ragfijne draadjes bestaat Uw linnengoed een pak Persil op 3 emmers water ZEELAND. 'xwéw:-. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. De grove, met de hand geweven stoffen, zooals onze grootmoeders die nog droegen, zijn er bijna niet meer. Daarom dient men tegenwoordig, voor die fijne weefsels, een waschmethode toe te passen waarbij het goed volkomen gespaard blijft. Vóór alles moet hard wrijven en boenen vermeden worden. Met Persil, het eenige zelfwerkende wasch- middel, krijgt U - met eenmaal kort koken - zónder wrijven en boenen een hagelwitte en heerlijk frisch ruikende wasch. Gebruikt Persil echter steeds alléén, zonder eenige toevoeging van zeep of zeeppoeder. En zooals de gebruiksaanwijzing het aangeeft: (Eerst oplossen in een beetje koud water tot een papje, zonder klonten). FMANCEELE BERUHTER. Om de wasch in de week te zetten en schraal water zacht te maken „Henco", Henkel's wasch- en bleeksoda. SPORT. REOHTZAKEN. SEROOSKERKE (W.). Donderdag, avond werd een buitengewone leden vergadering gehouden van de vereeni- ging „Het Groene Kruis", omvattende Serooskerke en St. Laurens. Voorzitter de heer P. Boon te St. Laurens. Aan het bestuur wordt machtiging verleend om een geldleening als eerste hypotheek voor het Wijkgebouw op te nemen, door iemand aangeboden tegen een rente van 4 pet. Zuster Kosten deelde mede, dat een baker- en moeder cursus zal worden ge houden bij deelname van minstens 20 meisjes boven de 20 jaren, inclusief jon ge moeders, uit genoemde gemeenten Serooskerke en St. Laurens. Melden in iedere genoemde gemeente zich 20 of meer personen aan, dan zal in iedere plaats een cursus worden geopend; i: dit niet het geval, dan worden de per sonen samengevoegd in één cursus, te houden te Serooskerke. Bij de rondvraag, ontspon zich een scherpe discussie op het, P.S. bestuurs- bericht op de convocatie vermeld, be treffende de benoeming van een con- gierge van het Wijkgebouw. Eén der leden vroeg, of het waar is, dat de benoemde een t.b.c. lijder is. Hij heeft gehoord, dat dit het geval is en kan dan niet begrijpen hoe het bestuur hiertoe is kunnen overgaan, waar een jseur van gezonde sollicitanten aanwe zig was. Hij acht den benoemde een zeer groot gevaar voor besmetting van het materieel en verwijst daartoe ook naar een bericht in de bladen inzake een t.b.c. besmetting door een onderwijzer veroorzaakt op het Friesche dorp Ee. Een ander lid vraagt, welk advies de dokter hiervan heeft gegeven als ad- viseerend Bestuurslid. De V o o r z. ant woordt, dat deze de benoemde niet voor besmetting gevaarlijk acht. Op een vraag of de dokter heeft ver klaard, of de benoemde lijdende is aan t.b.c. of niet, moet de V o o r z. het ant woord schuldig blijven. Er gaan stemmen op, om deze be stuurshandeling aan stemming door de leden te onderwerpen. De V o o r z. kan dit echter niet toelaten, wijl het geen punt op de agenda heeft uitgemaakt en derhalve de niet aanwezige leden hier van geen kennis hebben. Hij verwijst hierop naar het reglement, waarin ver meld zou staan, dat 10 leden een alge- meene vergadering kunnen aanvragen. RAAD VAN 'S-HEER ARENDSKERKE. 