BIOSCOPEN. 25 cent per pondspak BE0RSTNEBN0METEX van Zaterdag. KORT ZEEUWSCH NIEUWS. 111 KUNST EN WETENSCHAP. BEURS- £M WISSELKOERSEN. ZUID-BEVELAMD. Middelburg. NOORD-BEVELAND. Does. Vlisslngen. m AMSTERDAM, 14 October. Zeeuws. Hyp, B.5 99%- Het eerste getai is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 2e 1. 32 1000-5 101% Ned. 17 1000-4% 101%—101%, Ned. 31 1000-4 99%—99%. Ned. 33 1000-4 99%—99%. Certificaten-3 82%—82%. O. Indië 22 doll. 1000-6 92—92% O. Indië 26 1000-4% 87—87%. Denemarken Oblig. 1926-5 81%81%. Duitschl. pndst. 100-7 48%48%. Duitschl, 30 1000-5% 45%—45%. Zwitserl. oblig. '24-5 101% Zwitserl. Staatssp. 1927-4% 101100%. Amsterdam 1933-5 99% 's-Gravenhage' 1929-4% 100% Rotterdam 1926-1930-4% 92%—92%. Utrecht, prov. 1929-4% 101% Berlijn 1925-6% 22%—22%. Zeeuws. Hyp. B-4% 9999 A Amsterd. Bank 112111% C Rott. Bankver. 76%77 A Twentsche Bank 87 A Pref. Gruyter Zn. A. 120% A Pref. Jurgens A 84%85 A Ned. Gist- en Spiritusf. 351% A De Schelde N.B. 30% A Ver. Papf. v. Gelder 6767 C Am. Car en Foundry 19%17%, C Am. Smelt en Ref. 28%26%. C Farbenind. I.G, 6971. C U. States St. C. 31%—30%. C North Am. Cy. 14%13%. A Born. Sum. H.M. 120120. A Linde Teves en Stokv. 6061. A Ned. Wol Mij. 8990%. A Singkep Tin M. 8585. A J. C. Japan Ln. 22% A Rotterd. Lloyd 47%47%. A S. M. Nederland 47%48. A Amst. Thee C.M. 46% IA Houth. Alberts 33% C Baltimore Ohio 18%17%, A Southern Rlw. 17%17%. C Union Pac. Rr. 7575%, IC Int. Nickel Cy. 12%12%. A Koloniale Bnk. 50 A N.I. Hbk. 1000 4g%—49% C Ned. H. M. 1000 46—46% A Alg. Kunstz. U. 24%24% A v. Berkels Pat. 15%15% C Calvé-Delft 53%—55% A C. Suiker Mpij. 2121 A Ned. Ford A.M. 130—131%-32% A Philips Gem. B. 179%—177%-79 C Unilever 85%84%-86% C Anaconda Cop. 10%9%-9% C Bethlehem St. 22%—22%-% C Kennec Copper 13%13-% C Un. States Leather 76% IA A.N.I.E.M.N.B. 215 A Kon. Petr. Mpij. 172%—171 -72. C Contin. Oil Cy. 11%41%. C Shell Union O.C. 5%5%-5%. IC Tide Whter Ass, Ail. 6%6%-6^ AFSCHEID A. W. VAN DUKE. Als directeur van ,,Ons Ge noegen." KAPELLE. Het fanfarecorps „Ons Ge noegen" alhier, hield een bijeenkomst van bestuur en leden met hunne dames. Deze bijeenkomst was belegd, om offi cieel afscheid te nemen van den gewe zen directeur, den heer A. W. van Dijke te Ierseke, die na een diensttijd van 25 jaren met het oog op zijn leeftijd, zich genoodzaakt zag ontslag te nemen. De heer en mevrouw van Dijke op deze bijeenkomct uitgenoodigd, werden bij hun binnenkomen verwelkomd door een lustige fanfare, waarna de voorzit ter de heer Blok den aftredenden direc teur dankte voor het vele, dat deze voor „Ons Genoegen" heeft gedaan. In die 25 jaren heeft hij aan „Ons Genoegen" te geven, werd hem een fraaie electrische lamp aangeboden, terwijl mevrouw van Dijke een mooie schilderij in lijst werd geoffreerd. Beiden toonden zeer erken telijk te zijn voor deze bewijzen van waardeering. Van weerszijden werden nog meer hartelijke woorden gesproken. De heer Van Dijke bood ,,Ons Genoe gen" een muziekstuk aan, dat dankbaar werd aanvaard. Tenslotte werd hem het Eere-lidmaatschap aangeboden, waarbij de wensch werd uitgesproken, dat de CITY. heer van Dijke, als het hem eenigszins schikte, af en toe de repetities zou kun nen bijwonen. Tijdens de bijeenkomst werden eenige muzieknummers op goeden wijze ten gehoore gebracht, onder leiding van den nieuwen directeur, den heer Harthoorn. Op diens verzoek werd de feestmarsch door den ex-directeur gedirigeerd, RAAD VAN NISSE. NISSE. Donderdagavond j.l. vergader de de raad dezer gemeente. Afwezig de heer F. Daalman. De begrooting 1934 van het Burgerlijk Armbestuur werd goedgekeurd, in ontvangst en uitgaaf op 60.55. Op den secr.