HANDEL EN NIJVERHEID. VERKEERSWEZEN P. T. T GEMENGD NIEUWS. BOEKENSCHOUW. ZUID «g Zuidland; 8e pr. H, Melis, Zoutelande; 9e pr. Lj Bossefaar, Aagtekerke; 10e pr, D. Louwerse, IJzendijke. Zaterdagmiddag heeft de Bijz. Vr. Landstorm te G a p i n g e, op de daar voor door de schietvereeniging „Prins Hendrik" beschikbaar gestelde schiet baan, den jaarlijkschen huishoudelijken schietwedstrijd gehouden, waalrvan de uitslag was als volgt: Maximum van het te behalen aantal punten 100, 1. L, Sturm, 97 p.; 2. G. de Nood, 95 p.; 3. M. Arendse, 93 p.; 4. J. van Keulen, 92 p.; 5. P. Suurmond, 92 p.; 6, H, Paauwe, 91 p.; 7. J. J. Franse, 91 p.; 8. P. Dekker, 90 p.; 9. J. Volmer, 89 p.; 10. J. Looise, 88 p.; 11. M. Goed- bloed, 88 p; 12. J. v. d. Bosse, 82 p.; 13. B. Versluijs, 81 p.; 14. J. Aarnoutse, 78 p.; 15. W. Pouwer, 77 p.; 16. A. van Ta- tenhove, 71 p.; 17. Jac. Meijers, 69 p.; 18. A. Louwerse, 67 p.; 19, P. Mesu 64 p.; 20. Jst. Meijers, 21. C. Langebeeke, 22. Jac. Brasser, 23. Jst. van Keulen, 24, A. P. Wouters, 25. W. Huijbregtse en 26 A. Mesu. De plaatsing der laatste 7 personen geschiedde door loting. geworden eenige uitdeelingslijst met eene uitkeering aan de concurrente schuldeischers van 12,591 pCt. De garnalenvisschers te B r o i wershaven hebben in de afgeloo pen week 5 dagen gevischt. De taxe voor de zeilvaartuigen bedroeg 5090 kg per dag. Slechts 1 dag kon de taxe worden bereikt. De vangst der motor vaartuigen bedroeg gemiddeld 200 kg per dag. Voor de groote garnalen were 10 cent betaald en voor de kleine 2 cent per kg. De aanvoer van schar bedroeg pl.m. 1 mand per vaartuig per dag waarvoor betaald werd 2 tot 3. De mosselkweek te Ierseke. Men schrijft ons uit Ierseke: De verzending van mosselen is zeer druk. Dagelijks gaan tal van vaartuigen naar België en Frankrijk, en dat meer en meer toeneemt. De prijs onder den wal is iets beter, maar de concurrentie in Parijs en Brussel is hevig, daar tal van nieuwe mosselhandelaren clientèle trachten te krijgen, en de oude leveran ciers zich niet gemakkelijk laten ver dringen. De qualiteit is goed te noemen Men schat het aantal verzonden tonnen mosselen op 7 a 8000 per week, alleen van Ierseke. Des Zondags visschen. De vereeniging „Ierseke" van mos selkweekers te Ierseke heeft nog maals besloten te sterkste aan te drin gen bij 't bestuur der visscherijen op de Zeeuw. Stroomen te Middelburg, dat 't verboden zal zijp td.es Zondags te vis schen. De candidaten voor het hoofdbe stuur de heeren S. Hage van Bruinisse en Johannes Padmos Sr. wenscht zij herkiesbaar en stelde als tegencandida- ten de heeren H. Stobbelaar en J. Pi- kaar. Faillissementen. Het faillissement van A, Kwekke- boom, koffiehuishouder te A r n e m u i- d e n, curator mr. F. B. Evers te Middel burg, is geëindigd door de verbindend Karei Capek. Over Holland. Met. illustraties van den schrij ver. Uitg. Van Holkema en Warendorf, Amsterdam. 