i 'J TEGEN HARDLIJVIGHEID EN AAM BEIEN, maag- en darmstoringen, zwel ling van lever en milt, pijnen in rug en onderlijf is het natuurlijke „Franz-Josef"- bitterwater dagelijks meermalen ingeno men een heerlijk middel. KAR OF AUTO? &RU&5EL •HULST DE PLANNEN VAN N. E. V. A. S. HET PAPIER IS GEDULDIG. fusschen Jew an nes uuf Walchere en Jan de Smid uut Goesche Land. ■M j Lij J t naar verhouding veel geringere verhoo ging. De mogelijkheid bestaat dat 't ver bruik zich nog meer zal gaan richten op de goedkoope soorten sigaien. de zgn. cigarillos en sigaretten Het gevolg zou dan zijn, dat de werkloosheid in de si- garenindustrie verder toeneemt, daar de fabricage van de goedkoope sigaren in. toenemende mate machinaal ge schiedt. Hieronder volgt een overzicht van 't koersverloop 7 pet. Duitschl. 1924 45%43%, 47. Koloniale Bank 53 49, 50%. Philips Gem. Bezit 181%, 177%, 186, 185 Unilever 78, 74%, 76%, Koninklijke 174%, 168%, 173%. Amsterd. Rubber 97%, 101, 94%, 97. Ned. Scheepv. Unie 50%, 47%, 48%. H.V.A. 173, 168%, 176%. Deli Mij. 115%, 115%, 110%, 112%. Senembah Mij. 131%, 128, 134%. (Ing. Med.) xrnrmm De Middelburgsche Reinigings dienst heeft een vuilniswagen in gebruik, die er als een auto uit ziet, doch door een paard getrok ken wordt- Door de Middelburgsche straten rijdt een zonderling geval; 'k heb al dikwijls zitten peinzen hoe dat ding wel heeten zal, 'n Autochassis vuilniswagen? Nee, dan raak je in de war. 'n Kruising is 't van kar en auto, dus: een vuilnisautokar? Of een paardenvuilnisauto? Vuilnisautopaardekar? Vuilnispaardewagenauto? Moeilijk is het, ja zelfs bar. En het paard, hetwelk ervoor staat, dat zoo droom'rig voor zich staart, is 't een karrepaard, dan wel een vuilniskarre-autopaard? Naar een vuilnisautokarpaard is het meer nog, dat ik nijg. Heet de stof, die zulk een paard baart, 'n vuilnisautopaardevijg? En de voerman. Is die voèrman? Of is dat nou een chauffeur? Is 't aroma, van den wagen 'n Paardevuilnisautogeur? Waarde paarde vuilniswagen, paardevuilnisautobus, vuilnispaardevijgenauto, Uw moraal die luidt aldus: 'n Auto met een éénpaards-motor gaat vast spoediger teloor dan een motorlooze auto met een flinke knol ervoor. Lange Jan. RICHTING OOJTENPe- UQNDEN ROOSENDAAL #*1 BER6EN OP 700 MOEPD ANTWEEPEN QENT -NEV.A.Sr- liniilirnr s door ons imjresclietst De tunnel van AhiWeir|>è Fig. 2. Fig. 1. OF Dezer dagen kregen wij, als lichtdruk, een keurig kaartje thuis gestuurd. Waar schijnlijk met de bedoeling, het in de krant af te drukken. Het is afkomstig van de N. E. V. A. S., duidelijker gezegd de Ned. Ver. v. Auto Snelwegen. Het is aldus ontstaan: De ontwerpers teekenden een kaart van Nederland. Toen vroegen zij zich af: welke plaatsen zullen we nu eens met elkaar vrbinden? Daarna trokken ze indrukwekkende zware zwart lijnen op de kaart; rekenden uit, hoeveel kilo meter dit was, hoeveel zulk een weg, als zij zich voorstelden, per el zou kos ten en klaar was het plan voor plm. 1000 km speciale auto-wegen, zullende kosten 400.000.000. gulden, waarin aan arbeidsloon verwerkt ruim 200.000.000 gulden, gevende aan ongeveer 50.000 arbeiders gedurende 3 jaar werk. Ziedaar. Gaat dat plan nu maar uitvoeren. Nu versta men ons wel: dat idee is zoo heel erg gek nog niet. Integendeel: zulke wegen komen er op den duur. Daarvan zijn wij overtuigd. Maar waar wij bezwaren tegen heb ben, dat is de lichtvaardigheid waarmee men zulk een plan het publiek maar voorzet. Dat is een speculatie op des- zelfs goedgeloovigheid, die o.i. niet door den beugel kan. Ten bewijze daarvan het volgende: Van Rotterdam gaat er één weg linea recta naar Antwerpen en Brussel. Op luttele kilometers afstand van de auto- brug over den Moerdijk die er, daar twijfelt niemand meer aan, binnen en kele jaren zal liggen ontwerpt het plaatje maar „even" een tunnel on der het Hollandsch Diep door. Welja, op een millioentje meer komt het niet aan. Maar dat daargelaten. Benoorden Roosendaal vorkt een weg af, Z.W.