VERKEERSWEZEN P. T. T. GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN STUKKEN. Breng iMi in Uu> huisgezin BURGERLIJKE STAND. En het gemak woont bij U In. HET SCHEEPJE OP DEN TOREN VAN VEERE's STADHUIS. het moderne Afwasch- en Reinigingsmiddel Te houden Aanbestedingen WAAR IS WERK? Verkoopingen - Verpachtingen in Zeeland. .IO.1.S (Van onzen Veerschen Correspondent). Nu dat als onderdeel van de restaura tie werkzaamheden aan het stadhuis te Veere het allerbovenste puntje ook aan de beurt is geweest, is het misschien niet onaardig heel in het kort de geschiedenis van den windwijzer na te gaan. Allereerst verwopdert het ons zeer zeker, dat wij op Vèere's stadhuistoren het traditioneele haantje-van-den-toren missen en daarvoor in de plaats een schip een viermaster, van kunstig smeed werk aantreffen. Een schip als windwij zer is voor dit oude handelsstadje een bijzonderheid geweest, want, halen wij de woorden aan van den kroniekschrij ver Johan van Reygersberghen, die zegt: op dit Stadthuys is in den jare 1599 ghestelt ende gemaeckt een cierlijcken tooren, van de grondt af aerdich ende propijs gebout, alsser wel in Zeelandt geen te sien is, na de mate van sijn pro portie, op welcke spitse gestelt is, ende staet noch alsnoch een verguldt schip, tot teycken van haer ouden ende gedue- rigen handel ter Zee, Het is echter niet waarschijnlijk dat Veere's stadhuistoren altijd een schip heeft gehad, althans die toren welke nu nog bestaat dateert slechts van 1599, hoewel er tevoren, bij het bouwen, een andere toren moet hebben bestaan. Wij lezen in de stadsrekeningen van 1476 dat aan zekeren Cornelis Bartels voor een vaessche coopers, daar men die weer hanen op den toorn af maecte en op die hout maelge (draaiden) een bedrag van 4 schellingen en 2 grooten vlaems werd betaald. Hieruit zou men wel kun nen afleiden, dat toen geen schip, doch een haantje op den toren moet hebben gestaan, Even verder komen nieuwe desbetreffende posten voor, want 15 schellingen werden aan Jan IJsebrantz betaald voor het schilderen en vergulden van de weerhanen op het stadhuis en den toren, en van die coppen van die weerhanen en anders opt stedehuys te vergulden kreeg hij nog 20 schellingen. Stappen wij af van dit punt en bezien wij het bestaande schip, dan komen wij tot stilstand voor een tweetal vragen, die niet zoo eenvoudig op te lossen zijn: dateert dit scheepje van 1599 (eventueel iets vroeger) of heeft men het pas in 1706 op den toren geplaatst? Eerst moet de tweede mogelijkheid onder oogen genomen worden. Op den boeg spriet staat een vlaggetje, dat het wa pen van Borselen voorstelt, namelijk een zwart veld met een horizontalen zilveren balk; dit vlaggetje heeft bovenin het jaartal 1706, terwijl van onder II.M staat, waarschijnlijk initialen. Is dit vlag getje even oud als het schip, dan weten wij, dat er iets gebeurd is met het scheepje dat in 1599 op den toren ge plaatst is, maar het staat geenszins vast, dat deze vlag met datum vanaf den be ginne op het schip heeft gestaan, en te kop van de pier af, voorover in den IJssel gevallen en verdronken, NOG EEN SLACHTOFFER VAN DEN STORM. Door den storm ver gleed Woensdag te Hoenderloo 'n hooge stapel hout, waardoor het vier jarig kindje van den heer E. A. werd getroffen. De kleine is aan de gevolgen overleden. DOOR AUTO GEGREPEN EN GE DOOD. Donderdagavond is de 25- jarige ongehuwde KI. Z., woonachtig in de Nieuwstraat te Groningen, toen .hij reparaties verrichtte aan een auto op den Verlengden Heereweg, door een andere auto gegrepen en op slag gedood. VERDACHT VAN OPLICHTING. De Groningsche recherche heeft aange houden 'n 40-jarigen accountant, wonen de te Groningen, doch den laat- sten tijd