VAN EN OVER DE FILM. E.M.JMRSM4 HAARDEN WALCHEREN. Journaal-snippers. A. VAN ROON Langeviele. zegen van den arbeid mag genieten, dien men dan ook steeds meer zal gaan waardeeren, De werkloozenzorg opent nieuwe kanalen om uiting te geven aan de liefde om anderen te helpen, die in nood verkeeren. Velen, vooral jonge ren komen aan den afgrond, o.a. aan die van volstrekte moedeloosheid. Er is een geweldig gevaar, dat deze vat baar worden voor allerlei, waarin zij 'n weg naar beterschap denken te zien. Als het gelukt steun te verleenen, dan zal het gemeentebestuur, daaraan gaarne moreeien en ook directen steun verlee nen. Spr. ziet deze zaal voor het eerst, maar begrijpt, dat men hier gaarne bij eenkomt, Spr. hoopt, dat de commissie ook dit jaar met succes werkzaam zal mogen zijn en heropent hiermede de ontspanningszaal. De heer Wolters bracht den bur gemeester dank voor zijn woorden en zeide. dat d;e een aansporing zijn om zooveel mogelijk te doen, wat men kan. De algemeene voorzitter, de heer ir. B. C. Roeters van Lennep, zeide dat de ontspanning maar een deel van het programma der commissie is en dat vooral de cursussen van beteekenis zijn. Naens de Centrale Commissie bracht spr. ook allen dank voor hun aanwezig heid bij de opening van het werklokaal der Commissie. De heer Wolters richtte zich nu tot den garnizoenscommandant en wees er op, dat deze zijn medewerking heeft verleend, om deze zaal te kunnen ge bruiken. Spr. bracht verder bij voorbaat dank aan allen, die toezegden de com missie dezen winter te zullen helpen. Speciaal richtte spr. zich tot den heer J. Lorier Jr., en wees er op, welk een groote werkkracht deze voor de com missie en ook voor de leden der com missie was, hij altijd is bereid om te helpen. Hij is een voorbeeld van ijver en spr. hoopt dat het den heer Lorier ook dit jaar weer zal gegeven zijn zijn krachten aan dit werk voor anderen te geven. De heer Lorier bracht dank voor deze woorden tot hem persoonlijk ge richt en zette nog eens uiteen het groo te gevaar, dat de werkloozen bedreigt voor moreelen ondergang. Deze vragen zich af welk doel hun leven nog heeft Spr. vraagt voortdurende belangstelling van allen voor het hoog noodige werk. Dc heer W o 11 e r s sloot hierop het officieele deel van het samenzijn. Door een misverstand had de garnizoenscom mandant, majoor Berghuijs, geen gele genheid te verzekeren, dat ook van de zijde der militairen op aller medewer king is te rekenen. HET BRANDWEERPERSONEEL. Verzekering tegen ongevallen. De Commandant van de Brandweer heeft verzocht voorziening te willen tref fen inzake de verzekering tegen de ge volgen van bedrijfsongevallen van het brandweerpersoneel. Burg. en weth. meenen dat dit per soneel tegen de gevolgen van eventu- eele dienstongevallen behoorlijk verze kerd dient te zijn, en stelden een onder zoek ter zake in. De wettelijke verzekering waarborgt het brandweerpersoneel geenszins altijd een uitkeering bij ongevallen. Voor hen, die niet in loondienst zijn, is de eventu- eele uitkeering zeer gering, terwijl voor hen, die wel in loondienst zijn, een uit keering naar hun totaal-verdiensten al lerminst vast staat. Er zijn uitspraken, waarbij alleen rekening is gehouden met Een defect aan een film. Wat gebeurt er als in een theater duizenden kilometers verwijderd van de Hollywoodsche studio's een ongeluk met de film gebeurt die een deel van het programma uitmaakt? Als een ge deelte van de film scheurt, een stuk verbrandt of op andere wijze onver toonbaar wordt? Is het noodig een hee- le nieuwe film te bestellen? Geenszins. Bij het afdrukken van de copie wordt met