=2* GOESCHE COURANT^liü BINNENLAND. ZEELAND. WEER IN WIND. KERKNIEUWS. NUMMER 228. TWEE BLADEN. WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1933. EERSTE BLAD. 176c JAARGANG. Een teleurstelling MIDDELBURG. GOES. WALOHEREN. SCHOUWEN-DUIVELAND. MIDOELBURQSCHE COURANT ÖagbJadVoor Middelburg, Goes en agent- itbsp Vüssingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Haiti 18 ct. p- w. Advertentiën 30 ct. per ragel, Inge?., mededeelingen 60 ct. p. r. <$H contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgscha Courant"; Bnreanx: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitsv/aarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuiging^. regels 2.10, eike r. :n. 30 ct. Ralorbslj „Kleine Advertentiën", fcsn hoogste 6 rsjsisj a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. saeï „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewjjsnommers 5 canit. DR. COLIJNS VERBLIJF TE LONDEN. Reuter meldt nog uit Londen, dat dr. Colijn gisteren een langdurig onderhoud heelt gehad met Cunlifle Lister, den En- gelschen minister van koloniën. Er zijn daarbij, naar wordt meegedeeld, ver scheidene aangelegenheden van weder- zijdsch belang aangaande de koloniale productie besproken.. DE TREKKING VAN DE LOTERIJ AMSTERDAM VOOR „DE JOODSCHE INVALIDE." Gisteravond heeft in de groote Con certzaal van „Artis" te Amsterdam de trekking plaats gehad van de loterij Amsterdam van „De Joodsche Invalide." De zaal was geheel met belangstellen den gevuld, De Voorzitter van de Joodsche Inva lide, dr. A. Keesing, zeide in zijn ope ningswoord het een groot genoegen te vinden, tot zoovelen het woord te kun nen richten en wel in de allereerste plaats, omdat dank zij aller medewer king, van het Nederlandsche Publiek, de Nederlandsche Pers, van welke rich ting ook, De Joodsche Invalide weder zod'n groot succes heeft mogen oog sten in zulk een korten tijd. Na een krachtige opwekking, De Invalide te blijven helpen, gaf dr. Kee sing de verdere leiding van den avond over aan Notaris Heimans- Hierna nam de trekking een aanvang. Vele prijzen kwamen eruit, doch het huis heeft lang op zich laten wachten, waardoor.... de spanning merkbaar steeg. Van een korte pauze maakte de directeur van de Joodsche Invalide, de heer I. Gans, gebruik, om mede te deelen, dat van Dinsdag 3 October af. de trekkingslijs- ten gratis aan de bekende adressen ver krijgbaar worden gesteld. Na de pauze verscheen mevrouw Ri ka Hopper op het tooneel, om de num mers uit de bus te halen. Naarmate het later werd, steeg de spanning meer en meer, tot mevrouw Hopper het num mer er uit haalde, waarop de auto ge vallen is, nl. nummer 1055. Om kwart voor 10 riep notaris Heimans 20352. De houder van dit nummer is de gelukkige winner van den Hoofdprijs, het huis in de Banstraat te Amsterdam. Zoowel 't lot, waarop de auto, als het lot, waarop het huis gevallen is, is naar wij verne men door de firma Gerzon aldaar ver kocht. Donderdagavond zal de trekking j hebben van de loterij Zuid-Hol- tand m het Gebouw voor Kunsten en wetenschappen te Rotterdam ten over staan van notaris S. S. Wijsenbeek. iSf .^VRAAGDE REPRESAILLE MAATREGELEN DER GENTSCHE KWEEKERS. Officieus Belgisch commentaar. e Brusselsche courant „De Stan- dar, sPreekbuis van den minister van landbouw Prof. G. Sap, schrijft naar aanleiding van den stap door Gentsche kweekers bi) den Belgischen minister van landbouw gedaan, teneinde op re presaillemaatregelen tegenover Neder land aan te dringen om dit land aldus te dwingen van de contingenteering van den invoer van vaste sierplanten af te zien, het volgende; u dat de Nederlandsche belanghebbenden zich hebben in betrek king gesteld met de Belgische tuinbou wers met het