BINNENLAND. ZEELAND, WEER IN WMD. STOOMWASSCHERIJ „ZEELAND" NUMMER 237. DRIE BLADEN. ZATERDAG 7 OCTOBER 1933. EERST EBLAD. 176e JAARGANG. Langevielesingel D 197 - Tel, 637 Tarief per kilo en per stuk. Voor elk interieur MIDDELBURG. 9 VLISSINGEN. WALCHEREN. EINDE VAN DEN ZOMERTIJD. Denkt er aan: Hedennacht eindigt de zomertijd! Dus: alle klokken, horloges enz. vóór het ter ruste gaan één uur ACHTERUIT! *K,. - - "i- 'zmspm "SSL-1.;.»"-: - mUÊSL: $twinci«*u middelburgsche courant Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 13 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. 22* goesche «kwanta Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Adevrtentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant' 10 ct. extra Be wij ra ommer» 5 eest'. m HET LAGER ONDERWIJS. Concentratie-maatregelen bij zonder onderwijs. In zijn uitvoerig antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Th. M. Ketelaar over de opheffing van een groot aantal kleine openbare scholen en de te nemen maatregelen tegen eventu eel daaruit voortvloeiende achterstel ling van het openbaar bij het bijzonder onderwijs, heeft de minister van Onder wijs, K. en \V. mr. Marchant o.a. gezegd maatregelen te hebben overwogen om ook in het bijzonder onderwijs meer con centratie.te brengen, ofschoon de bijzon dere school meer is geconcentreerd dan de openbare- Op 1 Jan. 1932 waren er met minder dan 24 kinderen 110 openbare scholen en geen bijzondere. Met minder dan 40 kinderen waren er 328 openbare en 66 bijzondere. De minister onderzoekt, welke scho len onder die 66 kwijnende zijn. Het zal duidelijk zijn, dat het absolute getal kinderen eener school op zichzelf niet de eenige maatstaf is voor de op heffing". In de eene gemeente zal een school met een gering aantal kinderen moeten worden gehandhaafd, omdat de naaste school op verren afstand ligt, in de andere gemeente kunnen betrekke lijk sterk verschillend bevolkte scholen doelmatig in een school worden gecon centreerd. Uit financieel oogpunt en wegens den feitelijken toestand ware 't niet te ver antwoorden geweest met de concentra tie van de openbare scholen te wachten, totdat tevens de concentratie van de bij zondere een feit zou zijn geworden. DR. COLIJN TE BERLIJN. Dr. H. Colijn is Vrijdagmiddag per vliegtuig uit Berlijn in ons land terug gekeerd en heeft in den loop van den namiddag zijn werkzaamheden ten de- partemente hervat. Naar wordt vernomen, heeft het be zoek van minister Colijn aan Berlijn in verband gestaan met het Duitsche trans fermoratorium waarover sinds het be gin dezer week, te Berlijn door gede legeerden der Nederlandche regeering onderhandeld werd met vertegenwoor digers der Duitsche regeering. Naar het Handfelsblad verneemt, wordt het aantal ruiters bij de bereden politie-brigade te Amsterdam ver hoogd van veertig tot 48. De reserve, bestaande uit 24 man schappen van het gewone corps, wordt opgeheven. Middelburg. (Ingez. Med.) ZEEUWSCHE CRISIS PERSCOMMÏSSIE. Dezer dagen is opgericht een Zeeuw- sche Crisis Perscommissie; zij bestaat ud de H.H.: P. V. d. Grinten, Breda; R. Zuidema, Goes; F. van de Velde, Vlis singen; A. J. Bronswijk, Oostburg; I. v. A?6rerneuzen; Nic. Karhof, Goes; en A. J. de Looze te Zierikzee; als secre- aris is aan de commissie toegevoegd de n Tan Bentbem, te Goes. Doel dezer commissie is, de verschil lende crisis-instanties voorloopig dus voornamelijk die op het gebied van land bouw-, tuinbouw-, veeteelt en zuivel bereiding, van voorlichting te dienen inzake de beste en juiste wijze, waarop zij hun publiciteit kunnen voeren zon- der i„ strijd te gerake" met de goede persgebruiken, DE