AFLOOP VERK00PIHGEN. BUITENLAND. CORRESPONDENTIE. BEKENDMAKINGEN. IMEZDHDEN STUKKEN. DE RUSSISCHE STRATOSFEERTOCHT GESLAAGD. BELGIë. De wereldtentoonstelling. De vol gende landen zonden reeds hun toetre ding tot de wereldtentoonstelling van Brussel: Frankrijk, Italië, Letland, Hon garije, Tsjecho-Slowakije, Tunis en Ma rokko, naar de Brusselsche corresp. van de Maasbode meldt. Geen opening Verdinaso-tehuis. Te Gent zou Zondag het Tehuis van het Verdinaso (Verbond van Diet- sche nationaal-solidaristen) officieel geopend worden, meldt de Brusselsche corresp. van het Hbld. Daar er de laat ste dagen reeds voortdurend samen scholingen op de Korte Meir, waar dit Tehuis is gelegen, hadden plaats gehad en er in de socialistische en de commu nistische pers bedreigingen aan het adres van Verdinaso waren gericht, had de burgemeester van Gent voor Zondag allen demonstraties en samenscholin gen verboden. Een groote politiemacht was den geheelen dag op de been ten einde te verhinderen dat er botsingen tusschen de extremisten van rechts en links zouden plaats hebben. Nazi propaganda te Antwerpen. FRANKRIJK. De salarisverlaging. In politieke kringen „wordt het niet onmogelijk ge acht, dat de hangende salarisverlaging der rijksambtenaren een begrootings- crisis zal teweeg brengen. Massa-betooging, Woensdag a.s wordt in een der grootste zalen te Pa rijs een tweede-massabetooging gehou den tegen het Rijksdagbrandproces te Leipzig, De Fransche advocaat De Moro Giafferi en het Kamerlid Bergery zullen het woord voeren en verslag uitbrengen van het contra-proces te Londen. ENGELAND Intern. Luchtvaartcongres, Het der tigste congres van de internationale luchtvaartorganisatie is Woensdagoch tend door lord Londonderry in de Olc Hall te Londen geopend. In het gehee' nemen 30 luchtvaartmaatschappijen aan 't congres deel. Lord Londonderry noem de het vliegtuig het belangrijkste instru ment voor den wereldvrede en voor de verbinding tusschen de volken. IERLAND Woelige tijden! Zondagavond ont stonden te Cork naar aanleiding van een politieke vergadering, waar generaa O'Duffy, voorzitter van de United Ire land Party, het woord voerde, ernstige botsingen tusschen Iersche republikei nen en blauwhemden. De republikeinen probeerden de vergadering te verstoren en het spreekgestoelte te bestormen, wat hun echter belemmerd werd door militairen en politie, dien met traangas bommen waren uitgerukt. FINLAND. HONGARIJE. Een bridge-duel. Twee bekende vrouwen uit zeer gegoede kringen te Boedapest, die bij het kaartspe- en twist kregen, hebben besloten, het geschil door een duel te beslechten- Als wapens kozen zij zware cavalerie- sabels. De secondanten zullen eveneens vrouwen zijn. NOORWEGEN. JAPAN. MIDDELBURG. AAN ALLE COÖPERATIEVE BOERENLEENBANKEN. H. J. Dorst. DRINGENDE OPROEP TOT STEUN VOOR DE JOODSCHE VLUCHTELINGEN. niet alleen om zich grondig te~ wasschen, maar ook om zich van andere kleeren te voorzien, daar alles met" een dun laagje roet was overdekt. EEN BRUTALE INBREKER. Don derdagnacht ontdekte men in de woning van de R. op de Leidschestraatweg on der de gemeente O u d e n r ij n, dat een man zich toegang tot het huis had verschaft. Niet zoodra zag deze zich evenwel ontdekt of hij koos het hazen pad. Dit voor de familie nogal onaange name voorval kreeg intusschen een zeer vreemd aspect, toen naar alle waar schijnlijkheid dezelfde man zijn bezoek den nacht erop herhaalde. Om circa twee uur in den nacht van Vrijdag op Zaterdag bemerkte mevrouw de R. den man namelijk in haar slaap kamer. In plaats van wederom het hazenpad te kiezen viel hij dezen keer mevrouw aan, die zich heftig verweerde en luid keels om hulp begon te roepen. Terwijl de huisgenoten toeschoten ontsnapte de man via een venster. Pogingen om hem te vinden of zijn identiteit vast te stellen hadden tot nu toe geen resultaat. 