zwervende, die verdacht wordt van verduistering van een bedrag van 300, ten nadeele van een caféhouder te Nord. Tevens wordt hij verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan oplichting van een hotelhouder te Brummen. BALDADIG VOLKSGEBRUIK. Donderdagavond heeft zich in het Bra- bantsche dorp Berlikum, het oude volks gebruik van het zgn. „tafelen" op ge- weldadige wijze geopenbaard. Een 80- jarige man, een zekere van G. kon het met zijn vrouw en dochter niet meer vinden. Maandagavond nam de oude man de vlucht door het raam, en ging naar zijn zoon bij wien hij introk. De buren van den ouden man namen het voör hem op en besloten de twee vrouwen te straffen. Omstreeks acht uur Donderdagavond werd de strafoefening ingeluid door het gebruikelijke blazen op lampeglazen en bewijzen is het niet, dat wij geen nauw keurige teekeningen hebben van dien tijd, waar wij anders de details zouden kunnen nagaan. Er bestond in die dagen een zeer groote mate van vrijheid in teekenen, in weerwil van het feit, dat de teekeningen van vorige eeuwen den indruk geven zeer nauwkeurig te zijn. Het scheepje, zooals wij het zien, is dus in ieder geval ruim twee honderd jaar oud. Bezien wij daarentegen het scheepsmodel, dan valt dadelijk de ge lijkenis op met die schepen, welke in de 16e eeuw op de Noordzee voeren. Maar ook dit zegt nog niets, ergo, een afdoen de oplossing betreffende de vraag of 't scheepje van den oorsprong van den to ren dateert, dan wel werkelijk van de datum die in het boegsprietvlaggetje j het maken van ander lawaai dat in het staat gesneden zal wel voorloopig niet t geheele dorp te hooren was. te bereiken zijn, vermits nergens mei-1 Het huis van G. werd met steenen mei- 1 ding gemaakt wordt van het verdwijnen van het scheepje van 1599. De windwijzer zooals wij die nu heb ben heeft op den beganen grond ieders gebombardeerd en met steigerpalen ge- rameid. Van deuren, ramen en binten bleef geen stuk heel. Een schoorsteen werd van het dak gerukt en de dak- verbazing gewekt, zoo niet wat betreft pannen werden stuk gesmeten. Met zijn gewicht het schip weegt onge- een paaj stak men door de ramen alles veer 60 kg dan toch aangaande zijn stuk wat jn ket kuis f.e vernielen was. afmeting. Van voor- tot achtersteven Van het geheele huisraad bleven meet het schip 2 meter, van de kiel totsieckts een paar stoelen, tafels, een en- het vaantje 1.65 meter. j kei bord en een beeld gespaard. Zooals reeds gemeld, is het een vier- j Toen men het beleg begon vluchtten master, eenigszins van het model dat dg vrouwen jn een keist, zoodat zij er als type van een oorlogsschip van de heelhuids afkwamen. Tegen kwart over 16e eeuw voorkwam. Eigenlijk zou menverscheen een veldwachter; toen het als een dier typen kunnen beschou- werd d vernieli taakt en konden wen: twee groote masten en dan op het j i .1 1 1 achterplecht nog twee kleine masten,*e vrouwen uit hun schuilplaats komen, die, evenals tegenwoordig de bijzeilen V,an de bijna nog nieuwe woning zijn alleen de buitenmuren onbeschadigd ge bleven. De politie zal veel moeite hebben de daders op te sporen, daar de dorpelin gen elkaar niet zullen verraden. Dit ergerlijk baldadig gebruik is in dezen tijd in het dorpje volgens men- schenheugenis nog slechts eenmaal in zoo ergerlijke mate voorgekomen. aan boegspriet en de zoogenaamde vlie ger, slechts bijgezet werden als het noo- dig was, soort bezaansmasten dus. Het schip voert vijf vlaggen: de reeds vermelde vlag met datum en initialen aan den boeg en het wapen van Borse len, dat ook voorkomt in het wapen van Veere; de twee achterstevenmasten voeren eveneens het wapenschild van Borselen, dus dat van de voorname hee- ren van Veere. Van de