VERKADESlZOUTE PINDA WAFELS RECHTZAKEN. LEGER EN VLOOT. ONDERWIJS. SPORT. ONBESCHEIDEN OPMERKINGEN; i 1 het nieuwe „zoutje" bij Uw gpéritif (Ingez. Med.) zal. Zoo kan men niet vergen, dat de leden uit Schouwen en Duiveland in' grooten getale naar een vergadering te oe. j zuI1*n komen. Beter is, in een be paalde streek, waar voldoende leden- zijn, een gewestelijke afdeeling te stich-1 ten. Dan kan men er beter werken met vergaderingen, cursussen enz. In Drente konden zelfs plaatselijke afdeelingen worden opgericht. Spr. zeide, dit voor beeld te willen volgen. Ook in vele dor- Ff? Zeeland kan het tot plaatselijke afdeelingen komen, onder een provinci aal verband, als bestaande bij de Z. L. M. Opgemerkt werd, dat de mannen de vrouwen vaak terughouden van het lid maatschap, zoodat het noodig is door goede voorlichting dit vooroordeel te overwinnen. Na eenige bespreking werd aangeno men dat men, wanneer er minstens 10 le den zijn, over zal gaan tot het vormen van plaatselijke of gewestelijke afdeelin gen. De presidente wekte in haar slot woord tot een krachtige propaganda voor meerdere leden op. Nog hield de heer C. Zw agerman, Rijkszuivelconsulent te Middelburg een lezing over: De boerin en hare verhouding tot melk en znivel. Spr. begon met op te merken, dat in deze ongemeen moeilijke tijden voor het platteland de rol van de vrouw van nog veel meer beteekenis is dan in gewone tijden. Om haar nuttige taak goed te vervullen heeft de boerin naast karak ter en wilskracht behoefte aan meer kennis. Een ieder die het wel meent met het platteland, moet symphatiek staan tegenover het streven naar meer ont wikkeling door onderwijs en organisatie van de plattelandsvrouw. Hoewel ook de boerin in de allereer ste plaats huisvrouw en moeder moet zijn, valt niet te ontkennen, dat ze meer dan de meeste andere vrouwen geeste lijk en lichamelijk verbonden is met het boerenbedrijf. Het is niet alleen van be lang, dat ze weet wat er in het bedrijf omgaat, veel onderdeelen staan onder haar directe leiding of worden door haar verzorgd. Zeer bijzonderlijk hooren daar toe de groenten en bloementuin, de kippenhouderij en de verzorging van het jongvee. En wat het gebied van spr. betreft de melkwinning en soms de zui velbereiding. Haast elk boerengezin beschikt in de melk over een zeer waardevol voedsel voor het gezin. Vele boerinnen weten van dit hoofdproduct van hun bedrijf nog te weinig af en profiteeren er te weinig van. Uitvoerig zette spr. uiteen, dat melk een goedkoop, volledig en licht verteer baar voedsel is. Een liter melk staat in voedingswaarde gelijk met 5 eieren of ook met een derde kg mager vleesch. De voedingsstoffen der melk zijn biolo gisch volwaardig en melk is rijk aan de voornaamste edelstoffen of vitaminen. De melk leent zich voor een zeer veel zijdig gebruik. Als regel wordt aanbevo len de melk voor het gebruik te koken, waarbij het van groot belang is, dit te doen zoo spoedig mogelijk na het win nen. Dan doet koken weinig schade. Speciaal wees spr. op de groote waarde van karnemelk en Yoghurt voor kinde ren en personen met zwakke ingewan den. Het product melk, dat voor direct gebruik door den mensch en als grond stof voor de zuivelbereiding van zoo hoogen adel is, is te gelijkertijd een teere juffrouw. Bij slechte winning en behandeling kan het gemakkelijk beder ven of minderwaardig worden.. Spr. beschouwt de boerin in alle ge vallen als de geestelijke en actieve leid ster, die moet zorgen, dat de melk zoo gesorteerd, gewassen en behandeld wordt, dat haar adel behouden blijft. Daarvoor is