1933 (Van onzen letterkun digen medewerker). Het eerste boek, waarop ik in deze rubriek uw aandacht ga vestigen be hoort niet bepaaldelijk in het rijk der schoone letteren thuis, al is het dan ook dikwijls schoon, al is zijn sfeer zoo lief en helder als slechts de geest van een schoonheidszoeker kan oproepen. Capek, de groote moderne Tsjechi sche schrijver, heeft Holland bezocht ter gelegenheid van het Pen-congres nu al bijna twee jaar geleden. Hij heeft goed in ons land rondgekeken en ver re van de onaangename pretentie te hebben, die zoovelen hebben als zij eenige weken in een vreemd land heb ben vertoefd: zich nu ook een oordeel te mogen aanmatigen over alle ver schijnselen van land en volk, heeft hij slechts weergegeven de indrukken die hij van Nederland ontvangen heeft. Uit den aard der zaak Capek is kunste naar en dus begenadigde boven velen zijn die indrukken aardig en zuiver en loont het de moeite te ervaren wat een belangrijk schrijver, onder een an der stuk van den eindeloozen hemel ge boren en opgegroeid als wij, al in den zin krijgt wanneer hij het leven binnen treedt dat voor ons het meest onbijzon dere ter wereld is. Of zouden wij het Hollandsche licht kunnen zien zooals Capek het ziet: „zóó zuiver en transparant, dat u elke contour en ieder détail tot aan het uiter ste randje van de wereld kunt zien." Daardoor komt het, zoo zegt hij, dat de oude schilders hun schilderijen zoo nauwkeurig tot in de kleinste bijzonder heden en met een bijna microscopische nauwkeurigheid uitwerkten; het is de dauwachtige lucht in Holland, die dit mogelijk maakt. En dan geeft het Hol landsche licht ook een eigenaardige zui verheid aan de kleuren; die zijn buiten DE TEWATERLATING VAN DE „AAGTEKERK". De burgemeester vaP Aagtekerke erbij tegenwoordig. Naar aanleiding van de feestelijke te water-lating van het stoomschip „Aag tekerk", gebouwd door de N.V. Nee Scheepsbouw Maatsch. te Amsterdam in opdracht van de N.V. Vereenigde Ne derlandsche Scheepvaart Maatschappij hield de burgemeester van A a g t e kerke na afloop van de tewater-lating in een besloten bijeenkomst een gees tige toespraak. De heer J. Bosselaar die in z' Zeeuwsch costuum de plechtigheid bij woonde, bracht dank aan de scheeps bouwmaatschappij voor de uitnoodiging Hij meende dat het zoo in het algemeen hoorde, dat een burgemeester, naar wiens plaats een schip wordt genoemc de plechtige tewater-lating medemaakt, doch tot z'n schrik bemerkte hij, dat het juist een uitzondering was. Spreker wensche het schip veel voorspoed en wanneer het nog eens langs het eilanc Walcheren zou varen, dan zou hij we even op den dijk komen om er naar te kijken. Jubileum postzegels. De gouverneur van Cura9ao heeft naar aanleiding van een door het be stuur van de groep Nederlandsche An tillen van het Algemeen Nederl. Verbonc geopperd denkbeeld, het voorstel ge daan om ter herdenking van het feit, dat het Nederlandsche gezag driehonderc jaar geleden op Curasao werd gevestigc herdenkingszegels uit te geven. Aan dit voorstel is uitvoering gegeven door het doen aanmaken van een serie van zeventien waarden. Met het portret van Willem Usselinx zullen verschijnen de zegels in de waar den van een, anderhalf en twee cent met dat van Frederik Hendrik die van 2J4, vijf en zes cent, terwijl de beeltenis van Jacob Binckes zal dienen voor de waarden van tien, 12)4 en vijftien cent De herinnering aan Johannes van Wal beeck wordt verlevendigd door de ze gels van 20, 21 en 25 cent, welke een West-Indiëvaarder uit diens tijd verton nen. Het portret van Cornelis Evertsen den Jongsten komt voor op de waarden van 27 30 en 50 cent, terwijl dat van Louis Brion gekozen is voor de zegels van 1.50 en 2.50 gld. Hef commando van de luchtvaart-afdeeling. De luchtvaart-afdeeling te Soester berg krijgt met 1 November a.s. een nieuwen