-penningmeester zal 8% pet. pensioensbijdragen verhaald worden. Besloten werd aan het Insti tuut der vooroefeningen het ledige lokaal der O.L. School te verhuren, eveneens werd besloten de oude school banken uit dat lokaal te verkoopen, be nevens de gerooide olmenboomen langs den verbreeden grintweg naar Hexn- kenszand. In de Verordening van eischen tot benoembaarheid der veldwachters werd op verzoek van Gedep. Staten eene wijziging gebracht. De begrooting der gemeente voor 1934 werd voorloo- pig vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 21.939 met een post van onvoorzien ad 754.83. Besloten werd de perceeltjes grond achter de begraafplaats tegen 1 Dec a.s. te beeindigen, en daarna opnieuw de achterste 5 perceelen te verpachten. keerd van het Rijk, voor de straten 3000, voor de wegen 2000 en voor werkverschaffing en steun evenveel als vorig jaar is uitgetrokken terwijl het onvoorzien nog 1.648 bedraagt. De rooilijn voor het bouwen aan den Achterweg naar Hansweert wordt defi' nitief vastgesteld op 10 m uit de as van den weg. Tot leden van de comm. van toezicht op het L. Onderwijs worden gekozen le categorie L. J. Kostense en A. le Clercq, I drukke station Kruiningen, terwijl de 2e categorie E. Wiskerke, 3e categorie J.l heer Van Hootegem als lid van 't water- Luteijn, 4e categorie: C. Hollestelle, 5e schapsbestuur wijst op eenige moeilijk- De V o o r z. heeft deze zaak persoon lijk bij de commissaris der Koningin toe gelicht alsmede de gevaren van den Zandijk voor groote bussen en bij hard rijden. Ged. Staten zullen plaatselijk deze zaak onderzoeken. Ook de electri- citeit voor Oostdijk en Oostzijde Kanaal is onder de aandacht van Ged. Staten gebracht De heeren v. Hootegem en Groof I wijzen op de parkeerplaats bij het nu categorie: J. Krijger, Bij de rondvraag informeerde de heer B u r k u n k naar de route van de auto bus naar het station Kruiningen. De V o o r z. zegt dat B. en W. de heden bij het dempen van slooten bij nieuwbouw. B. en W. zullen hier gaar ne rekening mee houdqn. De V o o r z. zegt nog dat van den stationsweg zeven boomen het vorig nieuwe route hebben vastgesteld langs I jaar gerooid zijn, door de iepziekte, en de Oostzijde van het Kanaal ten gerieve nu weer 14 moeten worden opgeruimd, van de bewoners aldaar, doch dat del Met het oog op de uitbreidingsplannen heer Leendertse, die in de plaats van laan dien weg voor het station wordt met de tram per bus rijdt daartegen be-1 over de gezonde boomen voorloopig zwaar is gemaakt. geen plan vastgesteld. A Holl. Amer. Lijn 2 A K.N. Stoomb. Mij. 88 A Ned. Scheepv. U. 46%46% A H.V. Amsterdam 172172-% A Java Cult. Mij. 93—93% A N.I. Suiker U. 6161% A Deli Batavia 117%—117% C Deli Mij. 1000 110—112%-10% A Senembah 128%128%. C Chicago Milw. 4% A Amst. Rubb. C. 93%—93-92% A Deli-Bat, Rubb. 40% A Hessa Rubber 31%31%. A Serbadjadi S.R. 2827. Prolongatie 11. WISSELKOERSEN- 13 Oct. Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New-Yorkk 7.74% 59.22% 9.72 34.56 48.05% 34.75 1.67% 14 Oct. 7.79% 59.19 9.71% 34.55 48.07% 34.85 1.70% - Tabak -Obl.marki - Suiker Rubber - Markt DE VAL AAN DEN NIEUW-NOORD BEVELANDPOLDER. Men schrijft ons: De val aan den Nieuw-Noord Beve- landpolder biedt groote perspectieven om Schouwen door een bootdienst met Noord-Beveland te verbinden. Diep water is er bij den val voldoen de, in de knip een haven maken, de grond daarvan kan gebruikt worden om een aanlegsteiger te maken. Verder een nieuwe weg, aansluitende op den be staanden nieuwen weg, dan een brug Kortgene-VeerWolfaartsdijk-veer en Schouwen en Noord-Beveland waren uit hun isolement verlost. Kan dit idéé niet door het brugcomité onderzocht worden? De Kommiezen A. H. Holtkamp en K. Roggen resp. te Hansweert en Ellewoutsdijk zijn bevorderd tot As sistent. De Good Night Vienna, wraak van mr. Wong. De City brengt deze week na een als altijd goed verzorgd voorprogramma een tweetal films van goed gehalte en uitstekend vertolkt. De eerste „De Wraak van mr. Wong" voert ons naar de Chineezenwijken van Chicago en doet ons kennis maken met Wong, den wraker van 'n der elkander bestrijdende groepen van gele menschen Wij zien het leven van deze menschen voor en na, dat de Amerikaansche le vensbeschouwing en levenswijze door een groot deel van hen zijn overgeno men. Edward G. Robinson vertolkt de hoofdrol op zeer verdienstelijke wijze en is omgeven door vele uitstekende filmspeelsters en spelers, die zorgen voor een groote, doch niet gezochte spanning Wong is verplicht zijn per soonlijken vriend te dooden, maar be looft deze zijn nog jeugdige dochter als zijn volwassen is tot vrouw te nemen. Dit geschiedt, maar als Wong weer voorj lig, vlot, ingenieus en ook origineel in zin. U kent haar allen, van eigen of be vriende omgeving. De toevlucht, de raadgeefster, de vraagbaak: de vrouw, die alles weet, alles kent, alles kan, alles raadt: ieders hebbelijk- en onheb belijkheden, ieders gehejm, ieders be zwaren; de tusschenpersoon bij bisbille- tjes, de biechtmoeder bij zondetjes. Zoo van heel jongs af, via jong en ouder, tot oud-wordens toe! De vrouw met den strengen blik, de straffen hand. het helder verstand, de grijze schort, het warm-teedere hart. De band van allen,, om allen! Emma, Marie Dressier, de groote tra gedienne: welk een figuur voor haar: en welk een creatie geeft ze dan ook! De humor, en de tragiek daar steeds onder; de bittere ontgoocheling later; dat over al pal staan voor „haar" kinderen, zich zelf steeds wegcijferend. De dappere, groote heldin. Zij dit genoeg ter aanbeveling. Het is mooi filmspelen. Van haar, van Jean Hersholt, Van Richard Cromwell, van allen! Cupido aan 't Lijntje. Zoo een gezel- RAAD VAN KRUININGEN. Geen belastingverhooging. KRUININGEN. Vrijdagavond verga derde de raad. Afwezig de heer J. Witte. Burgemeester B. C. de Mul deelt mede, dat met het verzoek van bewoners der Hoofdstraat te Hansweert om rioleering, rekening is gehouden bij het opmaken der begrooting voor 1934, en eveneens voor nieuwe slangen voor de brandweer te Hansweert. N.a.v. een verzoek van C. van Nieu- wenhuize om bouwvergunning aan de Noordzijde van den Rijksweg stelde de V o o r z. voor de rooilijn vast te stellen op 25 m uit de as van den weg. Op last van Ged. Staten wordt daarvoor goed keuring van den Rijks Waterstaat ge- eischt, waardoor de