ZEELAND. KORT ZEEUWSCH NIEUWS. KERKNIEUWS. KUNST EN WETENSUHAP. VERKEERSWEZEN A P. T. T ONDERWIJS. LAATSTE BERI6HTEN. BEURSTHERMOgiETER van Dinsdag. INGEZONDEN STUKKEN. BEURS- EN WISSELKOERSEN. MIDDELBURG. GOES. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZEEUWSCH-VLAANOEREN 0.D ZUID-BEVELAND. AJn REGENJASSEN H00FTMAN, Vlasmarkt, M'burg. geo gassw^wsssssMK"'. AMSTERDAM, 10 October. Het eerste getai is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 2e 1. 32 1000-5 101K101K. Ned. 17 1000-4% 101%—101%, Ned. 31 1000-4 99%—99%. Ned. 33 1000-4 99%—99%. Certificaten-3 84%83%. O. Indië 22 doll. 1000-6 93—92%. O. Indië 26 1000-4% 88—87%. Denemarken Oblig. 1926-5 8181%. Duitschl. 100-7 48%—47. Duitschl. 30 1000-5 43%—43. Zwitserl. oblig. '24-5 101% Zwitserl. Staatssp. 1927-4% 100% Amsterdam 1933-5 100 's-Gravenhage 1929-4% 101%—100%. Rotterdam 1926-1930-4% 92%—93. Utrecht, prov. 1929-4 101% Berlijn 1925-6% 22%—21%. gelegenheid van dit jubileum op Zater dag a.s, in hotel Witte Brug deel te ne men, Jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar, lid van de Eerste Kamer en oud-burgemees ter van Leiden, is vrij ernstig ongesteld en wordt thans in het Diaconessenhuis te Leiden verpleegd. Naar de correspondent van het Vad. te Brussel meldt, wordt het Nederland- sche legatiegebouw aan de Regentlaan en Lambermontstraat aldaar, met het oog op de komst van den nieuwen ge zant geheel geverfd en opgeknapt. De gezant en mevrouw Tjarda van Star- ckenborch Stachouwer zullen waar schijnlijk einde October in de Belgische hoofdstad aankomen. De radiodienst Waalhaven heeft 't K.L.M. Indië-vliegtuig de „Pelikaan" waarschijnlijk op den grond te Alor Star hooren werken. Verder is de „Pelikaan" gehoord tus- schen Alor Star en Singapore. Zooals men zich zal herinneren is de „Pelikaan" uitgerust met een kortegolf radio-installatie, teneinde hiermede ge durende de vlucht proeven te nemen. De stamleiders der Roode Valken (onderafdeeling der A.J.C.) hebben be sloten de roode stam- en troepsvlaggen niet meer te dragen en de roode horde- vaantjes door blauwe te vervangen. Mr. F, J. Sprenger f Het levensbericht over wijlen mr. F. J. Sprenger in het tweede blad, is in zooverre onjuist, dat de overledene niet van 1913 tot 1919, doch tot 1923 lid van Ged. Staten is geweest. EEN STERRENREGEN. Ock te Middelburg goed waar genomen. Velen, die het zij uit eigen waarne ming, htzij gewaarschuwd door den ra dio-omroeper, gisterenavond, den mooi- en sterrenhemel bekeken hebben geno ten van het verschieten van een zeld zaam groot aantal sterren. Uit de ons toegezonden berichten blijkt, dat het aantal, dat men elders waarnam, wellicht- grooter was, maar toch zijn er ook hier honderden gezien, die van plaats veranderden. Soms zag men maar een enkele, maar ook gingen er soms verschillende gelijk door de lucht, en zal 't voor hen: die meenden een wensch te moeten doen, niet moge lijk zijn geweest er even veel te doen, als zij sterren zagen vallen. Eigenlijk was het geen verrassing meer. Want de sterrenkundige, aldus le zen wij in de Maasbode, die elke maand attent maakt op de astronomi sche merkwaardigheden, welke ons de eerstkomende dertig dagen te wachten staan, had het