Stemt af op de Avro 296 M. Dinsdagavond Prijsvraag HANDEL EN NIJVERHEID. VERKEERSWEZEN P. T. T. GEMENGD NIEUWS. de Crisisrundveecentrale vertegenwoor digd door een vertrouwensman. De aangeboden dieren zullen door de overnemings-commissie worden inge deeld in verschillende qualiteitklassen, voor welke voor elke leveringsgelegen heid prijzen per levend gewicht op grond van klassewaardeering worden vastge steld, Deze worden tijdig tevoren be kend gemaakt, evenals de soorten vee, welke geleverd kunnen worden. Na overneming geschiedt de betaling per levend gewicht, op grond van klasse waardeering en basisprijs. Het ligt in de bedoeling, om te trach ten zooveel mogelijk dieren, welk cPaar- voor geschikt zijn en voor zooveel daar vraag naar is, levend uit te voeren naar het buitenland op gelijke wijze als tot dusver reeds meer is geschied. Overigens zullen de dieren, die voor uitvoer of consumptie ongeschikt zijn, dienen te worden verwerkt in destruc- tie-inrichtingen. Voorts wordt een stelsel overwogen, waarbij het vleesch van een gedeelte of van alle runderen, die voor consumptie geschikt zijn, ten goede zal kunnen ko men aan de steunbehoevenden in het land. Vqó£ alles dient het vleesch van dit vee buiten de normale binnenlandsche consumptie-vleeschmarkt te worden ge houden ter voorkoming van de ontwrich ting dier markt. Ter zake van de beperking van onzen rundveestapel, kan nog worden gemeld, dat men zich voorloopig op het standpunt heeft gesteld, onzen rundveestapel met 200,000 stuks in te krimpen. MIMWIWaggMgl I ■■Ill A. v. d. Goeskade 59, handel in granen, zaden en peulvruchten en exploiteeren eener malerij. Proc. aan: J. A. Flink, Stoomvaart Mij- „Zeeland", Koninklij ke Nederlandsche Postvaart N.V., Vlis- singen, Prins Hendrikweg 20, geregelde dienst voor het vervoer van passagiers, brievenmalen en goederen tusschen Vlissingen en Engeland. Uitgetr. comm.: jhr. mr. C. J. M. Ruys de Beerenbrouck en ir. J. A. Kalff. De Vebo. Men schrijft ons uit I e r s e k e Op de laatste vergadering der ver- eeniging tot bevordering van het oester- bedrijf (Vebo) zijn uitvoerig de prijzen en gewichten der consumptieoesters be sproken, en is de prijs gesteld als in de ledenvergadering in Augustus besloten Den leden werd aangeraden goed te be denken, dat de voorraad oesters niet wettigt te concurreeren en beneden deze prijzen te verkoopen. Er zullen dit jaar weinig oesters zijn. Wel werd besloten om, incuen het noodig is, een controle uit te oefenen op het gewicht, al werd niet ontkend dat een zekere speling in het gewicht niet is te voorkomen, Bjxr gemeester Gunning bond de leden wel op het hart niet met de oesters te morsen! (Ingez. Med.) Werkloosheid. Bij de arbeidsbeurs te Middelburg stonden Zaterdag ingeschreven: Geheel werkloos- 9 Typografen, 17 grondwerkers, 12 metselaars, 26 opperlieden, 20 schilders, 1 stucadoor, 47 timmerlieden, 3 lood gieters, 3 stoffeerders, 3 straatmakers, 1 waterb. opzichter, 1 ass. apotheker, 6 cirkelzagers, 1 biljartmaker. 7 politoer- ders, 32 meubelmakers, 5 kleermakers, 4 schoenmakers, 28 bankwerkers, 15 elecriciens, 2 fitters, 7 machinisten, 3 draaiers, 9 smeden, 7 stokers, 1 kern maker, 3 klinkers, 2 lasschers, 1 hoor der, 1 metaalschaver, 1 slijper, 1 model maker, 6 monteurs, 2 nagelheeters, 4 pianomakers, 6 plaatwerkers, 1 ponser, 3 rijwielherstellers, 12 scheepmakers, 1 voorslaander, 7 vormers, 1 ijzerwer ker, 4 boekbinders, 1 wever, 21 bak kers, 1 sigarenmaker, 7 slagers, 1 kok, 4 molenaars, 19 boerenarbeiders. 