vergunning wel ver traagd wordt. De rooilijn wordt goedge vonden. Evenals het verzoek van M. J, le Clercq voor het plaatsen van benzine pomp enz. aan denzelfden Rijksweg Zuid zijde. De rekening van het Burg. Armbe stuur 1932 wordt goedgekeurd. De v o o r z. licht toe de in de vorige vergadering door den heer Groof ge vraagde finantieele verhouding enz. van den geneesheer tot de gemeente. Aangeboden wordt de begrooting der gemeente 1934 tot een bedrag van 156.272. De v o o r z. zegt dat B. en W. de be grooting gelukkig sluitend hebben kun nen maken zonder belastingverhooging, alhoewel 34.949 minder wordt uitge- zijn groep werkt, nu vrede stichtend, wordt zijn vrouw gewonnen door een rasgenoot. Wong staat haar af, maar ook hier ten slotte de overwinning aan de ware liefde De hoofdfilm is deze week „Good Night Vienna". Deze film, waarin Jack Buchanen en Anna Neagle de hoofdrol len yoor hun rekening nemen, heeft zeer terecht overal een roep doen op gaan over wat hier de Engelsche film industrie heeft gebracht, terwijl ver schillende melodiën uit het kunstwerk reeds gemeen goed zijn geworden, want behalve het lied, dat de naam aan de film geeft, zijn ook „Diving in Clover" en „Just Heaven" voor de radio luisteraars geen onbekenden meer. Het is Weenen van voor den oorlog, dat ons eerst gebracht wordt, Weenen van zang en dans, van lieve vrouwen en losse vroolijke jonge officieren. Jack Buchaman als de kapitein, die niet ach terstaat, als het er om gaat te flirten, en Anna Neacle, de blonde schoone, die in zijn leven zulkeen belangrijke plaats in neemt Dit alles tegen den zin van den vader van den kapitein, die generaal is en hem voor 'n hertogin heeft bestemd. Als de oorlog met Servië uitbreekt is deze puzz le nog niet opgelost, en er breken 4 ja ren van grooten strijd en revolutie aan. Als de vrede geteekend is, is „zij" een gewikkeld intriguerijtje van aardige menschen, die wel bekende, om niet te zeggen populaire acteurs en actrices uitbeelden. Als Magda Schneider, Wolf Albach-Retty, Otto Walburg, Ida Wüst, Julius Falkenstein. We zien ze dikwijls, we zien ze graag op het witte doek, want ze spelen im mer goed, typeeren steeds raak. Zoo'n Falkenstein b.v. als portier van een pompeus A. G., zoo'n Otto Wallburg, die 't waarlijk klaar speelt zijn genre boeiend en geestig te houden, Zoo'n klucht, die we niet navertellen dan is het amusante er af. Amusant, in ieder geval, van scenario-opzet, uitwer king. En weer voortreffelijk van regie Tot in details juist verzorgd. In het Journal: Vrij uitgebreid en zeer geslaagd de opening der Staten Ge neraal, het af- en aanrijden, de groote huldebetooging in den Paleistuin, de rijtoer. o- LANDBOUW. Emma. Als eerste hoofdnummer een film met [Marie Dressier als domineerende figuur Marie Dressier is Emma, de huishoud ster, die alle wel en wee meemaakt eener familie, die van armoede tot beroemd zangeres geworden, en „hij" is grooten rijkdom komt. En Emma blijft officier af en zoekt zijn brood te ver- onder alle omstandigheden dezelfde: de dienen als bediende in een schoenwin- vraagbaak en vertrouwde, en ook de kei. Natuurlijk komt „zij schoenen pas- toegewijde verzorgster, van jong en oud sen en gaat „hij haar m het theater Maar ook Emma ondervindt, dat hooren. Men vindt elkaar terug en het1 einde laat zich makkelijk raden. Een film