voorspeld. En toch was het nog een dubbele verrassing eerstens om den datum. De voorspelling immers luidde: „Omstreeks 19 October zijn er vallende sterren, die hun radiant in het sterrebeeld Orion hebben" en het was gisteren pas de negende. En op de twee de plaats om het typische van het ver schijnsel op zich zelf. Het begon omstreeks zeven uur. Eén man zag het en spoedig stond iedereen de in een regen als het ware neervallen de meteoren te bewonderen. Het uitstralingspunt lag in het sterre beeld de Draak, dat men vinden kan iets ten Noord-Westen van het Zenith In verschillende banen schoten ,,de .sterren" den hemel langs, het meeren- deel echter naar het Oosten en Zuid- Oosten (Orion), Een uur later ongeveer waren er weer verscheidene gelijktijdig te zien. Naar den hemel getuurd door een reusachtigen telescoop, in den toren van de sterrewacht te Utrecht heeft ook ver scheidene uren lang de astronoom, prof, Nijland. Op zijn hoogen wetenschaps- post bleef hij echter tot na middernacht doof voor elkeen, die inlichtingen be hoefde, en zoo kreeg de publiciteit, die haar aanval richtte op het astronomisch bolwerk der bisschopstad een gratis lesje in geduld. Zeeuws. Hyp. B-5 100100. Zeeuws. Hyp. B-4% 9999. A Amsterd, Bank 112%112. C Rott. Bankver. 78—77. A Twentsche Bank 90 A Pref. Gruyter en Zn. A. 120%120%, A Pref. Jurgens A 83%83. A Ned. Gist- en Spiritusf. 365%359. A De Schelde N.B. 30% A Ver. Papf. v. Gelder 66%66. C Am. Car en Foundry 18% C Am. Smelt en Ref. 29%28%, C Farbenind. I.G. 64% C U. States St. C. 31%—31%. C North Am. Cy. 13%13%. A Born. Sum. H.M. 124122%. A Linde Teves en Stokv. 61%58. A Ned. Wol Mij. 89%89. A Singkep Tin M. 86%87. A J. C. Japan Ln. 23%24. A Rotterd, Lloyd 4848%. A S.M. Nederland 49%48%. A Amst. Thee C.M. 46%-46%. outh. Alberts 32% C Baltimore Ohio 17%18%. A Southern Rlw. 1717%. C Union Pac. Rr, 7j4^-73%. C Int. Nickel Cy. 12%—12%. A Koloniale Bnk. 51%50%. A N.I. Hbk. 1000 51%—51. C Ned. H.M. 1000 49—48%. A Alg. Kunstz. U. 23%—23%-%. A v. Eerkels Pat. 15%15%. C Calvé-Delft 55% A C. Suiker Mpij. 21% A Ned. Ford A. M. 128%—129. A Philips Gem. B. 184%184%-81%. C Unielever 179%180. C Anaconda Cop. 10%10%-%. C Bethlehem St. 22%—22%-%. C Kennec Copper 14%14%. C Un. States Leather 6% 7. A A.N.I.E.M.— N.B. 216%—217 A Kon. Petr. Mpij. 172%—172%-71 C Contin. Oil Cy. 10%—11%. C Shell Union O.C. 5%5%. C Tide Water Ass. Oil. 6%6%-6%. De Volkszangschool. Voor de eerste opvoering van het zangspel door de leerlingen der Volks zangschool op 17 October kunnen de leden en begunstigers van de school of van „Uit het VolkVoor het Volk" niet alleen voor dames zooals bij vergis sing in de circulaire en daardoor ook in ons bericht van gisteren stond doch voor ieder, die zij willen introduceeren, mannen, vrouwen en om niet te verge ten ook kinderen, kaarten aanvragen. Kovacs Lajos. De A. V. R. O.