twee andere mas ten voert de voormast een vlag met het wapen van Zeeland in een anker, ter wijl het woord Vere langs den stok staat. De hoofdmast voert het wapen van Oranje met de markiezenkroon; daar boven heeft men een wimpel aange bracht, waarin uitgesneden is REP, 1933, ter herinnering aan de reparatie werkzaamheden van dit jaar. Naar som migen zich nog weten te herinneren is het schip ongeveer vijftig jaar geleden ook eens voor dergelijke doeleinden naar beneden gehaald. Het scheepje is voorts zeer fraai bewerkt en heeft drie groote- en een klein kraaiennest in zijn masten. Dat Veere's stadhuistoren weer zoo spoedig voorzien is van zijn kunstigen windwijzer is aan een goede leiding te danken. Onregelmatigheden bij de gaslabriek. Het gerechtshof te Arnhem deed uit spraak in de strafzaak tegen W. v. d. B„ boekhouder der gasfabriek te Ede. In deze zaak was de officier van Jus titie in appél gekomen tegen het von nis der Arnhemsche rechtbank, waar bij verdachte werd vrijgesproken. Het Hof verklaarde verdachte schul dig aan valschheid in geschrifte en ver oordeelde hem voorwaardelijk tot 3 maanden gevangenisstraf. De proc.-ge- neraal had eveneens een voorwaarde lijke straf geëischt. Wintervacantie in de tropen. Nu de winter voor de deur staat, en in onze streken de zonnige zomer-va- cantiedagen hun genoegens hebben ge bracht, komen de winter-vacantie-reizen weer in trek. De Kon. Ned. Stoomboot Mij. te Am sterdam zond ons een aardige geil lustreerde folder waarin zij een trip naar de West-Indische Archipel propa geert. Een interessante en mooie reis met haar prachtige comfortabele booten over den blauwen Oceaan de koestering van zon en tropenbries tegemoet. Vaarplannen, passageprijzen en alge- meene inlichtingen kan men in dit uit gaafje vinden, waarin ook een opsom ming van landuitstapjes op de aan te oopen paradijs-eilanden in Venezuela Curacao en Spaansch-Amerika. Aantrekkelijke reizen over zee naar zon en zomer. Branden. Donderdagavond is brand uitgebro ken in het Juvenaat van de Broeders van O. L. Vrouw van Zeven Smarten te Are en. Een der zijvleugels werd een prooi der vlammen. De schade loopt in de tienduizenden guldens doch wordt door verzekering gedekt. HET ONGELUK MET DE KRAAN. De 38-jarige kraanmachinist W. K., wie* Woennsdag het tragisch ongeluk op het terrein van de gemeentelijke Vuilverbranding aan de Brielsche laan te Rotte rdam is overkomen is van nacht aan de gevolgen van de daarbij opgeloopen verwondingen overleden. BEENTJES ZOO GOED ALS VER BRIJZELD. Donderdagavond liep in de nabijheid van het woonwagenkamp aan de Piet Ghysenlaan te Zaandam een zesjarig dochtertje Van den woon wagenbewoner Van H. spelenderwijs naar 'n passeerenden zeswieligen vracht auto. Het kind is daarop onder de wie len van den zwaren vrachtwagen te recht gekomen. Met zeer ernstige ver wondingen, vooral aan de beenen, die zoo goed als verbrijzeld werden, is de kleine opgenomen. GEEN BLUSCHWATER. Door on bekende oorzaak is brand ontstaan in de woning van den heer W. B., staande in de bebouwde kom van de gemeente M i 11 i n g e n. In het huis was een groote voorraad hooi en strooi geborgen, waardoor het vuur sterk werd aangewakkerd. De vrouw des huizes lag ziek in bed, maar kon door tijdig toegeschoten hulp in veiligheid worden gebracht. De brandweer kon wegens gebrek aan water niets uitrichten. Het huis brandde tot den grond toe af. De inboedel ging verloren; het vee kon worden gered. BIJ HET VISSCHEN VERDRONKEN. Donderdagmorgen was zekere P. de G. uit Arnhem met drie andere per sonen aan het visschen in den IJssel te De Steeg. Zonder dat een van de anderen het bemerkte, is hij waarschijnlijk van den 1. Afzender onbekend stuk in de prullen, mand. 2. Briefwisseling wordt over ingezon den stukken geplaatst of geweigerd niet gevoerd. 