DE DOCHTER VAN ALVA. BINNENLAND. ZEELAND. KORT ZEEUWSCH NIEUWS. KERKNIEUWS. KUNST EN WETENSCHAP. ONDERWIJS. TWEEDE BLAD VA» DE PROVINCIALE ZEEÜWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VA» DINSDAG 10 OCTOBER 1933. Ko. 239. i 'S lAI |onze 1- MIDDELBURG. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. SCHOUWEH-DUIVELAND, Indringers dood gevonden r—x, ~T aan ioed! aokti bnkt». leesti 175& ond. esch. ld 85 24 rij J. Telef. lasch Ipt u fijne lard, TER, leden twal. Ivoor acht: per liven- 540. ISSE. :ndag En ting cstr., ion- )elft, tober jmyr- EEN ZENDTIJD VOOR DEN LANDBOUW. Het dagelijksch bestuur van den Na- tionalen Bond Landbouw en Maat schappij heeft besloten, den minister van binnenlandsche zaken te verzoeken, zendtijd voor den landbouw beschik baar te stellen. DE NIEUWE ARBEIDSOVEREENKOMST IN DE BOUWVAKKEN. Verworpen. Naar het Hbld verneemt heeft de (moderne) Algemeene Nederlandsche Bouwarbeidersbond de nieuwe collec tieve arbeidsovereenkomst in de bouw vakken bij referendum verworpen. Tegen het contract zijn uitgebracht 3535 stemmen en vóór 1620; blanco 140. Enkele afdeelingen stemden collectief, maar dit verandert den uitslag niet. De Ned. R. K. Bouwarbeidersbond heeft ook het contract verworpen en wel met 109 tegen 550 stemmen. De Christ, bouwarbeiders hebben de nieuwe C. A. O. aanvaard. De patroons haden, gelijk men weet, reeds met het gewijzigde contract inge stemd. DE MUITERIJ AAN BOORD VAN DE ZEVEN PROVINCIËN. De berechting. De behandeling van de muiterij aan boord van De Zeven Provinciën door den Zeekrijgsraad te Soerabaja vangt 31 October a.s. aan, aldus meldt Aneta uit Batavia. Alsdan zullen terechtstaan 19 Inlandsche hoofdmuiters. De berechting wordt geheel be- heerscht door artikel 119 van het Mili tair Wetboek van Strafrecht, waarin fei telijke insubordinatie door twee of meer vereenigde militairen als muiterij strafbaar wordt verklaard. Voorts zullen artikel 132 (het nala ten van het waarschuwen van de Over heid), artikel 144 (opzettelijk nalaten om een samenspanning of militair op roer aan te geven bij de Overheid) en artikel 129 (omtrent het verlaten van den post) hierbij een rol spelen. Vermoedelijk zal de berechting groepsgewijze plaatsvinden, waarbij tel kens een hoofdman met zijn handlangers achtereenvolgens zullen worden berecht. Mr, F. J. Sprenger. Maandagmiddag is te Oostkapelle, waar hij een familiebezoek bracht, plotseling overleden de heer mr. F. J. Sprenger, wonende alhier. De overledene was 1 April 1856 te Middelburg geboren en bereikte dus den 77-jarigen leeftijd. Betrekkelijk slechts kort is de over ledene lid geweest van openbare colle ges en wel van 1909 tot 1913 van den gemeenteraad van Middelburg, in welk college hij deel uitmaakte van de com missies van financiën en voor de straf verordeningen en van 1907 tot 1923 van de Provinciale Staten van Zeeland. Dit college koos hem, toen in 1913 de Staten links waren geworden tot lid van Ged. Staten, doch in 1919 was de ver houding anders en moest hij zijn zetel als zoodanig afstaan. Zijn verkiezing tot lid van Ged. Sta ten was niet alleen oorzaak, dat hij als raadslid moest bedanken, maar toen legde hij ook de betrekking van griffier van den Polder Walcheren neer, na een diensttijd van ruim 24 jaar. In 1923 is aan den loopbaan op pu bliek terrein dus feitelijk voor den over ledene een einde gekomen, doch ook na dien bleef hij zijn krachten aan het al gemeen belang wijden en dan denken wij aan zijn functie van lid en voorzitter van het college van regenten over het Huis van