een dergelijke even tualiteit rekening gehouden en het euvel wordt met zoo weeinig mogelijk tijdver lies keurig verholpen. Een film als Paramount's nieuwe Dre- ser-productie Jennie Gerhardt" be staat uit niet minder dan tien acten van elk drie honderd meter celluloid. Nadat de film door de studio-leiding na een aantal proefvertooningen definitief is goedgekeurd, wordt op de uiterste bui tenrand van de negatief-copie, nog bui ten de perforatie die de film in staat stelt zich over de tandwielen van de projectiemachine voort te bewegen, 'n serie nummers aangebracht op afstan den van zestien beeldvenstertjes, welke afstand precies een Engelsche voet be draagt. De posietief-copieën, welke van dit negatief worden afgedrukt, bevatten dus alle ook deze miscroscopisch kleine nummertjes. De film wordt nu op een klein projec- tie-apparraat, dat men naar believen kan laten stoppen, afgedraaid, terwijl 'n paar stenografen een korte omschrijving geven van elke scène, waaronder ver staan wordt iedere opname, waarvoor de camera opnieuw werd ingesteld. Te genover deze genummerde scèneverdee- ling wordt de dialoog genoteerd. Dit 't loon als brandweerman en ook, waar bij de inkomsten uit de gewone betrek king is medegerekend. Er kunnen zich gevallen voordoen, waarin slechts ge ringe of zelfs volstrekt geen uitkeerin- gen worden verstrekt. Burg.en weth. zijn tot de conclusie gekomen, dat de belangen van het per soneel zeer behoorlijk worden behar tigd, als een aanvullende verzekering wordt gesloten bij de Centrale Werkge vers Risico Bank (Coöperatieve vereeni- ging „Centraal Beheer") te Amsterdam. Hierdoor wordt verkregen, dat de uit- keeringen, die berekend worden op de zelfde wijze als in de Ongevallenwet is vastgelegd, in elk geval verzekerd zijn, ook al zou de Rijksverzekeringsbank uitkeeringen geheel of gedeeltelijk wei geren. De premie komt op 46 per 1000 verzekeringsplichtig loon, maar het is waarschijnlijk, dat de afrekening der Risicovereeniging, in verband met haren coöperatieven grondslag, plaats vindt naar een lagere of hoogere basis dan 100 pet. der premie. (Zoo werd over 131 afgerekend naar 92 pet.) De uitkeering aan een getroffene is volgens de aanvullende verzekering in hoofdzaak geheel gelijk aan die, welke plaats heeft volgens de Ongevallenwet, zoodat aan een getroffene, wien een on geval overkomt in verband met zijn dienstbetrekking, behalve genees- en heelkundige behandeling en zoo noodig verpleging in een ziekeninrichting, gel delijke uitkeering verleend kan worden. Volgens de bepalingen der ongevallen wet krijgt de getroffene gedurende de eerste 42 dagen 80 pet. en daarna naar mate der invaliditeit 17V270 pet. en later een blijvende rente, terwijl ook begrafeniskosten en weduwen- en wee- zenrente is geregeld. Het dagloon van den Commandant, den onder-commandant, den inspecteur en de brandmeesters zouden burg. en weth. willen vaststellen op 8 en voor de brandweerlieden op 6. Waar er veel gemeente- en rijksambtenaren on der zijn, die bij ziekte hun loon uitbe taald krijgen, dient een regeling getrof fen te worden, die eventueele dubbete uitkeeringen doet voorkomen. De maxi mum kosten schatten burg. en weth. op 300 per jaar voor de gemeente. De commissie van financiën vereenigt zich met het voorstel. PARK „DE GRIFFIOEN". De bebouwing van de eerst verkochte perceelen gemeente-grond achter het huis „de Griffioen" nadert haar voltooi ing, en daarom achten burg. en weth. het noodzakelijk, dat aan de aldaar lig gende straten en lanen een naam wordt gegeven en stellen zij voor om die stra ten en lanen samen te vatten onder één verzamelnaam