22* GOESCHE COURANT^ BINNENLAND. ZEELAND. I0RT ZEEUWSCH NIEUWS. KUNST EN WETENSCHAP. WEER EN WIND. NUMMER 240. TWEE BLADEN. WOENSDAG 11 OCTOBER 1933. EERSTE BLAD. 176e JAARGANG. Winkelverwarming. MIDDELBURG. GOES. NOORD-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. m Jm\J voor H«J m MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, eldens 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bü contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1 7 regels 2.10, elke r. m. 39 ct. Rubriek „Kleine Adevrtentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" cï ..Bevragen bureau tiener cou rant" 60 ct. extra - 6sw:j#i EEN SCHELDESTRAND TE BERGEN OP ZOOM. Deze week is opnieuw een vergade ring belegd over de kwestie van een Scheldestrand te Bergen op Zoom. Naar Het Volksblad meldt, zit de be doeling voor, een N.V. op te richten, welke het tegenwoordige Kurhaus, als mede den^Üaarbij behoorenden grond zal koopen van de tegenwoordige eigenaars. Deze N.V. zal zich dan met de ge meente in verbinding hebben te stellen om, zooals in Woensdrecht op „De Duintjes" is geschied, een zwembassin te maken, waardoor er voortdurend zoowel bij hoog als bij laag water ge zwommen kan worden. Daarnaast zou een modern restaurant worden ge bouwd. GEEN DEBATING MET IR. MUSSERT. Naar aanleiding van de meedeeling op den Landdag van de N.S.B. te Utrecht van ir. A. A. Mussert, leider der Na- tionaal-Socialistische Beweging, waarin hij prof. mr. C. W. de Vries te Rotter dam en ds. G. Horreus de Haas te Zwolle uitnoodigde tot een driehoeks debat, heeft prof. De Vries zoo blijkt uit de „N. R. Ct," te kennen gegeven van zulk een debat af te zien. Ook ds. De Haas heeft teruggeschre ven geen behoefte aan een gedachte wisseling te gevoelen. BUITENLAND SCHE ZAKENLIEDEN IN NEDERLAND, Vestigingsbeperking, Het Tweede Kamerlid de heer Van Hellenberg Hubar had de aandacht van den minister van Economische Zaken er op gevestigd, dat den laatsten tijd tal van buitenlandschen zakenlieden, met name grossiers en detaillisten, zich in Nederland hebben gevestigd of maatre gelen nemen zich te vestigen, terwijl de meeste Nederlandsche zakenlieden hun uiterste kracht moeten inspannen om 't hoofd boven water te houden. Minister'Verschuur is 't er mee eens dat het aantal bovenbedoelde buiten- landsche zakenlieden toenemende is en acht ook onder de tegenwoordige om standigheden een onbeperkten toevloed van buitenlandsche zakenlieden niet ge- wenscht. Die vestiging van zoodanige zakenlie den zal, evenals reeds ten aanzien van industrieele bedrijven geschiedt, nauw lettend gevolgd en voor zoover noodig en mogelijk beperkt worden. Dat het aantal dezer vestigingen op heden reeds onevenredig groot zou mogen heeten, is aan den Minister niet gebleken; hij houdt zich intusschen van het verloop van dit verschijnsel op de hoogte. NATIONAAL JONGEREN VERBOND EN DE N, S, B, De heer W. Inden, algemeen voorzit ter van het N, J. V., heeft naar aan leiding van de in de couranten circu- leerende berichten over aaneensluiting van het N. J. V. en de Nat.