is men i0Qtgesteld. het geV t;iles ^avin-pastüles neenu, Patlflavin-?- de Panflavin v t aan vvan binnendnng besmetting o ^ond en *eei doodetv de ziekteverwekker®. in mond en ekkets. Vly S P>A$,TB&.E.E§ (ïng. Med.) De electro Technisch Ambtenaar der Telegrafie en Telefonie, C. J. Gor ter is verplaatst van het Ingenieursbu reel te Vlissingen naar het bureel van den ingenieur der telegrafie en tele fonie te Leeuwarden. Te Bergen op Zoom is in den leef tijd van 55 jaar Zaterdag plotseling overleden de heer J. K. Rakhorst, di recteur van het Post-, Telefoon- en Te legraafkantoor. Snelle reis AustraliëEuropa. Vrijdag ontving de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij te Amster dam de mededeeling, dat het voor eeni- ge maanden door haar aan de Reederij Wilh. Wilhelmsen te Oslo afgeleverde motorvrachtschip Tricolor het record in de zoogenaamde Wool-derby met tien uur heeft verbeterd. De Tricolor, waarvan de machine installatie peleverd is door de Machine fabriek Gebrs. Stork en Co. N.V. te Hengelo (O.), heeft dit record op zijn naam gebracht door den afstand Sydney Duinkerken af te leggen in 30 dagen, 16 uur en 43 minuten. Verzending van briefpost per „Postjager" naar Indië. De gelegenheid wordt opengesteld om luchtpost te doen vervoeren met het snelle vliegtuig „Postjager", dat op een nader te bepalen datum een bijzondere vlucht naar Ned.-Indië zal ondernemen, waarbij het traject in ongeveer 3Y> dag zal worden afgelegd. Vervoerd zullen worden op risico van de afzenders volledig gefran keerde brieven, briefkaarten en andere stukken bestemd voor Ned.-Indië. Brie ven en doosjes met aangegeven waarde en postpakketten zijn van dit vervoer uitgesloten. De stukken zullen van een bijzonder stempelafdruk worden voor zien. Het luchtrecht, dat gelijk is aan dat voor het gewone wekelijksche luchtver voer en eventueel ook de gewone por ten en rechten, moeten althans gedeelte lijk voldaan worden met het luchtpost zegel voor bijzondere vluchten. Voor Ongelukken. In de Ringvaart op de grens van Ouddorp en Heer Hugowaard is drij- vendegevonden het lijk van een mans persoon. Nader bleek dit te zijn van ze keren G. uit St. Pancras, Vermoedelijk is hij op weg naar huis door de duister nis misleid en naast een der bruggen in het water geloopen. De 34-jarige timmerman H. W. is van den nok van een landbouwschuur van den heer J. Bs Westerdijk, te Uit- huizermeeden gevallen. De man was onmiddellijk dood. Hij laat een vrouw en vier kleine kinderen achter. Een jongetje deelde Zaterdagavond aan de politie te Haarlem mee, dat zijn achtjarig vriendje in het Spaarne bij de Groentemarkt te water was geraakt en verdronken. Des avonds en Zondag heeft de politie gedregd, evenwel zon der resultaat. De heer J. B. K., uit Maastricht, die Zaterdag onder de gemeente Iteren in de Maasvallei een rijtoer maakte, stortte van z'n paard en kreeg een zeer ernstige schedelfractuur. De gewonde is Zondagmiddag zonder tot bewustzijn te zijn gekomen overleden. De overledene was een sympathieke en zeer geziene figuur in de Maastricht- sche sportwereld. Hij was om secretaris der Maastrichtsche Watersportclub. Voorts was hij redacteur van het S. V. M. tijdschrift. - De 70-jarige H. uit Bussum, die Za terdagmiddag bij het oversteken van den Rijksweg bij Naarden door een auto ge grepen werd en met een hoofdwonde en een