GOESCHE COURANT^ BINNENLAND. ZEELAND. KORT ZEEUWSCH NIEUWS. WEER El WIND. KERKNIEUWS. u NUMMER 234. TWEE BLADEN. WOENSDAG 4 OCTOBER 1933. EERSTE BLAD. 176e JAARGANG. m Brrrof Pffff SOES. WALGHEREM. IUID-BEVEIAND. ZEEUWSGH-VLAANOEREN O.D. PER KONINKLIJKE BOOT NAAR ZUID-AMERIKA. P. L. DE BRUIJNE Zn. M'burg. >urg dat de Ivan ïer- 34. Ileti- zoa- 5Se- /an |ge- in sou Ye r- tijk, het ee- Jps- ge- gen Irfe- van IN is bot li de 3e- un mg |an [de Jen Irt- po- >er tal le idt fen lór In' lot lor le> 3P Rn- le- le- u- jr ■ij lilt >e ïr it (in is as >e MIDDELBURG Öagblari Voor Middelburg) Goes en agent- -cbep Viissingon 2.30, eidera 2.50 per kwartaal Weeh-abonn. ia Middelburg en Go«a 18 ct. w- Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. contr, voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelbiirgscba Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: ïurfkade. telefoon 17. Aangesloten hij het Bureau voor Publiciteitsvaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1-4 regels 2.10, elke r. in. 30 ct. RabrifS „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 rvgsla- a 75 ct.. by vooruitbetaling Adv. „Brieven" of „Bevragen bureau dezar frft-E rant" 10 ct. extra Bewysnonimers 5 n&etï RADIOAVOND NATIONAAL CRISIS COMITé. Rede van Prinses Juliana, Zoowel via de lange als de korte golf (dus via Hilversum en Huizen) werd gis teravond het radioprogramma ten be hoeve van het N. C. C. gegeven. Rede voeringen werden gehouden door den voorzitter jhr. S. van Citters, lid der Eerste Kamer, mr. A. J. A. A. baron van Heemstra, onder voorzitter van het comité, en mr. E. E. Menten, penning meester. Na de in ons blad van Zaterdag j.l. verwerkte mededeelingen kunnen wij over hetgeen deze heeren zeiden, kort zijn. Temeer waar toen reeds een duidelijk overzicht werd gegeven van wat het Comité deed en doet, hoeveel er was ingekomen en uitgegeven, waaraan de gelden worden besteed. Dit hoorden nu duizenden en duizenden nog eens voor hun loudspeaker! Trouwens de quintessence hunner be- toogen Vond ieder Nederlandsch luis teraar terug in de woorden, die Prinses Juliana om half tien, tot ieder afzon derlijk, en allen gezamenlijk, eenvoe lend verbonden, door den aether richt te. H. K. H. zeide: ,.Het Nationaal Crisis Comité bestaat nu bijna twee jaar. Het is dankbaar voor de waardeering en de medewer king, die het gevonden heeft, en dit des te meer, waar, ondanks het zich wijzi gen van de omstandigheden, het voort bestaan ervan evenzeer geboden blijft De regeering verzoekt ons hierom, met ons werk voort te gaan. Wij staan op dit oogenblik voor den winter, èn voor een week, waarin door het heele land voor het Crisis Comité zal worden ingezameld. De inkomsten van het nationale comité waren van de oprichting, aan het eind van November 1931, tot 31 December 1932 rond 1,190,000 en over de eerste acht maan den van 1933 360.000, Daarentegen zijn over de overeenkomstige perioden de uitgaven geweest 487.000 afgezien van een groote uitgave voor kunstmest en 346.000. De noodzaak gebiedt ons dus, U te vragen om vernieuwde hulp Het is een terneerdrukkende gedach te, hoe weinig het Nationaal Crisis Co mité kan doen, hoe laag de uitkeerin- gen zijn, hoe klein nog maar de kring is waarin het werkt. Maar aan den an deren kant, ik begon er mee het te zeg gen, een gevoel van dankbaarheid komt op voor de ondervonden deelneming in ons streven. Vanuit alle kringen is men ons met zijn hulp tegemoet gekomen. Dit geschiedde in drieërlei opzicht; materieel door hen, die ons in geld of in natura hun bijdragen deden toeko men, en