RECHTZAKEN. VERKEERSWEZEN P. T. T. SPORT. INGEZONDEN STUKKEN. GEMENGD NIEUWS. CRISIS. DE STERRENHEMEL 4—11 OCT. 1933 20 h MT (21 h ZT) ZUID die de Z. Am. staten in het begin der vorige eeuw heeft verlost van de Spaansche overheersching. Zijn stand beeld ziet men op vele plaatsen. De lama is het lastdier van Peru. Europa dankt aan dit land de mais, de aardappel en de chinine. Het wapen van Peru bevat de hoorn des overvloeds, de lama en de chinineboom. De Eucalyptusboom is er 60 jaar ge leden uit Australië ingevoerd en gedijt er goed. De vischrijkdom is oorzaak van de eveneens groote vogelrijkdom, peli kanen en aalschovers, die op hun beurt de guano leveren, welke Peru in 10 jaar tijd 9 millioen pond sterling heeft opge bracht, waarvan een half millioen voor militaire uitgaven besteed is, terwijl het overige is verdwenen. Geen wonder dat de soldaten, die op de film vertoond werden, slecht of geen schoeisel droe gen. De film heeft de aanwezigen de illusie van allerlei uitstapjes verschaft, waar onder aardige volkstooneeltjes met na- tuurtafereelen, scenes uit het zeevogel leven en kijkjes op gebouwen en ruines elkaar afwisselden. De bevolking leeft gedeeltelijk van vischvangst, die ze uitoefenen in biezen bootjes, volkomen gelijk aan die welke in den tijd van Ramses in Egypte wer den gebruikt. Een belangrijk artikel van uitvoer is de katoen. Men krijgt den indruk dat er voor aanleg van wegen, zoowel als voor het schoenenmaken heel wat werk voor werkzoekenden te vinden is. De Volken bond zou dit kunnen bevorderen door openstelling van grenzen en begunsti ging van emigratie. Spreker heeft zijn gehoor door zijn ge zellig verhaal geboeid en een welver diend applaus tot dank geoogst. Nederlandsche boekenclub opgericht. In navolging van de meeste landen in Europa en van Amerika, is in Neder land opgericht een boekenclub, die zich ten doel stelt boeken van beteekenis, zoowel oorspronkelijke als vertaalde werken, in breede kringen te brengen tegen een prijs, die zoo laag mogelijk zal worden gehouden. Het bestuur van deze Nederlandsche boekenclub is samengesteld uit de hee- ren: W. F. L. Mügge, voorzitter; dr. B. M. Boerebach, drs. J. van Daalen en Henri Brandes, secretaris-penningmees ter. Aan de vertalingen zullen hooge eischen worden gesteld. De boeken wor den uitgegeven in kloek formaat, keu rig verzorgd, met bandteekeningen, ont worpen door Nederlandsche kunste naars. Het eerste boek, dat binnen enkele weken gaat verschijnen, is een werk van Francois Mauriac: „Wij, Frontenacs....", in de vertaling van mevrouw J. Masch- meijer-Buekers. Het bandontwerp is van den kunstenaar Kees Koeman. Politierechter te Middelburg, In de zitting van Dinsdag waren de volgende personen gedagvaard: J. G. H. J. S., 43 jaar, leurder te Am sterdam, wegens verzet tegen den agent van politie Flipse, toen deze hem op 17 Juli 1933 te Vlissingen beetpakte ter zake van overtreding. Eisch en Uitspraak 20 sub. 10 d. h, J. M. M., 34 jaar, grondwerker te Zwolle, wegens verzet tegen de politie bij bovenstaande arrestatie te Vlissingen op 17 Juli 1933. Eisch en Uitspraak 20 sub. 10 d. h. Al. v. A., 20 jaar, arbeider te Biervliet, thans te W a t e rvliet, wegens diefstal van een zakhorloge, toebehoorende aan P. F. Schoolmeester, te Vlissingen op 26 Juli 1933, Eisch en Uitspraak 20 sub. 10 d. h. E. B., 56 jaar, landbouwer te Renes- se, wegens poging om zwaar lichamelijk letsel toe te brengen aan Bastiana Beije door een broodmes naar haar te gooien, waarbij deze niet is gewond omdat zij achteruit week. Eisch en Uitspraak: 15 sub. 10 d. h. H. C. v. d. L, 34 jaar, zonder beroep te Middelburg, wegens mishandeling van Jacomina Bos te Middelburg op 26 Aug. 1933. Eisch en Uitspraak: 10 sub. 5 d. h. J. M., 