commandant. Luitenant-kolone J. J. van Santen, van den Generalen Staf, de tegenwoordige commandant, die sedert November 1929 in die functie werkzaam is, gaat dan heen om chef te worden van de eerste divisie te 's-Gra venhage. Zijn opvolger is luitenant-ko Ionel P. W. van Best, hoofd van den Etappen- en Verkeersdienst van den Generalen Staf. gewoon klaar, maar zij zijn noch koort sig, noch schel; zij zijn als een frissche bloem onder den dauwdruppel, zuiver en koel. En dat licht, zoo schrijft Capek héél hoffelijk jegens onze vrouwen en meisjes; dat licht heeft een grooten in vloed op kunst en kleur en óók op het uiterlijk van een meisje En hier nog een staaltje van de fijne visie, die die aardige Tsjechische vriend van ons op sommige voor Hollands meest typische dingen heeft. De grachten, die wonderlijke, duistere, stille en rechte lijnen-van-schoonheid door de rust van onze zuivere steden, de prachtige topaas-groene heerlijkheden onder de zomerzon, die duistere zwij gende ernst, die Willem Witsen in de wintersche sfeer lief was als niets an ders, de Hollandsche grachten hebben ook onmiddellijk het hart van den vreem deling geraakt. Men beweert, zoo schrijft lij ergens in zijn boekje, dat deze grach ten echte waterwegen zijn en dat in vroegere tijden de Hollanders gewend waren hun goederen hierlangs, over de stad te verspreiden. „Het ligt niet in mijn bedoeling dit tegen te spreken; want van tijd tot tijd, vaart er werkelijk een boot met melkblikken of met een la ding bloemen rustig en zeker door. Maar te oordeelen naar den indruk van dit al- es zou ik geneigd zijn te zeggen dat de Jollanders vroeger hun steden van hui zen en water bouwden, hoofdzakelijk omdat zij op die manier twee steden te gelijk hadden: een op de aarde en de andere weerspiegeld in het water. Daar zij, gedwongen door de opper vlakte van hun land, zich niet veel kon den uitbreiden, hebben zij hun afmetin gen in verticale richting verdubbeld; door reflexiè in het water." Ziet, dat zijn toch waarlijk fijne en in- nig-geestige opmerkingen en al mag men dan zulk een klein en waterhelder boek je niet schikken in de oneindige rijen der der Schoone letteren", menig boek dat daar wèl een plaatsje heeft gevonden en met doodelijken ernst grooter geestelijke draagkracht pretendeert, schenkt min der zuiver genoegen, dan deze fijnzinnige Met overste Van Best krijgt de lucht vaartafdeeling haar vierden comman dant. Belgische spoorwagens voor bietenvervoer. De Nederlandsche Spoorwegen heb ben in verband met de beetwortelcam pagne, die thans is aangevangen, van de Belgische Spoorwegen 300 open wagens gehuurd, elk van 20.000 kilo draagver mogen, De wagons zullen dienst doen voor het vervoer van suikerbieten op de lijn BredaLage ZwaluweRoosendaa en op de lijn RoosendaalGoes. Een an der gedeelte wordt voorts naar 't Noor den van ons land gezonden voor hetzelf de doel. Ind. Stoomvaartlijnen. Sibajak (thuisr.) 16 (4 n.m.) van Mar seille. Chr, Huygens (uitr.) 9 v, Belawan. Johan van Oldenbarnevelt (uitr.) 10 v Algiers. POGING TOT BEROOVING, Nadat een drietal personen zich in een café aan den Tramsingel te Breda had ver maakt met biljartspel, keerden ze huis waarts. Een der drie bleef achter. Ter wijl de twee anderen hun weg vervolg den heeft één dezer onverwachhts den ander door 'n slag op het hoofd bewus teloos geslagen. De derde is toen weer teruggekomen en samen trachtten ze de zakken te doorzoeken van den bewus telooze. Deze kwam echter spoedig tot bewustzijn, waarop de beide aanvallers op de vlucht sloegen, 't Mocht de Bre- dasche politie spoedig gelukken de da ders te arresteeren. 