-waarts, op Nieuw-Namen in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen aan. Benoor den Axel en Sluiskil langs gaat de Ne- vas-weg dan naar Gent en vandaar westwaarts naar OostendeLonden, Vraag: hoe komt de automobilist op den Nevas-weg in Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren? Wil men daartoe onze afb. no. 2 eens bekijken? Dan blijkt dit: Dat de tunnel of brug (N. E. V. A. S. laat dat in het midden) niet alleen over 3% km Schelde gaat maar tevens on herroepelijk door of over Belgisch grond gebied moet J En als men dan weet, dat Antwerpen zoo juist z'n twee Scheldetunnels opende Een blik op een gewone landkaart, in eiken boekhandel verkrijgbaar, had de N. E. V. A. S. deze dwaasheid kunnen doen inzien. Ter vookoming van meer zulke bok ken schetsten wij den logischen weg in, dien dit verkeer dan wèl zal kunnen nemen. Want tegen den tijd, dat deze snelwegen klaar zijn, is er zeker al een kwartierdienst op het veer Vlissingen Breskens, en dan kan men het verkeer gerust langs dien weg blijven leiden, voor zoover Nederland aangaat. De rest gaat natuurlijk toch door den nu b e- staanden Antwerpschen, niet door den imaginairen Nevas-tunnel! i i Éak Middelburg, October 1933. Goeie vriend Jan! Je vroog, owe m'n ook deu de radio nae de Koneginne geiuusterd Noe, dat me net. En pursies as julder ebbe me d'r ook nog vee over geleze en dan ook net as de kleine guus: m'n d'er ook de prentjes over bekeke. En deudat er een uut ons krootje mit een busse nae den Aog was geweest, öorde 'k er sanderen- daegs ook nog vee over. Ie kon d'er nie over uugepraot raeke. En Jewannes, die anders ook nog a graog z'n snaeter roert, kon zwiege. Ie ao van allef elleve op een plekje moete stae, mer ie ao de Koneginne, dan ook vlak langst 'm zie rie. Voor aol die duzende menschen be- stieng d'er een stuitje mer één en dat was de Koneginne in de gouwe koese. Ie zei: a t er in die kroo menschen een socieaolen of een kommenist 't arte in z'n lief g'aod ao om een vienger nae de Koninginne uut te steken, da z'er dan een bal gekapt van gemaekt aode. Toen 'k 't aol an Jikkemien tuus vertelde, was 't drekt: mi da m'n aolebei nog zó goed uut de voeten kunne, gae m'n 't volle- gende jaere ook mer is kieke, öor. Mè toen 'k de vollegende daegen in de krante las, oe diepe dat ons land in den erremoe zit, kree 'k op die feeste- lijkeid in den Aog een êel andere kiek. En toen 'k meneer Oud deu de radio g'óord ao, docht 'k toch, zou d'er op de zen derden Diezendag in September nie een bitje minder staosie ebbe moe- te zien- Nie, da'k er de Koneginne een verwiet van wil maeke. Jan. Belief neen 'k. Z'ei gedae, wa duzende Aoge- naers en duzende andere graog wouwe. D e zochte een gelegenheid om te getu- gen van ulder toegenegeneid voor onze vorstinne. En die duzende ebbe dat eereÜjk en oprecht gedae, zonder vule biebedoeliengen. Mè toch vroeg 'k, ao 't noe dit jaer nie op een bitje eenvoudiger maniere gekunne. 'A'k meneer Oud goed begrepen dan eit 'n toch wè wille zegge: voo zukke erreme menschen, die me binne, leve me nog vee te riaol', me moete nae benee, dae moe meer een voud komme. Kiek, Jan, uut de kranten è'k begrepe, dat er nergensten een wan klank g'oord is. 