bewaring van 1922 tot 1932; lid van de Commissie van toezicht op het Middelbaar onderwijs; voorzitter van den Raad van Beroep voor verbrui kers; voorzitter van de Commissie voor de Hulpbank van het departement van de Maatschappij tot Nut van 't Alge meen; voorzitter van de afdeeling Mid delburg van de Maatschappij van Wel dadigheid en van de Vereeniging tot Bezoeken der Armen. Al deze en nog andere functies heeft de heer Sprenger tot voor kort of vroeger bekleed. Thans was hij nog commissaris van de N.V. Kon. Maatschappij de Schelde te Vlissingen en adviseerend commissaris van de N.V. De Middelburgsche Courant, De verdiensten van den overledene zijn erkend door zijn benoeming tot rid der in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. De ter aarde bestelling zal plaats heb ben Vrijdag a.s. te half twee van de wo ning aan den Dam. Plaatselijk Crisis Comité. Ontvangsten van 2 t.m. 7 October: Midd. Courant giften door haar gedu rende 3e kwartaal 1933 ontvangen f27.10, mevr. V. B. f25, wekelijksche collecte f 93,21, ingewisselde vreemde munten, gevonden in collecten f 1.20, collecte en speldjesverkoop 5 October 1933 f 1328.871/2, maandelijksche bijdra gen: kantoorpersoneel N.V. P.Z.E.M., Middelburg, f6,10, J. H. J. f 0.50, fa. R. A. P. f 1, fa. P. f 1, A. L. 1. C. f 1, P. B. f2.50, H. J. C, v. d. W. f 1, mej. wed. B.-v. d. P. f 0.25, F. d. H. f 0.50, P. S. f 0.30, J. W. v. S. f 1, W. J. B. f 1, W. H. fl, A. H. M. f 0.25, J, T. Z. f0.15, E. Ch. C. f0.50, J. P. L. fl, S. T. f0.25, J. L. f 0.50, L. J. B. f 0.50, mevr, wed. W. P. H.-V. f 5, J. D. f 1, J. A. A. f 0.25, mej. P. W. H. f 0.50, K. J. f 0.25, P. V. f 0.50, W. G. f 0.50, H. A. R. f 0.50, R. E. K. f 1, J. d. K. f 2.50, Gez. d. J. f 0.50, L. A. f 0.50, P. J. B. f 1, J. J. O. f 0.50, H. v. M. f 1, ds. A. L. f 1, fam. N. F. D. f2.50, J. G. V. f 0.50, W. v. A. f 0.50, J. H. f 0.50, F. M. f 2.50, P. S. f 1, F. v. d. P. fl, F. V. f0.10, A. D. f 0.50, C. d. V. f 0.50, S. B. f 5, mej. D. f 0.50. Het gironummer van den penning meester is 188020. Benoeming. De Commissaris der Koningin heeft benoemd tot lid der Commissie van toe zicht op den doortocht en het vervoer van landverhuizers te Vlissingen de heeren G. J. Beusink, H. C. Wesseling en C. Rühl aldaar. door ARCHIBALD CLAVERING GUNTER. 10). Dan vaart echter een koude rilling door zijn leden, trots den kostelijken wijn, als hij zich bedenkt dat hij hier op het gebied is van den Spanjaard die de citadel van Antwerpen in zijn macht heeft. Maar het gevoel van kilte ver dwijnt plotseling; in een oogwenk ver heft hij zich van zijn stoel, zijn oogen zijn vervuld van verbazing en het vol gend oogenblik staart hij met stille be wondering voor zich uit, terwijl zijn hand tast naar iets dat onder zijn satij nen wambuis is verborgen, alsof hij zich wil overtuigen dat het nog werkelijk op zijn plaats is. Want een jonge meisjesgestalte van bewonderenswaardige schoonheid en bevalligheid, blank van teint, met schit terende en toch sprekende oogen, gelijk men slechts aantreft bij Castih'aansche schoonen van hoogen adel, staat voor hem. Zij draagt een avondkleed van fluweel met glanzende zijde afgezet en met een kanten keurslijf, dat ivoorblan ke schouders en armen onbedekt laat. Met de zoete stem, die hem den gan- schen nacht bekoord heeft, waaruit zoo wel behaagzucht als beschroomdheid spreken, zegt zij: „Het zal u wellicht aangenaam zijn het gelaat te zien van haar, die ge vannacht uit de handen van de Hollandsche zeeroovers hebt gered Brand. GRIJPSKERKE. Gisteravond ontstond brand op het