23 jaar, werkman te Vlissingen, wegens niet voldoen aan de vordering van den rechthebbende het Kantoor van de Invoerrechten te Vlissingen te ver laten. Eisch en Uitspraak: 15 sub. 10 d. h. J. V., 32 jaar, koopman te Krabben- dijke, wegens beleediging van Dirk Hardenberg per briefkaart op 1 Septem ber 1933. Eisch en Uitspraak: 10 sub. 5 d. h. C. J. B., 56 j., machinist te Krabben- dijke, wegens het niet voldoen aan de vordering van den wachtmeester van der Moere om af te stappen toen hij op 29 Augustus 1933 te Kruiningen na zonsondergang met een onverlicht rij wiel op den openbaren weg reed. Eisch en Uitspraak: 15 sub. 10 d. h. C. W., 35 j., sleeper te Goes, wegens vernieling van een ruit van een auto, toebehoorende aan F. van Hoogstratè te 's Heer Arendskerke op 31 Augus tus 1933. Eisch en Uitspraak: 15 sub. 10 d. h K. B,, 35 j., werkman te Terneuzen, wegens mishandeling van F. M. de Witte op 17 April 1933 te Terneuzen. Eisch en uitspraak 25 b, s. 10 d.h. A, B., 40 j., kraanmachinist te Hoofd plaat, wegens mishandeling van Elisa beth Imanse te Hoofdplaat op 24 Juni 1933. Eisch en uitspraak 25 b. s. 10 d.h. H. J. D., 26 j„ schipper te Sluis, we gens mishandeling van Petrus Maen- houdt te Knocke. op 21 Augustus 1933. Eisch en uitspraak 25 b. s. 10 d.h. C. R., 29 j., koopman te Zierikzee, wegens mishandeling van J. W. Boer- ma te Kerkwerve op 21 Augustus 1933. Eisch en uitspraak 1 maand gevan genisstraf. E. A. de W., 24 j., venter te Honte- nisse, wegens mishandeling van M. Sor- ber te Hontenisse op 20 September '33. Eisch en Uitspraak: 15 sub. 10 d. h. A. M. S-, 24 j., metselaar te Kloos- terzande, wegens mishandeling van E. A. de Waal te Hontenisse op 21 Sep tember 1933. G. E. M., huisvr. van M. de C., 22 j-. zonder beroep te Sas van Gent, wegens mishandeling van C. M, de Caluwé te Sas van Gent op 25 Augustus 1933. Eisch en Uitspraak: 15 sub. 10 d. h. J. P., 40 j-, chauffeur te Geos, wegens verduistering van 2 strengen touw, toe behoorende aan Jacobus Kuzee te Goes op of omstreeks Juli 1933. Eisch 1 maand gevangenisstraf. Uit spraak: vrijspraak. A. A. de G., 38 j., leurder te Hulst. Weg'ens diefstal van een geldsbedrag toebehoorende aan Philemon Plas- schaert te Clinge op 24 Augustus 1933. Eisch en uitspraak 15 b. s- 10 d.h. J. van H-, 28 j., koopman, zwervende, wegens vernieling van een bord, toe behoorende aan mejuffrouw School meester te Middelburg op 4 Augustus 1933. Eisch 1 maand gevangenisstraf- Uit spraak 5 b. s. 5 d.h. Onjuiste opgaven voor den steun. De rechtbank te Assen veroordeelde Zaterdag een arbeider te Coevorden, die aan het orgaan belast met de uit voering der steunregeling een onjuiste opgave had gedaan met betrekking tot zijn gezinsinkomsten, zoodat hij meer steun ontving dan hij volgens de rege ling mocht hebben, tot 1 maand gevan genisstraf. Twee andere arbeiders, die zich aan dezelfde overtreding hadden schuldig gemaakt, werden veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. (Reeds gemeld in een deel van ons vorig nummer). Invulling van formulieren ingevolge de tarwebeschikking. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, nam Maandag conclusie in een zaak van F. L. v. R., die voor het Kan tongerecht te Hulst terecht stond ter zake van het niet-invullen van het formulier dat behoort bij de gewijzigde tarwebeschikking 1931. De Kantonrechter ontsloeg den vér- dachte van rechtsvervolging. De recht bank te Middelburg oordeelde in hooger beroep, dat verdachte wel strafbaar was inzake het niet bijhouden van de eerste 5 kolommen van het formulier. Ten aanzien van de 6de kolom werd ver dachte van rechtsvervolging ontslagen, aangezien volgens de rechtbank deze kolom niet van dag tot dag behoefde te worden bijgehouden. De