'Mevr. de R. heeft bij haar gevecht met den inbreker en kele minder ernstige verwondingen op- geloopen. NA HET DRAMA TE MUIDEN. De burgemeester van M u i d e n, de heer J. L. Raadt, die van de wonden, die hij bij een moordaanslag in de raadszaal opliep, reeds zoover hersteld was, dat hij eenige dagen geleden het Burgerzieken huis te Amsterdam heeft kunnen verla ten, kan zich thans thuis reeds weer met gemeente-aangelegenheden be moeien. De kogel is bij den burgemeester ech ter nog niet verwijderd, maar hij levert geen direct gevaar op. Wethouder W. Hottentot, die in het Diaconessenhuis te Hilversum ligt, zal waarschijnlijk spoedig huiswaarts kun nen keeren. Bij hem is de kogel verwij derd. De wethouder is vrij van koorts. Bij den heer G. de Beus, die zich nog in de Majellastichting te Bussum be vindt, heeft men den kogel nog niet kun nen verwijderen. Doch ook zijn toestand is vooruitgaande. Het ziekteverloop heeft men echter dusdanig verzwakt, dat hij voorloopig de inrichting nog niet zal kunnen verlaten. DE MOORD IN DEN IJPOLDER. In een buitengewoon Politieblad ver zoekt de Commissaris van Politie der 8e sectie, waarnemende de 10e sectie te Amsterdam, namens den Officier van Justitie aldaar opsporing, aanhouding en voorgeleiding aan het bureau Marnix- straat 148 te Amsterdam, van een on bekend persoon, vermoedelijk genaamd Arie. Signalement: ongeveer 1,65 m. lang, gezet postuur; gekleed als werkman, grijze regenjas en jockeypet, vermoede lijk op klompen, schiet vermoedelijk links, die verdacht wordt van moord, gepleegd in den nacht van 27 op 28 Sep tember 1933, in den Grooten IJpolder te Amsterdam. VRACHTAUTO DOOR EEN LOCO MOTIEF VERPLETTERD. Vrijdag morgen kwam op den onbewaakten overweg onder de gemeente Buurmalsen een vrachtauto met melkbussen van den heer v. d. W. uit Tricht in botsing met een Jumbo-locomotief. De auto werd over een afstand van meer dan driehon derd meter meegesleurd en totaal ver nield. De stukken vlogen naar alle kanten en de melkbussen, gedeeltelijk vernield. Op den melkwagen bevond zich de 19-jarige D. v, d. W. en diens 22-jarige zuster Elisabeth. De jongeman werd bij de botsing op slag gedood. Zijn zuster werd levensgevaarlijk ge wond. Het uitzicht, dat hier altijd slecht is, ontbrak hedenmorgen nagenoeg geheel tengevolge- van den mist- Bij de botsing werd ook de locomotief beschadigd. ONEERLIJKE DIENSTBODE. De vrouw van den brigadier der gemeente politie te Enschede miste in den trein haar beurs met geld en een plaats biljet. Daar zij in gezelschap was ge weest van een Duitsche dienstbode, die met vacantie naar Dresden reisde, werd deze van diefstal verdacht. Vrijdag wilde bedoelde dienstbode naar Scheveningen terugkeeren over Oldenzaal, doch werd door de mare chaussee aldaar aangehouden en in arJ rest gesteld. Tenslotte verklaarde zij, dat de beurs door haar in den trein was gevonden. Zij zal naar Almelo worden overgebracht. GEVAARLIJKE ATJEHER NEER GELEGD. Een met een parang ge wapende Atjeher viel te Bakongan de echtgenoote van den sergeant-majoor De Smit, die aan het wandelen was, aan. Mevrouw De Smit werd zwaar, doch niet levensgevaarlijk gewond. De dader werd neergelegd. DE ONBEWAAKTE OVERWIEG. Zaterdagmorgen is op den onbewaakten overweg nabij Barneveld een vrachtauto door den locaaltrein uit Nij- kerk aangereden. De chauffeur, de 20-jarige T. van 't S. uit Lunteren werd uit de cabine ge slingerd, doch bekwam geen letsel. De vrachtauto, die terzijde van den weg is geworpen, is van voren totaal vernield. HET WEER IN SEPTEMBER.