kennis van dit speciaal on derdeel noodig, die op landbouwhoud- kundige cursussen en melkcursussen te bemachtigen is. Ten opzichte van de zuivelbereiding meende spr., dat het voor de boerin en het boerengezin gewenscht is dat de melk naar de fabriek gaat. Zonder de zuivelbereiding is de boerin toch meest al reeds overbelast, tot schade voor ge zin en andere bedrijfsonderdeelen. Daarom werken ook de room ontvan gende zuivelfabrieken in Zeeuwsch Vlaanderen zoo nuttig. Echter zijn er nog gebieden in Zeeland, Limburg, Utrecht en Zuid Holland, waar zuivel bereiding op de boerderij noodzakelijk is. Wanneer de boerin daar voor staat dan is het gewenscht, dat ze ook hier van iets meer weet, dan dat ze van moe der leerde. Op veel Zeeuwsche boerde rijen, met genoeg vrouwelijke krachten, zou het ook van belang zijn in Mei en Juni, als er overvloed van boerenboter is, kaas te maken voor het eigen gezin. Meer onderwijs en meer kennis is ook hier voor de boerin onontbeerlijk. Tot slot herinnerde spr. aan de introductie van het landhuishoudkundig onderwijs in Zeeland voor ongeveer 25 jaar door Vorsterman van Oyen. Toen begon men te begrijpen, dat voor de verheffing van onzen boerenstand de ontwikkeling van de boerin een factor van de allereerste orde is. Spr. hoopte, dat het landhuishoudkun dig onderwijs en de boerinnenorganisa- ties er krachtig toe zullen bijdragen, dat de plattelandsvrouw steeds beter voor haar mooie taak berekend wordt. Arr.-Rechtbank te Middelburg. Zitting van Dinsdag 10 October. De volgende zaken werden behan deld: Ongedekt vervoer: E. L., 47 jaar, schipper te Ter Neuzen, werd verdacht dat hij op 28 Juni 1931 van het Sloe ter hoogte van het fort Rammekens, over Vlissingen en Veere, en door het Engel- sche Gat naar het Hollandsch Diep en vervolgens door de Dordtsche Kil naar Dordrecht als schipper van het schip „Op Hoop van Zegen" N. Z. 5, heeft vervoerd 5714 liter buitenlandsch gedis tilleerd (aethyl-alcohol) ter sterkte van 96 pet., zonder gedekt te zijn door ver- voerbewijs of document als vereischt, zulks terwijl hij verdachte wist of rede lijkerwijze kon vermoeden, dat van dat gedistilleerd de acijns niet was betaald. De Rijksadvocaat eischte voor dat feit eene geldboete van 120681 (Een hon derdtwintig duizend zes honderd een en tachtig gulden), verbeurdverklaring van de vaten met gedistilleerd en van het schip „Op Hoop van Zegen" N. Z. 5. M. v. B., 43 jaar, schipper te Ter Neu zen, werd ten laste gelegd dat hij op 28, 29, 30 Juni en 1 Juli 1931 op dezelfde wijze als bovenomschreven 5714 liter buitenlandsch gedistileerd (aethyl-alco hol) van 96 pet. heeft vervoerd van Dor drecht naar Rotterdam en terug met door hem als schipper bevaren schip „Henriette". De Rijksadvocaat eischte eene geld boete van honderd twintig duizend zes honderd en een en tachtig gulden, met verbeurdverklaring van de vaten met gedistilleerd en van het schip „Henriet- te". De commiezen der Belastingen legden destijds op de schepen en hunne lading beslag. Tegen beide verdachten, die ter te rechtzitting verschenen waren, luidde de eisch van den officier van justitie 6 maanden hechtenis met verbeurdverkla ring van ieders schip en lading. Beide verdachten ontkenden geweten te hebben dat er spiritus in de vaten zat. Verdachte L. erkende gezegd te hebben dat hij zonder lading voer, het geen niet waar was zegt hij, daar hij de partij vaten aan boord had. De get. Daudy uit Rotterdam ver klaarde, dat toen hij aan boord van het schip kwam, onmiddellijk een spiritus- lucht waarnam. De Rijksadvocaat vestigde in zijn