oog op een overeenkomst waarbij de invoer in Nederland zou be perkt worden. Die pogingen tot onder linge regeling bleven zonder resultaat, wij 1 onze tuinbouwers terecht oordeel den dat eene contingenteering ongewet tigd was, vermits de invoer van Belgi sche sierplanten in Nederland niet op abnormale wijze is toegenomen. De statistieken zijn daar om zulks te be wijzen. Hoe kunnen de Nederlandsche bloemisten dan spreken van een toe stand die voor catastrophaal dreigde te worden? Men voert in Nederland aan dat Bel gië tot contingenteering van landbouw producten is overgegaan. Laten we hier bij opmerken dat zulks is geschied om reden van een zeer buitengewonen toe voer dier producten n.l. wanneer de in voer 20 maal of zelfs meer de normale hoeveelheden overtrof. Een vergelijking met den huldigen maatregel is niet mo gelijk. Wat meer is, vooraleer België tot contingenteering overging werden voor afgaandelijk onderhandelingen gevoerd tusschen beide regeeringen, en tusschen de beslissing zelf en den datum van toe. passing werd steeds voldoende tijdruim te gelaten om de belanghebbenden ge legenheid te geven, schikkingen te tref fen om zich bij den nieuwen toestand aan te passen. De contingenteering van sierplanten in isederland wordt sedert 1 September toegepast zonder dat één belanghebbende was verwittigd. Van daar de groote ontevredenheid welke die maatregel bij onze plantenlcweekers heeft verwekt". Het centraal comité der A.-R. partij heeft, aldus de Standaard, beslo ten er naar te streven, dat de beslissing over de voorgestelde wijzigingen van 't program van beginselen tot stand zal komen op een in de eerste helft van Januari a.s. te houden buitengewone deputatenvergadering. De O.S.P. (Onafhankelijk Socialis tische Partij) die al een heelen tijd van plan is een eigen radio-uitzendingsorga nisatie op te richten, heeft thans, naar De Fakkel meldt, bericht ontvangen, dat de minister van binnenlandsche zaken aan dezen omroep het uitzendingsrecht geweigerd heeft, omdat de organisatie geen rechtspersoonlijkheid bezit, daar de minister van justitie goedkeuring van de statuten geweigerd heeft. kan de gasverwarming voor U worden, indien U haar aanwendt daar, waar zij niet op haar plaats is; indien de capa citeit der gaskachels te klein wordt ge nomen; indien de verbrandingsgassen op onvoldoende wijze worden afgevoerd; indien Er zijn vele mogelijkheden waardoor de gasverwarming kan teleurstellen. Maar ook: kfin gasverwarming U financieel voor deel, groot gemak en warme behaag lijkheid brengen. Het is maar de vraag of bij U de juiste gaskachel op de juiste plaats wordt aangebracht en op de juiste wijze wordt aangesloten. Vraagt U eens inlichtingen omtrent de mogelijkheid van verwarming met gas Zij worden U gaarne verstrekt door: Maak ons gewoon dan en gering, als al wat dagelijks in het duister dient, dat komt en sterft en dat ge- hoorzaamt zonder vragen. J. C. van Schagen. (Ingez. Med.) TOEPASSING DER ARMENWET. Afschuiving armlastige woon wagenbewoner. Op 16 Juni 1933 meldde een woon wagenbewoner zich aan om onderstand bij het burgerlijk armbestuur te Ter- neuzen. Bedoelde persoon verbleef voor dien van eind Mei tot 15 Juni 1933 met zijn woonwagen, waarin hij en zijn gezin waren gehuisvest, te Sas van Gent, waar hij het beroep van stoelenmatter uit oefende. Toen hij gebrek aan werk kreeg, wenschte hij uit Sas van Gent te vertrekken, doch werd hierin verhinderd door ziekte van zijn paard, waardoor dit dier niet in staat was den woonwa gen te trekken. De woonwagenbewoner werd dientengevolge armlastig en vroeg (met gunstig gevolg) aan het burgerlijk armbestuur te Sas van Gent om onder stand. Laatstgenoemd armbestuur liet be doelde armlastige