-soirée van Kovacs La jos, zijn band en zijn refreinzanger zal niet over te weinig belangstelling heb ben te klagen. Om 12 uur zou de kaart verkoop beginnen: om 10 uur stonden er al voor de starre geslotenheid der Con certzaal-Singelstraat voordeur, langs de stoepen, weerszijden, fietsen, fietsen, fietsen. Gaandeweg vormde zich de wachtersfile, queue, zich verdichtend en verbreedend, richting Molstraat-Koe poortstraat. Politie hield een oogje op plaats-smok kelen. Alles ging nogal gemoedelijk or delijk. Verbetering Verkeersweg. Met de verbetering van het Water straatje is een aanvang gemaakt. Het pand op den hoek Vlasmarkt is reeds afgebroken, Het verkeer was hier gis teren bijna den geheelen dag door ge stremd, Werkloosheid. Het aantal ingeschreven werkloozen daalde de vorige week met 9 en be draagt thans 1162, van wie 123 bij de werkverschaffing te werk zijn gesteld, VEERE. Maandagmiddag j.l. is de de zer dagen met bladgoud bedekte wind wijzer van de stadhuistoren weer naar boven geheschen, een bijzonder moeilijk werk, dat gelukkig zonder incidenten is afgeloopen, en waarvoor het uitgereik te extratje aan de moedige werklieden niet onverdiend genoemd kan worden. W erkloozenzorg. WESTKAPELLE. Uitgaande van het plaatselijk comité voor moreele ver zorging der werkloozen vanwege de kerken werd alhier Maandagavond in 't Evangeliesatielokaal een openbare ver gadering gehouden. Ds. W. Reus, voor zitter van het comité besprak breedvoe rig de plannen" van het comité. Voorge steld werd 't vormen van cursussen in motorenkennis, timmeren en houtsnij werk. Spr. stelde voorop, dat 't comité re kening moet houden met de beschikba re financieele middelen. Voor het nog loopende jaar was een subsidie toege zegd van 110. Instemming werd be tuigd met het voorstel van den voorzit ter om langs de huizen wekelijks een collecte te houden een gave van 5 cent per week teneinde over wat meer contanten te kunnen beschikken Na gevoerde besprekingen bleek, dat 16 der aanwezigen zich opgaven voor het volgen van een motorencursus. Uit ver dere bespreking bleek, dat de deelne mers deze zouden willen volgen te Mid delburg, indien zoo mogelijk de reiskos ten werden vergoed. Bovendien zou de gelegenheid ook geopend worden om zoo mogelijk ook alhier een cursus te kunnen volgen in practisch ambachtsonderwijs. Daarop deelde de voorzitter nog mede, dat bij het gemeentebestuur aanvraag gedaan zal worden tot het beschikbaar stellen van een lokaal in de openbare schoo! voor ontspanning. Autobus aangehouden. TERNEUZEN. Naar de Tern. Crt. ver neemt werd door de Belgische politie autobus op Gent van de garagehoude Dees te Terneuzen aangehoude wegens een vermeende overtreding e„ eerst nadat een belangrijke cautie was gestort, die ondertusschen al gehalveerc was, vrij gegeven. Er waren enkele pas sagiers eerst meegereden met de auto bus van dien dienst tusschen Terneuzen en Selzaete, welke later vanaf Selzaete de A Holl, Amer. Lijn 2 A K.N, Stoomb. Mij. 8%— Ned. Scheepv. U. 47 -r-47 -46 A H.V. Amsterdam 174171-69. A Java Cult. Mij. 93%93%. A N.I. Suiker U, 6563%. A Deli Batavia 119%—118%. Deli Mij. 1000 109%—108%. A Senembah 130129%. C Chicago Milw. 3%4. A Amst. Rubb. C. 9593%-94. A Deli-Bat. Rubb. 41%41. A Hessa Rubber 3131%. A Serbadjadi S.R. 26%26%-27%. Prolongatie 11. WISSELKOERSEN, 9 Oct, 10 Oct. Londen 7.66% 7.66% Berlijn 59.04 59.04 Parijs 9.70% 9.70% Brussel 34.56 34.55 Zwitserland 48.06% 48.06 Kopenhagen 34.40 34.30 New-York 1.63% 1.63% met den autobus naar Gent zijn door gereisd. De kwestie waar het hier over gaat is, dat aan de