3 tuin lieden, 6 reizigers, 9 winkelbedienden, 17 magazijn bedienden, 7 kellners, 9 chauffeurs, 2 kraandrijvers, 9 sleepers, 16 varensgezellen, 43 transportarbei ders, 18 kantoorbedienden, 2 etaleurs, 1 waterb. teekenaar, 187 losse arbei ders, 75 arbeiders met vakkennis zon der bepaald beroep, 19 van andere groepen, 1 boekbindster, 2 vr. winkel bedienden, 1 vr. kantoorbed., 1 dag meisje. Totaal 810. Gedeeltelijk werkloos. 2 stoffeerders, 15 kleermakers, 1 schoenmaker, 1 stoker, 1 bakker, 2 sla gers 3 reizigers, 1 kantoorbediende, 1 winkelbediende, 1 kleermaakster, 4 werkvrouwen. Totaal 32. Niet werkloos. 1 Smid, 1 kok, 1 reiziger, 1 kellner, 2 kantoorbedienden, 1 bureaulist, 1 werkmeester. Totaal 8. Algemeen totaal vorige week 835, bijgekomen 54, afgegaan 39, over 850. Handelsregister. Aan de in Handelsberichten opgeno men wekehjksche openbaarmaking i.z. Het Handelsregister betreffende Zee land, ontleenen wij het volgende: Nieuwe inschr ij vingen- Zeeuwsche Eilanden (Middelburg). O, Tissing, ,,Ci-Tax Sint Janstraat H 197, kleintaxibedrijf. (3613). Wijzigingen: Zeeuwsche Eilanden (Middelburg). N.V. Duvekot's Graanhandel, Goes, J. TELEFOON OPROEP- EN VOORBERICHTEN. Verlenging geldigheidsduur. Met ingang van 16 October a.s. wordt in het binnenlandsch telefoonverkeer de geldigheidsduur van oproep- en voorbe richten uitgebreid. Een gesprekaanvrage met telefoonop roepbericht blijft dan geldig gedurende den geheelen dag volgende op dien, waarop de aanvraag is ingediend. De geldigheidsduur van een voorbe richt kan op verzoek van den vrager met 24 uur verlengd worden, wanneer hem is medegedeeld, dat het gesprek den volgenden dag op een ten naaste bepaald tijdstip zou kunnen plaats heb ben. Deze bepalingen worden met ingang van 1 Januari 1934 ook van kracht voor het buitenlandsche verkeer. VERSLAG V^N DE RIJKSPOST SPAARBANK. Aan het Verslag van de Rijkspost spaarbank over 1932 zijn de volgende cijfers ontleend. In 1932 bedroeg het aantal inlagen 2.648.739 tegen 2.687.583 in 1931, ter wijl het bedrag dier inlagen was 225.069.229 tegen 194.972.429, in het voorafgaande jaar. De inlagen vermin derden dus in aantal met 38.844 en ver meerderden in bedrag met 30.096.800. Terugbetaald werd in 1.644.206 pos ten 165.242.405 of, na aftrek van de rente in den loop van het jaar uitbe taald bij geheele afbetaling van boekjes, 164.976.141 tegen in 1931 in 1.447.285 posten 140.976.764 vermeerdering dus in aantal 196.921 -en in bedrag 23.999.377. Aan rente werd goedgeschreven 12.343.042 (incl. de in den loop van het jaar uitbetaalde rente ad 266.263, zoodat het tegoed der inleggers einde 1932 bedroeg 511.401.630 zijnde 72.163.960 meer dan einde 1931. Het aantal spaarbankboekjes steeg met 43.432, waardoor er 31 December 1932 2.260.652 in omloop waren. Het aantal staatsschuldboekjes ver minderde in 1932 per saldo met 2.915 en daalde daardoor tot 24.715. Het nominaal bedrag, ingeschreven op deze boekjes, verminderde in 1932 met 5,648.600, en daalde daardoor tot 38.524.350. Berekend naar den op 30 December geldenden beurskoers hadden de titularissen van staatsschuldboekjes te vorderen 33.203.174, tegen 27.332.012, op het einde van 1931. Opbrengst dienstvak P.T.T. over de maand Augustus. De diensten der P. T. T. hebben over de maand Augustus 1933 opgebracht: Posterijen: 2.922.492,23.515 meer dan vorig jaar en 92,308.min der dan de begrooting); Telegrafie: 377.038.