's-HEER ARENDSKERKE. De raad dezer gemeente kwam Vrijdagmorgen bijeen. Voorzitter burgemeester Elen- baas. De heer Jansen is afwezig. Ingekoen is o-am. het bekende adres van de Prov. Commissie Werkloozen- zorg, waarin op maatregelen voor de werkloozen wordt aangedrongen. B. en W. stellen voor dit voor kennis geving aan te nemen. Aldus wordt besloten. De burgemeester verzoekt met in stemming van den raad, uitstel tot 15 November om zich in de gemeente te vestigen. Dit door later gereed zijn van zijn woning. Een verzoek van J. Spruit e.a., om uit breiding van de straatverlichting aan den Noordweg, wordt in handen gesteld van B- en W. De afdeeling Zuid-Beveland van „Nie- nebokos" verzoekt de koffiehuisbedrij- ven voor de personeele belasting gelijk te stellen met winkels en logementen. De V o o r z. zegt dat B. en W. het met de strekking eens zijn. Dit zou de gemeente minstens 310 kosten, worden zij gelijk gesteld met gemeubelde ver trekken, dan kost dit ongeveer 150 160. B. en W. stellen het laatste voor, daar een verlies van minstens 310 te zwaar weegt in dezen tijd. Aldus wordt z.h.s. besloten. De heer M. C. IJzerman wil een stuk je grond van de gemeente koopen, lig gende voor zijn woning in de Dorpstraat. B. en W- willen afwijzend beschikken daar IJ. zijn woning vooruit wil bren gen. Dit zal het uitzicht voor een aan grenzende woning benemen. Eenige leden meenen, dat een voor uitschuiven van de woning verbetering zou brengen. De V o o r z. is er tegen grond van 'n gemeentelijken weg te verkoop en, waar na het voorstel van B. en W. z.h.st. wördt aangenomen. De Intern. Schippersvereeniging heeft om verlaging der havengelden verzocht. De V o o r z. zegt dat B. en W. de kwestie eens bekeken hebben, doch de havengelden zijn reeds zeer laag. In som mige gemeenten zijn ze dubbel zoo hoog en meer. B. en W^ stellen daarom voor afwijzend te beschikken. Aldus wordt besloten. Naar aanleiding van een schrijven van den Commissaris der Koningin wordt de verordening op de gemeenteveldwach ters als aangegeven, gewijzigd- angeboden wordt de rekening van 't Burgerlijk Armbestuur te 's-H. Arends- 'nko™ste" 18.336, uitgaven f 17.51 p en de rekening Groot Armbe stuur van s-H. Hendrikskinderen, in komsten 6135 en uitgaven 3810. De Voorz, wijst er op, dat het Arm bestuur van 's-Heer Hendrikskinderen, dit jaar 2500 ingeteerd is, dit ligt aan een lagere ontvangst van pachten ad 3200. Tot lid van de Commissie tot wering van schoolverzuim wordt in de vacature J, L. Back benoemd, de heer K. L- W. v. d. Maden. Tot plaatvervangend lid voor stembureau 's-Heer Hendrikskin deren wordt in de vacature J. L. Back benoemd de heer J. Rouw. In de onlangs vastgestelde bouwver ordening worden nog eenige wijzigingen aangebracht, naar aanleiding van op merkingen van Ged. Staten- B. en W. hebben echter bezwaar te gen de gedwongen aansluiting aan de waterleiding ook van alle bestaande wo ningen. De raad besluit deze bepaling niet op te nemen. Aangeboden wordt de begrooting van den Keuringsdienst van Vee en Vleesch, kring Heinkenszand. De bijdrage der ge meente is 1604. Deze begrooting wordt goedgekeurd. De heer v. d- Dries merkt op, dat hij graag de veearts als ingezetene van 's-Heer Arendskerke zou zien. De V o o r z. merkt op, dat dit bepaald is bij een aangegane overeenkomst, die niet gemakkelijk te wijzigen is. Verder wijst spr. er op, dat van de 1604 weer plm. 1400 in de gemeente terug ko men. Gemeentebegrooting 1934. Aangeboden wordt de gemeentebe grooting voor 1934 sluitende met 112.744. Belastingverhooging was niet noodig. Bechikt is over een goed slot ad plm- 10.000 van 1932, De post onvoor zien bedraagt 2000. Uitgetrokken is 6500 voor werkverschaffing; 3500 voor steun en 3000 voor de werklo zenkassen, De raad gaat hierna over in geheime zitting. Na heropening wordt de gemeen tebegrooting 1933 gewijzigd en de post onvoorzien verhoogd met 3500. De Voor z. deelt hierna mede, dat de werkster van het gemeentehuis met ingang van 1 Nov., wegens gevorderden leeftijd eervol ontslag verleend wordt. Spr. drukt zijn groote waardeering uit voor de wijze waarop zij zich steeds van haar taak gekweten heeft. Jubileum A. Ganseman. OVEZAND. Donderdag j.l. herdacht de heer A. Ganseman, brigadier-majoor