-Soc. Bewe ging, medegedeeld, dat deze berichten eiken grond van waarheid missen, ROTTERDAM-LLOYD-RAPIDE, De Rotterdam-Lloyd-Rapide, in aan sluiting op het thuisvarend mailschip Sibajak wordt 10 October te Marseille verwacht, Woensdag 11 October a.s, om 6.58 uur te Roosendaal, 8.00 uur te Rot terdam (D.P.) en 8,28 uur te Den Haag (H.S.M.). De heer A. J. C, G. van Moll te s-Gravenhage heeft bij 't gemeentebe stuur van Arnhem een geheel voor bereid plan aanhangig gemaakt voor de oprichting van een natuurbad in het lan delijke gedeelte der gemeente. Hier voor is een terrein van 18 ha bosch en heide aangekocht. Er komen drie beton nen bassins, waarvan het grootste 240 m lang en 50 tot 65 m breed is. Voorts een waterpolobad en een strandbad, 'n vijver voor kanosport en een vijver, die in den winter kunstmatig bevroren zal worden. ^',^on' kesluit zijn met ingang van 16 Uctober a.s. benoemd tot burge meesterder gemeente Alkemade mr. J. W. Peek, met toekenning van ge lijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Pannerden; tot burgemeester der gemeente W ij c h e n M. J. Mulders, met toeken ning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Gent, Iedere winkelier weet wel, dat de verwarming van zijn winkelruimte een moeilijk probleem is. Te heet stoken is kostbaar en ge vaarlijk. Een kille winkel jaagt de klanten de deur uit. Te weinig winkeliers weten nog, dat in Nederland reeds duizenden winkels met gas worden verwarmd, tot groote tevredenheid der verbruikers. En ieder jaar neemt dit getal meer toe. Dat bewijst, dat die gasverwarming den winkeliers bevalt anders de den ze het heusch niet De adressen van winkeliers, hier ter stede, die tot de gasverwarming over gingen, zijn bij ons bekend. Wij geven U gaarne enkele adressen op, dan kunt U zelfstandig een vrij en onafhankelijk oordeel, door informatie, vormen. (Ingez, Med.) W aterschappen. Bij Kon. besluit zijn benoemd in de provincie Zeeland. met ingang van 3 November 1933 tot dijkgraaf van het waterschap De-breede- waterinng-bewesten-Ierseke C. D. Ver- eeke te K ape lie; tot raad van den polder Walcheren mr, M. C. van der Minne te Middelburg. HEVIGE STORM. Verschillende boomen gesneu veld, waaronder een der meest bekende. e Hedenmorgen tegen elf uur nam de toch reeds hevige wind, nog in kracht toe en bulderde over Middelburg, alom de nog met bladeren volgeladen boomen, aan een ernstigen aanval bloot stellen de. Verschillende hebben zich daarte gen niet bestand gevoeld en zijn geveld. Onder hen was er een die reeds eeuwen een sieraad der stad was en dan doelen wij op den fraaien lindeboom, die gedu rende eeuwen op de Botermarkt aan de Korte Burg heeft' gestaan en aan deze markt, vooral ook in de zomermaanden zulk een mooi cachet gaf, waar van stadgenoot, marktbezoeker en vreemde ling genoten. De tand des tijds had de boom inwen dig steeds verzwakt en de hevige wind heeft nu het vernielingswerk volmaakt. Hedenmorgen had men nog juist een groote dooden tak verwijderd. Ook elders moesten boomen het ont gelden, op het Molenwater ligt er een op het dak van een woning, die echter niet ernstig beschadigd is, ook op den Zuidsingel en op de Londensche Kade liggen gevelde reuzen en op vele plaat sen in de stad leden daken en schoor- steenen van den wind. Van persoonlijke ongelukken hoorden wij gelukkig nog niet. Een aanrijding. Hedenmorgen is op den Koudekerk- schen weg een wielrijdster aangereden, die daarbij haar enkel bezeerde en na verzorging in het gasthuis naar Koude- kerke kon terugkeeren, doch enkele weken rust zal moeten houden. Walchersche Zakgids, Met de nieuwe dienstregeling is ook weer de zoo handige Walchersche Zak gids verschenen. Uitgegeven