re quisitoir de aandacht er op, dat het bier een vervoer op groote schaal betreft. Er werd door het ongedekt vervoer ruim 24000 aan acijns ontdoken. Hij acht de feiten vaststaande en ook dat verdach ten er alles van hebben geweten, het geen duidelijk uit de getuigenverklarin gen (een twee en twintigtal) is geble ken. Hij acht dergelijke feiten ernstig ook al omdat ze meermalen worden gepleegd en men er desnoods niet tegenop ziet van de zijde der smokkelaars, geweld te gebruiken. Wanneer deze zaak niet was ontdekt, zou de Staat voor een aanzien lijk bedrag aan acijns zijn benadeeld. De verdediger van beide verdachten, mr. W. K. H. Dieleman te Middelburg, zeide, dat verdachte niet geweten heeft wat hij vervoerde. Hij zou voor vracht 45 krijgen en daaruit blijkt wel, dat hij niet wist wat er achter zat. Hij was vol komen te goeder trouw, want het ver voer geschiedde in benzinevaten en hij verkeerde in de meening dat er dus ben zine in zat. Over acijns is niet gesproken. Hij is er tusschen genomen door de ondernemers van het zaakje en volgens pleiter is niet bewezen wat het tenlaste gelegd is. Ver dachte staat goed bekend en wanneer hij een langdurige straf moest ondergaan zal zijn beurtvaart een gevoelige knak krijgen. Uitspraak 23 October a.s. Politierechter te Middelburg. Zitting van Dinsdag 10 October. De volgende personen waren gedag vaard: J. de W., 20 jaar, koopman te Goes, wegens verduistering van eene benzine bus te Goes omstreeks Juni of Juli. Eisch 15 s. 10 d. h. Uitspraak: Vrij- spr&^ki J. P. A., 37 jaar, werkman te Middel burg, wegens beleediging van Daniel Mol te Middelburg op 26 Augustus. Eisch en uitspraak: 10 of 5 d. h. A. B., 40 jaar, werkman te Middel burg wegens beleediging van Jacob Best te Middelburg op 9 September. Eisch en uitspraak: 10 of 5 d. h. Mr. P. C. Adriaanse vroeg bij eventu- eele veroordeeling een lichtere straf. FM. de B., 20 jaar, schippersknecht, te Hontenisse, wegens diefstal van 47 stukken hout, toebehoorende aan de Coöperatieve Handelsvereeniging van den Noord-Brabantsche Christelijke Boe renbond, te Sas van Gent op 10 Sept. Eisch 25 s. 10 d. h. Uitspraak 15 s. 10 d. h. Mr. v. d. Weel vroeg bij eventueele veroordeeling een lichtere straf. J. H., 35 jaar, werkman te Vlissingen, wegens vernieling van een zestal ruiten van de woning bewoond door C. Hen drikse te Vlissingen op 9 September. Eisch en uitspraak: 10 of 5 d. h. B. N., 30 jaar, landbouwer te 's-Heer Arendskerke, wegens mishandeling van C. Goedegebure te 's-Heer Arendskerke op 13 September. Eisch 15 s. 10 d. h. Uitspraak 12 s. 3 d. h. A. W. K., 34 jaar, reiziger te Roosen daal, wegens poging tot diefstal van een portemonnaie met geld, toebehoorende aan Johanna Romijn, te Goes op 22 Aug. Eisch 14 d. h. Uitspraak vrijspraak. W. de N., 30 jaar, plaatwerker te Sou burg, wegens zonder redelijk doel opzet telijk een geit, 5 kippen, 2 duiven en 6 konijnen, welke onder zijn toezicht ston den, het noodige levensonderhoud ont houden, door zonder voor behoorlijke voedering en verzorging zorg te dragen van 510 Augustus van huis te gaan Een drietal konijnen waren dientenge volge gestorven en de andere dieren wa ren öf vermagerd óf zij smachten van dorst. Voedsel was die dieren na 5 Aug niet meer verstrekt. Eisch en uitspraak 25 s. 10 d. h. Mr. Baron thoe Schwartzenberg en Hohenlansberg, verdachte's raadsman, achtte het ten laste gelegde niet bewe zen en vroeg vrijspraak. F. F., 23 jaar, bediende te Goes, we gens mishandeling van A. A. van Oos terhout te Goes op 19 Aug. Eisch en uitspraak: 15 s. 10 d. h. O. M. B., 