'k Bin d'er vee blie om. Mè, 'k vraege: was 't gin wanklank, dat de Koneginne voo die overweldigende schitterienge van aol die praol en pracht moch vertelle, da me zoo errem bin, da me bienae gin aor of gin uutou mi wete. Kiek, aol die grooteid, waevoo 'k vee eerbied Jan, die aode bie die ge- legeneid mer is aolemaele in een zwart pakje moete komme en om ulder oed een rouwband. En om 't pappier van de troonrede ao dan een rouwranje goed gestae- Mè 't is gebeurd en me kunne d'er niks mir an doe en 'k za d'er noe mer over zwiege. J'eit 't ook wi vrêed druk g'aod over 't steuntrekken. Jae, Jan, Jikkemien en ik praote d'er ook nog al is over. Lest zei ze: den öorelog ei vee kwaed ge dae, mè 't erregste is meschien wè, dat 'n de menschen ^oo veranderd eit. J'eit den tied ook gekend, Jan, dat de men schen ulder eige schaemde om an den erremen te vraegen. Dae waere d'er vroeger wè, die seumers graog t'rug aode wille geve, da ze 's winters van den erre men oode gekrege om daemee ulder eere en goeien naeme wi t'rug te kriegen. Jae, zoo dochte die menschen d'er toen over. 'k Zou dien tied nie t'rug willen Jan, dat nie, mè 'k zou wè wille, dat dat ouwe eergevoel nog is t'rug kon komme bie aol de menschen, zoo as 't noe ge lukkig toch nog bie ienkelde te vinden is. Jae, Jan, dae bin d'er gelukkig nog die ulder eige dood zoue schaeme om mit een otobusse nae butenlande mèe te rien, as ze steun trekke. Die nie graog van ulder steuncentjes naer een bioscoop zoue wille gae, a meugde ze d'er as steuntrekkers voo minder in. En a je noe vraegt, Jan, slaet dat leste op iet, dan moe 'k zegge, nè geraoie, wan daer is in Middelburg gelegeneid geweest voo de steuntrekkers om vö minder nae de bioscoop te gaen. 't Schien noe klaer te zien. 'k Dienke, dat er een stokje voo gestoken is- En noe moet er ook op steun bezunigd óore. En noe za da zeker wel een bitje kunne, a t'er is beter op de misbruken gelet óort. En dan dienk 'k in eenst an de vrouweliengen, die ulder werkuus opzegge. as ulder man zonder werk raekt, wan dan öort de steun min der en dan werreke ze bienae voo niks, zegge ze. Kiek,, an zoo ies moet en kan een ende gemaekt öore. En Jan, jie zou nog wel een bitje am- tenaers willen oprume- Noe, ik za ze nie vastouwe, öor. Én dan zou 'k wel in d' êeste plaese de manskaerels d'er uut wille gooie, die eigentlijk nie vee anders doe as diensjaeren maeke en de vrou weliengen, die al een kwartier voo den tied ulder aer gae kamme en ulder an- den gae wassche, die zou 'k ook mè lae- te gae, aoltied as z'er nog bin, wan 't gae noe wel een bitje nauwer as vroe ger. Mè zker most' aol d'amtenaers bo ven de zestig d'er uut, 't Is beter, dat die over koren en gos loope as de joenkexd. En a was 't noe, dat dat vrêed vee geld zou kosten an pensioenen, dan zou 'k toch zegge: doe. wan dae kom reddien- ge, as de joenkeid wir an 't werk raekt. Mè lae me voozichtig weze mit onzen raed Jan in deze moeilijke daegen, wan 'k dienke dan toch ook nog wel is, zou jie in Poeldurp en ik op de rieke seingel 't beter wete as meneer Colijn en z'n el-/ lepers in den Aog. 1 Toen 'k 't in m'n vóorigen brief ao over bezunigen op 't onderwies, toen bedoelde 'k, dat dat nie gezocht moch öore in de vergróotienge van de klas sen. Mè j'ei nae m'n arte gesproke, a je schrieft, dat er vee te vee biezondere schooltjes gemaekt bin- Dae bin wè dur- repen, dae vroeger een openbaere scho- le stieng, daer in den biebel geleze wier, sallemen gezoenge en kerkgeschiedenis- se verteld wier. Den domenie van de staende kerreke en van d'afgescheie kerreke (die noemde me toen zö) praot- te nie over een biezondere schole. Bel ief, neen ze. Mè, dae kwam de dollansie. Dae kwam een joengen domnie in zoo'n durrep. Die kon d'er op rekene, dat 'n nooit een beroep zou kriege, as 'n nie urregde dat er een biezondere schole kwam. Liet 'n 't nae, dan kon 'n z'n spae we! is meegebrocht Mè, dae voelde de domenies vanself nie vee voor en daerem was 't zaeke cm gemoesbezwae- ren an te preeken. En dan kö j, 't wel is ebbe, a je dan den eenen of den anderen nae z'n gemoesbezwaeren vroeg, dat 'n zei: jae, da kan 'k nie pursies zegge, mè den domenie zeit, da'k z'è en daemee uut. En 'k kan je wè zegge, dat de grif- fermeerde, die overaol mè biezondere scholen stichtte, nöodig of nie, noe uut ulder vel sprienge a 't d'oud griffermeer- de 't ook doe. Toen jie 't over aol de verdeeldeid bie 't onderwies ao, aelde je de'r den Prins van Oranje nog bie as de man, die het verstoeng, dat Eendracht macht maekt. En ik kan d'er m'n broek stikken nog bie aele, wan dae staet dudelijk op: door eendracht öore kleine zaeken gröot. 