door de fa. R. M. Smits alhier. Inderdaad als steeds een handige gids voor wie van hier uit met treinen, booten, autobussen, trams en boden te maken krijgt! Hierbij is ook weer de dientsregeling der motortreinen VlissingenGoes v.v. Paddenstoel excursie. Men schrijft ons: De Natuur-Historische Vereeniging „Noord- en Zuid-Beveland" heeft Zater dagmiddag een Paddenstoel-excursie ge houden naar Bergen op Zoom in de bos- schen om en op de buitenplaats van den heer Cuypers, te Brussel. De tocht stond onder de deskundige leiding van den heer Schreinemakers van Bergen op Zoom. Een flink aantal 't Is loflijk vrij te zijn van lichaam en gemoed, Maar hij is 't geen van bei, die slaaf is van zijn goed. leden en introducee's uit Goes en om streken hebben er aan deelgenomen. Tientallen verschillende soorten pad denstoelen werden gedetermineerd, waaronder prachtexemplaren. Op tal van interessante bijzonderheden werd gewezen. Het was een genotvoile en leerzame middag. Collecte Crisiscomité. De collecte voor het plaatselijk Cri siscomité heeft deze week 64.55 op gebracht. De opbrengst van den speldjesver koop bedroeg 374.48, VERGADERING VAN DEN POLDER NIEUW NOORD BEVELAND. De dijkval. COLIJNSPLAAT. Dinsdagmiddag is 'n vergadering gehouden van ingelanden van den polder Nieuw-Noordbeveland. Tegenwoordig of vertegenwoordigd wa ren 15 van de 17 stembevoegde ingelan den. De V o o r z. wijdde enkele woorden aan het onheil, dat den polder heeft ge troffen door het wegvallen van een stuk zeedijk. Hoewel reeds meer dan 70 ja ren geleden voorzieningen op dit punt getroffen zijn, brengt zoo'n ongeval toch ontsteltenis te weeg. Hij uit woorden van dankbaarheid aan den Commissaris der Koningin, aan de leden van Gedeputeerde Staten en aan den Provincialen Waterstaat voor de betoonde hulp en medewerking. Besloten wordt de door den dijkval noodzakelijk geworden werken uit te voeren en de kosten hiervan te bestrij den uit de opbrengst van de te verkoo- pen effecten en van een 'extra te heffen dijkgeschot in 2 jaar. Het bestuur wordt gemachtigd tot be schikbaarstelling van grond uit de kuip aan den polder Oud-Noordbeveland, als die polder tot verzwaring van den dijk zou besluiten. Ook wordt het bestuur nog gemachtigd tot het houden van besprekingen met het bestuur van den polder Oud-Noordbeve- land om tot samenvoeging van beidp polders te geraken. RAAD VAN BIERVLIET. Belastingverhooging. BIERVLIET. Dinsdag j.l. vergaderde de raad der gemeente. Afwezig de heer P. Michielsen. Voorzitter burgemeester Verplanke. Medegedeeld werd dat een verpleeg de op zijn verzoek is verplaatst van het gesticht Vrederust te Bergen op Zoom naar het gesticht te Gheel, België, dat bovendien veel goedkooper is. Over plaatsing zal overwogen worden ten op zichte van andere verpleegden, uit ti- nancieele overwegingen. Van de Provinciale Commissie voor werkloozenzorg was het bekende ver zoek ingekomen tijdig een steunrege ling en regeling voor werkverschaffing vast te stellen. Voorts werd een hooge- re uitkeering gevraagd dan verleden jaar. De v o o r z. deelde mede, dat de zer dagen de advies-commissie bijeen zal komen, waar een en ander onder het oog wordt gezien. Een nieuw contract wordt aange gaan met de P.Z.E.M. voor de straatver lichting naar de regels van het vast rechttarief. Met de Bank voor Nederl. Gemeen ten werdt een rekening-courant-over eenkomst