— Voorloopig overzicht van het weer in September. Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. Gemiddeld over de vijf hoofdstations was in September de ochtendtempera- tuur 1 graad boven normaal. In de drie dekaden was zij respect. 1, y, en 2 gra den boven normaal. De grootste afwij kingen kwamen voor op den 14 en den 28, respect. 2% gr. beneden en 4 gr. bo ven normaal. De gemiddelde maximumtemperatuur was ly, de gemiddelde minimum 1 gr. boven normaal. Het aantal dagen met een maximumtemperatuur boven 25 gr. bedroeg te De Bilt 0 tegen 2 normaal. De neerslag was in het Noorden van het land ruim 50 pet. beneden normaal; in het midden over het algemeen weinig van normaal verschillend; in het Zuiden boven normaal, vooral in het Z.W. waar bijna 50 pet. meer viel dan de normale hoeveelheid. Te De Bilt werden 193 uren zonne schijn waargenomen, tegen 151 nor maal. Buitengewoon zonnig was het tijd. vak van den 3en tot den llen. Donderdag heeft notaris Jonkers te 's-H eerenhoek publiek verkocht: 1. De hofstede Veldzicht", bestaande uit woonhuis met schuur, varkenshok, erf en zijkantweg, in de gemeente Ove- zand, groot pl.m, 47 aren 22 centiaren. Kooper Jan Westerweele te 's-Heeren- hoek voor 1616. 2. Boomgaard, weiland en zijkantweg aldaar, groot pl.m. 49 aren 65 centiaren. Kooper P. Chamuleau c.s. te Goes, voor 624.10. 3. Bouwland en zijkantweg aldaar, groot 33 aren 47 centiaren. Kooper A. Ganzeman te Ovezand voor 473.27. 4. Bouwland aldaar, groot 1.93.71 ha. Kooper D. Hoondert te Lewedorp, voor 3594.34. 5. Boomgaard en bouwland aldaar, groot 4.28.40 ha. Kooper Joh. Pilaar te Goes* voor 8139.60. Totaal 14.447.31. Vrijdagmiddag werd in het café van C. Verbeek te Ovezand e, ten over staan van notaris M. Oele Jz„ krachtens artikel 1223 B.W., verkocht: een huis waarin bakkerij met erf te Ovezande, bewoond door C. Kribbe. Hoogste inschrijver Th. de Klerk, no tarisklerk te 's-Gravenpolder, voor 2150. Kooper A. Wirtz, timmerman te Oudelande, voor 2160. en zijn bereid, voor de tweede maal een soortgelijken tocht te ondernemen. De reusachtige stratosfeerballon, de ,,U.R.S.S.", welke zestig meter hoog is, is Zaterdag te 17 uur veilig bij de Ko- lomma-fabriek aan den oever van de rivier de Moskwa geland. Ongeveer twee duizend arbeiders van de Kolomma-fabriek en van de collec tieve boerenbedrijven, de z.g. kolcho zen uit de omliggende dorpen waren samengestroomd naar de plek waar het reusachtige gevaarte daalde. Met oor- verdoovend gejuich werden de comman dant Prokofief en zijn metgezellen, Birn- baum en Godoenof door de menigte ont vangen. Kort na aankomst van de stratosfeer vaarders werd in de nabijheid van de Kolomma-fabriek een meeting gehouden waarop de aviateurs hun indrukken over den tocht mededeelden. De ballon is acht uur en een kwartier in de lucht gebleven. De maximum-hoogte, welke bereikt werd, bedroeg, zooals reeds gemeld, 19000 meter. De minimum-temperatuur buiten de cabine daalde tot 67 graden onder nul. De maximum-temperatuur binnen in de gondel bedroeg 30 graden boven nul. De atmosferische druk daal de tot 50 mm., toen de maximum-hoogte werd bereikt. De stratosfeervaarders deelden mede dat de vlucht de juistheid van alle voor afgaande theoretische berekeningen heeft bewezen. De