NOORD-BEVELANDSCHE BRUG. Een door Ged, Staten aan te wijzen ingenieur zal eventueel TWn^nen Voor rekening der Provincie opmaken. In een gisteren gehouden bespreking van Gedeputeerde Staten met een de legatie uit het bestuur der vereenigin<s „De Noord-Bevelandsche Brug" werd vindt U een passende gaskachel. Doch niet alleen uit aesthetisch, maar ook uit technisch oogpunt hebben de gaskachels in de laatste jaren belangrijke verbete ringen ondergaan. Bovendien bestaat voor de fabrikanten sinds eenigen tijd de gelegenheid hun fabrikaten door de Gasstichting te laten keuren. Als U een door deze Stichting goedgekeurde gas kachel koopt kunt U er van verzekerd zijn dat deze aan strenge eischen voldoet. Vraagt U eens inlichtingen omtrent de mogelijkheden van verwarming met gas Zij worden U gaarne verstrekt door: 'M (Ingez. Med.) van de zijde van het Provinciaal Bestuur toezegging gedaan, dat aan de Provin ciale Staten en crediet zou worden ge vraagd om de plannen voor 'n even- tueele brug te doen uitwerken door een door Ged. Staten aan te wijzen in- geniur, mits de vereeniging het door haar tot de Provinciale Staten gerichte adres inhoudende verschillende wenschen tot verbetering zou terug nemen, in afwach ting van het oogenblik, dat over de mo gelijkheid van het bouwen van een brug zou zijn beslist. Inmiddels zou echter getracht worden reeds op enkele punten aan die klachten tegemoet te komen. ONTSPANNING WERKLOOZEN. Heropening lokaal Militair Hospitaal. Dezer dagen vergaderde de sub-com missie voor de ontspanning in het werk- loozenlokaal, ingericht in 't voormalig militair hospitaal. Daar is besloten Maandagavond den 16en October het lokaal officieel te her openen; een aantal autoriteiten en de schenkers van gaven zullen hiertoe o.m. worden uitgenoodigd; den volgenden ochtend zal het lokaal dan weer voor de cursussen en voor ontsnapping etc- be schikbaar zijn- Verschillende actief belangstellenden in het ontwikkelings- en ontspanningswerk stelden zich reeds beschikbaar tot het houden van lezingen etc. Het financieel overzicht van den pen ningmeester dezer commissie, den heer J. M. Harthoorn, wees een batig saldo van ruim 21 aan; de vergadering, zeer erkentelijk voor de van vele zijden on-É dervonden steun, overwoog verder hoe het financieele aanzicht voor dezen win ter was. Met nog eenige giften komt men er voorloopig wel, Naar de Zeeuw verneemt zal op Zaterdag 18 November het lid der Twee de Kamer, de heer C. Smeenk alhier op uitnoodiging van het Bestuur der Ge westelijke Organisatie Zeeland van Pa trimonium een belangrijke rede uitspre ken. GOES. EEN VAANDEL IN DE TROUWZAAL. Na vijf en dertig jaar op zijn plaats. Vrijdag 6 October 1933 waren wij toe vallig getuige van een eigenaardige „plechtigheid." In alle stilte werd over de Groote Markt een fraai vaandel ver voerd; 't ging de trappen van het Stad huis op en werd, met bijbehoorende kast in de trouwzaal geplaatst. Mogelijk voor eeuwen Na op onderzoek te zijn uitgeweest, en de „Goesche Courant" van 3 Sept. 1898 open geslagen te hebben, bleek ons het volgende: Aug.-Sept. 1898 werd ook te Goes op grootsche wijze de inhuldiging van H- M. Koningin Wilhelmina gevierd. Eén der gebeurtenissen van dit feest was een concert door „Euphonia", gegeven onder leiding van den heer F. X. Mannhardt. Tijdens dit concert werd, bij monde van mej. G. de Jonge Mulock Houwer, die sprak namens twee en dertig Goesche dames, aan „Euphonia" een feestvaandel aangeboden. De heer J. C, Pilaar Mzn. was daarbij vaandeldrager. De toenmalige voorzitter van „Eupho nia", de heer Bilt la Motthe, aanvaard de dit vaandel met een zeer waardee- Het morgenrood