van den rijksveldwacht, onder groote be langstelling zijn 25-jarig ambtsjubileum als rijksveldwachter. Des middags arri veerde de districts-commandant, die hem in tegenwoordigheid van verschil lende burgemeesters, en rijks- en ge meenteveldwachters uit de Brigade na een gehouden toespraak hem de zilve ren medaille op de borst hechte wegens trouwen dienst. Vervolgens sprak de heer Mulder, burgemeester van Ovezand, en bood hem namens de burgemeesters een fraaie boe kenkast aan; daarna brigadier Kooman namens de rijks- en gemeentepolitie. Deze bood hem een eiken bureaustoel benevens een mand met bloemen aan- De heer Ganseman dankte allen voor de hem gebrachte hulde, waardoor deze dag voor hem en zijn gezin een onver getelijke is geworden. Het weekblad Handelsbelangen neemt o.m. op de crediteurenlijst in het faillissement D. A. Constandse, make laar in vaste goederen te Goes. Deze lijst telt 26 crediteuren met een totaal passief van 37.549, waarvan preferent 6.890. De baten zijn nog niet volle dig bekend. De voornaamste crediteu ren zijn: P. M. Panny, geldleening en rente preferent 6160, A. L. van Mel- le, geldleening en rente 2834, H. E. Beelaerts van Emmichoven, geldleening en rente 12.220. v.f Ei. Osrermann Co.'s Handel Mij. N.V., Amsterdam. v'-5 V iA Fabrieken te Jutphaas recti t Voetbal. De Middelburg-ploeg voor a.s. Zon dag ziet er als volgt uit: Vijgeboom, Leijnse, Geelhoed P. Ploegaert, Remijn, G. Ploegaert, Merk, Suijkerbbuik, Vogel, Dirkse, F. Min- derhoud. Omtrent de kwestie-Vijgeboom is nog niets bekend. Reservedoelman is De Jonge. Arrond. Rechtbank te Middelburg. In de zitting van Vrijdag 6 October werden de volgende zaken behandeld: C. A. H., 44 jaar, herbergier te Schoondijke, werd verdacht dat hij in Januari tot en met Mei 1933 te Schoon dijke een bedrag van 419,91, toebe- hoorende aan het ziekenfonds „Hulp in Nood", welk geld hij als penningmeester onder zich had, heeft verduisterd. Eisch en uitspraak 3 maanden gevan genisstraf. Deze zaak werd door den po litierechter behandeld. C. R., 27 jaar, werkman te Zaamslag, werd ten laste gelegd dat hij op 6 Aug. 1933 te Terneuzen, terwijl hij in opge wonden toestand was, en er familieon- eenigheid heersche, zijn broeder Willem Rouw met misdrijf tegen het leven heeft bedreigd. Eisch 2 maanden gevangenisstrof. R. de B., 22 jaar, bakker, te Schoon dijke, werd beklaagd dat hij op 11 Juli 1933 te Oostburg, als koopman bij von- (Ingez. Med.) nis van dc rechtbank d.d. 5 Juil 1933 in staat van faillissement verklaard, ter ge legenheid van een onderhandsche boe delbeschrijving de navolgende goederen niet aan zijn curator heeft verantwoord: een bed, met peluw en 2 kussens, een naaimachine, 1 eikenhouten theekast, een theetafel, een schilderij, 5 schilde rijen met gouden lijst, 1 werktafeltje, 1 naaimachinetafeltje, 1 theeblad en 2 bloementafeltjes, zulks ter bedriegelijke verkorting van de rechten zijner schul- eischers. Eisch 50 of 10 d. h. Mr. P. C. Adriaanse, verdachte's raadsman, achtte het ten laste gelegde niet bewezen en vroeg vrijspraak. C. W. W., 28 jaar, garagehouder te Vlissingen, werd ten laste gelegd dat hij op 11 Juli 1933 te Krabbendijke als bestuurder van een auto waaraan 3 zeer afgesleten luchtbanden met een snelheid van pl.m. 70 km per uur den rijweg Bergen op ZoomGoes heeft bereden, terwijl die weg vochtig was, waardoor de auto ging slingeren en slippen en tegen een boom is gereden, waarbij een passagier, Hartlooper genaamd, kneuzin gen kreeg en ribben brak, en eenige we ken zijn werk niet kon verrichten en het bed moest houden. Subsidiair werd hem ten laste gelegd dat hij alstoen met zoodanige snelheid heeft gereden, dat