op 15 Juni overbren gen naar ferneuzen, waarop deze zich den volgenden dag om steun aanmeld de bij het burgerlijk armbestuur aldaar. Hier deed zich de vraag voor, of in dit geval sprake was van afschuiving. Ged. Staten van Zeeland hebben thans beslist, dat de kosten van ondersteuning van dezen woonwagenbewoner gedu rende zijn verblijf te Terneuzen van 16 Juni 1933 af, ten bedrage van 41.40, ten laste zullen komen van het burger lijk armbestuur te Sas van Gent, zulks uit overweging, dat deze armlastige bij zijn komst ter Terneuzen in een toe stand verkeerde, welke ondersteuning noodig maakte, terwijl tot zijn komst te Terneuzen invloed van het burgerlijk armbestuur te Sas van Gent, zijn vorige woonplaats, heeft medegewerkt. Naar de geldende jurisprudentie heeft geen afschuiving plaats wanneer de arm lastige op eigen initiatief vertrekt van de eene naar de andere gemeente ook al betaalt de gemeente van vertrek de verhuiskosten. Wel is in het betreffende besluit van Ged. Staten sprake van den wensch van den woonwagenbewoner om naar elders te vertrekken, doch ge zien de beslissing van Ged. Staten ligt het vermoeden voor de hand, dat deze verhuizing niet is geschied op initiatief van belanghebbende. De Noord-Bevelandsche brug. Men schrijft aan de ,,N, Rott. Crt.": Maandag hebben leden van Gedepu teerde Staten van Zeeland met den voorzitter, de Commissaris der Konin gin, mr. J. W. Quarles van Ufford, per stoomboot van den Provincialen Stoom- bootdienst een bezoek gebracht ter in spectie van de steigers van den veer dienst WolphaartsdijkKortgene. Dit bezoek zal wel mede een gevolg zijn van het adres van de vereeniging „De N..-Bevelandsche Brug", aan de Staten om verbetering van genoemden veerdienst en van het feit, dat den laat- sten tijd verschillende vaste steigers van den Provincialen Stoombootdienst zijn veranderd in drijvende pontons. De bezoekers troffen juist een dag en 'n tijd, dat er weinig vervoer was, wat jammer was, omdat zoo de gebreken niet goed zichtbaar werden. Het verschil in de Zandkreek tusschen hoog en laag water is plm. 4 tot 5 me ter. De steigers hebben 3 „bruggen en het is te begrijpen, dat deze bruggen niet altijd gelijk met de boot liggen. Over 2 planken, elk ongeveer 2 m lang en 50 cm breed, moet men aan boord rijden. Soms staan deze planken met een helling van 60 cm, zoodat het op- en afrijden van of op een hellende brug voor velen niet gemakkelijk is. In de najaarszitting der Staten van Zeeland komt het adres van de Vereeni ging Noord-Bevelandsche Brug in be handeling en vandaar, dat Ged. Staten zelf den toestand in oogenschouw wilden nemen. Verbetering van de vaste steigers in drijvende pontons zal tienduizenden gul dens kosten en dan wordt de veer dienst toch nog ongemakkelijk. De Vereeniging Noord-Bevelandsche Brug streeft er daarom naar een brug- verbinding te krijgen. Zij heeft zich daar toe in verbinding gesteld met oud-mi nister Bongaerts om de mogelijkheid te onderzoeken. Naar verluidt wordt gedacht een N. V. op te richten, welke het recht van tolheffing zou krijgen, daar men vreest dat 't nog wel tientallen jaren kan du ren voor de brug door het rijk op de provincie wordt gelegd. Op de voorgestelde manier zou men jaarlijks ongeveer 50 duizend gulden aan veergeld ontvangen en met een vas te verbinding kan dit wel tot een 70 duizend gulden stijgen. De rente van een kapitaal van 1.000.000 is in dat geval dus gedekt. [Wij hebben ditmaal het bovenstaan de bericht wederom uit de N. R. Crt. overgenomen. Indien echter de ver eeniging „De Noord Bevelandsche Brug", of haar berichtgever aan de N. R. Crt., zoo weinig prijs stelt op den steun van ons blad, dat men het bij voortduring onnoodig acht de