DE DOCHTER VAN ALVA. BANK ROTTERDAM ZEELAND. KERKNIEUWS. tweede blad van de provinciale zeeuwsche middelburgsche courant (w.o. de goesche crt.van woensdag 11 october 1933. No. 240. BINNENLAND. Rentelooze leening voor operatiekosten LANDBOUW. DE STAATSIDEE DER LIBERALEN. - TEGEN „HET VERSCHE KADETJE" aan verzekerden DE VERBINDING WALZOORDEN—HANSWEERT Het Zeeuwsch Vlaamsch Ka nalen-comité contra het plan van den Rijkswaterstaat. HOORD-BEVELAND. De dirkval in den Nieuw- Noord Beveland Polder. BOND VAN BOERINNEN. Besloten tot vorming van ge westelijke of plaatselijke af- deelingen. Jaarverslag. Prof. mr. C. W. de Vries heeft in een j rede voor de Liberale Staatspartij de Vrijheidsbond te Hilversum gesproken over de Staatsidee der liberalen. Wij ontleenen aan het verslag in het Hbld. het volgende: Het staatsgezag wordt volgens ons niet van bovenaf opgelegd. Toen de Li- rale Unie in 1885 zoude worden gesticht schreef mr. J. A. Levy in de uitnoodi- ging om toe te treden, gericht tot de fiberale kiesvereenigingen de oude, maar ook eeuwig nieuwe liberale gedachte: „Met autocratie, van buiten opgedron- gen gezag, wereldlijk oi geestelijk, ver- draagt zich het liberalisme niet. Zijn diepste grond en hoogste eeretitel is het ongeschonden frecht op de persoonlijke -overtuiging". Voor den liberaal is het „zelfstandige" overheidsgezag evenveel waard als voor den autocraat. Het liberale overheids gezag is beter gefundeerd. Met erken ning van de historische waarheid van het bestaan van het gezag als gemeen schapsverschijnsel, en dus ook met er kenning van het feit dat dit overheids gezag bestond, toen de liberale levens opvatting nog geboren moest worden, gaat gepaard dat de liberaal niet meer beweert, dat de losse individuen op eenig tijdstip in de wereldhistorie „den" Staat hebben „gemaakt"; dit uiterste, radicale individualisme hebben de libe ralen over de geheele wereld reeds lang afgelegd. De erkenning van dit indivi dualisme is slechts een korte phase in de ontwikkeling van de liberale gedach te. De liberaal leert nu niet meer, dat de staat uit den wil van de toegetreden burgers is „opgebouwd". De zelfstandigheid van het Staatsge zag, zooals de liberalen deze in de staats kundige verschijnselen hebben aange troffen, hebben zij beter gefundeerd dan op den persoonlijken wil van den auto craat of van den absoluten vorst. De uitoefening van het overheidsgezag be rust niet bij één persoon, maar eischt de medewerking van zeer vele volksge- nooten. Deze alle worden samengebon den door de gezamenlijke erkenning van de noodzakelijkheid van het gezag. Dit gemeenschapsverschijnsel te constatee- ren, hetzij als uiting van God's wil, het zij alleen gelegen binnen de menschelij- ke dingen is de bron van het liberale overheidsgezag. In den staatsdienst komt deze erkenning tot een formeele en practische uitdrukking in het afleg gen van een eed of belofte. Getrouw heid aan eed of belofte is dan ook het geestelijke fundament van een regee- ringsstelsel, dat op de medewerking van zeer vele volksgenooten een beroep moet doen. Een getrouwheid aan de, met eed of belofte bevestigde, eigen overtuiging van de noodzakelijkheid van de erkenning van het gezag is voor den Staat beter waarborg dan het buigen voor een van bovenaf opgelegd gezag, gezag, zooals dit in de autocratie voor komt. Dit regeeringssysteem, in lange jaren van strijd, veroverd, geven de liberalen niet over. EEN ONTWERP-MIDDENSTANDS PROGRAM VAN DEN V. D. BOND. Het hoofdbestuur van den Vrijz. Dem. Bond heeft besloten aan de algemeene vergadering een ontwerp-middenstands- program voor te leggen. De ontwikke ling der economische verhoudingen heeft door ARCHIBALD CLAVERING GUNTER. Dat is voor hem het sein, dat het oogenblik van gelukzaligheid, dat hij heeft gesmaakt, weer tot het verleden behoort, hij gevoelt, dat een rekken van dat oogenblik straks wellicht zijn leven in gevaar zou kunnen brengen, doch overmeesterd door dien ontembaren hartstocht, welke een mensch. slechts eenmaal in zijn leven bezielt en die hem het