de vrijheid en veiligheid van het verkeer werd belemmerd of in gevaar gebracht. Eisch 75 of 15 d. h. H. W. van T., 45 jaar, ingenieur te Vlissingen, was op 5 Juli 1933 door den kantonrechter te Middelburg vrijgespro ken van de hem ten laste gelegde over treding van de Motor- en Rijwielwet, gepleegd te St. Laurens op 26 Maart '33, (niet op de eerste vordering van een politieambtenaar zijn auto doen stilhou den.) De ambtenaar van het O. M. was in hooger beroep gekomen. Eisch .vernietiging van het vonnis van den kantonrechter 15 of 10 d. h. i M. van der W., 55 jaar, koopman te Cclijnsplaat, was op 2 Juni 1933 dooi den kantonrechter te Goes veroordeeld tot 5 of 5 dagen hechtenis, wegens overtreding van de Motor- en Rijwiel- wet te 's-Heer Arendskerke op 11 April 1933. Hij werd verdacht dat hij alstoen j op den provincialen weg op zoodanige wijze en met zood'anige snelheid heeft gereden dat de vrijheid of de veiligheid van het verkeer werd belemmerd of in gevaar gebracht door met een vaart van j 65 km een andere auto te passeeren en 1 daarbij door 'n hoop macadam te rijden en vervolgens met het door hem be- stuurd wordend rijtuig is ingeslagen en de achter hem rijdende auto slechts met hard remmen een aanrijding kon voor- j komen. De verdachte was in hooger beroep Eisch bevestiging van het vonnis van den 'kantonrechter. I D. M., 34 molenaar te Arnemuiden, was op 28 Juni 1933 door den kanton rechter te Middelburg veroordeeld tot 3 geldboeten, 2 elk van 1000 en één van 200, subs. 50, 50 en 20 dagen hech tenis, wegens overtredingen van de Tar- wewet in December 1932 en Januari 1933, vervoer en afleveren van Tarwe meel B en het niet bijhouden van de re gisters. De ambtenaar van het openbaar mi nisterie en de verdachte waren in hoo ger beroep gekomen. Eisch bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. Mr- P. C. Adriaanse achtte het ten laste gelegde niet bewezen en vroeg vrijspraak. A S. M., 31 j., molenaar te Sas van Gent, was op 25 Juli 1933 door den kan- IaXlG£&tlB33WDSS!5K&Z23T&70<r*Zitl'ffr?PfE?>s'9iti9Kjt tonrechter te Ter Neuzen veroordeeld tct 3 ge'dboeten resp. van 100, 750 en 250, subs 10, 50 en 25 dagen hech tenis, wegens overtreding van de Tar- wewet te Sas van Gent in April, Juli en Maart 1933 te Sas van Gent. De verdachte was in hooger beroep gekomen. Eisch bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. Mr. van Rij, die als verdachte's raads man optrad, pleitte ontslag van rechts vervolging, of bij eventueele veroordee ling een lichte straf op te leggen. In de zitting van Vrijdag werden de volgende vonnissen uitgesproken: Ontucht: J. S., 32 jaar, koopman te Kapelle, 2 maanden gev. voorw., proef tijd 3 jaar. Het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld: J. A. S., 35 jaar, koopman te Wissenkerke, 6 w h. Open houden van zijn café op Zon dag: A. W., 61 jaar, caféhouder te Se rooskerke, 2 of 2 d. h., met vernieti ging va» het vonnis van den kantonrech ter. Overtreding Motor- en Rijwielwet: M. J. v. d. K„ 20 j., reiziger te Hillegers- berg, 25 of 10 d. h. Openbare dronkenschap: C. J. de L., 18 j-, arbeider te Oudelande, bevesti ging van het vonnis van den kantonrech ter, 2 maal 25 of 2 maal 10 d. h. In het openbaar de orde verstoren: G. P., 45 j.,v caféhouder te Wemeldinge, bev. van het vonnis van den kantonrech ter, 5 d. h. Openbare dronkenschap: J. B., 36 j., commissionnair te 's-Heerenhoek, be vestiging van het vonnis van den kan tonrechter, 15 of 5 d. b. Overtreding Crisis-Zuivelwet: J. R., landbouwer te 's-Gravenpolder, beves tiging vonnis van den kantonrechter be halve voor v/at de opgelegde straf be-

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 9