autobusonderneming verboden is in dien dienst op Gent het Belgisch gedeelte passagiers in lokaal- verkeer te vervoeren, doch dat zoowel de betrokken passagiers als de bestuur der van de autobus op Gent meenden dat het verder vervoeren van de passa giers die met een autobus van denzelf den dienst tot Selzaete waren gereisd niet als lokaalverkeer op Belgisch ge- ried te beschouwen was. Een nadere uitspraak is hierover wel te verwachten. Fruitdiefstal-epidemie, Men schrijft ons: AARDENBURG. Den laatsten tijd swam het herhaaldelijk voor, dat bij in gezetenen fruit uit den tuin ontvreemd werd. De schuldigen traden steeds bru taler op en vonden het geen bezwaar om tevens ook nog waschgoed mede te ne men. 't Is zelfs met de brutaliteit zoo ver gegaan, dat bij een bloemkweeker de stokken van de dahlias werden weg genomen, om er okkernoten mede af te cnuppelen in de aan de hofstede gren zende boomgaard van een landbouwer. Ten slotte werden eenige jongens op heeterdaad betrapt, waarna aangifte aij de politie volgde. Bij onderzoek bleek er een bende te bestaan van jeugdige, veelal nog schoolgaande jongens, die zich aan die diefstallen bezondigden. Dat er echter ook wel oudere fruit- liefhebbers zijn, is Vrijdag nog gebleken, toen bij een fruitkweeker 50 a 60 kg goudreinetten bleken te zijn gestolen, De boom, die zoO zwaar was beladen, dat de takken gestut moesten worden was totaal leeg geplukt, en de stutten waren weggeworpen. Ook hiervan is bij de politie aangifte gedaan. Tegenwoordig, schijnt de jeugc minder bevreesd te zijn voor de ge- meente-politie. In vroeger jaren had menige jongen wel eens kennis gemaakt met het stokje van den veldwachter, die alom tegen woordig was, en zou men het niet wa gen durven over de grasperken of tus schen het plantsoen te spelen! YERSEKE. Tegen 1 Nov, a.s. heeft de heer P. J. Dominicus, burgemeester van Rilland, ontslag aangevraagd als ge meente-ontvanger, ambtenaar ter secre tarie en klerk bij den burgerl. stand al hier. De hoofdprijs van de verloting der Ambachtsschool te Oostburg, zijnde een keurig slaapkamer-ameublement, is ten deel gevallen aan den heer J. C. A L. Berkers, burgemeester te Sluis. Zondagmiddag werd naar de Zeeuw meldt in de stampvolle Geref. Kerk te Vrouwepolder candidaat J. W Tunderman, eertijds hulpprediker te Rotterdam (Zuid) in het ambt bevestig, door dr. G. Brillenburg Wurth van Rot terdam (Zuid), vroeger te O, en W. Sou burg. Deze had tot tekst gekozen Joh 3: 2930. Na de handoplegging spra dr. Wurth nog eerst een persoonlijk woord, waarin hij ds. Tunderman ook nog van harte geluk wenschte namens den kerkeraad van Rotterdam (Zuid Hierna werd de nieuwe leeraar staande Ps. 20: 1 toegezongen. Des middags deed ds. J. W. Tunder man zijn intrede met een predikatie naar aanleiding van 2 Cor, 3: 12, 13 en 18. Na afloop volgden de gebruikelijke toespraken tot de gemeente, kerkeraad, ds. Douma en dr. Wurth. Ouderling W. Maas sprak namens de gemeente ds. Tunderman toe en liet hem in gewijzig- den vorm Ps. 119: 9 toezingen. Ds. Douma sprak nu nog als afgevaardigde der classis en als consulent, terwijl burgem. Louwerse sprak als hoofd der burgerlijke gemeente. 