hofsteedje, bewoond door J. P., onder de gemeente Meliskerke, maar dichter bij de gemeente Grijpsker- ke. De schuur met inhoud ging in vlam men op. De brandspuit van Meliskerke was spoedig aanwezig, maar kon we gens gebrek aan water niet werken. De oorzaak is vermoedelijk spelen met lucifers door kinderen. Nieuw voetbalveld. Men schrijft ons: VEERE. Alhier is men met vereende krachten doende om het nieuwe voet balterrein aan den Zandijkschenweg, bij Zandijk, tegen a.s. Zondag in gereed heid te brengen ter gelegenheid van den eersten match. Is het voetbalverbod voor niet-Veer- sche elftallen op Zondag te spélen een overwinning van de rechtsche raadsfrac tie geweest, een overgroot deel der burgerij zag dit indertijd met leede oogen aan. Nu treedt de zaak echter in een geheel andere phase, wijl men een veld gehuurd heeft en niet meer aange wezen is op het gemeentelijk voetbal terrein. KAPELLE. De Ring Zeeland van Chr. Zangvereenigingen, aangesloten bij den bond van Chr. Zang en Oratoriumver- eenigingen in Nederland kwam in ver gadering onder voorzitterschap van den heer te Gussink van Wissekerke bijeen te Goes. Deze vergadering stond in een bijzon der teeken daar het 4 October 20 jaar was geleden dat de Ring Zeeland met aanvankelijk 6 vereenigingen was opge richt. Thans zijn 40 vereenigingen aan gesloten. Gehouden werden 19 concour sen waarbij 2 kinderzangfeesten. 3 Di recteurencursussen werden gegeven. Tot verbetering van den Zang is veel gewerkt.. Herkozen werden de aftredende be stuursleden Francois, Woltering en Wis se. Na verschillende huishoudelijke aan gelegenheden werd aangedrongen op reglementswijziging, die de eerst vol gende vergadering kan geschieden.. Nogmaals; de Vuilnisbelt. (Van onzen correspondent.) KORTGENE. De vuilnisbelt bij den oprit naar de kom van de gemeente aan den Steigerdam is, zooals we reeds ge meld hebben, verbeterd. Er is nu echter een bord geplaatst, waarop te lezen staat, dat 't vuil voortaan naast de belt geworpen moet worden. Practisch komt het dus hierop neer, dat we van den wal in de sloot zijn gekomen. De belt, nu in den hoek van den dijk gelegen, vertoont weer de vele onaan gename dingen die we voor eenigen tijd beschreven hebben. De ratten zijn inmid dels ook nog niet verdwenen. Tusschen licht en donker krioelt het er van de dieren. Reeds van eenigen afstand hoort men het geritsel van de ratten. Ze zwem men door de plasjes op het schorre, en loopen soms over den Kadediik! HAAMSTEDE. Zaterdagmiddag j.l, werd in één der lokalen van de openb. school alhier een tentoonstelling gehou den van door de gemeente versterkte potplanten aan leerlingen der hoogste leerjaren. Er waren 55 inzendingen, die over het algemeen een goeden indruk maakten. Verschillende prijzen werden toegekend. De voorzitter van het centraa. stembureau te Aagtekerkke heefl tot lid van den Raad benoemd verklaarc den heer Sam de Visser Gz. In de concertzaal van den heer de Boer te Hansweert hield de heer Bos uit Egmond aan Ze, propagandist van het centraal Genootschap voor uit zending van zwakke kinderen, Donder dagavond een lezing over het werk van het genootschap. De speldjesverkoop ten bate van de stichting „Zonnegloren" bracht te Bruinisse op 28.35. Ze doet een zacht lachje hooren en ver volgt dan halfluid.' „Als ze maar gewe ten hadden, wie ik was, zouden die zee- buiters me zeker den hals hebben afge sneden",, en ze wijst met een vaag ge baar naar haar hals, die haar bekoorlijk hoofdje torst, „zelfs nog vóór u mij te hulp had kunnen komerf". „Wie zou ze in 's hemels