met vele mooie tafereelen, met leuke momenten, melodieuse liede ren, een die na de spannende „Wraak van Wong" eenigen tijd van vroolijke verpoozing biedt. ELECTRO. Etnma. Cupido aan 't Lijntje. H~) Dè huishoudster, de leidster, de regentes van het moederloos groot-ge- de jeugd wreed kan zijn en hebzucht vaa machtiger is dan alle andere gevoelens Een goedgespeelde, sterk dramatische film. Vooral in de slotscène is het spe dezer groote Amerikaansche artiste bij zonder aangrijpend I De verliefde loodgieter. Het is lang geleden dat we Buster Keaton te Goes op het witte doek ge l zien hebben en de hernieuwde kennis Unilever Amerika - Philips KoninkL Schepen Mijnen (Wettig gedeponeerd.) NEDERLANDSCH FABRIKAAT (Ing. Med.j making was weer een succes voor de zen nimmer lachenden komiek. Als steeds begaat hij ook nu tal van „bok ten", als loodgieter, als uitvinder, in de speelzaal, en vooral als verliefde jonge man. Hij slingert, met zijn pochette, camferballetjes in de roulette; moet, door een misverstand, duelleeren; ver moordt bijna een generaal, dien hij een nieuwe vinding wilde toon en; rijdt een auto in scherven, enz. enz. Maar 't slot is toch, dat de verliefde loodgieter de door hem begeerde schoone krijgt. Een aantrekkelijke film, met vele geestige vondsten, die telkenmale een ïartelijken lach wekken. De altijd interessante journaals vullen iet programma. o~ - ALHAMBRA. King Kong. sidderend en vrees vlucht monsterachtig In panischen schrik, huiverend van angst en der mensch voor dit wezen: King Kong het achtste we reldwonder. Inderdaad een wonder, al thans van techniek. Naar een scenario, ontsproten aan 't fantastische brein van Edgar Wallace, is een film gewrocht, gigantisch van bouw, moedig en gedurfd van regie. Men vraagt zich af waar de grens van het mogelijke ophoudt bij de filmtechniek, welke, zoo als in deze film, menschen en prae- historische dieren uit den grijzen voor tijd zoo reëel voor de lens en in het strijdperk brengt. Trucs zijn beter ge camoufleerd als in vorige, voorwereld lijke aera's uitbeeldende filmwerken. Kolossaal van afmetingen, geweldig van kracht is deze reuze-gorilla, waarbij de menschen slechts nietige figuurtjes zijn. Het is maar een handvol deze men- schelijke prooi en schoonheid in de klauwen van Kong. Meeslepend de lieve Ann, het offer der wilden, dragend door woeste wil dernis en beangstigende spelonken van het onbekende eiland, haar bescher mend tegen monsters van gelijksoortige afmetingen, die Kong's worstelende prooi hem trachten te ontnemen. Men volgt met verbazing den levensstrijd de zer voorwereldlijke dieren, dinosaurus sen, reptielen en roofvogels in dit won derlijk paradijs, waarbij zij hun, haast burleske, kracht met volle energie in den strijd werpen. Griezelige conflicten in woeste natuur. Kong achtervolgt de redders van Ann, vermorzelend en vertrappend mensch en huis; slechts het vernuft en mensche- lijke vindingrijkheid stellen hem buiten gevecht. Dezelfde nietige menschjes stui ten zijn eigenwaarde en zijn macht. Vervoerd en tentoongesteld in het ge civiliseerde land verbreekt hij de kete nen, vergruizelt wat hij wil en wat hem hindert, slingert menschen als een speel bal omhoog, klautert langs gevels en sky-scrapers naar den hoogsten top, waar hij met de meest moderne midde len bestreden, zijn laatsten strijd