velen doen dit niet slechts eenmaal, maar herhaaldelijk, en soms in dien aantrekkelijken vorm van gere geld een deel van uit arbeid verkregen inkomsten af te staan; moreel door hen, die ons door hun woord of invloed bijstonden, of het juiste licht op ons werk lieten schijnen, waarbij de pers veelvuldig op verdien stelijke wijze voorging; tenslotte door diegenen, die als leden of medewerkers van het nationale of de plaatselijke crisiscomité's met eigen ar beidskracht deze groote en fijne taak hielpen uitvoeren groot en fijn, niet alleen organisatorisch, maar ook zeer zeker ideëel. Het is voor mij een voorrecht van hieruit allen, die in welken vorm ook ons werk steunden, met warmen dank te kunnen begroeten. Een bijzonder woord hierbij tot de zeer velen, die met groote volharding of bewonderenswaar dige vindingrijkheid de inzamelings- week vruchtdragend wisten, en opnieuw weten te maken. Al deze medewerkers zullen evenwel de eersten zijn, die toegeven, hoe weinig het is, dat er nog maar gedaan kan wor den. De mooie impuls van saamhoorig- heidsgevoel, dat den laatsten tijd alge meen boven komt, moge het zijne doen om dit, zoo breed mogelijk gebaseerde, werk nieuwe levenskracht te verleenen, om in menig bestaan milder omstandig heden te bereiden in de plaats van zeer bezwarende. Gij hebt vernomen, hoe groot het totaalbedrag, en hoe klein de afzonder lijke bijdragen, tegelijk zouden kunnen zijn. Maar hoe meer ge ons geeft, hoe meer kunnen wij doen Onze inzamelingsactie maakt het zoo gemakkelijk, zelfs de zwakste goede voornemens om ons financieel bij te staan in daden om te zetten Laat niemand denken, dat zijn bijdra ge voor ons van geen belang is. Ik eindig tenslotte met den wensch, dat gij, die luistert, dat ons Volk, met al de voldoening, die hierbij mogelijk is, terug zal kunnen zien op de nationale inzamelingsweek, tot belooning van hen, die er de omvangrijke uitvoering van verrichten en tot dankbaarheid van de genen, die het allerzwaarst lijden onder den algemeenen nood. Een mogelijkheid dien te verzachten staat open". De rede met klare stem uitgesproken, kwam goed door, en zal haar indruk niet hebben gemist. Naar aanleiding van dev passage in de rede der Prinses over de bijdragen zij nog het volgende aange haald uit de toespraak van jhr. Van Cit ters. „Ik herinner er aan, dat voor het Comité door de Posterijen crisis-brief kaarten worden uitgegeven met een toe slag van gemiddeld 2 cent per stuk. De ze zijn aan alle postkantoren verkrijg baar. In 1931 werden in binnenlandsch verkeer verzonden 98 millioen gefran keerde briefkaarten. Als nu eens twee derden van de verzenders het werk steunden en van elke tien briefkaarten welke zij verzenden één crisisbriefkaart gebruikten, dan zou dit bij een gemid delden toeslag van 2 ct, 120.000 in een jaar opbrengen. Binnenkort hopen wij in de gelegenheid te zijn om ook crisispost zegels te kunnen uitgeven. Heeft het wel eens uwe aandacht getrokken, dat er 1931 246 millioen gefrankeerde binnen landsche brieven zijn verzonden. Aan genomen dat die postzegels drie maan den worden beschikbaar gesteld en men neemt aan, dat in die periode 80 mil Iioen brieven worden verzonden, dat ieder op de tien gebruikte postzegels één crisispostzegel gebruikt, dan becij fert men een inkomst van 160.000. „Ziet, steeds worden u middelen ge boden om met iets, wat zoo weinig moeite en geld vergt, aan 'het crisiswerk mede te doen". Ter afwisseling der redevoeringen kwamen de beide omroepvereenigingen de A.V.R.O. en de K.R.O, met een eigen muziekprogramma. En samen met den gister