27 jaar, schilder te St. Jan steen, wegens verduistering van eenige stoelen, toebehoorende aan F. Taalman, te Hulst op 24 Augustus. Eisch en uitspraak: Vrijspraak. C. L. S., 28 j., landbouwersknecht te IJzendijke, wegens verzet tegen den marechaussée Padmos, toen deze hem terzake van vermoedelijke overtreding naar de Marechaussée-kazerne wilde ge leiden, te IJzendijké op 4 September. Eisch en uitspraak: 15 s. 10 d. h. P. F. V., 21 jaar, chauffeur te IJzen dijke, wegens beleediging van den mare chaussée Padmos, die hem terzake van een strafbaar feit naar de kazerne ge leide op 4 September. Eisch en uitspraak: 15 s. 10 d. h. P. O., 58 jaar, werkman te Ter Neu zen, wegens beleediging van J. de Dreu te Ter Neuzen op 5 September. Eisch en uitspraak: 10 of 5 d. h. M. v, d. V., 41 jaar, arbeider te Hein- kenszand, wegens mishandeling van H Slabbekoorn te Heinkenszand op 21 Sep tember, Eisch 10 s. 5 d. h. Uitspraak f 5 s 5 d. h. De advocaat-generaal bij den Hoo gen Raad concludeerde Maandag tot verwerping van de cassatieberoepen van N. de G. en F. M. R., door het Hof te 's-Gravenhage veroordeeld resp. tot 5 jaar en 3 jaar gevangenisstraf inzake de inbraak in het Roxy-theater aan de Boekhorststraat te 's-Gravenhage in den nacht van 5 op 6 Maart j.l. Arrest 6 No vember. Het gerechtshof te 's-Hertogen- bosch heeft heden den machinist P. R. te Eindhoven evenals de rechtbank zulks deed vrijgesproken van de aanklacht dat hij op 4 Dec. 1932 schuld had aan de treinbotsing te Vught, waarbij de rem mer v. d. Heuvel werd gedood. De advocaat-generaal had een maand hechtenis geëischt. Het gerechtshof te Den Bosch deed uitspraak in de strafzaak tegen den 49- jarigen machinist der Ned. Spoorwegen, P. R., te Eindhoven, aan wien ten laste was gelegd, dat het op 4 Dec. 1932 aan zijn schuld was te wijten, dat een trein botsing te Vught ontstond, tengevolge waarvan de remmer A. van den Heuve' overleed. Evenals de rechtbank sprak het Hof den verdachte vrij. Diefstal van vee uit de weide. Het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft den caféhouder H. W. J. te Eerse veroordeeld tot 2Va jaar gevangenisstra: terzake van diefstal van twee vaarzen uit een weide te Geertruidenberg ten nadeele van de abdij der Benedictijnen te Oosterhout. De Bredasche rechtbank had een straf opgelegd van 3 jaar. Prikplanken een loterij. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, concludeerde tot verwerping van het cassatieberoep van S. S., exploitant van prikplanken, die wegens overtre- Een van de tragische zijde van het ouder worden is, dat ge het „plezier" der menschen zoozeer gaat doorzien en dat ge het een beetje vervelend en ook wel een tikje tragisch gaat vinden. Ik bedacht dat weer, toen ik verleden week in Leiden was om er de stad mijner alvoedende moeder weer eens in drie- Octoberschen feestdos te aanschouwen en zoo had ik gedacht weer eens de vreugde mijner studentenjaren te be leven tusschen de huizen, die mijn zon nigst geluk gezien hebben. Maar wat was dat leelijk allemaal! Wat was dat leeg en zinloos en zon der vreugde. Er was een optocht, die even kleurig als goedbedoeld was. Een mooie optocht, geloof ik, en de couranten hebben geschreven, 'dat zij rijker en schooner dan die van andere jaren was. Lees er de geestdriftige verslagen van alle drie-October-optochten van tien ja ren op na en ge zult het telkens zien: „deze optocht was nóg mooier dan die van het vorige jaar." En het is wel mogelijk. Ik twijfel er niet aan. Zij was mooier dan de vorige. Maar wat was zij léélijk. Edellieden en