's AVonds deed ds. Tunderman zijn intrede te Gapinge, Amerika Schepen H.V.A. - Philips Sniker - Mo#! Hpytf TC £>rlr Ds. W. H. A.' Ne lek' te IJsselmonde is jeroepen te Amsterdam (vac. dr. P. A. Klap). Geref. Kerk. Ds. A. Wijngaarden te Bedum is be roepen te Groningen, De Nieuwe Doele te Rotterdam. Maandagavond is het Nieuwe Doele- complex te Rotterdam officieel in ge jruik genomen op een feestavond, waar toe behalve de leden van de Sociëteit darmonie ook de gemeentelijke autori teiten en bijzondere relaties van de Doele waren uitgenoodigd. Na een gongslag werd het volle licht in de zaal ontstoken en zette het orgel, iet Wilhelmus in. De voorzitter van de Sociëteit Har monie de heer C. de Monchy heeft het openingswoord gesproken. Burgemeester Droogleever Fortuyn dankte het bestuur van de Sociëteit Harmonie voor hetgeen zij met deze nieuwe Doelezaal voor het cultureel le ven van Rotterdam hebben gedaan. Indische Stoomvaartlijnen, Sibajak, (thuisreis) 10 (7 v.m.) te Mar seille verwacht. Chr. Huygens, Amsterdam naar Bata via 8 te Sabang. Marnix van St. Aldegonde, Batavia naar Amsterdam, 8 van Sabang. Maandag slaagde te Utrecht voor het cand. examen le deel Medicijnen, de heer J. J, Dagevos Czn. te K1 o e- tinge. EEN GOUDEN BRUILOFT. Heden wappert de driekleur van het Oude Mannen- en Vrouwenhuis aan de Heerengracht te Middelburg, ter eere van het aldaar zoo zeldzame ge beuren, dat eèn echtpaar, dat aldaar n kamertje huurt, 50 jaar in den echt ver bonden is. Het geldt hier het echtpaar J. Lahr, Niet alleen uitwendig, maar ook binnen bleek zoo ten volle van het feest. Het vertrek van het echtpaar was feestelijk versierd. Tal van bloemstukken, w.o van het bestuur der Godshuizen en van regenten van het gesticht, met aan het laatste een geschenk in enveloppe van de damesregentessen; manden met fruit enz, waren toegezonden. Natuurlijk gaven ook vader en moeder en de andere inwonenden blijk van me deleven met het gouden paar. Hedenmiddag was er een receptie waarop ook bestuur, regenten en re gentessen het echtpaar kwamen geluk wenschen. MIJN-ONGELUK. Maandagmiddag viel in de onder grondsche mijnwerken der Oranje-Nas saumijn III een groot stuk steen naar be^ neden, waardoor de arbeiders V. en S doodelijk werden getroffen. Beide arber ders waren gehuwd en woonachtig te Heerlerheide, GRAANMARKT. Goes, 10 October. Ter graanmarkt was de aanvoer gering, handel kalm Kookerwten 910; Kroonerwten 10— 12; Bruine Boonen 910; Schokkers 13 14; Karweizaad 31; Maanzaad 2122 STAATSLOTERIJ. (Onder voorbehoud). Op onderstaande nummers vielen de volgende prijzen: 1000: 19573 400: 4046 5287 11479 17242 f 200: 8322 8394 10222 10293 12127 13229 100 4214 4218 4565 7885 8693 9101 10162 11806 13833 13980 15466 Unilever Industrie Obl.markt— i«a' Tabak Markt -» Rubber Mijnen (Wettig gedeponeerd.) Z.G, SLIKKEN 8.75. TWEEDJASSEN 8.75 11.50. (Ingez. Med.) 1. Afzender onbekend stuk in de prullen mand. 2. Briefwisseling wordt over ingezon den stukken geplaatst of geweigerd niet gevoerd. 3. De kopü wordt niet terugge zonden. 