gepubliceerden prijsvraag. DE STAATSLOTERIJ. Wijziging in de trekking- Naar de „Tel." verneemt, zijn in de laatste dagen besprekingen gevoerd tusschen den directeur van de Staats loterij en minister Oud, voor een wijzi ging van de trekkingen van de Staats loterij, ter overweging om in het ver volg loten uit te geven, welke genum merd zijn van 124.000 in plaats van 121.000, zooals tot nu toe. Dit zou evenwel geen uitbreiding van de Staats loterij beteekenen, daar 3000 loten, waarvan de nummers geheim zijn, niet uitgegeven zullen worden. Het doel van dezen maatregel zou zijn het trekken van andere loterijen op de Staatsloterij te belemmeren. Voorts zou men van plan zijn een wij ziging aan te brengen in het trekkings plan. Zooals bekend, is tegenwoordig tusschen iedere klasse een tusschenpe- riode van één week. Men zou nu over wegen de trekkingen voor de eerste vier achtereenvolgende weken te doen plaats vinden en tusschen de vierde en vijfde klasse vier weken in plaats van één week te laten verloopen, MET LUIDER STEM VENTEN VERBODEN. In verband met vele, den laatsten tijd ontvangen klachten over het venten met nieuwsbladen en andere drukwer ken van zeer uiteenloopende richting, welk venten voornamelijk plaats heeft in de drukke winkelstraten, hebben B. en W. van Amsterdam besloten ge bruik te maken van de hun in de alge- meene politieverordening gegeven be voegdheid 't met luider stem venten met gedrukte of geschreven stukken of af beeldingen in verschillende straten te verbieden. DE STAATSCOMMISSIE-SCHOUTEN. Rapport einde dezer maand. Naar de N. Rott. Crt, verneemt, zal nog aan het einde van deze maand het rapport der staatscommissie-Schouten nopens de normen der salarissen van het personeel der provincies, water schappen en gemeenten verschijnen. En toch is het beter de schaduw te volgen van het hoogste, dan tevreden te zijn met het laagste. H. van Dijcke, De Koningin-Moeder heeft weer een aanzienlijke gift aan het Nationaal Crisis Comité doen toekomen. Op de Amsterdamsche ge- meentebegrooting zal 63.000 minder aan kunstsubsidies worden uitgetrok ken. Leiden vierde gister de ontzet- herdenking met de gebruikelijke festivi teiten, in groote feeststemming. Van heinde en ver waren duizenden stad waarts getogen. Op de Breestraat werd 's morgens al heel vroeg reveille ge blazen. In het Waaggebouw werd den eeuwenoude traditie getrouw haring en wittebrood uitgedeeld. 2950 personen kwamen zich daartoe aanmelden Er was een kerkelijke herdenking in de St. Pieterskerk, 's Middags een groote op tocht: Oranje en Leiden, De optocht stelde voor de belang rijkste gebeurtenissen en personen uit de geschiedenis van Leiden en liet bo vendien het licht vallen op de nauwe betrekking tusschen Willem I en de stad Leiden.. Een uitgebreid Lunapark zorgde den heelen dag, avond en nacht door voor de gewenschte attracties. Een vuurwerk voor een knaleflectief „olficieel" slot. Mooi weer, zeer veel enthusiasme. Het hoofdbestuur van het Nati onaal Verbond van Gemeenteambtena ren heeft een motie aangenomen, waar in o.a. met diepe teleurstelling wordt geconstateerd, dat van het corps der Rijksambtenaren, waarmede de Gemeen te-ambtenaren, die in het Nationaal Verbond van Gemeente-ambtenaren zijn georganiseerd zich volkomen solidair gevoelen, thans weer een extra offer wordt gevraagd, na de vele, die zij zich reeds hebben moeten getroosten, en waarin het bestuur zich richt tot de re geering met het dringend verzoek, de voorstellen i. z. de salarisverlaging in nadere overweging te nemen. Het komt bij de kachelverwarming wel eens