riddervrouwen. Hellebaardiers en landvolk. Een gouden koets. En lila, mauve en rose karossen. En midden daartusschen in: een ge wichtig Leidsch heer met een hoogen hoed op een paard. De moeder der wetenschappen op een hoogen troon. Vivat Academia! En er naast: een grijze wachtmeester te paard. De Leidsche Stedemaagd, frêle en vriendelijk. En achter haar: een advocaat harer verwantschap' in jaquét éh óp een ros. v En hoevele lorgnetten droegen de rid- o ders op hun middeleeuwsche neuzen? Hoeveel Camels, Lucky Strikes en Chiefs whip waren er tusschen de lip pen van stoere lansknechten? Dat was de optocht. En verder was er de volksvreugde. De vreugde. Om te huilen, zulk een vreugde. Om tranen in de oogen te krijgen, of om woedend te worden en een „feest- stok" te nemen en er op los te ranselen en te schreeuwen: wég met dien zuren haring en met die papieren muts, houdt op met het gelal uwer volkseigen liede ren, wischt het zweet van uw leelijke gezicht en veegt de haren van uw voor hoofd en vergaapt u niet aan het schuim van de wereld, dat met apen en harmo nica's en uitgedost om er misselijk van te worden, een breeden lach van stupide gelukzaligheid op uw tronies trekt. En 's avonds was er de hosvlonder. Dat is een héérlijk vermaak. Zóó dom, zóó zinloos en zóó zonder echte vreug de, dat het leelijk is als de menschen die er zich aan overgeven. Ik wilde mijn oude vreugde aan het oude Leiden gaan beleven. Maar ik stond als een vreemd en linksch en zéér ontluisterd mensch al léén tusschen de vreugde. Dat was in Leiden, Maar het is dikwijls zoo. Het is óók zoo elders in de lichte za len, die gebouwd zijn om er de vreugde van de menschen in los te laten als vo gels met breeden vleugelslag en kwet terende kelen. Dan denk ik: ik word oud; jk word vervelend; ik ben uit den tijd. En ik ben een beetje weemoedig. En vind den weg'naar mijn kamers. En neem een boek. En vergeet aan den geest de vruch- telooze vreugden van het lichaam. Frater Modestus. ding van de loterijwet door de rechtbank te Amsterdam is veroordeeld tot een voorwaardelijke hechtenisstraf van 3 weken en tot een geldboete van 300 gulden. Het gerechtshof te 's-Gravenhage zette gister voort de onlangs geschorste appèlzaak tegen den schipper J. P. en den bediende G. C. T., die door de Rot- terdamsche rechtbank ter zake van brandstichting in een perceel aan de Kipstraat te Rotterdam, tot respectieve lijk 2% jaar en negen maanden waren veroordeeld. Na het requisitoir van het O.M. dat bevestiging van het vonnis van de Rot- terdamsche rechtbank vorderde, pleitten de verdedigers vrijspraak en verzochten onmiddellijke invrijheidsstelling van ver dachten. Na raadkamer wees het Hof dadelijk arrest en sprak verdachten vrij met be vel tot onmiddellijke invrijheidsstelling. Brandstichting in ziekenhuis. De Rotterdamsche rechtbank heeft veroordeeld tot twee jaar en zes maan den gevangenisstraf met aftrek der prev. hechtenis, den 33-jarigen leerling-verple ger A. P. M. J. uit Schiedam, wegens diefstal van een geldkistje inhoudende 6 en een bedrag aan postzegels en we gens brandstichting in het ziekenhuis voor scheeps- en tropische ziekten aan het Haringvliet, waarbij gemeen gevaar voor goederen en levensgevaar voor de patiënten te duchten was. De majoor-konstabel J. Rottier is bevorderd tot opper-konstabel; de ser geant-machinist D. W. Spraakman tot majoor-machinist; de bootsmannen G. A. Bronk en C. van Stiphout tot schipper. Bij Kon. besluit ;s aan den kapitein- luit. ter zee J. W. H. Vogelzang, wegens langdurigen dienst, eervol ontslag uit den zeedienst