— 30.659.— minder dan vorig jaar en 8.138. meer dan de begrooting); Telefonie: 2.037.729.— 53.879.- meer dan vorig jaar en 21,529.meer dan de begrooting); Postcheque en girodienst: 605.599. 125,484.meer dan vorig jaar en 50.899.meer dan de begrooting). Totaal 5.942.858.— 172.219.— meer dan vorig jaar en 11.742,min der dan de begrooting. Voor de eerste 8 maanden van het jaar tezamen bedroeg de opbrengst: Posterijen: 23.910.314 882.344 minder dan vorig jaar en 1.066.386 minder dan de begrooting); Telegrafie: 2.937.976 129.512 min der dan vorig jaar en 107.356 meer dan de begrooting) Telefonie: 16.074.421 385.498 meer dan vorig jaar en 268.221 meer dan de begrooting}; Postcheque ën girodienst: 4.320.525 305.240 meer dan vorig jaar en 383.525 meer dan de begrooting); Totaal: 47.243.236 321.118 min der dan vorig jaar en 307.284 minder dan de begrooting). LUISTERWEDSTRIJD TEN BATE VAN HET NATIONAAL CRISIS COMITé, OP HEDENAVOND, 3 OCTOBER, GOLFLENGTE 296 M, Waar het om gaat. Hierboven vindt U 10 teekeningen vaii? personen en hieronder 10 teekeningen van vacantieoorden. Voor den micro foon zal vanavond als onderdeel van het N. C. C.-programma tusschen 8.05 en 10.45 elk der geteekende personen ver tellen, van hetgeen hij in zijn vacantie gezien heeft. Deze 10 korte verhalen worden geillustreerd door de 10 afge beelde vacantieoorden. Op een briefkaart van het Nationaal Crisis Comité moet nu worden aange geven: le. in welke volgorde de afgebeelde personen hebben gesproken; 2e. over welk vacantieoord elke spre ker (of spreekster) het heeft gehad. B. v. Indien persoon Nr. 7 het eerst heeft gesproken en uit zijn verhaal blijkt, dat hij gekampeerd heeft, dan zal hierbij dus waarschijnlijk de vacantie- afbeelding letter D. bedoeld zijn. Wij willen hiermede niet zeggen, dat dit de oplossing is, maar geven dit voorbeeld meer als handleiding. U noteert dan op Uw crisisbriefkaart 7 D; enz. U krijgt dus onder elkaar de 10 num mers, waaronder de personen op deze pagina voorkomen, maar in de volgorde, waarin zij voor de microfoon zijn opge treden. Achter ieder nummer vermeldt U de letter van het afgebeelde vacantie oord, waarvan zij verteld hebben. Voorwaarden. Oplossingen moeten uitsluitend wor den ingezonden op de aan alle postkan toren verkrijgbare crisis briefkaarten, waarop echter aan postzegels, het hin dert niet welke, minstens 25 cent extra moet zijn bijgeplakt. Dit bedrag van 25 cent is een minimum, dat liefst ruim overschreden moet worden, omdat de volle waarde van alle bijgeplakte post zegels door het Hoofdbestuur der Poste rijen aan het Nationaal Crisis Comité in contanten zal worden uitgekeerd. Een crisis briefkaart met b.v. 5 bijgeplakte postzegels van 10 cent levert dus een Dijdrage aan het Nationaal Crisis Comi té van 50 cent extra. Iedere inzender heeft echter dezelfde kans op een prijs. Crisisbriefkaarten voor stadsgebruik, in dit geval alleen voor inwoners van Den Haag te gebruiken, kosten 5 cent. In zenders, die niet in Den Haag wonen, moeten gebruik maken van de crisis briefkaarten van 8 cent. Aan dezen wedstrijd kan iedereen mededoen en alle leden van het gezin mogen net zooveel oplossingen inzen den, als zij willen, mits iedere oplossing wordt ingezonden op een afzonderlijke crisis briefkaart, waarop minstens 25 cent aan postzegels extra is bijgeplakt. Oplossingen in te zenden tot uiterlijk 11 October middernacht (poststempel) aan het Nationaal Crisis Comité Kneuterdijk 20. Den Haag. Als hoofdprijs is door de N.V. Neder landsche Ford Fabrieken beschikbaar gesteld een Ford luxe auto, naar keuze van den winnaar uit een der standaardmodellen. In totaal worden er 1500 prijzen be schikbaar gesteld, waaronder: 1 staande Hall-klok, 1 zilveren Theeservies, 1 Radiotoestel, 1 Stof zuiger, Regenjassen, Etsen, Boeken, 1 complete Keukeninrichting, Meu belen, 6 Fietsen, luxe kisten met 50 Sigaren etc. etc. De prijsverdeeling zal geschieden on der toezicht van Notaris W. C. J. J. baron van Voorst tot Voorst, Den Haag. Men denke dus bij het inzenden van zijn oplossing vooral aan de volgende voorwaarden: le, de oplossing moet worden geschre ven op een crisis briefkaart, welke aan alle postkantoren verkrijgbaar is, 2e. op de crisis briefkaart moet aan de adreszijde voor minstens 25 cent, maar liefst voor meer, aan postzegels worden bijgeplakt, 3e. oplossingen moeten geadresseerd worden als volgt: nationaal Crisis Comité Kneuterdijk 20 Den Haag, 4e. oplossingen uiterlijk in te zenden tot 11 October middernacht (poststem pel), 5e. onder de oplossing vermelde men duidelijk naam en adres in drukletters, alsmede het model Ford Luxe Auto, dat U het mooist vindt (4 of 8 cylinder en type carrosserie). Groot geknoei met po(stzegels. Bij de postadministratie van Litauen zijn omvangrijke knoeierijen met post zegels voor verzamelaars ontdekt ge worden. Tot nu toe zijn 8 hoogere amb tenaren door de Justitie ter verant woording geroepen. Vastgesteld is ge worden, dat zij bij iedere nieuwe uitgave van postzegels verschillende series door opzettelijke vervalsching lieten achter houden en zulke postzegels dan als bijzondere gezochte zeldzaamheden aan de postzegelhandelaars naar wensch al of niet met stempel afgaven. Een Vytau- tas-jubileumspostzegel heeft b.v. grooten afzet daardoor gevonden, dat het beeld van dit zegel op den kop gesteld was (tête-bêche). Dit zegel bereikte gemid deld een prijs van pl.m. 90'. Zooals van bevoegde zijde verklaard wordt zijn op die wijze aan buitenlandsche hande laars ongeveer 750,000 gulden door zwen- delarij ontfutseld. Men vermoedt, dat de vervalschingen tot 1924 teruggaan. (N.R.Crt.) Ongelukken, Zondagnacht werd op den Geldrop- schen weg te Eindhoven de 30- jarige Van D. uit Eindhoven door een hem achterop rijdende auto aangereden en zoo ernstig gewond, dat hij korten tijd later is overleden. Een vrouw, die hem vergezelde, werd licht gewond. De chauffeur, een zekere Van der V. uit Helmond, is later in den nacht door de politie gearresteerd. Maandagmorgen kwam op de Ro zengracht te Amsterdam een fietser te vallen en kwam terecht voor een juist passeerende wals. De zware wals ging over hoofd en schouder van den onge lukkige, die op slag dood was. Het duur de eenigen tijd alvorens het slachtoffer van onder de wals bevrijd was. KIND VERBRAND. Het 2-jarig kindje van v. d. K. te Bergen op Zoom, dat het ongeluk had in een pan kokend water te vallen en ter ver pleging in het algemeen Burgergasthuis moest worden opgenomen, is aan de ge volgen van de bekomen verwondingen overleden. IN EEN KUIP MET LOOG GEVAL LEN. Onlangs had de arbeider M. het ongeluk in de fabriek van de Holland- sche Kunstzijdeindustrie te Breda in een kuip met loog te vallen. De man is aan de gevolgen overleden. Hij laat een vrouw en zeven kinderen na, TRAGISCH STERFGEVAL. Tij dens de repetitie van