Officier van Justitie të Middelburg ging van dit vonnis in cassatie bij den Hoogen Raad, oordeelende, dat boven deze zesde kolom staat: „verwerkt en verkocht per kalenderweek, hetgeen volgens den Officier moet worden opge vat, dat het invullen daarvan op gezette tijden behoort te geschieden met zekere continuïteit. Mr. Wijnveldt was het met den requi- rant eens voor zoover die beschouwin gen betreffen de wijze waarop deze ko lom bijgehouden moet worden, uit die bedoeling is echter niet de strafbaar heid af te leiden. Z.i. deugde het hoofd van de kolom niet. Hij concludeerde tot verwerping van het beroep. De Hooge Raad zal arrest wijzen op 30 October. De golflengte „overeenkomst!" van Luzern. Op de golflengte-conferentie te Lu zern werd aan Radio Luxemburg een golflengte in de buurt van 200 meter toegewezen, waarop met betrekkelijk geringe energie zou moeten worden ge zonden Maar de leiding van het stati on denkt er niet aan om van de gun stige lange golf en het groote vermogen van 200 KW afstand te doen. Integen deel, het plan schijnt te bestaan om de inrichtingen nog te vergrooten, het ver mogen nog op te voeren en eventueel ook een krachtzender op de korte golf te bouwen. In Engeland schijnt men met deze houding van Luxemburg reeds rekening te houden; het Vad. verneemt tenmin ste, dat ook dit land zich niet zal hou den aan de te Luzern vastgestelde be perking der zendvermogens en den nieuwen krachtzender Droitwich, in plaats van op de internationaal vastge legde maximale energie van 150 kW, zoo noodig op 200 kW zal brengen. Vliegers boven den Ruigenhoek. Blijkens een „bericht aan luchtvaren- den" van het ministerie van Waterstaat worden, in verband met de omstandig heid, dat zich in weerwil van het her haald, verzoek opnieuw eenige geval len hebben voorgedaan, waarin door vliegtuigbestuurders boven het buiten verblijf van de Koningin te Schevenin- gen (Ruigenhoek) is gevlogen. Bestuur ders van vliegtuigen nogmaals dringend verzocht, de omgeving van dat verblijf op ruimen afstand te mijden. De ligging van Ruigenhoek is 3.8 km. N.O. van den mond van de visschershaven van Sche- veningen en plm. 400 m. van de kust. Vader, moeder, met z'n beien, zwijgend, met bedrukt gelaat; donker hoekje van de kamer, 't régent, buiten op de straat. Beider oogen staan vol tranen, zorgen waren in het rond, moe zijn ze van 't praten,, peinzen, droeve trekken om den mond. Kleutermeisje komt naar binnen, staart verschrikt haar ouders aan, ziet met open mondje vader zwijgende de deur uitgaan. Moeder, moesje, waarom huil je Mammie, doet er soms wat zeer Kindjewe zijn arm geworden, Vadertje verdiént niet meer Straks bereikt U de collecte van het Crisis-Comité. Helpt dan met een gift, hoé klein ook aan zijn mooien arbeid mee. Lange Jan. Een Wielerclub opgericht. Eenige wielren-enthousiasten te Mid delburg hebben een Wielerclub op gericht De oprichtingsvergadering vond plaats op j.l. Maandagavond, waarop alle aanwezigen 23 in getal zich als lid der nieuwe vereeniging opgaven. Het bestuur werd samengesteld als volgt: J- Michielse, voorzitter; J. P. Boom, Secretaris, M. Buijze, Penning meester, J. C. Ketelaars en A. Imanse commissarissen. Op den Zaterdag a.s. alhier te hou den wegwedstrijd, zullen de meeste le den der nieuwe Vereeniging uitkomen- Voetbal. Wedstrijdprogramma voor Zondag 8 October. Ie Klasse A. Goes 2Middelburg 3. Vlissingen 3Goesche Boys. Zeeuwsche BoysEiland Boys, le Klasse B. HoofdplaatTerneuzen 3. Breskens 2—D, E. O. Biervliet—Oostburg- Ie Klasse C. SluiskilStoppeldijk. Axel 2—O.N.W. Ho'ntenisseSteen le Klasse D. Zierikzee 2Renesse. NoordgouweSchouwen. 2e Klasse A. DomburgMiddelburg 4, R- C. S. 2Vilssingen 4. De Zeeuwen 3Blauw Wit. Zeelandia 3Eiland Boys 2. 