verleend; bevorderd tot kapitein-luit. ter zee, de luit. ter zee le klasse J. G. van den Berg; is aan den officier van den marine stoomvaartdienst der le kl. M. van der Hart, wegens langdurigen dienst, eervol ontslag uit den zeedienst verleend; zijn bevorderd tot officier van den marinestoomvaartdienst der le kl. de officier van den marinestoomvaartdienst der 2e kl. C. A. Vos en, met ingang van 1 November 1933, de officier van den marine-stoomvaartdienst der 2e kl. H. W. Poldermans. Rechtsgeleerde opleiding van officieren der landmacht. Bij ministerieele beschikking is eenige wijziging gebracht in de rechts geleerde opleiding van officieren der landmacht, met dien verstande, dat de meer uitgebreide rechtskennis thans omvat: 1. het strafrecht in zijn vollen omvang, gewoon en militair, materieel en formeel; 2. het militaire tuchtrecht, 3, kennis van de militaire wetten, welke voor den militair van bijzonder belang zijn; 4, de beginselen van het volken recht; 5. de beginselen van het Neder- landsch staatsrecht. Deze wijziging treedt in werking bij den aanvang van den cursus 1933 1934. Naar Indië. Het ligt in het voornemen Hr. Ms. „Bankert" en „Van Nes" omstreeks 14 December naar Ned.-Indië uit te zenden. Geslaagd aan de Technische Hoogeschool te Delft voor het inge nieursexamen voor civiel ingenieur de heer H. J. Romeijn te B u r g h (Sch.). Zondagmiddag speelden de beide elftallen van de „Noormannen" te W estkapelle tegen de beide elf tallen van ,,Vios" uit Middelburg ge combineerd een vriendschappelijken wedstrijd. De uitslag was 31. Voetbal- en Athletiekvereen. „Goes" In de Maandag gehouden vergade ring van de Voetbal- en Athletiekver- eeniging „Goes" is de hangende kwestie waarom een deel van het bestuur wilde aftreden, in den breede besproken. Eén der leden werd met vrijwel algemeene stemmen geroyeerd. Na sterken aan drang uit de geheele vergadering, be sloot het bestuur, na een half uur ver gaderd te hebben, aan te blijven. Schietwedstrijden B.V.L. Zeeuwsch Verband, Verleden week 5 en 6 October hebben te Souburg schietwedstrijden plaats gehad van 't Landstormcorps Zeeuwsch Verband. De officieele uitslag luidt als volgt: Eerste prijzen. Afdeelingswedstrijd op M '95 de afd. Koudekerke met 176 pnt.; op K S 0 de afd. 's-Heerenhoek met 185 pnt. Hoogste schutter op M '95 J. Vreeke te Souburg met 49 pnt.; op K S 0 C. C. Mullaert te IJzendijke met 50 pnt. Tweede prijzen. Afdeelingswedstrijd op M '95 de afd. Biggekerke met 169 p.; op K S 0 de afd. Oostkapelle met 184 p. Derde prijzen. Afdeelingswedstrijd op M '95 de afd. Yerseke met 168 p.; op K S 0 de afd. Nieuwdorp met 183 p. Personeel pistool: le prijs C. C. Mul laert de afd. IJzendijke met 72 p.; 2e pr. G. W. Graafhuis de afd. Middelburg met 72 p.; 3e pr. M. Al de Jager de afd. Middelburg met 71 p. Vrije Baan. Pistool: le pr. P. C. Dry- gers, 's-Heer Abtskerke; 2e pr. C. van Herwynen, Middelburg; 3e pr. G. W. Graafhuis, Middelburg. M '95: le pr. L. v. d. Vate, Tholen; 2e pr. P. C. Drygers, 's-Heer Abtskerke. 3e pr. M. v. d. Berg, Middelburg; 4e pr. S. de Roo, Vrouwenpolder; 5e pr. J. Rouw, Goes; 6e pr. A. C. J. v. d. Ster ren, Goes; 7e pr. A. Koppejan, Zoute- lande; 8e pr. L. Harpe, Biggekerke; 9e pr. J. de Witte, Koudekerke; 10e pr. P, de Lange, Biggekerke. K S 0: le pr. N. Moerman, Nieuw dorp; 2e pr. A. de Muynck, Borssele; 3e pr. P. Aers, Oostburg; 4e pr. C. v. d, Bulck, 's Heerenhoek; 5e pr. A. Pre- voost, Aagtekerke; 6e pr. S. Walraven, Oostkapelle; 7e pr. P. v. Cruymngen,

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 6