Oudenbosch' Man nenkoor in „de Korenbeurs" op Zondag morgen te Oudenbosch, zakte plotseling de zanger Ch, H. ineen. Zon der tot bewustzijn te zijn gekomen is hij spoedig overleden. De heer H. laat een weduwe met nog 3 jeugdige kinderen onverzorgd achter. AUTOBUS MET 54 MAJ-J GEKAN TELD. Een reisgezelschap bestaande uit 54 personen, dat per autobus uit Zwolle op reis was naar Antwerpen, passeerde Zondagmiddag Z u n d e r t. Even buiten de kom der gemeente, kwam een personen auto de bus tege moet. De chauffeur van de autobus week bij het passeeren te veel naar rechts, waardoor de bus in een sloot terecht kwam, en kantelde. Onder de reizigers ontstond een ware paniek. Velen werden door het breken der ruiten bloedend ge wond. Dr. de Weert uit Zundert die spoedig ter plaatse was, had handen vol werk de talrijke verwonden te verbin den. Geen der reizigers werd ernstig ge kwetst. Een bus uit Zundert werd ont boden, en onverdroten de reis naar Ant werpen voortgezet. EEN INBREKER AANGEHOUDEN. De Hilversumsche politie hield Zater dagnacht een man aan, die op verdachte wijze rondliep. Hij bleek inbrekersge reedschappen bij zich te hebben, het geen de politie aanleiding gaf een na der onderzoek in te stellen. Hierbij kwam aan het licht, dat de aangehou dene sedert 1925 in tal van groote en kleine plaatsen van ons land inbraken heeft gepleegd en o.a. bij een inbraak te Amsterdam een bedrag van 2000 heeft buit gemaakt. De man is in ver zekerde bewaring gesteld. WERPSPEER IN DEN SCHEDEL. Vrijdagavond waren op het sportterrein van de voetbal- en athletiekvereeniging „A,lphia" aan de „Nieuwe Sloot te A 1 p h e n a. d. R ij n, bij het houden van athletiekoefeningen eenige leden zich aan het oefenen in het speerwer pen, toen een der deelnemers, de 24- jarige B„ die eenigszins bijziende is, een met volle kracht door een anderen deel nemer weggeworpen speer tegen het hoofd kreeg. De speer drong hem opzij langs het rechteroog in het hoofd, ging lan'gs den schedel en kwam er achter het oor weer uit B. had nog de tegenwoordigheid van geest, de speer zelf weer uit het hoofd te trekken. Hij is in ernstigen toestand naar het ziekenhuis overgebracht. ROETREGEN. Op den Morschweg te Leiden bemerkte dezer dagen het publiek op straat, aanvankelijk van elkaar en vervolgens van zichzelf, dat de gelaatskleur van wit grauw en lang zamerhand zwart begon te worden. Ten einde zich te overtuigen of het geen gezichtsbedrog was, begon men eens te vegen met het gevolg, dat ook de handen, zwart werden en dat ook de gezichten er niet mooier op werden. Het bleef echter niet bij gezicht en han den, ook de kleeren werden van wit grijs en daarna zwarter en zwarter. Er liepen op dit tijdstip daar vele moe ders, die kinderen uit school gehaald hadden, welke witte hoedjes droejgen, die ook al zonderlinge neiging kregen totaal van kleur te veranderen. Met wit te overhemden, kortom alles wat smet teloos, blank was, gebeurde hetzelfde. De aandacht viel al spoedig aldus vertelt „het Volk" op den hoogen fa brieksschoorsteen van een daar geves tigde conservenfabriek, waaruit een dikke zwarte rook puilde, die over de hoofden van het zich op straat bevin dende publiek streek en die als oorzaak van het onheil werd onderkend. De roetregen was zoo hevig, dat de menschen die er door getroffen werden dat waren er niet zoo weinig zich zoo spoedig mogelijk naar huis begaven,

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 7