bewustzijn geeft dat van alle aard- sche wezens zij de eenige is voor wie hij, waar noodig, het leven zou laten, ^egt hij haastig en opgewonden: „Dan hlijft mij slechts over u van ganscher harte dank te zeggen voor de vriende lijkheid door u aan een onbekende be wezen; u te zeggen", doch de taal zijner oogen gaat sneller dan die van zijn lip pen, en met een „Madre mio!" deinst zij terug, terwijl hij bij het naderen van voetstappen de woorden fluistert: „dat ik u lief heb!" sinds het verschijnen van het rapport der Middenstandscommissie, den toestand van den middenstand aanmerkelijk moei lijker gemaakt. Voorziening is, naar de meening van het Hoofdbestuur, urgent. Het voorstel, dat op den beschrijvings brief zal worden geplaatst, luidt als volgt: „De algemeene vergadering besluite tot vaststelling van het volgende pro gram van actie ten aanzien van het mid- denstandsvraagstuk. 1. Verbetering van de Ibestaansvoor- waarden van den middenstand. 2. Versterking van de organisatie van den middenstand en van hare beteekenis, mede door zooveel mogelijk de voorbe reiding en uitvoering van wetgeving betreffende de middenstandsbedrijven te leggen in handen der organisaties, 3. Organisatie van een goeden econo mischen voorlichtingsdienst voor den middenstand. 4. Belemmering van ongebreidelde op richting van nieuwe middenstandsonder nemingen en warenhuizen, door het stel len van eischen, waaraan door onder neming en ondernemer moet worden voldaan, voor vestiging in bepaalde tak ken van nijverheid en handel, opdat het getal ondernemingen aan de behoefte worde aangepast. 5. Bevordering van. den bonafidehan- del door beteugeling en bestrijding van euvelen en uitwassen. Verbod van on ware reclame. Regeling van het uitver koopwezen. Verbod, niet alleen van con- currentiemethoden, welke oneerlijk zijn, doch ook van die handelingen, welke uit een oogpunt van geordend economisch verkeer ontoelaatbaar zijn. 6. Wettelijke regeling van het afbeta lingscontract. 7. Beteugeling van het cadeaustelsel, zoodanig, dat de voor den middenstanc en de verbruikers nadeelige gevolgen daarvan worden tegengegaan. 8. Wijziging der Winkelsluitingswet waarvoor middenstandsbedrijven scha delijke gevolgen worden weggenomen. 9. Regeling van marktwezen en ven- terswezen, met inachtneming van de be langen der daarbij betrokkenen. 10. Regeling der rechtspositie van rei zigers en agenten en besluite het werk program in dezen geest aan te vullen," De hoofdbesturen van de Algemeene. de Roomsch-Katholieke en Christelijke gezellenbonden in het bakkersbedrijf hebben zich met een tweede requelst tegen het wetsontwerp van Minister Slotemaker de Bruine tot de Tweede Kamer gewend. In dit adres handhaven de bonden de bezwaren, die zij in hun eerste Adres, dat in Januari d.j. verzonden werd, heb ben ontvouwd en verzoeken zij de Ka mer, dit wetsontwerp niet aan te nemen subsidiair het zoodanig te wijzigen, dat de vroegere aanvangstijd slechts naar plaatselijke omstandigheden wordt toe gestaan en niet dan nadat de Minister van Sociale Zaken de vakvereenigingen zoowel van werkgevers als van arbei ders in het broodbakkersbedrijf zal heb ben gehoord. De minister van financiën maakt be kend, dat ten behoeve van 's Rijks schat kist is ontvangen wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar inkomen en/of vermogen (gewe- heeft over haar heengaan, wendt zij zich nog eens om. En met een blik vo liefde ziet hij een beeld voor zich, idat hij nimmer zal vergeten; want de jonge vrouw staat voor hem als de bekoor lijkste gestalte der jeugd, gesierd met kostbare kanten, zijde en glanzende edelgesteenten, met blanken hals en blanke ontbloote schouders, een klein Andalusisch voetje komt even onder haar fluweelen rok te voorschijn en ter wijl haar eene hand de portière van de deur omhoog houdt, wuift zij hem met de andere een vaarwel toe. Hij doet ijlings enkele schreden in haar richting en fluistert: „Is het voor eeuwig?" „Eeuwig? Hoe plechtig klinkt dat!' antwoordt zij met een glimlachje, „laat dit een herinnering