2e Klasse B Hansweertsche BoysZeeuwsche Boys 2, KruiningenKattendijke. 's-HeerenhoekIerseke. HeinkenszandGoes 3. 2e Klasev C. B.K.V.V.Corn- Boys. Terneuzen 4Terneuzensche Boys. ScheldestrijdersWestdorpe 2e Klasse D, IJzendijke 2Hoofdplaat 2. ZeeduivelsBiervliet 2. Oostburg 2D. E. O. 2 (Sasput.) 2e Klasse E,. Zierikzee 5Renesse 2. 3e Klasse A. De Zeeuwen 4Vlissingen 6. Blauw Wit 2Vlissingen 5- R- C. S. 3de Zeeuwen 5. 3e Klasse B. Stoppeldijk 2Sluiskil 2, Steen 2Hontenisse 2. Westdorpe 2Oranje 2, Corn. Boys 2Zuiddorpe. Verboden te voetballen op Zondajg. Alblasserdam heeft onlangs een voet balverbod op Zondag ingevoerd. Zon dag waren er twee wedstrijden vast gesteld nl. Alblasserdam IStrijen II en Kinderdijk—U.N.O. Toen de spelers op het veld waren kwam de burgemeester met vier veldwachters binnen de lijnen en liet 60 processenverbaal maken. Tweemaal ging de heer Bouman, die order tot spelen gaf, op de bon en eens genoten de eer de bestuurderen en de spelers van de vier elftallen. Ook a.s. Zondag worden weer wed strijden vastgesteld. Men gaat daar mede door tot in hoogste instantie be slist zal zijn over de geldigheid van dit vcetbalverbod. Ster Ta 3* grootte, of kltiaer Ster'/j 2e grootte. Ster »/d 1' gr. Melkweg Wettelijk ingeschreven bi) bet Bureau Va Industrieelen Eigendom onder No. 6 4 2 2 2 O EERSTE KV." ©VWIEMAAN CDlMTSTEKV^RIim HInieüvemaan VENUS© MARS JUPITER SATURNUS© Bovenstaand kaartje stelt voor den sterrenhemel in Nederland, des avonds' te acht uur Middelbare Tijd, (negen uur Zomertijd, gelijk aan 20 h) 52 min Sterretijd. In tegenstelling met gewone landkaar ten vindt men hier het Westen rechts, het Oosten links van den beschouwer geteekend. Dat is bij sterrekaarten nood zakelijk en gebruikelijk, teneinde te ver hoeden, dat de beelden in spiegelschrift zouden verschijnen. Wanneer men in het oog houdt, dat de hemellichamen die in het Oosten opkomen, naar het Zuiden stijgen en in het Westen ondergaan, en wanneer men verder slechts dat kwadrant van de kaart voor zich neemt, waarnaar de blik aan.den hemel gericht is, dan is de oriën tatie eenvoudig genoeg. Op dit kaartje loopt van het ZW naar het NO door de sterrenbeelden Schut ter, Arend, Zwaan, Cassiopeia en Wa genman een gebogen stippellijn; zij duidt de ligging van den Melkweg aan. In drukletters vermeld zijn de namen van de sterrebeelden; de eigennamen van een aantal der helderste sterren zijn in schrijfletters geteekend. 1. Afzender onbekend stuk in de prullen mand. 2. Briefwisseling wordt over ingezon den stukken geplaatst of geweigerd niet gevoerd. 3. De kopjj wordt niet terugge zonden. 4. Maakt het kort CRISIS COLLECTE. Middelburg, 4 Oct. 1933. Mijnheer de Redacteur, Mag ik Uw blad gebruiken om op een vraag, 'die mij in deze dagen herhaalde lijk gesteld is, te beantwoorden? Er is mij heel dikwijls gevraagd of ik het niet erg jammer vind, dat zoovele collectes gehouden worden, die mis schien toch wel schade doen aan de collecte van morgen voor het plaatselijk crisis-comité? Ik geloof niet dat we daar veel scha de van zullen ondervinden, omdat ik er van overtuigd ben, dat zij die zich be ijveren om gelden te verzamelen voor den nood van menschen buiten onze stad, hetzij heel dicht bij of heel ver weg, ijverige propagandisten zullen zijn voor onze collecte. Wie om anderen denkt zal zeker de menschen van vlak bij, die het zoo noodig hebben, niet ver geten, maar mild hen helpen. De voorzitter van het Plaatselijk Crisis-comité Verdronken. Maandagmiddag geraakte het 2-jarig dochtertje van de familie van W. aan den Koppeldijk te Z e i s t bij het spe len te water en is verdronken. ERNSTIGE AANRIJDINGEN. Za terdagavond zijn op den Noordsingel te Rotterdam een autobus en een mo torrijwiel, dat bestuurd werd door