3. De kopü wordt niet terugge zonden. 4. Maakt het kort E. Ostcrmann fe Co's Handel Mij. N.V., A'dam. Fabrieken Je Jutphaas bij Utrecht'. (Ingez. Med.) Mag zij hierbij nog even herinneren aan de circulaire die in grooten getale is uitgereikt? Zij zich deze gaarne ingevuld aan het adres van den penningmeester van de Commissie voor Ontwikkeling en Ont spanning van Werkloozen, den heer P. M. Wolters (Vlasmarkt K 159) terug, of wel uw bijdrage gestort op het gironum mer 180432. Dankend voor de verleende plaats ruimte. Namens de Commissie voor Ontspan ning van Werkloozen, P. M. WOLTERS, Voorzitter. J. M. ONDERDIJK, Secr.esse. DE ONTSPANNING VAN WERKLOOZEN. Mijnheer de Redacteur! De Commissie voor Ontspanning van werkloozen te Middelburg is genood zaakt ook dezen winter haar werk voort te zetten. Het is haar bedoeling om elke 14 da gen één avond te geven, hetzij een lezing met lichtbeelden over het een of andere vak of wel een reisbeschrijving, afgewis seld door avonden met voordracht en muziek. Daarbij heeft de Commissie weer het plan een lokaal voor de werkloozen open te stellen, waar zij 's middags kun nen lezen of eenig spel beoefenen. Dat aan zoo'n lokaal groote behoefte was, bleek wel uit het aantal bezoekers van vorigen winter, wat 4500 bedroeg. De opening van dit lokaal, in het Mi litair Hospitaal, zal plaats hebben op Maandagavond 16 October a.s. om kwart over achten. De Commissie zal het zeer op prijs stellen dat degene die belangstelling voor haar werk hebben, deze opening bijwonen. HET PARADOXALE IN CRISISSTEUN. H. de Redacteur. In Economisch-Statistische Berichten van 11 October komt onder den titel Pa radoxen o.a. een en ander voor over de diverse landbouw crisissteunregelingen, wat ongetwijfeld wel van belang is op deze plaats nog eens naar voren te wor den gebracht. In bovengenoemd stuk wordt dan opgemerkt: „men ontdekt het paradoxale al niet meer in regeeringsvoornemens om eenerzijds de kosten van noodzakelijk levensonderhoud te verhoogen, ander zijds de ondersteuning van hen, voor wie dat noodzakelijk levensonderhoud een voorwerp van dagelijksche, angsti ge zorg is, te verlagen. Aan beide zijden heet dat crisissteun. Crisissteun aan de bedrijven, die tarwe, rogge, melk, boter eieren, enz. enz. voortbrengen, crisis steun die telkens wordt verhoogd en die verleend wordt zonder aanzien des per- soons, zonder rekening te houden met zijn persoonlijke draagkracht, met zijn rijkdommen in of buiten zijn bedrijf. Daarnaast crisisteun aan werkwillige werkloozen, steun die nauwgezet wordt geregeld naar al-dan-niet aangetoonde armoede, die thans wordt verlaagd, vooral indien er nog luttele baten bui ten dien steun blijken te vloeien. En die steeds verhoogde crisissteun a forfait moet mede worden opgebracht door hen, wier crisissteun op den man thans wordt verlaagd. Wordt het eindelijk niet eens tijd om den crisissteun te onthouden aan den agrarischen producent, die effecten, overtollige vlottende middelen, onbe zwaarde onroerende goederen, hypothe caire vorderingen op anderen of verde re rijkdommen bezit Tot zoo ver dit stuk. Helpen zal het helaas evenmin als alle vorige en toe komstige protesten tegen de onrecht vaardige landbouw crisissteunregelin gen, en uit landbouwkringen zal men weer wel met de leus aankomen „es ist nicht wahr". Buiten de landbouwende bevolking bestaat er in Nederland toch niets meer. Of er in diverse beroepen niets meer te winnen is, dikwijls recht streeks veroorzaakt door de bewuste steunwetten, 't geeft alles niets. Wie geen landbouwer is wordt als quantité négligeable behandeld, is alleen goed om te betalen to the bitter end. Middelburg, 13 Oct. '33. J. M. Mullié. Woensdag 1 Nov., v.m. 11 uur, geb. Prov. bestuur te Middelburg 't wijzigen 18 meerstoelen buiten haven kanaal door Z.