naam toch zijn?" vraagt Guy zich af, terwijl hij weer de hand in zijn wambuis steekt. „Het is de vrouw die op het miniatuur portret is afgebeeld, maar wie kan het toch zijn?" Doch niet hij alleen is verbaasd en door bewondering getroffen. Als hij het hoofd opheft, ziet de jonge dame een slank en steviggebouwd man van zes voet voor zich staan, een jonge kerel met een vastbesloten gelaat, gebruind door zon en wind, met blauwe oogen en kastanjebruine haren, met een flinke snorrebaard, welke een mond be dekt waarom een trek van groote vast beradenheid speelt. En haar hart klopt wat sneller, terwijl de glans in haar oogen nog wat meer begint te schitte ren. Dezelfde gedachte schijnt hen te be zielen, zonder er bij te denken dat dit tegen de gebruikelijke vormen is, reiken ze elkaar de hand en drukken die. Doch Chester is te vervuld van ver bazing, hij denkt niet aan de in Spanje gebruikelijke begroeting) en de jonge dame trekt met een glimlachje haar hand terug en prevelt: „Geen kus? U minacht me zeker f" De heer J. B. Hariot, marechaus- sée bij de brigade te Hontenisse, is met ingang van 15 October a.s. be noemd tot agent van politie te Zaltbom- mel. Op 18, 19 en 20 November a.s. zal te Biervliet een konijnen- en pluim veetentoonstelling worden gehouden in de oude school, uitgaande van de ver eeniging V.Z.O.S. Verschillende medail les en prijzen zijn beschikbaar gesteld. Van 14 tot 23 October wordt de zesde IJzendijksche winkelweek gehouden, waaraan 29 winkeliers deel nemen. In de fouragepakhuizen van den heer jellesma te St Nicolaasga wemelde het van ratten, die den eigenaar proote schade toebrachten. Op aanraden van een drogist werd een proef genomen met Rodent en het resultaat was verrassend. „Ik ben nu zoo goed ab geheel van ratten bevrijd" schrijft genoemde heer ons daarna, „en had het gelnk met één doosje 120 ratten te dooden." Zulke successen zijn niet zeld zaam, eiken dag doodt Rodent duizenden ratten en muizen. Indien dit ongedierte Uw eigendommen ver stelt, koop dan nog heden een doosje Rodent, gebruik het op de voorgeschreven manier en mor gen zslt U van rat en muis bevrijd zijn. Enkele doos 50 et, dubbele doos 90 ct Importeurs: Pa. B. Metndcrama - Den Haag. B 44 (Ingez. Med.) De hulpprediker cand. P. M. van Dijk, benoemd bij de Ger. Kerk te W e- m e 1 d i n g e zal tot zijn ambtswerk in geleid worden door ds. A. Scheele van Kapelle-Biezelinge Zondag a.s. 15 Oct. in de voormiddaggodsdienstoefening. Tot hulpprediker bij de Vrije Evan gelische gemeente te Nieuwvliet is benoemd de heer J. Timmermans, theol. cand. te Enschedé. Een protest van dr. J. G. Ubbink. Naar „de Standaard" meldt, heeft dr. J. C. Ubbink een schrijven aan den ker- keraad van de Geref. Kerk te Zevenho ven gezonden, waarin hij protesteert te gen de conclusie van het rapport der Generale Synode van de Geref. Kerken te Middelburg, volgens hetwelk hij zou afwijken van de belijdenis. Naar het blad voorts verneemt, is de zaak nog niet afgeloopen, Dr. Ubbink is nog met de desbetreffende commissie in confe rentie. Ver, v. Instrumentale Muziek te Middelburg, /Naar wij thans vernemen zijn als so listen voor de twee concerten der ver eeniging voor Instrumentale Muziek ge- engageerd mej. R. Goethals, violiste te Brussel, vroeger te Middelburg en de solo-hoboïst van het Residentie-orkest de heer Jaap Stotijn, Mej. Goethals is soliste op het le con cert (16 Nov,); de heer Stotijn op het 2e (20 April.) Naar wij vernemen zal bij de firma La Rivière en Voorhoeve te Zwolle ver schijnen een werk van prof. dr. A. van