van een nieuwe idee heeft veel wolken te doorbreken. rende rede, in welke hij bijzonder hulde bracht aan de geefsters, aan de vervaar- digster mej. Joh- Risseeuw, en aan mej. Marie van Heel, die de leiding in deze 'had. En de heer Bilt la Motthe verze kerde daarbij: „Ook na het feest zal het (vaandel) de plaats gegeven worden die het toekomt." Aan deze laatste toezegging werd door het bestuur van „Euphonia" voldaan op 31 Jan. 1899, toen het vaandel aan de gemeente geschonken werd „ter plaat sing in de trouwzaal." Burgemeester Wesselink aanvaardde het geschenk. Zoo behoorde dus dit vaandel in de trouwzaal, maar of het daar ooit gestaan heeft voor 6 Oct, 1933 lijkt twijfelach tig. Wij konden in deze ons onderzoek slechts uitstrekken tot ruim dertig jaar geleden, maar die dertig jaar heeft het er in elk geval niet gestaan. Dien tijd verbleef het op den zolder; verhuisde vervolgens (twee jaar geleden) naar het museum, tot dezer dagen de gemeente secretaris, de heer Van Ballegoyen de Jong, ontdekte, hoe de gemeente eige naresse van dit vaandel werd en waar het eigenlijk behoort, n.l. „in de trouw zaal". Zoo heeft het vaandel, na vijf en der tig jaar, dus toch nog zijn plaats van be stemming bereikt. Gelijk reeds opgemerkt, is het een fraai vaandel, zij het ook sober van teekening. Het goudgele doek is pl.m 1 m. hoog en breed. Op de voorzijde prijkt een groote W. met daarboven, een kroon, en op de achterzijde staat; „Goes. September 1898". Letters en fi guren zijn dik opgelegd van goud en zilverdraad en de kroon is met rooc fluweel bewerkt. Links op het vaandei hangt een groote herinneringsmedaiile en rechts rood-wit-blauwe linten. Het vaandel bevindt zich in een plat te, glazen kast, die steunt op twee poo- ten met dwarsbalkjes, zoodat het ge heel vrij op den grond staat. WAT GOES MINDER KRIJGT. Begrooting-zorgen, Zoo men weet zal het Rijk op de uit- keeringen aan de gemeenten uit de ge meentefondsbelasting een korting toe passen. Deze korting bedraagt voor Goes 6000 voor 1934 zal echter 2/3 van dit bedrag dus 4000 ingehouden wor den. We behoeven wel niet op te merken, dat het sluitend maken der begrooting voor 1934 men denke ook aan de 10.000 voor het Gasthuis daardoor weer zooveel te moeilijker geworden is. Op alle uitgaven zal sterk bezuinigd moeten worden. Werkverschaffing. Naar wij vernemen hebben B.en W. een nieuw plan voor werkverschaffing in studie. Aanleg van een vliegveld schijnt niet uitvoerbaar. Eenerzijds omdat een ter rein van de vereischte afmetingen in of in de onmiddellijke nabijheid van Goes niet gemakkelijk kan gevonden worden en anderzijds om de groote kosten van grondaankoop, die dit mede zou bren gen. Nieuwe wandelclub. De 1,1. gehouden afstandsmarsch werpt reeds vruchten af. Donderdagavond is hier ter stede, met aanvankelijk achttien leden, opge richt, de Goesche wandelsportvereeni- ging „De Wandelaars". Het bestuur bestaat uit J. Bruel, voorz., mej. Lindenbergh, secr., M. Oli vier, penn. Algemeen leider is de heer L. Polfliet, Rozemarijnstraat 14. Aan dit adres kunnen zich nieuwe leden ver voegen. Een brand in het Hotel-Café het Beursgebouw, Hedennacht om 12 uur brak door on bekende oorzaak brand uit in de keu ken, van het voor eenige jaren gere staureerde Beursgebouw, thans hotel café, aan het Beursplein. Het brandde fel, en de geheele Vlissingsche brand weer was dan ook ingericht, om dezen brand te bedwingen. Na 3 uur werken gelukte haar dit. Het dak is geheel uit gebrand, doch het torentje kon behou den blijven. Naar wij vernamen gingen heden eeni ge vertegenwoordigers van de Vereen. Hendrick de Keyzer waaraan dit ge- jouw behoort in