hersenschudding naar de Majel lastichting te Bussum was overgebracht, is Zondagmiddag aan de gevolgen daar van overleden. Te Schoonlooëerveld heeft Vrij dagmiddag het 8-jarig zoontje van den arbeider T. W. lucifers weten te be machtigen, waarmede hij een bij huis staand hoop stroo in brand stak. Het kind raakte ook zelf in brand en is thans aan de opgeloopen verwondingen over leden. Op den Wagenweg te Haarlem werd dezer dagen de particuliere ver pleegster mej. R. bij een aanrijding door een taxi ernstig gewond en met een her senschudding in het Groote Gasthuis opgenomen. Zij is daar thans aan de be komen verwondingen overleden. Branden. Zondag is in de kapperszaak van den heer Rol te Alkmaar brand uitge broken. De Alkmaarsche brandweer, die spoedig ter plaatse was, mocht het ge lukken den brand te blusschen. Het bovenhuis brandde geheel uit. De be woners waren afwezig. De politie stelt een onderzoek in. Maandagmorgen vroeg is door on bekende oorzaak brand ontstaan in pand no. 12 aan de Jan Kopslaan in Tuindorp te Maartensdijk. De bewoners, die boven sliepen, terwijl de brand be neden uitbrak, hebben zich nog tijdig kunnen redden. De brandweer van Tuindorp heeft den brand gebluscht. De woning is gedeelte lijk uitgebrand, terwijl ook een zolder van een andere aangrenzende woning door het vuur werd aangetast. De be lendende perceelen kregen veel water schade, Gisterennacht is brand ontstaan in de kapitale boerderij annex café, van den landbouwer L. van Oorschot, te Vught bij 's-Hertogenbosch. De boerde- rij ging geheel in vlammen op. Slechts de woninginventaris kon worden gered. Zes koeien, twee kalveren en ruim 400 kippen kwamen in de vlammen om. Boschwachters die op hun ronde het vuur ontdekten, hebben met geweer- en revolverschoten door de vensters het ve® in den brandenden stal afgemaakt. De schade wordt geraamd over de 10,000. Naar verklaring van de boschwachters en van de bewoners van het huis zou den er gronden aanwezig zijn om brand stichting te vermoeden. Het 12-jarig dochtertje had n.l. vluchtende schadu wen gezien, onmiddellijk waarna de brand met groote hevigheid uitbrak. De boschwachters waren een onbekende op de binnenpaden tegen gekomen, die in groote haast wegfietste. Te Melissant is brand uitgebroken op de boerderij van den landbouwer L. van der Baan. De landbouwschuur ge vuld met graan, hooi en stroo, brandde geheel af. Het woonhuis met de gebou wen kon door de brandweer behouden worden. In de Kijfhoek (gemeente Zwijn- drecht), brandde de reeds tweehonderd jaar bestaande boerderij van S. van Dam af. Een aantal kippen en twee var kens kwamen in de vlammen om. Ook een partij hooi ging verloren. Van den inboedel kon een gedeelte worden ge red. De oorzaak van den brand is on bekend. EEN VEREENIGING VOOR VEILIG VERKEER TE BERGEN OP ZOOM. Te Bergen op Zoom is opgericht n vereeniging voor Veilig Verkeer. Ter vergadering traden ruim 70 personen als lid toe. De Burgemeester, de heer mr. dr. r. Blom, die de vergadering bijwoonde, werd tot eere-voorzitter gekozen. SMOKKELARIJ. Bij de Wouwsche plantage onder Wouw hebben Donder dag kommiezen een vrachtauto gesom meerd te stoppen. De auto reed door en stuitte een eind verder opnieuw op eenige kommiezen, die er in slaagden den auto te doen stoppen. In den auto bevond zich 1500 kilo margarine, die over de grens was