tocht heeft verder ook bewezen dat het mogelijk is regelmatige weten schappelijke waarnemingen in de stra tosfeer te doen. De ballonvaarders zijn ervan overtuigd, dat zij ook in het win terseizoen een soortgelijke vlucht zullen kunnen uitvoeren. De verschillende instrumenten, waar mede de waarnemingen werden gere gistreerd, bleken uitstekend te function- neeren. Tijdens de vlucht zijn Prokofief en zijn metgezellen erin geslaagd het ge- heele program van hun wetenschappe lijke plannen af te werken. Zij verkfaar- den, dat het niet hun doel geweest was wereldrecords te vestigen of te verbete ren. Zij wilden alleen een wetenschappe- lijKe taak vervullen. Zij gevoelden zich persoonlijk zeer wel tijdens de vlucht Naar verluidt zou op de tentoonstel lingsterreinen een toren van 200 m. hoog worden gebouwd, van waar men een prachtig uitzicht op de stad en omgeving van Brussel zou hebben. De socialisten hielden 's ochtends n groote protestmeeting in hun lokaal Vooruit, waar o.a. het woord gevoerd werd door den heer Balthazar, die in het verloop van zijn rede o.a. zeide: ,,Ik kan den burgemeester van Gent reeds thans verklaren: Gij zult te Gent geen rust hebben, zoolang het Hitlernest niet uitgeroeid is." Na afloop der vergadering begaven zich tal van socialisten naar de Korte Meir. De politie liet echter versterking komen en ze moest, daar de aandrang van de vijandige massa op den duur te groot werd, de Korte Meir voor alle verkeer sluiten. De officieele opening van het Verdi naso Tehuis is overigens om onbekende redenen niet doorgegaan. Zij zal de vol gende week plaats hebben. Zaterdagmorgen verspreidden de offi cieren van twee Duitsche schepen ge ankerd in de haven, onder de havenar- Deiders, die aan boord der schepen werkten, en zelfs onder de arbeiders van andere kaden, in het Duitsch en Engelsch gedrukte manifesten, propa ganda makend voor het stelsel van Hit- Een officier kwam van het schip naar de kaden voor het verspreiden van de pamfletten. Deze demonstratie ver wekte heftige verontwaardiging onder de arbeiders in de havens. Een deel der ambtenaren is bereid genoegen te nemen met een verlaging van hun tractement, doch vertegenwoor digers van den ambtenarenbond, die 984.000 leden telt, verklaarden, dat zij zich tegen iedere loonsverlaging zullen verzetten. Reeds wordt gedreigd met het afkondigen van een algemeene staking, indien de salaris-verlaging wordt uitge voerd, Hierdoor zou het werk in alle regee- ringsdepartementen, bij de posterijen de telefoon, de belastingen stil worden gelegd. De republikeinen gewapend met stok ken en steenen deden daarop een nieu wen aanval. In totaal werden ongeveer 60 personen gewond. Bij het vertrek van generaal O'Duffy werd zijn auto met een hagel van steenen bekogeld. Van der Lubbe-iade. Een jongen van 16 jaar te Helsingfors stak zijn school in brand, in de hoop dat de les senaar van zijn onderwijzer, waarin zijn slecht rapport zat, door de vlammen zou worden vernietigd. De brand were gebluscht voordat er ernstige schade was aangericht en de politie sloot den jongen op. Het echtpaar Lindbergh is te Oslo aangekomen. De vlucht van Reval naar Oslo, die door mist werd bemoeilijkt duurde 4uur. Te Sjanghai is een noodsein ont vangen van een zinkend Japansch stoomschip, dat in den grootsten nood verkeert. Volgens de s.o.s, mededelingen zijn reeds 22 personen verdronken. Het schip heeft in totaal aan passagiers en beman ning 140 opvarenden aan boord. Door verschillende omstandigheden heeft onze grapholoog de be spreking van enkele