Middel- burgsche Courant in haar berichtgeving te betrekken, dan zullen wij voortaan aan de actie voor een brugverbinding tusschen Zuid- en Noord Beveland niet de minste aandacht meer kunnen schenken. Red.] 5 OCTOBER. Het plaatselijk crisiscomité verzocht ons opname van het volgende: Op 5 October a.s. zal in Middelburg een collecte gehouden worden voor het Plaatselijk Crisis-comité. Van het sla gen van deze collecte en van het resul taat van de hernieuwde actie in de ko mende maanden zal het afhangen of er geld binnen komt. En van de vraag of er voldoende geld binnen komt, zal het afhangen of het comité zijn werk, waar door zoovelen geholpen worden, voort zetten kan. Geef u eens rekenschap ervan wat het voor de menschen, die tot nu toe steun, dien zij zoo noodig hadden, ont vingen zijn moet nu zonder die hulp den winter met zijn donkerheid en koude in te gaan. Wie zou er niet graag medehelpen om zooveel ellende, die nog te keeren is, te voorkomen? Het comité mag er toch wel op rekenen, dat het de vol gende week Donderdag voldoende col lectanten heeft? Wie zich daarvoor nog niet opgege ven heeft, doe het spoedig, opdat we door vele handen en een goede regeling licht werk maken kunnen. Het adres van het comité is nog altijd Molstraat F 94. L, J, Visser Sr. f Hedenmorgen is het stoffelijk over schot van wijlen den heer L, J. Visser Sr. op de algemeene begraafplaats aan den schoot der aarde toevertrouwd. Aan de geopende groeve bracht de heer J. Ouwerkerk, namens 't personeel van de firma G. W. den Boer een laat- sten groet aan den overleden oud-kame raad en heeft de heer J. C. Peeman, voorzitter van de Typografische Veree niging „Harmonie en Vriendschap" ge wezen op den hoogen leeftijd die de heer Visser heeft mogen beleven en op het feit, dat de overledene in zooveel moei lijker tijden dan thans reeds medewerk te in 't organisatieleven en de vereeni ging steeds trouw is gebleven. De heer L. J. Visser Jr. dankte mede namens zijn zuster, allen voor de laat ste eer zijn vader bewezen- DE IEPENZIEKTE TENTOONSTELLING. De iepenziekte-tentoonstelling in het Schuttershof is gisteren door zeer veel belangstellenden bezocht,, Zooals reeds gemeld zijn daarbij de professoren Westerdijk en Roepke aan wezig voor het geven van inlichtingen. Zoo wees prof, Westerdijk er ons o.a. op, dat de iepenziekte altijd het meest waardevolle hout, de jongste jaarringen aantast, en het typeerende is het be houd van enkele topblaren, z.g, vaan tjes. Verder gaf hij een uitvoerige be schrijven van de blijkbaar onvatbare soorten. Prof. Roepke toonde ons hoe de spint kever de eieren legt in de schors en daardoor de schimmelsporen, die de ziekte verwekken, overbrengt. Daar de sluipwesp een vijand van den spintke- vi r is, heeft men deze in de Purmer ingevoerd, om te onderzoeken in hoe verre deze wesp den kever weet te vernietigen, Spr. waarschuwde ernstig tegen het bewaren van ongeschilde stammen en kliefhout. De schors moet steeds dadelijk worden opgeruimd. Voorts wees spr. er op, dat het behan delen met allerlei vergiften, die de ziekte zouden dooden, niets helpt. Als geheel een belangwekkende ten toonstelling, niet alleen voor allen die met deze houtsoort uit zakelijk oogpunt te maken hebben, maar ook voor hen die aanplantingen verzorgen en voor allen, die in natuurschoon belang stel len. Collecte Crisiscomité. De collecte voor het Crisiscomité heeft deze week 57.37% opgebracht. Statuten. Met de St. Crt. zijn verzonden de sta tuten der N.V. Goesche Houthandel M. de Broekert voorheen Gebr. Harinck. Afscheid overste Ten Broecke Hoekstra O. EN W. SOUBURG. Na afloop der legeroefeningen van het Vrijwillige Landstormkorps Motordienst afdeeling Zeeland met een deel