gesmokkeld. De smokkelaars bleken afkomstig uit Heus- den. Auto en margarine zijn in beslag genomen. DOOR AUTOBUS GEDOOD. Vrij dagavond is te D o ng e n de 18-jarige mej. S., doordat zij plotseling den weg overstak, door een autobus van de Zui- der Stoomtramwegmaatschappij gegre pen en op slag gedood. RUZIE TUSSCHEN VERLOOFDEN. Het mes. Zaterdagmiddag ongeveer 5 uur heeft op het eiland U r k de 22-jarige J. L. zijn verloofde een ernstige steeksnede in den hals toegebracht. Over dit liefdesdrama deelt „De Te legraaf" het volgende mee: Vrijdagavond kregen de jongelui ru zie en toen reeds bedreigde de man het meisje. Zaterdagmiddajg kwam ihij het hotel binnen, waar het meisje in dienst betrekking is en vroeg haar of de zaak weer in orde was en zij de verkeering wilde voortzetten. Het meisje bleek hier echter niets voor te gevoelen en zeide hem, dat zij niets meer met hem te maken wilde hebben. Plotseling vloog L. op haar toe en stak het meisje met 'n knipmes in den hals. Het slachtoffer vluchtte hierop, luidkeels gillend de biljartzaal binnen, waar toevallig juist niemand aanwezig was. De dader, zien de dat er bloed uit den hals van het meisje stroomde, bracht zich hierop zelf verwondingen aan den hals toe en trachtte zich den pols open te snijden. Hij viel neer en bleef bloedend op den grond liggen. Spoedig was de gemeentelijke genees heer en de politie ter plaatse. Het meisje werd na door den dokter te zijn verbonden, naar haar woning overge bracht. Gelukkig bleek de kracht van den messteek gebroken te zijn, doordat het mes was afgestuit op het oorijzer, dat het als Urksch-gekleede meisje op het hoofd droeg. De dader werd naar het politiebureau vervoerd. Nadat proces-verbaal tegen hem was opgemaakt, werd hij voorloo- pig op vrije voeten gesetld. Het bleek bovendien, dat hij niet ernstig was ge wond. Toen hij evenwel aan de politie verklaarde, dat hij in den loop van den avond zijn aanvankelijk voornemen om het meisje om het leven te brengen niet zou nalaten uit te voeren, heeft de bur gemeester daarop bevel gegeven den man in verzekerde bewaring te stellen, waarna hij in de cel van het gemeente huis werd opgesloten. De dader is naar Alkmaar overge bracht en ter beschikking gesteld van de Justitie. Het voor het rustige eiland on gewone voorval veroorzaakte een hevi ge beroering onder de bevolking. DOODELIJK MIJNONGELUK. Za terdagavond is in de ondergrondsche werken van de Staatsmijn „Emma" de houwer J. B. S„ tijdens dit werk ge troffen door een plotseling neervallend stuk steen. Hij is enkele uren later in het ziekenhuis te Heerlen overleden. S. was ongehuwd, 25 jaar oud. HEEN EN TERUG. Vrijdag zagen de Belgische gendarmes kans op de Bil- serbaan, bij Maastricht, een troep zigeuners met hun drie wagens over de Nederlandsche grens te zetten. De Maastrichtsche politie en mare- chaussée vingen het Nomadenvolkje tij dig op, zochten een gunstige kans en slaagden er in de ongewenschte gasten weer aan België kwijt te raken. 1. Afzender onbekend stuk in de prullen mand. 2. Briefwisseling wordt over ingezon den stukken geplaatst of geweigerd niet gevoerd. 3. De kopij wordt niet terugge zonden. 