aan mij voor u zijn" Zij neemt een ring met een schitterenden robijn versierd van een harer vingers en laat dezen tot zijn verbazing in zijn hand glijden, waarop zij verdwijnt. En als hij zich omkeerd ontsnapt een diepe zucht van hoop aan zijn borst. Want in haar oogen heeft hij iets gele zen, dat hem een antwoord scheen op zijn woorden: „Al waart u de koningin van Spanje, zoo zou ik u toch verklaren Hijgend stamelt zij vol ontzetting: „Neen! neen! u weet niet, wie ik ben!", En op een knie doorbuigend fluistert dat lk u hef heb! hij terug: „Al waart u de koningin van! HODEDBTTTK TTT Spanje, zoo zou ik u toch verklaren, dat HUUrDbluK 111 ik u lief heb!" en op haar met juweelen' versierde hand drukt hij een kus van onverwoestbare vereering en toewijding. De bediende komt echter binnen en op bevelenden toc-n, alsof zij werkelijk (Ingez. Med.) tensgeld) bij: den ontvanger der directe belastingen, enz. te Ilansweert 1200, onder de letters A. J. B. Naar het C. B. verneemt is thans ook de zaak van den kapitein ter zee, J. van Reede, destijds commandant der marine te Soerabaia, in verband met het op 11 October 1932 plaats gehad heb bende ongeval met Hr. Ms. „Krakatau", verwezen naar het Hoog Militair Ge rechtshof te Den Haag. Zaterdag j.l. ontleenden wij een be richt aan „De Zeeuw", dat in den Perk- polder ten N.W. van Walzoorden een inloophaven zou worden aangelegd voor de Prov. boot, die dan de aanlegplaats te Walzoorden zou vervangen, terwijl de plaats van aanleg aan den Zuid-Be- velandschen wel verlegd zou worden van Hansweert naar de afwateringsluis te Kruiningen, waar eveneens een in loophaven tot stand zou komen. Ook zou er een nieuwe weg worden aange legd van de inloophaven aan den Perk- polder naar den grooten weg naar Hulst. Dit plan van den Rijkswaterstaat, dat één millioen schijnt te zullen kosten, stuit op een algemeen verzet in het Oosten van Zeeuwsch Vlaanderen. Al daar is het plan besproken op een ver gadering van het Zeeuwsch Vlaamsch Kanalen-comité te St. Jansteen. Op de ze druk bezochte bijeenkomst onder voorzitterschap van burgemeester J. W. Vienings uit Cling'e werd o.m, het woord gevoerd door dr. Alb. van de Poel uit Breda en mr. R. J, J, Lambooy, burge meester van de gemeente Hontenisse, waarin de Perkpolder en de aanleg plaats van Walzoorden zijn gelegen. Dr. Alb. van de Poel verklaarde, dat het plan klaarblijkelijk ontworpen was onder invloed van de Z. VI. actie voor een veerverbinding van Graauw naar den Brabantschen wal. Hij zeide dat het nieuwe Rijkswaterstaatsplan echter niet het minste gewicht in de schaal legt voor een kortere verbinding van Z. Vlaanderen met overig Nederland en op deze wijze geen fundamenteele ver- keers-verbetering verkregen wordt voor de zoozeer gewenschte nauwere econo mische aansluiting van Zeeuwsch Vlaan deren op overig Nederland. D e Zes Drinkebroers van Brussel. Ter Chester nog bezig is den hem ge schonken ring aan zijn pink te doen, de koningin van Spanje ware, zegt zij:'treedt kort daarop een jonge Spanjaard „laat een vaandrig kapitein Guido met; de kamer binnen. Het is haast nog een de verschuldigde eer uit de citadel ge-(knaap met donkere, levendige oogen en leiden j met een begin van een snorretje, dat hij Terwijl haar zijden gewaad ruischt en'met trots tracht te doen krullen. Hij is de kanten, die haar sieren, opwuiven,1 in vol uniform met kuras en gepluimde Snelt zij naar de deur, doch alsof zij spijt helm, en bij het binnenkomen zegt hij onderscheiden van het groote stand op opgewekten toon: „Ik ben de offi cier die de opdracht heeft u uit de cita del te begeleiden, senor. Veroorloof mij mezelven voor te stellen: ik ben de vaandrig José de Busaco van Mondra- gons Busschieters". „En iki", antwoordt Guy, terwijl hij zijn scheepsjas weer aandoet en hij zich gereed maakt den jongen man te volgen, „mag mezelven bekend maken als kapi tein Guido Amati van Romero's Mus ketiers". „Van het garnizoen van Middelburg, naar ik vermoed", vervolgt de vaandrig, terwijl zij het gebouw verlaten. „Ik on derstel