Veldhuizen „Op en om Adderhorst" Beelden uit de schatkamers van Schrift uur en natuur. Het werk zal voorzien worden van ongeveer 150 reproducties naar eigen fotografische opnamen, Naar de Msb. verneemt heeft het Museum Boymans te Rotterdam voor de afdeeling moderne kunst van stadge- nooten ten geschenke ontvangen een schilderij van A. C. Willink, getiteld „Pompeji", De Leidsche sterrenwacht 300 jaar. Vrijdagmiddag is in een plechtige zitting van den Senaat van de Leidsche Universiteit in het Groot-Auditorium 't driehonderdjarig bestaan van de Leid sche Sterrenwacht herdacht. Eerste spreker was de rector-magnificus prof mr. D. van Blom. „U minachten! Is dit een bewijs van minachting?" En een oogenblik later slaakt de jonge dame een lichte kreet van verbazing, misschien wel van schrik, want Guy heeft haar,, niet den kende aan de Spaansche wijze van be groeting, een flinken klappenden kus gegeven, zooals gebruik is in noordelijke landen bij feestelijke gelegenheden. „Madre de Dïos!" roept het meisje uit, terwijl een donkere blos haar gelaat bedekt. „Ik bedoelde mijn hand. Heilige Maagd! Wat een vergissing, A;ls dat de gravin had gezienDaarop laat zi onwillekeurig een lachje hooren, terwij, zij intusschen terugtreedt en het hoofc afwendt. Guy maakt gebruik van de gelegen j heid, want haar schoonheid bdengt hem in vervoering. Het volgende oogenblik I heeft hij haar zachte en welverzorgde vingers gegrepen en zijn vergissing her- 1 steld. Maar intusschen heeft de kus op haar lippen hem een oogenblik van zaligheid geschonken en wellicht ook aan het meisje, al is zij zich er thans niet van bewust. Ze zegt haastig: „Ik heb aan de gravin van Mansfeld verteld, welken dienst u mij bewezen heeft. Het zou haar aangenaam geweest zijn als u ook op het feest had willen verschijnen, maar ik had gedacht, dat u niet gekleed was om u op een feest te vertoonen. Ik zie nu dat ik me vergist heb. U is in feestkleedij; wilt u dus niet met mij me de gaan?" „Ik zou het liever niet doen", haast Guy zich te antwoorden, daar hij be grijpt dat hij in de drukte van het feest geen gelegenheid zal hebben haar weer onder vier oogen te ontmoeten gelijk thans het geval is. „O, u is zeker niet gerust er over, dat u zonder verlof Romero's Sicilianen heeft verlaten? Zij liggen, geloof ik te Mliddelburg in garnizoen. Dat maakt het begrijpelijk, dat u over het water zijt ge komen. Maar", gaat de jonge dame voort, „ik heb daaraan gedacht. Als men u te Antwerpen naar iets vraagt zeg dan maar dat u als vertegenwoordi ger van de officieren is gekomen om te vragen wanneer de achterstallige soldij zal worden betaald. Want sedert de koningin van Engeland ons achthonderd duizend kronen heeft afgekaapt, heeft zooals u weet, geen soldaat in Brabant Vlaanderen of Friesland soldij ontvan gen. Wanneer u dit vertelt, zal men het u vermoedelijk wel niet moeielijk ma ken over het gemis van een schriftelij' verlof om hierheen te komen". „Wat zou ze er wel van zeggen", be peinsde Guy intusschen, „als ze eens wist, dat ik er in niet onbelangrijke mate hand in gehad heb om hun die achthonderdduizend kronen afhandig te maken". Maar hij vervolgt zeer ernstig, daar de jonge dame blijkbaar niet meer denkt aan haar verlegenheid van zoo- even en hem met haar schoone oogen ij het gelaat kijkt: „Hartelijk dank vo'.j. uw vriendelijke wenken, donna Hccj. moine. Ik zal er om denken als de I tein der militaire politie mij moch- Dr. Peter van Anrooy. Dr. Peter van Anrooy heeft zich op advies van zijn geneesheer genoodzaakt gezien, wegens gezondheidsredenen