en wel dien van: Park „de Griffioen". VERHURING VAN GRONDEN. Die in de Voormalige Middel- burgsche Haven, De gronden in de voormalige Middel- burgsche haven, groot 19.36.25 ha. zijn verhuurd aan A. Tjaarda voor 736 per jaar, welke verhuring op 24 November a.s. eindigt. Met toestemming van den raad zijn de gronden sedert 1925 onder verhuurd aan C. Boone Pzn. en deze vraagt nu ze onderhands direct van de gemeente te mogen huren. Burg. en weth. gesteund door de commissies van financiën en fabricage, stellen voor aan dit verzoek te voldoen, en merken daar- verslag, lijvig als een ouderwetsche ro man, wordt met de positief copieën mee gezonden naar alle kantoren der Para mount over de heele wereld. In geval van beschadiging kan men nu de num mers van de beschadigde scènes opge geven aan een der laboratoria, die in alle groote hoofdsteden van Amerika en Europa gevestigd zijn. waar men zoo snel mogelijk van een der uit Hollywood ontvangen negatief-copieën de juiste scènes opnieuw afdrukt. Holly woods blauwste oogen. In heel Hollywood vindt men nergens zulke blauwe oogen als die van Mau reen O'Sulivan. Het is het diep-blauw van de Iersche oogen, overschaduwd door zwarte wenkbrauwen. Menige jon geling in Hollywood werd door deze oogen geïnspireerd tot het schrijven van gedichten. Maar ook haar stem is zeer bijzonder. Het haast onmerkbare accent van Dublin geeft juist iets innemend-mu- zikSals hieraan. Maureen is niet wat men noemt een schoonheid, maar zij bezit die jeugdige frischheid, die altijd aantrekkelijker is, dan het klassieke schoonheidsideaal. Drie jaar geleden kwam zij naar Holly wood om een rolletje van een Iersch meisje te spelen in de film ,,Song of my Heart". Hollywood beangstigde haar eerst, maar dit is nu veranderd. In die drie jaar heeft zij veel desillusies gehad, doch ondanks dat, behield zij haar jeug dig enthousiasme. Toen zij pas in Hollywood kwam, nam zij haar intrek in de Studio Club, waar de meeste nieuwelingen voorloopig hun tenten opslaan, doch na eenigen tijd be trok zij met haar vriendin Kay English, een klein 'huis even buiten Hollywood. En zij leidt er het moderne leven van Hollywood.' dat der soberheid. Het is gebouwd als een Mexicaansche boerde rij en ligt rustig buiten de stadsdrukte van filmland. Een huishoudster zorgt bij op, dat over het pachtjaar 1931/1932 aan Tjaarda een vermindering van 73.60 is toegestaan, VERKOOP GEMEENTE-EIGEN DOMMEN. Betreft het huis Korte Delft G 2 en het huis Giststraat F 205. Nu nader is gebleken, dat het huis Korie Delft G 2 niet noodig was voor verruiming van den hoek Korte Delft en Nieuwstraat, welk huis voor 505 is verhuurd aan de weduwe C. J. Bernard en jaarlijks veel aan onderhoud kost (voor 1933 is geraamd 261) en het huis Giststraat F 205 niet noodig is voor uit breiding van het politiebureau, welk huis is verhuurd aan de wed. M. v. d. Velde voor 106.20 en ook veel aan on derhoud kost, stellen burg. en weth. voor deze beide panden in het openbaar te verkoopen. De beide raadscommissies vereenigen zich met dit voorstel. VERGOEDING VOOR WAARNEMING HOOFDSCHAP. De heer L. P. M. Corbeel heeft ge durende 87 schooldagen het hoofd der Christelijke burgerschool vervangen, die ziek was en nu stellen burg. en weth. voor aan het bestuur dier school 174 uit te betalen voor een vergoeding aan genoemden onderwijzer, overeenkom stig de bepalingen der wet. Op de hondententoonstelling, die Zondag 15 October te Zutfen gehouden is behaalde een Pekingeesje van mevr. Schuurman hier ter stede wederom het kampioenschap, en werd tevens met algemeene stemmen als het beste dames hondje bekroond. RAAD