voert Het is tenslotte niet het verhaaltje, met Fay Wray en Robert Armstrong in de hoofdrollen, maar de geraffineerde Hollywood-techniek die met deze film weer zoo'n wonderlijk en fascineerend werk tot stand heeft gebracht. Tentoonstelling Reisschetsen R. Kimpe, Studio, Middelburg. (-%) In intiemere sfeer van eigen ate lier, eigen werk: de uiteraard ook in tiemere kunst van doorvoelen en inwer ken grootscher alpennatuur bij en aan Zwitsersch-Italiaansche Lago's. Doel en bedoeling eener véél-productieve reis, daar dus, waar die natuur aan de onze is tegengesteld: stijgend, dalend in steenhard massieve lijning, sterk in po sitieve kleuren. Dit te geven, passief dus de omgeving ondergaan, en daarvan te verhalen, krijt- teekenend, dat beoogt deze expositie. Vele, vele oeuvres, resultaat van reel en rusteloos werken, tevens van tot in diepste zieleleven gegrepen zijn door al die goddelijke oorden: het nie rendistrict in Z. Zwitserland, N. Italië. Het is dus alweer géén impressionis me, noch andere isme-rubriceering; het is zuivere weergave, van lijn ea kleur; het is geen zoeken naar, geen wil van bepaalde uitdrukking; het is eenvoudig: zóó is 't. En daardoor direct aanspraak- baar, te aanvaarden. Zoo is 't: in die afgelegen, ver van chausséepassages. van Kurort-reclame, in zijdalen, of nóg onbemerkte meer-boor- den: de stijle dorpen, ex-stadjes, han gend aan rotswanden, karakter-vol, on ontdekt ongeciviliseerd. Zoo zijn er Gode zij dank nog! Dat zij er blijven! Het moést den schetsenden kunste naar wel aantrekken. De oude binnenplaatsen, de klokke- torens van eeuwen her, de omzooming van cypressen. Als gezegd: zeer veel hangt daarvan hier. Van Golino, van het wondermooie Brisago, van heel Tessino. Met warmte in krijt-streep en streek opgezet, néér- geteekend. En verder ook ons cillen Dekend en geliefd: veel Zeeland: Middelburg (Kinderdijk!), Veere: gevel- en daken- lijnen, de drommedanskolos: de kathe draal. De ranke stadhuistoren van onder een haventrap. Vrijwel niét bekend: Ierseke: haven: schepen, booten, schuiten; de bedrijvige rust hierom, hieraan. Een belangstelling-wekkende exposi tie. Men wete 't: van heden tot e»®®1 Woensdag a.s. In de Studio, Wal B 60. Kerkconcert Jo Vincent, Goes. Bovengenoemd concert, Vrijdagavond gegeven door mevrouw Jo Vincent (sopraan) en den heer Anthon van der Horst (orgel) is een groot succes ge weest en heeft den hoorders, die m vrij grooten getale waren opgekomen, een avond van waar kunstgenot bereid. De begaafde zangeres heeft ons met haar prachtige klankvolle stem zooveel schoons geboden, dat wij bijna met we ten, wat ons het meest geboeid heett, haar zilveren geluid, haar voordracht of haar uitspraak. Het was alles overwel digend mooi Hoe heerlijk zong zij „lm Abendrom van Schubert; hoe pakte het „Magna res est amor" van Andriessen; wat een voordracht legde zij in „Morgengezang van SigtenhorstMeijer en zoo zouden wij kunnen voortgaan. En meesterlijk werd zij m al die prachtliederen begeleid door den heer Anthon van der Horst. Hier sober, daar krachtiger, al naar mate de zangeres tot forto overging De heer Van der Horst toonde zich dan ook in alle opzichten 'n kunstenaar op het orgel, die ons veel, heel veel te genieten bood. Een avond, die op zeer hoog peil stond.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 2