4. Maakt bet kort „DE ZEEUWSCHE BEKER." Uit coll. G. K. te Schoondijke 2.50; uit coll. G. K. te Arn. 2; uit coll. G. K. te Westkapelle 1; door bemiddeling ds. Tjebbes te Middelburg 30.15; naai- krans te Aardenburg 2.50; comité We- meldinge 267.40; uit coll. G. K. te Haamstede 10; N. N. i; uit coll. G. K. te Middelburg 1; 100 stuivers van J. en A. de K. te M'burg 5; uit coll. G. K. te St. L. 1; comité Goes 681; door bemidd. ds. Scheele te M'burg van N. N. 1.50; van fam. G. 5; mej. D. 1; N. N. uit Rusthuis te Middelburg 1; v. d. L. te Geersdijk 10.10; comité Kruiningen 251.02; nagiften te Seroos kerke 5.33 en J. 11; uit coll. te Vrouwenpolder 2.50; uit coll. G. K. te M'burg 5; van een weduwe 0.50; van D. 1; v. d, M. 2.50; K. te Ter neuzen 20; een offer der armen 1; comité Koudekerke (dorp) 139.50; de V. te Middelburg 2.50; comité te Zie rikzee 185.94; bruiloft F. te Middel burg 8.36; nagiften te Wemeldinge 22.50; nagiften Goes 7.50; comité -PÏW M '3 T UBA !££'96t ^uijaojyj delburg 400 halve centen 2;comité Vlissingen 681.34. In totaal ontvangen 4999.32. Met vriendelijken dank en dringende aanbeveling. Namens het Prov. Comité: A. Koning. St. Laurens. Giro 220659. HET PROCES-VAN DER LUBBE. Beschouwing van zijn daad. Zijn „brandweg" was naïef, (Bijzondere correspondentie.) We hebben nu eenige weken van dit proces achter ons liggen, en het ziet er naar uit, alsof we nog niet eens op de helft zijn aangekomen. Rechters, beklaag den, verdedigers, en verdere vaste klan ten zijn naar Berlijn verhuisd. En hier vergadert men nu al weer eenige dagen in het gebouw zelf, dat door Marinus van der Lubbe met zooveel succes op 27 Febr. in brand gestoken was. We weten, wat onze landgenoot Van der Lubbe eigenlijk uitgespookt heeft. Hij heeft in de laatste dagen, aan de groote brand stichting voorafgaande, pogingen gedaan, om een arbeidskantoor in Berlijn-Neu- kölln, daarna het Berlijnsche Centrale Raadhuis en ten slotte het vroegere Pa leis van den ex-keizer in brand te ste ken. Toen deze drie brandjes spoedig gebluscht bleken, zonder dat men den dader gevonden had, is v. d. Lubbe in den avond van den 27en Februari den Rijksdag binnengeklommen, 's Middags, zoolang het nog licht was, had hij een inspectietocht rondom het gebouw ge daan en daarbij stellig geconstateerd, van welke zijde hij het best naar binnen kon klimmen. Deze plek was niet slecht door hem uitgezocht. Dat hebben w'e Vrijdagavond bij het onderzoek in loco nog eens kunnen constateeren. Maar wel zeer wonderlijk is het, dat v. d. Lubbe, die naar zijn eigen verklaring tegen den muur naar de zeer hoog gelegen ven sters van de bel-étage, waarin het re staurant ligt, opgeklauterd was of schoon er een veel gemakkelijker weg voor hem openstond zonder eenige voorzorgsmaatregel een groote ruit in geslagen heeft en toen met een bran denden vuurmaker in de hand naar binnen is geklommen. Is dat een bewijs, dat het toch niet erg pluis in zijn bin nenste was? Men moet het haast geloo- ven. Deze heele brandstichting is ten slotte met zooveel onverschilligheid uit gevoerd, dat men nauwelijks kan aan nemen, dat v. d. Lubbe een normaal mensch was op het oogenblik waarop hij in Berlijn zijn anarchistische werk zaamheid begon. Van Duitsche zijde schijnt men weinig neiging te bezitten, op dit vraagstuk nader in te gaan. We hebben heel in 't begin in Leipzig een psychiater over v. d. Lubbe gehoord, die een opmerkelijk kort verslag van zijn bevindingen uit bracht en tot de conclusie kwam, dat

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 7