VAN SEROOSKERKE. Verlaging hoofdsom Gem, fonds belasting van 80 op 70. Idem Personeele belasting van 125 op 110. SEROOSKERKE (W.). Maandagmid dag werd een raadsvergadering gehou den. Afwezig met kennisgeving de heer Hoegen, De voorzitter burgemeester Dregmans, opent gebruikelijk. Bij de ingekomen stukken was o.a. ingekomen: a. Een schrijven van Ged. Staten, waarin alsnog de raad wordt aangewe zen een vergoeding toe te kennen vol gens de lageronderwijswet aan twee in gezetenen. b. Een schrijven van het Nat. Vakver bond en de S.D.A.P. wordt niet in be handeling genomen, wijl het niet dienstig kan zijn voor deze gemeente, daar hier geen leden zijn. c. Een schrijven van het bestuur der coöperatieve Boerenleenbank alhier, waarin deze het betreurt, dat met hun bank geen rekening-courant werd afge sloten, terwijl de onderhandelingen reeds in een een verren staat van over eenstemming was gekomen en naar hun oordeel de raad reeds een beslissing ten gunste van de bank had genomen. De V o o r z. merkt hierbij op, dat wel is waar, de onderhandelingen reeds in vergevorderden staat was gekomen, doch dat de Raad nimmer een besluit tot opening had genomen en slechts mach tiging aan B, en W. was verleend om voorbereidende inlichtingen bij de Bank in te winnen. Dat echter tijdens deze voor de beide meisjes, die slechts zeer zelden kennissen ontvangen en nooit groote partijen geven. Zij houdt van eenvoudige, gemakkelij ke zittende kleëren en besteedt niet veel tijd aan de verzorging van haar uiter lijk. Zeep en water vindt zij voldoende voor de verzorging van haar gezicht. Geen reclame dus voor crèmes, etc.! Al leen als zij uitgaat, gebruikt zij een wei nig poeder en lippenstift. Een enkele maal speelt zij golf of tennis en gaat paardrijden, maar het meeste houdt zij van dansen! Zij hoeft zich geen zorgen te maken voor de slanke lijn, eet wan neer zij trek heeft en alles wat zij lust. Maureen heeft geen uitgesproken am bities. Haar eenigste doel is op den duur iets te bereiken. Over tien jaar hoopt zij te kunnen zeggen, dat zij iets gedaan heeft wat de moeite waard was, maar zij weet nog niet wat dat zal zijn. Zij is ook nog zoo jong enzij heeft de blauwste oogen van Hollywood! Dat heeft ze tenminste. Radio en song-singers. De radio werd voor de componisten van populaire muziek in vele opzichten funest, althans van de straatdeunen. In de „goede oude tijd" waren er muzikan ten, die met één liedje wereldnaam maakten en kapitalen verdienden. Bing Crosby, de populaire-zanger-filmacteur, geeft de volgende verklaring van de verandering die de radio in de carrière van een groot aantal componisten ge bracht heeft. „Vroeger, vóór de populariseering van de radio", verklaart Bing, die zelf niet minder dan vier en zpventig songs tot Schlagers heeft helpen maken, „duurde het acht maanden voor een song alle uithoeken der Vereenigde Staten bereikt had, en eerst 'n jaar later werd het lied over de heele wereld populair. Geduren de al dien tijd werden er groote aantal len gramofoonplaten verkocht, en pia- onderhandelingen den Raad een voor- deeliger Rekening-Courant werd aange boden en door haar is aanvaard was oorzaak, dat B. en W, geen prijs stelde op verdere besprekingen met de Bank. De heer Cornelisse verdedigt het schrijven van het Bestuur der Bank, en meent dat een antwoord dient te worden toegezonden. De V o o r z. zegt dit toe met de opmerking, dat hij niet schriftelijk maar persoonlijk met den Directeur en Kassier deze zaak heeft behandeld. B. en W. stellen voor tot vaststelling van de vergoeding ingevolge Art. 101 der L, O. wet 1920 over 1931, berekend