't Waren een ze kere D. en v. Z., goede bekenden der po litie. DIEFSTAL VAN GEWEERPATRO NEN. Sedert eenigen tijd bestond bij de betrokken militaire chefs het ver moeden, dat geweerpatronen werden verhandeld. Reeds spoedig viel de ver denking op een beheerder van het mu nitie-depót te Breda, den sergeant v D, Het onderzoek door de militaire po litie ingesteld, leidde tot achterhaling van diverse partijtjes patronen meldt de Msb. De sergeant v. D. is in voorloopige arrest gesteld. Het onderzoek wordt voortgezet. EEN HOOIBERG-BRANDSTICHTER Maandagnacht werd in den hooiberg bij de boerderij van den heer S. K. aan den R-otterdamschen weg nabij Delft, brand ontdekt. Daar aan den overkant van de hooiberg een kjgtenfabriek staat vreesde men voor uitbreiding van den brand. Een der bewoners van den weg waarschuwde dat een 20-jarige jongeman S. Lok hem had verteld, dat hij van plan was alle hooibergen in de omgving in brand te steken. Inderdaad zag men op eenigen afstand nog een hooiberg in brand staan. De commissaris van politie volgde onmiddellijk den dader met een auto. Nadat nog meer blussingsmateri- aal was gealarmeerd werd de vervolging voortgezet. reportage van een dichterlijk man. Weet ge wat op Capek al héél veel in druk gemaakt heeft toen hij ons land be zocht? Dat zijn de fietsen, die voor ons trivialiteiten op twee snorrende wielen zijn- Hij zegt daarvan: „Ik heb verschil lende dingen gezien in mijn leven, maar ik heb nog nooit zooveel fietsen gezien als bijvoorbeeld in Amsterdam; het zijn nauwelijks nog fietsen, maar een soort collectief geheel, scholen, zwermen, ko lonies, fietsen, het geeft den indruk van he gekrioel van bacteriën, het gewrie mel van infusoriën, het kolken van vlie gen. Zij zijn het beste te verdragen als een politieagent den stroom doet stop pen om den voetgangers een kans te ge ven de straat over te steken, en daarna den weg weer grootmoedig vrijgeeft. Ik zag nonnen op fietsen en boeren op fietsen die koeien leidden. Menschen die brood aten op fietsen en hun kinde ren en honden mee uit rijden namen op de fiets, en minnende paartjes die, arm in arm, op fietsen naar een lokkende toekomst peddelden; inderdaad een volk op fietsen. Met enkele voorbeelden heb 'k ge tracht u een denkbeeld te geven van Karei Capek's boekje, heb ik gepoogd u iets van de sfeer te doen gevoelen die om en in die ruim honderd wijd-bedruk- te bladzijden is. Zóó zijn ook de teeke- ningetjes die de schrijver zelve ik denk met 'n glimlach van kneuterige ver- teedering over de pagina's heeft uit gestrooid, kleine ongecompliceerde pen- crassen, die wel iets denken doen aan verbeeldingen die de Oude Speenhoff bij zijn prachtige, oude liedjes teekende. Ik geloof dat die teekeningen van onzen Tsjechischen vriend al evenmin aan spraak maken „kunst" te zijn, als de tekst, die zij verluchten maar zij zijn twee van een zelfde fijne bekoorlijkheid, van een zelfde gratie en charme, die dit ïeele kleine boekje kenmerkt. Dit is reportage op z'n allerbest. Geen belleterie met diep-invretende verwik kelingen, waarin ge geboeid en gepijnigd, of zalig van ongeweten verrukkingen m DE STERRENHEMEL 