voor, dat men des ochtends lang, te lang zit te bibberen; tegen het midden van den dag wordt het pas be- haagelijk en dan moet de kou buiten maar éven afnemen, of het zonnetje moet een uurtje schijnen, en ge zit te puffen van de warmte. Dat is geen economie. Economie is onmiddellijk regelbare warmte. De bron van zulk een economische warmte vindt U in gaskachel, gashaard of gasradiator: door een eenvoudige handbeweging is deze warmte onmiddel lijk regelbaar. Zelfs een automatische regeling van den gastoevoer in verband met de ge wenschte temperatuur in kamer, winkel, of kantoor, kan geleverd worden Vraagt U eens inlichtingen omtrent de mogelijkheden van verwarming met gas Zij worden U gaarne verstrekt door: (Ingez. Med.) Rijkskieskring Middelburg der r. k. partij. Onder voorzitterschap van burge meester Truffino uit Hulst vergaderde Zondag j.l. de Rijkskieskring Middel burg (omvattende de geheele provincie Zeeland) in het Slot van Ostende, alhier. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter het verlies van den Zeeuw- schen Kamerzetel. De vergadering gaf later aan het Bestuur opdracht met al le kracht te ijveren opdat voor de vol gende verkiezing 'n specifiek Zeeuwsch Kamerzetel veilig zal gesteld kunnen worden. Een der hoofdpunten betrof een voor stel der R. K. Kiesvereeniging te West- dorpe om het Partijbestuur der R. K. Staatspartij te verzoeken het daarheen te leiden, dat werklooze katholieken ge legenheid zal worden geboden om zon der betaling van contributie lid te zijn en te worden der R. K, Staatspartij. Zelfs werd de idee geopperd om alle katholieken die bij een of andere katho lieke sociale of charitatieve vereeniging zijn aangesloten, automatisch lid te doen zijn der katholieke Staatspartij, zooals bijvoorbeeld momenteel in Bel gië geschiedt. Na een breedvoerig debat werd het bestuur opgedragen overeenkomstig zich met het Partijbestuur in verbinding te stellen. Tot lid van het Dag. Bestuur ter voor ziening in de vacature van penning meester, wegens uittreden van den heer Geerts, werd benoemd de heer G. Mes te Middelburg. Tot leden van den partijraad werden herkozen de aftredenden, de heeren Menheere en Stoopman en gekozen de heer G. Goossens. WEG KATSCHE VEER. Naar wij vernemen zal de verbete ring en verlegging van den weg Goes Katsche Veer waarschijnlijk Febr.-Mrt 1934 aanbesteed worden. De verbetering zal beginnen even voorbij het oude sportterrein van Goes. Te Wilhelminadorp zal de weg enkele tientallen meters voor de brug naar links afbuigen en met een flauwe bocht weer op den ouden weg komen. De scherpe bocht tegenover de brug vervalt dus- Twee in den weg staande huisjes, zullen van den Wilhelminapol- der worden aangekocht. V. en A. V. „Goes." Naar wij vernemen jieeft de heer J. M. Meyler bedankt als secretaris van de Voetbal- en Athlétïèkvereeniging „Goes". Vrachtauto in brand. WESTKAPELLE. Maandagavond is op den weg van Westkapelle naar Zou- telande door onbekende oorzaak de vrachtauto van zekeren K. te Westka pelle in brand geraakt. De auto was met stroo afgeladen. Hoewel door eigen en toegeschoten personen men met man en macht heeft gewerkt om de la ding af te werpen mocht dat niet baten. Auto en lading gingen totaal in de vlam men op. Verzekering dekt de schade. Opgespoord. BIEZELINGE. Het is de Rijks- en gemeentepolitie gelukt om de daders op te spotfen, die onregelmatigheden pleegden op den avond bij het afscheid van het hoofd van de Chr. Herv. School, den heer R. v. d. Hoek. Van negen personen werd proces verbaal opgemaakt. Raadsvergadering. KLOETINGE. De raad