naar een bedrag van 10,07 per kind. De vergoeding voor de vereeniging voor Geref. L.O. zal dan bedragen 1.840,29 min 1200 (reeds genoten voorschot is 640,29). De vergoeding voor de ver eeniging voor Chr. Volksonderwijs zal bedragen 366.96. Deze vereeniging heeft in 1931 een voorschot genoten van 430, zoodat op het voorschot 1933 zal worden ingehou den 63.04. De v o o rz. zegt, dat eenige toelich ting op het bedrag van 10.07 per leer ling niet overbodig zal zijn. B. en W. hebben dit bedrag verkregen door van 9 O. L. scholen, met ongeveer gelijk aan tal leerlingen als op onze scholen, het bedrag per leerling op te vragen, hier van zijn de 3 gemiddelde bedragen ge nomen, samengevoegd en deze gedeeld door 3 gaf genoemde uitkomst geldig voor onze scholen. Z.h.st. goedgekeurd. Voorstel van B. en W. tot verkoop van de fondsen van de „Lijdijkweg" en voor dat bedrag in te schrijven op de 4 pet. 2e Staatsleening 1933 en bij niet toewijzing Obligaties van dezelfde leening. Van het Centraal Archief en Inlichtin genbureau is ingekomen een verzoek om in de Algemeene Politieverordening op te nemen dat hier onder wordt begrepen het inzamelen van gelden door middel van het op de openbare straat of aan de huizen aanbieden van ongeadresseerde circulaires, inteekenlijsten, voedsel en steunbons of soortgelijke stukken, B. en W. stellen voor, dit stuk, voorloopig al thans, voor kennisgeving aan te nemen, omdat voor zoover hun bekend, met voedsel- of steunbons geen inzamelin gen worden gehouden en de politiever ordening in de overige stukken reeds voorziet. Goedgekeurd. Naar aanleiding van een ontvangen schrijven van de N.V. Hendrikse en Co. dat per 1-Nov. a.s. wegens uitloting, af losbaar wordt gesteld 1 Obl. 414 pet. Ne- derl. 1916, ad 500 stellen B. en W. te handelen als met de fondsen van de „Lij dijkweg". Goedgekeurd. Naar aanleiding van een ontvangen schrijven van Ged. Staten in Zeeland met betrekking tot de politieke ge zindheid van de ambtenaren en de wijze waarop van die gezindheid wordt blijk gegeven, stellen B. en W. voor tot aan vulling van het Ambtenaren-reglement, na gehoord de organisaties, over te gaan. Goedgekeurd. Voorstel van B. en W. naar aanleiding van een gemaakte opmerking door Ged. Staten om in het Raadsbesluit van 5 Sept. j.l. tot aangaan van een rekening- courantovereenkomst op te nemen welk rentepercentage de gemeente zal ge nieten voor eventueel uitgezette gelden. Besloten wordt dit te doen bedragen ten minste de prolongatierente. nomuziek werd in gigantische oplagen gedrukt. Songs als „Yes, we have no banana's", „Whispering" en „Dinah zijn „populaire" voorbeelden. Maanden ach tereen zong en floot iedereen deze lied jes, en de componisten werden rijk en beroemd. „Tegenwoordig schrijft een componist een lied, een uitgever laat het over alle zenders van het land spelen, onmiddel lijk worden de gramofoonplaten ge maakt, en binnen een week is het een oud deuntje, dat snel door een ander vervangen moet worden. Inderdaad het zijn dag- of beter avond vlinders! „Een componist van populaire muziek moet tegenwoordig een groot aantal songs afleveren om evenveel te verdie nen als met één goede ouderwetsche „Schlager." Vanwege t e uitgebreide afzet ineens! o Schandaal in Boedapest is de nieuw ste film van Franziska Gaal. Regie: Geza von Bolvary. Behalve. Franziska optre den van Szöke Szakall, Ida Wüst, Paul Horbiger, Oskar Sima e.a. De opname van Szöke Szakall s nieuwste groote filmklucht De Gesto len Woensdag zijn in Boedapest beëindigd. De film wordt nu gesynchro niseerd en gesneden, zoodat men binnen eenigfe weken de première tegemoet kan zien. Al Jolson en diens vrouw Ruby Keeler, de laatste wier prestaties alge meen worden bewonderd in ,,42nd Street" en „Gold Diggers van 1933" eischen van de directie van het Capiaol- theater te New-York een wekelijksch ga rantiesalaris van 25.000 dollar voor hun medewerking. Dit U Model ERA - F. 110.