handschriften eeni- gen tijd moeten laten liggen. Volgende week zullen deze als 't eenigszins kan in het Zondagsblad ge plaatst worden. KEURING DIENSPLICHTIGEN, In November en December a.s. zal de herkeuringsraad in eenige ge meenten zitting houden. De gelegenheid om in die zitting een geneeskundig onderzoek te ondergaan, kan door den voorzitter worden gege ven aan ingeschrevenen voor den dienst plicht, die nog niet bij de land- of de zeemacht zijn ingelijfd, of die wel reeds daarbij zijn ingelijfd, maar nog niet als dienstplichtige in werkelijken dienst zijn geweest. Behoudens bijzondere machtiging van den Minister van Defensie worden tot het onderzoek niet toegelaten personen: a. die bestemd zijn tot buitengewoon dienstplichtige of als zoodanig zijn inge lijfd; b. die dit jaar tijdelijk ongeschikt voor den dienst werden verklaard; c. die als vrijwilliger behooren tot de landmacht uitgezonderd den vrijwil ligen landstorm tot de zeemacht of tot de overzeesche weermacht. De aandacht wordt er op gevestigd, dat personen, die tot den vrijwilligen landstorm behooren, in het algemeen tot de keuring kunnen worden toege laten, zonder bijzondere machtiging van den minister. Om deze keuring te ondergaan, be hoort een aanvraag te worden, in welke aanvraag aannemelijk wordt gemaakt: dat de persoon, wien het geldt, na de uitspraak van den keuringsraad ver moedelijk ongeschikt voor den dienst is geworden (dit geldt voor hen, die dit jaar door een der keuringsraden ge schikt werden verklaard); of dat hij vermoedelijk ongeschikt voor den dienst is (dit geldt voor hen, omtrent wie dit jaar geen der keuringsraden uit spraak deed). De aanvraag behoeft niet gezegeld te zijn, doch moet zoo spoedig mogelijk ge frankeerd worden toegezonden aan den Voorzitter van den Herkeuringsraad, Gebouw van het departement van De fensie, Plein 4, 's-Gravenhage. Middelburg, 30 September 1933. De Burgemeester van Middelburg M. FERNHOUT. o HINDERWET. Burg. en Weth. der gemeente Middel burg brengen ter openbare kennis, dat van 30 September 1933 af op de ge meente-secretarie ter visie is gelegd een verzoek met bijlagen van L. J. VAh 'T WESTENDE j.q. fa. Bosman Van Goozen te Middelburg om vergunning tot het bijplaatsen van een electro-mo tor van 3 P.K. in de graanschoonderij in perceel kad. bekend, gemeente Middel burg in Sectie C no. 1534, plaatselijk ge merkt wijk P no 98, gelegen aan den Kinderdijk; dat op Zaterdag den 14 October a.s. des voormiddags te 11.45 uur, ten raad huize gelegenheid zal zijn tegen het ver zoek bezwaren in te brengen en deze mondeling of schriftelijk toe te lichten alsmede dat zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen vóór genoemd tijd stip op de gemeentesecretarie van de ter zake ingekomen schrifturen kennis kunnen nemen; dat ingevolge Circulaire van den Com missaris der Koningin d.d. 2 November 1907 A no. 4688, 3e af. n i e t tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 der Hinderwet voor het ge meentebestuur of een of meer zijner le den zijn verschenen ten einde hun be zwaren mondeling toe te lichten. Middelburg, 30 September 1933. Burg. en Weth. voornoemd, M. FERNHOUT, Voorzitter. M. VAN DER VEUR, Secretaris DIENSTPLICHT. Uitspraken in zake vrijstelling. De Burgemeester van Middelburg mengt ter algemeene kennis, dat GERARD LION LELIJVELD, van de ichting 1932 voorgoed is vrijgesteld van den dienstplicht wegens kostwinner schap met ingang van 2 Januari 1934. Middelburg, 2 October 1933. De Burgemeester, M. FERNHOUT. Afzender onbekend stuk in de prullen mand. Z. Briefwisseling wordt over ingezon den stukken geplaatst of geweigerd niet gevoerd. 