dezer gemeen te zal Donderdagavond half zes verga deren. B. en W. stellen o.a. voor: af wijzend te beschikken op het verzoek van de buurtvereeniging „De Tol" om een lantaarn te plaatsen aan den 's- Gravenpolderschen weg; eervol ontslag te verleenen aan mej. J. Hegberg, on derwijzeres en den heer J. A. Rynberg, onderwijzer. Auto met boter in beslag genomen. OVERSLAG. Maandag j.l. deed ze kere P. alhier bij den kommies te Roo- desluis een auto geladen met 150 vaten boter bevattende bijna 8000 kg naar België uitklaren. Eenige uren daarna passeerde hij dat belastingkantoor opnieuw met de auto en zijn vracht, waarop het voertuig met boter door de belastingambtenaren werd in beslag genomen, omdat hij werd verdacht van verboden invoer van bo ter uit België naar Nederland. P. gaf daarbij voor in België door de gendar men te zijn beschoten en achtervolgd door douane in een auto waarop hij naar Nederland was teruggekomen. Het .aantal in en uitgaande passa giers en goederen op het vliegveld Haamstede bedroeg gedurende de maand September 282 passagiers en 795 SUPINATOR. Wij herinneren U er nogmaals aan, dat morgen en verder iederen Donder dag zitting wordt gehouden door gedi plomeerd voetkundige in Sociëteit „St. Joris" te Middelburg. Gratis voetonder- zoek op May-Voetspiegel. Moderne electrische Pédicure-installatie-Massa- ge en Voetgymnastiek, Ook onze speciale makkelijke model schoenen aldaar te verkrijgen. Zie Etalage gebouw „De Zwaluw" Lange Delft Middelburg Aanbevelend, KLIJBERG'S SCHOENMAGAZIJN Walstraat 50 Vlissingen. (Ingez. Med.) Middelburg, 4-X-!33. Dinsdag: hoog ste luchttemperatuur 17.3 °C (64 °F); laagste 11 °C (52 °F). Heden 9 h: 12.6 °C; 12 h: 16.1 °C. Geen regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 773 mm; laagste 771 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 770.5 te Blacksod en Valencia; laagste 739.1 mm te Röst. Verwachting tot morgenavond: Meest matige W. tot N, wind, zwaar bewolkt tot betrokken met tijdelijke op klaringen, kans op enkele regenbuitjes, weinig verandering in temperatuur. Zon op: 7 h 07; onder 18 h 30. Licht op: 19 h 00. Maan op: 18 h 19; onder: 8 h 01. L.K.: 11 Oct. Hoog- en Laagwater te Vlissingen, Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Wo. Do. Vr. October. (Zomertijd.) Hoogwater. 4 2.25 14.37 5 S 2.59 15.12 6 3.35 15.47 Laagwater. 8.44 21.16 9.17 21.50 9.51 22.23 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge, October. (Z'omertijd.) Hoogwater. Laagwater. Wo. 4 4.20 16.36 9.51 22.10 Do. 5 S 4.58 17.12 10.21 22.43 Vr. 6 5.33 17.44 10.56 23.20 kg goederen. Van 1 Mei tot 30 Sept- werden 2078 passagiers en 4336 kg goe deren vervoerd. (Ingez. Med.) Ds. D. Scheele, is zooals reeds ge meld voornemens Zondag 3 Dec. af scheid te nemen van de Geref. Kerk te Middelburg. De bevestiging is be paald op Zondag 17 Dec. en zal geschie den door zijn broeder, ds. A. Scheele van Kapelle-Biezelinge, De intrede is gesteld op Maandag 18 December. (Stand.) In de School met den Bijbel tc O u d-V os;se)rneer is op 2830 Sept. een bazar gehouden, welke Maan dagavond 2 Oct. nog werd voortgezet in de kerkekamer der Gerei, kerk, waar van de netto-opbrengst ;s bestemd voer versterking der financiën van de Geref. kerk. Men heeft zich in een druk bezoek mogen verheugen en de uitkomst is, dat men 617,61 heeft ontvangen Geref. Kerk. Beroepen te Middelburg (vacature ds, D. Ringnalda) ds. A. Wijngaarden te Bedum. Aangenomen het beroep naar Bors- selenDriewegen door H, Fransen, cand. en hulp-pred. te Kolhorn.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1