aangegaan tot een bedrag van 18000 met het oog op de benoodigde gelden voor de verbouwing van de R. K. school en het nieuwe gemeentehuis, waarvoor t. z. t. een geldleening zal worden aangegaan tot de juist bestede bedragen. Een verzoek van verschillende café houders, houders van vaste danstenten, om een verbod van losse danstenten werd in handen van B. en W om prae- advies gesteld. Het verzoek der afdeeling Neuzen en omstreken van koffiehuishouders om wegname van de onbillijke werking der personeele belasting ten opzichte der café's zal worden behandeld bij de be grooting 1934. De gemeente-rekening 1932 werd voorloopig vastgespeld in ontvangsten op 72.672, uitgaven 71.061, en de kapitaaldienst in ontvang en uitgaaf op 16.000,—. De begrooting 1934 werd aangeboden. De v o o r z. deelde mede dat deze niet sluitend is te krijgen, zonder belasting verhooging. Op de personeele belasting zal het aantal opcenten verhoogd moe ten worden. Bij Kon. besluit is vergunning ver leend tot het aannemen van het onder- scheidingsteeken van: ridder in de Kroonorde van België aan G. B. Balke- stein, inspecteur der directe belastin gen, enz. te Hansweert; ridder in de Orde van Leopold II aan Ch. Heuts, verificateur der invoerrechten en ac cijnzen te Vlissingen; de gouden palmen van de Orde van de Kroon aan J. van Beveren, hoofdcommies der di recte belastingen, enz, te Hansweert Met ingang van 15 October a.s. is benoemd tot volontair ter secretarie der gemeente Yerseke de heer G. Ort, gep. 2e luitenant van het N.-I. leger te Amsterdam. Selskip „Fier ien Hüs". It Fryske Selskip dat syn leden hat yn Middelboarch en Flissingen halde jis- terjoun op it boppesealtsje fen de hear Gabrielse syn earste gearkomste for dizze winter. Sa 'n earste joun wirdt binammen hal den for it ófdwaen fen it hüshaldelik wirk en it fêststellen fen de wirklist for de winter. Dizze kear wiemen der in bytsje le den, of nou de Avro of de krisis der de skild fen hat, docht er einliks neat ta. Der is bislüten nei de algemiene gear komste fen it Boun fen Selskippen buten Fryslan op 25 Novimber in öffirdige to stjüren. Yn 't Bistjür waerden bineamd for Mevr. v. d. Veen en de hear Visser dy 't bitanken, de hearen R, v. d. Wie len en J. Kleisma. De hear Sietema waerd op 'e nij keazen Dizze winter scil op in neijer fêst to stellen tiid in toanie jounhalden wirde, as 't kin tpoch in toanielklub fen in oar selskip. As de pong it talit scil neist de ge- woane jounen in joun halden wirde der 't toanie jounhalden wirde, as 't kin toch net om 'e sinten dan in foardrachtejoun mei eigen kreften. For de feestjoun fen it Boun by hjar 10 jierrich bistean op 14 Oktober o.s. yn Utert, wier wol bilangstelling, mar min foun it hjirwei algemien to djür. Kovacs Lajos T®urnée. Concertzaal, Middelburg, „Daar is nu eenmaal niets aan te doen zoo zeide gisteravond het hoofdbestuurslid van de Avro, S. A. ba ron Tindal wanneer er tweemaal zoo veel menschen in een zaal willen, als er plaatsen zijn, dan moet met wiskunstige gewisheid de helft teleurgesteld worden. De Avro is voor het hier uit blijkende enthousiasme zeer dankbaar; zij betreurt het dat er enkelen of velen buiten moes ten blijven, maar zij is er aan gewend, want het is helaas overal zoo. Er is geen zaal groot genoeg, in Amsterdam even min als in Middelburg, om alle opgetogen Luistervinken te bevatten".... En waar komt men dan naar luiste ren? 