3. De kopij wordt niet terugge zonden. 4. Maakt het kort Geachte Redactie. Op de algemeene vergadering van den polder Walcheren is de vraag ge steld door verpachters van gronden in dien polder of het Bestuur pogingen zou willen aanwenden tot belangrijke ver laging van de polderlasten door Rijk, en Provincie. Dit voorstel is door het Bestuur beantwoord met de mededee- ing dat door den Polder en Waterschaps- bond reeds in die richting werd ge werkt. Zou het niet op Uw weg liggen om ook met spoed in deze richting werk zaam te willen zijn, daar ook voor U verlaging van lasten op den grond van overwegend belang is. Finantieele en moreele medewerking en steun voor mijn idee, Dijks en oeververdediging door Rijk en Provincie ook voor de werkverschaffing, dat kan samenwerken met den bovengenoemden bond, vraag ik U bij dezen. Het is niet noodig nader te wijzen op de groote belangen die Uwe banken hierbij hebben. Stavenisse, 2 October 1933. De geldelijke nood van ons Comité is uitermate nijpend. Komt er niet spoedig een zeer groot bedrag binnen, dan moet de hulp aan de vluchtelingen half October onherroepe lijk gestaakt worden. Er zijn thans twee mogelijkheden: óf men laat de uitgewekenen aan hun lot over. Dit beteekent terugzending naar Duitschland met alle gevolgen van dien, óf Nederlands Jodendom brengt de middelen bijeen om dit te verhoeden en de steunverleening te kunnen voort zetten. Er zijn daarvoor groote sommen noo dig. Te Amsterdam alleen 10.000 per week, ondanks het feit, dat het aantal ondersteunden tot de helft is terugge bracht en de grootste zuinigheid wordt in acht genomen. Op steun van het buitenland valt niet meer te rekenen. Ook daar heeft men groote bedragen voor het hulp werk noodig. Ondergeteekende Comité's hebben daarom het plan opgevat hen, die vóór alles terugzending willen verhinderen, uit te noodigen zich te verbinden tot Mei 1934 per week de kosten voor steun van minstens één vluchtelinge, ten bedrage van tien gulden of meer, op meer, op zich te nemen. Laat men dit bedrag niet te hoog vin den. Men bedenke hoe weinig dit betee kent tegenover de ellende die ginds ge leden wordt en waardoor wij zelf zou den getroffen zijn indien wij niet door toevallige omstandigheden in een vrij land leefden. Mocht dit bedrag U te hoog zijn, wilt U dan met anderen tezamen daartoe verbinden of ons melden hoeveel gij per week wilt afstaan, opdat wij deze com binatie tot stand kunnen brengen. Helpt ons in ieder geval te zorgen, dat het ergste worde voorkomen. Denkt aan den komenden winter, die, als wij ons werk niet kunnen voortzetten, de vluch telingen in de diepste ellende zal dom pelen. Houdt den naam van Nederlands Jodendom met ons hoog. Comité voor Bijzondere Joodsche Belangen: A. Asscher, Voorzitter. Prof. dr. D. Cohen, secretaris. E. van den Bergh, lid v. d. Eerste Kamer der Staten Generaal. Prof. mr. A. C. Josephus Jitta. Mr. L. E. Visser, vice-voorzitter v. d. Hoogen Raad der Nederl. Com. v. Joodsche Vluchtelingen. A. Hertzberger, voorzitter. R. H. Eitje. Dr. A. van Raalte. A. Maykels Hzn. H. R. De WinterVan Itallie. M. Levenbach-Schwimmer. G. van TijnCohen. Financieel Comité van het Nood fonds 1933: Dr. A. S. Jacobson, voorzitter. Mr. G. Salomonson, Secretaris. S. Henriques de Souza, Penningm. I. Cohen Bendiks, 2e secretaris. M. van Emden. Jul. Ed. Gerzon. L. Slijper. A, Soep Bzn. Elec. Drukkerij G. W. den Boer, M'burg.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 8