dat u een snoepreisje naar Ant werpen heeft gemaakt. Middelburg is dan ook een wanhopig vervelend nest. Drie jaar geleden heb ik daar in garni zoen gelegen. Maar in Brabant is het thans ook saai, sedert we Lodewijk van Nassau bij Jemmingen hebben in de pan gehakt. Ik heb daar zeker tien Duit- schers naar de andere wereld geholpen laat de knaap er met groote zelfvol doening op volgen. „Diablo! U is een kerel die er op los slaat", antwoordt Guy halfluid. „Och, die Duitsche burgers en stads- luitjes zijn niets in vergelijking met on ze Spaansche veteranen", antwoordt vaandrig Busaco. „Wij deden er acht- I duizend in het stof bijten, zult u zich herinneren, en wij verloren maar acht man. Dat was een stukje krijgsmansbe- leid van Alva. Hij heeft daarvoor een groot gedenkteeken voor zichzelf opge richt daarginds", en de knaap wijst naar den grooten ringmuur van de citadel welke zij juist voorbij gaan op weg naar den hoofduitgang naar de stad. De richting uitziende, waarheen de ander wijst, kan Chester het voetstuk Onder algemeen bijval van de verga dering verklaarde mr. R. J. J. Lambooy eveneens slechts te kunnen spreken van een wonderlijk plan van den Rijkswater staat. Daar het Rijk bereid schijnt één millioen gulden te besteden aan dit plan, stelde de burgemeester aan zijn Oost Zeeuwsche Vlaamsche collega's, van wie er verschillenden ter vergadering aanwezig waren de vraag of de tijd niet i gekomen is om te overleggen of deze één millioen gulden voor het verkeer op Oost ZeeuwschVlaanderen niet op be tere wijze besteed kunnen worden. Spr, wees er op, dat de gemiddeld anderhal ve automobilist per boottocht bij uit voering van het plan slechts profitee- ren kan van een tijdsverkorting van 1% minuut, terwijl de reisverkorting voor de overige bootpassagiers nog geringer is. Spr. vroeg zich af of de automobilist uit overig Nederland, die bereid is naar het geisoleerde Zeeuwsch Vlaanderen te komen, met welke reis voor de meeste Nederlanders verscheidene uren gemoeid zijn, die 1Y\ minuut tijdsver korting ook niet op andere wijze verkrij gen kan. Voorts somde de spr. de talrijke tech nische en algemeene bezwaren op tegen den aanleg van een inloophaven in den Perkpolder, welke reeds in December 1932 door het gemeentebestuur van Hontenisse werden medegedeeld aan Ged. Staten van Zeeland. O.m. wees hij er op dat het handelsplaatsje Walzoor den waar thans een uitstekend geoutil leerd aanlegemplacement is, met een viertal goede steigers en allerlei laad en los-mogelijkheden zijn beteekenis ge heel zou verliezen tengevolge van een inloophaven in den afgelegen Perkpol der en de bronnen van inkomsten der bevolking te Walzoorden daardoor ge heel zouden opdrogen. Besloten werd te Hontenisse op 24 October a.s. een nieuwe openbare ver gadering te beleggen van het Zeeuwsch Vlaamsch Kanalen-comité, alwaar o.m. een uiteenzetting gegeven zal worden van het bekende plan van oud-minister ir. M. C. E. Bongaerts, dat een funda menteele verkeers-verbetering voorziet door een rechtstreeksche verbinding van den Brabantschen wal naar Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen. KOLIJNSPLAAT. Men schrijft ons: Het afsluitdijkje, waarmee men hoopt, 't poldertje Bohemen te behouden, is tot 3 m hoogte opgewerkt. Voor meer sterk- beeld, dat gegoten is van het ijzer der kanonnen, die bij Jemmingen zijn buit gemaakt, en dat de vredestichter en ver woester van de Nederlanden laat op richten tot eigen eer en glorie, geens zins naar den zin van koning Philips, die er niet op gesteld is, dat zijn leger aanvoerders al te groote beroemdheid deelachtig worden. De beeldhouwer heeft een groot standbeeld van den onderkoning ge maakt. Het is bijna zestien voet hoog en met het voetstuk ongeveer dertig. „Hier hebben we nog een van zijn armen", vervolgt de jeugdige krijgsman terwijl hij een oneerbiedigen schop geeft tegen het ijzeren beeld van zijn oppersten krijgsheer, dat op den grond ligt. Geheimzinnig fluistert hij dan: „Men zegt, dat aan het standbeeld een geheim verbonden is. Wat doet