- compleet geplaaM LAGE PRUZEN NIEUWE MODELLEN 1955 UITERST ZUINIG Z Kon. Haardenfabriek E. M. Jaarsma, Hilversum AGENT VOOR MIDDELBURG: Haarden- en Kachelmagazijn (Ingez. Med.) Behandeling der gemeentebegrooting 1934, waarbij de voorstellen van B. en W. tot: a. verlaging van het aantal op centen op de hoofdsom der gemeente fondsbelasting van 80 op 70. b. Verla ging van het aantal opcenten op de hoofdsom der personeele belasting van 125 op 110. De V o o r z. laat hierop alle volgnum mers de revue passeeren, geeft bij en kele posten nadere toelichtingen, waar na de begrooting, als mede de genoemde voorstellen van B. en W. z, h. st. wor den goedgekeurd. De gewone dienst geeft een eindcijfer aan van 34.238 en de kapitaaldienst van 15.660. De V o o r z. deelt hierna mede, dat Zuster Kosten hem heeft gevraagd de Raadszaal te willen afstaan voor een te openen Baker- en Moederscursus. Om deze cursus door de deelneemster gra tis te doen volgen kan, met het oog op de kosten, geen gebruik worden ge maakt van het „Vergaderlokaal Na een ruime gedachtenwisseling wordt aangenomen dit verzoek in te willigen onder uitdrukkelijke voorwaar de van slechts voor deze ééne keer. De rondvraag levert niets op, waarna in comité wordt vergaderd, SEROOSKERKE (W.) Naar wij ver nemen wordt door minstens 10 leden van het „Groene Kruis (Art. 10 Sta tuut) de noodige stappen gedaan een al gemeene Vergadering door het Bestuur uit te schrijven. De bedoeling daarvan is, om een prin- cipieele beslissing uit te lokken of het bestuur dan wel de leden zijn aangewe zen een concierge voor het Wijkgebouw te benoemen. Eveneens vernemen wij. dat te St. Laurens, afdeeling van Serooskerke, 'n tegenactie wordt op touw gezet, om alle De inwilliging van een dergelijken eisch beteekent een unicum in de sa larisregeling. Drie jaar geleden, toen Jolson zonder zijn vrouw in 't Capitol- theater optrad, kon hij slechts een ga rantiesalaris van 20.000 dollar bedin gen. Men beweert, dat, wanneer Al Jol son zijn eisch krijgt ingewilligd, hij dit bedrag zal bestemmen voor het Jood- sche fonds in Duitschland. De première van Warner Bros film „Captured" waarvan de geschiede nis gebaseerd is op Sir Phillips Gibbs' boek en het leven van Engelsche offi cieren in Duitsche gevangenisschap tot onderwerp heeft, werd voorafgegaan door een groote militaire parade. De hoofdrollen in deze geweldig spannende film worden vervuld door Leslie Howard en Douglas Fairbanks Jr. In de film „Flying down to Rio' lanceert Louis Brock, een productie-lei der van Loet C. Barnstijn-Radio-films, en nieuwen dans uit de binnenlanden van Brazilië, genaamd de „Carioca". Deze dans heeft minder voetbewegingen en toch veel sterker rythme dan de Roemba. en kan slechts gebracht wor den met uitsluitend inlandsche muziek instrumenten. Wat de muzikale rol der tuba beteekent voo rde Roeba, is de „Chocalho" bij dezen nieuwen inland- schen dans, de „Carioca". Broek heeft heel Hollywood afgezocht naar geschik te Braziliaansche muzikanten en instru menten voor deze muziek, maar ver geefs. Tenslotte heeft hij met toestem ming van de autoriteiten een gezelschap inlandsche muzikanten moeten „impor teeren" in de studio's. Pola Negri speelt de hoofdrol in Liefdeleven van La Savelli.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 6