den 27-jarigen W. M. v. G., met elkaar in botsing gekomen. Van G., een bekende motorrenner, is daarbij komen te vallen en heeft het linkerbeen op drie plaatsen gebroken. De chauffeur v. d. O. uit Tilburg, die Zondagmorgen met een zestal per sonen ging toeren is op den weg nabij Gilze-Rijen met z'n wagen geslipt en te gen de langs den weg staande boomen gereden. Bij de botsing sloeg een der in zittende dames uit den wagen. De meeste inzittenden bekwamen schrammen of snijwonden, terwijl de da me, die uit den wagen was geslingerd, De middaghoogte van de zon veran dert deze maan van 35° tot 24°; de dag- boog de tijd dat zij boven den ho rizont staat), van 11 h 40 min tot 9 h 40 min De schijngestalten van de maan zijn: V.M.: 3 Oct.; L.K.: 11 Oct.; N.M.: 19 Oct.; E.K.: 25 Oct. DE PLANETEN. Op onze kaartjes volgen wij den loop der vier planeten Venus, Maris, Jupiter en Saturnus. Venus (m 3.7) is avondster in Weegschaal, Schorpioen en Slangen drager; ondergang ongeveer 18K uur. Mars (m r= 1.4) is eveneens avond ster in dezelfde beelden; hij gaat om streeks 19 h onder. Jupiter (m 1,2) is morgenster in de Maagd, in het begin der maand staat hij te dicht bij de zon om waar genomen te kunnen worden. Hij komt ongeveer 6 uur des morgens op en gaat voor 18 h des avonds onder. Saturnus (m 0.7) is avondster in den Steenbok; hij gaat omstreeks mid dernacht onder. (m r - magnitude helderheid, ver geleken met een ster van de le groot te, die m 1,0 heeft.)- over pijn in rug en lendenen klaagde. Onder E d e is Zondagmiddag een Amsterdamsche auto, tengevolge van de gladheid van den weg geslipt en tegen een boom gereden. De wagen werd ge heel vernield. De inzittenden kwamen er met lichte verwondingen af. Op den smallen overweg bij den Trumpert op den Roermondschen weg bij Weert is Zaterdag een vrachtauto met eieren in den mist tegen een met dakpannen geladen vrachtauto gebotst. De Roermondsche wagen kreeg lichte averij. De Eindhovensche wagen, waar van de chauffeur een rood doek over zijn lampen had getrokken, was er er ger aan toe en was ter linkerzijde aan motor en cabine geheel ingedrukt. De Roermondsche chauffeur moest zich door de kap van de cabine naar buiten werken en kwam er zonder noemens waardig letsel af. De Eindhovensche echter was er erger aan toe en bekwam vrij ernstige verwondingen. NEDERLANDER GEDOOD, EEN ANDER ZWAAR GEWOND. Te Haarlem is bericht ontvangen, meldt het Volksblad dat de heer G. T., die deelnam aan een motorrit in clubver band door Duitschland te Altenberger nabij München het slachtoffer is gewor den van een aanrijding met een auto. De heer T. werd hierbij zoodanig ge wond, dat hij is overleden, terwijl zijn zwager, die op de duozitting zat, met zeer ernstige verwondingen naar het ziekenhuis te Altenberger is vervoerd. VERDUISTERING? In een hotel in de Kalverstraat te Am s t erdam is een 54-jarige koopman aangehouden verdacht van verduistering van 2250. Deze koopman had dit bedrag ontvan gen van een zwager, die vroeger in Duitschland woonde, om er samen een zaak mede te beginnen. Hij heeft het geld echter voor andere doeleinden aangewend. Daarvan werd aangifte ge daan. De koopman is ter beschikking gesteld van de justitie, die hem echter op vrije voeten heeft gesteld. 500 LANTAARNS STUK GESCHO TEN MET KATAPULTEN. De Jor- daan en de omgeving van den Nieuwen- dijk te Amsteram zijn Zaterdag en Zondagavond door de baldadigheid van een troepje opgeschoten jongens goeddeels in het donker gezet meldt de Msb. De aanleiding daartoe zijn enkele fir ma's geweest, die dit speelgoed en gros verhandelen. Voor een paar centen kan men zich dit speelgoed dat lang niet altijd zoo ongevaarlijk is als het er uit-

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 7