11—18 OCTOBER 1933 20 b MT. Ster v/d 3* grootte, of Uetae» Ster '/d 2' grootte. Ster */d 1« gr. Melkweg Wettelijk ingeschreven bij het Bureau Vi Indus trie ei en Eigendom onder No. 64222 EERSTE KV: ©MllIEMMN O IAATSTE KVARTIER NIEUW KMN VENUS MARS JUPITER Q SATURNUS Sterretijd =r 21 h 20 min. In durkletters vermeld zijn de na men van de sterrebeelden; de eigenna men van een aantal der helderste ster ren zijn in schrijfletters geteekend. Den 11 en is de maan precies Laatste Kwar tier. De dader had den hooiberg van de boerderij, bewoond door de wed. van den B. met zeven kinderen, ook in brand gestoken. Het gelukte spoedig hem te pakken. Hij was reeds weer bezig een boerderij te verkennen. De dader is een jongen, die bij ver schillende boeren in de buurt heeft ge werkt. Den laatsten tijd is hij echter werkloos. VERDUISTERINGEN. De vorige week zijn in de boeken van den ont vanger der Ned. Herv. kerk te Noor deloos den heer B., ernstige onregel matigheden ontdekt. In een Zaterdag avond gehouden spoedvergadering van kerkvoogden en notabelen van Noorde loos, is besloten den heer B. als ontvan ger te ontslaan en de boeken in han den te stellen van een beëedigd accoun tant. Vermoedelijk loopen deze onregel matigheden reeds jaren. Indien de heer B., die ook lid van den kerkeraad is geen ontslag neemt, zal de kerkeraad van Noordeloos hem bij het classicaal bestuur voor ontslag uit zijn ambt voordragen. KERMIS PRET! De laatste dag van de Nijmeegsche kermis, de zoo genaamde dolle Maandag, is niet zon der incidenten verloopen. In een café aan de Korenmarkt, is het gisterenavond tusschen den kastelein en eenige fa milieleden alsmede twee bezoekers, die in min of meer beschonken toestand ver keerden/ tot een vechtpartij gekomen, verzinkt. Het behoort niet thuis in de wereld wijde gebieden waar een hart en geest te gast gaan aan de vlijmscherp-ontlee- de vreugden of smarten van menschenle- vens. Maar is het leven van heden-den-dag niet dramatisch genoeg in zijn alledaag- sche verschijningsvormen? Zijn de span ningen, gewekt door wat er in de we reld geschiedt, niet zoo fel en hevig, dat wij een weinig vreemd geraken van wat één enkele mensch voor ons oproept uit de diepten zijner verbeeldingen? En is het niet nü juist een verrukking met de werkelijkheid geconfronteerd te worden en te ervaren hoe lief en argeloos en simpel van lichte schoonheid die nog kan zijn? Wij zouden bijna vergeten schuw staande in de botsing van mensch op mensch, van volk op volk, van geest op geest hoe wijd en blauw de hemel is, ioe geurig de herfstige bodem van het josch, hoe teer het licht, hoe zuiver de ucht en hoe vriendelijk een kleine Hol- andsche gracht tusschen statige-zwijgen- de patriciërshuizen liggen kan. En is dan zulk een boekje, zulk een journalistieke weergave van de indruk ken van een dichterlijken mensch, niet een kleine weldaad voor ons hart? Mag ik nog even iets citeeren tot be sluit? Ziet hier hoe Capek het „echte Hol- and' ervaart: „De groene polder tusschen de kana ken met witte schapen erin; de krulharige rechtvaardige zielen op de groene wei den van het paradijs. De groene polder tusschen de kanalen, met biggetjes erin die knorren om hun bijval te betuigen. De groene polder tusschen de kanalen, met honderden en honderden kippen er in. Of ruige geiten. En nergens een spoor van een menschelijk wezen. Pas tegen