der Marine in de omgeving van de Zuidwatering is Maan dagmiddag de. overste Ten Broecke Hoekstra bij zijn afscheid van het corps ten huize van den burgemeester dezer gemeente gehuldigd. Ter zijner eere werd een défilé gehouden, waarna de troep zich in carré voor het huis van den burgemeester opstelde. Eerste luitenant Persant Snoep heeft den scheidenden overste toegesproken en hem namens het korps een stoffelijk blijk van waardeering aangeboden, waarvoor aan allen hartelijk dank werd gebracht. Met een driewerf hoera en het zingen van het Wilhelmus werd de hulde be ëindigd. Een en ander wekte groote belang stelling. SUPINATOR VOETVERPLEGING. Wij noodigen U nogmaals beleefd uit tot het bijwonen van de interessante lezing betreffende diverse voet- en beenkwalen, welke vanavond te 7.30 uur gehouden wordt door gediplomeerd verpleegster der Supinator Centrale te Frankfort a/Main, in de Sociëteit „St. Joris", Middelburg. De lezing wordt gegeven in de Hol- landsche taal. Van Donderdag tot Zaterdag demon streert de Zuster in hetzelfde gebouw. Laat allen uw voeten gratis onderzoe ken op ons modern May-Voetspiegel- apparaat. Verder wordt iederen Donderdag zit ting gehouden door gediplomeerd voet- kundige in Sociëteit „St. Joris". Ook schoenen voor gevoelige of door zakkende voeten aldaar te verkrijgen. Ziet onze tijdelijke etalage Gebouw „De Zwaluw", Lange Delft, Middelburg. SUPINATOR CENTRALE VOOR ZEELAND KLIJBERG'S SCHOENMAGAZIJN WALSTRAAT 50 VLISSINGEN. (Ingez. Med.J Middelburg, 27-IX-'33, Dinsdag: hoog ste luchttemperatuur 17.1 °C; (63 °F); laagste 13.2 °C (55 °F). Heden 9 h: 15.6 °C; 12 h: 17 °C. 4 mm regen. Hoog ste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 766 mm; laagste 765 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 773.1 mm te Sarna; laagste 754.8 mm te Jan Mayen Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige O, tot Z, wind, nevelig tot half of zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag, weinig verandering in temperatuur. Zon op: 6 h 55; onder: 18 h 47. Licht op: 19 h 17. Maan op: 16 h 30; onder: 23 h 38. V.M, 3 October, Hoog- en Laagwater te Vlissingea, Westkapelle is 28 min. en Domburjf 23 min. vroeger: Veere 38 min. laterj (S springtij). September. Hoogwater, Laagvratet. (Zomertijd.) Wo. 27 7.24 20.08 1.23 14.00 Do. 28 8.57 21.53 2.44 15,36 Vr. 29 10.38 23.18 4.28 17.20 Hoog- en Laagwater te Wemeldingga, September. Hoogwater. Laagwater* (Z'omertijd.) Wo. 27 9.08 21.44 2.23 14.59 Do. 28 10.35 23.25 3.46 16.33 Vr. 29 12.16 24.53 5.28 18.16 WESTKAPELLE. De raad komt in openbare vergadering bijeen Donderdag a.s., 's nam. 7 uur. Agenda: 1. Ingekomen stukken; 2. Voorloopige vaststelling gemeente-re kening dienstjaar 1932; 3. Aanbieding gemeentebegrooting 1934; 4. Verzoek vermindering personeele belasting café houders; 5. Opnieuw vaststellen school- geldregeling. BROUWERSHAVEN. Maandagmid dag sloeg de vlam in een op het vuur staande pan in de woning van N. N. al hier. Het vuur deelde zich onmiddellijk mede aan de gordijnen, waardoor een ruit is gesprongen. Met behulp van een natte zak heeft men dit vuur gebluscht. Tf """'■unrrmm i/ii ,i iwwmi: i »>iiiTiTr-rHT-nïtrrrrr^riTr nn Ds. P. N. Tonsbeek, Ned. Herv. predikant te Kamperland herdacht heden 27 Sept. den dag, waarop hij voor 25 jaar het predikambt aanvaardde. Ds. Tonsbeek deed 27 September 1908 in- treae te Schoonebeek. 15 Febr. 1914 werd hij emeritus. Den 23sten Januari 1916 nam hij de bediening weer op bij de Ned. Herv. Gemeente van Kielwinde- weer. In 1922 vertrok hij naar O. L, Vrouwen-Parochie en staat nu sinds 27 Maart 1925 te Kamperland, Hij is scriba van den ring Goes.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1