oogenschouw nemen. Huldiging N. Kievit. ARNEMUIDEN. In de voor deze ge legenheid rijk met bloemen versierde zit kamer van den burgemeester op het ge meentehuis, waren Donderdagavond bij een gekomen de burgemeester, al de gemeenteambtenaren ter secretarie en de comm. uit de ingezetenen dezer ge meente met hun dames, om van den ge meenteveldwachter den heer N. Kievit, wegens zijn pensioneering per 1 Oct. officieel afscheid te nemen als zooda nig en te huldigen voor datgene wat hij voor deze gemeente was en gedaan heeft. Nadat hij en zijn echtgenoote door de heer J. J. H u ij s s e n, gemeentesecre taris en J. J. C. van der Graaf, commissielid, binnengeleid was, sprak de burgemeester de heer H. G, Hor ninge hem ongeveer als volgt toe: Ruim 30 jaar, (5 October zou het juist 30 jaar en 9 maanden zijn geweest) hebt U tot volle tevredenheid van mijn voor gangers en mij, Uw werk in de gemeen te verricht. Dat Uw taak een niet altijd gemakkelijke was, kunnen het best de ouderen van onze gemeente beoordee- len. Zij toch weten het groote verschil tusschen Arnemuiden van vroeger en tegenwoordig en dat dikwijls door Uw taktvol optreden, de gemoederen tot bedaren gebracht werden, en erger voorkomen. Ik heb U leeren kennen als een persoon waar ik op aan kon en die steeds zijn plicht deed in iedere omstan digheid en zonder aanziens des persoons Toch was U niet wat men hier noemt een „zoekert". Dat U zich door onpar tijdig handelen veel vrienden hebt ver worven is U meermalen gebleken. Daar tegenover staan weer andere gevallen, waarmede U zich ook vijanden gemaakt hebt. Hoe kan het ook anders, Uw de vies was altijd: „Plicht bovenal" men kan niet iedereen naar den zin maken. Ook wat de opvoeding van de jeugc betreft, heeft Arnemuiden veel aan u te danken. Hoe toch was de toestand op straat in vroegeren tijd in vergelijk van tegenwoordig. De ouderen, die daar over het beste kunnen oordeelen, zeg gen niet ten onrechte: 't Is dag en nacht verschil; men herkent Arnemuiden van vroeger niet meer. U hebt mij altijd trouw gediend en mij steeds in moeilijkheden betreffende de politieaangelegenheden, verbonden aan mijn ambt, terzijde gestaan. De verhouding van u tot de secreta rie-ambtenaren over en weer is ook van de prettigste geweest. Tenslotte bood spr. namens het se- cretariepersoneel, wethouder Puijpe en A. H. de Kam, Vroeger concierge van het gemeentehuis, den heer Kievit een lamp aan. met de volgende woorden: Wij danken u voor hetgeen u ons en de gemeente gedaan hebt en wij hopen, dat u en uw vrouw van uw welverdiende pensioen en goede gezondheid nog me nig jaar hier in Arnemuiden mogen ge nieten. Bij het eind dezer rede ontvlamde plotseling een zeer mooie lamp, het ge schenk van de in de rede genoemde personen. Hierna richtte de heer G. van der Louw, als voorzitter van de commissie van de burgerij, ongeveer als volgt: 't Is bijna 31 jaar geleden dat ge uw intrede deed als veldwachter van Ar nemuiden. Voordien waart ge in de zelfde betrekking werkzaam in Middel burg. 't Was wel een heele stap voor u en uw vrouw om de stad en haar ge neugten te verruilen tegen het dorpsle ven. Toch geloof ik niet dat ge er ooit spijt van hebt gehad. Men heeft mij ver teld dat toen ge hier kwaamt om uw woning te bezichtigen, ge uw helm van het hoofd stiet, toen ge de deur uwer toekomstige woning intradt. Lang van statuur zijnde en niet gewoon om te bukken als ge ergens naar binnen ging, moest je het hier wel doen. Maar helaas, het ging zooals het wel meer gaat, een mensch bukt niet graag en vooral niet diep. En zoo bukte ge ook niet diep ge noeg om ongeschonden uw woning bin nen te gaan, zoodat ge uw