iet vallen van den avond komt er een man in een roeiboot en melkt de statige coeien. In het Westen krijgt de hemel een gouden tint, ergens in de verte fluit een stoomboot, een convooi wagens be waarbij de café-inventaris zoo goed als geheel werd vernield en vóór de politie had kunnen ingrijpen, alle deelnemers aan het gevecht min of meer zwaar werden gewond. Een geneesheer was eenige uren werkzaam om de gewon den te verbinden. Het café moest met een slang op de waterleiding van de bloedsporen worden gereinigd. MISLUKTE OPLICHTING. - Op 3 October werd een exportslagerij te Twello van Rotterdam uit opgebeld met het verzoek een partij vleesch ter waarde van 250 te zenden naar een firma in Lisse. De partij moest naar het Staatsspoorstation in Den Haag worden gezonden. De slagerij voldeed aan deze opdracht en zij zond een fac tuur naar de genoemde firma, welke de factuur Woensdagmorgen ontving. Deze wist evenwel niets van de bestel ling af en waarschuwde de politie. Deze nam op het station in Den Haag de par tij vleesch in beslag. Tevens bleek haar bij onderzoek, dat een Haagsche expe diteursfirma dien morgen was opgebeld, met het verzoek de partij vleesch van het station te halen en over te brengen naar een adres aan de Boompjes te Rot terdam. Daarop werd de Rotterdamsche politie gewaarschuwd en deze heeft in de Boompjes twee mannen, zekeren R. en een zekeren S., beiden afkomstig uit Schiedam, aangehouden. Zij worden van de poging tot oplichting verdacht. Aan gezien den laatsten tijd meer van der gelijke oplichtingen zijn gepleegd, wordt het onderzoek voortgezet. laden met melkblikken rammelt over den weg; en treinen puffen naar de stad beladen met melkblikken.. En als dat voorbij is, is er volkomen stilte; geen hond blaft, geen koe loeit in den stal, geen paard slaat zijn hoef tegen het on derstuk van zijn ruif; niets. Alleen er gens aanden horizon, achter de don kere en zwijgende polders van de sla pende kudden, doorklieven de lichten van de vuurtorens zwijgend het duister. Dat is het echte Holland. Het is verbazingwekkend hoe open en hoezeer bereid Capek voor Holland stond. Wij bewonderen zijn doorzicht, zijn gevoel, zijn intuïtie, zijn talent om aan dit alles vorm te geven. En aan het resultaat, dit kleine boek je, heb ik een kostelijk uur beleefd. E- Elias. ONTVANGEN BOEKEN. Bij de N.V. H. P. Leopold's Uitge vers Mij. te Den Haag verscheen: „Bob en Ben op stap met de K. L. M.", door Rein Valkhoff en Piet Marée. Bob en Ben twee oolijke jongens, ma ken een prachtige vliegtocht boven Ne derland en Vlaanderen met de Fokker F VII van de K. L. M. In dit boek vertel len zij hiervan in woord en beeld hoe vlucht was. Van Amsterdam over het IJselmeer, Groningen, Arnhem en Maas- verrukkelijk en interessant deze rond- tricht naar Antwerpen. Over de Schelde wordt koers gezet naar Middelburg, da delijk herkenbaar aan het prachtige 15e eeuwsche stadhuis. Dan weer over de Moerdijk huiswaarts, met „De Zep" als een aardige verrassing. Een gezellig boek met zeer fraaie K. L. M.-fotografie. Iedere jonge lezer zal den lust krijgen ook zoon vliegtocht te gaan maken. Nu, de kans daarop be staat. Raadt of benadert men het juiste aantal door Bob en Ben afgelegde kilo meters, dan heeft men een mooie kans om gratis een groote vlucht boven eigen land te maken. '-■T%

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 7