aan iet bestuur van het Residentie-orkest voor enkele maanden verlof te vragen. Tijdens de afwezigheid van den heer Van Anrooy zullen verschillende gast dingenten worden geëngageerd, wier namen nader bekend gemaakt zullen worden. Dezer dagen had de installatie plaats van het nieuw benoemde hoofd van de Chr. Herv. school te B i e z e- 1 i n g e, den heer J. P. Cornelis, over gekomen van Almkerk (N.B.) Deze bijeenkomst opende de voorzit ter, de heer J. Smallegange, met gebed. Alle bestuursleden van de Schoolver- eeniging waren tegenwoordig. De voorzitter heette vervolgens den heer Cornelis welkom te Biezelinge met zijn echtgenoote en kinderen. Namens de schoolkinderen voerde de heer Taal, onderwijzer, het woord en verwelkomde het nieuwe hoofd. De heer Cornelis dankte alle spre kers en verzocht verder medewerking van bestuur en personeel en steun aan de ouders voor de opvoeding hunner kinderen, hierop wijzende op de volle verantwoording der ouders om te doen en te helpen onderwijzen. Te Delft slaagde voor het prop. examen civiel ingenieur, de heer C. A. W. Vermeulen. Gezamenlijke tentamina in de na tuurwetenschappelijke vakken van het eerste gedeelte candidaatsexamen in de geneeskunde aan de universiteit te Am sterdam daarvoor slaagden o.a. de hee ren C. Deutekom, J. Jansen. S. de Jong, J. A: Maarleveld, F. Reus, A, W. Sitsen en B. P. Visser, Vereeniging van notariaat studeerenden Daartoe uitgenoodigd door eenige no tariaat studeerenden is naar de N.R.C. meldt te Utrecht een samenkomst gehouden van leerlingen voor notariaat en fiscaalrecht, teneinde te komen tot de oprichting van een vereeniging. Er waren een 20 heeren verschenen. Met algemeen goedvinden werd besloten bo vengenoemde vereeniging op te richten. Doel is het bevorderen van onderlin ge gedachtenwisseling over onderwer pen, met de notarieele studie in ver band staande en voorts den band tus schen de leden op andere wijzen te ves tigen en te versterken o.a. door het houden van wekelijksche sociteitsavon- den. Reuter seint aan de Msb. uit Luik: De universiteit van Luik verleende den titel van doctor honoris causa aan prof. Zeeman, hoogleeraar aan de Am- sterdamsche universiteit. dervragen. Maar", vervolgt hij, terwijl zij haar oogen voor de zijne neerslaat, „laat ik u verzekeren, dat uw raad mij niet zoozeer aangenaam is omdat hij mij voor arrest vrijwaart, dan wel omdat hij mij bewijst dat u met dezelfde gedachte als ik vervuld ia'". „Laat ik u dan met uw verlof het be wijs leveren, dat ik meer aan u gedacht heb dan u zelfs heeft kunnen vermoe den", antwoordt het meisje, terwijl zij kleurt onder de bewonderende J^jikken van den jongen Engelschman.. '„Ik heb ook een brief geschreven, hier is Hij. Als u weder in uw gartyizoen is terug- gekeert, moet u bij de eerste de beste gelegenheid hem aan Tiet hoofdkwartier aanbieden; hij zal ia waarschijnlijk wel een kolonelsplaats ^ezorgen". Dit zeg gende reikt zij lyém een stuk over, dat hij met stomme/verbazing aanschouwt, wijl het gerJCesseerd is aan: „Don Fernando Al'dËF de Toledo, Hertog van AJva Ondrfl veg;evan Spanje." .."ïie f iehad, mvej ,z°u z? *°ch zijn? Pd) VERroord hl> heeft ^en tijd om£NIS ALjid door te piekeren; cle eene ^emt) hebi met de die andere. Het meisi, betreffemeveude prf e gravin van Ma 37.000 uit he Zij verdeelden 0p mij. rJoolsingel te h de erfenis *re op deele van een fde PÓjj00d-\ zij er Zaterdagmiddagen H?® Ss| afgelegd. Tot de,evendiéc VkU hoort V., die v^n eCT1 a zonden, om het g 'j

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 5