hij met den tienden penning, hè; waar bergt hij 'het geld daarvan?" Na dit beeld pepasseerd te zijn, zijn zij spoedig op den grooten weg, die voert naar de ophaalbrug over de gracht, welke toegang verleent tot het paradeveld der stad. Boven het mas sieve gewelf van de poort ziet men in het gesteente uitgehouwen een schild, waarop een koninklijk ka'steel met drie torens is afgebeeld; op eiken toren zit een raaf en elke toren heeft een wolf tot wachter, het wapen van Alva. Daar onder hangt de keten van het Gulden Vlies. Guy ziet deze versiering bij het licht der heloplichtende fakkels, waar van enkele gedragen worden door de wacht, andere vastgezet zijn in de nis sen van het gewelf. De militaire gebrui ken van dien tijd verplichten Chesters metgezel om zich bij den officier van de week te vervoegen. Zij betreden daartoe de wachtkamer, die hel verlicht is door te is er op de kruin van het dijkje een rand van steenen aangebracht. Eén en ander ziet er nogal sclied uit, doch het is te denken, dat, zoodra de wind Noord-West wordt, en de wind en de golven dus vrij spel op het gat in den dijk hebben, dat dan het lage dijkje het niet zal uithouden. Naar de Banier verneemt heeft de Gereformeerde Gemeente te 's-Gra- venhage de Bethlehemkerk gekocht. Tot voor enkele jaren was dit kerkge bouw in gebruik bij de Ned. Herv. Ge meente. In de „Prins van Oranje" te Goes werd Dinsdagmiddag een algemeene ver gadering gehouden van de afdeeling Zeeland van den Ned. Bond van Boerin nen en andere Plattelandsvrouwen. Pre sidente was mevr. Groenewiegen-Nele- mans. Uit het jaarverslag van de secr. mevr, Bottenberg-Van Elsacker, nemen we het volgende over: Na afloop van het eerste vereenigingsjaar bedroeg het aantal leden 66. Aan het einde van het voorgaande jaar bedroeg dit 105 en is intusschen gestegen tot 125. Het be stuur werd uitgebreid van 5 op 7 leden. Er werden 2 algemeene en 5 bestuurs vergaderingen gehouden. Verder ge waagde het verslag van gehouden lezin gen en excursies. Uit het verslag van de penningmees- teresse, mevr. Poldermans, bleek, dat de uitgaven 243 en de inkomsten 229 bedroegen. Spr. memoreerde dat vorig jaar van de Z. L. M. een subsidie van 50 ontvangen werd. Dit jaar was dat niet het geval. Als afgevaardigde naar de hoofdbe stuursvergadering te Utrecht werd ge kozen mevr. Groenewegen-Nelemans. Daarna volgde bespreking over het eventueel zelfstandig worden van Schouwen en Duiveland en Tholen. De voorzitster wees er op, dat men, in één organisatie blijvende, niet veel bereiken een dozijn brandende kaarsen, en terwijl de vaandrig zijn rapport uitbrengt en het bevel wordt gegeven de ophaalbrug neer te laten, kijkt Chester met een ver strooiden blik naar een aantal militaire kennisgevingen, die tegen de vuilzwar te muren zijn bevestigd. Maar dan valt zijn oog op een stuk, dat, al is hij niet gauw van streek, hem toch een koude rilling op het lijf jaagt, want het luidt als volgt: Zeg het voort! Drieduizend carolus gu 1- den belooning! Nademaal zekere Engelschman ge naamd Guy Stanhope Chester, en meer algemeen bekend onder de ingezetenen dezer landen als „De Eerste der En- gelschen", die door zijn koningin, Eli zabeth van Engeland, als niet in haar dienst zijnde is verloochend, op 21 Maart des jaren Onzes Heeren 1571 zich ge wapenderhand verzet heeft tegen onze gewapende galei „Santa Cruz en zich sedert te buiten is gegaan aan geweld dadigheden ten nadeele van de wel vaart van deze Spaansche landen, moord en doodslag plegend op de strijders te land en ter zee van Philippus Rex, zoo is aan eiken gouverneur onzer steden en aan eiken bevelhebber van onze garnizoenen aangezegd om bovenge noemde som uit te betalen aan een iegelijk die den persoon of het hoofd van genoemden Guy Stanhope Chester aan ons overlevert, dien wij bij dezen verklaren te zijn een zeerocver en vogel vrij verklaarde. Aldus uitgevaardigd op last van (was get.) Alva, onderkoning, (medeonderteekend). Juan de Vargas, voorzitter van de Raad. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 5