-Beveland te Hansweert enz. Raming 8900 Zie Staatscrt 2 Oct. '33. Woensdag 1 Nov. v.m. 11 uur, ge bouw Prov. bestuur te Middel burg: 't onderhoud tramwegha ven aan 't Zijpe gedurende 1934, '35 en 1936. Raming 3500 per jaar. Zie Staats Crt. 9 Oct. '33. Woensdag 8 Nov. v.m. 11 uur geb. Prov. bestuur te Middelburg 't vernieuwen en onderhouden, verf behang- en glaswerk der gebou wen en de kunstwerken van het kanaal door Z.-Beveland gedu rende 1934-1935. Raming 3100 Getrouwd: J. Dingemanse 51 j. en J, Wijkhuis 53 j.; P. Geervliet, 25 j. en R. Stouthamer, 25 j.; M. Balmakers, 24 j. en D. P. de Hooge 22 j.A. N. Blomme, 30 j. en H. M. J. van 't Hof, 26 j. Bevallen: W. P. Wisse, geb. Roth, z.; J. Clarisse, geb. Mesie, d.; C. Blaas, geb. van Domburg, d.; M. C. de Bruijne geb. Boidin, z.; M. Aspeslagh, geb. Gooijen, z.; M. J. Gazan, geb. De Blieck z.; C. A. J. van Koeveringe, geb. Somers dochter. Overleden: G. E. de Vries, 71 j,, on gehuwd; J. Harting, 30 j. man van J. Pe ters. Kruiningen. Van 28 Sept.12 Oct. Ondertrouwd: J. Pasman 26 j. en M. G, Boogaards 27 j. te Ierseke. 's-GravenpoIder. Van 10 Sept.7 Oct. Bevallen: Aga, Zuidweg geb. Moeleker z.; Joha. Pa. van Damme geb. Löker- se d. Overleden: G. de Visser, 65 j. echtg. van A. Eckhardt. Cadzand. Getrouwd: W. J. de Smit jm. 26 j. en S. Cruson jd. 21 j. APOTHEKEN. Zondag en de nachten der volgende week is te Middelburg geopend de apotheek van mevr. Wed. J. C. van der Harst J.Jzn., Korte Delft. per jaar. Zie Staats Crt. 11 Oct. '33. Vlissingen, Van 512 October. Ondertrouwd: M. L. Koets, 23 j. en E. P. M. Snijders, 25 j.; G. C. Carlebür, 27 j. en C. J. Heijdens 23 j.; F. B. Malipaard 27 j. en J. A. Dronkers, 26 j. De districts-arbeidsbeurs voor de ge meenten tusschen Ooster- en Wester- schelde zendt ons de volgende aanvra- BINNENLAND. AMERSFOORT bekwaam automon teur, goed bekend met auto's merk „Ford", dadelijk, loon nader overeen te komen, voor onbepaalden tijd. DEN HAAG zandstraalblazer voor het schoonspuiten van groote sluisdeu ren; loon 1012 cent per Meter, in aan genomen werk, indien bekwaam kan 'n weekloon van ong. 40 verdiend wor den, duur van het werk ong. 2J4 maand, r iskosten worden bij oproeping ver goed. DEN HELDER adjunct-commies, di ploma gem. administratie of daarmee gelijk te stellen diploma vereischt; 2200 tot 2600, zonder kortingen momenteel, benoeming geschiedt voor loopig voor een jaar sollicitaties op ze gel voor 28 October a.s. HEERLEN ankerwikkelaar, moet mo toren kunnen wikkelen, dadelijk, loon volgens C.A.O., voor 23 maanden. LEEUWARDEN telefoon-kabel-las- scher, dadelijk, loon nader overeen te komen. LEIDEN, bekwaam electro-monteur b/m licht en krachtinstallaties, zij die bekend zijn met radio, genieten de voor keur, liefst met diploma N.B.R., dade lijk, loon n.o.t.k., reiskosten worden bij oproeping vergoed voor onbepaalden tijd. VAKAFDEELING LANDBOUW. BINNENLAND hand- en paarden knechten en boerendieristboden. BUITENLAND voor Tangar, melker- veeverzorger, moet zeer goed kunnen melken, loon frs 400 per maand en pre mie, kost en inwoning, kennis van de Fransche taal strekt tot aanbeveling. Oct- 17 Middelburg, Inboedel, Notarishuis. 18 Domburg, Huis en Schuur. Blaupot ten Cate. 18 Wolfaartsdijk, Huis, Jonkers. 18 Ierseke, Huis, Verbist. 25 Serooskerke, Bouw- en Weiland, Struve. 26 Middelburg, Huis en erf, Struve. Nov. 3 Oostkapelle, Inspan, Blaupot ten Cate. 7 Domburg, Inspan, Blaupot ten Cate.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 7