4. Maakt het kort STERRENREGEN. Uit den hoogen hqmel daalden tal- ooze lichtjes neer"Schoone sprook jes schenen werkelijkheid geworden te zijn en het was of een gouden regen viel op de donkere aarde Of was het sneeuw? Het had er wel meer van weg. Uit den besterden hemel maakten zich heel zacht, onhoorbaar zelfs voor ons stervelingen, lichtjes los en er waren er zooveel tegelijk dat het inderdaad wel leek of het zachtjes be gon te sneeuwen. Alleen bereikten die ichtende vlokjes de aarde niet, ten minste niet in onze goede, oude stad. Van dat schouwspel bleven wij en gelukkig maar verstoken. En op onze wandeling door en rond de stad, waar het even indrukwekkende als schoone verschijnsel zoo uitstekend was waar te nemen, ontmoetten wij tal rijke lieden, die naar het uitspansel tuurden, die staarden naar de „verre sterrestreek, waar alle dingen blinken en fijn lichten". En al die turende, sta rende menschjes, reageerden natuurlijk ieder voor zich, volkomen verschillend, al naar hun ontwikkeling, aanleg, smaak en vooral stemming en geaardheid uit eenliep, op dit verheven natuurverschijn sel. „Ze valle nie, ze verschiete, ze ver- schuve", hoorden we het eene schoffie tegen het andere zeggen en de laatste slikte dezen astronomischen blunder als koek. „Benne dat noe meteoren, meneer?" vroeg een man met een pet op aan een heerachtig man, die blijkbaar op keek doordat hij anderen zag kijken. De heer, waarschijnlijk beangst zijn minder uitgebreide kennis op dit gebied te moeten toonen, zei niets, stapte ste vig door en zijn keurige wandelstok be- tikte dapper 't plaveisel van de kade en zijn keurige lorgnet glansde deftig in het licht van een lantaarn. Aan een dame, die wij goed kenden, vroeg mijn vriend enthousiast hoe zij dat schitterende natuurverschijnsel wel vond. „Natuurverschijnsel?" Miaar, ik weet van niks. Ik heb wel zoo'n paar sterren zien verschieten, ja, dat heb ik wel gezien, maar van een natuurver schijnsel weet ik niks af, hoor en met n kort knikje liet ze ons ietwat verbijs terd achter We waren er toevallig getuige van dat een van onze meest notabele bur gers, en kennis ontmoette op een brug even buiten de stad. Natuurlijk werd onmiddellijk het verschijnsel be sproken en onze vroede vader vroeg zijn vriend of hij dacht, dat het nog lang zou blijven regenen, want, volgde de verklaring, dan ga ik nog even m'n para plu halen. En schuddend van 't lachen om die goeie mop bleven ze nog even kijken naar den hemelhal, waar tallooze lichten en lichtjes zich losmaakten en als lichtende sneeuw vielen naar de donkere aarde Een paar meisjes van 'n jaar of zes tien, die juist thuis kwamen en aange beld hadden, juichten vol ontzag., o, moeder, kom toch eens kijken, het re gent sterren en zóóveel..!!! Zoo, en hebben jullie een mandje om ze in te doen" vroeg ze wat lijzig en ging naar binnen; de dochters bleven nog even kijken en hieven langen oohs aan, zoo als je wel vaker hoort bij een vuurwerk. En de lange jongen met bet aardige meisje wandelden voor ons en we hoor den hem het astronomisch drama, dat zich aan het uitspansel afspeelde uit leggen: Ze zweefden misschien wel al vijf mil- lioe stuk in ij dan ged 'n o plan heef vlie krin de mee leuk tere D ken over derl Joo pro aan bon voor men aan mati D den heb doel D sam vert mee na den me ris ken bij org den der hoo aan spe uit" gen por cus de lan or st d< 01 h< n

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 2