't Is een raar en moeilijk geval. Is het muziek of is 't géén muziek? Het moet in Patagonië eens gebeurd zijn, dat een ernstig en bekwaam mu- ziek-recensent van een Patagonisch dagblad tegen 'n hoofdredacteur zei natuurlijk in het Patagonisch ik weiger dienst. Ik schrijf niet over die nonsens, want dat is geen muziek. In zijn Leerboek der muziekgeschie denis ondersteunt H. W. de Ronde deze meening uit Patagonië: tango, fox trott, rag time, jazz acht hij „een nadrukke lijke verloochening van alle gevoelsuit drukking".„een exploitatie van de rhythmen voor muziek van hooger waar de.... met ridiculiseerende bedoelin gen" „Parodie, platheid, middelen tot be spotten en hoonen".... zoo heet het verder. 7' PRIJS IN HOIIANI). OA 'STUKSC cent s WERELDBÖN EN SP.EELKAART IN ELK PAKJE GOOD W I N E CO NSW YOR Kr U.S.A. (Ingez. Med.) Middelubrg, il-X-'33. Dinsdag hoog ste lucht temperatuur 19.8 °C; (68 °F); laagste 16 °C (61 °F). Heden 9 h: 18.1 °C; 12 h: 16.7 °C. Geen regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal' 759 mm laagste 749 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 763.0 mm te Weenen; laagste 731.2 mm te Anda- nes en Ingö. Verwachting tot morgenavond: Krachtige tot stormachtige, later afne mende Z.W. tot W. wind, aanvankelijk zwaar bewolkt, met re'genbuien en kans op onweer, later opklarend en. kouder. Zon op: 6 h 19; onder: 17 h 14. Licht op: 17 h 44. Maan op: 21 h 44; onder: 14 h 28. L.K.: 11 October. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later, (S springtij.) October. Hoogwater. Laagwater. Wo. 11 5.44 18.15 12.04 Do. 12 6.42 19.30 0.30 13.02 Vr. 13 8.06 20.58 1.45 14.33 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. October. Hoogwater. Laagwater. Wo. 11 7.27 19.49 0.49 13.09 Do. 12 8.18 20.58 1.37 14.04 Vr. 13 9.36 22.22 2.51 15.29 Is 't niet heerlijk? Alsof men een braaf oud besje uit de XlXe eeuw tekeer hoort gaan tegen een modern badpak! Het feit, dat deze „nadrukkelijk alle gevoelsuitdrukking verloochenende" quasi-muziek volle zalen trekt, weet te boeien en tot enthusiasme te brengen, zegt dezen verstokten conservatieven niets. Dat die Kovacs Lajossche kereltjes gisterenavond in plaats van foeileelijke maar deftige zwarte pakken groene jas jes aan hadden, en dat het podium wat opgefleurd was met lichtjes en zoo. deugt het daarom niet? Dat de samenstelling van het orkest anders is dan van een orkest zooals men dat toevalligerwijze de laatste eeuw ge wend was, deugt het daarom niet? Dat de slagwerkerij uitgebreid is, deugt het daarom niet zelfs al moet de wèl au sérieux genomen wordende Strawins- ky eens een aantal schrijfmachines in een orkest hebben laten meetikken? Dat er wel eens een grapje wordt ge maakt, is dat zóó heiligschennend dat heel deze muzieksoort daarom verdoemd en bebanbliksemd moet worden? Kunnen die lui spelen, of niet? Kan Pierre Palla piano-spelen? Is zijn marim ba-solo knap en mooi! of niet? Is het waarlijk zoo verschrikkelijk dat er twee harmonica's meespelen, al ko men deze instrumenten nu niet voor op de lijst van officieel erkende en toege laten serieuze instrumenten? Eerlijk gezegd: het wil ons nog maar steeds niet aan. Integendeel. De bestrij ding van den officieelen kant is te bombastisch, om volkomen waarachtig te zijn. Dat „de jazz een nadrukkelijke

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1