helm van het hoofd stiet en deze over de straat rolde. Later hebt ge het wel geleerd. Veel liefs hebt ge in die 31 jaar on dervonden, maar ook rouw en droefheid werden uw deel in Arnemuiden. Doch in dit alles wist ge u gesterkt door on zen machtigen God. Noode ziet de burgerij u gaan. Bij uw 25-jarig jubileum heeft de bur gerij zich niet onbetuigd gelaten en nu bij uw heengaan wilt ze u een blijvend Middelburg, 7-X-'33. Vrijdag: hoogste luchttemperatuur 18.7 °C (65 °F); laagste 11.5 °C (53 °F). Heden 9 h: 13.1 °C; 12 h: 14.1 °C. Geen regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 773 mm; laagste 766 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 771.6 mm te Weenen; laagste 745.8 mm te Rost. Verwachting tot morgenavond; Zwakke tot matige wind uit Z. rich tingen, hal! tot zwaar bewolkt of be trokken, aanvankelijk nog weinig of geen regen, weinig verandering in tem peratuur, 9 Zon op: 7 h 12; onder 18 h 23. Licht op; 18 h 53. Maan op: 19 h 17; onder: 11 h 54. Zondag 8 October. Zon op: 6 h 12; onder: 17 h 21. Licht op: 17 h 51. Maan op: 18 h 51; onder 12 h 04. L.K. 11 Oct. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min, en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S r= springtij.) October. (Zomertijd.) Hoogwater. Laagwater. Za- 1 4-09 16.20 10.29 22.54 Zo. 8 3.41 15.58 10.05 22.27 Ma. 9 4.17 16.39 10.44 23.00 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. October. (Zomertijd.) Hoogwater. Laagwater. Za 7 6.05 18.14 11.36 23.56 Zo 8 5.37 17.49 12.11 23.31 Ma. 9 6.10 18.25 11.47 aandenken medegeven. Al zijn de tijden moeilijk en zwaar, toch wilden de inge zetenen zich niet onbetuigd laten. Spr. bood den heer en mej. Kievit daarop een dressoir aan. Daarna sprak de voorzitter van den Chr. Politiebond afdeeling Middelburg de heer V a n A a Is t te Middelburg. Eigen lijk moet ik niet den heer Kievit huldi gen, doch jullie, ambtenaren en ingeze tenen dezer gemeente. Deze huldiging bestemd voor den heer Kievit, treft ons als politie in zijn geheel, aldus spreker. Uit dit, blijkt dat de heer Kievit Uw aller hart gewonnen heeft, doch ook dat jullie hem, de politie, de kenner van den mensch de drager van het gezag, hiervan blijk geeft, dit doet hem en ons politiemannen goed, zeer goed. Tevens blijkt hieruit dat de verhouding tusschen publiek en politie thans zoo geheel an ders, zoo beter is, dan voorheen. Hierna dankte de heer Kievit mede namens zijn vrouw de verschillende spre kers, waaruit bleek dat hij ten zeerste getroffen was, door deze huldiging. Laten de menschen dit niet doen in dezen slechten en ernstigen tijd, had hij gezegd, toen men over deze huldiging kwam spreken, doch de hem toegenegen geest stoorde zich hieraan niet. Ook de muziekvereeniging „Arne's Genoegen" bracht hem onder leiding van den heer P. Meliefste, 'n muzikale hulde voor het bordes van het gemeentehuis, waarbij de voorzitter dier vereeniging hem toesprak, waarna de voorzitter der commissie de uzikanten dank bracht. Hierna werden het gemeentepersoneel alsmede de huldigingscomissie ten zijnen huize genoodigd. DOMBURG. Het Plaatselijk Crisis Co mité wil op Dinsdag a.s. (10) door speld jesverkoop probeeren weder een kas te vormen, waarmede het een program ma hoopt te kunnen uitvoeren, zoo mogelijk nog uitvoeriger dan in den vo- rigen winter- Toen heeft het Comité steun kunnen bieden in geld en in natura op verschillende plaatsen; het stelde 'n 5-tal jongelui in de gelegenheid, deel te nemen aan de ontwikkelingscursussen te Middelburg; het financierde een hout- snijles ter plaatse De ervaring van een J!

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1