't Staet er eigent lijk in 't Latien op, mer Endrik eit dat voo mien lest is vertaeld. Kiek, zukke spreuken mochte d'er mer ier en daer opange. Je zal ook wè gelezen dat bie de socieaolen een bitje ommeles raekt mit dat meneer Duis dat boekje geschreven eit- Mè dien meneer is nie vö niks een knappen avvekaot. Joen, Jan, wat eit 'n van z'n afgesproke. En me wete van self nfe, wat er noe gebeure za. Mè je zou zegge, 't kon wel is öore, die een Dit graeft voor 'n ander, valt er zelf in. Da's zeker, as ze meneer Duis d'er uut- gooie, dat d'er dan meer zulle vollege en dae zou de partij wel is nie sterreker en nie beter van kunnen öore. En noe nog is êel wat anders. Je za nooit raoie, Jan, wae 'k Maendagaevend geweest bin. 'k Za dan ook mè drekt zegge: in een geleerd gezelschap van de natuurkunde. Endrik wou, da'k daer ook lid van wier. Jikkemien stoof drekt op, da'k dae vee te dom voo was, mer Endrik zei, dat er zoovee kwaeme op de vergaederiengen, die nie aoles be grepe. Zoetje zou dan Jikkemien gezel schap ouwe, as ik mit Endrik dae nae toe gieng. En zoo bin 'k dan Maendag voo 't êeste geweest. Dae vertelden 'n me neer over Peroe- Da's in Zuudamerika. Jan. Die ao daer een reize gemaekt en van aoles en nog wat prentjes gemaekt en die liet 'n ons op een witten doek zie. Daeruut en uut 't gene, dat 'n ver telde, konde me wel opmaeke, dat 't daer in sommigste deelen van 't land ook nie aoles is, öor. J'eit dae plekken dae iküÜMMi 't zeker in 1500 jaer nie geregend eit. Noe, 'k zou dan mè zegge, dat 't er nooit regent. Mer op andere plekken is waeter en dae kan dan van aoles groeie en daer öort dan ook gewerkt, mè zóó, da z'ulder eige doodwerreke. En dan groeie dae blaer-en, dae die menschen mer op knauwe en dan voele ze nie, da ze moe öore. Mer ik zou zegge, dan bin ze zeker nog een paer jaer gauwer dood. En dan moe je begriepe, dat die men schen ook bienae omkomme in de vuul- te. En in den ouwen tied mochte d'erre- me menschen ulder eige dood werre ke vor ulder koniengen in 't maeken van gröote tempels en gröote öogten van groote geslepe steenen en dae wier voo versierienge vrêed vee goud en zillever an gespandeerd. Mè die onderdrukkers bin op ulder beurte wir bienae êele- maele uugemöord deu de Spanjaerden. 'k Oorde wè, da z'in den ouwen tied om een bitje menschelevens nie gaeve. Eén diengen è'k goed begrepe: 't is in ons klein landje voo d'erreme menschen toch aoltied beter geweest dan daer in da gröote Peroe mit aol z'n goud en zillever- 't Wier een bitje laete vor een boer, die op tied nae bed gaet en Endrik moch op 't leste m'n een bitje andouwe, om- da 'k wakker zou bluve. En noe nog is wat. 'k E nog wè nie vee verstand van de polletiek, Jan, mè 'k toch aoltied wè begrepe, dat me neer Marsan vroeger goed lienks was en dae, noe is 'n werentig nog rechser dan rechs. Ie gaet te keere tegen de kleine openbaere schooltjes as 'n wilden en t is nog nie genoegt öor, wan noe moete de „kleintjes" van over d'onderd schoolguus d'er ook al an. Mè mit de kleine biezondere schooltjes maekt 'n gin aest, öor. 'k Dienke wè, a t'er is ieversten een nieuwe Kristelijke schole opgericht öort, da z'm Marsanschole zul le noeme en dan oudt 'n een redevoe- rienge en laete ze dan ulder neusdoek me nie vergete. Mè 'k dienke, dat d'ou- we vrienden van Marsan noe a jule. 'k Moet er wi mee uuschee. 't Gaet ons wel en dat ope m'n ook van julder. De groetenisse van ons aolebei an jul der aolebe:. Je goeie vriend, Jewannes, H

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 8